جاهای دیدنی مشهد به قدری گسترده و متنوع می باشد که ممکن است شما سالیان سال ساکن این شهر باشید اما هنوز بسیاری از آن جاذبه ها برایتان ناشناخته باقی مانده باشد. مشهد مقدس که پایتخت معنوی ایران و یکی از قطب های گردشگری زیارتی دنیا می باشد هر ساله میزبان 29 میلیون مسافر از سراسر دنیا خواهد بود. اگر قصد عزیمت با تور مشهد هوایی را دارید در ادامه ما شما را با قطره ای از این اقیانوس پهناور گردشگری آشنا خواهیم کرد تا بازدید از دیدنی ترین اماکن گردشگری مشهد را از دست ندهید.

تصویر هوایی از مشهد

جاهای دیدنی مشهد؛ اماکن تاریخی و مذهبی

مشهد مقدس به دلیل وجود بارگاه ملکوتی ثامن الحجج (ع) هرساله میلیون ها گردشگر را به خود جلب می کند. این شهر که پایتخت معنوی کشور می باشد بافتی مذهبی و سنتی دارد و به همین خاطر علاوه بر قبله آمال شیعیان، اماکن تاریخی و مذهبی دیگری نیز در این شهر یافت می شود که در ادامه شما را با تعدادی از این اماکن ارزشمند آشنا خواهیم کرد.

حرم مطهر امام رضا (ع)

روایت است که امام رضا (ع) مکان دفن خود را در توس مشخص کرده بودند؛ هنگامی که دعبل خزایی به دیدار امام (ع) مشرف شد امام برای ایشان دو بیت شعر با این معنی سرودند "و قبری در توس خواهد بود که بر آن مصیبت ها وارد خواهد شد که همواره تا روز قیامت آتش حسرت در دل ها شعله ور می کند. تا روزی که خداوند قائمی را مبعوث کند که فرجی بر غم ها و مصیبت های ماست" و ایشان در پاسخ به دعبل که سئوال کردند آن قبر متعلق به کیست فرمودند "قبر من است و برجا خواهد بود تا طوس محل رفت و آمد شیعیان و زائران من شود"

بدون شک حرم مطهر رضوی سردمدار جاهای دیدنی مشهد محسوب می شود و اکثر افرادی که به این شهر سفر و اقامت در بهترین هتل های مشهد را انتخاب می کنند به شوق زیارت این مکان مقدس می باشد.

حرم مطهر رضوی

آرامگاه فردوسی 

انصاف نیست به زبان پارسی سخن بگویید ولی از زادگاه و آرامگاه فردوسی یزرگ دیدن نکرده باشید. آرامگاه فردوسی مشهد در باغی باصفا و چشم نواز در فاصله 20 کلیلومتری شمال مشهد قرار دارد. اگر به این مکان دیدنی سفر کردید بازدید از موزه ها و گالری های اطراف آرامگاه و مقبره خسرو آواز ایران محمدرضا شجریان را از دست ندهید.

آرامگاه فردوسی مشهد

آرامگاه نادرشاه افشار

قوام السلطنه در سال 1296 استخوان های نادر شاه را از تهران به مشهد منتقل کرد و در محل یکی از مقبره هایی که نادرشاه در زمان حیات برای خود برگزیده بود قرارداد؛ در سال 1335 انجمن آثار ملی ایران تصمیم گرفت آرامگاهی در شان نادرشاه برای وی بنا کند که در سال 1342 به پایان رسید. این مجموعه 2 تالار از آثار تاریخی را در بر دارد؛ در تالار اول اشیا تاریخی مربوط به دوران افشاریان که شامل سلاح ها، لباس های نظامی، تابلوهای نقاشی، وسایل سوارکاری، نسخ خطی و... می باشد و در تالار دوم تصاویر و اطلاعاتی تاریخی مربوط به نادر شاه افشار، انواع سکه، اشیای باستانی و مردم شناسی، ظروف و دیگر اشیای اهدایی از دوران صفویه تا دوران معاصر و عراده های توپ جنگی به نمایش در آمده است. موزه آرامگاه نادر شاه مشهد متعلق به سازمان میراث فرهنگی خراسان می باشد.

