قلعه جنی کیش

قلعه جنی کیش

دلیل نامگذاری قلعه جنی کیش

در دهه‌ی ۴۰ این قلعه یکی از مهم‌ترین پاسگاه‌های مرزی کشور و اصلی‌ترین مرکز مقر ساواک قرار داشته. دلیل انتخاب این بنا برای ژاندارمری فضای مناسب و دید خوب برای دیدبانی مرزی بوده است، اما از زمانی که اتفاقات عجیبی در قلعه اتفاق افتاد که به گفته برخی‌ها حاکی از وجود جن و ارواح در آن بوده، فرماندار شهر دستور تخلیه پاسگاه را صادر نمود و پس از آن بومیان اسم آن را قلعه جنی تغییر دادند.

علت تخلیه پاسگاه مرزی چه بوده است؟

در رابطه با علت اصلی تخلیه پاسگاه داستان‌های زیادی وجود دارد که به نقل از بومی‌ها سینه به سینه گشته است. اما اصلی‌ترین ماجرایی که در رابطه با علت تخلیه این پاسگاه مرزی وجود دارد مرگ مشکوک چهار سرباز بطور همزمان است. داستان مرگ این سربازها از این قرار بوده که آن‌ها باید برای مراقبت از قلعه به طور نوبتی شبانه نگهبانی می‌دادند و شب را نیز در همانجا سپری می‌کردند. اما صبح روز بعد مسئولین و درجه داران با صحنه‌ی مرگ هر چهار سرباز مواجه می‌شوند که با چهره‌هایی وحشت زده و صورت‌های غیر عادی بر روی زمین افتاده بودند، چهره آن‌ها حاکی از افتادن اتفاقی عجیب بود که هیچگاه دلیل آن مشخص نشد. بعد از اتفاق افتادن این ماجرا شرایط پاسگاه تغییر کرد و دیگر هیچ یک از سربازان حاضر به ماندن در آنجا نبودند و اینگونه شد که فرماندار آن دوره کیش به دلیل ترس افراد نظامی دستور تخیله قلعه را صادر و پاسگاه مرزی را به مکانی دیگر انتقال داد.

با این حال بیشتر افراد و مسافرانی که در نزدیکی غروب و یا شب در اطراف قلعه بودند داستان‌های این چنینی زیادی را تعریف می‌کنند که بیشتر آن‌ها عقلانی نیستند و قبول آن‌ها سخت است، اما این ماجراها به قدری زیاد شده و در بین مردم رواج پیدا کرده است که به یک باور برای مردم تبدیل شده، و چاره‌ای جز قبول آن‌ها نیست.

قلعه جنی در کیش

معماری و طراحی قلعه

نقشه معماری قلعه متعلق به حدود ۶۰ سال پیش می باشد. طراحی آن به صورت بنایی مستطیل شکل است که در دو طرف آن دو بارو برای دیدبانی قرار دارد. ساختمان اصلی قلعه که درانتهای بنا واقع گردیده در دو طبقه ساخته شده و زیباترین بخش قلعه مربوط به حیاط آن می‌باشد که در وسط قلعه با باغچه‌ای کوچک تزئین شده است. متاسفانه این قلعه با وجود زیبایی‌هایی که دارد در چند دوره اخیر مورد بی‌توجهی مردم محلی و مسافران قرار گرفته، که بدون شک دلیل اصلی آن ترس از داستان‌های است که درباره قلعه به گوش می‌رسد.

داستان‌های قلعه جنی کیش واقعیت است یا زاده توهمات

درمورد جن و ارواح و وجود آن‌ها در برخی از مکان‌ها همیشه حرف و حدیث‌هایی وجود داشته، داستان‌هایی که همیشه بوده و در ذهن ما نیز باقی مانده است. تا به حال گردشگران زیادی به این مکان رفته‌اند و عکس و فیلم‌های بسیاری را منتشر کرده اند، اما آن‌ها هم منکر وجود جن در قلعه نشده‌اند و می‌گویند که در برخی از زمان‌ها صداهایی همچون صدای خش را از اطراف و یا صدای ناله از داخل چاهی که در نزدیکی قلعه است به گوششان رسیده. با تمام این‌ها نیز نمی‌توان گفت تمام این داستان‌ها واقعیت است یا خرافات!

