5 اثر باستانی کرمانشاه در زلزله ی غرب کشور دچار آسیب شدن

خبرهای متاثر کننده ای که در طی شب گذشته از زلزله غرب کشور شنیدیم؛ علاوه بر فاجعه ی به بار اومده و خسارت های جانی که در شهرهای غربی کشور به بار آورده و کل ایران رو عزادار کرده، آسیب هایی رو هم به آثار باستانی در کرمانشاه، مهد تمدن ایران وارد کرده. با رسپینا24 همراه باشین.

زلزله در کرمانشاه

 زلزله ی شب گذشته خسارت های جانی و مالی زیادی در شهر کرمانشاه به جای گذاشته و بیشترین صدمات این فاجعه، در شهرستان های قصرشیرین، سرپل ذهاب و دالاهو دیده شده گزارشی از بررسی های آثار تاریخی و باستانی رو در ادامه ی این مطلب باهاتون به اشتراک میزاریم.

 مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمانشاه بعد از بررسی آثار تاریخی منطقه اعلام کرد:  در اثر زلزله شب گذشته، ۵ اثر تاریخی در شهرستان های قصرشیرین، سرپل ذهاب و دالاهو آسیب دیده اند و بررسی‌ آثار تاریخی منطقه برای تخمین درصد آسیب‌های وارده ادامه دارد.

آثار باستانی کرمانشاه

معاون میراث‌ فرهنگی این استان نیز گفت: در پی زلزله ۷.۳ ریشتری شب گذشته در استان کرمانشاه، دو تیم از کارشناسان اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان در حال بررسی میزان آسیب‌های وارده به آثار تاریخی استان هستند و از ساعات اولیه صبح امروز، ۲۲ آبان ماه، دو تیم مجزا به‌منظور بررسی میزان آسیب‌های وارده تشکیل شده است.

اکبر رضایی افزود: تیمی متشکل از کارشناسان میراث‌ فرهنگی بازدید از آثار تاریخی شهر کرمانشاه را در دستور کار خود قرار داده و یک تیم نیز عازم قصر شیرین، دالاهو، سرپل ذهاب، اسلام‌‌آباد، ماهیدشت، ریجاب و گیلان غرب هستند.

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کرمانشاه اعلام کرد: تا‌کنون بر اساس گزارش‌های ارسالی از نمایندگی‌های میراث فرهنگی، بخشی از نمای کاروانسرای قصر شیرین و ورودی این کاروانسرا آسیب دیده است.

وی ریزش بخشی از تپه تاریخی معروف به ارگ در داخل شهر گیلان غرب و تخریب بخش‌هایی از آتشکده چهار قاپو در قصر شیرین و آتشکده پلنگرد در اسلام‌آباد را از جمله آثار آسیب‌دیده برشمرد که تا‌کنون گزارش شده است و افزود: این اطلاعات بر اساس گزارش‌های اولیه است و میزان دقیق آسیب بناها و آثار تاریخی فرهنگی پس از بررسی و بازدید تیم کارشناسی اعلام خواهد شد.

 تپه تاریخی معروف به ارگ در داخل شهر گیلان غرب

آتشکده چهارقاپیآتشکده پلنگرد

به گزارش مرکز لرزه نگاری کشوری، زمین لرزه ای به بزرگی ۷ و ۳ دهم ریشتر در ساعت ۲۱ و ۴۸ دقیقه و ۱۶ ثانیه شامگاه یکشنبه، استان های غربی کشورمان را لرزاند.

مرکز وقوع این زمین لرزه استان کرمانشاه حوالی ازگله در طول جغرافیایی ۴۵.۹، عرض جغرافیایی ۳۴.۸۴ و عمق ۱۱ کیلومتری زمین بوده است. این زمین لرزه در پنج کیلومتری ازگله، ۲۵ کیلومتری تازه آباد، ۳۷ کیلومتری باینگان، ۱۱۲ کیلومتری سنندج و ۱۲۲ کیلومتری کرمانشاه روی داده است.

تخریب ساختمان های نوساز در کرمانشاه

سخنگوی سازمان مدیریت بحران : تعداد مصدومان زلزله به ۵۹۵۳ نفر رسید .

آمار جان باختگان در ساعت 14:30 همچنان ۳۴۱ نفر است.