خانه داروغه مشهد

خانه داروغه مشهد

پیشینه تاریخی خانه داروغه مشهد

یوسف خان هراتی که به عنوان آخرین داروغه مشهد و نخستین رییس نظمیه بعد از مشروطه قرار داشته، دستور ساخت این خانه را داده است. این خانه برای رییس نظمیه حکم مکانی برای برگزاری مراسم های رسمی و مهمانی های مهم بود. البته که بعد از آن این خانه محلی برای زندگی ایشان شد. تا آن جا که تا اواخر سال 1366 نیز این خانه محلی برای اقامت بازماندگان او بود. پس از آن ورثه این خانه را به یکی از نمایندگان میبد برای هیات های روستای شهیدیه در شهرستان یزد فروختند و این خانه محلی برای برگزاری هیئت های مذهبی گردید. پس از سال ها نیز به خاطرات سپرده شد تا آن جا  که در تاریخ 7 مهر ماه سال 1381 تحت مرمت و بازسازی قرار گرفت و به عنوان یک اثر ملی به ثبت رسید. همچنین ۱۱ شهریور ۱۳۹۵ این بنا در لیست سیزده برنده جایزه میراث فرهنگی یونسکو در منطقه آسیا و اقیانوسیه قرار گرفت.

خانه داروغه

آشنایی با خانه داروغه مشهد

خانه داروغه مشهد در نزدیکی بارگاه مطهر رضوی، بستری فراهم آورده است تا هر آنچه تا به حال در فیلم ها و سریال ها از یک خانه سنتی بی نظیر با سبک و سیاق رنگارنگ از کاشی های سنتی دیده اید را این بار در واقعیت تجربه کنید. خانه تاریخی داروغه  نشانه هایی از معماری روسیه در کارنامه خود دارد که باعث گردیده خانه داروغه از سایر خانه های تاریخی هم جوار خود متمایز شودجالب است بدانید این بنای تاریخی در شهر مشهد اولین جایی بود که دارای حمام خصوصی شد. همچنین در این مجموعه می توان به حضور نانوایی و سرداب نیز اشاره نمود که شامل شدن این موارد برای عصر قدیم، به صورت اختصاصی در یک خانه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. همچنین دو خانه تاریخی دیگر نیز هم جوار این خانه وجود دارد که در گذشته به یک دیگر راه پیدا می کردند و یک مجموعه را تشکیل می دادند.

خانه تاریخی داروغه

معماری خانه داروغه 

خانه داروغه مشهد از لحاظ فرم و شکل معماری به سبک "سه طرف ساخت" ساخته شده است. در طراحی تراس، پله‌های دوطرفه و تزئینات نیز الگوبرداری از طرح‌های معماری روسی دارد. این خانه که با1100 متر مربع زیر بنا ساخته شده است بسیار جذاب و دیدنی می باشد. از امکانات قابل توجه در ساخت این مجموعه می توان موارد زیر را ذکر نمود؛

بخش تابستانی و زمستانی خانه سنتی داروغه

این خانه قدیمی که به صورت کاملا هوشمندانه طراحی و بنا شده است دارای دو قسمت تابستانی و زمستانی است که می توان همزمان از هر دو استفاده نمود. در قسمت تابستانی این خانه اتاق های بادگیر و حوض آب قرار دارد و به صورت کاملا حرفه ای و مهندسی شده در آن زمان به این فکر شده است که چطور بدون صرف هزینه، از انرژی آب، باد وآفتاب استفاده شود. در قسمت زمستانی این خانه اولین شومینه، بخاری دیواری و پنجره های دو جداره که در عصر قدیم وجود داشته است قرار دارد که خود نکته بسیار قابل توجهی می باشد. در طبقه زیرین نیز مطبخ قرار گرفته است.

ایوان هایی با نقش و نگاری قدیمی

خانه داروغه مشهد از ایوان زیبایی بهره مند است که در اطراف آن ستون هایی که با نام خدا و محمد رسول الله مزین شده است قرار دارد. همچنین بر روی برخی از آن ها نقش و نگار های سنتی نیز دیده می شود. در سرتاسر این خانه سرمایه زیبا سنتی نهفته است که به شما پیشنهاد می شود در سفر به مشهد حتما به این خانه تاریخی سری بزنید.