دیگر داستانهایی که دررابطه با قلعه وجود دارد

علاوه بر مواردی که قبل‌تر درباره آن گفته ایم، داستان‌های ترسناک زیادی است که در مورد این قلعه به گوش می‌رسد. افراد بسیاری هستند که معتقد‌ند این بنا توسط جن‌ها تسخیر شده و حتی نباید به آن نزدیک شد. یکی دیگر از داستانی‌هایی که درباره قلعه جنی کیش وجود دارد مربوط به راننده تاکسی است که ادعا دارد زمانی که در مسیر قلعه در انتظار مسافر بوده  به سمت قلعه حرکت می‌کند، او می گوید که جن‌ها را در اطراف قلعه با لباس‌های سفید در حال شادی دیده و آنقدر از این موضوع ترسیده است که ماشین را خاموش می‌کند تا آن‌ها متوجه حضورش نشوند. با همین شرایط ساعت ها در آنجا منتظر مانده تا مراسم جن ها تمام شود و بعد از آن به سمت شهر برگردد! اما واقعا مشخص نیست که این ماجرا واقعیت است یا نه؟ زیرا بیشتر شبیه به تخیلات ناشی از ترس بیش از حد است.

قلعه جنی

قلعه جنی کیش کجاست؟

وقتی که به جزیره کیش سفر می‌کنید جاذبه‌های بسیاری هستند که در فهرست بازدید برای شما قرار دارند. هریک از این جاذبه‌ها زیبایی‌های مخصوص به خود را دارند اما یکی از مکان‌هایی که بیشتر از همه در بین جاذبه‌های گردشگری کیش خودنمایی می‌کند، این قلعه است؛ قلعه ای مرموز که در حال حاضر به عنوان یک مکان باستانی ثبت شده است. بنای این مکان در اطراف شهر کیش و در نزدیکی کشتی یونانی قرار دارد. جالب است بدانید بسیاری از افراد به خصوص کسانی که برای اولین بار به کیش سفر می‌کنند حتی از وجود این قلعه خبر ندارند و از کنار آن عبور می‌کنند. طراحی خاص و معماری منحصر به فرد این قلعه دلیل تبدیل آن به یک مکان باستانی است.

شرایط قلعه در حال حاضر

در حال حاضر قلعه جنی کیش از نظر ظاهری شرایط خوبی را ندارد و به دلیل عدم رسیدگی و بی‌توجهی‌هایی که به آن شده ساختمان بنا تا حدودی رو به تخریب است. بسیاری از محلیان این محل را نفرین شده و مکان زندگی اجنه می‌دانند وحتی حاضر به نزدیک شدن به آن نیستند و شاید همین دلیل اصلی بی‌توجهی به این مکان باستانی باشد. باورهای خرافاتی درمورد قلعه ی جنی به قدری شدت دارد که اگر شما به عنوان مسافر از یک محلی بخواهید شما را برای رفتن به این مکان همراهی کند هیچکس حاضر به انجام این کار نخواهد شد! قلعه مرموز جنی به دلیل شرایطی که دارد هیچ نگهبانی ندارد و تنها درب ورودی قلعه توسط بلوکه مسدود شده اما این بلوکه ها طوری فرار گرفته اند که می توان از بین آنها رد شد و به داخل ساختمان رفت، بنابراین شما برای بازدید و ورود به قلعه هیچ مانعی ندارید و می توانید به راحتی به گشت و گذار بپردازید.

قلعه جنی جزیره کیش

جاذبه‌های گردشگری که در نزدیکی قلعه قرار دارند

از آنجایی که جزیره کیش وسعت زیادی ندارد، بیشتر جاذبه‌های آن در فاصله نزدیک به یکدیگر قرار گرفته اند. این موضوع را می‌توان به عنوان یک مزیت برای گردشگران دانست زیرا می‌توان در مدت کوتاه از چند مکان بطور همزمان بازدید کرد. از جمله از معروف‌ترین مکان‌هایی که در نزدیکی قلعه جنی کیش قرار دارند عبارت اند از:

1. کشتی یونانی که بسیار معروف و محبوب است

2. اسکله تفریحی کیش

3. پارک آبی اوشن که به عنوان بزرگترین منطقه تفریحی آبی کیش نیز شناخته شده است

شما می توانید بعد از بازدید از قلعه به یکی دیگر از این مکان های معرفی شده نیز بروید زیرا فاصله آنها تا بنای جنی بسیار کم است.

نقشه قلعه جنی کیش

بازدید از قلعه جنی با خرید تور از رسپینا

در این بخش ما همه آنچه که باید در رابطه با یکی از مخوف‌ترین دیدنی‌های ایران بدانید را برایتان گفته ایم. گرچه که بازهم این قلعه و داستانهایش همچنان مرموز و عجیب و غیر قابل باور است؛ اما با این حال تمام این داستانها و هیجانات باعث ‌شده تا بسیاری از مردم به بازدید از این مکان جذب شوند و برای دیدن آن به کیش سفر کنند. اگر شما هم قصد بازدید از قلعه جنی کیش را دارید، می توانید به راحتی از طریق سایت رسپینا اقدام به رزرو تور کیش کنید. در صورت وجود هر گونه سوال همکاران ما در بخش پشتیبانی بصورت 24 ساعته آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشند.