شهر باستانی حریره کیش

شهر باستانی حریره کیش

درباره حریره کیش

قدمت حریره کیش به سده ی پنجم تا دهم هجری قمری بازمی گردد. این بنا در قسمت شمالی جزیره کیش قرار دارد و در تاریخ یکم شهریور 1376 به ثبت آثار ملی ایران رسیده است. دوران طلایی شهر باستانی حریره در جزیره کیش به قرن چهارم تا اوایل قرن دهم می رسد. در شهر حریره کیش، مجموعه ی ساحلی، عمارت اعیانی، حمام، مسجد تاریخی، کارگاه شیشه گری و قنات های تاریخی دیده می شود.  در دهه چهارم هجری قمری بندرسیراف که به بندر تجاری-اقتصادی شهرت داشته دستخوش ویرانی هایی گردیده و این باعث شد تا بازرگانان و تجار در پی مکانی امن جهت فعالیت های اقتصادی شان به شهر باستانی حریره بیایند و فعالیت های تجاری-اقتصادی خود را در این منطقه گسترش دهند. شهر باستانی حریره یکی از اصلی ترین مناطق مورد توجه در ایران است و با قدمتی در حدود هشتصد سال در زمان حکوت قیسی ها و ساسانیان ساخته شده است. علت نامگذاری آن به حریره، لطافت و سرسبزی این شهر می باشد. 

حریره کیش

بخش های شهر باستانی حریره کیش

در بخش هایی از تاریخ آمده است که شهر باستانی حریره کیش در دوران حکومت ایلخانی ها بسیار مورد توجه بوده و در آن زمان مورد بازسازی قرار گرفته است. فعالیت و رونق این شهر در حدود 500 سال پیش بوده  که بعدها در اثر کاوش باستان شناسان چندین سکه قدیمی و آثار سفالین و چینی در آن کشف گردیده است. بنا های این شهر بیشتر از سنگ های آهکی، مرجانی، ملات، ساروج و گچ ساخته شده است.

خانه اعیانی در شهر حریره کیش

خانه اعیانی شهر حریره دارای یک خانه بزرگ و یک خانه کوچک است، که به دلیل وسعتش با نام خانه اعیانی از آن یاد می شود. این بنا همانند بناهای اعیانی شهرهای کویری ایران مثل یزد و کاشان ساخته شده و در زمان خودش محل زندگی چندین خانوار بوده است. امروزه برخی از آثار این خانه مانند سکوهای جلوی درب ورودی ، اتاق شاه نشین بزرگ در کنار ورودی و راهروی متصل به حیاط مرکزی کاملا مشخص می باشد. یکی دیگر از مواردی که باعث شده این خانه مشهور باشد کشف چند تکه  از کاشی ستاره فام می باشد. دلیل اهمیت  کاربرد این کاشی ها، استفاده در معماری گنبد سلمانیه می باشد. با توجه به اینکه این نوع کاشی ها در جزیره موجود نبوده بیانگر این نکته می باشد که این مصالح وارداتی بوده وتوان مالی صاحب خانه را نشان می دهد.

آب انبارها و قنات های شهر حریره

آب شیرین جزیره در خلیج فارس از دلایل رونق بندر حریره بوده است که همانند دٌری ارزشمند بر تمامی ارکان زندگی تاثیر داشته است. مرجان های جزیره کیش فیلترهایی برای تصفیه آب محسوب می شوند. آب انبارها در کنار کانال ها و قنات های آب، جزیره کیش را به لحاظ  منابع آبی تامین می کند. از این طریق علاوه بر تامین آب جزیره کیش، کشتی های پهلو گرفته نیز از این منابع بهره مند می شوند.

مسجد شهر حریره

از بناهای مهم شهر حریره در کیش مسجدی است که به دوران سلجوقیان برمی گردد و بارها مورد بازسازی قرار گرفته است. دلیل جذابیت این بنا سقف آن می باشد. این مسجد چهار محراب دارد که در گذشته تجار و بازرگانان در آن استراحت می کردند.

