شاندیز مشهد یکی از زیباترین جاهای دیدنی مشهد است و روزانه گردشگران بی شماری برای گذراندن اوقات فراغت به این منطقه ییلاقی عزیمت خواهند کرد. علاوه بر مسافران، شهروندان مشهدی نیز اکثرا تعطیلات آخر هفته خود را در این منطقه بکر و طبیعی سپری می کنند. در ادامه با رسپینا همراه باشید تا با این جاذبه گردشگری و تفریحی بیشتر آشنا شوید.

ییلاقات شاندیز مشهد

آشنایی با منطقه ییلاقی شاندیز مشهد

قدمت تاریخی منطقه ییلاقی شاندیز مشهد به دوران قبل از ورود دین اسلام به خراسان باز می گردد. جالب است بدانید از وقایع تاریخی این منطقه از جمله به توپ بسته شدن قلعه تاریخی، در کتاب روضه الصفای ناصری صحبت شده است. در ابتدا مردمان و شاهان برای پناه گرفتن از دشمنان و راهزنان در دژهای این شهر اقامت می کردند اما با سپری شدن زمان به مرور این منطقه محلی برای زندگی آن ها شد و در آن جا ساکن شدند. به همین خاطر شاندیز در گذشته با نام های شاه دژ و یا شاه دیز مشهور بوده است. شاندیز محلی برای عبور از مسیر مشهد به نیشابور بوده است و به همین منظور با رشد جمعیت، این منطقه نیز مورد توجه عموم قرار گرفته است.

طبیعت زیبای شاندیز مشهد

تجربه آب و هوایی ناب در شاندیز

منطقه ییلاقی شاندیز با قرار گیری در 15 کیلومتری شمال غربی مشهد در موقعیت سردسیری واقع شده است و دارای آب و هوای معتدلی می باشد. این منطقه بکر و تفریحی زمستان های سرد و تابستان های خنکی دارد؛ به همین خاطر بازدید از این مکان برای گردشگران و مسافران ساعات خاطره انگیزی را رقم خواهد زد که می توانند به دور از شلوغی و آلودگی شهر ساعتی را با تنفس هوایی بی نظیر و سالم بگذرانند.

شاندیز

جاذبه های تاریخی و تفریحی شاندیز مشهد

شهرستان ییلاقی شاندیز مشهد با دارا بودن آب و هوای بی نظیر، درختان انبوه، رودخانه هایی خروشان و ... همیشه مورد توجه گردشگران بوده است. در این منطقه جاذبه های تاریخی و تفریحی بسیاری قرار دارد که می تواند ساعت ارزشمندی را برای شما رقم بزند. در ادامه به معرفی برخی از این جاذبه ها خواهیم پرداخت.

جاذبه های تاریخی شاندیز مشهد

همانطور که ذکر کردیم شاندیز مشهد پیشینه تاریخی در دل خود نهفته دارد که شاید حتی بومیان مشهدی نیز از این جاذبه های تاریخی اطلاع کامل و جامعی نداشته باشند. ما در ادامه به معرفی برخی از آن ها می پردازیم :

سنگ نگاره شتر سنگ 

این سنگ نگاره های عجیب که در 800 متری جاده شاندیز- مشهد قرار گرفته اند، سنگ های بزرگ همچون جثه شتر می باشند که بر روی آن ها نقش هایی از شتر، بزکوهی و ... حک شده است. این نقش نگاره ها از درایت مردمان در 11 هزار سال پیش سخن می گوید زیرا سبک طراحی و زاویه ای از سنگ که این طرح ها کشیده شده است نشان از موقعیت جغرافیایی، مسیرهای رفت و آمد و ... دارد. 

سنگ نگاره شتر سنگ شاندیز

قلعه تاریخی شاهاندژ

این قلعه تاریخی که قدمتی از دوره قاجاریان دارد، طی حمله حسام السلطنه به این شهرستان به توپ بسته شد. هر چند که در آن دوران  سردار یوزباشی حسن خان شاهاندژی به همراه مردم بومی به مقابله با این شاه قاجاری ایستادند، اما در نهایت حکومت قاجار پیروز میدان و این سردار نیز کشته شد. آنچه امروز از این قلعه تاریخی باقی مانده است تنها سازه های اندکی می باشد که می تواند شما را با تاریخ منطقه آشنا کند و دیدن آن خالی از لطف نیست.

 آرامگاه شیخ حافظ ابردهی 

از دیگر گزیده های تاریخی، می توان به آرامگاه شیخ حافظ ابردهی حدفاصل شاندیز به ابرده اشاره کرد. حافظ بهاالدین عمر ابردهی که در این بارگاه دفن گردیده از جایگاه عرفانی مذهبی بالایی در عصر خویش بهره مند بوده است .