موزه نادر شاه مشهد

آرامگاه خواجه ربیع

خواجه ربیع یکی از هشت زاهد نامی صدر اسلام و از صحاب پیامبر بوده که آرامگاهی متعلق به ایشان در قرن 11 زمان صفویه و به دستور شیخ بهایی ساخته شده است. این بنا هم اکنون به آرامگاه و قبرستان عمومی در مشهد نیز تبدیل گردیده که مکانی محترم و محلی برای زیارت می باشد. معماری آرامگاه این زاهد در یک بنای 8 ضلعی در وسط باغ قرار گرفته و بر روی آن گنبدی فیروزه ای رنگ به ارتفاع 18 متر تعبیه شده که از داخل با نقاشی های زرکوب تزئین شده است. آرامگاه خواجه ربیع یکی از معروف ترین جاهای دیدنی مشهد می باشد.

آرامگاه خواجه ربیع مشهد

گنبد سبز مشهد

گنبدسبز از آثار دوره صفوی می باشد که در سال 1036 احداث شده است. علت نامگذاری این بنا کاشی کاری های سبزرنگ این سازه 8 ضلعی می باشد و مقبره عارف بزرگ شیخ محمد مومن عارف استرآبادی در این محل قرار دارد همچنین کتیبه ای به خط ثلث از زمان شاه عباس دوم نیز به این بنا اهدا شده است. گنبد سبز در سال 1356 به عنوان اثر ملی ایران به ثبت رسیده است.

گنبد سبز مشهد

خانه ملک مشهد

خانه ملک مشهد از موقوفات حاج حسین ملک در خیابان امام خمینی می باشد که در حال حاضر در دست میراث فرهنگی است و برای معرفی هنرهای ایرانی از آن استفاده می شود. قلمزنی، طراحی روی سنگ، سوزن دوزی، قالیبافی و... از هنرهای اصیل ایرانی می باشد که در این مکان قرار دارد. در پشت این بنا حیاطی بزرگ به شکل باغ درآمده است که با باغچه های گل کاری شده به فضا طراوت و زیبایی می بخشد. همچنین در انتهای حیاط، حمامی تاریخی قرار دارد که دارای بینه، گرمخانه، سرویس بهداشتی، انبارچوب، نمازخانه، آتشدان و... می باشد که در حال بازسازی و قرارگرفتن برای بازدید عمومی است.

خانه ملک مشهد

خانه داروغه مشهد

خانه داروغه مشهد از خانه های باصفا و زیبایی می باشد که در نزدیکی حرم مطهر رضوی واقع گردیده است. این بنا به تازگی بازسازی شده و هم اکنون آماده بازدید توسط بازدید کنندگان محترم می باشد. در این بنا شما ترکیبی جذاب از معماری روسی و ایرانی را مشاهده می کنید. خانه داروغه مانند سایر خانه های مجلل قدیمی دارای زمستان نشین و تابستان نشین، مطبخ، حیاط، حوض، باغچه، نانوایی اختصاصی، نخستین گرمابه اختصاصی در منزل و... می باشد. در ایام بهار و زمانی که معمولا مسافر زیادی به سمت مشهد مقدس روانه می شود این خانه با گل کاری ها، گذاشتن تخت و موزه ای موقت خود را برای میزبانی مهیا می کند.

خانه داروغه مشهد

جاهای دیدنی مشهد؛ موزه ها

معروف ترین موزه ی مشهد که جزو جاهای دیدنی مشهد محسوب می شود، موزه های آستان قدس رضوی است که داخل مجموعه حرم قرار دارد اما بعد از آن موزه بزرگ خراسان، موزه مردم شناسی، پارک موزه علوم زمین و... نیز در مشهد افتتاح شده اند که درباره ی هر کدام به طور مختصر توضیحاتی را ارائه خواهیم کرد.

موزه های آستان قدس رضوی

این موزه ها با ارزش ترین و نفیس ترین گنجینه های تاریخی کشور را در خود جای داده اند و داخل مجموعه حرم مطهر رضوی قرار گرفته است. بسیاری از این آثار موقوفاتی است که مردم وقف این آستان کرده اند. ضریح های قبلی حرم، درب های قدیمی و آثار نفیس دیگری در این موزه نگهداری می شود. موزه های آستان قدس رضوی شامل موزه های مستقل دیگری چون: موزه قران و نفایس، موزه فرش، موزه هدایای رهبری، موزه استاد فرشچیان، موزه مردم شناسی و موزه مرکزی است.

