شهر باستانی حریره کیش یکی از جاذبه های گردشگری تاریخی ایران است و از طریق خریدتور کیش که یکی از تورهای رایج در کشور ماست می توانید از آن دیدار کنید. سفر به جزیره کیش یکی از لاکچری ترین سفرهاست و در جریان این سفر، با دیدار از جاذبه های گردشگری جزیره کیش باز هم بخشی از تاریخ کشورمان ایران را نظاره گر خواهیم بود. دیدار از این جاذبه های تاریخی برای اکثر گردشگرانی که بلیط هواپیما و رزرو تورها را انجام می دهند فوق العاده جذاب خواهد بود.

 

شهر باستانی حریره

درباره ی شهر باستانی حریره کیش

تاریخ شهر باستانی حریره کیش به سده ی پنجم تا دهم هجری قمری برمی گردد. این جزیره در قسمت شمالی جزیره کیش قرار دارد و در تاریخ یکم شهریور هزار و سیصد و هفتاد و شش به ثبت آثار ملی ایران رسیده است. دوران طلایی شهر باستانی حریره در جزیره کیش به قرن چهارم تا اوائل قرن دهم می رسد. در شهر باستانی حریره کیش، مجموعه ی ساحلی با عمارت اعیانی و حمام ، مسجد تاریخی و کارگاه شیشه گری و قنات ها شهر کوچک و تاریخی دیده می شود.  در دهه چهارم هجری قمری بندرسیراف که به بندر تجاری اقتصادی شهرت داشت دستخوش ویرانی هایی گردید و این باعث شد تا بازرگانان و تجار در پی مکانی امن جهت فعالیت های اقتصادی شان به شهر باستانی حریره بیایند و فعالیت های تجاری-اقتصادی خود را در این منطقه گسترش دهند. شهر باستانی حریره یکی از اصلی ترین مناطق مورد توجه در ایران است. شهر باستانی حریره کیش با قدمتی در حدود هشتصد سال در زمان حکوت قیسی ها و ساسانیان ساخته شده و علت نامگذاری آن به حریره، لطافت و سرسبزی اش است. 

بخش های شهر باستانی حریره کیش

در بخش هایی از تاریخ آمده که شهر باستانی حریره کیش در دوران حکومت ایلخانی ها بسیار مورد توجه بوده و در آن زمان مورد بازسازی قرار گرفته است. فعالیت و رونق این شهر در حدود 500 سال پیش بوده که بعدها در اثر کاووش باستان شناسان چندین سکه قدیمی و آثار سفالین و چینی در آن کشف شد. بنا های این شهر بیشتر از سنگ های آهکی و مرجانی ، ملاط و ساروج، گچ ساخته شده است.

خانه اعیانی در شهر حریره کیش

خانه اعیانی شهر حریره دارای یک خانه بزرگ و یک خانه کوچک است، که به دلیل وسعتش به نام خانه اعیانی از آن یاد می شود. این بنا همانند بناهای اعیانی شهرهای کویری ایران مثل یزد و کاشان ساخته شده و در زمان خودش محل زندگی چندین خانوار بوده است. امروزه برخی از آثار این خانه مانند سکوهای جلو درب ورودی ، اتاق شاه نشین بزرگ در کنار ورودی و راهروی متصل به حیاط مرکزی کاملا مشخص  می باشد. یکی دیگر از مواردی که باعث شده این خانه مشهور باشد کشف چند تکه  از کاشی ستاره فام می باشد. دلیل اهمیت  کاربرد این کاشی ها، استفاده در معماری گنبد سلمانیه می باشد. با توجه به اینکه از این نوع کاشی ها در جزیره موجود نبوده بیانگر این نکته است که این نوع از مصالح وارداتی بوده وتوان مالی صاحب خانه را نشان می دهد.

آب انبارها و قنات های شهر حریره در کیش

آب شیرین جزیره در خلیج فارس از دلایل رونق بندر حریره بوده  است که همانند دٌری ارزشمند بر تمامی ارکان زندگی در این بندر تاثیر دارد. مرجان های جزیره کیش فیلترهایی برای تصفیه آب محسوب می شوند. آب انبارها در کنار کانال ها و قنات های آب، جزیره کیش را به لحاظ  منابع آبی تامین می کند. از این طریق علاوه بر تامین آب جزیره کیش، کشتی های پهلو گرفته نیز از این منابع بهره مند می شوند.

شهر باستانی حریره کیش

مسجد شهر حریره کیش

از بناهای مهم شهر حریره در جزیره کیش، مسجدی که به دوران سلجوقیان برمی گردد و بارها مورد بازسازی قرار گرفته است می باشد. دلیل جذابیت این بنا سقف آن است، این مسجد چهار محراب دارد که برخی اوقات تجار و بازرگانان در آن استراحت می کردند.

