آرامگاه فردوسی مشهد

آرامگاه فردوسی مشهد

تاریخچه آرامگاه فردوسی مشهد

این آرامگاه در سال 1313 به صورت رسمی بازگشایی شد. موقعیت مکانی آرامگاه فردوسی در 28 کیلومتری مشهد و در شهر طوس قرار دارد . این بنا بار ها تخریب و دوباره ساخته شد و در سال 1354 وارد فهرست اثار ملی کشور شده است . بعد از فوت فردوسی به دلیل اینکه او شیعه بود علما و بزرگان شهر اجازه تدفین پیکر او را در قبرستان شهر نداند و او را در باغ خودش در شهر طوس دفن کردند . اولین بار عبدالحسین سردار که نماینده مردم نیشابور در مجلس ان زمان بود در سال 1303 در خواست ساخت مقبره ای در خور شان حکیم را داد . ملک شعرای بهار نیز به عنوان نماینده تبریز در همان سال ها درخواست های مکرری برای ساخت آرامگاه فردوسی مشهد داشت و از رضا خان خواسته بود در انجام این امر تلاش نماید. 

درباره شاهنامه فردوسی

" به نام خداوند جان و خرد کزین برتر اندیشه برنگذرد " این بیت سرآغاز اثری ملی و به یادماندنی از فردوسی بزرگ بوده که با سرودن این کتاب اساطیری را برای ما به وجود اورد که سالیان زیادی ،لالایی مادران سرزمین ما گشته است . هر جا خواسته ایم کمی غرور ملی را بیابیم و به دنبال مبارزه با ظلم باشیم  به سراغ کاوه آهنگر رفتیم و هر جا به دنبال قدرت و صلابت بودیم ، هفت خان رستم را خواندیم . دلمان با سهراب و رستم شاهنامه خون شد و تهمینه نماد شیر زنان ایرانی گشت . بیخود نیست که فردوسی می گوید " بسی رنج بردم در این سال سی " زیرا نگارش چنین کتابی تنها عشق می خواهد. شاهنامه  در برگیرنده بالای 55 هزار بیت می باشد از 3 بخش اسطوره ، پهلوانی و تاریخی تشکیل شده است . نکته قابل توجه در مورد شاهنامه این است که در ان از هیچ کلمه ی عربی استفاده نشده و تمام کلمات ان پارسی کهن هستند . بزرگانی چون گوته و ویکتور هوگو این اثر را تحسین کرده اند و به زبان های مختلفی از جمله عربی و فرانسه ترجمه شده است . در سال 1388 جشن هزاره شاهنامه در پاریس با حضور 192 کشور برگزار شد. 

نکاتی در مورد آرامگاه فردوسی مشهد

ساخت این آرامگاه در سال 1343 آغاز و در سال 1347 به پایان رسید .

مقبره فردوسی از سنگ و کاشی ساخته شده و تزییناتی به سبک معماری هخمامنشی روی ستون ها دیده می شود .

آرامگاه فردوسی مشهد بسیار مشابه مقبره کوروش در شیراز می باشد .

روی دیواره های آرامگاه اشعار حکیم ابوالقاسم فردوسی نوشته شده است .

فضای داخلی براساس معماری اشکانی ساخته شده و در مجموع 28 ستون در آن به کار رفته است .

آرامگاه در مجموعه ای شامل موزه و کتابخانه واقع شده است .

موزه توس دارای چهار بخش مختلف است که آثاری باستان شناسی طوس ، انواع سپر ، گرز و تیرکمان در آن قرار داده شده است .

مجسمه فردوسی در این ارامگاه به دست ابولحسن صدیقی در ایتالیا ساخته شده است .

