شهر زیر زمینی کاریز از جاذبه های تاریخی و دیدنی به شمار می آید که روزانه گردشگران بسیاری در سفر با تور کیش از آن بازدید می نمایند. این مجموعه باستانی، تاریخی که در سال 1378 به یک مجموعه فرهنگی در حول قنات کاریز تبدیل شده است، از امکانات جالب توجه ای بهره مند است. در ادامه برای آشنایی بیشتر با این جاذبه گردشگری کیش با رسپینا 24 همراه باشید.

شهر زیر زمینی کاریز کیش

آشنایی با شهر زیر زمینی کاریز

در گذشته دور؛ حدود 2500 سال پیش قناتی در عمق 16 متری زمین قرار داشته است که مردمان از آن جا آب شیرین را در تامین می نمودند. جزیره کیش که در آن سال ها از نقاط مهم تجارت در خلیج فارس، کشورهای حوزه آن منطقه و دریای عمان محسوب می شده است؛ این آب را با معاوضه کالا و یا تهیه مصارف دیگر به فروش می رساندند.

در این منطقه که یک کاریز یا همان قنات وجود داشت به علت برخوردار بودن از آب شیرین، مرجان ها و فسیل ها توجه سرمایه گذار ایرانی را به خود جلب کرد تا در این محوطه آغاز به ساخت یک شهر زیر زمینی کند. تا بازدید کنندگان بسیاری بتوانند با ظرافت هنر ایرانی و حضور مرجان ها و فسیل های قدمتی آشنا شده و از آن بازدید نمایند.

 ساخت مجموعه فرهنگی شهر زیر زمینی کاریز کیش

در سال 1378 یک مهندس ایرانی به نام " منصور حاجی حسینی "  که در آلمان ساکن و مقیم بود با دیدن یک مستند از جزیره کیش تحت تاثیر قرار گرفت و بعد از 30 سال دوری به همراه خانواده خود به ایران بازگشت. تا در وطن خود یک جاذبه بی نظیر را در کاریز کیش که یک قنات قدمتی بود بنا کند. او هزینه شخصی شهر زیر زمینی کاریز را ساخت تا قدمت این فسیل ها و مرجان های قدیمی به دیدگاه مردمان ایران زمین جلوه دیگری داشته باشد.

این اثر دیدنی تنها شهر زیر زمینی در جهان است که با سقفی مملو از مرجان ها و فسیل های قدمتی ساخته شده است. همچنین این مجموعه به علت قرار گیری در جزیره مرجانی کیش نیز از منظر دیگری قابل توجه می باشد.

قدمت تاریخی شهر زیر زمینی کیش

این مجموعه که وسعتی 10 هزار متری دارد، از سقفی مملوء از مرجان ها و صدف ها ساخته شده است، همچنین ارتفاعی 8 متری تا سقف دارد. مرجان ها و صدف های حاضر در این مجموعه طبق بررسی کارشناسان هر کدام حدود 270 تا 570 میلیون سال قدمت دارند. شهر زیر زمینی کاریز کیش باعث شده تا مردمان ایرانی به جای رفتن به چند موزه تاریخی و قدمتی با رزرو هتل در کیش و تهیه تور از این جاذبه بی نظیر بازدید کنند.

 شهر زیر زمینی کیش

امکانات حاضر در شهر زیر زمینی کاریز

در مجموعه کاریز کیش علاوه بر بازدید تاریخی که از آن جا دارید، امکانات رفاهی خوبی برای گردشگران فراهم شده است تا در کنار بازدید بتوانند از مزایای دیگر نیز بهره مند شوند. از جمله امکاناتی که در این مجموعه وجود دارد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • رستوران و کافی شاپ

وجود رستوران و کافی شاپ سنتی باعث شده است تا در کنار سفر به تاریخ، در کنار عزیزان تان لحظاتی را به صرف یک نوشیدنی و وعده خوشمزه مهمان کنید تا این بازدید برای شما با طعمی خوش در ذهن تان ماندگار شود.

 • عکاسخانه سنتی

  امکان عکس برداری با لباس های سنتی و بومی باعث شده است تا این خاطره برای شما به صورت ویژه تری رنگ و لعاب بگیرد. در این مجموعه می توانید با لباس های بومی و سنتی عکس های فوق العاده ای را در عمیق ترین شهر زیر زمینی مرجانی دنیا به ثبت برسانید.