حمام شهر حریره کیش

منحصر به فردترین معماری ایرانی که نشانی از نظافت و آراستگی در میان اقوام ایرانی است، در این حمام دیده می شود. حمام شهر حریره در کیش از قدیمی ترین حمام هاست، که در دوَر مختلف مورد بازسازی و گسترش قرار گرفته است.  این حمام دارای دو خزینه ، اتاق دلاک ها، خدمه، سربینه و یک انبار هست.

کارگاه های صنعتی شهر حریره

کارگاههای شهر حریره از جذاب ترین قسمت های این شهر باستانی را تشکیل می دهدکه در آن نبوغ و استعداد به چشم می خورد. در این بخش انواع کارگاه ها وجود دارد که از جالب ترین آنها می توان به کارگاه تولید شیشه اشاره کرد. ای ن کارگاه نشان می دهد که شیشه گری و تولید شیشیه در شهر باستانی حریره  از متداول ترین مشاغل بوده و بازار شهر حریره در تولید شیشه داغ بوده است. علاوه بر شیشه گری تجارت و کشت خرما، صید مروارید، بخش اعظمی از اقتصاد فعال مردمان خستگی ناپذیر شهر حریره را بوده است.  

بندرگاه شهر باستانی حریره

با اندکی فاصله از شهر باستانی حریره در کنار ساحل راهروی هایی را خواهید دید که اسکله عظیم شهر حریره بر روی آن  قرار داشته و هم اکنون بصورت ویرانه در آمده است اما با این حال هنوز هم روستاهای ورودی و خروجی این اسکله مشخص می باشد.

اماکن گردشگری و دیدنی نزدیک شهر حریره کیش

شهر ریز زمینی کاریز که با فاصله 3.5 کیلومتری از شهر حریره قرار دارد.

بازی تفریحی بانجی جامپینگ کیش که در نزدیکی شهر کاریز است.

آب انبارهای تاریخی و خیابان درخت سبزکه با فاصله 1.5 کیلومتر از شهر حریره یکی از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری می باشد.

کلوپ دریایی آکواریوس در 1.5 کیلومتری شهر حریره قرار دارد .

با اندکی قدم زدن و لذت بردن از زیبایی های این جزیره ، به ساحل جزیره کیش می رسید.

پلاژ بانوان در هفت کیلومتری این جزیره قرار دارد.

راه های دسترسی به شهر حریره کیش

برای رفتن به شهر حریره باید راه شمال را پیش بگیرید تا به مجموعه المپیک برسید. شهر باستانی حریره در نزدیکی مجموعه المپیک در کناره جاده کرانه قرار دارد. بندرگاه حریره نیز در همین قسمت واقع است و از طریق سرویس های هتلی که در آن اقامت دارید نیز می توانید به این جاذبه گردشگری سر بزنید.

شهر باستانی حریره کیش

ساعت بازدید از شهر باستانی حریره کیش

برای دیدار از شهر باستانی حریره کیش می توانید از گشت جزیره که در پکیج تور مسافرتی قرار دارد استفاده کنید. بازدید از این مجموعه تاریخی همه روزه و حتی در ایام تعطیلات صورت می گیرد و ساعت پذیرش از 10 صبح تا 10 شب می باشد. زمانی که صرف دیدار از این مجموعه می شود چیزی در حدود دو یا سه ساعت می باشد.   

دیگرجاذبه های گردشگری کیش

از دیگر جاذبه های گردشگری کیش می توان به بازی های آبی آن اشاره کرد مانند: جت اسکی ، فلای بورد، پاراسل، و دیگر تفریحات مانند خرید از بازارها و دیدار از سنترها، شرکت در جنگ ها و جشن های شبانه می باشد.

سفر به جزیره کیش از طریق رسپینا 24

تا اینجا سعی کردیم شما را با شهر باستانی حریره در جزیره کیش آشنا کنیم و این امکان را فراهم آورده ایم تا با آگاهی کامل قبل از سفر به کیش برای دیدار از جاذبه های کیش برنامه ریزی کنید.  علاوه بر این هاخدمات ارزنده و طلایی رسپینا 24 شامل : خرید بلیط قطار، هواپیما، بلیط اتوبوس است که بصورت اینترنتی و آنلاین انجام می شود. از مزیت های سامانه رسمی و معتبررسپینا24 پشتیبانی 24 ساعته و استرداد آنلاین نیز می باشد.ضمنا برای رزرو هتل نیز می توانید از طریق رسپینا 24 اقدام کنید.