 جاذبه های دیدنی و تفریحی شاندیز مشهد

از مهم ترین اهدافی که همه به سمت این منطقه کهن رهسپار می شوند، لذت بردن از منطقه ییلاقی و انجام تفریحاتی است که در این منطقه حاکم است از جمله :

درخت چنار

درخت چنار این منطقه از عمر 2700 ساله ای منشاء گرفته که در سالیان طولانی نماد این شهرستان می باشد. قطر تنه این درخت به اندازه ای قطور و قدرت مند است که در کنار آن رستوران ها و مغازه های متعددی دایر گردیده. دیدن این نماد طبیعی در کنار طبیعت بی مثال و سر سبزش خالی از لطف نیست.

درخت چنار شاندیز

خیابان آبشار

خیابان زیبایی که آسمانش با درخت های در هم پیچیده باعث شده تا گردشگران حداقل یک بار به پیاده روی در این مسیر بپردازند و تصاویر بی نظیری را ثبت خاطرات خود کنند. در این خیابان همچنین کافه ها و رستوران هایی نیز وجود دارد که می تواند لحظات خاطره انگیزی را برای شما به ارمغان بیاورد.

خیابان آبشار شاندیز

پارک آبی سرزمین موج های خروشان

از تفریحات فوق العاده هیجان انگیزی که در این منطقه قرار دارد وجود پارک آبی خروشان است که می تواند برای شما لحظات بی نظیری از لمس هیجان و آدرنالین را به ارمغان بیاورد. در این مجموعه آبی از وسایلی چون، سرسره های آبی، استخر موج و ... استفاده شده است و در کنار تفریحات آبی دارای رستوران، کافی شاپ و مغازه هایی برای خرید ملزومات مورد نیاز نیز می باشد. حضور در این مجموعه به همگان پیشنهاد می گردد.

سرزمین موج های خروشان

دهکده شاندیز مشهد

دهکده شاندیز مشهد یکی دیگر از جاهای دیدنی شهر می باشد که دارای امکانات ویژه ای از جمله: رستوران داخل آن، سفره خانه سنتی، باغ گل ها، باغ پرندگان، عکاسخانه سنتی، دریاچه ماهیگیری، قایق سواری و... می باشد.

دهکده شاندیز مشهد

تجربه طعمی متفاوت از غذا در رستوران های شاندیز مشهد

حتما در سفر به مشهد بارها به گوشتان خورده است که شاندیز به غذا های بی نظیر خود معروف می باشد. از جمله معروف ترین غذاهای این منطقه ییلاقی می توان به شیشلیک و غذاهای کبابی بی نظیر آن اشاره کرد. شهرت این غذا چنان است که امروز در سراسر جهان به همین نام مشهور و معرف حضور دیگران می باشد.  پس درسفر به مشهد حتما برای اوقات فراغت خود به شاندیز مشهد بیاید و یک وعده غذای بی نظیر را در آن جا تجربه نمایید.

رستوران های شاندیز مشهد

سوغات شاندیز مشهد

با حضور در مجموعه های تفریحی شاندیز مشهد، زمانی را نیز برای تهیه سوغات از این منطقه صرف کنید و از بازار های سنتی و صنایع دستی بومیان نیز دیدن کنید. از جمله موارد به یاد ماندنی که می توانید از شاندیز تهیه نمایید می توان به: محصولات پوستی حیوانات مثل کت، کلاه، پوستین ها و ...اشاره نمود. همچنین در این منطقه می توانید در هر فصل از محصولات ارگانیک باغداران نیز تهیه نماید؛ به عنوان مثال گیلاس این منطقه زبانزد می باشد.

بازارهای شاندیز مشهد

نحوه دسترسی و موقعیت جغرافیایی شاندیز

برای رسیدن به شاندیز شما چند حالت پیش رو دارید، در ابتدا می توانید با وسیله شخصی خود راهی این منطقه گردشگری توریستی شوید. در غیر این صورت برای رسیدن به این منطقه بکر می توانید از دیگر وسایل نقلیه استفاده نمایید. در کل کافی است از بزرگراه وکیل آباد به انتهای آن وارد شوید و در دو راهی طرقبه و شاندیز، به سمت شاندیز بروید.

نقشه شاندیز مشهد

بررسی فاصله تقریبی برخی از اماکن تا شهرستان شاندیز

- فاصله تا شهر مشهد: 36 کیلومتر

- فاصله تا پارک ملت: 27 کیلومتر

- فاصله تا طرقبه: 24 کیلومتر

- فاصله تا سرزمین موج های خروشان: 15 کیلومتر

شاندیز مشهد

بازدید از شاندیز مشهد با خرید تور از رسپینا 

اگر علاقمند سفر به مشهد مقدس و بازدید از منطقه ییلاقی شاندیز شده اید می توانید به راحتی تور مشهد هوایی و یا بلیط خود را از سایت معتبر رسپینا خریداری نمایید و اوقات خوشی را برای خود و خانواده گرامیتان رقم بزنید.