قلعه جنی کیش، یکی از وهم آلودترین مکان های دیدنی در ایران است. این قلعه مخوف در جزیره کیش قرار دارد. معماری قلعه به صورتی بنایی مستطیل شکل است که در اطراف آن دو بارو به سوی آسمان قد برافراشته اند. ساختمان اصلی قلعه جنی در دو طبقه مجزا ساخته شده است و در وسط بنا حیاط و باغچه ای کوچک به چشم می خورد. این قلعه در سال های اخیر با بی مهری گردشگران مواجه شده که شاید علت عمده آن ترس مسافران نسبت به بازدید از این بنا می باشد. البته در یکی دو سال گذشته در سفر با تور کیش، گردشگران علاقمند به هیجان و ترس را به دیدن این بنای قدیمی می برند.

در این مطلب قصد معرفی قلعه جنی را داریم؛ باشد که پس از این هنگام سفر به کیش، بازدید از آن را در فهرست برنامه های خود قرار دهید.

قلعه جنی کیش

قلعه به شکل مستطیل بوده و دارای دو بارو است و در این دو بارو برای نشانه روی تک تیر اندازها برای محافظت از قلعه و ساکنین آن سوراخ هایی مربع شکل تعبیه شده و در دورتادور قلعه نیز بر بالای دیوارهای هم مکان هایی برای نگهبانی و نشانه روی دیده میشود . قلعه دو طبقه بوده و در وسط آن حیاط کوچکی با باغچه ای کوچک دیده میشود و یکی از متفات ترین جاهای دیدنی کیش به شمار می رود. 

قلعه جنی یا پاسگاه مرزی؟

بنای قلعه در سال های دور متعلق به ژاندارمری جزیره کیش بوده است. دید مناسب باروهای قلعه رو به دریا، آن را به مکانی استراتژیک برای دیدبانی و پاسبانی نیروی نظامی تبدیل کرده بود. به همین دلیل در سال های دهه 40 این مکان، پاسگاهی مرزی بود.

طراحی بنا نیز به گونه ای است که می توان از باروهای آن برای دیدبانی استفاده نمود. ضمن این که وجود سوراخ های بر روی بدنه بارو امکان جای گیری برای محافظت از قلعه در زمان درگیری را فراهم آورده بود. دیوارهای اطراف ساختمان نیز دارای فضاهایی برای پاسبانی سربازان و در صورت لزوم نشانه گیری دشمن می باشد.

علت تخلیه پاسگاه مرزی چه بود؟

از دیرباز داستان های متعددی در رابطه با این قلعه و رازهای آن، میان مردم بومی منطقه سینه به سینه گشته است. اما پر تکرارترین آن ها مربوط به علت تخلیه پاسگاه مرزی و در نهایت مخروبه شدن بنای قلعه می باشد. طبق نقل قول هایی که در این رابطه شنیده می شود، در پی فوت چهار سرباز به صورت ناگهانی مسئولان پاسگاه تصمیم به ترک آن گرفتند.

داستان از آن جایی آغاز می شود که این چهار سرباز باید شب را در پاسگاه می ماندند و به صورت نوبتی به دیدبانی و کشیک می پرداختند. اما صبح روز بعد مسئولان و مقامات بالایی پاسگاه با صحنه ای عجیب رو به رو شدند. هر چهار سرباز با چهره هایی وحشت زده و کبود بر روی زمین افتاده بودند. گویی در آخرین لحظات عمر خویش از موضوعی به شدت ترسیده اند.

علت اصلی مرگ این سربازان تا به امروز به صورت دقیق مشخص نشده است. اما این اتفاق ترس بسیاری در دل دیگر اهالی پاسگاه انداخت. چند مدتی پس از این اتفاق همچنان مقامات ژاندارمری مرکزی دلایل مسئولان  پاسگاه را برای تخلیه مورد قبول نمی دانستند؛ اما هر چه می گذشت ترس سربازان و دیگر پرسنل افزایش می یافت. تا حدی که توانایی انجام مسئولیت ها به صورت درست از آن ها سلب شده بود. در نهایت مقامات با عنوان قدیمی بودن بنای قلعه، دستور تخلیه آن را صادر نمودند. از آن زمان تا به امروز این بنا خالی بوده و در این سال ها به مکانی مخروبه تبدیل شده است.

