درست است که اسم درکه و دربند را زیاد شنیدید؛ اما ما شما را به جایی همین نزدیکی می بریم که درکه و دربند به گرد پای آن هم نمی رسند. آماده باشید چون می خوایم با تور یک روزه ی طبیعت گردی، یک دره نوردی مهیج در دره ی شمخال داشته باشیم. با رسپینا 24 همراه باشید.

دره شمخال

شمخال، بهشتی دیگر

شمخال، بهشتی در مسیر قوچان به درگز که هر آنچه از سخاوت طبیعت انتظار دارید را آنجا می توانید ببینید. این دره ی زیبا و سرسبز، طبیعت گردان و کوهنوردان کنجکاو را به دره نوردی دعوت می کند. مسیر آبشار ارتکند در مقابل دره ی شمخال، از لحاظ عظمت و مسافت راه پیمایی درون دره، مثل کودکی است در آغوش مادر. اگر وارد این دره شدید، دیگر فکر بر گشت نکنید؛ چون قبل از تاریک شدن هوا باید از دره خارج شوید. این دره ی 18 کیلومتری، مسیری زیبا و در عین حال با صلابت است که برای فتح آن باید همراه با تور طبیعت گردی و لیدر با تجربه، از یک روز عصر به سمت شمخال حرکت کنید و شب را در نزدیکی دره اسکان کنید تا بتوانید صبح زود پیمایش هیجان انگیز خود را با ورود به دره شروع کنید و قبل از محو شدن در تاریکی دره از آن خارج شوید.

طبیعت شمخالتور دره شمخال

پیمایش هیجان انگیز در دره ی شمخال

دره ی شمخال یکی از زیبا ترین و در عین حال با شکوه ترین دره های ایران است. وقتی وارد این دره می شوید دیواره های بلند و مرتفع دره که در بلند ترین نقطه به 200 متر می رسد، شما را وادار می کند تا از صلابت این دره حساب ببرید و قدم هایتان را تند تر کنید. دره ی شمخال که با شیبی ملایم شروع می شود، با چشمه سارهای زیبا، دالان های سنگی و غارگونه های بسیار، چشم اندازی زیبا در طول مسیر برای همراهان تور گردشگری، به تصویر می کشد. درست است که مسیر 18 کیلومتری دره، یک پیاده روی جانانه است؛ اما هنگامی که محو صخره های عظیم در جریان رودها می شوید و از خنکای نسیمی که درون دره می پیچد و صدای گوشنواز جریان آب، روحتان تازه می شود، خستگی را به آب های روان می سپارید و قدم های بعدی خود را پر انرژی تر بر می دارید.

تور شمخال

طبیعت

بعد از حدود 12 کیلو متر پیاده روی، دره کمی بازتر می شود و رودی با حجم زیاد آب جلوی راهتان قرار می گیرد که باید از آن عبور کنید. این همان رود درونگر است که از اتصال آب سرد دره ی شمخال و آب گرم تر دره ی دُر بادام به هم می رسند و رودی بزرگتر را ایجاد می کند. درست است که شش، هفت ساعت در مسیر بودید و کمی خسته شدید؛ اما نگاهی به پشت سر بیاندازید! در حالی که از پشت سر گذاردن چنین طبیعت و کشف قدم به قدم این دره، مبهوت شده اید، نگاهی به دشت وسیع پیش روی خود بیاندازید و برای شکست دادن دره ی شمخال، به خود و همراهان شاد تور شمخال، افتخار کنید. با خروج از دره، آبهایی که تا لحظاتی پیش پاهایتان را خنک می کرد، اکنون در میان باغ های میوه و شالیزارها و یونجه زارها، روان است. با دیدن چنین منظره ای و استراحت در زیر سایه ی درختان، خستگی از پاهایتان در می رود. کم کم هوا رو به تاریکی می رود و باید از دره ای که در سیاهی شب گم شده، خداحافظی کنید.

تور شمخال

لوازم و توصیه های سفر به دره ی شمخال

شمخال از مکان هایی است که بدلیل طولانی بودن مسیر دره، باید از قبل برای این دره پیمایی، برنامه ریزی کنید. اگر یک روز عصر به سمت شمخال حرکت کنید، می توانید شب را در مسجد روستای شمخال یا ابتدای دره، داخل چادر سپری کنید؛ همچنین تعداد محدودی سوئیت اجاره ای در ابتدای دره اجاره داده می شود که می توانید در آنجا اقامت کنید و صبح زود سرحال و قبراق، مسیرتان را ادامه دهید. شب های شمخال سرد است؛ پس کیسه خواب یا پتو مسافرتی یادتان نرود. در طول روز در برخی فضاهای بازتر، به عینک آفتابی و کلاه آفتابگیر نیاز پیدا می کنید. مسلماً جایی که آب باشد و آب بازی، همراه بردن یک دست لباس اضافه ضرورت پیدا می کند. پوشیدن لباس راحت و سبک و البته کفش مناسب با زیره ی سفت و محکم باعث می شود پاهایتان در طول مسیر در برخورد به سنگ ها و صخره ها آسیب نبیند و بتوانید بدون مشکل تا انتهای مسیر به پیش روید. مهم ترین توصیه ای که برای طبیعت گردان عزیز می کنیم، محافظت از محیط زیست است؛ لطفا زباله های خود را در طبیعت رها نکنید و مراقب شاخه های درختان باشید.

وسایل سفر

تورهای طبیعت گردی رسپینا 24

حالا که خودتان را برای دره نوردی در میان طبیعت اطراف مشهد آماده کردید، می توانید وارد کانال تلگرام تورکار شوید و یک روز تعطیل خود را با تورهای طبیعت گردی رسپینا 24 از مبدأ مشهد، خاطر انگیز کنید. لازم است بدانید که رسپینا 24 هر جمعه، با یک تور مهیج، میزبان مردم مشهد و مسافران تور مشهد خواهد بود. اگر می خواهید با تورهای داخلی چند روزه ی رسپینا24، یک سفر راحت و بدون دغدغه داشته باشید، عضو کانال تورهای داخلی شوید. جهت خرید تور با شماره های زیر تماس بگیرید.