جاهای دیدنی نزدیک حرم

لیست جاهای دیدنی نزدیک حرم

از نزدیک ترین جاهای دیدنی نزدیک حرم در مشهد می توان به بازار رضا، مسجد گوهرشاد، آرامگاه نادرشاه افشار، آرامگاه پیرپالاندوز، مسجد هفتاد ودو تن و... اشاره کرد که جزء قدیمی ترین بنا های این شهر به شمار می روند که در ادامه با آن ها آشنا می شویم.

بازار امام رضا مشهد

اگر پس از زیارت امام رضا (ع)، تصمیم به خرید سوغات دارید، بازار رضا می تواند بهترین گزینه برای شما باشد. این بازار از قدیمی ترین بازار های مشهد است که همه روزه از 9 صبح تا 10 شب باز می باشد. بازار بزرگ رضا، دارای دو درب ورودی می باشد که یکی از آن ها در سمت میدان بیت المقدس و دیگری به سمت میدان 17 شهریور قرار گرفته است. همچنین این بازار دو طبقه است که 6 بازار مجزا را در خود جای داده است. در طبقه همکف این بازار می توانید انواع سوغات و صنایع دستی همچون جواهرات، پوشاک، خوراکی، اسباب بازی، تسبیح و مهر و سجاده و... را با قیمت های مناسب خرید کنید. همچنین در طبقه دوم آن نیز انواع کارگاه های سنگ تراشی، صنایع دستی، طلا سازی، آتلیه عکاسی و... وجود دارد. این بازار در فاصله کمی از حرم قرار دارد و می توان تنها با 12 دقیقه پیاده روی به آن دسترسی پیدا کنید.

آدرس: مشهد- ضلع شرقی خیابان امام رضا- حدفاصل میدان بیت‌المقدس و 17 شهریور

مسجد گوهرشاد

مسجد گوهرشاد از شلوغ ترین مساجد ایران و همچنین جاهای دیدنی نزدیک حرم است که از آن برای اقامه نماز و برگزاری انواع مراسم های مذهبی و فرهنگی استفاده می شود. این مسجد شامل بخش های مختلفی چون ایوان در قسمت های مختلف، گنبد و مناره، شبستان ها، بارگاه مقصوره می باشد. این بنا دارای دو درب اصلی است که برای ورود و خروج افراد در نظر گرفته است. وجود کاشی کاری ها و معماری های اصیل روی دیوار های مسجد گوهرشاد، علاوه بر زیبایی خاصی که به این مسجد بخشیده است، برای گرفتن عکس های به یادماندنی نیز مناسب می باشند. هتل الماس 2، هتل درویشی، هتل قصر طلایی از هتل های 5 ستاره نزدیک این مسجد می باشند که می توانید با اقامت در آن ها، در کمترین زمان به این مسجد دسترسی پیدا کنید.

مسجد گوهرشاد در مجاورت حرم مطهر قرار گرفته و این فاصله کم سبب شده است تا بتوانید در کمتر از 5 دقیقه پیاده روی، به آن دسترسی پیدا کنید.

آرامگاه پیرپالاندوز

این بنای تاریخی مربوط به شیخ محمد مقتدی کارندهی است که در مجاورت حرم و در ضلع شرقی حرم قرار گرفته است. این مقبره دارای درگاه ورودی، چندین رواق، صحن و فضای اصلی می باشد که با کاشی کاری و نقاشی های بسیار زیبا طراحی شده اند. همچنین مقبره پیر پالاندوز دارای ایوان گچی می باشد که به رنگ حوض مرمری مقبره است و در کنار هم فضای بسیار زیبایی برای عکاسی به شمار می رود. سرویس بهداشتی و صندلی چرخدار از امکاناتی هستند که در این مقبره قرار داده شده اند.

برای دسترسی به مقبره پیر پالاندوز کافی است از درب ورودی حرم که در خیابان نواب صفوی قرار دارد، به سمت بازارچه بروید، با کمی پیاده روی، تابلو مقبره پیر پالاندور رو به رو خواهید شد. برای ورود به این مقبره نیازی به پرداخت هزینه نیست و می توانید رایگان از آن بازدید کنید.

