آکواریوم استانبول

آکواریوم استانبول

آشنایی با آکواریوم استانبول

استانبول در سال 2011 اقدام به راه اندازی بزرگترین آکواریوم موضوعی دنیا نمود. این نمایشگاه گیاهان و جانوران دریایی در ساختمانی دو طبقه طراحی شده که مساحت آن 22 هزار متر مربع است. در حال حاضر گونه های گیاهی و جانوری مختلفی در این نمایشگاه نگهداری می شود که در حدود 17 هزار خانواده متفاوت هستند. هر یک از گونه های مختلفی که در آکواریوم استانبول زندگی می کنند، در شرایط مناسب و منطبق با زادگاه خود قرار دارند.

معرفی سالن های آکواریوم استانبول

بازدید از آکواریوم استانبول جذابیت های بی شماری برای گردشگران به همراه خواهد داشت. همان طور که گفتیم این نمایشگاه زندگی موجودات دریایی اقلیم های مختلف را در بخش های متعدد به تصویر کشیده است. این نمایشگاه جانوران و گیاهان دریایی در مسیرهایی برای عبور میان انواع محیط زیست آبزیان دنیا طراحی شده است که عبارتند از: دریای سیاه، تنگه بسفر استانبول، دریای مرمره، تنگه داردانل، دریای اژه، کانال سوئز، دریای سرخ، قاره جنوبگان، دریای مدیترانه، تنگه جبل الطارق، شرق اقیانوس اطلس، شیار میانی اقیانوس اطلس، غرب اقیانوس اطلس، کانال پاناما، اقیانوس آرام، زیردریایی ناتلیوس و در نهایت جنگل های بارانی آمازون.

با ما همراه باشید تا در ادامه به معرفی هر یک از بخش های آکواریوم فلوریا بپردازیم:

دریای سیاه

اولین بخشی که در آکواریوم استانبول طراحی شده است، متعلق به اقلیم دریای سیاه ترکیه است. در این قسمت شاهد انواع موجودات دریایی، گونه های مختلف گیاهان دریایی و ویژگی های جغرافیایی مختص به این دریا خواهید بود. ضمن این که در قسمت فوق می توانید ماکتی از کشتی نوح را نیز مشاهده کنید که به زیبایی بازسازی شده است.

تنگه بسفر استانبول

دومین بخش از مسیر نمایشگاه دریایی استانبول، تنگه بسفر است. این تنگه در واقع محل ورود ماهی ها به دریای سیاه است که در مسیر شبیه سازی شده نمایشگاه نیز به صورت دالان هایی با کفپوش شیشه ای است. از این رو می توانید هنگام عبور از میان این دالان ها، حرکت ماهی ها را در زیر پای خود ببینید.

دریای مرمره

بخش مرمره در ابتدای امر تصاویری از محله مرمره و معماری ساختمان های آن را به نمایش می گذارد. در این قسمت می توانید بخش هایی از بازار بزرگ استانبول را نیز مشاهده نمایید. پس از عبور از قسمت محله مرمره، وارد مخزن بزرگ دریای مرمره خواهید شد. این بخش مجموعه ای از کوسه ها، سفره ماهی ها و ماهی های این دریا را در معرض دید قرار داده است.

تنگه داردانل

پس از عبور از دریای مرمره، وارد تنگه داردانل می شوید که در آن انواع شانک ماهی، بز ماهی و ماهی زبردم را گرد هم آورده اند. آکواریوم استانبول در این مسیر به گونه ای طراحی شده است تا اطلاعاتی در رابطه با خصوصیات تاریخی و جغرافیایی تنگه داردانل را نیز به اطلاع گردشگران برساند.

