جاهای دیدنی استانبول

جاهای دیدنی استانبول

جاهای دیدنی استانبول

استانبول یادگاری از دوران امپراتوری روم و عثمانی است و به همین خاطر آثار برجسته ای از آن دوران باقی مانده است که دیدنشان خالی از لطف نخواهد بود.از لحاظ تعداد گردشگران خارجی سومین شهر توریستی جهان در سال 2010 به شمار آمده است و بهترین فصل سفر به آن شهر، فصل پاییز و اواخر تابستان می باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با گوشه ای از این زیبایی ها آشنا کنیم.

جاهای دیدنی استانبول؛ اماکن تاریخی

استانبول یکی از شهر‌های تاریخی و شکوهمند ترکیه است که در گذشته به‌ عنوان پایتخت شرقی امپراطوری رم به حساب می‌آمده است. اما در عصر حاضر یکی از دلایل اصلی گردشگران برای سفر به استانبول بازدید از اماکن تاریخی این شهر می باشد. در این مقاله برترین مکان‌های تاریخی شهر استانبول لیست شده‌اند که بازدید از آن‌ها را نباید در سفر خود به استانبول فراموش کنید.

مسجد ایا صوفیه

مسجد ایاصوفیه که با نام های حاجیا سوفیا یا هاگیا سوفیا نیز شناخته میشود، یکی از پربازدیدترین مساجد ترکیه و نماد این شهر می باشد. این مسجد در محله سلطان احمد و مرکز شهر استانبول قراردارد. مسجد سلطان احمد (مسجدآبی) یکی دیگر از جاهای دیدنی ستانبول نیز در نزدیکی این مسجد قراردارد. این مسجد حدود هزار سال بزرگترین کلیسای جهان محسوب می شده است و نمونه ای از معماری بیزانس به شمار می آید. معماری این بنای شکوهمند بسیار منحصربه فرد می باشد و همین موضوع سبب خواهد شد عزیزانی که از این بنا بازدید می کنند برای همیشه آن را به خاطر داشته باشند.

مسجد ایاصوفیه

مسجد سلیمانیه

مسجد سلیمانیه دومین مسجد بزرگ شهر می باشد که به دستور سلطان سلیمان اول بزرگترین و ثروتمند‌ترین سلطان عثمانی ساخته شده است. مسجد سلیمانیه استانبول نه تنها یک مکان برای عبادت، بلکه مکانی برای اقامت فقیرهای سطح شهر با هر دین و آیینی بوده است. در این مسجد کاروانسرا، آشپزخانه، حمام، مدرسه و... تمام امکانات رفاهی لازم برای یک اقامت ایده آل فراهم بوده است.در نزدیکی این بنا (در باغی که پشت مسجد قرار دارد) مقبره سلطان سلیمان و همسر ایشان خرم سلطان واقع شده است.

مسجد سلیمانیه

مسجد شاهزاده

زیباتر از بنای مسجد شاهزاده، داستان زیبایی است که پشت این مسجد و دلیل ساخت این بنای به یادموندنی بوده است. مسجد شاهزاده که با نام‌های مسجد شهزاده و مسجد شاهزاده محمت نیز معروف است به دستور سلطان سلیمان اول به یاد فرزندش محمت (محمد) که در سال 1543در سن 22 سالگی در گذشته، ساخته شده است. معمار این بنا"سینان" یکی از معروف ترین معماران زمان قلمرو عثمانی بوده و اغلب بناهای باشکوه استانبول به دست ایشان ساخته شده است. البته این مسجد جزو اولین ساخته های سینان بوده و ساخت آن فقط 4 سال زمان برده است.

از مساجد دیگر استانبول میتوان به: مسجد ایاصوفیه کوچک، مسجدایوب سلطان، مسجد بایزید، مسجد بویوقلو، مسجد جدید استانبول یا مسجد والده سلطان، مسجد رستم پاشا، مسجد زیرک، مسجد میهریماه، مسجد سوکولو محمد پاشا، مسجد شاکرین، مسجدفاتح یا مسجد فاتیح، مسجد فتحیه  یا کلیسای پاماکاریستوس، مسجد قلندرخانه، مسجد نور عثمانیه، مسجداورتاکوی یا مسجدمجیدیه اعظم، مسجدچاملیجا، مسجدساح سواربی، مسجدسلطان احمد یا مسجدآبی، مسجدکلیچ علی پاشا و مسجدلاله لی اشاره کرد.