آدرس: مشهد، خیابان نواب صفوی، ضلع شرقی حرم امام رضا (ع)

اماکن تاریخی نزدیک حرم

آرامگاه نادرشاه افشار

آرامگاه نادرشاه افشار واقع در خیابان شیرازی، دارای دو موزه و فضای اصلی آرامگاه می باشد. این آرامگاه، بر روی سکویی دوازده پله ای و در بین تالاری به شکل چادر های عشایری قرار گرفته است. در موزه شماره یک آن می توان برخی از آثار تاریخی چون انواع پوشاک رزمی، ابزار آلات جنگی، وسایل سوار کاری، تابلو های نقاشی شده از جنگ ها و خود نادرشاه و شمشیر های زمان نادرشاه و در تالار دیگر نیز می توان انواع اشیاء باستانی و ظروف آن زمان، انواع سکه، اشیای مردم شناسی و... را مشاهده کرد. کتابخانه نادری، مجسمه نادرشاه، دیوار های قرمز رنگ سنگی که از سنگ مرمر ساخته شده اند، آرامگاه کلنل پسیان، توپ جنگی باغ نادری از دیگر دیدنی های موجود در این آرامگاه به شمار می روند.

اگر تصمیم دارید بعد از زیارت امام رضا، به این آرامگاه بروید، می توانید هم به صورت پیاده و هم با خودروی شخصی خود به آن دسترسی پیدا کنید. در صورتی که بخواهید با خودروی شخصی خود به این جاذبه تاریخی بروید، می توانید از سمت شمال غربی زیر گذر حرم به سمت خیابان آیت الله شیرازی رفته و با ادامه دادن مسیر، وارد خیابان آیت الله بهجت شوید تا به مقصد برسید. بهتر است که خودروی خود را در نزدیک ترین پارکینگ پارک کنید. چرا که این مجموعه در طرح ترافیک قرار گرفته است.

آدرس: مشهد، خیابان شیرازی، ضلع شمال غربی چهارراه شهدا

مسجد هفتاد ودو تن

 مسجد هفتاد و دو تن که در ابتدا با نام مسجد شاه معروف بوده است، در ضلع جنوب غربی حرم قرار گرفته است. این مسجد در ابتدا تنها مقبره ای بوده که توسط امیر غیاث الدین ساخته شده است و با گذشت زمان به مسجد تبدیل شده است. این بنا قسمت های مختلفی چون یک فضای چهار طاقی، گنبد دو پوسته، دو مناره و یک ایوان را در خود جای داده است. نقش و نگار های سنتی که بر روی دیوار های مسجد وجود دارد، ایوان های بلند و کاشی های زیبا، آن را به یک مکان مناسب برای عکاسی تبدیل کرده است. این برای بازدید از این مسجد نیازی به پرداخت ورودی نمی باشد.

اگر قصد دارید پس از زیارت امام رضا (ع)، به این مسجد بروید، می توانید با استفاده از خط 50 حرم مطهر- پایانه امام رضا(ع)، خود را به چهارراه شهدا برسانید و سپس سوار خط 36 پایانه هاشمی نژاد- شهرک شهید چمران شده و در تقاطع امام حسین پیاده شوید. مسیر باقی مانده تا مقصد را نیز می توانید با پیاده روی طی کنید. همچنین اگر بخواهید با خودرو شخصی به این مسجد دسترسی پیدا کنید، ابتدا از زیر گذر حرم به سمت بلوار طبرسی و سپس به بلوار گاز بروید. اگر مسیر را تا میدان امام حسین ادامه دهید، ابتدا به بزرگراه شهید میرزائی و سپس به مقصد خواهید رسید.

آدرس: مشهد، خیابان خسروی نو، انتهای بازار سر شور

گنبد سبز مشهد

مقبره شیخ محمد مومن، معروف به گنبد سبز می باشد که در فاصله کمی از درب جنوب غربی حرم قرار گرفته است. این بنا دارای 4 ایوان می باشد که شامل انواع طاق نما و ایوان با کاشی کاری های بسیار زیبا می باشد و جلوه ای بی نظیر را به آن داده است. نام گنبد سبز برگرفته از گنبد کاشی کاری های فیروزه ای مایل به سبز آن می باشد. بازدید از این مکان تاریخی برای همه افراد رایگان می باشد می توانید در ساعتی بین 8 صبح تا 21 به آن مراجعه کنید.