تنگه داردانل در آکواریوم استانبول

دریای اژه

دریای اژه بر روی نقشه جغرافیایی میان کشورهای ترکیه و یونان قرار دارد. آکواریوم فلوریا نیز این قسمت را به معرفی فرهنگ و تاریخ یونانیان اختصاص داده است. مسیر دریای اژه شامل مجسمه هایی با عنوان اساطیر یونان همچون مجسمه پوزوئیدون (مشهور به خدای رودها و دریاها در یونان) می باشد که در کنار شقایق ماهی ها و خرچنگ های متنوع منظره ای هیجان انگیز را ایجاد نموده است.

کانال سوئز

کانال سوئز توسط مهندس فرانسوی، فردینان دلسپس در سال 1869 ساخته شده است. آکواریوم استانبول در این قسمت به معرفی سازنده این کانال و اطلاعاتی در رابطه با ویژگی های آن می پردازد. همچنین ماکت های شبیه سازی شده از کانال سوئز را در مسیر مورد بحث به نمایش گذاشته اند.

دریای سرخ

در ادامه مسیر وارد بخش دریای سرخ می شوید که قطعا شگفت زده خواهید شد. مخازن این قسمت مملو از ماهی های رنگارنگ بومی دریای سرخ در ابعاد کوچک و بزرگ است. دیگر ویژگی جالب توجه این دریا، صخره های مرجانی آن است که به زیبایی در پشت شیشه های نمایشگاه قرار گرفته اند.

قاره جنوبگان

پس از دریای سرخ، نوبت به قاره جنوبگان می رسد. این قسمت به شبیه سازی آب و هوای قطب جنوب پرداخته و به این سبب دمای آن نسبت به دیگر بخش ها پایین تر است. وجود ماهی های بومی دریای جنوب در کنار پنگوئن ها و کوه های یخی کوچک، به خوبی شرایط قطب جنوبگان را فراهم کرده است.

دریای مدیترانه

مسیر بعدی که وارد آن می شوید، دریای مدیترانه است. این بخش با آکواریوم هایی شامل ماهی های مختص به این منطقه جغرافیایی طراحی شده است. از دیگر ویژگی های جالب توجه آن نیز می توان به غارهای شبیه سازی شده دریای مدیترانه اشاره نمود که فضایی دل چسب فراهم می آورد. ضمن این که بردهای آموزشی نیز در اطراف آن به چشم می خورد و اطلاعاتی در رابطه با خصوصیات جغرافیایی این منطقه در اختیار بازدیدکنندگان قرار می دهد.

تنگه جبل الطارق

زیبایی های آکواریوم استانبول همچنان ادامه دارد و آنچنان سرگرم کننده است که بازدیدکنندگان لحظه ای احساس خستگی نمی کنند. تنگه جبل الطارق بخش بعدی سفر دریایی گردشگران است که شامل آکواریوم هایی از ماهی های بومی شیار میانی مراکش و اسپانیا است. این قسمت شباهت های بسیاری به دنیای واقعی آبزیان در منطقه جغرافیایی جبل الطارق دارد و به زیبایی خصوصیات این ناحیه را ترسیم می کند.

شرق اقیانوس اطلس

ادامه سفر رویایی شما به مسیر شرق اقیانوس اطلس می رسد که به بازسازی کشتی ای شبیه به کشتی های باری قدیمی لیبرتی پرداخته است. پس از آن نوبت به دیدن گونه های گیاهی شرق اقیانوس اطلس و ماهی های زیبا و رنگارنگ این منطقه می رسد. مخازن شیشه ای تعبیه شده در بخش فوق با نهایت دقت و زیبایی طراحی شدند تا به خوبی با شرایط زندگی زیرآب در شرق اقیانوس اطلس انطباق داشته باشند.

ناحیه میانی اقیانوس اطلس

حال زمان ورود به کشتی لیبرتی فرا می رسد. از این پس می توانید از پنجره های کشتی منظره ای شگفت آور از رقص ماهیان و آبزیان به چشم ببینید. در این قسمت ماهی های بخش میانی اقیانوس اطلس اعم از انواع اسب های دریایی، سگ ماهی ها، کوسه ها و ... را مشاهده خواهید نمود.

