شاندیز مشهد

شاندیز از جاذبه های بی نظیر تفریحی در سفر باتور مشهد است. روزانه گردشگران بی شماری که به این شهر سفر می کنند برای گذراندن اوقات فراغت به این منطقه ییلاقی عزیمت می کنند. علاوه بر آن شهروندان مشهدی نیز اکثرا، تعطیلات آخر هفته خود را در این منطقه بکر و طبیعی سپری می کنند. در ادامه با رسپینا24 همراه باشید تا با این جاذبه گردشگری، تفریحی بیشتر آشنا شوید.

منطقه ییلاقی شاندیز مشهد

آشنایی با منطقه ییلاقی شاندیز مشهد

منطقه ییلاقی شاندیز مشهد از گذشته تا به امروز با تاریخچه قدیمی رو به رو بوده است. این منطقه قدمت تاریخی اش به دوران قبل از ورود دین اسلام به خراسان باز می گردد. از وقایع تاریخی این منطقه از جمله به توپ بسته شدن قلعه تاریخی در کتاب روضه الصفای ناصری صحبت شده است.

منطقه کهن شاندیزمشهد

در ابتدا مردمان، شاهان برای پناه گرفتن از دشمنان و راهزنان در آن جا اقامت داشتند. اما با سپری شدن زمان، به مرور این منطقه محلی برای زندگی آن ها شد و در آن جا ساکن شدند. شاندیز مشهد، شاه دژ و یا شاه دیز نام های تغییر یافته این منطقه بکر ییلاقی، محلی برای عبور از مسیر مشهد به نیشابور بوده است و به همین منظور با رشد اجتماعی، این منطقه نیز مورد توجه عموم قرار گرفته است.

به صرف تنفسی سالم با هوای ناب

منطقه ییلاقی شاندیز با قرار گیری در 15 کیلومتری شمال غربی مشهد در موقعیت سردسیری واقع شده است. و دارای آب و هوای معتدلی می باشد. این منطقه بکر تفریحی زمستان های سرد و تابستان های خنکی دارد. رفتن به آن جا برای گردشگران و مسافران سرشار از ساعت های بی نظیری است که می توانند به دور از شلوغی و آلودگی شهر ساعتی را با تنفس آب و هوای بی نظیر و سالم بگذرانند.

بهترین زمان برای رفتن به شهرستان ییلاقی شاندیز مشهد

برای رفتن به شهر کهن شاندیز مشهد ، در ابتدا باید راهی مشهد الرضا شوید. شما می توانید با رزرو هتل در مشهد اقامت خود را در جوار حرم مطهر رضوی آغاز کنید. بهترین زمان سفر به مشهد نیز می تواند بر اساس قرار گیری در تاریخ های مناسبتی و تعطیلات با افزایش قیمت و ازدحام جمعیت در این شهر رو به رو شود که به مراتب این منطقه ییلاقی نیز شلوغ تر خواهد بود.

با رزروتور مسافرتی می توانید به آسانی در یک تاریخ زمانی در بازه مناسب به مشهد سفر کنید و در ادامه در یک روز اقامت خود به منطقه تفریحی شاندیز سری بزنید.

جاذبه های تاریخی و تفریحی منطقه

شهرستان ییلاقی شاندیز مشهد بادارا بودن آب و هوای بی نظیر، درختان انبوه، رودخانه هایی خروشان و ... همیشه مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. در این منطقه جاذبه های تاریخی و تفریحی بسیاری قرار دارد که می تواند ساعت ارزشمندی را برای شما سپری کند. در ادامه به معرفی این جاذبه ها خواهیم پرداخت:

جاذبه های تاریخی شاندیز مشهد

همانطور که در بالاتر ذکر شد؛ پیشینه تاریخی در بطن خود نهفته دارد. شاید حتی بومیان مشهدی نیز از این جاذبه های تاریخی اطلاع کامل و جامعی نداشته باشند؛ اما در ادامه به توضیح برخی از آن ها می پردازیم:

سنگ‌نگاره شتر سنگ

این سنگ نگاره های عجیب که در 800 متری جاده شاندیز- مشهد قرار دارند؛ سنگ های بزرگ همچون جثه شتر هستند که بر روی آن ها نقش هایی از شتر، بزکوهی و ... نیز حک شده است. این نقش نگاره ها از درایت مردمان در 11 هزار سال پیش سخن می گوید. زیرا سبک طراحی و زاویه ای از سنگ که این طرح ها کشیده شده است نشان از موقعیت جغرافیایی، مسیر های رفت و آمد و ... داشته است. چنین هوش و بازخورد بی نظیری از سالیان دور تا به امروز دست به دست چرخیده است تا امروزه یک جاذبه تاریخی در راه مشهد به این منطقه را برای همگان برقرار سازد.

قلعه تاریخی شاهاندژ

این قلعه تاریخی که قدمتی از دوره قاجاریان دارد، طی حمله حسام السلطنه به این شهرستان به توپ بسته شد. هر چند که در آن دوران  سردار یوزباشی حسن خان شاهاندژی به همراه مردم بومی در آن موقع به مقابله با این شاه قاجاری ایستاد، اما در نهایت حکومت قاجار پیروز میدان شد و این سردار نیز کشته شد. آنچه امروز از این قلعه تاریخی باقی مانده است تنها سازه های اندکی است که می تواند شما را با تاریخ منطقه آشنا تر کند و دیدن آن خالی از لطف نیست.

