قوانین جزیره کیش

قوانین جزیره کیش به این دلیل که جزء منطقه آزاد محسوب می شود، در بعضی موارد با قوانین سایر شهرها متفاوت است. قبل از سفر به جزیره کیش نسبت به این قوانین آگاه باشید تا برای شما مشکلی ایجاد نشود. با رسپینا همراه باشید.

قوانین جزیزه کیش

قوانین مربوط به خودرو در جزیره کیش

اولین قانون در این مورد مربوط به نوع خودروهای وردی به جزیره کیش است. ورود خودروهای پیکان، پراید، روآ، مینی بوس و ون به این جزیره ممنوع می باشد. همچنین خودروی شما در این جزیره نباید کثیف باشد و قبل از ورود به جزیره باید نسبت به شت و شوی خودرو در کارواش اقدام کنید. پلیس های راهنمایی و رانندگی برای خودروهای کثیف جریمه سنگینی می نویسند.

قوانین راهنمایی و رانندگی در جزیره کیش

چندین قوانین مهم  راهنمایی و رانندگی در جزیره کیش شامل موارد زیر است:

بوق زدن در تمام نقاط جزیره کیش ممنوع می باشد.

استفاده از کمربند برای تمام سرنشینان خودرو اجباری است.

در هنگام عبور عابر پیاده، راننده باید بطور کامل توقف کنید و برای هشدار به خودروهای دیگر باید راهنمای هر دو سوی خودروی خود را روشن کنید.

حتما در بین خطوط رانندگی کنید.

هنگامی که می خواهید از میدان عبور کنید، استفاده از راهنمای چپ قبل از رسیدن به میدان و راهنمای راست هنگام قرار گرفتن در میدان، جزء قوانین می باشد.

معاینه فنی به روز را همراه خود داشته باشید.

در خیابان هایی که نور کافی وجود دارد از چراغ های کوچک استفاده کنید.

تردد خودروها در ساحل، پیست دوچرخه سواری، فضای سبز و غیره ممنوع می باشد.

قبض های جریمه صادر شده، تنها در جزیره کیش قابل پرداخت است که لازم است قبل از خروج از جزیره آن را پرداخت کنید.

ایجاد آلودگی صوتی، استفاده از مشروبات الکلی و سبقت غیرمجاز، مواردی است که منجر به توقیف خودرو می شوند.

در تمامی معابر، سرعت خودروی شما نباید از 60 کیلومتر بر ساعت بیشتر شود.

قوانین رانندگی جزیره کیش

موارد جریمه خودرو در کیش

 سرعت و سبقت غیرمجاز، صحبت با تلفن همراه، بوق زدن، بیرون بودن دست از پنجره خودرو در حال حرکت، کثیف بودن خودرو، نبستن کمربند ایمنی، دنده عقب غیرضروری، عدم رعایت حق تقدم و ریختن آشغال در سطح معابر، مواردی هستند که در صورت مشاهده و ثبت توسط دوربین ها شامل جریمه سنگین می شوند.

قوانین رانندگی در جزیره کیش

قوانین چادر زدن در کیش

شاید در بسیاری از شهرهای ایران به جز مکان های معدودی، می توان در پارک ها، جهت اقامت از چادر استفاده کرد. اما در کیش اینگونه نیست و نمی توانید در هر مکانی چادر مسافرتی خود را برپا کنید. البته در ایام عید مکان های خاصی جهت برپایی چادر فراهم می کنند که می توانید تنها در این مکان ها از چادر مسافرتی استفاده کنید.

قوانین خرید و فروش کالای گمرکی در کیش

اولین مورد در رابطه با خروج کالا از جزیره کیش، میزان آن است که برابر 80 دلار می باشد. هر مسافر می تواند یک بار در سال بدون پرداخت حق گمرکی این کار را انجام دهد. برای کالاهای بیشتر از 80 دلار عوارض دریافت می شود. همچنین اگر کالای شما تجاری نباشد می توانید با تکمیل فرم کارت سبز کالای خود را برای یک بار در سال از جزیره کیش خارج کنید.

