کوهسنگی مشهد یکی از مشهور ترین جاهای دیدنی مشهد است که چشم انداز زیبایی از این شهر را نصیبتان می کند. این پارک به عنوان دومین پارک گردشگری بزرگ مشهد محسوب می شود و بعد از حرم مطهر رضوی از پربازدیدترین مناطق برای گردشگران می باشد. شما عزیزان با مقاله پیش رو به راحتی می توانید از این جاذبه گردشگری دیدن کنید و خاطرات به یاد ماندنی را در لحظات سفرتان ثبت نمایید.

کوهسنگی مشهد

چرا بوستان کوهسنگی مشهد؟

دومین پارک بعد از پارک ملت مشهد محسوب می شود.

بعد از حرم مطهر امام رضا و آرامگاه فردوسی در مقام سوم اهمیت برای بازدید گردشگران قرار دارد.

تلفیقی از طراحی زیبا، معماری هوشمندانه آب، نور، سرسبزی و گیاهان، فضایی زیبا در این پارک ایجاد کرده است.

در این پارک انواع امکانات رفاهی و تفریحی در دسترس گردشگران قرار می گیرد.

پارکی زیبا که به همراه خانواده و کودکان خود می توانید در آن جا لحظات خوشی را سپری کنید .

مکانی که تلفیق از پارک و کوه می باشد و بعد از صعود به کوه، چشم اندازی از سطح شهر مشهد را خواهید دید.

تاریخچه بوستان کوهسنگی مشهد

مهمترین بیشینه تاریخی کوهسنگی مشهد به تاج گذاری شاه عباس در سن 16 سالگی و در سال 995 هجری قمری توسط مرشد قلی استاجلو باز می گردد. این پارک تا سال 1310 هجری شمسی با ساختار طبیعی و به صورت باغ بکر و سرسبز که مشهور به قله سهل الصعود است مورد استفاده عموم مردم و گردشگران قرار گرفته و هم اکنون بعد از ایجاد استخر ها، ساختمان های مدرن و ایجاد المان هایی، به صورت پارک تفریحی و گردشگری درآمده است که همه گردشگران و عموم مردم تمایل دارند برای تفریح و لذت بردن از این پارک دیدن کنند.

علت نامگذاری کوهسنگی مشهد چیست؟

شکل هندسی کوهسنگی مشهد بصورت مثلث بوده و دو کوه در این پارک قرار دارد که این کوهها دلیل نامگذاری این پارک هستند. چشم انداز این پارک از بالای کوهها، حرم مطهر و اطراف مشهد می باشد. آدرس این پارک در بزرگراه کلانتری است و امکان رفتن به این پارک از طریق مترو ، اتوبوس و... میسر است.

کوهسنگی مشهد

دیدنی های بوستان کوهسنگی مشهد:

داخل مجموعه کوهسنگی مشهد اماکن تفریحی دیگری نیز قرار دارد که پس از خرید  تور مشهد هوایی از جمله:

موزه بزرگ خراسان

بزرگترین موزه مشهد در این پارک قراردارد و به موزه بزرگ خراسان مشهور است که به سبک معماری کاخ کلات (کاخ خورشید) نادرشاه در 12 طبقه احداث شده است. این موزه علاوه بر اینکه تاریخچه ای از مشهد  و اشیای تاریخی و مردم‌شناسی دارد ابزارهای سنگی، اشیای سفالی، شیشه‌ای، فلزی، قطعات گچبری، نسخ خطی و چرم را در خود جای داده است.

چشم انداز شهر و کوه های سنگی

در ارتفاعات این دوقله به سهولت می توان چشم اندازی از شهر مقدس مشهد را ملاحظه کرد و برای صعود به کوهها می توان از پلکان کوهی که احداث گردیده استفاده نمود. این پلکان  ها در قسمت شرقی قراردارد و دارای 1300 متر طول است که کمک می کند نمایی دیگری از شهر مشهد را تجربه کنید.

آبشار و دریاچه کوهسنگی

در قسمت جنوبی کوهسنگی مشهد دریاچه ای مصنوعی به چشم می خورد که دارای امکاناتی مانند قایق سواری می باشد. در دل این دریاچه فواره آبی قراردارد که تا ارتفاع قابل توجهی آب را به بالا می فرستد. همین طور در دل این کوهها آبشار و جوبیار مصنوعی نیز دیده می شود.

مجسمه ی شیرهای سنگی و سماور

در بدو ورود به بوستان کوهسنگی دو مجسمه شیر که نماد این پارک هستند دیده می شود که اغلب گردشگران کودک را تشویق می کند تا بر روی این شیرها سوار شوند و عکسی با این شیرها بگیرند. مجسمه ای از سماور در قسمت کافه ها و رستوران ها قرار دارد که سوژه ای جذاب برای ثبت خاطره از طریق دوربین عکاسی یا موبایل است.

بازار هنر مشهد

در گوشه ای از بوستان کوهسنگی بازاری از آثار سنتی و صنایع دستی خراسان رضوی وجود دارد که در سال 1384 احداث شده است و به بازار هنر خراسان رضوی شهرت دارد. این بازار 54 فروشگاه دارد و 13 گروه هنری در آن فعالیت می کنند و تولیدات خودشان را به فروش می رسانند.

کوهسنگی مشهد

معرفی مکان های دیدنی نزدیک به بوستان کوهسنگی 

معرفی جاذبه های گردشگری که بعد از بازدید  کوهسنگی مشهد می توانید به دیدار آنها بروید به شرح زیر است:

حرم مطهر رضوی 

فاصله کوهسنگی تا حرم امام رضا 7 کیلومتر است که زمانی در حدود  17 دقیقه نیاز دارد.

خانه ملک

اگر از خانه ملک بازدید نکرده اید می توانید به این مکان تاریخی نیز سری بزنید. فاصله خانه تاریخی ملک از کوهسنگی 3.653 متر است. همین طور تا موزه ی علوم و تاریخ نیز 3.318متر فاصله دارد.

فاصله کوهسنگی تا مکان های گردشگری دیگر به شرح زیر می باشد: (برحسب متر)

مجتمع تفریحی کوه سر: 6.099

شهربازی پارک ملت: 4.922

باغ ملی: 3.789

 تونل باد صبا: 7.788

راه های دسترسی به کوهسنگی

گردشگران از طریق مترو، تاکسی و اتوبوس های درون شهری می توانند به بوستان کوهسنگی بروند و به صورت رایگان از این مکان بازدید کنند.

خدمات رسپینا و سفر به مشهد

اکنون با پارک کوهسنگی مشهد آشنا شدید امیدواریم که این پارک را در برنامه بازدید سفرتان قرار دهید. سامانه رسپینا بصورت آنلاین آماده ارائه خدمات سفر می باشد. همچنین در نظر داشته باشید که رسپینا با پشتیبانی 24 ساعته در صورت بروز هرگونه مشکل در رزرو می تواند به صورت کامل شما را راهنمایی نماید.