جاهای دیدنی کیش در این جزیره ی محبوب با وسعت نود و یک کیلومتر مربع در خلیج فارس سالانه مسافران ایرانی و غیر ایرانی زیادی را از طریق تور کیش به سمت خود جذب می کند. کیش با وجود آن که مساحت زیادی ندارد اما با جاذبه های طبیعی و همچنین غیر طبیعی زیادی که دارد خود را به مقصد محبوب مسافران زیادی تبدیل کرده است.

جاهای دیدنی کیش

جاهای دیدنی کیش زیر ذره­ بین

مطمئنا جاذبه های دیدنی کیش قابلیت این را دارند که تمام افراد خانواده در سنین مختلف را سرگرم کنند. این جزیره برای افراد علاقمند به تاریخ، طبیعت و انواع تفریحات دیگر، انتخاب مناسبی است و نیازهای تمامی سلیقه ها را به خوبی پاسخگو است. در این متن می خواهیم به معرفی محبوب ترین جاهای دیدنی کیش بپردازیم.

جاهای دیدنی کیش : مکان های تاریخی

این جزیره از نظر تاریخی بسیار مهم تلقی می شود. جزیره ی کیش سالانه نظر تاریخ دوستان زیادی، چه ایرانی و چه غیر ایرانی، را به سوی دیدنی های تاریخی خود جلب می کند. حال به سراغ جاذبه های تاریخی کیش می رویم.

شهر حریره

شهر باستانی حریره کیش که در تجارت بین چین، آفریقای شمالی و اروپا نقش مهمی داشته است، در قسمت شمالی جزیره کیش واقع شده است. زمان احداث شهر حریره به اواخر دوره ی ساسانی برمی گردد. مردم این شهر با استفاده از سیستم قنات آب آشامیدنی را نگهداری و مصرف می کردند. طبق بعضی اسناد تاریخی مانند نوشته های شاعر بزرگ، سعدی شیرازی، در این شهر خانه های چند طبقه وجود داشته است که البته بعد از یک زلزله از بین رفته اند.

شهر باستانی حریره کیش

روستای باغو

احداث این روستا به سال 981 هجری قمری برمی گردد. درختان بومی به نام لور در این روستا بسیار دیده می شوند. شغل مردمان این روستا دامداری است. اهالی باغو همچنین با اجرای مراسم های خود برای توریست ها و پخت غذاهای سنتی برای آنها سعی در زنده نگه داشتن فرهنگ، آداب و رسوم خود دارند. یکی دیگر از دیدنی های کیش در این شهر باستانی مسجدی قدیمی به نام مسجد النبی (ص) است که توریست ها از آن دیدن می کنند.

روستای باغو کیش

خانه بومیان

خانه مردم شناسی بومیان کیش متعلق به یک تاجر مروارید بوده است 200 سال قدمت دارد. این خانه با 15 اتاق و حیاطی که دارد مکانی است که توریست های علاقمند می توانند برای تجربه ی زندگی در خانه های بومی کیش در آن اقامت گزینند و از محیط دست نخوره ی آن نهایت لذت را ببرند. همچنین بازدید از این خانه تجربه ی جذابی است که توریست ها از آن لذت فراوان می برند.

خانه مردم شناسی بومیان کیش

شهر زیرزمینی کاریز

شهر زیرزمینی کاریز که 2500 سال قدمت و  10 هزار متر مربع وسعت دارد از بهترین جاهای دیدنی کیش محسوب می شود. هوای خنک و محیط زیبا به همراه نورپردازی جذاب این شهر زیرزمینی باعث شده است که روزانه تعداد زیادی از مسافران از آن بازدید کنند. این شهر که بازسازی شده است محیطی زیبا برای توریست ها فراهم آورده تا از خدمات رستوران، کافه و عکاسی نیز بهرمند شوند.

شهر زیرزمینی کاریز

خانه اعیانی

خانه اعیانی در شهر حریره، قسمت شمالی جزیره کیش، واقع شده است. این خانه که با معماری خود نظر خیلی از توریست ها را به خود جلب کرده است در اوایل دوره ی ایلخانان ساخته شده است. این خانه در زمان قدیم محل زندگی چند خانوار بوده است. با توجه به بقایای خانه می توان گفت که سبک ساخت این خانه مشابه سبک خانه ها در شهرهای اصفهان، یزد و کاشان بوده است و همین قضیه آن را به یکی از جاذبه های کیش تبدیل کرده است.

خانه اعیانی کیش

آب انبار دوقلو

از آب انبار دوقلو کیش در قدیم برای ذخیره آب باران برای زمان بی آبی استفاده می کرده اند. این قنات که بازسازی شده است دارای نورپردازی بسیار زیبا است که باعث شده که به یکی از بهترین جاهای دیدنی کیش در شب تبدیل شود. از این رو بازدید از آن که به صورت رایگان است خالی از لطف نیست.