حمام شهر حریره

منحصر به فردترین معماری ایرانی که نشانی از نظافت و آراستگی در میان اقوام ایرانی است، در این حمام دیده می شود. حمام شهر حریره در کیش از قدیمی ترین حمام ها است که در دوران مختلف مورد بازسازی و گسترش قرار گرفته است.  این حمام دارای دو خزینه ، اتاق دلاک ها، خدمه، سربینه و یک انبار می باشد.

کارگاه های صنعتی شهر حریره

کارگاههای شهر حریره از جذاب ترین قسمت های این شهر باستانی می باشد که در آن نبوغ و استعداد ایرانیان به چشم می خورد. در این بخش انواع کارگاه ها وجود دارد که از جالب ترین آنها می توان به کارگاه تولید شیشه اشاره کرد. این کارگاه نشان می دهد که شیشه گری و تولید شیشه در شهر باستانی حریره  از متداول ترین مشاغل بوده و بازار شهر حریره در تولید شیشه داغ بوده است. علاوه بر شیشه گری تجارت و کشت خرما و صید مروارید بخش اعظمی از اقتصاد فعال مردمان خستگی ناپذیر شهر حریره را تشکیل می داده است.  

بندرگاه شهر باستانی حریره

با اندکی فاصله از شهر باستانی حریره در کنار ساحل راهروی هایی را خواهید دید که اسکله عظیم شهر حریره بر روی آن  قرار داشته و هم اکنون به صورت ویرانه در آمده است اما با این حال هنوز هم ویرانه های ورودی و خروجی این اسکله مشخص می باشد.

شهر باستانی حریره در کیش

اماکن گردشگری و دیدنی نزدیک شهر باستانی حریره کیش

- شهر زیرزمینی کاریز که با فاصله 3.5 کیلومتری از شهر حریره قرار دارد.

- بازی تفریحی بانجی جامپینگ کیش که در نزدیکی شهر کاریز است.

- آب انبارهای تاریخی و خیابان درخت سبزکه با فاصله 1.5 کیلومتری از شهر حریره یکی از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری می باشد.

- کلوپ دریایی آکواریوس در 1.5 کیلومتری شهر حریره قرار دارد .

- با اندکی قدم زدن و لذت بردن از زیبایی های این شهر تاریخی می توانید به ساحل جزیره کیش برسید.

- پلاژ بانوان در هفت کیلومتری این شهر قرار دارد.

شهر حریره در کیش

آدرس شهر حریره کیش

برای رفتن به شهر حریره باید راه شمال را پیش بگیرید تا به مجموعه المپیک برسید. شهر باستانی حریره در نزدیکی مجموعه المپیک در کناره جاده کرانه قرار دارد. بندرگاه حریره نیز در همین قسمت واقع شده است. شما از طریق سرویس های هتلی که در آن اقامت دارید یا تاکسی های درون شهری می توانید به این جاذبه گردشگری سر بزنید.

شهر باستانی حریره کیش

ساعت بازدید از حریره کیش

برای دیدار از حریره کیش می توانید از گشت های جزیره استفاده کنید. بازدید از این مجموعه تاریخی همه روزه و حتی در ایام تعطیل صورت می گیرد و ساعت پذیرش از 10 صبح تا 10 شب می باشد. زمانی که صرف دیدار از این مجموعه می شود چیزی در حدود دو یا سه ساعت خواهد بود.   

بناهای بازمانده از شهر حریره کیش

بازدید از شهر باستانی حریره کیش با رسپینا 

تا اینجا سعی کرده ایم شما را با شهر باستانی حریره کیش آشنا کنیم و این امکان را فراهم آورده ایم تا با آگاهی کامل قبل از سفر به کیش برای دیدار از جاذبه های این شهر برنامه ریزی کنید.  علاوه بر این شما می توانید به راحتی اقدام به رزرو تور کیش از طریق سایت رسپینا داشته باشید تا علاوه بر خدمات اینترنتی، از پشتیبانی 24 ساعته و امکان استرداد آنلاین نیز بهره مند شوید.