خانه داروغه مشهد

خانه داروغه مشهد یکی از بهترین جاذبه های دیدنی مشهد مقدس می باشد. در سفر با تور مشهد بازدید از این مکان به همگان توصیه می شود. زیرا که این خانه از بافت تاریخی زیبایی بهره مند است، همچنین این جاذبه دیدنی تاریخچه غنی از سالیان دور در قلب خود نهفته دارد که می توانید با بازدید از این خانه، از فرهنگ و تمدن سنتی خراسان آگاه شوید. در ادامه برای آشنایی بیشتر با این جاذبه گردشگری مشهد با رسپینا 24 همراه باشید.

خانه داروغه مشهد

پیشینه تاریخی خانه داروغه مشهد

یوسف خان هراتی که به عنوان آخرین داروغه مشهد و نخستین رییس نظمیه بعد از مشروطه بود دستور ساخت این خانه را داد. این خانه برای رییس نظمیه حکم مکانی برای برگزاری مراسم های رسمی و مهمانی های مهم بود. البته که بعد از آن این خانه محلی برای زندگی شد. تا آن جا که تا اواخر سال 1366 نیز این خانه محلی برای اقامت بازماندگان او بود.

بعد از آن، ورثه این خانه را به یکی از نمایندگان میبد برای هیات های روستای شهیدیه در شهرستان یزد فروختند و پس از آن نیز این خانه محلی برای برگزاری هیئت های مذهبی شده بود. پس از سال ها نیز به خاطرات سپرده شد تا آن جا  که در تاریخ 7 مهر ماه سال 1381 تحت مرمت و بازسازی قرار گرفت و به عنوان یک اثر ملی به ثبت رسید. همچنین ۱۱ شهریور ۱۳۹۵ این بنا در لیست سیزده برنده جایزه میراث فرهنگی یونسکو در منطقه آسیا و اقیانوسیه قرار گرفت.

آشنایی با خانه داروغه مشهد

خانه داروغه مشهد در نزدیکی بارگاه مطهر رضوی، بستری فراهم کرده است تا هر آنچه تا به حال در فیلم ها و سریال ها از یک خانه سنتی بی نظیر با سبک و سیاق رنگارنگ از کاشی های سنتی دیده اید را این بار در واقعیت در سفر به مشهد با خرید بلیط هواپیما نیز مشاهده کنید. خانه تاریخی داروغه که نشانه هایی از معماری روس در کارنامه ساخت خود دارد باعث شده تا آن را از سایر خانه های تاریخی هم جوار خود متمایز می کند.

جالب است بدانید که این بنای تاریخی در شهر مشهد اولین جایی بود که دارای حمام خصوصی شد. همچنین در این مجموعه می توان به حضور نانوایی و سرداب نیز اشاره نمود. که شامل شدن این موارد برای عصر قدیم، به صورت اختصاصی در یک خانه در کوچه داروغه از اهمیت بسیار زیادی بهره مند است. همچنین دو خانه تاریخی دیگر نیز هم جوار این خانه قدیمی وجود دارد که در گذشته به یک دیگر راه پیدا می کردند و یک مجموعه را تشکیل می دادند.

معماری بافت خانه قدیمی داروغه مشهد

خانه تاریخی داروغه مشهد که از لحاظ فرم و شکل معماری از شیوه خانه های تاریخی ایران به عبارتی؛ به سبک "سه طرف ساخت" ساخته شده است. در طراحی تراس پله‌های دوطرفه و تزئینات، نیز الگوبرداری از طرح‌های معماری روسی دارد. این خانه که با1100 متر مربع زیر بنا ساخته شده است به صورت جالب و قابل توجهی از امکانات جالبی برخوردار است. که با رزرو هتل در مشهد در نزدیکی بارگاه رضوی به آسانی می توانید به این مجموعه برسید. از امکانات قابل توجه در ساخت این مجموعه می توان موارد زیر را ذکر نمود؛

بخش تابستانی و زمستانی خانه سنتی داروغه

این خانه قدیمی که به صورت کاملا هوشمندانه طراحی و بنا نهاده شده است دارای دو قسمت تابستانی و زمستانی است که می توان همزمان از هر دو استفاده نمود. در قسمت تابستانی این خانه اتاق های بادگیر، حوض آب قرار دارد و به صورت کاملا حرفه ای و مهندسی شده در آن زمان به این فکر شده است که چطور بدون صرف هزینه از انرژی آب، باد وآفتاب استفاده شود.

همچنین در قسمت زمستانی این خانه اولین شومینه، بخاری دیواری و پنجره های دو جداره که در عصر قدیم وجود داشته است در این خانه قرار دارد که خود نکته بسیار قابل توجهی است. در طبقه زیرین نیز مطبخ قرار گرفته است.

ایوان هایی با نقش و نگاری قدیمی

خانه تاریخی داروغه مشهد از ایوان زیبایی بهره مند است که در اطراف آن ستون های زیبایی که با نام خدا و محمد رسول الله مزین شده است. همچنین بر روی برخی از آن ها نقش و نگار های سنتی نیز دیده می شود. سرتاسر این خانه یک سرمایه زیبا سنتی نهفته است که به شما پیشنهاد می شود در سفر به مشهد و رزرو هتل در نزدیکی این مجموعه حتما به این مجموعه باستانی سری بزنید.

