خانه مردم شناسی بومیان کیش

خانه مردم شناسی بومیان کیش

قدمت خانه مردم شناسی بومیان کیش

خانه مردم شناسی بومیان کیش یکی از قدیمی ترین خانه ها در جزیره می باشد. این خانه قدمتی در حدود 200 سال دارد و از سبک معماری کاملا بومی منطقه برخوردار است. صاحب اصلی خانه، مرحوم حاج عبدلله بن شاهین یکی از شخصیت های بزرگ و محبوب جزیره در 80 سال پیش بوده است. حاج عبدلله تاجر مروارید، صاحب یکی از بزرگترین لنج های بادبانی، نجار و لنج ساز بوده است. وی این منزل را از سه نسل قبل از خود به ارث برده بوده. جالب است بدانید که بسیاری از اهالی قدیمی و بومی کیش، قرآن را در این خانه فرا گرفته اند و این خانه برای آنها نقش مکتب خانه و مدرسه داشته است.  

خانه مردم شناسی بومیان در کیش

قسمت های مختلف خانه بومیان کیش

خانه بومیان کیش 15 اتاق دارد که در سال 1393 با موافقت صاحب آن خانه، به موزه مردم شناسی بومیان کیش تبدیل شد. امروزه این بنا به عنوان یک جاذبه توریستی مهم در جزیره و برای مسافران محسوب می شود. در زیر به تعدادی از اتاق های خانه بومیان و کاربرد آن ها در گذشته اشاره خواهیم کرد. 

* اتاق مهمانان آقا: اتاق تابستانه ای با دارا بودن بادگیرهای طاقچه ای در بخش حیاط خانه قرار دارد که در گذشته مورد استفاده مهمانان آقا بوده است. اقایان پس از ورود به خانه می توانستند در آنجا به استراحت بپردازند. این مکان نشان از میهمان نوازی و ارزش والای میهمان برای بومیان دارد.

* اتاق زمستانه: در گوشه دیگری از حیاط مجلسی، یک اتاق رو به آفتاب و بدون سایه بان قرار دارد که محل استقرار میهمانان در فصل زمستان بوده است. این اتاق دارای حمام اختصاصی نیز می باشد.

* اتاق تابستانه: این اتاق با نام مصیف یا مضیف شناخته می شود که مخصوص اقامت در تابستان بوده است. اتاق تابستانه پشت به آفتاب قرار گرفته و دور تا دور آن پنجره و بادگیرهای طاقچه ای قرار دارد.

* آشپزخانه: قسمتی از حیاط دیوار چینی شده و به عنوان آشپزخانه بدون در از آن استفاده می شده است. لازم به ذکر است آشپزخانه این خانه به همان سبک قدیم بازسازی گردیده.

* اتاق خواب: اتاق خواب اصلی که مخصوص استفاده صاحب خانه بوده است دیوارهایی دارد که با آینه های بزرگ و کوچک و طاقچه های مختلف تزیین شده است. این اتاق خواب محتوی وسایل قدیمی مختلف از جمله تختی با قدمت 85 سال می باشد. 

* مکتب خانه: در قسمتی از خانه اتاقی قرار گرفته است که دختران و پسران 6 تا 9 ساله در آن جا علاوه بر یادگیری قرآن، مهارت هایی مانند اصول اخلاقی، مهارت های زندگی و اجتماعی را به طور عملی آموزش می دیدند.

از دیگر اتاق های خانه بومیان کیش می توان به اتاق مهمانان خانم، اتاق قهوه و اتاق حجله اشاره کرد.

اتاق های خانه بومیان کیش

انبارهای خانه بومیان

* انبار خرما: جالب ترین قسمت در بین انبارها، انبار خرما می باشد. اصطلاح عمومی بومیان کیش در مورد انبار خرما، چندول است. چندول به محل بدست آوردن شیره طبیعی خرما نیز گفته می شود. بومیان کیش از 600 سال پیش تا کنون فناوری بدست آوردن شیره ی خرما را در دست دارند در حالی که این روش در هیچ جای کشورمان تاکنون دیده نشده است.

* انبار موادغذایی: به این انبارها انبار العیش می گفتند که محل نگهداری موادغذایی بوده است. در جزیره کیش با توجه به شرایط محیطی، باید امکان ذخیره مواد غذایی در خانه ای موجود باشد. این انبارها محل ذخیره سازی برنج، آرد، خمره های ماهی شور و دیگر مواد غذایی بوده است.

* انبار ابزار صید و شناورها: با توجه به اینکه صاحب خانه، صاحب یکی از بزرگترین لنج ها در سالیان دور بوده، در گذشته دو اتاق بزرگ به محل جمع آوری ابزار و وسایل صید و شناور تخصیص داده شده بود.

* انبار علوفه گاو و گوسفند: بومیان کیش همچون بسیاری از مردم مناطق کشور برای تهیه گوشت، شیر و لبنیات مورد نیازشان، گاو و گوسفند نگهداری می کردند. در گذشته برای نگهداری از آنها و همچنین نگهداری از علوفه مورد نیازشان اتاق هایی را اختصاص می دادند.

