پارک ملی قمیشلو؛ قدیمی ترین منطقه حفاظت شده دنیا با خرید بلیط هواپیما اصفهان

علاقه به شکار پرندگان و حیوانات از گذشته بین اغلب انسان ها رواج داشته و زیاده روی در این زمینه باعث شد تا گونه های جانوری و پرندگان در خطر انقراض نسل قرار بگیرن و در نتیجه پارک های حفاظت شده ایجاد شدن. پارک قمیشلو یکی از قدیمی ترین پارک و مناطق حفاظت شده در دنیاست که در استان اصفهان قرار گرفته و یکی از بهترین گزینه ها برای دوست داران پرندگان و حیوانات و محیط زیست به شمار میاد، که میتونه سفر با خرید بلیط هواپیما اصفهان رو کاملا متفاوت کنه. ویژگی های پارک قمیشلو، موقعیت جغرافیایی، گونه های جانوری و راه های دسترسی به اون رو در ادامه بیان می کنیم. با رسپینا24 همراه باشید.

پارک قمیشلو اصفهان

معرفی پارک قمیشلو اصفهان

پارک قمیشلو یادگاری از دوران پادشاهی قاجاریان و حکومت ظل السطان؛ پسر ناصرالدین شاه در اصفهان هست که روزگاری به عنوان منطقه ی مخصوص شکار شاه و درباریان محسوب میشد. علاقه ی ظل السطان به این منطقه و ساخت قلعه ای در کنار نیزار که نام قمیشلو گرفت، باعث شد تا اولین گام ها برای ایجاد پارک قمیشلو برداشته بشه.

پارک قمیشلو که در ابتدا 40 هزار هکتار وسعت داشت و حدود 54 سال قبل توسط کانون صید و شکار خریداری و به مرور توسعه یافت و به منطقه ای کاملا محافظت شده تبدیل شد. در زمان قاجاریان فقط شاه اجازه ی شکار در این پارک را داشت، اما در حال حاضر هیچگونه مجوز شکار برای این منطقه صادر نمیشه و رفتن به قمیشلو تنها برای بازدید از گونه های متنوع زیست محیطی هست.

پارک قمیشلو

جاذبه های پارک قمیشلو

با توجه به اینکه شاهان قاجار برای خوشگذرونی و تفریح به شکار میرفتن، در نتیجه قلعه ی قمیشلو در کنار باتلاق پر از نی برای استراحت شاه و دربار و هیئت همراه ساخته شد که در حال حاضر به عنوان یکی از جاذبه های تاریخی در این پارک محسوب میشه. البته دو قلعه ی ماهور و یاور نیز در این پارک از قاجاریان به جای مونده و بخش تاریخی پارک محسوب میشن.

پارک قمیشلو اصفهان

گونه های جانوری پارک قمیشلو

علاوه بر جاذبه های تاریخی، در پارک قمیشلو می تونین گونه های بسیار متنوع جانوری رو ببینید که از معروف ترین اونها، آهوی ایرانی، قوچ، میش، گرگ خاکستری، کفتار و پلنگ اشاره کرد. یکی از بهترین ویژگی های این منطقه، تنوع بالا در موجودات حفاظت شده هستن و جالبه بدونین که با توجه به شرایط آب و هوایی منحصر به فرد قمیشلو، بیش از 344 گونه ی گیاهی، 2 گونه ی دو زیست، 32 نوع خزنده، 82 گونه پرنده، 37 گونه پستاندار تحت حفاظت وجود داره. البته لازم به ذکر هست که در قمیشلو فقط یک گونه از ماهی رو می تونین در رودخونه ی اون ببینید و از این نظر تنوع بالایی وجود نداره.

قمیشلو

شرایط آب و هوایی پارک قمیشلو

در حالت کلی میشه گفت پارک قمیشلو آب و هوای سرد و نیمه خشک داره و بارش باران زیادی رو در اون شاهد نخواهید بود. زمستان و ومخصوصا اسفند ماه میزان بارش باران به حداکثر میرسه و به مرور کاهش پیدا میکنه، به طوریکه در خرداد تا شهریور هوای گرم و بدون بارندگی رو در این پارک شاهد هستین. برای بازدید از پارک قمیشلو با توجه به شرایط آب و هوایی، بهترین زمان ماه های ابتدایی بهار هست. منطقه ی حفاظت شده ی قمیشلو از نظر زیستگاه شامل زیستگاه های کوهستانی، دشتی و استپی و تپه ماهوری میشه و هر کدوم پوشش گیاهی و شرایط آب و هوایی خاصی برخوردار هستن.

قمیشلو

دسترسی به پارک قمیشلو

برای اینکه بتونین از پارک قمیشلو بازدید کنین، لازمه بدونین که این منطقه حدود 45 کیلومتر از اصفهان فاصله داره و نزدیک به شهر تیران قرار گرفته. این پارک از شرق با اصفهان و شاهین شهر و روستای جهادآباد و از جنوب با شهرهای نجف آباد، خمینی شهر و ویلاشهر هم مرز هست. پارک قمیشلو که در حال حاضر 113 هزار هکتار مساحت داره، بخاطر تنوع بالا در گونه های جانوری و شرایط اقلیمی منحصر به فرد، یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری در تعطیلات نوروز به شمار میاد. به طوریکه در نوروز بیش از 10 هزار بازدید کننده رو به سمت خودش جذب میکنه.

اصفهان

خرید بلیط هواپیما اصفهان با رسپینا24

سایت رسمی خرید اینترنتی بلیط هواپیما رسپینا24 تمام شرایط مورد نیاز برای شروع سفری آسوده به اصفهان و بازدید از پارک قمیشلو رو براتون فراهم میکنه. بدون شک زیبایی های این پارک ارزش این رو دارن تا 45 کیلومتر از شهر دور بشین و سفرتون رو متفاوت کنین.