موزه آستان قدس مشهد

موزه بزرگ خراسان

موزه بزرگ خراسان در پارک کوهسنگی مشهد قرار دارد و در سال 1393 افتتاح شده است. این موزه در ساختمانی 12 طبقه و مدرن  بنا گردیده که در حال حاضر فقط 2 طبقه آن به موزه اختصاص دارد و بقیه طبقات به کارگاه های هنری، کتابخانه، آزمایشگاه، کارگاه های مرمت و... متعلق است. معماری خارجی موزه الهام گرفته از عمارت خورشیدی در کلات نادری می باشد.

موزه بزرگ خراسان

موزه مردم شناسی (حمام مهدی قلی بیگ)

حمام مهدی قلی خان از نخستین حمام های عمومی مشهد است که به دوران صفویه تعلق دارد و از جاهای دیدنی مشهد می باشد. این حمام از سال 1389 به موزه تبدیل شده است؛ در قسمت های مختلف این حمام سربینه، بینه و... و ماکت هایی نشان دهنده از افرادی که در گذشته از این حمام ها استفاده می کرده اند قرار دارد. نقاشی های دیواری مختص حمام های سنتی نیز از بارزترین ویژگی های این بنا می باشد. در بخش دیگری از این بنا قهوه جوش ها، سماورهای قدیمی و قوری های سنتی به نمایش در آمده است. سماورهایی که ساخت کشورهای ایران، لهستان و روسیه می باشد و یادآور سنت قدیمی پذیرایی در گرمابه های ایرانی است.

حمام مهدی قلی بیگ مشهد

پارک علمی پروفسور بازیما

در سفر به مشهد بازدید از پارک علمی و مهیج پرفسور بازیما را از دست ندهید. این پارک اولین پارک موضوعی در ایران محسوب می شود و مساحتی به وسعت 2 هزار متر مربع دارد؛ در واقع پرفسور بازیما نمادی از دانشمندی است که در همه ی زمینه ها اطلاعات دارد. پارک علمی پرفسور بازیما دارای فضایی است که هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان جالب و سرگرم کننده می باشد که علومی مانند زیست شناسی، زمین شناسی و نجوم را در قالب سفری جذاب روایت می کند.

پارک علمی پرفسور بازیما

پارک موزه علوم زمین مشهد

این موزه در زمینی به وسعت 10 هزار مترمربع در سال 1397 افتتاح شده است. پارک موزه علوم زمین مشهد دارای پارک های تخصصی زمین شناسی، اکتشاف و معدن کاری می باشد و مجموعه ای نفیس از سنگ ها، کانی ها و فسیل ها را در معرض نمایش قرار می دهد. از بخش های جذاب دیگر این موزه می توان به آیتم های منظومه شمسی، ساعت آفتابی، معدن کاری و دایناسورها اشاره کرد.

پارک موزه علوم زمین

جاهای دیدنی مشهد؛ پارک ها و مناظر طبیعی

در اطراف مشهد ییلاقات بسیار زیبا و سرسبزی را می توانید مشاهده کنید که اگر علاقمند به طبیعت گردی باشید این مناظر طبیعی می تواند حال شما را دگرگون کند.

طرقبه

ریشه نام طرقبه از << ترقبذ >> گرفته شده که به معنی آبادی بزرگ است. طرقبه بسیار خوش آب و هوا می باشد و به داشتن ییلاقات متعدد شهرت دارد. مشهدی ها آخر هفته ی خود را در رستوران ها و روستاهای دیدنی اطراف طرقبه می گذرانند. از جاهای دیدنی طرقبه می توان به روستای کنگ، نغندر، روستای مایان، حصار، ازغند، جاغرق، دهبار، کلاته آهن و...اشاره کرد. همچنین از تفریحات طرقبه پیست اسکی، پیست اتومبیل رانی، سوارکاری، مجموعه تفریحی چالیدره و...می باشد.

طرقبه مشهد

شاندیز مشهد

شاندیز مشهد در 38 کیلومتری شهر مشهد واقع شده است و با نام بینالود نیز شناخته می شود. از زمان های قدیم دژ محکمی در این منطقه وجود داشته که در برابر بلایای طبیعی و حمله احتمالی دشمنان بسیار مقاوم بوده است، به همین خاطر اسم این منطقه را شاهان دژ یا شاه دژها گذاشتند و پس از طی سال ها به نام شاندیز خلاصه شد. از جاهای دیدنی مشهد نزدیک به این منطقه می توان به روستای خادر، روستای سرآسیاب و روستای ابرده پایین اشاره کرد. شاندیز مهد شیشلیک ایران است پس اگر به این شهر سفر کردید حتما به رستوران های آن نیز سری بزنید.

شاندیز مشهد

پارک جنگلی وکیل آباد

پارک جنگلی وکیل آباد که در گذشته به نام میرطراز یا باغ وکیل آباد شهرت داشته در سال 1348 توسط مالک آن، جناب آقای حسین ملک به صورت رسمی وقف شهرداری شده است. این پارک 70 هکتار وسعت دارد و با کف سازی معابر، ایجاد آب نما، برق کشی، ساخت اقامتگاه، وسایل بازی کودکان، کافه رستوران، باغ وحش و...  به یکی از جاذبه های دیدنی مشهد تبدیل گشته است. طبیعت این پارک خاص و منحصر به فرد است که شبیه یک باغ جنگلی سرسبز می باشد که سنت و مدرنیته را در هم آمیخته است.

پارک جنگلی وکیل آباد مشهد

پارک ملت مشهد

اگر فقط یکبار هم به مشهد سفر کرده باشید حتما چرخ و فلک بزرگ پارک ملت مشهد را حتی از دور دیده اید. این پارک در سال 1343 خورشیدی در دوره سلطنت محمدرضا شاه پهلوی افتتاح شده است. مجموعه پارک ملت 30 هزار متر مربع وسعت دارد که با 35 هزار درخت بلند قامت خود به زیبایی و تمیزی شهر کمک بسزایی کرده است. شهربازی پارک ملت نیز از سال 1351 فعالیت خود را آغاز کرده و بزرگترین چرخ و فلک خاورمیانه در آنجا قرار دارد.

پارک ملت مشهد

پارک کوهسنگی مشهد

پارک کوهسنگی مشهد از قدیمی ترین تفرجگاه های مشهد محسوب می شود و هر مسافری که از گذشته تا به امروز به مشهد سفر کرده باشد حتما از این پارک بازدید کرده است. کوهسنگی به کوه هایش معروف است؛ کوه هایی که برخی معتقدند امام رضا از آنجا گذر کرده اند و متبرک می باشد. پارک کوهسنگی پس از پارک ملت مشهد دومین پارک بزرگ شهر محسوب می شود. فرهنگسرا، میدان نمایش و تئاتر، جایگاه های نمایشگاهی، موزه، شهربازی، مسیر دوچرخه، پیست اسکی، مونوریل، استخر، چایخانه، رستوران و... از امکانات دیگراین پارک می باشد.

پارک کوهسنگی مشهد

باغ گیاه شناسی مشهد

این باغ با در معرض نمایش قرار دادن گل ها و گیاهان مختلف از جاهای دیدنی مشهد محسوب می شود. باغ گیاه شناسی مشهد اولین باغ گیاهشناسی در این شهر به شمار می رود که در آن کلکسیونی از از گل های بومی منطقه و گونه های گیاهی سایر اقلیم ها قرار دارد. علاوه بر معماری چشم نواز این بوستان امکانات تفریحی بسیار زیادی نیز در این پارک برای بازدید کنندگان فراهم شده است.

باغ گیاه شناسی مشهد

پارک ملی چهل بازه

این پارک در مساحتی به وسعت 400 هکتار به یکی از مهمترین و بزرگترین فضاهای سبز مشهد تبدیل شده است. پارک ملی چهل بازه دارای رودخانه ای با همین نام می باشد که یکی از زیباترین و مفرح ترین المان های مشهد محسوب می شود. البته بخش های مختلفی از این پارک هنوز افتتاح نشده است اما رودخانه، فرهنگسرا، کافی شاپ، رستوران و امکانات دیگری در اختیار استفاده عموم می باشد.

پارک چهل بازه مشهد

پارک خورشید مشهد

این پارک که جز بهترین جاهای دیدنی مشهد محسوب می شود با نام های بام هاشمیه یا بام مشهد نیز شناخته می شود. پارک خورشید مشهد مساحتی 400 هکتاری دارد و در سال 1386 ساخت آن آغازگردید. اگر به دنبال آرامشی همراه با چشم اندازی زیبا از مشهد هستید بازدید از این پارک را از دست ندهید. از امکانات دیگر این پارک می توان به وجود آلاچیق، زمین بازی کودکان، زمین فوتبال و والیبال، دارابودن فست فود و کافی شاپ و... اشاره کرد.

پارک خورشید مشهد

سد چالیدره

چالیدره مشهد بر روی رودخانه جاغرق و در سال 1376 افتتاح شده است و امروزه به یکی از معروف ترین مناطق توریستی و تفریحی مشهد معروف می باشد. با رفتن به این سد شما علاوه بر لذت بردن از آب و هوای دلپذیر و چشم اندازی زیبا می توانید از تفریحاتی همچون قایق سواری، غواصی، کشتی تفریحی، تله سیژ، ماهیگیری، بانجی جامپینگ، ترن هوایی و برج گردان نیز استفاده کنید. 

سد چالیدره مشهد

پارک طبیعی هفت حوض

هفت حوض مشهد منطقه ای طبیعی و بکر است که به دلیل برخورداری از حوضچه های سنگی عمیق به این نام مشهور شده است. این پارک در 7 کیلومتری مشهد و حدود 570 هکتار مساحت قرار دارد. در سال های اخیر بوستانی نیز در در ورودی هفت حوض افتتاح گردیده که امکانات رفاهی ویژه ای را برای بازدید کنندگان فراهم آورده است. اگر قصد پیاده روی و دیدن هفت حوض را دارید حتما کفش و لباس مناسب همراه داشته باشید.

پارک هفت حوض مشهد

جاهای دیدنی مشهد؛ تفریح و سرگرمی

مشهد به عنوان دومین کلان شهر ایران تفریحات و سرگرمی های ویژه ای برای مجاوران و زائران خود در نظر گرفته است. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با جاهای دیدنی مشهد که با رفتن به آن جا می توانید تفریحات ویژه ای داشته باشید آشنا کنیم.

پیست اسکی شیرباد

قله شیرباد بلندترین قله کوه بینالود است و به همین خاطر به بام خراسان نیز شهرت دارد. در دامنه شمال شرقی این قله پیست اسکی واقع شده است که به دره دولت آباد وصل می شود. مدت زمانی است که در مشهد ورزش اسکی شهرت یافته و اهمیت این ورزش در فصل زمستان بیشتر می شود. اسکی تنها رشته ای است که تمام اعضای خانواده را دور هم جمع می کند و همزمان می توانند آموزش ببینند و ورزش کنند. 

پیست اسکی شیرباد

سرزمین موج های آبی

بی شک از معروف ترین سرزمین های آبی در شهر مشهد سرزمین موج های آبی است که به عنوان یکی از بزرگترین پارک های آبی سرپوشیده خاورمیانه شناخته می شود. سرسره های آبی متنوع با شیب مختلف، چاله فضایی، حمام ترکی، سقوط آزاد، سرسره تورنادو، تیوب سواری روی موج و غیره از امکانات این پارک می باشد. اگر عاشق هیجان هستید این مجموعه می تواند برای شما بسیار موثر باشد. قابل ذکر است این مجموعه در روزهای زوج به بانوان و در روزهای فرد به آقایان اختصاص یافته است. سرسره تاپسی توروی موج های آبی خروشان، لقب بهترین سرسره آبی سال 2010 از طرف انجمن پارک های آبی جهان را از آن خود کرده است.

سرزمین موج های آبی

موج های خروشان

موج های خروشان از معروف ترین پارک های آبی مشهد می باشد که لقب بزرگترین پارک آبی سرپوشیده جهان را از آن خود کرده است. موج های خروشان آخرین پارک آبی است که در مشهد افتتاح شده به همین خاطر به روز ترین امکانات را می توان در آن جا مشاهده کرد. یکی از آیتم های منحصر به فرد این پارک استفاده همزمان بانوان و آقایان در بخش های مجزا می باشد. این پارک شامل 63 سرسره مدرن، 7 هزار کمد، اولین زیپ لاین سرپوشیده جهان، جنگ لیزری، دکتر ماهی یا فیش اسپا و سالن لوکس ایروبیک بانوان می باشد.

سرزمین موج های خروشان

بوستان مینیاتوری مشهد

همانطور که از نامش نیز پیداست در این پارک شما جاذبه های گردشگری معروف سراسر ایران را در مقیاسی کوچک و اصطلاحا مینیاتوری مشاهده می کنید؛ از جاذبه های گردشگری نیشابور گرفته تا باغ شازده ماهان کرمان، روستای کندوان، سد کارون و... مساحت این پارک 8 هکتار است که فضا را برای قراردادن نمادهای دیگر مهیا ساخته است.

