میدان ساعت یزد

میدان ساعت در شهر یزد

برج ساعت یزد که در بین مردم یزد به ساعت قباغی نیز معروف می باشد، در سال 752 هجری قمری بنا شده اما بازسازی و نصب ساعت در زمان قاجار انجام شده است. این مجموعه مربعی شکل دارای قسمت های مختلفی مانند حسینیه وقت الساعت، آب انبار، مدرسه رکنیه و رصد خانه می باشد که این قسمت ها در ادامه بررسی شده است. بازدید از این مجموعه هزینه ای ندارد.

میدان ساعت یزد

آب انبار وقت الساعت یزد

این آب انبار مربوط به دوره صفوی می باشد. آب انبار در کوچه دیگ بندان میدان ساعت قرار گرفته و در سال 1121 هجری قمری بنا شده است. این آب انبار دارای 49 پله و 4 بادگیر روی مخزن می باشد.

آب انبار میدان ساعت یزد

رصدخانه میدان ساعت یزد

این رصدخانه که توسط سید رکن الدین روی مناره های مسجد بنا شده است، 12 متر ارتفاع داشته و شامل دو پرنده گچی بوده که از هر طرفی که خورشید بالا می آمد، این پرنده ها رو به آفتاب بودند. همچنین این رصدخانه قابلیت تشخیص محل ستاره ها و 47 جایگاه ماه را دارد. چرخ چوبی بزرگی در بین دو مناره قرار دارد که به 360 درجه تقسیم شده و در هر دقیقه، آفتاب روی یکی از این درجه ها قرار می گیرد. امروزه این رصدخانه به دلیل عدم بازسازی و تعمیر از بین رفته است.

مسجد و کتابخانه ساعت یزد

در سمت دیگر این مجموعه، کتابخانه و مسجدی وجود دارد که دارای 3 هزار جلد کتاب در موضوعات مختلف می باشد. این کتابخانه در نزدیکی آرامگاه سید رکن الدین بنا شده که در سال 725 هجری قمری تکمیل شده است.

آرامگاه سید رکن الدین

آدرس میدان ساعت یزد

برج ساعت در میدان امام خمینی، محله فهادان و میدان ساعت قرار گرفته است. در ادامه راه های دسترسی به میدان ساعت یزد بررسی شده است.

راه های دسترسی به میدان ساعت یزد با خودروی شخصی

برج ساعت در مجاورت مسجد جامع یزد قرار گرفته است. این میدان از جنوب به خیابان مسجد جامع یزد از شمال به محله بازار نو، از شرق به خیابان امام خمینی و از غرب به محلات شاه ابوالقاسم محدود می شود. این میدان جزء میدان های اصلی شهر بوده و می توانید از خیابان امام خمینی به راحتی خود را به این میدان برسانید.

خیابان امام به میدان ساعت

راه های دسترسی به میدان ساعت یزد با اتوبوس

استفاده از اتوبوس شهری برای بازدید از میدان ساعت نیز امکان پذیر است. شما می توانید با خطوط 26، 27، 33 و 102 که از خیابان امام خمینی عبور می کنند به میدان ساعت بروید. این خطوط و مسیر آن ها در شکل زیر مشخص شده است.

خطوط اتوبوسرانی به سمت میدان ساعت یزد

مکان های مهم اطراف میدان ساعت یزد

علاوه بر ساعت های تاریخی در شهر، جاذبه های گوناگون دیگری نیز وجود دارد. تعدادی از این جاذبه ها مانند ساعت مارکار، آتشکده زرتشتیان، مسجد جامع  و مجموعه امیر چخماق از سایر جاهای دیدنی یزد است که در اطراف میدان ساعت واقع شده است. علاوه بر این چندین رستوران و کافه نیز در اطراف میدان ساعت یزد قرار دارد.

ساعت مارکار یزد

هنگامی که شما در مجاورت این ساعت قرار گرفته اید، در واقع در مرکز ایران ایستاده اید. این ساعت در سال 1313 بنا شده که در میدان مارکار، بعد از بلوار بسیج و خیابان دهم فروردین واقع شده است.  

ساعت مارکار یزد

آتشکده زرتشتیان یزد

این آتشکده در نزدیکی ساعت مارکار یزد و در فاصله 5 کیلومتری میدان وقت الساعت واقع شده است و شامل بنای تاریخی و موزه می باشد که زرتشتیان در این بنا مشغول به عبادت هستند. آتشکده زرتشتیان در خیابان کاشانی واقع شده است.

آتشکده زرتشتیان

مطلب پایانی

در این راهنما، توضیحات کاملی از میدان وقت الساعت یزد به همراه آدرس و مسیرهای دسترسی و همچنین مکان های دیدنی نزدیک به این میدان ارائه شد. با توجه به تعدد مکان های دیدنی در شهر، استفاده از تور یزد می تواند گزینه مناسبی برای بازدید از این شهر تاریخی باشد. اگر شما از میدان ساعت یزد بازدید کرده اید، تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.