قطار سفیر به معنای سفر با قطار خاصی نیست، چون این شرکت در واقع مجموعه ای از چند شرکت بزرگ دیگر می باشد که همگی در زمینه حمل و نقل ریلی فعالیت دارند. سفیر یا شرکت ریل آسیا مجموعه ای از شرکت های ریلی نورالرضا، قطار بن ریل، مهتاب سیرجم، جوپار، رعد تبریز، هستیا، پارس لاریم، ریل ترابر سبا و ریل سبز کوثر می باشد و هر یک شرایط و امکانات ویژه ای را در قطارهایشان ارائه می دهند. برای آشنایی بیشتر با بلیط قطار و ویژگی های هر یک از زیرمجموعه های سفیر  در ادامه با رسپینا همراه باشید.

قطار سفیر

معرفی قطار سفیر

افراد زیادی هستند که در طول روز برای شروع سفر خرید بلیط سفیر را در اینترنت جستجو می کنند. تصور این دسته از افراد شاید این است که سفیر یک قطار خاص می باشد. اما واقعیت این است که مجموعه ای چندین شرکت بزرگ ریلی در نهایت منجر به شکل گیری شرکت قطارهای سفیر یا شرکت ریل آسیا شده است.

در نتیجه نمی توان گفت با خرید بلیط قطار سفیر چه امکاناتی در اختیارتان قرار میگیرد، اما می توان گفت که هر یک از زیرمجموعه های این شرکت چه قطارهایی و با چه امکاناتی دارند.

زیرمجموعه های قطار سفیر

همان طور که اشاره کردیم، قطار های سفیر مجموعه ای از چند شرکت ریلی بسیار بزرگ و معروف می باشد که در مسیرهای متعدد تردد دارند. از جمله این شرکت های ریلی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

بن ریل

شرکت راه آهن شرقی بنیاد یا بن ریل از سال 1371 فعالیت خود را شروع کرد و به مرور و با گسترش ناوگان ریلی خود توانست در اکثر مسیرهای ریلی داخلی تردد داشته باشد. این شرکت ریلی با داشتن بیش از 131 قطار متنوع در حال حاضر توانسته است 9 درصد از جا به جایی های ریلی داخلی را به خودش اختصاص دهد.

با خرید بلیط قطار بن ریل در واقع می توانید یکی از قطارهای پلور سبز، سروش، پرستو، غزال بنیاد را انتخاب کنید. همان طور که می دانید قطارها از نظر نوع (اتوبوسی یا کوپه ای)، چند تخته بودن و امکانات و سرویس های موجود در آنها با یکدیگر تفاوت هایی دارند. در نتیجه بهتر است قبل از خرید بلیط حتما به امکانات و مشخصات قطار مربوطه دقت کنید.

قطار بن ریل

سروش قطار سفیر

سروش یکی از قطارهای کوپه ای 4 تخته متعلق به بن ریل می باشد که علاوه بر داشتن قیمت مناسب و ارزان، از کیفیت و امکانات مطلوبی برخوردار است. این قطار در حال حاضر بیشتر برای خرید بلیط قطار مشهد تهران و خرید بلیط قطار قم به مشهد در دسترس می باشد. از جمله امکانات و سرویس های موجود در قطار سروش می توان به موارد زیر اشاره نمود:

سیستم صوتی و تصویری و هدفون

اینترنت بی سیم

بطری آب رایگان برای هر مسافر

پذیرایی با تنقلات و چای

یخچال، ماکروفر و آب سردکن در سالن قطار

سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی

ارائه خدمات به افراد با مشکلات جسمی از قبیل ویلچر

پلور سبز

پلور سبز یکی از بهترین قطارهای کوپه ای 4 تخته قطار سفیر می باشد که در مجموعه قطارهای بن ریل قرار گرفته است. هر یک از واگنهای این قطار 10 کوپه دارند و با داشتن ظاهر تمیز و رعایت استانداردها در بخش های مختلف آن به یکی از قطارهای محبوب تبدیل شده است. از جمله امکاناتی که با خرید بلیط قطار پلور سبز در اختیار مسافران قرار میگیرد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

