مکان های تاریخی کیش

جاهای تاریخی جزیره کیش

کشتی یونانی

از معروف ترین جاذبه های تاریخی کیش به شمار می رود و در میدان غروب که در جنوب غرب جزیره قرار دارد، واقع شده است. این کشتی به دلیل فرسودگی بیش از حد، امکان بازدید از داخل کشتی را به افراد نمی دهد و اکنون از آن به عنوان محل زندگی موجودات دریایی استفاده می شود. اما این کشتی در شب بسیار دیدنی است. از این رو اگر به هنگام غروب برای دیدن آن بروید، می توانید عکس های زیبا و بیاد ماندنی را ثبت کنید. شتر سواری و اسب سواری در ساحل، از دیگر تفریحاتی می باشند که می توانید در زمان بازدید از کشتی یونانی انجام دهید. همچنین پارک ساحلی در نزدیکی آن وجود دارد که می تواند مکان خوبی برای تفریح به شمار رود. برای بازدید از این جاذبه تاریخی نیازی به پرداخت هزینه نمی باشد. برای دسترسی به این پارک می توانید هم از خودرو های اجاره ای و تاکسی استفاده کنید که بهتر است از تاکسی ها استفاده کنید.

آدرس کشتی یونانی کیش: هرمزگان، جزیره کیش، بزرگراه خلیج فارس، میدان غروب خورشید

شهر حریره کیش

شهر حریره در شمال جزیره کیش قرار دارد و از قسمت های مختلفی چون بندرگاه حریره، مسجد بدون سقف شهر حریره، خانه اعیانی، حمام، بخش های صنعتی و کارگاهی و... تشکیل شده است. همچنین اگر از این شهر به سمت ساحل بروید، راه های تو در تویی را می بینید که به یکدیگر متصل بوده و به دریا می رسند. در گذشته در این راهرو ها، کشتی ها لنگر می گرفتند و بار خود خالی می کردند. شهر زیرزمینی کاریز، آب انبار های تاریخی و... از جاهای دیدنی این شهر به شمار می روند.

برای دسترسی به شهر حریره، ابتدا باید به بلوار میر مهنا و سپس به بلوار المپیک بروید. با عبور از مجموعه ورزشی المپیک، وارد شهر تاریخی حریره خواهید شد. با سفر به کیش، بازدید از این جاذبه را فراموش نکنید. برای بازدید تنها سه ساعت کافی است تا از همه جاهای دیدنی این مکان تاریخی دیدن کنید. بازید از این جاذبه گردشگری رایگان بوده و می توانید ساعتی بین 10 صبح تا 10 را برای رفتن انتخاب کنید.

آدرس: کیش، بلوار میرمهنا، بلوار المپیک، میدان حریره، خیابان کرانه

روستای باغو کیش

اگر می خواهید با تاریخچه جزیره کیش و چگونگی زندگی مردم در زمان قدیم، از نزدیک آشنا شوید، بازدید از روستای باغو را در برنامه خود قرار دهید. این روستا خود از بخش های مختلفی چون مسجد تاریخی به نام مسجد النبی، پارک دلیران و درختانی به نام لور تشکیل شده اند. از آن جایی جزیره کیش دارای آب و هوایی گرم است، برخی از فصول بسیار آزار دهنده خواهد بود. بنابراین برای سفر به این روستا، بهترین زمان اوایل دی ماه تا اواخر فروردین ماه است. همچنین اگر می خواهید شب را در روستای باغو بگذرانید، در این روستا اقامتگاه هایی وجود دارد که می توانید آن ها را برای اقامت خود اجاره کنید. بازدید از روستای باغو برای همه افراد رایگان می باشد.

از دو مسیر می توانید به این روستا برسید. در مسیر اول می توانید ابتدا به سمت میدان غروب رفته و سپس وارد جاده باغو شوید. در مسیر دوم نیز می توانید با وارد شدن به بزرگراه خلیج فارس و ادامه دادن مسیر، به روستای باغو دسترسی پیدا کنید.

خانه بومیان کیش

خانه بومیان کیش، با مساحتی بالغ بر 1200 متر مربع در محله سفین قدیم واقع شده است. در این خانه حدود 15 اتاق وجود دارد که برخی از آن ها زمستانی و برخی تابستانی می باشند. تمامی این اتاق ها، مجهز به امکاناتی مانند مطبخ یا آشپزخانه، انبار خرما و علوفه، باغچه، بالکن بزرگ و... می باشند. با سفر به کیش و بازدید از خانه بومیان کیش می توانید با رفتن به بخش چندول یا انبار خرما، شیره خرما اصیل کیش را خریداری کنید. این خانه از چندین قسمت مختلف همچون تعدادی انبار، چاه آب، دو حیاط مجزا مخصوص خانواده و مهمانان ویژه، و... تشکیل شده است. همچنین از دیگر بخش های خانه بومیان، می توان به بیت العود یا اتاق خواب صاحب خانه، بیت القهوه یا میزبان ویژه مهمانان خانم، بیت الافروخ یا مکتب خانه، الفرشه و... اشاره کرد.