خروج لوازم خانگی بزرگ (یخچال، تلویزیون و غیره) از جزیره کیش ممنوع بوده و برای اثاث کشی نیازی به صدور مجوز دارد.

خروج مواد اولیه و قطعات فنی واحدهای تولیدی توسط مسافرین از جزیره کیش ممنوع می باشد.

همچنین خروج بیش از یک کیلوگرم خاویار به ازای هر نفر ممنوع بوده و خارج کردن کم تر از یک کیلوگرم نیز نیاز به مهر یا پلمب شرکت شیلات دارد.

در رابطه با زیورآلات نیز، خارج کردن بیشتر از 150 گرم به ازای هر نفر ممنوع است.

اداره گمرک کیش

قوانین اجاره خودرو در جزیره کیش

اولین قدم در اجاره خودرو، یافتن شرکت معتبر و مجاز در این زمینه است. شرکت های معتبر دارای دفترچه رنت می باشند که در آن نرخ اجاره خودرو قید شده است. پس از ثبت قرارداد حتما یک کپی از قرارداد همراه خود داشته باشید. بعضی از قوانین مربوط به اجاره خودرو در ادامه ذکر شده است:

میزان کیلومتر مجاز در روز، 200 کیلومتر می باشد.

مقدار بنزینی که به شما تحویل داده می شود را باید تحویل دهید.

بستن کمربند ایمنی ضروری می باشد.

فیلمی از بدنه خودرو توسط موبایل شما تهیه می شود تا در هنگام تحویل خودرو، مشکلی برای شما ایجاد نشود.

اجاره خودرو در کیش

قوانین شنا در جزیره کیش

در سواحل جزیره کیش، مکان های ویژه مانند پلاژهای ویژه بانوان و آقایان وجود دارد که مسافران می توانند تنها در این پلاژها شنا کنند. بنابراین شما نمی توانید در سواحلی که مجاز نیستند شنا کنید.

پلاژ آقایان در کیش

قوانین حجاب در جزیره کیش

عنوان منطقه آزاد برای جزیره کیش مربوط به منطقه آزاد اقتصادی می باشد نه فرهنگی. پس در جزیره کیش نیز مانند سایر شهرهای ایران باید حجاب خود را حفظ کنید. در این جزیره با افرادی که حجاب خود را رعایت نمی کنند برخورد شده و گاهی اوقات با جریمه نقدی و مراجع قضایی روبرو می شوند.

قوانین عجیب و غریب در کیش

برخی از قوانینی که در این جزیره حاکم است، ممکن است برای ساکنین دیگر شهرها کمی عجیب به نظر برسد. از قوانین عجیب و غریب می توان به ممنوعیت در بوق زدن، ممنوعیت در استفاده از دنده عقب، ممنوعیت در برپایی چادر در جزیره، ممنوعیت در شنا کردن در سواحل کیش، ممنوعیت در ماهیگیری در برخی اسکله ها، حداکثر سرعت مجاز 60 کیلومتر در ساعت و لزوم تمیز بودن خودرو اشاره کرد.

مطلب پایانی

در این مقاله، قوانین کلی در رابطه با موارد مختلف مانند راهنمایی و رانندگی و قوانین مربوط به خودرو بررسی شد. این قوانین سختگیرانه ، جزیره کیش را به یکی از قانونمندترین و پاکیزه ترین جزیره های ایران مبدل ساخته است. اگر با خودروی شخصی یا با استفاده از تور کیش به این جزیره سفر می کنید، اطلاع از قوانین راهنمایی و رانندگی و قوانین مربوط به گمرک و شنا در کیش می تواند به شما کمک کند. در صورتی که در سفر به کیش، با قانون عجیبی برخورد داشته اید که در اینجا ذکر نشده است، مطالب خود را با ما در میان بگذارید