آرامگاه نادرشاه مشهد

آرامگاه نادرشاه مشهد

تاریخچه جالب آرامگاه نادرشاه افشار مشهد  

سکه بر زر کرد نام سلطنت را در جهان                     نادر ایران زمین و خسرو گیتی ستان

نادرشاه افشار در سال 1148 در دشت مغان، مجلسی گرد هم آورد و خود را پادشاه ایران نامید.  آوازه وی چنان در سراسر اروپا و جهان پیچیده بود که او را ناپلئون شرق نامگذاری کردند. نادرشاه افشار پایتخت  مذهبی ایران را به عنوان مرکز پادشاهی خود برگزید و زمانی که قصد کرد کشور هند را فتح کند، در صدد بود تا بعد از بازگشت از این سفر برای خود مقبره ای دیگر بسازد. او برای ساخت  مقبره خود لازم دانست تا سنگ های مرمر را به خراسان بیاورد که سه قسمت از این سنگ های عظیم به ایران خراب و عالم خراب و خراج عالم معروف می باشند. با توجه به اینکه در سال 1160 سر نادرشاه افشار از قوچان به هرات منتقل شد، جسد بی سر وی در یکی از سه آرامگاه دفن شده است. در نهایت، احمد قوام در اواخر دوره قاجار در سال 1296دستور ساخت آرامگاه جدیدی را برای نادرشاه افشار داد که در شان وی باشد و در سال 1342 هوشنگ سیحون از طرف  انجمن آثار ملی کشوری ماموریت داشت آرامگاه نادر شاه افشار را در محل فعلی طراحی و احداث کند.

باغ نادری مشهد

معماری آرامگاه نادرشاه  

آرامگاهی که امروزه جسد نادرشاه افشار در آن قرار گرفته، باغ بسیار بزرگ و باشکوهی است که شامل 16 ستون بسیار زیبا در اطراف آرامگاه می باشد و سقف آن 6 متر ارتفاع دارد. طراحی منحصر به فرد این مقبره بر اساس دو شکل هندسی مربع و مثلث بنا شده است. همچنین طرح ستون هایی که در اطراف تالار های داخلی وجود دارد، تداعی کننده کلاه پادشاه ایران می باشد. سبک زندگی عشایری نادرشاه در ساخت و ساز آرامگاه تاثیر بسیار شگرفی داشته تا آن جا که پوشش اصلی آرامگاه به صورت چادر های عشایری طراحی شده است.

معماری آرامگاه نادرشاه

امکانات رفاهی آرامگاه نادرشاه در مشهد

با توجه به اهمیت بسیار زیاد این مجموعه از نظر تاریخی و فرهنگی، مسافران زیادی در طول سال از آن بازدید می کنند. به همین خاطر مجموعه ای از امکانات تفریحی و رفاهی از قبیل سالن اجتماعات، کتابخانه و سرویس های بهداشتی و غیره در آن ارائه شده است. نکته بسیار مهم اینکه، تمام بخش های مجموعه و ساختمان های اختصاص داده شده برای امکانات رفاهی و سالن اجتماعات نیز با معماری کل مجموعه شباهت دارد.

موزه نادری مشهد

 موزه نادری

موزه نادرشاه متشکل از دو تالار است که در ورودی آن تندیس برنزی از نادرشاه افشار که نماد بزرگی و عظمت می باشد، نهاده شده است. این موزه در مجموع از دو تالار تشکیل گردیده و آثار فرهنگی و تاریخی ارزشمندی در آنها ارائه شده است.

تالار شماره یک موزه نادرشاه افشار

تالار شماره یک شامل انواع نسخه های خطی از زمان دوران افشاریه تا قاجاریه ، تاریخ جهانگشای نادری و معرفی آثار تاریخی دوره افشاریه است. علاوه بر این سلاح ها، وسایل اسب سواری که در دوره افشاریه  استفاده می شده نیز در این تالار قرارداد.