بوستان مینیاتوری مشهد

کارالند مشهد

کارالند مکانی تفریحی و آموزشی برای کودکان 3 تا 12 سال می باشد که البته به نظر بزرگسالان نیز بسیار جالب خواهد آمد. این مکان از علمی ترین و جذاب ترین جاهای دیدنی مشهد برای کودکان است که در مجتمع آرمیتاژ مشهد قرار دارد. این شهر کوچک توسط کودکان اداره می شود و کودک شما می تواند در قالب یک بازی مهیج وارد شغل و حرفه مورد علاقه خود شود. شما می توانید از این طریق با شخصیت کودک خود آشنا شوید و در آینده برای انتخاب شغل مناسب راهنمایی های لازم را داشته باشید.

کارالند مشهد

جاهای دیدنی مشهد؛ بازارها و مراکز خرید

مشهد مقدس مراکز خرید متنوعی دارد. از بازارهای قدیمی و ارزان قیمت گرفته تا پاساژهای لوکس و مدرن با برندهای محبوب خارجی که تنوع در این مراکز انتخاب را برای شما بسیار راحت می کند. در ادامه شما را با تعدادی از این مراکز خرید معروف آشنا خواهیم کرد.

بازار رضا مشهد

بازار رضا گشت و گذاری متفاوت را پیش روی گردشگران قرار می دهد. این بازار سرپوشیده و قدیمی از معروف ترین بازارهای سنتی مشهد می باشد که در دو طبقه احداث شده است که در آن جا انواع سوغات مشهد به خصوص سنگ های زینتی، نقره جات و زعفران و خشکبار به چشم می خورد. همچنین در طبقه دوم آن کارگاه های کوچک صنایع دستی، طلاکاری، فیروزه تراشی، گلدوزی و انگشتر سازی ایجاد شده است.

بازار رضا مشهد

مجتمع تجاری زیست خاور

مجتمع تجاری زیست خاور در مرکز شهر قرار گرفته است و دسترسی به این مجموعه بسیار راحت می باشد. این مجتمع 4 طبقه و 698 واحد تجاری دارد و از مهم ترین جاهای دیدنی مشهد می باشد. زیست خاور تلفیقی زیبا از معماری ایرانی و مدرن با سقف ها و گچبری های بسیار زیبا می باشد. علاوه بر خرید انواع سوغات مشهد، پوشاک و زیورآلات نقره شما می توانید از مغازه های آنتیک فروشی این مجتمع نیز بازدید کنید و در صورت تمایل هدیه ای برای خود و یا اطرافیانتان تهیه نمایید.

زیست خاور مشهد

الماس شرق

الماس شرق از مراکز خرید پرطرفدار مشهد است که با محوریت گردشگری و جذب توریست احداث شده است. الماس شرق دارای واحدهای تجاری، رستوران، کافی شاپ، شهربازی، پارکینگ طبقاتی و آب نمایی بسیار جذاب و معروف می باشد که توجه بسیاری از بازدید کنندگان را به خود جلب کرده است. مرکز خرید الماس شرق در 6 طبقه و به شکل الماس بنا شده است و محصولاتی مانند لوازم خانگی، ظروف کریستال، اقلام صوتی و تصویری، صنایع دستی، البسه، کیف و کفش و... عرضه می کند.

الماس شرق مشهد

مرکز خرید پروما

پروما از معروف ترین بازارهای مشهد است؛ پروما در واقع یک شرکت زنجیره ای با سابقه است که در استان های تهران، البرز، قزوین و اردبیل نیز شعبه دارد. شعبه مشهد این فروشگاه از سال 1383 در 25 هزارمترمربع زیربنا و 4 طبقه افتتاح شده است. هایپر مارکتی بزرگ در طبقه اول قرار دارد و در طبقات دیگر فروشگاه هایی برای ارائه سوغات مشهد، کافی شاپ، فست فود و مراکز خرید پوشاک و کیف و کفش می باشد. علاوه بر این مرکز خرید پروما دارای سالن بیلیارد، سالن بولینگ و شهربازی سرپوشیده می باشد.

مرکز خرید پروما مشهد

برج تجاری آرمیتاژ گلشن

برج تجاری آرمیتاژ از جدیدترین و لوکس ترین مراکز خرید مشهد می باشد که در برجی 34 طبقه قرار گرفته است. از مهم ترین بخش های گردشگری این برج می توان به فودکورت معروف آن، سینمای لوکس و مجهز، شهربازی کارالند، سالن های ورزشی، گالری های هنری، روف گاردن، کافی شاپ و مغازه ی برندهای معروف ایرانی و خارجی اشاره کرد.

آرمیتاژ گلشن مشهد