مسجد شاهزاده

آب انبار باسیلیکا سیسترن

این آب انبار مخزن ذخیره آب استانبول به حساب می آمده است و همچنین بین مردم ترکیه به "یره باتان سیسترن" نیز معروف می باشد.باسیلیکا در لغت به معنای عبادت است. در شمال غربی باسیلیکا دو ستون از چهره "مدوسا" که از شخصیت های افسانه ای یونانی می باشد قرارگرفته است، مدوسا بانوی زیبارویی بوده است که خدای دریا، پوسایدون، شیفته او می شود. هنگامی که پوسایدون در معبد آتنا او را اغوا میکند، آتنا که به شدت خشمگین و آزرده گشته است، صورت مدوسا را زشت و موهایش را به مارهایی ترسناک تبدیل میکند. بعد از این داستان پرسئوس پسر زئوس، سر مدوسا را از تن جدامی کند و آن را به آتنا تحویل میدهد. در گذشته باور بر این بوده که نگاه خشمگین مدوسا افراد را به سنگ تبدیل میکند، به همین دلیل در گذشته برای محافظت از اماکن ویژه از مجسمه او استفاده میشده است. علت استفاده از مجسمه مدوسا در آب انبار هم به همین موضوع میتوان اشاره کرد.

از آب انبارهای دیگر ترکیه میتوان ازآب انبار 1001 ستون و آب انبار شرفیه (تئودوسیوس) نام برد.

آب انبار باسیلیکا

کلیسا ایا ایرنه

کلیسای ایا ایرنه یا کلیسای حاجیا ایرنه به معنای قطعه مقدس است. این بنا اولین کلیسایی است که در شهرقسطنطنیه بنا شد و تا قبل از ساختن ایاصوفیه، این کلیسا دفترمسیحیان قسطنطنیه بوده است. کلیسای ایا ایرنه در حیاط بنای معروف توپکاپی (توپ قاپی) واقع شده است. امروزه کلیسای ایا‌ ایرنه به موزه و مکانی برای برگزاری کنسرت های فستیوال بین المللی  و برگزاری موسیقی کلاسیک شده است.

از دیگر کلیساهای استانبول میتوان به : کلیسا گریک اورتودوکس پاتریارچات، کلیساایایورگی، کلیسای ارتدکی آیا تریادا روم، کلیسای بلغاری سنت استفان یا کلیسای بلغاری آهن، کلیسای جامع سنت جرج استانبول، کلیسای چورا یا موزه کاریه، کلیسای سنت آنتونی آوپادوا اشاره کرد.

کلیسا ایا ایرنه

کاخ دلما باغچه (دولماباغچه)

کاخ با شکوه دلما باغچه درسال های 1889 تا 1909 مرکزپادشاهان عثمانی بوده است.این کاخ از عظمت ویژه ای در میان دیگر کاخ ها برخوردار می باشد زیرا نقاشی دیوارها و سقف این بنا را هنرمندان اروپایی انجام داده اند و برای تزئین این بنا از چندین تن ورقه های طلایی استفاده کرده اند. در اتاق ها و سالن این مجموعه تمام اشیا به یک رنگ انتخاب شده اند و کف این کاخ یکی دیگر از شگفتی ها می باشد که با استفاده از پارکت های چوبی بسیار هنرمندانه و باظرافت طراحی شده است.بسیار هدایای زینتی و گران بها در این کاخ وجود دارد که معروف ترین آنها " بزرگ ترین لوستر جهان " است.

