آب انبار کیش

آب انبار کیش

تاریخچه آب انبار کیش

اقلیم ایران در بخش جزیره کیش دارای آب و هوای گرم و مرطوب می باشد که باعث کمبود آب شده است. بنابراین برای رفع فقدان آب از احداث آب انبار کیش برای جزیره استفاده کرده اند. این اثر تاریخی از هزاره ی دوم قبل از میلاد و در چغاز زنبیل، متناسب با اقلیم منطقه بنا شد. معماری قدیمی این بنا به شکل مخزنی چهارگوش، مدور و گنبدی بوده است و آب انبار کنونی به جامانده از عصر معاصر می باشد. آب انبار دوقلو کیش در قسمت شمالی جزیره قرار دارد و در سال 1372 شمسی احداث شده است. این آب انبار بر روی آب انباری قدیمی ایجاد گردیده و سپس مورد بازسازی و ترمیم قرار گرفته است و به شکل مدرن امروزی دیده می شود.

آب انبار دوقلو کیش

احداث آب انبار در جزیره کیش

معمولا آب انبارها در مناطقی که چالش آب دارند احداث می شود و در بازه های زمانی خشکسالی و کمبود آب مورد استفاده قرار می گیرند. هدف از احداث آب انبارها به شکل حوض یا استخر سرپوشیده در زیرزمین، انباشت و نهگداری آب بوده است. همانطور که گفتیم این آب انبار دوقلو کیش از معماری سنتی یزد تبعیت می کند و سازه ای طراحی شده برای زمان های گرم سال بوده تا آب در آن به صورت سالم ذخیره شود و در صورت لزوم از آن استفاده گردد. هم اکنون با مدرن شدن شیوه های زندگی مردم امثال این آب انبار کاربرد خود را از دست داده و به جاذبه گردشگری تاریخی در کیش تبدیل شده است.

آب انبار دوقلو

معماری آب انبار دوقلو کیش 

این آب انبار دارای دو گنبد و پنج بادگیر بوده که در گذشته جهت خنک شدن محیط و آب از آن استفاده می کرده اند. در قسمت های ورودی آب انبار روزنه هایی وجود دارد که موجب تعادل آب و هوا داخل آب انبار می شود و هوای آن را در تابستان خنک می کند. شیوه کار این آب انبار به شکلی است که هوا از بخشی ازآب آنبار وارد برج شده و سپس به سمت پایین انتقال و با برخورد به آب باعث خنک شدن آب می شود. زمانی که این بنا دارای آب بوده، آب وهوای سردتری داشته اما اکنون هوا سرد کمتر درآن احساس می شود. در اطراف این آب انبار انواعی از گونه های کاکتوس دیده می شود که زیبایی خاصی به این بخش داده است. با دیدار از این نوع بناها پی می بریم که در گذشته مردم برای تهیه آب باید رنج های بسیاری را تحمل می کردند تا مزه آب شیرین و خنک را احساس کنند.

آب انبار کیش

جاذبه های گردشگری اطراف آب انبار دوقلو

در سفر به کیش علاوه بر دیدار از آب انبار دوقلو می توانید از دیگر جاذبه های تاریخی گردشگری کیش مانند شهر باستانی حریره کیش، درخت سبز و مجموعه ورزشی المپیک کیش دیدن فرمایید. درکیش جاذبه های تفریحی از بهترین سرگرمی ها می باشد که شامل چتر پاراسل، غواصی در زیر آب، باجی جامپینگ، قایق سواری بر روی موج ها و جت اسکی را شامل می شود.

آب انبار دوقلو در کیش

راه های دسترسی به آب انبار دوقلو کیش

آب انبار کیش در قسمت شمالی جزیره قرار دارد و شما می توانید از طریق گشت شهری که توسط هتل برنامه ریزی می شود یا به صورت شخصی از این مکان بازدید نمایید. کافیست به سمت شمال کیش حرکت کنید، کمی از مرکز شهر دور شوید و به شهر حریره کیش برسید، در کنار مجموعه درخت سبز به آب انبار دوقلو کیش خواهید رسید. 

معماری آب انبار دوقلو کیش

اطلاعات مورد نیاز قبل بازدید از آب انبار کیش

همانطور که می دانید جزیره کیش در حاشیه دریا قرار دارد و هرکجا که دریا وجود داشته باشد شدت رطوبت هوا بسیار زیاد است؛ از این رو بهترین زمان برای سفر به این چزیره فصول پاییز و زمستان می باشد.

برای بازدید از آب انبار کیش شما می توانید همه روزه از ساعت 9 صبح الی 10 شب به این مجموعه سر بزنید و لازم به ذکر است برای بازدید از این مجموعه نیاز به تهیه بلیط نمی باشد. 

آب انبار در کیش

بازدید از آب انبار کیش با خرید تور از رسپینا

اگر شما نیز علاقمند به بازدید از این جزیره و دیدنی های آن از جمله آب انبار دوقلو شده اید، به راحتی می توانید بلیط و یا تور کیش خود را از سایت معتبر رسپینا خریداری نمایید تا علاوه بر امکان مقایسه بین امکانات و قیمت ها، در صورت نیاز از پشتیبانی 24 ساعته نیز بهره مند شوید.