خانه مردم شناسی بومیان کیش از آن جاهایی است که در سفرتان به کیش نباید بازدید از آن را از دست بدهید. این مجموعه می تواند تا مدت ها خاطرات خوبی از گذشته ی کیش در ذهن شما باقی بگذارد. افرادی که به کیش سفر می کنند چه با خرید بلیط هواپیما و چه از طریق سفر دریایی با لنچ و قایق به کیش، بهتر است در کنار همه تفریحات هیجان انگیز جزیره کمی هم سر از تاریخ جزیره در بیاورند تا با قدمت یکی از قدیمی ترین جزایر ایران و سبک زندگی مردم این جزیره آشنا شوند. اگر می خواهید اندکی بیشتر با این جاذبه تاریخی آشنا شوید ادامه مطلب را از دست ندهید.

موزه مردم شناسی کیش

قدمت بنای موزه

در تور کیش و بازدید از این موزه باید بدانید که این موزه زنده در اصل یکی از قدیمی ترین خانه های بومیان در جزیره کیش است، قدمتی در حدود 200 سال دارد و از سبک معماری کاملا بومی منطقه برخوردار است. صاحب اصلی خانه، مرحوم حاج عبدلله بن شاهین است که یکی از شخصیت های بزرگ و محبوب جزیره در 80 سال پیش بوده است. حاج عبدلله تاجرمروارید و صاحب یکی از بزرگترین لنج های بادبانی بود که به حرفه نجاری و لنج سازی نیز مشغول بوده است. او این منزل از سه نسل قبل از خود به ارث برده بود.

جالب است بدانید که بسیاری از اهالی قدیمی و بومی کیش قرآن را در این خانه فرا گرفته اند و این خانه برای آنها نقش مکتب خانه و مدرسه را در محله سفین داشته است. این خانه که 15 اتاق نیز دارد، در سال 93 با موافقت صاحب آن به موزه مردم شناسی بومیان کیش تبدیل شد. و امروزه به عنوان یک جاذبه توریستی مهم در جزیره کیش و برای مسافران تور کیش از مشهد محسوب می شود. این خانه در سال 94 در روز جهانی موزه ها و هفته میراث فرهنگی دربخش موزه های خصوصی و درشاخصه تلاش برای بقا به عنوان موزه برتر معرفی شد .

اتاق های مختلف موزه

اتاق مهمان مردانه: اتاق  تابستانه با برخورداری از بادگیرهای طاقچه ای در بخش حیاط مجلسی خانه قرار دارد که برای استفاده مهمانان مرد بوده، که بعد از ورود به خانه در انجا به استذاحت می پرداختند. این مکان نشان از میهمان نوازی و ارزش والای میهمان برای بومیان دارد.

اتاق زمستانه: در گوشه دیگری از حیاط مجلسی یک اتاق رو به آفتاب و بدون سایه بان قرار دارد که محل قرار گیری مهمانان در فصل زمستان است. این اتاق دارای حمام اختصاصی نیز می باشد.

اتاق تابستانه: این اتاق با نام مصیف یا مضیف شناخته می شود که مخصوص اقامت در تابستان بوده است. این اتاق پشت به آفتاب قرار داشته است و دور تا دور آن پنجره و بادگیرهای تاقچه ای ایجاد می کردند.

آشپزخانه: قسمتی از حیاط به شکل دیوار چینی شده به عنوان آشپزخانه ای بدون در محسوب می شده است. آشپزخانه این خانه به همان سبک قدیم بازسازی شده است.

اتاق خواب: اتاق خواب اصلی که مخصوص استفاده صاحب خانه بوده است، دیوارهایی دارد که با آینه های بزرگ و کوچک و تاقچه های مختلف تزیین شده است که محتوی وسایل قدیمی مختلف از جمله تختی با قدمت 85 سال است. این خانه تخت هایی با کیفیت تخت های امروزی و اتاق هایی که با رزرو هتل در کیش قابل استفاده هستند ندارد اما در نوع خود و زمان خود قابل توجه بوده است.

مکتب خانه: در قسمتی از خانه اتاقی قرار داشته است که دختران و پسران 6 تا 9 سال علاوه بر یادگیری قرآن ، اصول اخلاقی ، مهارت های زندگی و اجتماعی را به طور عملی آموزش می دیدند.

از دیگر اتاق های موزه می توان به اتاق مهمانان خانم، اتاق قهوه و حجله اشاره کرد.

موزه مردم شناسی در کیش

انبار های مختلف موزه

انبار خرما: جالب ترین قسمت انبارها انبار خرماست. اصطلاح عمومی که بومیان کیش در مورد انبار خرما، چندول است. چندول محل بدست آوردن شیره طبیعی خرما نیز هست. بومیان کیش از 600 سال پیش تا کنون فناوری بدست آوردن شیره ی خرما از خرما را در دست دارند در حالی که این روش در هیچ جای کشورمان تاکنون دیده نشده است.

انبار مواد غذایی: به این انبار های که انبار العیش می گفتند، محل نگهداری موارد غذایی بود. در جزیره کیش با توجه به شرایط محیطی، باید امکان ذخیره مواد غذایی در خانه ای موجود باشد. این انبارها محل ذخیره سازی برنج و آرد و خمره های ماهی شور و دیگر موارد غذایی بود.

انبار ابزار صید و شناورها: با توجه به اینکه صاحب خانه صاحب یکی از بزرگترین لنج های در سالیان دور بوده، دو اتاق بزرگ به محل جمع آوری ابزار و وسایل صید و شناور تخصیص داده شده بود

انبار علوفه گاو و گوسفند: بومیان کیش هم همچون بسیاری از مناطق کشور برای تهیه گوشت و شیر و لبنیات مورد نیازشان، گاو و گوسفند نگهداری می کردند. برای نگهداری از آنها و  همچنین نگهداری از علوفه مورد نیازشان اتاق هایی را اختصاص می دادند.

