آب انبار دوقلو کیش از جاذبه های تاریخی گردشگری مروارید خلیج فارس است و معماریی شبیه معماری یزد را در ذهن گردشگران تداعی می کند. دیدار از بناهای تاریخی هر شهری برای گردشگران علاقمند به اماکن تاریخی بسیار ارزشمند است. دلایل بسیاری وجود دارد که مردم علاقمند سفر به جزیره ی کیش و خرید تور کیش می باشند. جزیره کیش همانند شهر مشهد متقاضیان بسیاری در فصل های مختلف دارد و در سفر به این جزیره علاوه بر دیدار از جاذبه های گردشگری تاریخی و طبیعی می توانید از بازی ها و تفریحات آبی این جزیره استفاده کنید. سفر به جزیره کیش از طریق خرید بلیط هواپیما بهترین نوع سفر می باشد.

آب انبار دوقلو کیش

جاذبه های تاریخی جزیره ی کیش

اکثرا با شنیدن نام جزیره کیش بیشتر از خاطرات تفریحات آبی یا جنگ های شبانه تعریف می کنند و باید افراد علاقمند به تاریخ را پیدا کنید که اطلاعات تاریخی از این جزیره را بدانند، اما سرتاسر ایران بزرگ غنی از فرهنگ ایرانی و تاریخی است که در جزیره کیش هم نمایان می شود.

تاریخچه آب انبار دوقلو کیش

اقلیم ایران در بخش جزیره کیش دارای آب و هوای گرم و مرطوب بوده که باعث کمبود آب شده و برای رفع فقدان آب از احداث آب انبار دوقلو کیش برای جزیره کیش استفاده کرده اند. این اثر تاریخی از هزاره ی دوم قبل از میلاد و در چغاز زنبیل متناسب با اقلیم منطقه بنا شد. این اثر به شکل مخزنی چهارگوش، مدور و گنبدی ایجاد شده است و این آب انبار کنونی به جامانده از عصر معاصر است.  

لوکیشن آب انبار دوقلو کیش

آب انبار دوقلو کیش در قسمت شمالی جزیره قرار دارد و  در سال 1372 شمسی احداث شده است. این آب انبار بر روی آب انباری قدیمی ایجاد گردید و سپس مورد باز سازی و ترمیم قرار گرفت و که به شکل مدرن امروزی دیده می شود.

چرا احداث آب انبار در جزیره کیش؟

معمولا آب انبارها در مناطقی که چالش آب دارند احداث می شود و در بازه های زمانی خشکسالی وکمبود آب مورد استفاده قرار می گیرند. معمولا هدف از احداث آب انبارها به شکل حوض یا استخر سرپوشیده در زیرزمین انباشت آب و نهگداری آب بوده است. همانطور که گفتیم این آب انبار دوقلو کیش از معماری سنتی یزد تبعیت می کند و سازه ای طراحی شده برای زمان های گرم سال و فصل گرما بوده تا آب در آن به صورت سالم ذخیره شود و در صورت لزوم از آن استفاده شود. هم اکنون با مدرن شدن شیوه های زندگی مردم امثال این آب انبار کاربرد خود را از دست داده و به جاذبه گردشگری تاریخی در کیش تبدیل شده است.

آب انبار دوقلو کیش

استراکچر آب انبار دوقلو کیش چگونه است؟

این آب انبار دارای دو گنبد و پنج بادگیر بوده که جهت خنک شدن محیط و آب از آن استفاده می کردند. در قسمت های ورودی آب انبار روزنه هایی وجود دارد که موجب تعادل آب و هوا داخل آب انبار می شده و هوای آن را در تابستان خنک می کرده، شیوه کار این آب انبار بشکلی ست که هوا از بخشی ازآب آنبار وارد برج شده و سپس به سمت پایین انتقال می یابد و با برخورد به آب باعث خنک شدن آب می شود. زمانی که این بنا دارای آب بوده، آب وهوای سردتری داشته اما اکنون هوا سرد کمتر درآن احساس می شود. در اطراف این آب انبار انواعی از گونه های کاکتوس دیده می شود که زیبایی خاصی به این بخش داده است. با دیدار از این نوع بنا ها پی می بریم که در گذشته مردم برای تهیه آب  باید رنج های بسیاری را تحمل می کردند تا مزه آب شیرین و خنک را احساس می کردند و با دخیل کردن راه های علمی و ابتکاراتی از ذهنشان به روش هایی پی می بردند.

جاذبه های گردشگری اطراف  آب انبار دوقلو کیش

در سفر به کیش علاوه بر دیدار از آب انبار دوقلو کیش می توانید از دیگر جاذبه های تاریخی گردشگری کیش مانند شهر باستانی حریره کیش، درخت سبز و مجموعه ورزشی المپیک کیش دیدن فرمایید. درکیش جاذبه های تفریحی از بهترین سرگرمی ها می باشد که شامل چتر پاراسل، غواصی در زیر آب ، باجی جامپینگ ، قایق سواری بر روی موج ها ، جت اسکی را شامل می شود.

راه های دسترسی به آب انبار دوقلو کیش

را ه های دسترسی به  آب انبار دوقلو کیش که در قسمت شمالی قرار دارد را هم می توانید از طریق گشت شهر که توسط هتل برنامه ریزی می شود بروید و هم به صورت شخصی امکان پذیر است. اگر به سمت شمال کیش حرکت کنید و کمی از مرکز شهر دور شوید به سمت شهر حریره کیش که برسید در کنار مجموعه درخت سبز به آب انبار دوقلو کیش که دارای پنج بادگیر است خواهید رسید. برای دیدار از این جاذبه تاریخی می توانید ساعت 9 صبح الی 10 شب به سمت شهر باستانی حریره و مجموعه درخت سبز بروید. برای دیدا از این جاذبه تاریخی نیازی به پرداخت هزینه ای برای بلیط نیست.

بهترین زمان دیدار از آب انبار دوقلو کیش

همانطور که می دانید جزیره کیش در حاشیه دریا قرار دارد و هرکجا که دریا وجود داشته باشد شدت رطوبت هوا بسیار زیاد است، از این رو بهترین زمان برای خرید تور مسافرتی کیش فصول پاییز و زمستان است. در فصل زمستان در اوایل ماه های دی تا اوایل فروردین فصل سفر به جزیره کیش و دیدار از انواع جاذبه های گردشگری کیش مانند آب انبار دوقلو کیش می باشد.

آب انبار دوقلو در کیش

سفر به جزیره کیش از طریق رسپینا 24

قبل از سفر به کیش نیازمند اطلاعات گردشگری هستید تا به راحتی به دیدار مکان هایی که به آنهاعلاقمندید بروید و رسپینا 24  این امکان را فراهم آورده تا اطلاعات جامعی را قبل از سفر به کیش برای دیدار از جاذبه های ارائه دهد. رسپینا 24 خرید بلیط قطار، هواپیما، بلیط اتوبوس است را بصورت اینترنتی و آنلاین انجام می دهد و باعث می شود تا در هزینه ها و وقت صرفه جویی شود. از مزیت های سامانه رسمی و معتبررسپینا24 پشتیبانی 24 ساعته و استرداد آنلاین نیز می باشد. ضمنا برای رزرو هتل نیز می توانید از طریق رسپینا 24 اقدام کنید.