کوپه های عایق در برابر صدا و دما

سیستم تهویه مطبوع هوا

سیستم صوتی و تصویری

یک وعده پذیرایی رایگان با توجه به زمان سفر

توزیع بطری آب معدنی رایگان برای هر مسافر

توزیع روزنامه و نشریات در روزهای غیر تعطیل

سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی

پرستو

پرستو از دیگر قطارهای بن ریل بوده که کوپه ای و 4 تخته می باشند. بیشترین تردد این قطار در مسیر تهران به مشهد و بالعکس می باشد. امکانات این قطار شباهت زیادی به سایر قطارهای بن ریل داشته و شامل موارد زیر می باشند:

پذیرایی با چای و تنقلات

سیستم صوتی و تصویری

عایق بودن کوپه ها در بربر صدا و گرما و داشتن شیشه های دوجداره

ارائه روزنامه و نشریات رایگان

بطری آب معدنی رایگان برای هر مسافر

سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی

قطار غزال

خرید بلیط قطار سفیر غزال بنیاد

از بهترین قطارهای زیرمجموعه سفیر، قطار غزال بنیاد می باشد که در دو نوع اتوبوسی و کوپه ای در ناوگان ریلی این شرکت قرار گرفته اند. این قطارها در لیست بهترین قطارهای داخلی قرار گرفته اند و شرایط استراحت مطلوب باعث شده است تا در سفرهای خانوادگی مخصوصا در مسیر تهران به مشهد و بالعکس مورد توجه قرار گیرد. از جمله امکانات این قطارها عبارتند از:

میز تاشو

سیستم تهویه مطبوع

سیستم پیام رسان

سیستم صوتی و تصویری و پخش موزیک در کوپه ها

ارائه ویلچر

توزیع کتاب و نشریات

پذیرایی توسط مهمانداران مجرب و کار آزموده

نور الرضا

در بین تمام قطارهای سفیر، به جرات می توان گفت قطار نور الرضا یا همان نور یکی از بهترین و لوکس ترین گزینه ها هستند. این شرکت حمل و نقل ریلی که اولین قطارهای بخش خصوصی را به ناوگان ریلی ایران اضافه کرد، همگی کوپه ای و 4 تخته می باشند. از جمله ویژگی های عالی و مشخصات فنی این قطارها می توان به سیستم ترمز KNORR اشاره کرد که امنیت قطار را تا حد زیادی افزایش می دهند. سیستم تهویه قطارهای نور از شرکت فیولی آلمان خریداری شده که از بهترین برندهای در زمینه تولید و عرضه سیستم های تهویه دنیا به شمار میرود. به همین خاطر است که دمای داخل کوپه های قطار نور بسیار عالی و قابل تنظیم با خواسته مسافران است.

از جمله امکانات موجود در کوپه های قطار سفیر نور می توان به موارد زیر اشاره نمود:

ارائه غذا و بسته های پذیرایی

دو عدد LCD بر روی دیواره های کوپه

سیستم روشنایی عمومی

چراغ مطالعه و چراغ خواب

توزیع روزنامه و نشریات

دو دستگاه پیجر مهماندار

لوازم خواب

علاوه بر موارد ذکر شده، در داخل واگن های این قطار نیز امکانات مطلوبی ارائه شده اند که عبارتند از:

رستوران و بوفه فروش تنقلات

ماکروفر

سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی در هر واگن

قطار نور

ریل ترابر سبا

یکی دیگر از زیرمجموعه های قطار سفیر، شرکت ریل ترابر سبا می باشد که با داشتن قطارهای لوکس و با کیفیت توانسته است از محبوبیت بالایی برخوردار گردد. از بهترین قطارهای این مجموعه می توان به قطار غدیر و نگین اشاره کرد که هر یک دارای ویژگی ها و امکانات خاصی هستند.