تالار شماره دو

از دیگر بخش های بسیار مهم و دیدنی آرامگاه نادر شاه افشار، تالار شماره دو موزه می باشد. ورودی سالن اصلی تالار 2 با منجنیق های جنگی طراحی شده و این بخش بیشتر جنبه مردم شناسی دارد. به همین دلیل در آن انواعی از آثار تاریخی همانند اشیا باستانی و ظروف مربوط به دوره های صفویه تا به امروز در معرض نمایش گذاشته شده اند.

آرامگاه نادرشاه افشار

اطلاعات دسترسی به آرامگاه نادرشاه در مشهد

در ادامه به اطلاعات کاملی از جمله آدرس آرامگاه نادرشاه، هتل های نزدیک به این مجموعه، نحوه دسترسی، بهای بلیط و ساعات بازدید اشاره خواهیم داشت. 

آدرس آرامگاه نادر شاه

آدرس کامل : استان خراسان رضوی - شهر مشهد – ضلع شمال غربی چهار راه شهدا (نادری سابق)

با توجه به موقعیت مکانی این آرامگاه، می توانید تنها با 5 دقیقه پیاده روی از این مجموعه به حرم نیز مشرف شوید. فاصله آرامگاه نادرشاه افشار تا حرم 931 متر می باشد. از دیگر مکان های مهم و دیدنی نزدیک به این مجموعه می توان به صالحیه نواب اشاره نمود که حدود 100 متر بین آنها فاصله وجود دارد.

هتل های نزدیک آرامگاه نادری

یکی از بهترین ویژگی های این آرامگاه، فاصله کوتاه آن با حرم و هتل های مختلف می باشد. به طوریکه می توان در فرآیند خرید تور هوایی مشهد و فراهم نمودن مقدمات سفر به این شهر، یکی از هتل های اطراف آرامگاه نادری را رزرو نمایید. هتل خیام، هتل تارا، نگین، آزادی و هتل های لوکس از قبیل هتل قصر طلایی مشهد از جمله انتخاب های هتل های نزدیک به این مجموعه می باشند.

نحوه دسترسی به موزه و آرامگاه نادرشاه مشهد

برای دسترسی از مناطق مختلف شهر مشهد به موزه و آرامگاه نادری می توانید از تاکسی، اتوبوس و مترو استفاده نمایید. ایستگاه مترو در چهار راه شهدا واقع شده و فاصله باقی مانده را پیاده یا با تاکسی میتوانید طی کنید. لازم به ذکر است که اغلب اتوبوس های منتهی به حرم در مناطق مختلف مشهد از مقابل آرامگاه نادری عبور می کنند و به همین دلیل دسترسی بسیار آسانی دارد.

آدرس آرامگاه نادرشاه

قیمت بلیط بازدید از آرامگاه نادر شاه

در حال حاضر (خرداد 1400) قیمت های ارائه شده برای بازدید از این مجموعه برای مسافران ایرانی و خارجی به صورت زیر می باشد. لازم به ذکر است که این نرخ ها در طول سال ممکن است با تغیراتی مواجه شود.

قیمت بلیط برای بازدیدکنندگان داخلی : 50/000 ریال

قیمت بلیط برای بازدیدکنندگان خارجی : 500/000 ریال

ساعات بازدید از آرامگاه نادرشاه افشار

در فصل بهار و تابستان : از ساعت 7/30 الی 19

در فصل بهار و تابستان : از ساعت 7/30 الی 17 

در صورت تمایل برای برقراری تماس تلفنی و کسب اطلاعات  بیشتر راجع به مجموعه با شماره زیر تماس حاصل فرمایید:  05132224888  

ورودی آرامگاه نادر شاه در مشهد

بازدید از آرامگاه نادرشاه با خرید تور از رسپینا 

اگر علاقمند به بازدید از آرامگاه نادر شاه هستید به راحتی می توانید تور خود را از سایت معتبر و رسمی رسپینا رزرو نمایید تا علاوه بر امکان مقایسه بین خدمات و تعرفه تورها، با ارزانترین قیمت تور و بلیط مواجه شوید.