میامی مشهد

میامی مشهد کجاست؟

این روستا که در دامنه کوه ها قرار گرفته است در دهستان میامی قرار دارد. فاصله آن با مشهد حدود 50 کیلومتر است و در مسیر جاده مشهد به سرخس واقع شده است.

مسیرهای دسترسی به میامی

برای رفتن به میامی از مشهد، شما ابتدا باید از طریق بلوار بابانظر (صدمتری قدیم) خود را به بلوار مفتح شرقی (طلاب قدیم) برسانید. پس از آن از بلوار مفتح شرقی عبور کرده و وارد جاده میامی خواهید شد. از ابتدای جاده میامی تا روستای میامی حدود 45 کیلومتر است.

چگونه به میامی مشهد برویم؟

برای بازدید از میامی اگر خودروی شخصی دارید می توانید از مسیر گفته شده در بالا استفاده کنید و خود را به میامی برسانید. اما در صورتی که می خواهید از حمل و نقل عمومی استفاده کنید، باید به پایانه مصلی بروید. خط 501 در پایانه مصلی شما را به روستای میامی و امامزاده یحیی می رساند. توجه داشته باشید که خطوط حومه مشهد در ساعات مشخصی حرکت می کند و از قبل برای استفاده از اتوبوس برنامه ریزی کنید. همچنین در ابتدای جاده میامی تاکسی هایی وجود دارند که مقصد آن ها روستای میامی است.

مسیرهای دسترسی به میامی

مکان های دیدنی میامی مشهد

روستای میامی به دلیل وجود امامزاده یحیی مشهور است و علاوه بر آن جاذبه های تاریخی و گردشگری نیز دارد که باعث افزایش بازدیدکنندگان در این روستا شده است. در ادامه این مکان های دیدنی بررسی شده است.

امامزاده یحیی میامی مشهد

امامزاده یحیی از نوادگان امام سجاد (ع) است. محوطه امامزاده مساحتی حدود 100 هکتار دارد و امکانات متعددی از جمله زائرسرا، استراحتگاه، تعداد 75 واحد سوئیت و 48 جایگاه نصب چادر و مکان های خرید متنوع دارد. گفته می­شود که بنای امامزاده قدمت آن به قرن دهم هجری می رسد. فاصله امامزاده یحیی با روستای میامی حدود یک کیلومتر است.

امامزاده یحیی میامی مشهد

چشمه آبگرم میامی مشهد

چشمه آبگرم میامی، از جاذبه های گردشگری و پرطرفدار روستای میامی است. این چشمه به دلیل وجود خواص درمانی به آب شفابخش معروف است. چشمه آبگرم در اطراف امامزاده یحیی قرار گرفته است.

چشمه آبگرم میامی مشهد

کاروانسراهای میامی مشهد

به دلیل قدمت روستای میامی و موقعیت جغرافیایی آن که در مسیر شهر مشهد و سرخس واقع شده است، در گذشته محل عبور کاروان های مختلف بوده است. به همین دلیل کاروانسراهای مختلفی در این مسیر و روستاهای اطراف آن قرار دارد. در ادامه این کاروانسراها بررسی شده است.

کاروانسرای عباس آباد

این بنا مربوط به دوره صفویه بوده که در روستای عباس آباد در 75 کیلومتری شرق میامی قرار دارد. مساحت این کاروانسرا 8500 مترمربع بوده و در آثار ملی ایران ثبت شده است.

کاروانسرای عباس آباد میامی

کاروانسرای میامی مشهد

این کاروانسرا با نمای آجری نیز در دوره صفویه بنا شده است. مساحت آن حدود 5250 مترمربع بوده که جزو آثار ملی ایران است. نمای آجری کاروانسرا و کتیبه های سنگی حجاری که اطلاعاتی از سازندگان آن را نمایش می­دهد از ویژگی های بارز آن است.

کاروانسرای میامی مشهد

کاروانسرای میاندشت

این کاروانسرا در 40 کیلومتری میامی و در دهستان میاندشت واقع شده است. از نکات جالب کاروانسرای میاندشت، امکان اجاره اتاق است. تفریحات متنوعی در اطراف کاروانسرا وجود دارد که می توان به شترسواری و صحرانوردی اشاره کرد.

کاروانسرای میاندشت میامی

اقامت در میامی مشهد

برای اقامت در میامی مشهد می توانید از سوئیت های اطراف امامزاده استفاده کنید که این سوئیت ها در مرکز اجاره اتاق در نزدیکی امامزاده قابل اجاره می باشد. همچنین در صورت مناسب بودن هوا جایگاه های نصب چادر نیز گزینه مناسبی هستند. شما می توانید با شماره تلفن امامزاده یحیی تماس گرفته و نسبت به رزرو اتاق در میامی اقدام کنید.

امکانات رفاهی میامی مشهد

در اطراف امامزاده امکاناتی همانند رستوران، مرکز رفاهی فرهنگیان رضویه، مرکز اجاره اتاق، بازارچه، سالن سینما برای پخش فیلم های مذهبی و فضای سبز وجود دارد. 

بازارچه میامی مشهد

مطلب پایانی

روستای میامی جزو روستاهای اطراف شهرستان مشهد بوده که به دلیل وجود آثار مذهبی و تاریخی شهرت یافته است. در این مقاله توضیح مختصری از این روستا و امامزاده یحیی و امکانات آن ارائه شد. به دلیل فاصله نسبتا زیاد با مشهد و تعدد مکان های تفریحی، استفاده از تور یک روزه به شما پیشنهاد می شود. اگر به روستای میامی سفر کرده اید، تجربیات خود را با در میان بگذارید.