 غرب اقیانوس اطلس

بخش دیگر آکواریوم استانبول مربوط به منطقه جغرافیایی غرب اقیانوس اطلس است. این قسمت نسبت به دیگر بخش ها اندکی بزرگ تر بوده و انواع و اقسام ماهی های موجود در غرب اقیانوس اطلس را در دل خود جای داده است. کمی جلوتر نیز استخری نسبتا کوچکتر تعبیه کرده اند که در آن موجودات دریایی کوچک مختص به غرب اطلس قرار دارند.

کانال پاناما

مسیر کانال پاناما دارای چندین آکواریوم در اندازه های مختلف است که محل زندگی موجودات دریایی متفاوتی می باشد. وجود کشتی بزرگی در این بخش از دیگر دیدنی های آن است که در زمان ساخت مسیر کانال پاناما به آن منتقل شده است.

اقیانوس آرام

حال نوبت به آبزیان منطقه اقیانوس آرام می رسد. مخزن های شیشه ای این بخش مجموعه ای از موجودات زیر آب ناحیه اقیانوس آرام اعم از انواع ماهی ها، ستاره های دریایی و ... را شامل می شود.

زیردریایی ناتلیوس

زیر دریایی ناتلیوس یکی از بخش های هیجان انگیز نمایشگاه ماهی های استانبول است. در این قسمت شما وارد یک زیر دریایی شبیه سازی شده می شوید که بسیار شبیه به نمونه های واقعی است. از این رو تجربه مسافرت با زیردریایی و دیدن ماهی ها و اسب های آبی از نمایی بسیار نزدیک بسیار لذت بخش خواهد بود.

جنگل ‌های بارانی آمازون

آخرین قسمت در سفر آکواریومی شما متعلق به جنگل های بارانی واقع در آمازون می باشد. این قسمت دارای مساحتی در حدود 1000 متر مربع است که شامل انواع پوشش های گیاهی موجود در جنگل های آمازون می باشد. از دیگر جذابیت های بخش جنگل های بارانی می توان به وجود حیوانات بومی آمازون و مخزن هایی با ماهی های متعلق به این ناحیه اشاره نمود که فضایی رویایی را ایجاد کرده است.

آدرس آکواریوم استانبول

آدرس آکواریوم استانبول کجاست؟

مرکز تفریحی آکواریوم استانبول در مرکز شهر واقع شده است. برای بازدید از این مکان لازم است به منطقه باکیرکوی بروید. باکیرکوی در محله شیلنکوی استانبول قرار دارد. جهت رفتن به این محله می توانید از سیستم گسترده حمل و نقل شهر استانبول از جمله مترو، اتوبوس و تاکسی استفاده کنید. خوشبختانه این شهر به دلیل توریستی بودن سیستم حمل و نقل شهری بسیار جامعی دارد که برای رفتن به هر منطقه آن به راحتی می توانید از این سرویس بهره جویید.

هزینه بلیط آکواریوم استانبول چقدر است؟

بازدید از آکواریوم استانبول مانند هر مکان تفریحی و گردشگری دیگر نیازمند خرید بلیط ورود می باشد. شما می توانید بلیط خود را به صورت حضوری در محل ساختمان آکواریوم و یا اینترنتی تهیه نمایید. البته لازم به توضیح است در صورتی که بلیط اینترنتی خریداری کنید، تخفیف خوبی نصیبتان خواهد شد.

قیمت بلیط آکواریوم در سال 2020 به شرح زیر است:

بزرگسالان در خرید حضوری: 100 لیر ترکیه

بزرگسالان در خرید اینترنتی: 70 لیر ترکیه

معلمان، دانشجویان و کودکان در خرید حضوری: 70 لیر

معلمان، دانشجویان و کودکان در خرید اینترنتی: 50 لیر

در صورتی که کودک شما زیر 2 سال سن دارد، نیاز به تهیه بلیط برای او نخواهید داشت و بازدید وی رایگان خواهد بود.