در خانه بومیان کیش، بوفه و کافه ای وجود دارد که می توانید انواع غذا های محلی کیش، خرما، قهوه عربی و... را سفارش دهید. علاوه بر آن می توانید به تماشای فیلم های مستند از سبک زندگی مردم کیش و مراسمات آن همچون عروسی، صید ماهی، مروارید و... بنشینید. دسترسی به خانه بومیان راحت است و می توانید از تاکسی و ماشین های اجاره ای نیز استفاده کنید. برای بازدید از این خانه تاریخی، باید مبلغی را به عنوان ورودی پرداخت کنید. همچنین ساعت کاری این خانه همه روزه از ساعت 16 تا 21 می باشد.

آدرس: کیش، بعد از بازار ماهی، رو به روی اسکله صیادی

شهر زیرزمینی کاریز

شهر زیرزمینی کاریز در عمق 16 متری از زمین قرار گرفته و قسمت های مختلفی چون غرفه های صنایع دستی ایران و جهان، رستوران های سنتی و مدرن، موزه خلیج فارس، پایاب و... را در خود جای داده است. برای دسترسی به این شهر که در بلوار میر مهنا وجود دارد،  ابتدا باید از میدان المپیک عبور کرده و نرسیده به میدان فارور به سمت شهر زیرزمینی کاریز بروید. برای رفتن به این مکان تاریخی می توانید از ماشین های اجاره ای یا تاکسی های عمومی استفاده کنید. رستوران و کافی شاپ از جمله امکانات رفاهی می باشند که در شهر زیرزمینی کاریز قرار گرفتند. همچنین با وجود عکاسخانه در این شهر، سبب شده است تا همه افراد بتوانند لحظات خوب خود را در این شهر را ثبت کنند. برای بازدید از این شهر زیر زمینی کاریز، می توانید از ساعت 9 صبح تا 10 شب به آن مراجعه کنید. لازم به ذکر است که برای ورود به این جاذبه تاریخی، هزینه ای به عنوان ورودی باید پرداخت شود.

آدرس: جزیره کیش، بلوار میرمهنا، حد فاصل میدان المپیک و میدان فارور

خانه اعیانی کیش

این مکان جزء تاریخی ترین جاهای دیدنی کیش به شمار می رود. این خانه با قرار گیری بر روی تپه، چشم انداز زیبایی از دریا را به نمایش می گذارد. خانه اعیانی بر روی زمینی به مساحت 120 هکتاری ساخته شده و از قسمت های مختلفی چون مهمان خانه، آشپزخانه، ایوان، تعدادی اتاق و... تشکیل شده است. گذشت زمان باعث شده است که برخی از قسمت های آن مثل سقف رفته و بخش های کمی از آن همچون دیوار ها، طاق های سنگی، پلکان، راه پله ها و... توانسته اند ظاهر خود را همچنان حفظ کنند. این خانه تاریخی دارای حمامی می باشد که در قسمت جنوبی آن قرار گرفته است و شامل سربینه، گرمخانه و... می شود. 

این خانه در فاصله کمی از فرودگاه کیش قرار گرفته و گردشگران به راحتی می توانند با استفاده از تاکسی های عمومی به آن دسترسی پیدا کنند.

از کدام یک از مکان های تاریخی کیش دیدن کنیم؟

اگر قصد سفری کوتاه مدت به کیش دارید و می خواهید از همه جاذبه های تاریخی و گردشگری آن در این زمان کم بازدید کنید، می توانید به یکی از مناطقی که بیشترین جاذبه های تاریخی در آن قرار گرفته است، بروید. برای مثال اگر خانه اعیانی کیش را انتخاب کنید، می توانید در کنار آن از مکان های تاریخی دیگری همچون کشتی یونانی، خانه مردم شناسی بومیان کیش، درخت سبز کیش، آب انبار تاریخی کیش و... که در نزدیکی آن قرار گرفته اند، دیدن کنید. 

در این مطلب سعی کردیم تا مهم ترین مکان های تاریخی جزیره کیش را معرفی کنیم. شما می توانید با رزرو تور کیش می توانید از این مکان های تاریخی دیدن کنید. همچنین اگر از قبل تجربه سفر به کیش و بازدید از این بنا های تاریخی را دارید، می توانید در قسمت نظرات خاطره سفر خود را با ما در میان بگذارید.