خرید بلیط هواپیما و قطار برای هیجان انگیزترین نقاط گردشگری ایران

در برخی نقاط جهان و همینطور ایران خودمان، مناطقی وجود دارند که به نوعی راز آلود هستند. چون از نظر علمی و تاریخی، دلیل محکم و موجهی برای توجیه آن ها وجود ندارد؛ و ساکنان آن مناطق، با استفاده از تخیلات و خرافات، داستان هایی رازآلود می سازند؛ حتی در برخی موارد، دست به دامان خرافات می شوند تا رازآلود بودن آن را، جنبه ی ترسناک دهند.

در برخی نقاط جهان و همینطور ایران خودمان، مناطقی وجود دارند که به نوعی راز آلود هستند. چون از نظر علمی و تاریخی، دلیل محکم و موجهی برای توجیه آن ها وجود ندارد؛ و ساکنان آن مناطق، با استفاده از تخیلات و خرافات، داستان هایی رازآلود می سازند؛ حتی در برخی موارد، دست به دامان خرافات می شوند تا رازآلود بودن آن را، جنبه ی ترسناک دهند.

حال در این میان هستند کسانی که علاقه ی فراوانی به چنین مناطقی دارند و درصدد این هستند تا به نوعی به دل خطر بروند و این رازهای سر به مهر را کشف کنند. هدف همه‌ی گردشگران از سفر، فقط تماشای مناظر دیدنی و خوش‌گذرانی نیست، بلکه برخی هم هستند که برای برطرف کردن احساس کنجکاوی، کسب دانش و … سفر و مقصد خود را انتخاب می‌کنند.مناطقی در ایران وجود دارد که افراد کنجکاو می‌توانند برای کشف آن‌ها سفر کنند. از نظر این افراد، ماجراجویی در مناطق ترسناک، یکی از جذابیت‌های گردشگری است.

در ادامه ی این مقاله با ما همراه باشید تا با این نقاط اعجاب انگیز آشنا شوید.

دره ی ستاره ها در قشم

در فاصله‌ی 5 کیلومتری ساحل جنوبی جزیره قشم روستای برکه خلف قرارگرفته که در شمال این روستا، دره‌ی ستارگان واقع‌شده است؛ که به زبان محلی استاره خوانده می‌شود.

این مکان فوق‌العاده وجذاب که سالانه گردش گران زیادی را به‌سوی خود جذب می‌کند؛ متشکل از اشکال فرسایشی بسیار ویژه‌ای است که طی سالیان متمادی در اثرآب‌های سطحی رگبارها و تندبادهابه وجودآمدهاست

و اما بومی های قشم معتقدند میلیون ها سال قبل ستاره ای در این محل سقوط کرده که گل و لای از دل زمین به اطراف پراکنده شده و پس از خشک شدن، این احجام جادویی پدید آمده است. محلی ها با تاریک شدن آسمان گذرشان به این دره نمی افتد و معمولا مسافران غریبه را برای رفتن به این دره در تاریکی منصرف می کنند و می گویند: اجنه و ارواح شب ها به آن رفت وآمد دارند.

شب‌هنگام،اسمان صاف است و ستارگان پرنور در این دره‌ی زیبا نورافشانی می‌کنند و همانند کویر که ستاره‌ها پرنور و نزدیک‌تر به نظر می‌رسند؛ در اینجا هم می‌توان به تماشای اسمان نشست. درنتیجه، سفر به دره‌ی ستارگان، در شب صفای ویژه‌ای دارد که خالی از لطف نیست.

 

عجایب ایران

 

جنگلی که شبانگاهان، از آن صدایی شبیه جیغ می آید.

روستای سربرج روستایی است از توابع طرقبه _ مشهد. سال 1390، در یکی از جنگل های این منطقه توریستی، بروز یک پدیده عجیب، باعث وحشت ساکنان روستال و کسانی شده که از آن منطقه عبور می کنند. شب هنگام صدایی عجیب و وحشت آور از درختان آن به گوش می‌رسد. صدایی شبیه صوت یا جیغ که به محض تاریک شدن هوا به گوش می‌رسد؛ باعث شده تا گردشگران از این منطقه که ابتدای جاده روستای سربرج است؛ فراری شوند.

برخی از ساکنان منطقه، این صداهای وحشت آور را از ملخ هایی می دانند که به این منطقه هجوم آورده بودند و شب ها به درختان پناه می بردند. برخی نیز عواملی ناشناخته از جمله تغییرات آب وهوایی را دلیل بوجود آمدن این صداها عنوان می کنند.

صداهایی که از درختان این منطقه به گوش می رسد؛ هیچ شباهتی به صدای جیر جیرک نداشته و صدای باد هم نیست. چرا که زمامی که این صدا ها شنیده می شود؛ حتی برگ یک درخت هم به دلیل باد تکان نمی خورد!

درعین حال، هیچ پدیده ای غیر طبیعی نیز در منطقه به چشم نمی خورد. اما در لابه لای درختان و همچنین علفزارهای اطراف آن، هجوم ملخ ها مشاهده می شود.

