کاریز کیش

کاریز کیش

آشنایی با کاریز کیش

در گذشته دور، حدود 2500 سال پیش قناتی در عمق 16 متری زمین قرار داشته است که مردمان از آن آب شیرین را تامین می کردند. جزیره کیش که در آن سال ها از نقاط مهم تجارت در خلیج فارس و کشورهای حوزه آن منطقه و دریای عمان محسوب می شده، این آب را با معاوضه کالا و یا تهیه مصارف دیگر به فروش می رسانده است. در این منطقه یک کاریز یا همان قنات وجود داشته که به علت برخوردار بودن از آب شیرین، مرجان ها و فسیل ها توجه سرمایه گذاران ایرانی را به خود جلب نموده تا در این محوطه آغاز به ساخت یک شهر زیر زمینی کنند تا بازدید کنندگان بسیاری بتوانند با ظرافت هنر ایرانی و حضور مرجان ها و فسیل های قدمتی آشنا شده و از آن بازدید نمایند.

شهر زیرزمینی کاریز کیش

 ساخت شهر زیرزمینی کاریز کیش

در سال 1378 یک مهندس ایرانی به نام " منصور حاجی حسینی "  که در آلمان ساکن و مقیم بوده است با دیدن یک مستند از جزیره کیش تحت تاثیر قرار گرفته و بعد از 30 سال دوری به همراه خانواده خود به ایران بازگشته است تا در وطن خود یک جاذبه بی نظیر را در کاریز کیش که یک قنات قدمتی بوده بنا کند؛ او هزینه شخصی این بنا را تقبل کرد تا قدمت این فسیل ها و مرجان های قدیمی به دیدگاه مردمان ایران زمین جلوه دیگری داشته باشد. این اثر دیدنی تنها شهر زیر زمینی در جهان است که با سقفی مملو از مرجان ها و فسیل های قدمتی ساخته شده است. 

شهر زیر زمینی کاریز کیش

قدمت تاریخی شهر زیرزمینی کیش

این مجموعه که وسعتی 10 هزار متری دارد، از سقفی مملوء از مرجان و صدف ساخته شده است، همچنین ارتفاعی 8 متری تا سقف دارد. مرجان ها و صدف های حاضر در این مجموعه طبق بررسی کارشناسان هر کدام حدود 270 تا 570 میلیون سال قدمت دارند.  شهر زیرزمینی کیش یک بنای تاریخی فرهنگی است که می تواند اوقات خوشی را برای شما و خانواده گرامیتان فراهم آورد.

شهر زیر زمینی کیش

امکانات حاضر در شهر کاریز کیش

در شهر کاریز کیش علاوه بر بازدید تاریخی که از آن جا دارید، امکانات رفاهی خوبی برای گردشگران فراهم شده است تا در کنار بازدید بتوانند از مزایای دیگر نیز بهره مند شوند. از جمله امکاناتی که در این مجموعه وجود دارد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

رستوران و کافی شاپ

وجود رستوران و کافی شاپ سنتی باعث شده است تا در کنار سفر به تاریخ، در کنار عزیزانتان لحظاتی خود را به صرف یک نوشیدنی و وعده خوشمزه مهمان کنید تا این بازدید برای شما با طعمی خوش در ذهن تان ماندگار شود.

عکاسخانه سنتی

امکان عکس برداری با لباس های سنتی و بومی باعث گردیده تا این خاطره برای شما به صورت ویژه تری رنگ و لعاب بگیرد. در این مجموعه شما می توانید با لباس های بومی و سنتی عکس های فوق العاده ای را در عمیق ترین شهر زیر زمینی مرجانی دنیا به ثبت برسانید.

فروشگاه صنایع دستی

حضور فروشگاه صنایع دستی در شهر زیر زمینی کاریز نیز خالی از لطف نیست. شما می توانید برای خود و عزیزان تان سوغاتی را به یادگار تهیه کنید تا در هر زمان با دیدن این یادگاری، یاد خاطرات سفر کیش و بازدید از کاریز قدمتی برایتان تازه شود.