از زیرگذر حرم به سمت خیابان شهید اندرزگو بروید. سپس خود را به مسجد تهرانی ها برسانید. با ادامه دادن مسیر مقبره تاریخی گنبد سبز خواهید رسید. همچنین اگر بخواهید با اتوبوس به گنبد سبز دسترسی پیدا کنید، به ایستگاه حرم مطهر در میدان بیت المقدس بروید و سوار خط 84 میدان بیت المقدس- دکتر بهشتی، پایانه زکریا شوید و در سه راه دارایی پیاده شوید. مسیر باقی مانده تا مقصد را نیز بایستی به صورت پیاده طی کنید.

آدرس: مشهد، خیابان اخوند خراسانی ، میدان گنبد سبز

خانه داروغه مشهد

خانه داروغه در خیابان نواب صفوی، یکی از خانه های تاریخی نزدیک حرم است که در 1 کیلومتری از حرم قرار گرفته است. این خانه دارای یک درب ورودی است که در ضلع جنوبی آن قرار گرفته است. این خانه دو طبقه، دارای حوضی می باشد که در بین دو باغچه قرار گرفته اند. در طراحی خانه داروغه، از تلفیق معماری ایرانی و روسی به کار گرفته شده است. بهترین زمان بازدید از این خانه، فصل بهار است. این خانه تاریخی در همه روز های هفته به جزء جمعه از ساعت 8 صبح تا 14 و 16 تا 19 باز می باشد. همچنین خانه تاریخی در تعطیلات نوروز در همه روز های هفته از ساعت 8 صبح تا 10 شب باز می باشد. برای بازدید از خانه داروغه مشهد، در ابتدای ورود بایستی هزینه ای پرداخت کنید.

اگر پس از زیارت امام رضا (ع)، قصد دارید به صورت پیاده به سمت خانه داروغه بروید، می توانید این فاصله را تنها در 9 دقیقه طی کنید. برای دسترسی به این خانه کافی است به خیابان نواب صفوی و سپس وارد شارستان شوید. با ادامه دادن مسیر، تابلوی خانه داروغه در مقابل شما قرار خواهد گرفت.

آدرس: مشهد، خیابان طبرسی، کوچه طبرسی دو، گنبد خشتی  

حمام مهدی قلی بیک مشهد

این حمام که امروزه از آن به عنوان موزه مردم شناسی استفاده می شود، در مجاورت بازار فرش فروشان قرار گرفته است. در حمام مهدی قلی بیک خزینه، چال حوض و نظافت خانه و... وجود دارد. در سقف این حمام طراحی های گوناگونی با رنگ های متفاوتی وجود دارد که زیبایی این مکان را دو چندان کرده است. همچنین وجود مجسمه هایی از سبک زندگی مردم در این موزه،  شما را با با سبک زندگی مردم در گذشته آشنا می کند. این حمام از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 صبح تا 12:30 ظهر و در روز های تعطیل و جمعه ها، از ساعت 8 صبح تا 12 ظهر باز می باشد. همچنین این موزه در تعطیلات رسمی چون تاسوعا و عاشورا، روز 21 ماه رمضان، 13 فروردین نیز تعطیل می باشد. لازم به ذکر است که برای بازدید از این حمام، بایستی هزینه ای را قبل از ورود پرداخت کنید.

حمام مهدی قلی بیک در سمت درب خروجی صحن جامع رضوی قرار دارد و می توان تنها با 2 دقیقه پیاده روی به آن دسترسی پیدا کرد. بنابراین ابتدا باید خود را به خیابان سیزدهم اندرزگو برسانید و سپس به انتهای بازار فرش فروشان بروید.  

آدرس: مشهد، انتهای خیابان اندرزگوی سیزده، انتهای بازار فرش فروش ‌ها

در این مطلب سعی کردیم تا جاهای دیدنی نزدیک به حرم به همراه راه های دسترسی آن ها را بیان کنیم. با رزرو تور مشهد، ضمن زیارت از حرم مطهر امام رضا (ع)، می توانید با برنامه ریزی درست از همه این جاذبه ها بازدید کنید. اگر تاکنون تجربه بازدید از این مکان های دیدنی را دارید، می توانید در قسمت نظرات با ما درمیان بگذارید.