مهمانسرای امام رضا

این مهمانسرا بیش از یکصد سال غذای خدام امام رضا را تهیه کرده و در صحن آزادی قرار داشت. این مهمانسرا در متون گذشته با عنوان کارخانه زواری و یا مهمانخانه زواری از آن یاد شده است. کارخانه ی خدامی و کارخانه زواری از یکدیگر جدا بوده که غذای خدام و زوار در دو مکان مجزا از یکدیگر طبخ می شد. 

روش های دریافت غذا  از مهمانسرای حضرت

مهمانسرای حرم مطهر امام رضا روزانه با ده ها هزار پرس و در سه وعده غذایی از زائران خود پذیرایی می کند.

در سال های گذشته توزیع کارت های غذایی حضرت به صورت تصادفی بین مسافران و زائران مشهد، در مساجد، ایستگاه های راه آهن، هتل ها و یا به ازای برخی نذورات، به زائران اعدا می شد. اما امروزه با ورود تکنولوژی روش های قبلی کمرنگ  و حذف شده اند. جدید ترین روش های دریافت غذای حضرت استفاده از نرم افزار رضوان و استفاده ساز سامانه پیامکی است.

دریافت غذا از طریق نرم افزار رضوان

راحت ترین و بهترین روش استفاده و نصب برنامه رضوان است. این برنامه اپلیکیشنی چند منظوره بوده تمام راهنمایی های لازم به همراه برخی زیارت نامه به شما ارائه می دهد. پس از نصب و اولین ورود به نرم افزار اطلائیه ای به شما نشان داده که امکانات و تغییرات نسخه فعلی و نسخه های گذشته  را به شما نشان می دهد. آخرین تغییرات شامل امکان فعال کردن پخش اذان در اوقات شرعی، مشاهده اطلاعات ، تصاویر، صحن ها و رواق ها روی نقشه حرم مطهر و ... هستند.  این نرم افزار را می توانید از بازار و یا سایت رسمی آستان قدس بارگذای نمائید.پس از بازکردن نرم افزار رضوان منوی کشویی را پایین برده و بر روی قسمت غذای متبرک همانند تصویر کلیک نمائید.

پس از کلیک بر روی غذای متبرک به صفحه وارد شده که باید شماره همراه خود را وارد نموده تا در مرحله بعد کد ارسال شده را احراز هویت نمائید. در مرحله بعد یک نام کاربری برای خود برگزینید. پس از ثبت نام در حریم حرم، باید مکان یاب گوشی خود را فعال نموده تا . پس از شناسایی و تائید، می توانید لیست میهمانان خود را در نرم افزار وارد، تاریخ درخواستی را اعلام و شرکت در قرعه کشی را انتخاب نمائید.

همچنین شما با نصب این برنامه می توانید، از برنامه های حرم، رویداد سخنرانی صحن ها و نقشه ی حرم نیز دسترسی داشته و همچنین می توانید در مسابقات فرهنگی این نرم افزار نیز شرکت نمائید.

برای مثال با کلیک بر روی گزینه ی زیارت و ادعیه، به صفحه ی جدیدی وارد شده که منوهای، فضیلت و آداب زیارت، ادعیه و زیارت امام رضا (ع)، سایر ادعیه و زیارات، قرآن کریم، احادیث منتخب، آیات منتخب و علاقه مندی دسترسی خواهید داشت که در صورت انتخاب به زیر منوهایی دیگر هر انتخاب هدایت تا به مکان مورد نظر خود برسید. همچنین امکان فیلتر کردن ترجمه و یا افزودن زیارت، آیه و .... به عنوان یادآور به منوی نرم افزار را خواهید داشت.

دریافت غذا حضرت امام رضا با پیامک  

روش اول روش بیسار ساده تر و مطئن تری است ولی اگر شما به گوشی هوشمند و یا اینترنت دسترسی ندارید. از شماره همراه عدد 3 را  به سامانه  8800 پیامک بزنید. پس از تائید ثبت نام، پیام "شما در فهرست انتظار سامانه قرار گرفته‌اید" برای شما ارسال شده و شما در لیست قرعه کشی قرار می گیرید که در صورت برنده شدن از طریق پیامک اطلاع رسانی انجام خواهدگرفت. پس از دریافت پیام " شما به مهمانسرای حضرت دعوت شده‌اید " به بخش نعیم رضوان (اتاق 107) در صحن قدیر مراجعه کرده و فیش غذا ی خودرا دریافت نمائید. تمامی اطلاعات مربوط لیست غذاهای حضرت، ساعت و محل سرو در فیش های غذا اعلام شده است.

مهمانخانه حضرت

نحوه گرفتن غذا در مهمانسرا و قوانین مربوطه

صرف غذا در مهمانسرا انجام شده و در صورت درخواست بیرون بر، غذا را با بسته بندی کاملا بهداشتی تحویل شما شما می دهند.  جهت عدم تضییع حقوق دیگر زائران، سهیمه غذای حضرت برای هر شخص، با ارائه کارت ملی بوده و زمان دریافت سفارش بعدی 2 یا 3 سال بعداز آن می باشد. زمان تحویل غذا ها بر روی فیش غذا ها اعلام شده است. اما معمولا نهار در بین ساعت 13 الی 14 به زائرین تحویل داده و در ماه مبارک رمضان این تحویل غذا از  اذان مغرب مشهد تا ساعت 21 برای افطار و ساعت 1 بامداد الی 20 دقیقه قبل از اذان صبح توضیع می شود. همچنین نیاز به حضور تمامی افراد ثبت نام شده در انتخاب گروهی نیست و می توانند یک نفر ازاعضای خانواده خود را به عنوان نماینده خود برای گرفتن غذا بفرستند.  منوی غذاهای مهمانسرا شامل مانند چلو‌ قیمه، چلو قورمه‌سبزی و قیمه بادمجان است.

مهمانسرای امام رضا برای پرستاران

معمولا در اعیاد مختلف مانند تولد حضرت زینب (روز پرستار)، به گروه های مختلف بدون غرعه کشی غذای حضرت داده می شود، در غیراین صورت تفاوتی با سایر اغشار جامعه نداشته و باید مانند دیگران ثبت نام کنند.

آدرس و نحوه ی دسترسی به مهمانسرای حضرت

در حال حاضر دو مهمانسرا داخل حرم مطهر رضوی وجود داشته که ورودی مهمانسرای شماره 1 از بست شیخ نواب صفوی و ورودی مهمانسرای شماره 2، غرب صحن غدیر است. همچنین جهت تماس با مهمانسرای حضرت می توانید با شماره 05132229219 اقدام نموده و یا عدد 3 را به سامانه پیامکی 8800 ارسال نمائید. بعلت تعداد بالای تماس روزانه با این مرکز روش دوم توصیه می شود.

شهر مشهد مقدس همواره از پربازدید ترین شهر های ایران بوده به گونه ای که سالانه پذیرای حدود 27 میلیون زائر در سال می باشد. این تعداد بالای سفر اهمیت حرم مطهر و علاقه ی مردم را به این امام حمام می رساند و چه شما خود را از طریق اتوبوس، قطار و یا تور خود را به مشهد رسانده باشید صرف غذای حضرت سعادتی که ممکن است دیگر برای شما تکرار نشود.