غدیر

قطار غدیر از بهترین و لوکس ترین قطارهای ناوگان ریلی ریل ترابر سبا می باشد که بیشتر در زمان خرید بلیط قطار تهران مشهد و بالعکس با آن برخورد خواهید داشت. تمام واگن های این قطار کوپه ای و 4 تخته می باشند و از سال 1388 سفرهای خود را شروع نموده است. این قطار با داشتن سرعت 160 کیلومتر بر ساعت و برخورداری از سیستم Bombarier آلمان شرایطی را در داخل قطار فراهم نموده است که مسافران هیچگونه لرزشی را در آن احساس نمی کنند. در حال حاضر خرید بلیط قطار اصفهان به مشهد و تهران به مشهد با این قطار امکان پذیر است. از جمله امکانات آن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

دکوراسیون بسیار شیک با هارمونی رنگ آرامش بخش

سرو غذاهای با کیفیت

سرو انواع نوشیدنی گرم و سرد

سیستم صوتی و تصویری و پخش موسیقی و فیلم بر اساس خواسته مسافر

سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی

سیستم عطر افشان در داخل واگن

خرید بلیط قطار سفیر نگین

از دیگر قطارهای ریل ترابر سبا می توان به قطارهای اتوبوسی و کوپه ای نگین اشاره کرد. قطارهای کوپه ای نگین دارای 9 کوپه هستند که هر یک 4 تخته می باشند. قطارهای اتوبوسی نگین دارای ظرفیت 60 نفر هستند و همان طور که از نامشان مشخص است، سالن های قطار مانند اتوبوس بوده و بدون کوپه هستند.

مهتاب جم

خرید بلیط قطار مهتاب از سال 1389 امکان پذیر شد که همگی قطارهای آن 6 تخته و کوپه ای هستند. با توجه به شش تخته بودن کوپه های قطار مهتاب، از نظر قیمت در سطح پایین تری قرار دارند و گزینه ای مناسب برای تجربه سفرهای ارزان به شمار می روند. این قطار که یکی از زیرمجموعه های قطار سفیر به شمار می رود، در مسیرهایی از قبیل تهران به مشهد، تهران به اندیمشک، تهران به اهواز و اهواز به مشهد تردد دارد. از جمله امکانات موجود در این قطار می توان به موارد زیر اشاره نمود:

سرویس خواب های تمیز به همراه ملحفه رایگان

آب معدنی رایگان برای هر مسافر

سیستم تهویه مطبوع هوا

سیستم صوتی و تصویری

سیستم سرمایشی و گرمایشی

سرو غذاهای با کیفیت

توزیع نشریات و روزنامه

توزیع هدفون در صورت تمایل مسافران

پذیرایی با میان وعده به صورت رایگان

قطار غدیر

وانیا ریل

در خرید بلیط قطار سفیر، یکی از شرکت های پرطرفدار زیرمجموعه آن، قطار وانیاریل می باشد. از جمله دلایل شهرت و محبوب بودن قطارهای این مجموعه می توان به ارزان بودن آنها اشاره نمود. قطارهای این مجموعه شامل قطار مارال و دلیجان می باشد که همگی کوپه ای هستند.

قطار مارال و دلیجان از قطارهای درجه یک فرانسوی می باشند که بیشتر برای خرید بلیط قطار مشهد به تهران در دسترس هستند. در قطارهای این مجموعه امکاناتی به شرح زیر در دسترس می باشند:

سرویس خواب های تمیز و راحت

سیستم صوتی و تصویری با ال سی دی های 5 اینچی

سیستم تهویه مطبوع هوا

شیشیه های دوجداره

توزیع کتاب و نشریات

2 سرویس بهداشتی در هر واگن

خرید بلیط قطار جوپار

قطار 6 تخته ی پارسی یکی از قطارهای شرکت حمل و نقل ریلی جوپار هست که از سال 1381 به ناوگان ریلی ایران اضافه شده است و زیرمجموعه قطار سفیر به شمار میرود. شرکت جوپار با خرید 22 دستگاه واگن 6 تخته ی پارسی در سال 1381 شروع به فعالیت کرد و با به مرور زمان و با توسعه ی ناوگان ریلی خود با خرید 84 واگن دیگر، توانست به عنوان بزرگترین شرکت حمل و نقل در مسیر تهران به مشهد، تهران به کرمان، بندرعباس به تهران، تهران به زاهدان و کرمان به مشهد معرفی گردد. لازم به ذکر است که این شرکت ریلی با عقد قرارداد مبنی بر خرید 45 دستگاه واگن مسافربری دیگر، ظرفیت خود را تا حد زیادی افزایش خواهد داد.

