سفرهای کوتاه یک روزه، مثل یک قرص آرام بخش می ماند که باعث می شود روزهایی را که در پیش دارید، پر انرژی تر سپری کنید. با توجه به مشغله هایی که سرمان را حسابی گرم کرده، جمعه ها تنها روزی است که می توانیم یک روز کامل به گردش برویم و خستگی در کنیم؛ طبیعتاً این شرایط برای شما هم هست؛ بنابراین پیشنهاد می کنیم همراه ما به دره ی ایدلیک بیایید و تمام انرژی یک سفر چند روزه را  یک جا دریافت کنید. با خواندن ادامه ی این مطلب، خودتان را برای یک گردش دسته جمعی و شاد با تور طبیعت گردی یک روزه رسپینا24، آماده کنید.

دره ایدلیکطبیعت ایدلیک

دره ی ایدلیک، یکی دیگر از زیبایی های طبیعت کلات نادری

تا اسم کلات و مسیر پر پیچ و خم جاده ی مشهد-کلات به میان می آید، بهشت گمشده ی ارتکند و آبشار قره سو به ذهن میاد؛ اما کمتر کسی طبیعت دره ی ایدلیک را کشف کرده و ممکن است شما با اینکه اهل مشهد هستید، برای بار اول باشد که اسم آن را می شنوید. طبیعت دره ی ایدلیک یکی از رودهای کوه های هزار مسجد را پذیرا شده و در عوض، طبیعت سرسبز میان کوه ها را به امانت گرفته است. اگر بدنبال یک جای بکر می گردید که کمتر دستخوش تغییرات شده، تور دره ی ایدلیک  را از دست ندهید.

تور دره ایدلیکرودخانه

ایدلیک به معنی آب فراوان

همانطور که از مفهوم نام ایدلیک بر می آید، با ورود به دره ی ایدلیک با رودخانه های خروشان و چشمه های آب گرم زیادی برخورد می کنید که به درختان زیادی زندگی بخشیده است تا بتوانید در سایه های خنک آن ها استراحت کنید و از صدای گوش نواز برخورد جریان آب با صخره های کوچک و بزرگ لذت ببرید. آبی که از چشمه ها جریان دارد، گچ یا آهک دارد؛ پس مراقب باشید از آن نخورید. در این دره، رودخانه های وحشی و آبشارهای زیبایی قرار دارد که باید با لوازم کوهنوردی از آنها فرود کنید. آب فراوان این منطقه، باعث رونق برنجکاری در روستای ایدلیک شده است.

رود خروشانآبشار ایدلیک

دره ی ایدلیک کجاست؟

برای رفتن به دره ی ایدلیک، باید 200 کیلومتر از مشهد به سمت کلات بروید، مسیری که آّبشارهای قره سو و ارتکند را در خود جای داده است. مسیر را ادامه می دهید تا به روستای ایدلیک در 34 کیلومتری شمال غربی شهرستان کلات، برسید. ایدلیک، روستای زیبایی با آب و هوای معتدل کوهستانی است که رودخانه ای خروشان از میان آن عبور می کند. کوه های مرتفع در کناره های رود، دره ای زیبا برای طبیعت گردان و دره نوردان ایجاد کرده است. انتهای دره به دو آبی دره ی سیستان می رسد، درست جایی که دره ی ایدلیک به اتمام می رسد و سفر شما پایان می یابد؛ بنابراین شما باید تمام این مسیر را در رودخانه ای به نام  زو و دشت های زیبا، پیاده روی کنید. در طول مسیر به منطقه شیلات ماهی خواهید رسید که مکانی دنج برای استراحت شما خواهد بود.

تور دره ایدلیک

دره نوردی مهیج در دره ی زیبای ایدلیک

با ورود به دره نباید به چیزی جز اتمام مسیر و رسیدن به انتهای دره فکر کنید؛ با شروع راهپیمایی، چند ساعت اول را در دره ای باز و هموار سپری می کنید و بعد آن به اولین آبشار دره با ارتفاع کمتر از 3 متر می رسید که نشان می دهد عرض دره به بسیار کم می شود و باید بقیه ی مسیر را در دره ای به عرض چند متر طی کنید. کمی که جلوتر بروید به آبشار دوم دره ی ایدلیک با ارتفاع ۵ تا ۸ متر می رسید. زیبایی دره و رودهای خروشان پر تلاطم، شما را تا رسیدن به آبشار آخر همراهی می کنند. با رسیدن به آبشار آخر می توانید از طریق مسیر سنگ نوردی سمت چپ این آبشار ۴ تا ۷ متری، خودتان را به بالای آبشار برسانید. بعد از عبور از آخرین آبشار، با حدود 2 تا 2/5 ساعت پیاده روی، به ابتدای دوآبی دره ی سیستان و انتهای دره ی ایدلیک می رسید. در این قسمت آنچه شما را محو خود می کند، مناظر زیبای جنگل های اورس با مراتع دائمی سرسبز است که تا بالای دره ی سیستان کشانده شده و زیبایی وصف ناپذیری را برای شما به تصویر می کشد.  اگر خسته نشدید و اهل دره نوردی بیشتر هستید، می توانید وارد دره ی سیستان شوید و از آنجا به دره ی دلوچه و به طرف آبشارهای شــَــهشو و قله هزار مسجد حرکت کنید.

تور ایدلیک

رودخانه های وحشی و آبشارهای خطرناک

شاید تابحال به دره های زیادی سفر کرده باشید، اما دره ی ایدلیک کمی متفاوت است. برای رفتن به این دره باید کمی روش خودتان را عوض کنید تا بتوانید رودخانه های وحشی این دره را رام کنید. جذابیت و هیجان قدم گذاشتن در جریان های متلاطم این رودخانه، و قدرت جریان آب که با شدت به پاهای شما برخورد می کند، نشان از جوان بودن و سرزندگی این رودخانه دارد. جریان رودهایی که از کوه های هزار مسجد، راهی این دیار شدند، آبشارهای زیادی را برای شما به نمایش می گذارند. در عبور از این آبشارها مراقب باشید چون برخی از آنها، بسیار قدرت نمایی می کنند.

رودخانه ایدلیک

توصیه های لازم برای دره پیمایی

مسیر دره ها معمولا پر از سنگ و صخره هایی است که باید از آنها عبور کنید؛ پس پوشیدن کفش سفت و محکم یادتان نرود. خب از آنجایی که باید این دره را به عبور از میان رودخانه های پر تلاطم به پایان برسانید، لباس اضافی بردارید تا بتوانید در انتهای روز، لباس های خیس را عوض کنید. وسایل خود را در یک کوله پشتی جمع و جور و سبک بسته بندی کنید تا موقع راهپیمایی خسته نشوید. برای عبور از این دره به طنابچه انفرادی و کارابین و حتی الامکان اسلینگ، احتیاج پیدا می کنید.

کوهنوردی

دره ی ایدلیک با طبیعت زیبا و کوه های کله قندی و رودخانه های خروشان، منطقه ای بکر برای هم سو شدن با طبیعت است. برای گذراندن یک روز شاد در طبیعت ایدلیک، عضو کانال تورکار شوید و  به عنوان یکی از همراهان رسپینا24، با خرید تور طبیعت گردی ایدلیک، جمعه ای به یادماندنی داشته باشید.