شاید در قدیم اگر به این کاخ سفر کرده باشید یک سئوالی ذهنتان را درگیر کرده باشد،  اینکه چرا تمام ساعت ها بر روی ساعت 9:05 صبح متوقف شده اند. دلیل این موضوع این است که آتاترک در این مکان و درآن ساعت درگذشته است و بعد از فوت او، تمام ساعت ها را بر روی آن ساعت تنظیم و متوقف کرده اند. اما اکنون تمام ساعت های کاخ تنظیم شده اند به جز ساعت داخل اتاق آتاترک...

کاخ دلما باغچه

جاهای دیدنی استانبول؛ پارک ها و مراکز گردشگری

 استانبول هم مثل بقیه شهرها برای گردش روزهای تعطیل و عصرهای دل انگیز خود پارک های زیبا و سر سبزی را فراهم کرده است. همچنین مراکز خرید استانبول فرصتی برای گشت و گذار در فرهنگ کهن وهمزمان مدرنیته را برای شما به ارمغان می آورد. بنابراین ما شما را با گوشه ای از این زیبایی ها آشنا میکنیم تا از سفر به این شهر در فرصت اندک خود نهایت لذت را ببرید.

پارک اسفانبول (ویالندسابق)

این مجموعه بزرگ دارای پارک، پارک آبی، مرکز خرید، هتل و پارک موضوعی یا تم پارک در فضایی به وسعت یک میلیون متر مربع در سال 2011 بنا شده است. دو سال بعد از افتتاح این بنا در سال 2015 حدود 25 میلیون نفر از این مکان بازدید کرده اند و همین موضوع سبب شده است که اسفانبول جزء 10 پارک برتر اروپا محسوب شود.

پارک اسفانبول

پارک مینیاتورک استانبول

پارک مینیاتورک استانبول، استانبول را در مقیاس کوچک به شما نمایش میدهد. یک پارک مینیاتوری که بیش از 122 اثرتاریخی را درخود جای داده است.اگر زمان کافی برای بازدید از جاهای دیدنی استانبول زیبا را ندارید حتما از این پارک جذاب و به یادماندنی بازدید کنید. این پارک به اولین پارک مینیاتوری جهان معروف است، پس اگر قصد سفر به استانبول دارید بازدید از این مکان جذاب و نسبتا جدید را از دست ندهید.

پارک مینیاتورک استانبول

پارک ییلدیز یا باغ سلطنتی ییلدیز

بهترین زمان بازدید از باغ سلطنتی ییلدیز اردیبهشت ماه و فصل بهار می باشد تا با خودنمایی لاله های خیره کننده و چشم نواز باغ مبهوت شوید.در این پارک علاوه بر تماشای گیاهان و درختان بسیار زیبا می توانید به تماشای کاخ های باقیمانده از دولت عثمانی نیز بنشینید. قسمتی از این پارک در قرن 19 ساخته شده است و امروزه به عنوان یکی از بزرگترین پارک های استانبول شناخته می شود.

از دیگر پارک های استانبول میتوان به: پارک امیرگان، پارک اوتاگ تپه، پارک اوزدلیک استانبول، پارک ایستینیه، پارک آبی آکوامارین استانبول، پارک آبی دلفین استانبول، پارک تکسیم گزی یا پارک تقسیم گزی، پارک جنگلی میل کیپ، پارک ساحلی مال تپه، پارک فیندیکلی، پارک گلخانه استانبول، پارک گولان و پارک یادبود فاتح اشاره کرد.

پارک ییلدیز

آکواریوم استانبول

آکواریوم استانبول در سال 2011 در جنوب غربی استانبول و در نزدیکی فرودگاه بین المللی آتاتورک افتتاح شده است. از این آکواریوم به عنوان بزرگترین آکواریوم موضوعی جهان یاد می شود چرا که بالغ بر 1500 گونه ی مختلف از جانوران آبی را در خود جای داده است. این آکواریوم در مساحتی به وسعت 22 هزار متر مربع در دو طبقه ساخته شده است. در آکواریوم استانبول قسمت های آبی نقاط مختلف جهان را در بخش هایی متفاوت معرفی می کنند و هر یک از این نقاط طوری طراحی شده اند که بازدید کنندگان علاوه بر موجودات آبی، با پوشش گیاهی و محیط آن محدوده نیزآشنا شوند.دو آکواریوم تورکوازو و سی‌لایف نیز در این شهر زیبا وجود دارند.