قلعه جنی در کیش

دیگر داستان های قلعه جنی مخوف!

اهالی منطقه در طول این سال ها، داستان های دیگری در رابطه با مشاهده جن در اطراف قلعه نقل قول می کنند که منشا آن ها مشخص نیست. در واقع نمی توان به قطعیت گفت که این ماجراها واقعیت بوده و یا زائیده تخیلات افراد است. هر چند شنیدن برخی از معروف ترین قصه های قلعه جنی خالی از لطف نیست. در ادامه برخی از آن ها را بیان می کنیم.

یکی از رانندگان تاکسی در این حوالی می گوید زمانی که قصد بازگشت به سوی خانه را داشته، حوالی غروب آفتاب شاهد صحنه عروسی اجنه در اطراف قلعه بوده است. او می گوید اجنه با پاهایی شبیه به سم و لباس های بلند سفید رنگ مشغول پایکوبی بوده اند. در نهایت راننده مذکور از ترس ماشین خود را خاموش کرده و ساعت ها سرش را زیر گرفته است تا بتواند پس از اتمام ماجرا به خانه اش بازگردد.

راننده دیگری معتقد است یک بار در نزدیکی قلعه جنی زوجی از اجنه را سوار ماشین خود نموده و پس از طی مقداری از مسیر با دیدن ظاهر پاهایشان پی به واقعیت وجودی آن ها برده است. او می گوید هنگام تیغ آفتاب، با فهمیدن شرایط به سرعت ماشین را ترک نموده و از محل گریخته است.

داستان هایی از این قبیل در رابطه با بنای قلعه جنی، میان بومیان منطقه به شدت رواج دارد و از گذشته تا به امروز چنان آن ها را نقل کرده اند که با آوردن هر گونه دلیل منطقی نیز قادر به پذیرش نیستند. آن ها می گویند شب ها صدای پچ پچ ها و خش خش هایی در قلعه می شنوند که منبع آن چاه درون ساختمان است.

شرایط کنونی قلعه جنی

امروزه باور مردم محلی به وجود اجنه در میان دیوارهای قلعه چنان قوت گرفته است که اگر شما قصد بازدید از این مکان را داشته باشید، حاضر به همراهیتان نیستند. آن ها می گویند رفتن به این قلعه کاری غیر عقلانی است و بهتر است از آن دوری جست.

آدرس قلعه جنی

آدرس قلعه جنی کیش

قلعه جنی در محدوده کشتی یونانی قرار دارد و این امر باعث شده مردمی که شوق دیدن این کشتی تاریخی را دارند، توجهی به قلعه نداشته و به سرعت از آن عبور کنند. اغلب افراد حتی از وجود قلعه نیز اطلاعی ندارد و بدون نیم نگاهی به آن، مسیر کشتی یونانی را در پیش می گیرند. البته بعضی از دوستداران ماجراهای خوفناک و هیجان انگیز بازدید از این مکان جالب را در برنامه خود قرار می دهند.

برای رفتن به قلعه جنی لازم است وارد جاده جهان شوید. این قلعه در مسیر کشتی یونانی قرار دارد. در واقع قبل از رسیدن به آخرین میدان در نزدیکی کشتی، می توانید قلعه را مشاهده کنید.

دیگر جاذبه های اطراف قلعه

پس از بازدید از قلعه، می توانید سری به دیگر جاذبه های دیدنی اطراف بزنید. نزدیک ترین آن ها کشتی یونانی است. این کشتی سال های زیادی است که در نزدیکی ساحل به گل نشسته و تماشای آن در غروب آفتاب منظره ای رویایی را به شما هدیه می دهد. ضمن این که می توانید در پارک ساحلی همان حوالی اندکی استراحت نموده و یا به تفریحاتی چون شتر سواری و اسب سواری بپردازید.

از دیگر مکان هایی که پس از تجربه بازدیدی سرشار از آدرنالین در قلعه جنی، احتمالا برایتان جالب خواهد بود می توان به اسکله بزرگ تفریحی کیش و پارک آبی اوشن که بزرگ ترین مرکز تفریحی جزیره است و مکان های تاریخی و با قدمتی همچون شهر زیر زمینی کاریز و شهر قدیمی حریره اشاره نمود.