 آرامگاه شیخ حافظ ابردهی در شاندیز مشهد

از دیگر گزیده های تاریخی، می توان به آرامگاه شیخ حافظ ابردهی حدفاصل شاندیز به ابرده با یک گنبد ساده  اشاره کرد. حافظ بهاالدین عمر ابردهی که در این بارگاه دفن شده است که جایگاه عرفانی مذهبی بالایی در عصر عمر خویش بهره مند بوده است .

منطقه کهن شاندیز

 جاذبه های دیدنی و تفریحی

از مهم ترین اهدافی که همه به سمت این منطقه کهن رهسپار می شوند، لذت بردن از منطقه ییلاقی و انجام تفریحاتی است که در آن منطقه حاکم است. از جمله؛

درخت چنار

درخت چنار در این منطقه از عمر 2700 ساله ای منشاء گرفته است که این درخت در سالیان طولانی نماد این شهرستان بوده است. قطر تنه این درخت به اندازه ای قطور و قدرت مند است که در کنار آن رستوران ها و مغازه های متعددی دایر شده است. دیدن این نماد طبیعی در کنار طبیعت بی مثال و سر سبزش خالی از لطف نیست.

خیابان آبشار

خیابان زیبایی که آسمانش با درخت های در هم پیچیده باعث شده تا گردشگران حداقل یک بار به پیاده روی در این مسیر بپردازند و تصاویر بی نظیری را ثبت خاطرات خود کنند. در این خیابان همچنین کافه ها و رستوران هایی نیز وجود دارد که می تواند لحظات زیبایی را برای شما به ارمغان بیاورد.

پارک آبی سرزمین موج های خروشان

از تفریحات فوق العاده هیجان انگیزی که در این منطقه قرار دارد، وجود پارک آبی خروشان است. که می تواند برای شما لحظات بی نظیری از لمس هیجان و آدرنالین را به ارمغان بیاورد. در این مجموعه آبی که از وسایلی چون، سرسره های آبی، استخر موج و ... تشکیل شده است در کنار تفریحات آبی دارای رستوران، کافی شاپ و مغازه هایی برای خرید ملزومات مورد نیاز در آن جا می باشد. حضور در این مجموعه به همگان پیشنهاد می گردد.

تجربه طعمی متفاوت از غذا در رستوران های شاندیز مشهد

حتما در سفر به مشهد بارها به گوشتان خورده است که این منطقه به غذا های بی نظیر خود معروف است. از جمله معروف ترین غذاهای این منطقه ییلاقی می توان به شیشلیک و غذاهای کبابی بی نظیر آن جا اشاره کرد. شهرت این غذا چنان است که امروز در سراسر جهان به همین نام مشهور و معرف حضور دیگران است.

این غذا که تاریخچه سنتی و قدیمی دارد که با بهترین کیفیت فقط در همین منطقه به مردم ارائه می شود. پس درسفر به مشهد حتما برای اوقات فراغت خود به منطقه تفریحی شاندیز بیاید و یک وعده غذای بی نظیر را در آن جا تجربه نمایید.

سوغات به یاد ماندنی

با حضور در مجموعه های تفریحی شاندیز مشهد، زمانی را نیز برای تهیه سوغات از این منطقه صرف کنید. زیرا از بازار های سنتی و صنایع دستی بومیان نیز بهره مند است. از جمله موارد به یاد ماندنی که می توانید از آن جا تهیه کنید می توان به؛ محصولات پوستی مثل کت، کلاه، پوستین ها و ... نیز اشاره نمود. همچنین در این منطقه می توانید در هر فصل از محصولات ارگانیک باغداران آن جا نیز تهیه نماید. برای مثال گیلاس این منطقه نیز زبانزد می باشد.

نحوه دسترسی و موقعیت جغرافیایی شاندیز

برای رسیدن به شاندیز شما چند حالت پیش رو دارید، در ابتدا می توانید با وسیله شخصی خود راهی این منطقه گردشگری توریستی شوید. همچنین در تور هایی که همزمان با خرید بلیط هواپیما و یا قطار و ... تهیه نموده اید عمدتا یک گشت درآن جا برای شما لحاظ می گردد. در غیر این صورت برای رسیدن به این منطقه بکر می توانید از دیگر وسایل نقلیه استفاده نمایید. در کل کافی است از بزرگراه وکیل آباد به انتهای آن بیاید، در دو راهی طرقبه و شاندیز، به سمت شاندیز بیاید و چند کیلومتری را طی کنید تا با شروع رستوران ها که در ورودی این منطقه قرار گرفته است با تابلو ورودی رو به رو شوید.

بررسی فاصله تقریبی برخی از اماکن تا شهرستان شاندیز

  • فاصله تا شهر مشهد: 36 کیلومتر
  • فاصله تا پارک ملت: 27 کیلومتر
  •  فاصله تا طرقبه : 24 کیلومتر
  • فاصله تا سرزمین موج های خروشان: 15 کیلومتر

شاندیز مشهد

سفر به مشهد با خدمات رسپینا24

برای رفتن به منطقه ییلاقی شاندیز، شما باید راهی شهر مشهد شوید. می توانید برای آغاز سفر خود به مشهد با خرید بلیط قطار، هواپیما، اتوبوس از سامانه رسپینا24 اقدام نمایید. همچنین به یاد داشته باشید که این سامانه در صورت بروز هر گونه مشکل از قبیل؛ استرداد بلیط و ... با پشتیبانی آنلاین24 ساعته در تمام طول سفر همراه شما خواهد بود.

سامانه رسپینا 24 علاوه بر این، برای رزرو هتل نیز می تواند شما را همراهی کند تا اقامت بی نظیر و آرامش بخشی را در شهر مشهد داشته باشید و خاطرات بی نظیر و به یاد ماندنی را برای خود و عزیزان تان ثبت کنید.