آب انبار دوقلو کیش

کشتی یونانی

کشتی یونانی کیش که نام اصلی آن کشتی بخار کارگو (cargo steamship) است در سال 1943 ساخته شده است. آخرین صاحبان آن یونانی ها بودند به همین دلیل نام آن به کشتی یونانی تغییر کرد. این کشتی در سال 1966 خراب شد و همان جا در فاصله ای کم از ساحل در حاشیه جزیره کیش تا به امروز باقی ماند. حال قبرستان این کشتی مورد علاقه بسیاری از توریست ها قرار گرفته است. امروزه بازدیدکنندگان زیادی در طول روز به منظور عکاسی، دیدن شترها و مخصوصا برای دیدن منظره ی غروب خورشید به دیدن کشتی یونانی می روند.

کشتی یونانی کیش

مجسمه مرد ماهی گیر

 این مجسمه که در کرانه ی شرقی جزیره قرار دارد با 12 متر ارتفاع بزرگترین مجسمه کشور محسوب می شود. مجاورت با ساحل و پارکی که این مجسمه در آن قرار دارد نظر هنردوستان زیادی را به خود جلب کرده است. این مجسمه در سال 1393 توسط چهار مجسمه ساز مشهدی طراحی و ساخته شد. این مجسمه در حال حاضر یکی از جاهای دیدنی کیش محسوب می شود.

مجسمه مرد ماهی گیر

قلعه جنی 

قله جنی کیش که در نزدیکی کشتی یونانی است. درواقع این قلعه در سایه ی جذابیت فراوان کشتی یونانی به دست فراموشی سپرده شده است و خیلی از مسافران از وجود آن بی خبرند. دلیل متمایز بودن این قلعه از سایر بناها افسانه هایی است که بومیان جزیره درباره ی آن می گویند. این قلعه زمانی محل اقامت ژاندارمری بوده است. پس از پیدا شدن جسد 4 سرباز در قلعه، دیگر هیچ سربازی به آنجا نرفت و برای همیشه تخلیه شد. این افسانه ها که ادعا می کنند که این قلعه جن دارد هنوز هم گفته می شود. دوست داران ژانر وحشت می توانند از بازدید این قلعه لذت ببرند.

قله جنی کیش

جاهای دیدنی کیش : جاذبه های طبیعی  

علاوه بر اماکن تاریخی جذاب، جزیره ی کیش دارای تعدادی جاذبه های گردشگری طبیعی است که طرفداران زیادی دارد. در ادامه به ذکر بعضی از این جاذبه های طبیعی می پردازیم.

ساحل مرجانی

در بررسی جاذبه های گردشگری کیش محال ممکن است نامی از ساحل مرجانی کیش در شرق این جزیره به میان نیاید. این ساحل های زیبا که آب شفافی دارند بستر مرجان های مرده هستند که همین باعث زیبایی نقره فام و خیره کننده ی آن ها شده است. همچنین آب شفاف باعث شده تمام موجودات از جمله ماهی ها و صدف ها به راحتی دیده شوند و علاقمندان زیادی را به سوی خود جذب کند.

ساحل مرجانی کیش

جزیره هندورابی

این جزیره با اسم خاصی که دارد بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در واقع نام این جزیر از عبارت اندر آبی گرفته شده است که به معنای درون آب است. جزیره هندورابی کیش در جهت غرب جزیره واقع شده است و 23 کیلومتر مربع مساحت دارد. از جاذبه های این جزیره که می توان آن را متروکه نامید سطح صاف جزیره و خانه های قدیمی، سفید و گچی اهالی آن است.  درواقع همین محیط صمیمی و بکر است که باعث تمایز این جزیره و روستای هندورابی شده است. افرادی که به دنبال آرامش سفر می کنند می توانند از سواحل بکر و محیط آرام این جزیره لذت ببرند. چراکه هنوز پای هیچ رستوران شیک و یا هتلی به این جزیره باز نشده است.

جزیره هندورابی

درخت کهن سال (درخت سبز)

 درخت کمیاب لور یا انجیر که در نزدیکی شهر حریره و آب انبار سنتی قرار دارد بسیار مورد اقبال واقع شده است. دلیل این شهرت را هم می توان ظاهر جذاب آن و هم افسانه های محلی که اعتقاد دارند این درخت شگون دارد دانست. درخت سبز کیش برای مدتی طولانی به عنوان یکی از جاهای دیدنی کیش شناخته می شود.

درخت سبز کیش

ساحل درختان نارگیل

 این درختان نارگیل که نیاز به آب و هوای استوایی دارند در حاشیه ی خیابان فردوسی قرار دارند. این درختان زیبا و نادر که تعدادشان حدودا به سه هزار می رسد صحنه ی بسیار زیبایی از ساحل مخصوصا در زمان غروب خورشید ایجاد می کنند که طرفداران زیادی دارد.

ساحل نارگیل کیش

کلبه هور

 یکی از زیباترین مکان های کیش ساحل کلبه هور در غرب جزیره کیش است. این ساحل صخره ای با آب شفافی که دارد هر غواصی را به وسوسه می اندازد. همچنین یک غار با طول 5 متر هم به زیبایی آن افزوده است که بازدید از آن در زمان مد بسیار جذاب است.

کلبه هور کیش

در این نوشتار به معرفی تعدادی از جاهای دیدنی کیش از مکان های تاریخی گرفته تا جاذبه های طبیعی جزیره کیش پرداختیم که قطعا ارزش دیدن را دارند.