کشتی یونانی

کشتی یونانی

کشتی یونانی قصه به گل نشسته خلیج فارس

کشتی یونانی که در سال های نه چندان دور توسط آخرین مالک خود راهی جزیره کیش شد به علت نامشخصی به اسکله نرسید و در نزدیکی ساحل جنوب غربی کیش، حوالی روستای باغو برای همیشه به گل نشست. قصه به همین جا ختم نشد؛ 80 روز کاری نیروهای متفاوتی از یونان، هلند، ایران و ... به فعالیت پرداختند تا بتوانند این کشتی را از منجلاب گل نجات دهند اما همه زحمات شان بی نتیجه ماند. در نهایت در پاییز سال 1345 همه پذیرفتند که هیچ راه نجاتی برای این کشتی نیست و تمام ذخایر نفتی که با خود به همراه آورده بود تخلیه گردید و پرونده این کشتی بسته شد.

کشتی یونانی در شب

تاریخچه نام های کشتی یونانی

این کشتی به گل نشسته در سال های زیادی دست به دست مالکان متفاوتی چرخید تا در آخر در هنگام انقراض کاری، مالک یونانی نامش را کولا اف قرار داد. امروزه در ایران با هویت مالک آخر خود به نام کشتی یونانی شناخته می شود. این کشتی از ابتدا نام هایی چون؛ امپایر ترومپت، نچرالیست، کوروش پارسی و همدان نیز داشته استجالب است بدانید در سال ۱۹۵۹ شرکت ایرانی Lioyd & co Ltd خرمشهر این کشتی را خریداری نموده و نام او را به کوروش پارسی تغییر داد. همچنین در سال ۱۹۶۵ نیز مالک ایرانی دیگری صاحب این کشتی شد و در آن موقع نیز نام آن را همدان گذاشت.

کشتی یونانی کیش

چرا کشتی یونانی به گل نشست؟

تعابیر و قصه های متفاوتی برای به گل نشسته شدن این کشتی وجود دارد. برای مثال عده ای معتقدند صاحبان کشتی برای دریافت بیمه، خودشان کشتی را به آتش زدند تا بتوانند از مزایای آن استفاده نمایند که خب با توجه ظاهر فعلی که از آن باقی مانده است این قصه می تواند درست باشد. از طرفی برخی بر این باورند ناخدا کشتی به خاطر عشق به دختری به نام مریم که در جزیره ساکن بوده است آن را در حوالی ساحل غربی به گل نشانده است. بنابراین قصه های متفاوتی در این زمینه وجود دارد اما از این کشتی بزرگ فقط مقداری سازه به یادگار مانده و تا انقراض نهایی آن چیزی باقی نمانده است. 

کشتی یونانی در کیش

پارک ساحلی کشتی یونانی کیش

از دیگر مزایایی که بازدید از کشتی یونانی کیش نصیب تان خواهد کرد وجود پارک ساحلی در نزدیکی آن می باشد. این پارک ساحلی که 60 هزار مترمربع وسعت دارد دارای امکانات رفاهی کاملی می باشد که گردشگران می توانند از آن جا با چشم انداز ویژه ای از کشتی رو به رو شوند. از امکانات این پارک می توان به؛ رستوران و کافی شاپ، آمفی تئاتر و ... اشاره کرد.

منظره کشتی یونانی کیش

قابلیت های فنی کشتی یونانی کیش

این کشتی که در زمان فعالیت خود در رسته کشتی های باری قرار داشته، درازایی برابر با ۱۳۱ متر و پهنایی ۱۷ متری دارد. همچنین این کشتی توانایی حمل بار ۶۶۰۱ تناژ بر روی عرشه را داشته است. نیروی محرکه ی کشتی نیز برابر با ۵۱۰ اسب بخار بوده و پیشرانه ی آن ۳ سیلندر موتور بخار دریایی بوده است؛ همچنین حسگر هایی مانند یافتن مسیر ( GPS ) و اکو صدایی درون کشتی تعبیه شده است.

کشتی یونانی در جزیره کیش

اطلاعات مورد نیاز برای بازدید از کشتی یونانی در کیش

اگر قصد بازدید از کشتی یونانی را دارید حتما قبل از بازدید اطلاعات زیر را با دقت مطالعه نمایید:

زمان مناسب بازدید

از نظر زمانی بهترین موقع برای بازدید از کشتی یونانی یک ساعت قبل از غروب آفتاب پیشنهاد می شود. اما در کل روزهایی که هوا با قدرت شرجی کمتری رو به رو است و همچنین وزش باد نیز کم باشد بهترین موقع برای عزیمت به این مکان می باشد. در نظر داشته باشید که شما می توانید در مناسبت های خاص نورپردازی های ویژه ای را روی عرشه کشتی مشاهده کنید.

آدرس کشتی یونانی کیش

برای بازدید لازم است تا وسیله نقلیه ای فراهم باشد. مدنظر داشته باشید که در تور گشت شهر نیز شما به این ساحل خواهید رفت اما اگر تمایل دارید به تنهایی راهی شوید، می توانید از تاکسی استفاده نمایید. کافی است به سمت خیابان غروب کیش، میدان غروب و پارک ساحلی غروب رهسپار شوید تا لحظات به یاد ماندنی را در آن جا سپری کنید.

قیمت بلیط کشتی یونانی کیش

برای بازدید از این کشتی تاریخی نیاز به تهیه بلیط و پرداخت هزینه نمی باشد. در سالیان گذشته به وسیله غواصی می توانستید از داخل کشتی نیز دیدن نمایید اما امروزه به علت فرسوده شدن کشتی، فقط بازدید از دور فراهم می باشد. 

منظره غروب کشتی یونانی

فاصله کشتی یونانی تا دیگر مراکز تفریحی کیش

برای عده ای مهم است که در هنگام بازدید از یک مجموعه در صورت داشتن زمان مناسب به مرکز بعدی نیز مراجعه کنند و از زمان خود به بهترین حالت ممکن بهره کافی را ببرند. در ادامه فاصله تقریبی برخی از مناطق را ذکر خواهیم کرد.

- فاصله تا روستای باغو: 2 کیلومتر

- فاصله تا خانه بومیان: 8 کیلومتر

- فاصله تا اسکله تفریحی: 14 کیلومتر

- فاصله تا پلاژ بانوان: 14 کیلومتر

- فاصله تا پارک دلفین: 18 کیلومتر

منظره شب کشتی یونانی

بازدید از کشتی یونانی با رزرو تور از رسپینا 

مسافران عزیز می توانند در صورت تمایل تور کیش خود را از سایت معتبر و رسمی رسپینا رزرو نمایند تا علاوه بر بازدید از کشتی یونانی از جاذبه های گردشگری دیگر جزیره نیز لذت کافی را ببرید.