معماری خانه داروغه مشهد

امکانات خانه داروغه مشهد برای گردشگران

این بنای سنتی که روزانه گردشگران زیادی را به خود جذب می نماید؛ بستر مناسبی است برای آنان که علاقه مند هستند تا با زندگی سنتی قدیمی ایران زمین آشنا شوند. خانه داروغه مشهد برای حضور گردشگران هر روزه آماده خدمت رسانی و پذیرایی می باشد. از امکانات گردشگری خوبی که برای مسافران آماده شده است می توان به موارد زیر اشاره کرد:

عکاسخانه سنتی

عکاسخانه سنتی که در این مکان تاریخی وجود دارد، می تواند برای ثبت عکس های بی نظیر شما در کنار عزیزان تان با لباس محلی و سنتی با به یادگار گذاشتن خاطره ای شیرین از سفر به مشهد و بازدید از این خانه تاریخی انتخاب خوبی باشد.

قهوه خانه سنتی

وجود قهوه خانه سنتی در این مجموعه باعث شده است تا در کنار بازدید از این بنا، دقایقی را با صرف یک چای اصیل ایرانی چشم ها را ببندید و شور حال قدیمی این خانه را تصور کنید. روزگارانی که اعضا خانه با خوشی ها و ناخوشی ها در کنار هم زندگی می کردند و اینک شما به همراه خانواده و عزیزان خود از خانه و زندگی آن ها به عنوان یک اثر ملی به جا مانده و زیبا بازدید می کنید. 

معماری سنتی خانه داروغه

اطلاعات جانبی برای بازدید از خانه داروغه

برای مراجعه به این ساختمان کهن و زیبا لازم است از موارد مهمی چون؛ ساعت بازگشایی مجموعه و هزینه ورودی آن مطلع گردید. در ادامه برای هر یک از موارد ذکر شده به صورت کامل توضیح خواهیم داد.

تاریخ و ساعت بازگشایی مجموعه

خانه داروغه مشهد همه روزه از ساعت 8 صبح تا 14 ظهر و 16 تا 19 عصر آماده خدمت رسانی می باشد. لازم به ذکر است در صورتی که کار اداری در مجموعه دارید، حتما در ساعت اداری به آن جا مراجعه فرمایید.

هزینه ورودی خانه داروغه مشهد

این مجموعه که در ساعت های ذکر شده آماده پذیرایی از گردشگران است؛ در ابتدا هزینه ورودی به مبلغ 3000 تومان را دریافت می نماید و برای تهیه اقلام مصرفی دیگر در مجموعه جداگانه باید هزینه پرداخت نمایید. بنابراین قیمت بلیط خانه داروغه مشهد در سال 1399 سه هزار تومان می باشد.

خانه داروغه مشهد کجاست؟

برای رسیدن به خانه داروغه مشهد شما می توانید به راحتی از حمل و نقل عمومی استفاده کنید. همچنین به علت نزدیکی به حرم مطهرشما می توانید از تاکسی های اطراف حرم استفاده کنید یا با وسیله شخصی خود، به این خانه تاریخی برسید. فقط لازم است به خیابان نواب صفوی برسید و سپس راسته حوض مسگران را پیش گرفته و به کوچه داروغه وارد شوید.

معماری داخلی خانه داروغه مشهد

فاصله خانه داروغه تا دیگر مراکز تفریحی و دیدنی

شما می توانید پس از بازدید از این مجموعه تاریخی در صورتی که زمان کافی داشتید به دیگر جاذبه های تاریخی، دیدنی و تفریحی مشهد نیز مراجعه کنید در ادامه به برخی از این جاذبه ها که در نزدیکی این خانه تاریخی می باشد اشاره می کنیم

- فاصله تا بازار عباس قلی خان:  300 متر

- فاصله تا آرامگاه پیر پالان دوز: 450 متر

- فاصله تا موزه آستان قدس: 475 متر

- فاصله تا خانه تاریخی توکلی: 850 متر

- فاصله تا حرم مطهر رضوی: 1 کیلومتر

خانه داروغه در مشهد

بازدید از خانه داروغه مشهد با رسپینا

تا به این جا با خانه داروغه مشهد آشنا شدید؛ این مجموعه که تجربه بی نظیری از بازدید از اماکن تاریخی و سنتی را برای شما فراهم می کند انتخاب خوبی در سفر به مشهدالرضا می باشد. شما می توانید به آسانی با مراجعه به سامانه رسپینا تور هوایی مشهد خود را تهیه نمایید و سفر به سمت بارگاه مطهر رضوی را آغاز کنید. همچنین در نظر داشته باشید که رسپینا با پشتیبانی 24 ساعته خود در صورت بروز هرگونه مشکل در فرآیند رزرو همراه شما خواهد بود.