موزه خلیج فارس

مجموعه‌ای از اسناد تاریخی و مستندات پیرامون تاریخ خلیج فارس در این موزه وجود دارد که شما را با نحوه زندگی مردمان جنوبی ساکن خلیج فارس آشنا می سازد. بازدید از این موزه قدیمی نیز در هنگام حضور در شهر زیر زمینی کاریز خالی از لطف نیست.

مسجد مرجانی

تنها مسجدی که از مرجان های ارزشمند ساخته شده است در این مجموعه قرار دارد. این مسجد که در جهان فقط یک نمونه از آن وجود دارد روزانه بازدید کنندگان بسیاری را به خود جلب می نماید. قابل توجه است که سقف آن نیز با سنگواره و فسیل‌های دریایی ساخته شده است.

راهنما

در هنگام بازدید از این مجموعه تاریخی یک راهنما همراه شما خواهد بود تا بتوانید سوالات تاریخی خود را از او بپرسید و بازدید را برای شما دلنشین تر کند.

شهر کاریز کیش

نحوه دسترسی به شهر زیرزمینی کاریز

برای رفتن به شهر زیر زمینی کاریز می توانید از وسایل نقلیه، تور های گردشگری و اجاره ماشین استفاده نمایید سپس کافی است خود را به بلوار میر مهنا و میدان المپیک برسانید؛ بعد از آن فقط کافیست 2 ساعت زمان صرف بازدید از این مکان داشته باشید. به یاد داشته باشید برای ورود باید هزینه ورودی پرداخت نمایید که مبلغ بالایی ندارد.

شهر زیر زمینی کاریز

بهترین زمان بازدید از کاریز کیش

برای آن که در بهترین زمان ممکن از این مجموعه بازدید نمایید در ابتدا باید به بهترین زمان سفر به جزیره کیش توجه کنید. زمان هایی که جزیره کیش در شرایط تعطیلات تقویمی به سر می برد، ازدحام جمعیت در جزیره ممکن است بازدید از این مجموعه را برای شما سخت کند. پس پیشنهاد می شود اگر تمایل دارید در زمانی خلوت و با آرامش خاطر از این اثر تاریخی بازدید نمایید بهترین زمان در فصل تابستان می باشد که البته آب و هوا در این فصل بسیار گرم و آزار دهنده خواهد بود.

نمای کاریز کیش

مراکز دیدنی و مهم نزدیک به کاریز کیش

این مجموعه با برخی از جاذبه های دیدنی و تفریحی نیز فاصله مناسبی دارد که شما می توانید بعد از بازدید به دیگر مجموعه ها نیز سری بزنید. فاصله تقریبی برخی از آن ها عبارت است از:

- فاصله تا دهکده المپیک: ۱ کیلومتر

- فاصله تا باشگاه اسب سواری کیش: ۱ کیلومتر

- فاصله تا شهر باستانی حریره: ۴ کیلومتر

- فاصله تا مرکز خرید هرمز: ۷ کیلومتر

- فاصله تا اسکله تفریحی کیش: ۷ کیلومتر

- فاصله تا کشتی یونانی : ۱۱ کیلومتر

شهر زیر زمینی کاریز در کیش

هتل های نزدیک به شهر زیر زمینی کاریز کیش

در سفر به جزیره کیش برخی از هتل ها از جمله؛ فانوس، خاتم، گلدیس و آفتاب شرق فاصله نزدیکی با این مجموعه دارند. پس به یاد داشته باشید اگر هتلی در این نزدیکی رزرو کردید حتما در یک زمان مناسب به بازدید از کاریز کیش بپردازید.

کاریز در کیش

بازدید از کاریز کیش با خرید تور از رسپینا

اگر شما هم علاقمند به بازدید از این جاذبه ی دیدنی هستید به راحتی می توانید از طریق سایت معتبر رسپینا تور کیش خود را تهیه نمایید و سفری خاطره انگیز را برای خود و خانواده تان رقم یزنید.