هر یک از واگن های قطار پارسی جوپار دارای 10 کوپه می باشند و هر کوپه 6 نفر ظرفیت دارد و در تمام واگن ها امکانات خاصی به مسافران ارائه می گردد که در ادامه معرفی خواهند شد.

* پذیرایی میان وعده رایگان

* فروش تنقلات

* فروش غذا در رستوران/کوپه/سالن

* سیستم تهویه مطبوع هوا

* توزیع نشریات در ایام غیر تعطیل

* سرویس خواب

* ویلچر

* سیستم صوتی در کوپه یا سالن

* توالت فرنگی

* یک بطری رایگان آب برای هر مسافر

* جعبه کمک های اولیه

* شیشه های دوجداره و بدنه ی دو لایه ای واگن ها

* پریز برق 220 ولت

قطار جوپار

خرید بلیط قطار سفیر ریل سبز کوثر

شرکت ریل سبز کوثر با قطارهای کوپه ای 4 و 6 تخته یکی از زیرمجموعه های سفیر می باشد. قطارهای 4 تخته این شرکت به قطار کوثر شهرت دارند و از امکانات مناسبی برای سفرهای با مسیر طولانی برخوردار هستند. از جمله مسیرهای تردد این قطار مسیر مشهد به تهران و بالعکس و مشهد به بندرعباس و بالعکس می باشند. امکانات موجود در قطارهای کوثر عبارتند از:

* ارائه ی غذاهای با کیفیت در رستوران (2 واگن از این قطار متعلق به رستوران می باشد)

* بسته بندی میوه و تنقلات

* سرو چای و نوشیدنی

* ارائه ی روزنامه و نشریات

* سیستم تصویری در داخل هر کوپه قطار سفیر

* سرویس خواب

* ارائه ی کتاب های متنوع برای سرگرمی مسافران در طول مسیر

* سیستم صوتی اطلاع رسانی توسط مهمانداران

* ارائه ی هدفون

* پخش موزیک در کوپه (در صورت تمایل مسافران)

* ارائه ی ویلچر برای افراد سالمند و مسافرانی که مشکلات جسمی دارند

* سرویس بهداشتی فرنگی ثابت در سالن

* سرویس بهداشتی فرنگی سیار

* مایکروفر در سالن

* آب معدنی رایگان در داخل کوپه برای هر مسافر 

قطار رعد تبریز

برای خرید بلیط قطار سفیر می توان از قطارهای شرکت رعد تبریز انتخاب کنید. قطار سهند که از قطارهای کوپه ای 4 تخته به شمار میرود، بخاطر داشتن فضای آرام و قیمت ارزان طرفداران زیادی دارد. قطارهای سهند در مجموع از 8 کوپه تشکیل شده اند و در مجموع 32 نفر ظرفیت دارند. از جمله امکاناتی که با خرید بلیط قطار سهند می توان استفاده نمود عبارتند از:

سرویس خواب

سیستم تهویه مطبوع هوا

سیستم صوتی و تصویری متصل به شبکه داخلی

کوپه و شیشه های دو جداره و عایق در برابر دما و صدا

سرویس بهداشتی فرتگی و ایرانی

پریز برق

قطار کوثر

خرید بلیط قطار سفیر ارزان

برای خرید بلیط ارزان سفیر کافیست چند نکته را در تعیین قیمت بلیط قطار مد نظر داشته باشید. قیمت بلیط قطار بر اساس میزان تقاضای بلیط در آن مسیر تعیین میشود. به عنوان مثال اگر تقاضا برای خرید بلیط قطار تهران به بندرعباس در یک روز خاص بسیار زیاد شود، به همان اندازه افزایش نرخ را شاهد خواهیم بود.