فضاهای عمومی

حیاط ها: این خانه دارای دو حیاط است. یکی از آنها حیاط مجلسی است و دیگری حیاط اندرونی. حیاط مجلسی از یک در اختصاصی، یک اتاق تابستانه ( مجلس ) ، یک اتاق زمستانه ، انبار خرما ، انبار ابزار صید و شناورها و یک حلقه چاه برخوردار است .

حیاط اندرونی مخصوص استفاده از خانواده ها می باشند. اتاق خواب های زمستانه و تابستانه ، آشپزخانه ، مکتب خانه ، اتاق میهمان زنان ، انبار خرما ، انبار علوفه و محل نگهداری گاو و گوسفند و یک حلقه چاه در این حیاط قرار دارند.

تخت خواب تابستانی: این تخت با استفاده از چوب چندل و دعن با ارتفاع 1 و نیم متری ساخته می شده است.

باغچه منزل: در باغچه ی خانه هم درختان نخل ، کنار، انجیر، لوز(گاروم زنگی ) می کارند و از زریبه جهت کاشت انواع صیفی جات و سبزی ها از جمله گوجه فرنگی ، هندوانه ، خربزه ، پیاز، تربچه و سبزی کاشته می شد.

بخش دریایی و صید مروارید: این محل خش دریایی و دریانوردی کیش قدیم نمایش داده شده ، این بخش شامل تمام ابزار و اداوت صید ماهی ، تورها و گرگورها ، قرقره ها و طناب های لنج های بادبانی که قدمت 80 ساله داره نگهداری می شود ، ضمنا ابزار و ادوات صید مروارید و وسایل اندازه گیری مروارید و تجارت آن در این بخش قرار دارد.

چه خداماتی در این خانه تاریخی ارایه می شود؟

طبخ و پذیرایی غذای محلی: شما می توانید در داخل خانه سفارش یک غذای محلی دهید و طعم آنرا در محیط سنتی خانه بچشید. از خوردنی های قابل استفاده و خرید از این محل می توان به حلوای خبیصه و غذای مچبوس لحم است.

عکاسی و تصویربرداری: اگر می خوهید چند عکسی به یادگار از این خانه آن هم با لباس محلی بگیرید، این امکان برای شما در این خانه تاریخی فراهم شده است.

انواع نان و شیرینی: انواع نان و شیرینی محلی با طعم اصیل و دوست داشتنی جنوبی در این محل برای طبخ و فروش در اختیار شما قرار گرفته است. از نان های پخته شده در محل می توان به نان خبز بریزه اشاره کرد معمولا روی این نان هم «مهیاوه و روغن حیوانی» می پاشند تا خوشمزه و مقوی شود.

فروشگاه محصولات محلی و دستی: اگر به دنبال خرید صنایع دستی جزیره هستید جای خوبی آمده اید. در این خانه محلی برای خرید صنایع دستی و محلی مثل دست ساز های صدفی وجود دارد.

طراحی و نقش حنا: یکی از جاذبه های این خانه همین نقش و نگارهای هنری میباشد که بر روی دستان گردشگران نقش میبندد. در طراحی و نقش حنا سه سبک وجود دارد :نقش حنا به سبک عربی ,نقش حنا به سبک هندی و نقش حنا به سبک ساده

خانه مردم شناسی بومیان جزیره کیش

جاذبه های اطراف

روستای تاریخی باغو: باغو از قدیمی ترین روستاهای جزیره کیش محسوب می شود. این روستا درختان کهنسال فراوانی دارد. از دیگر جاذبه های روستا، مسجدی است که قدمت ان به قرن نهم هجری قمری می رسد. در ابتدای ورود به روستا، چادر‌های سنتی را خواهید دید که در آن‌ها نوع زندگی و آداب و رسوم مردمان روستا به تصویر کشیده است.

روستای سفین: روستایی با مساحت 17 هکتار و قدمتی در حدود 350 سال است. زبان اصلی بومیان این جزیره زبان عربی می باشد. این روستا در قدیم به دریا نوردی و داشتن مروارید های مرغوب و غواصان ماهر شهره بوده است.

مسیر دسترسی به خانه بومیان کیش

با توجه به اینکه این خانه تاریخی در جزیره کیش شناخته شده است و یکی از جاذبه های این جزیره به شمار می رود، در هر جایی از جزیره که پرس و جو کنید، شما را راهنمایی خواهند کرد. اما اگر به شکل مستقیم می خواهید به جزیره برسید این آدرس را طی کنید: خانه مردم شناسی بومیان کیش واقع در محله سفین قدیم و در 200 متری بازار ماهی به سمت کشتی یونانی روبروی بندرگاه صیادی

سفر به کیش با رسپینا

برای بازدید از این جزیره و این خانه تاریخی، کافی است همین الان به سایت رسپینا مراجعه کنید و بلیط سفر هوایی به کیش را خریداری نمایید. البته با توجه به اینکه رسپینا یکی از برترین سایت های ارایه دهنده خدمات مسافرتی به صورت غیرحضوری می باشد، شما می توانید از این سایت سایر خدامت مورد نیاز خود را خریداری و رزرو نمایید. به همین دلیل از طریق سایت می توانید اقدام به خرید بلیط قطار برای سفرهای آتی خود در داخل کشور نمایید. امیدواریم سفر خوبی را به جزیره کیش تجربه نمایید. با رسپینا روی زمین نمی مانید...