این منطقه که در دره رودخانه ای واقع شده که یکی از سرچشمه های سد طرق است، هرساله در این فصل خشک می شد ولی از سال ۱۳۹۰، یعنی درست از سالی که این صداها از جنگل شنیده می‌شود، همچنان آب در آن جریان دارد و همین امر باعث جلب توجه مردم و به تبع آن، ترس آن‌ها از این پدیده‌ شگفت‌انگیز شده است. وحشتی که می‌تواند گردشگران کنجکاو را به‌ سوی خود جلب کند.

 

 ایران

 

کویر ریگ جن

کویر ریگ جن را مثلث برمودای ایران نامیده اند! کویر ریگ جن شگفت‌انگیز‌ترین، اسرار‌آمیز‌ترین و ترسناک‌ترین منطقه ایران است. با باتلاق‌های سهمگین که مرگ را برای هر موجودی زنده‌ای به ارمغان می‌آورد. اتفاقات بی‌پاسخ و توجیه نشده بسیاری در این منطقه روی داده است و نمکزار‌های این منطقه محل قتل و دفن موجوات زنده بسیاری بوده است.

کویر «ریگ جن» با وسعتی حدود ۳۸۰۰ کیلومترمربع، در جنوب غربی و غرب دشت کویر، جنوب سمنان، قرار گرفته است. هیچ گونه چشمه یا چاه آبی در این منطقه وجود ندارد. نبود منابع آب در گستره وسیع ریگ جن به همراه وجود موانع طبیعی از جمله باتلاق‌های نمک و تپه‌های ماسه‌ای مرتفع، عواملی است که این منطقه را در طول قرن‌ها از دسترسی انسان دور نگه داشته است. این منطقه، پوشش گیاهی و جانوری ندارد و تا کنون گزارشی درباره‌ی حیواناتی که احتمال دارد در اینجا زندگی کنند؛ ارائه نشده است. شن‌زارهای گسترده‌ی این منطقه و باتلاق‌های آن، هر انسانی را به وحشت می‌اندازد. اگر کسی بدون تجهیزات لازم به این منطقه سفر کند، گرفتار گل و لجن‌های بیابان می‌شود و به قولی، به کسانی می‌پیوندد که در این بیابان ناپدید شده‌اند.

قدیمی‌ها معتقد بودند، این سرزمین نفرین شده و پایگاه شیطان‌ها و ارواح پلید است. مردمی که در اطراف این کویر زندگی می‌کنند بر همین باور هستند که اگر کسی پایش به «ریگ جن» برسد، ناپدید و از سوی ارواح و موجودات ماورایی به قلب «ریگ جن» فرستاده می‌شود! یکی از کاوشگران می‌گوید که حتی شترهای اهالی کویر هم وقتی به این منطقه می‌رسند، می‌ایستند و حرکت نمی‌کنند. هر چند طلسم مثلث برمودای ایران ده سال پیش شکست و علی پارسا، ماجراجوی ایرانی پس از چند بار تلاش ناکام بالاخره توانست از این کویر وحشتناک بگذرد. تماشا و کاوش در این منطقه می‌تواند مورد علاقه‌ی گردشگرانی باشد که هدف‌شان از سفر، چیزی به‌جز تفریح است.

 

کویر ریگ جن

 

گورستانی جن ها در چابهار _ سیستان و بلوچستان

گورستان جن ها در بندر چابهار، در روستای تیس واقع شده است. قبرستانی خاموش و مرموز در جنوب شرقی ترین نقطه ایران. روستایی باستانی با قدمتی حداقل ۲۳۰۰ ساله كه در آن اعتقادات و باورهای مردم بلوچ، با راز آمیزی و سكوت ژرفناك طبیعت آن و آثار باستانی بر جای مانده، پیوند خورده است و گورستان جن كه بلوچ ها به آن «جن سنط» می‌گویند؛ یكی از این رازهاست. قبرها در كنار هم بر روی سطحی صخره ای حفر شده اند. حفر این گورها بر سطح سنگی حیرت و پرسش بازدیدكنندگان را بر می انگیزد. چه كسانی این گورهارا حفر كرده اند؟ چرا سطح سنگی را برای حفر انتخاب كرده‌اند؟ این گورها با چه وسیله ای حفر شده است؟

در پاسخ به این پرسش ها، مانند این گورستان جز سكوت و خاموشی چیزی نمی شنویم. شاید به دلیل حفظ مردگان و در گذشتگان از گزند جانوران و خورندگان زیر زمینی اجساد، رنج كندن سنگ را بر خود هموار می كردند و گورها را این چنین می ساختند. شاید برای احترام به مردگان بوده و شاید هم باور مردم محلی درست باشد كه «این گورها متعلق به جن هاست. آنها مردگان خود را در حصار این سنگ ها دفن كرده اند. شب كه می رسد؛ جنها بر سر گور از دست رفتگان خود حاضر می شوند و به مویه و مرثیه سرایی مشغول می گردند. هر كس كه شبانگاه گذرش بر این گورستان بیفتد؛ مورد نفرین جن ها قرار می گیرد و با عذابی سخت، بعد از چند روز می میرد.»