جاذبه های دیدنی مجموعه آرامگاه فردوسی

در داخل مجموعه آرامگاه فردوسی مشهد جاذبه های تاریخی و فرهنگی زیادی وجود دارد که با خرید  تور مشهد هوایی می توانید از آنها بازدید نمایید. از جمله این جاذبه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد: 

موزه فردوسی

در موزه فردوسی شما می توانید انواع شاهنامه، ایزار و ادوات جنگی، تصویر گری بخش های شاهنامه، انواع ظروف سفالی در دوره اسلام و پیش از اسلام، سکه های طلا و نقره دوره اسلامی، انواع فرش و قالیچه و...مشاهده نمایید.

کتابخانه

کتابخانه این مجموعه در ضلع شرقی آرامگاه واقع شده و 9 هزار جلد کتاب را در خود جای داده است. طبقه بالای این کتابخانه سالن مطالعه و طبقه پایین آن به عنوان مخزن کتاب استفاده می شود.

آرامگاه اخوان ثالث

مقبره مهدی اخوان ثالث شاعر خراسانی نیز در آرامگاه فردوسی مشهد واقع شده است. اخوان ثالث از شاعران معاصر می باشد که به آن لقب فردوسی قرن را داده اند. این شاعر بزرگ و ساده زیست در سال 1369 چشم از جهان فروبست و در کنار فردوسی بزرگ به خاک سپرده شد.

آرامگاه محمدرضا شجریان

خسرو آواز ایران در سال 1399 با استقبال پرشکوه مردم ایران در سرزمین طوس به خاک سپرده شد. آرامگاه محمد رضا شجریان بنا بر وصیت نامه ایشان در کنار مقبره فردوسی قرار گرفت.

بقعه تاریخی هارونیه

اگرچه بقعه تاریخی هارونیه یا همان خانقاه ایلخانان در خارج از مجموعه آرامگاه فردوسی واقع شده است؛ اما موقعیت مکانی بسیار نزدیکی با آرامگاه دارد. این بنا در سال 1310 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید و در سال 1382 تحت عنوان آرامگاه امام غزالی به این فهرست اضافه گشت.

آرامگاه فردوسی مشهد

دستیابی به آرامگاه فردوسی مشهد

برای رفتن به آرامگاه فردوسی مشهد شما باید به سمت جاده قوچان پیش بروید و هنگامی که به سه راه فردوسی رسیدید به سمت راست بپیچید. چند کیلومتر را که طی کردید به بلوار بهارستان می رسید که در انتهای بلوار آرامگاه فردوسی واقع شده است. شما می توانید برای رسیدن به این مجموعه به راحتی با اتومبیل به مقصد برسید و یا با اتوبوس خط 202 که مبدا آن پایانه فردوسی است به آرامگاه بروید.

ساعت بازدید و هزینه آرامگاه فردوسی

علاقمندان به بازدید از آرامگاه فردوسی مشهد می توانند هر روزه از ساعت 8 صبح تا 17 از این مجموعه بازدید نمایند. هزینه ورودی این مجموعه نیز برای ایرانی ها 3 هزارتومان و برای اتباع خارجی حدود 20 هزار تومان می باشد. البته ساعت کاری موزه و کتابخانه مجموعه در روزهای تعطیل و آخر هفته ها متفاوت است.

فاصله آرامگاه فردوسی تا جاهای دیدنی مشهد

فاصله تقریبی آرامگاه فردوسی مشهد با مهم ترین جاذبه های گردشگری این شهر به صورت زیر می باشد:

فاصله تا شاندیز: 27 کیلومتر

فاصله تا طرقبه: 40 کیلومتر

فاصله تا چناران: 56 کیلومتر

فاصله تا حرم مطهر رضوی: 43 کیلومتر

آرامگاه فردوسی مشهد

 بازدید از آرامگاه فردوسی مشهد با خرید تور از رسپینا

اگر علاقمند به بازدید از آرامگاه فردوسی مشهد هستید به راحتی می توانید با رزرو تور از رسپینا، سفر خود را به سمت مشهد آغاز کنید و از این آرامگاه و صدها جاذبه ی دیدنی مشهد بازدید کنید.