علاوه براین، امکانات و شرایط موجود در هر قطار تاثیر مستقیم بر قیمت بلیط قطار سفیر خواهد داشت. مطمئنا قطارهای 5 ستاره که امکانات بسیار خوب و مطلوبی را ارائه میدهند، نسبت به سایر قطارها قیمت بیشتری دارند. برای خرید بلیط ارزان قطار اگر در مسیر مورد نظر قطار اتوبوسی و یا قطارهای 6 تخته و سه ستاره وجود دارد، می توانید انتخاب کنید.

در حالت کلی و با در نظر گرفتن مواردی که به آنها اشاره شد، با خرید آنلاین بلیط قطار سفیر می توان ارزان ترین بلیط را انتخاب و خریداری کرد. سعی کنید نرخ ها را در روزهای مختلف با هم مقایسه و در نهایت با توجه به شرایط و خواسته هایتان انتخاب بهترین خواهید داشت.

نکات مهم در خرید بلیط قطار سفیر

علاوه بر قوانین و مقرراتی که هر یک از قطارها ارائه می دهند؛ مانند میزان بار مجاز، نکات و قوانینی وجود دارند که باید برای خرید هر نوع بلیط رعایت شوند. از مهم ترین این نکات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

اطلاعات هر مسافر باید به صورت صحیح و مطابق با کارت شناسایی وی وارد شود. به عبارت دیگر، بلیط هر مسافر باید به نام خودش خریداری شود. در غیر این صورت باید جریمه پرداخت کنید

برای استرداد آنلاین بلیط تنها تا 90 دقیقه قبل از حرکت قطار فرصت دارید. بعد از این مدت باید به یکی از فاتر فروش بلیط قطار مراجعه و نسبت به استرداد آن اقدام شود. لازم به ذکر است که بعد از حرکت قطار امکان استرداد وجود ندارد

نسخه چاپ شده بلیط به همراه کارت شناسایی در زمان سوار شدن به قطار باید همراه مسافر باشد. اگر بلیط را گم کردید و یا فراموش کردید که به ایستگاه راه آهن ببرید، می توانید به یکی از باجه های فروش اینترنتی بلیط قطار مراجعه و با دادن اطلاعات بلیط را دریافت نمایید.

خرید بلیط قطار سفیر را از سایت های معتبر انجام دهید. سایت های معتبر امکان پشتیبانی24 ساعته را در اختیار مسافران قرار می دهند. در نتیجه با بروز هرگونه مشکل در حین خرید می توانید با آنها تماس گرفته و اشکالات موجود را برطرف نمایید.

دقت داشته باشید که دربهای قطار یک ربع قبل از حرکت بسته خواهند شد. در نتیجه در مدت زمان مناسب به ایستگاه مورد نظر مراجعه نمایید تا بدون مشکل و دردسر سفر خود را شروع کنید.

خرید اینترنتی بلیط قطار سفیر

برای خرید بلیط قطارهای سفیر، از قبیل قطار نورالرضا، وانیا ریل، بن ریل سبا و غیره بهترین راه خرید اینترنتی آن می باشد. کافیست سایت های معتبر که تمام شرکت های ریلی را پوشش می دهند انتخاب کنید و در کمترین زمان بلیط مورد نظر را دریافت نمایید. سایت رسمی خرید اینترنتی بلیط  رسپینا تمامی شرکت های ریلی را پوشش می دهد و می توانید بلیط مورد نظر را در کمترین زمان و تنها با چند کلیک دریافت نمایید. لازم به ذکر است که بعد از خرید بلیط قطار از رسپینا می توانید براحتی و در کمترین زمان استرداد آنلاین انجام دهید و همچنین از پشتیبانی 24 ساعته بهره مند شوید. همکاران ما از طریق راه های ارتباطی ذکر شده در پایین این صفحه پاسخگوی سوالات شما در زمینه خرید بلیط قطار به صورت 24 ساعته و حتی در روزهای تعطیل سال هستند.

علاوه بر خرید انواع بلیط  سفیر از سایت رسپینا، می توانید این بلیط ها را با اپلیکیشن رسپینا نیز دریافت نمایید. رزرو قطار با این برنامه کاربردی بسیار آسان بوده و نیاز به دانش و تخصص خاصی در آن وجود ندارد.