انبارهای خانه بومیان کیش

فضاهای عمومی خانه بومیان کیش

* حیاط ها: این خانه دارای دو حیاط است؛ یکی از آنها حیاط مجلسی و دیگری حیاط اندرونی می باشد. حیاط مجلسی از یک در اختصاصی، یک اتاق تابستانه، یک اتاق زمستانه، انبار خرما ،انبار ابزار صید و شناورها و یک حلقه چاه برخوردار است. حیاط اندرونی مخصوص استفاده از خانواده ها می باشد؛ اتاق خواب های زمستانه و تابستانه، آشپزخانه، مکتب خانه، اتاق میهمان زنان، انبار خرما، انبار علوفه و محل نگهداری گاو و گوسفند و یک حلقه چاه در این حیاط قرار دارد.

* تخت خواب تابستانی: این تخت با استفاده از چوب چندل و دعن با ارتفاع 1 و نیم متر ساخته شده است.

* باغچه منزل: در باغچه خانه درختان نخل، کنار،انجیر، لوز(گاروم زنگی ) می کارند و از زریبه جهت کاشت انواع صیفی جات و سبزی ها از جمله گوجه فرنگی، هندوانه، خربزه، پیاز، تربچه و سبزی کاشته می شد.

* بخش دریایی و صید مروارید: دراین قسمت تمام ابزار و اداوت صید ماهی، تورها، گرگورها، قرقره ها و طناب های لنج های بادبانی که قدمت 80 ساله دارد نگهداری می شود. ضمنا ابزار و ادوات صید مروارید، وسایل اندازه گیری و تجارت آن نیز در این بخش قرار دارد.

حیاط خانه بومیان کیش

امکانات خانه مردم شناسی بومیان کیش

* طبخ و پذیرایی غذای محلی: شما می توانید در این خانه سفارش یک غذای محلی دهید و طعم آن را در محیط سنتی خانه بچشید. از خوردنی های قابل استفاده این محل می توان به حلوای خبیصه و مجبوس لحم اشاره نمود.

* عکاسی و تصویربرداری: اگر می خواهید چند عکسی به یادگار از خانه بومیان با لباس محلی بگیرید، این امکان برای شما به راحتی فراهم شده است.

* انواع نان و شیرینی: انواع نان و شیرینی محلی با طعم اصیل و دوست داشتنی جنوبی در این محل برای طبخ و فروش در اختیار شما قرار گرفته است. از نان های پخته شده در محل می توان به نان خبز بریزه اشاره کرد معمولا روی این نان هم «مهیاوه و روغن حیوانی» می پاشند تا خوشمزه و مقوی شود.

* فروشگاه محصولات سنتی: اگر به دنبال خرید صنایع دستی جزیره هستید جای خوبی آمده اید. در این خانه محلی برای خرید صنایع دستی و محلی، مانند دست سازهای صدفی وجود دارد.

* طراحی و نقش حنا: یکی از جاذبه های این خانه همین نقش و نگارهای هنری می باشد که بر روی دستان گردشگران نقش می بندد. در طراحی و نقش حنا سه سبک وجود دارد :نقش حنا به سبک عربی، نقش حنا به سبک هندی و نقش حنا به سبک ساده

طراحی با حنا در خانه بومیان کیش

جاذبه های اطراف خانه بومیان

دو روستای تاریخی باغو و سفین در اطراف این بنا واقع شده است. روستای تاریخی باغو از قدیمی ترین روستاهای جزیره کیش محسوب می شود. این روستا درختان کهنسال فراوانی دارد؛ از دیگر جاذبه های روستا، مسجدی است که قدمت آن به قرن نهم هجری قمری می رسد. همچنین در ابتدای ورود به روستا، چادر‌های سنتی را خواهید دید که در آن‌ها نوع زندگی و آداب و رسوم مردمان روستا به تصویر کشیده شده است است.

روستای سفین: روستایی با مساحت 17 هکتار و قدمتی در حدود 350 سال می باشد. زبان اصلی بومیان این جزیره زبان عربی است. این روستا در قدیم به دریا نوردی، داشتن مروارید های مرغوب و غواصان ماهر شهره بوده است.

روستای باغو در کیش

نحوه دسترسی به خانه بومیان کیش

با توجه به اینکه این خانه تاریخی در جزیره کیش شناخته شده است و یکی از جاذبه های این جزیره به شمار می رود، در هر جایی از جزیره که پرس و جو کنید، شما را راهنمایی خواهند کرد. اما اگر به شکل مستقیم می خواهید به این بنا برسید باید بدانید خانه مردم شناسی بومیان کیش واقع در محله سفین قدیم و در 200 متری بازار ماهی فروش ها به سمت کشتی یونانی و روبروی بندرگاه صیادی قرار دارد.

نقشه خانه بومیان کیش

بازدید از خانه بومیان کیش با خرید تور از رسپینا 

برای بازدید از این جزیره و خانه بومیان کیش، کافی است همین الان به سایت رسپینا مراجعه کنید و به راحتی تور کیش خود را رزرو نمایید. البته با توجه به اینکه رسپینا یکی از برترین سایت های ارایه دهنده خدمات مسافرتی به صورت غیرحضوری می باشد، شما می توانید از این سایت سایر خدامت مورد نیاز خود را نیز خریداری و رزرو نمایید.