 • فروشگاه صنایع دستی

حضور فروشگاه صنایع دستی در شهر زیر زمینی کاریز نیز خالی از لطف نیست. شما می توانید برای خود و عزیزان تان سوغاتی را به یادگار تهیه کنید تا در هر زمان با دیدن این یادگاری، یاد خاطرات سفر کیش و بازدید از کاریز قدمتی برایتان زنده شود.

 • موزه خلیج فارس

 مجموعه‌ای از اسناد تاریخی و مستندات پیرامون تاریخ خلیج فارس در این موزه وجود دارد که شما را با نحوه زندگی مردمان جنوبی ساکن خلیج فارس آشنا تر می سازد. بازدید از این موزه قدیمی نیز در هنگام حضور در این کاریز قدمتی خالی از لطف نیست.

 • مسجد مرجانی

تنها مسجدی که از مرجان های ارزشمند ساخته شده است در این مجموعه قرار دارد. این مسجد که در جهان فقط یک نمونه از آن وجود دارد روزانه بازدید کنندگان بسیاری را در هنگام بازدید از شهر زیر زمینی کاریز به خود جذب می نماید. قابل توجه است که سقف آن نیز با سنگواره و فسیل‌های دریایی ساخته شده است.

 • راهنما

در هنگام بازدید از این مجموعه تاریخی یک راهنما همراه شما خواهد بود تا بتوانید سوالات تاریخی خود را از او پرسیده و بازدید را برای شما دلنشین تر کند.

نحوه دسترسی به شهر زیر زمینی کاریز

برای رفتن به شهر زیر زمینی کاریز می توانید از وسایل نقلیه، تور های گردشگری و اجاره ماشین اقدام کنید. سپس کافی است خود را به بلوار میر مهنا و میدان المپیک برسانید.  بعد از آن صرف 2 ساعت زمان برای حضور در این مجموعه جهت بازدید از این بنای دیدنی به شما پیشنهاد می گردد. به یاد داشته باشید برای ورود به شهر زیر زمینی کاریز کیش باید هزینه ورودی را پرداخت نمایید.

بهترین زمان بازدید از شهر زیر زمینی کاریز

برای آن که در بهترین زمان ممکن از این مجموعه بازدید نمایید در ابتدا باید به بهترین زمان سفر به جزیره کیش توجه نمایید. شما می توانید ارزان ترین تور کیش را با بلیط چارتر تهیه نمایید. زمان هایی که جزیره کیش در شرایط تعطیلات تقویمی به سر می برد، ازدحام جمعیت در جزیره ممکن است بازدید از این مجموعه را برای شما سخت کند. پس پیشنهاد می شود اگر تمایل دارید در خلوت و با آرامش خاطر و تمرکز از این اثر تاریخی بازدید نمایید بهترین زمان در فصل تابستان می باشد.

مراکز دیدنی و مهم نزدیک به کاریز 

این مجموعه با برخی از جاذبه های دیدنی و تفریحی نیز فاصله مناسبی دارد. شما می توانید بعد از بازدید از شهر زیر زمینی کاریز کیش به دیگر مجموعه ها نیز سری بزنید. فاصله تقریبی برخی از آن ها عبارت است از:

 • فاصله تا دهکده المپیک: ۱ کیلومتر
 • فاصله تا باشگاه اسب سواری کیش: ۱ کیلومتر
 • فاصله تا شهر باستانی حریره: ۴ کیلومتر
 • فاصله تا مرکز خرید هرمز: ۷ کیلومتر
 • فاصله تا اسکله تفریحی کیش:۷ کیلومتر
 • فاصله تا کشتی یونانی : ۱۱ کیلومتر

  هتل های نزدیک به شهر زیر زمینی کاریز 

در سفر به جزیره کیش برخی از هتل ها از جمله؛ فانوس، خاتم، گلدیس و آفتاب شرق فاصله نزدیکی با این مجموعه دارند. پس به یاد داشته باشید اگر به رزرو هتل در نزدیکی این مجموعه پرداختید، در یک زمان مناسب به شهر زیر زمینی کاریز مراجعه نمایید.

مجموعه کاریز کیش

سفر به کیش با خدمات رسپینا24

سفر به جزیره کیش از عمده مسافرت هایی است که همه را تحت تاثیر خود قرار می دهد. شما می توانید از سامانه رسپینا24 اقدامات لازم را برای شروع این سفر به یاد ماندنی انجام دهید. از جمله خدماتی که در این مجموعه برای همراهان همیشگی لحاظ شده است می توان به خرید بلیط هواپیما، قطار، اتوبوس و رزرو آنلاین تور نیز اشاره نمود. پس همین حالا برای آغاز یک سفر خاص و پر خاطره مراجعه نمایید.