آکواریوم استانبول

تنگه بسفر

تنگه دیدنی بسفر دو قاره آسیا و اروپا را تقسیم کرده است و دریاهای سیاه و مرمره را به یکدیگر متصل میکند. به علت دارا بودن موقعیت مکانی مناسب و همچین دارا بودن پل های معروفی روی این تنگه، بسفر یکی از معروف ترین اماکن دیدنی استانبول می باشد. اگر قصد گشت و گذار از این تنگه زیبا را دارید میتوانید از کشتی های تفریحی که در آنجا برای مسافران و محلی ها فراهم شده است استفاده کنید. حتی در شب با گردش در آن مناطق میتوانید ازکاخ زیبای دلما باغچه که یکی دیگر از جاهای دیدنی استانبول است، با نورپردازی زیبا و رویایی آن دیدن کنید.

از جمله مکان های دیدنی روی این تنگه می توان به پل های زیبای روی آن مثل پل سلطان سلیم یاووز، پل محمد فاتح و از همه مهمتر پل زیبا و نام آشنای بسفر اشاره کرد. از اماکنی که در نزدیکی تنگه بسفر قرار دارند و با بازدید از بسفر میتوانید ازآنها هم دیدن کنید میتوان به: رستوران های دیدنی اطراف تنگه و صرف غذاهای استانبول، کاخ بیلربی، پارک امیرگان، محله بشیکتاش و اورتاکای و همچنین کاخ های عثمانی اشاره کرد.

تنگه بسفر

جاهای دیدنی استانبول؛ موزه های استانبول

استانبول دربردارنده گنجینه ی با ارزشی از آثار و یادگارهای تمدن عثمانی، بیزانس، یونان و رم می باشد و این موضوع باعث می شود که در این شهر تعداد زیادی موزه و مکان های تاریخی وجود داشته باشد. در ادامه شما را با تعدادی از موزه های برتر استانبول آشنا خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

موزه باستان شناسی

موزه باستان شناسی استانبول مجموعه ای بی بدیل از آثارهنری دوره های مختلف تاریخی و ابزارآلات جنگی را در خود جای داده است. این گنجینه باارزش در محله سلطان احمد واقع شده است و دسترسی آسانی به اماکن تاریخی دیگر را دارا می باشد. موزه باستان شناسی شامل دو موزه دیگر (موزه هنرهای ترکی و اسلامی و موزه شرق باستان) نیز می باشد. در این موزه بیش از یک میلیون اثر با ارزش نگهداری می شود که تمدن های مختلف را در خود جای داده است. این موزه در صدر لیست جاهای دیدنی استانبول قراردارد.

موزه باستان شناسی استانبول

موزه هنرهای مدرن استانبول

موزه هنرهای مدرن یکی از شگفت انگیزترین موزه های استانبول است که درسال 2004 با هدف به اشتراک گذاشتن هویت فرهنگی و خلاقیت مردمان ترکیه در سطح جهانی افتتاح شده است. این موزه اولین موزه غیردولتی ترکیه محسوب می شود و به عنوان اولین موزه هنر مدرن و معاصر مطرح می شود. در کنار این موزه و نمایشگاه دائمی که در آن برگزار می شود، هرساله نمایشگاه‌ های عکاسی، جشنواره‌ های فیلم و دیگر نمایش ‌های انفرادی و گروهی در متنوع ترین حالات برگزار می ‌شود و هنرمندانی شناخته شده از سراسر دنیا در آن شرکت می‌ کنند.

