چالیدره مشهد

چالیدره مشهد

چرا به چالیدره مشهد برویم؟

طرقبه ازمناطق کوهستانی مشهد است موقعیت مکانی چالیدره در مشهد در ییلاق طرقبه می باشد، که خود همین منطقه به تنهایی جاذبه ای خاص محسوب می شود که مکان هایی همچون امامزاده یاسر و ناصر، دره ارغوان، منطقه جاغرق و ... درون آن جای گرفته اند که هرکدام از جاذبه های فوق العاده ای برخوردار می باشند .

این منطقه گردشگری از هوای پاکیزه و پوشش گیاهی تنک  برخوردار است آسمان آبی در کنار دریاچه زیبا که از رود جاغرق سرچشمه میگیرد امکانات متنوعی برای تفریح در این ناحیه فراهم کرده است.

چالیدره مشهد کجاست؟

منطقه گردشگری چالیدره در مشهد در سالهای  ۱۳۷۶_1381 بر روی رودخانه جا غرق، در ابتدای جاده روستای نغندر سدی با چالیدره با مشارکت شهرداری طرقبه و برای ابرسانی  به زمین‌ های کشاورزی اطراف با ظرفیت حدود یک میلیون لیتر آب به بهره برداری رسید. پروسه ی تبدیل این ناحیه به یک منطقه تفریحی و توریستی در شهر مشهد از سال ۱۳۷۶ آغاز شد و مسئولین این منطقه گردشگری با صرف هزینه های بسیار زیادی، این منطقه را گسترش دادند و امکانات رفاهی و توریستی خوبی را در آن فراهم کردند.

امروز می توان  با جدیت تمام گفت مجموعه چالیدره، یکی از مراکز در زمینه گردشگری شهر مشهد می باشد، زیرا روزانه با حضور بیش از 12 هزار نفر توریست ایرانی و خارجی فرصت بسیار مهمی را براین این منطقه بوجود می آورد.

چالیدره در مشهد

راه دسترسی به چالیدره مشهد چگونه است؟

برای دسترسی به این منطقه گردشگری چنانچه قصد سفر با وسیله نقلیه شخصی داشته باشید می بایست شما  به این آدرس واقع در شهر مشهد به نشانی بلوار وکیل آباد مشهد شوید در انتهای این بلوار به جاده طرقبه خواهید رسید که سپس بعد از رد کردن میدان طرقبه  تابلوهای راهنما شما را برای رسیدن به چالیدره راهنمایی خواهند کرد. این مجموعه تفریحی 17 کیلومتر از مشهد فاصله دارد و برای برگشت در ساعات پایانی روز با مشکل برخورد ننمایید اقدام به رزرو  تور مشهد هوایی بسیار مفرح برای تسهیل وفراغت هرچه بیشتر نمایید.

 یکی از ویژگی مفرح این منطقه وجود پله های سنگی و ترن کوهستانی در این ناحیه است که  تنها راه دسترسی به چالیدره مشهد می باشد.اما نگران نباشید ترن کوهستان چالیدره برای آن دسته از عزیزانی تعبیه شده که سن بالایی دارند و یا می خواهند به سهولت وارد چالیدره بشوند. فونیکولار یا همان ترن کوهستان با یک شیب ملایم شما را از پایین کوه به سمت بالا می برد و در نهایت تنها چند قدم با این منطقه تفریحی فاصله خواهید داشت.

ساعات کاری وهزینه امکانات چالیدره در مشهد چگونه است؟

ساعات کاری  سد چالیدره مشهد در هر روز هرهفته از ساعت 8 صبح الی 12 شب فعالیت می نماید ازآنجایی که این منطقه از تفریحات متنوعی برخوردار است از تفریحات آبی گرفته تا شهربازی و...که همگی در این مجموعه شبانه روز فعال هستند وشما می توانیداز آن نیز استفاده نمایید.اما هرکدام از این تفریحات هزینه جداگانه ای در بر دارد که در فصول مختلف سال نیز قیمت های متغیری خواهند داشت  بعلاوه هزینه ای که باید در همان ابتدا به عنوان ورودی پرداخت کنید.

بهترین فصل بازدید از چالیدره درچه زمانی است؟

گردشگران میتوانند همه روزه می تواننداز این ناحیه بازدید نمایند زیرا این منطقه در هرفصل از سال از زیبایی های شگفت انگیزی برخوردار است اما بهترین زمان گردش در چالیدره شش ماه اول سال میباشد که با توجه به کوهستانی بودن منطقه برخی از امکانات چالیدره مشهد همچون غواصی در فصل سرما ارائه نمیگردد.

اما طی نظر سنجی هایی که اعلام شده است در شب های فصل تابستان این منطقه بسیار دیدنی خواهد بود.

لازم به ذکر است که در این مجموعه تفریحی که جهت استفاده عموم مردم میباشد ،پارکینگ بزرگی برای وسایل نقلیه مسافران و بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده است.