خانه تاریخی داروغه

بازدید از خانه داروغه مشهد

این بنای سنتی که روزانه گردشگران زیادی را به خود جذب می نماید؛ بستر مناسبی است برای آنان که علاقه مند هستند تا با زندگی سنتی قدیمی ایران زمین آشنا شوند. این مجموعه که برای حضور گردشگران روزانه آماده خدمت رسانی و پذیرایی از مهمانان است، از امکانات گردشگری خوبی برای مسافران آماده شده است که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت:

امکانات خانه داروغه برای گردشگران

به جهت رفاه حال بازدیدکنندگان این مجموعه از جزئیات خوبی بهره مند است که می توان به حضور موارد زیر در خانه داروغه مشهد اشاره کرد.

  • عکاسخانه سنتی

عکاسخانه سنتی که در این مکان تاریخی وجود دارد، می تواند برای ثبت عکس های بی نظیر شما در کنار عزیزان تان با لباس محلی و سنتی با به یادگار گذاشتن خاطره ای شیرین از سفر به مشهد و بازدید از این خانه تاریخی انتخاب خوبی باشد.

  • قهوه خانه سنتی

وجود قهوه خانه سنتی در این مجموعه باعث شده است تا در کنار بازدید از این بنا، دقایقی را با صرف یک چای اصیل ایرانی چشم ها را ببندید و شور حال قدیمی این خانه را تصور کنید. روزگارانی که اعضا خانه با خوشی ها و ناخوشی ها در کنار هم زندگی می کردند و اینک شما به همراه خانواده و عزیزان خود از خانه و زندگی آن ها به عنوان یک اثر ملی به جا مانده و زیبا بازدید می کنید.

  • سرویس بهداشتی

در این مجموعه از امکانات سرویس بهداشتی نیز می توانید بهره مند گردید.

اطلاعات جانبی برای بازدید از جاذبه تاریخی خانه داروغه

برای مراجعه به این ساختمان کهن و زیبا لازم است از موارد مهمی چون؛ ساعت بازگشایی مجموعه، هزینه ورودی آن مطلع گردید. در ادامه برای هر کدام کامل و جامع صحبت خواهیم کرد.

  • تاریخ و ساعت بازگشایی مجموعه

خانه داروغه مشهد، همه روزه از ساعت 8 صبح تا 14 بعد از ظهر آماده خدمت رسانی است و همچنین مجدد از 16 بعد از تا 19 شب نیز میزبان مهمانان گرامی می باشد. لازم به ذکر است در صورتی که کار اداری در مجموعه دارید، حتما در ساعت اداری به آن جا مراجعه فرمایید.

  • هزینه ورودی برای بازدید

این مجموعه که در ساعت های ذکر شده آماده پذیرایی از گردشگران است؛ در ابتدا هزینه ورودی به مبلغ 3000 تومان را دریافت می نماید. و برای تهیه اقلام مصرفی دیگر در مجموعه جداگانه باید خریداری و پرداخت نمایید.

خانه قدیمی داروغه

راه های دسترسی به خانه داروغه مشهد

برای رسیدن به خانه داروغه شما می توانید از حمل و نقل عمومی در مشهد بهره مند شوید از جمله؛ اگر تمایل دارید با اتوبوس به آن جا بروید، باید خطی که از بلوار وحدت گذر می کند را سوار شوید و در نزدیکی بلوار ولایت از آن پیاده شوید.

همچنین به علت نزدیکی به حرم هم می توانید از تاکسی استفاده کنید. یا با وسیله شخصی خود، به این خانه کهن برسید. لازم است که به خیابان نواب صفوی برسید و سپس راسته حوض مسگران را پیش گرفته و به کوچه داروغه وارد شوید و از خانه تاریخی دیدن نمایید.

فاصله خانه داروغه مشهد تا دیگر مراکز تفریحی و دیدنی

شما می توانید پس از بازدید از این مجموعه تاریخی در صورتی که زمان کافی برای خود داشتید به دیگر جاذبه های تاریخی، دیدنی و تفریحی مشهد نیز مراجعه کنید در ادامه برخی از مسافت ها را برای شما ذکر خواهیم کرد؛

  • فاصله تا بازار عباس قلی خان:  300 متر
  • فاصله تا آرامگاه پیر پالان دوز: 450 متر
  • فاصله تا موزه آستان قدس: 475 متر
  • فاصله تا خانه تاریخی توکلی: 850 متر
  • فاصله تا حرم مطهر رضوی: 1 کیلومتر

خانه قدیمی داروغه مشهد

سفر به مشهد مقدس با خدمات رسپینا24

تا به این جا با خانه تاریخی داروغه مشهد آشنا شدید؛ این مجموعه که تجربه بی نظیری از بازدید از اماکن تاریخی و سنتی را برای شما فراهم می کند انتخاب خوبی در سفر به مشهدالرضا با خرید بلیط قطار، هواپیما، اتوبوس می باشد. شما می توانید به آسانی با مراجعه به سامانه رسپینا24 برای سفر بلیط تهیه نمایید و سفر خود به سمت بارگاه مطهر رضوی را آغاز کنید.

همچنین در نظر داشته باشید که رسپینا24 با پشتیبانی 24 ساعته در صورت بروز هرگونه مشکل در رزرو بلیط اتوبوس، هواپیما، قطار و ... می تواند به صورت کاملی شما را راهنمایی نماید.