موزه هنرهای مدرن استانبول

موزه فرش استانبول 

در این موزه فقط فرش های کشورترکیه را به نمایش میگذارند. موزه فرش استانبول شامل ۴۴۸ عدد فرش می باشد و ۶۲ فرش به صورت چرخشی نمایش داده می شوند. تمامی این فرش ها مربوط به دوران عثمانی و سلجوقی هستند و تمام آثار این موزه برگرفته از هنرکاشی کاری و خطوط کوفی مربوط به دوره سلجوقی است که هر بیننده ای را مبهوت خود می کند. همچنین در این موزه فرش هایی از قرن 14و 15 مربوط به دوران ملوک الطوایفی وجود دارند که بر روی آن ها، نقاشی هایی از حیوانات و طبیعت را می توان نظاره کرد. این موزه توانسته است گرانبها ترین فرش های تاریخ این کشور را در خود جای دهد و به علاقمندان نمایش دهد. در این موزه فرش های کوچک و بزرگ تفکیک شده اند و وقتی افراد به دیدن موزه می روند، علاوه بر فرش هایی که بر روی دیوارهای موزه قرار دارند فرش هایی را مشاهده می کنند که به صورت چرخشی بر روی تخته های گردان به معرض نمایش گذاشته شده اند.

موزه فرش استانبول

موزه گالاتا (مولوی خانه)

بدون شک جذاب ترین و متفاوت ترین مکان، برای عاشقان صوفی و دراویش، موزه مولوی خانه یا موزه گالاتا استانبول است. این بنا به دست یکی از نوادگان مولانا به نام "محمدسما" ساخته شده است و این موضوع محبوبیت این مکان را دو چندان می کند. اگر از علاقمندان به رقص سماع باشید می توانید به این مکان بروید و از دیدن رقص سماع دراویش که هر هفته در این مکان برگزار می شود لذت ببرید. ساختمان این بنا از دو طبقه تشکیل شده است که یک طبقه شامل سالن اجرای رقص سماع و طبقه ی دیگر موزه می باشد که در آن جا شعرهای دست نوشته حضرت مولانا، انواع ادوات موسیقی و لوازم دراویش مشاهده می شود. علاوه بر تمامی این جذابیت ها، در گوشه ای از محوطه صومعه، مقبره مولانا بزرگ قرار گرفته است که فضای بسیار معنوی و دل انگیزی را پدید می آورد. پس اگر از عاشقان مولانا هستید دیدن این مکان ارزشمند را از دست ندهید.

در ذیل نام تمامی موزه های تاریخی شهر استانبول را میتوانید مشاهده کنید:

موزه اسباب بازی استانبول، موزه اورهان کمال ، موزه ایاصوفیا، موزه اینوسنس، موزه آتاتورک، موزه آثار مقدس، موزه آدام میکیوویچ ، موزه بادبادک استانبول، موزه باستان‌شناسی استانبول، موزه پانوراما 1453، موزه پرا، موزه پست استانبول یا ptt، موزه تاریخ علم و فناوری در اسلام ، موزه توهمات استانبول، موزه ثاقب سابانجی، موزه جی کی بشیکتاش، موزه حجاری ایرن، موزه دوقانچای، موزه راحمی ام کوچ، موزه ساکیپ سابانجی، موزه سدبرک حانیم، موزه سنت ایرنه استانبول، موزه غرفه کاشی‌کاری  یا غرفه کاشی ، موزه فرش و گلیم استانبول، موزه کارییه، موزه گالاتا سارای، موزه مادام توسو استانبول، موزه ماشین‌های کلاسیک اورال آتامان، موزه معصومیت، موزه‌ ملی نقاشی استانبول ، موزه موزاییک، موزه مولوی خانه گالاتا محل سماع دراویش، موزه ناوال، موزه نظامی استانبول، موزه نیروی دریایی استانبول ، موزه های باستان شناسی، موزه هنر مدرن استانبول، موزه هنرهای ترکی و اسلامی استانبول ،موزه هنرهای معاصر بوروسان و موزه هوانوردی استانبول.

موزه گالاتا استانبول

بازدید از جاهای دیدنی استانبول با خرید تور از رسپینا

برای بازدید از اماکن دیدنی این شهر خارق العاده می توانید از طریق سایت رسپینا قسمت رزرو آنلاین تور و تور خارجی اقدام نمایید. همچنین شما عزیزان می توانید برای رزرو با شماره 02191012900 داخلی 244 تماس بگیرید تا با کارشناسان تور خارجی ما در ارتباط باشید.