امکانات تفریحی چالیدره مشهد چیست؟

این منطقه بدلیل وسعت 150 هکتاری و آب هوای مطبوع خود  از امکاناتی  تفریحی بسیار زیادی برخوردار است که ازجمله آن ها می توان به تله کابین، ماهیگیری، بانجی جامپینگ، برج گردان، ترن کوهستان، زیپ لاین، اسکله تفریحی، تله سیژ، عکاسخانه سنتی، امکانات تفریحی ویژه کودکان، قایق پدالی در سد چالیدره، قایق موتوری در سد چالیدره، قایق پارویی در سد چالیدره، کشتی شناور تفریحی و … را ذکر نمود که در ادامه به معرفی مختصری از جاذبه های مهیج  آن خواهیم پرداخت.

 اوج هیجان با زیپ لاین چالیدره

یکی از پرطرفدارترین امکانات تفریحی واقع در چالیدره مشهد، زیپ لاین می باشد نحوه کار این وسیله تفریحی به این صورت است که یک طناب را به کمر فردی وصل می نمایند و قرقره ای را به طناب اصلی متصل می کنند سپس در جهت شیب فرد مورد نظر به سمت پایین سر می خورد ترنی هم که در آنجا وجود دارد برای برگشت افراد از مناطق پایین می باشد.

تله سیژ چالیدره مشهد

مهیج ترین تفریح با بانجی جامپینگ چالیدره

بانجی جامپینگ یکی از هیجان ‌انگیز ترین‌ امکانات تفریحی این منطقه به شمار می رود بانجی جامپینگ یکی از ورزش های هیجان انگیز با آدرنالین بالا و خاص برای افرادی است که از ارتفاع بسیار زیاد واهمه ندارند.

بانجی جامپینگ چالیدره مشهد ورزشی است که در آن فرد از یک برج بسیار بلند بالا می رود سپس به وسیله طناب های محکم و ایمنی که به لباس امتصل می کنند، به نزدیکی سکوی پرش برج نزدیک می شود و خود را از ارتفاع ده ها متری به سمت پایین رها می کند. سقوط آزاد در این ورزش سبب تخلیه انرژی های نهفته درون فرد خواهد شد فرد پس از نوساناتی که توسط طناب ها صورت می گیرد به حالت سکون در می آید و سپس توسط همین طناب ها به آهستگی به پایین برج منتقل خواهد شدقابل به ذکر است که این ورزش پر هیجان، هزینه زیادی ندارد.

قایق های تفریحی چالیدره

وجود قایق های متنوع تفریحی از جمله قایق موتوری، قایق پارویی و قایق پدالی از جمله تفریحات دیگردر چالیدره مشهد محسوب می شود لازم به ذکر است که قایق موتوری به دلیل سرعت بالایی که دارد، از لذت هیجان بیشتری برخورداراست اما قایق های پارویی و پدالی برای گذراندن مدت زمان بیشتری بر روی سطح آب مناسب می باشند کشتی شناور نیز یکی دیگر از تفریحات آبی جالب است که در آن چندین خانواده به طور همزمان قادر به طی مسافت آبی بر روی دریاچه، خواهند بود.

لمکده و چایخانه چالیدره مشهد

لمکده و چایخانه واقع در این منطقه گردشگری، دارای آلاچیق هایی رو به دریاچه می باشد که استراحت را برای خانواده ها و مسافران آسان می نماید همچنین وجود رستوران هایی با منوی غذایی متنوع لحظات مفرحی برای گردشگران فراهم می کند این مراکز در تمام اوقات آمادگی ارائه خدمات به مشتریان را دارند. در قسمتی از فضای آبی این منطقه، آموزش شنا به افراد داده می شود وهمچنین وجود اسکله تفریحی چالیدره، برخی از مسافران را تشویق به ماهیگیری در بخش هایی از این اسکله می نماید.

تله سیژ چالیدره مشهد یکی از بهترین تله سیژ های کشور

این تله کابین با طی مسافتی طولانی، گردشگران را از پایین کوه و بخش ورودی، به بالای کوه و سپس بر روی دریاچه منتقل می کند.سپس با عبور از دریاچه و رسیدن به اسکله، افراد را توسط دستگاهی مخصوص به قسمت اولیه منتقل می کند. تله کابین چالیدره مشهد یکی از منحصر به فرد ترین تله کابین هایی می باشد که علاوه بر خشکی و ارتفاع، از سطح آب نیز می گذرد.

عکاسی در چالیدره

عکاس خانه سنتی چالیدره مشهد به افراد این امکان را می دهد که از اوقات خوش خود، خاطراتی را ثبت نمایند این عکاس خانه سنتی، لباس های محلی نقاط مختلف استان را برای عکاسی بهتر به مشتریان خود ارائه می دهد.

چه مکان ها و هتل هایی به چالیدره مشهد نزدیک است؟

ازجمله مناطق گردشگری دیگر در نزدیکی چالیدره مشهد می توان به امامزاده یاسر و ناصر که از مراکز مذهبی مشهد محسوب می شود و همچنین روستای ازغذ، روستای جاغرق، بند گلستان و ... را نام برد. 

همچنین ویلاژ توریست ازمراکز خرید مهم این منطقه به شمار می رود اگر هم می خواهید در یکی از هتل هایی  که در نزدیکی این مجموعه تفریحی هستند اقامت داشته باشیدمی توانید هتل پارک حیات طرقبه و هتل سحاب مشهد را رزرو نمایید.