بشر امروزی با وسایل ابتدایی به دشواری توانایی حفر این گورها را بر روی سطح سخت سنگی دارد. شاید به همین دلیل است كه مردم محلی حفر این گورها را به نیرویی مافوق بشر نسبت می دهند. مردم روستا اگرچه درگذشتگانِ خود را در این گورستان به خاك می سپارند؛ اما مراقبند كه شب، گذرشان به گورستان جن ها نیفتد!

 

گورستانی جن ها در چابهار

 

غار قاتل در کرمانشاه ( غار پرآو )

در فاصله ی 12 کیلومتری شمال شرقی کرمانشاه، نزدیک روستای چال آبه غاری با 751 متر عمق و 26 حلقه چاه، یکی از عمیق ترین و صعب العبورترین غارهای جهان است؛ که تا کنون جان پنج غارنورد را گرفته است. ورودی غار، کاملا چاهی است و ورود به آن به گردشگران معمولی و حتی غارنوردان غیرحرفه ای اصلا توصیه نمی شود. برودت دمای هوا در پرآو به دلیل آن که آب جاری داخل آن حاصل ذوب شدن یخچال های زیرزمینی است؛ همیشه بین یک و سه درجه سانتی گراد است و همین مسأله پیمایش غار را سخت می کند. جدا از این، گذرگاه های تنگ و خرچنگ روها، ریزشی بودن برخی از قسمت های غار، تراورس های خطرناک و چاه های عمیق، پرآو را در دنیا به غاری صعب العبور و سخت تبدیل کرده، به طوریکه پنج غارنورد ایرانی جان خود را در این غار از دست داده اند و اجساد برخی از آن ها هیچ وقت به بیرون از غار منتقل نشده است.

 

غار قاتل در کرمانشاه ( غار پرآو )

 

گورستانی به نام گورستان ایستاده در بم

چندی پیش، خبر کشف جسد چند کودک در دیوارهای بلند ارگ بم، توجه کارشناسان خارجی را جلب کرد و گروهی از باستان شناسان ژاپنی تصمیم گرفتند همراه با تیم گزارشگران، راهی ویرانه های ارگ بم شوند و به تحقیق درباره  موضوع مطرح شده  بپردازند. ماجرا از این قرار بود که به طور رسمی، نخستین بار یک باستان شناس (نرگس احمدی) در گزارشی اجمالی، به کشف اسکلت نوزادهایی در ارگ بم اشاره کرد.  او از ماه های آغاز پس از زلزله، برای بررسی میزان تخریب به ارگ رفته بود. کشف اجساد 68 کودک و نوزاد دفن شده در میان دیوار‌های قطور ارگ بم این پرسش را برای باستان‌شناسان ایرانی پیش آورده که این کودکان در میان خشت و گل حصار‌های بلند چه اسرار سر به مهری را در سینه‌‌های کوچک خود پنهان کرده‌اند؟ باستان‌شناسان چند سال پیش هنگام حفاری به اسکلت‌‌های از هم پاشیده آنها برخورد‌ه‌اند که در میان خشت‌‌های دیوار‌ها یا لابه‌لای آنها دفن شده بودند باستان شناسان حدس می زنند که این کودکان و نوزادان پسر، به عنوان قربانی برای بناها و خدایان، در پای این دیوارها دفن شده اند. سفر به این شهر و بازدید از این گورستان تاریخی را به دوستان توصیه می کنیم.

 

غار قاتل در کرمانشاه ( غار پرآو )

 

باغی که درختانش، میوه های سنگی دارد.

 در ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی سیرجان، باغی قرار دارد که به آن «باغ سنگی درویش‌خان» می‌گویند. این باغ ، متعلق به فردی به نام درویش خان بوده است. از وقتی که زمین های زراعی درویش‌خان، دستخوش اصلاحات ارضی شد؛ حالت طبیعی خود را از دست داد. درویش‌خان به نشانه‌ی اعتراض و در واقع به‌خاطر رنجی که از این اتفاق کشیده بود؛ درخت‌های باغش را که دیگر خشک شده بودند، در جای دیگری کاشت و سنگ‌هایی را از کوه‌های اطراف جمع کرد و به‌عنوان میوه‌ی درختانش از آن‌ها آویزان کرد. این کار باعث شد که مردم، پیرمرد را مجنون بدانند و کر و لال بودن پیرمرد نیز بر این شایعه‌ها افزود و باعث شد که کنجکاوی و اشتیاق گردشگران برای کشف این ماجرا برانگیخته شود.

 

باغی که درختانش، میوه های سنگی دارد.

 

در انتها،با خرید بلیط هواپیما رسپینا24، شما را به بازدید از این مناطق، و جذابیت های آن دعوت می کنیم. بلیط قطار، بلیط چارتر، بلیط هواپیما ، رزرو هتل، در رسپینا24