بهترین قطار تهران مشهد

بهترین قطار از تهران به مشهد

در مسیر تهران به سمت مشهد قطارهای مختلفی از قطارهای لوکس تا ارزان تردد دارد. این قطارها شامل 4 تخته، 6 تخته و سالنی هستند. در ادامه این قطارها را از لحاظ امکانات مختلف آن ها بررسی کرده ایم.

بهترین قطارهای لوکس تهران به مشهد

در دسته بندی قطارهای تهران مشهد به صورت لوکس می توان قطار زندگی، نور و فدک را مشاهده کرد. در ادامه امکانات این دو نوع قطار به صورت جدا بررسی شده است.

قطارهای زندگی تهران مشهد

قطارهای 5 ستاره زندگی متعلق به شرکت رجا می باشد. در این قطار هر واگن دارای مهماندار خانم و آقا بوده که تحصیل کرده می باشند و هنگام ورود از شما با چای و عصرانه پذیرایی می کنند. از امکانات دیگر آن می توان به امکان سفارش غذا از رستوران، سفارش کتاب از کتابخانه، سرویس بهداشتی فرنگی و ایرانی در هر واگن، سیستم تلویزیون با هشت کانال، دمپایی مخصوص در هرکوپه و سیستم احضار مهماندار از داخل کوپه اشاره کرد.

کوپه قطار زندگی

قطارهای فدک تهران مشهد

قطارهای فدک به عنوان هتل های 5 ستاره شناخته می شوند و در 4 کلاس عصرانه، اکونومی، بیزینس و ویژه می توانید بلیط آن را تهیه کنید. هر یک از این کلاس ها امکانات ویژه ای دارد که در کلاس ویژه شامل استقبال با فرش قرمز، سرویس خواب با کیفیت، سرو نوشیدنی به صورت نامحدود بر حسب درخواست مسافر، ارائه پک بهداشتی برای هر مسافر، سرو عصرانه یا صبحانه و مواردی دیگر می باشد.

کوپه قطار فدک

قطارهای نور تهران مشهد

قطارهای نور 5 ستاره متعلق به شرکت نورالرضا بوده که واگن های این قطار از کشور چین وارد شده که بر اساس الگوی واگن های اروپایی طراحی شده اند. از امکانات این قطار می توان به سیستم تهویه مطبوع، عایق بندی صوتی و حرارتی دیواره واگن ها، سرویس های بهداشتی فرنگی در هر واگن، وجود نمایشگر با 4 کانال و هدفون مجزا برای هر مسافر اشاره کرد. قطار نور نیز کلاس های متفاوتی داشته که قیمت آن ها نیز متفاوت است.

کوپه قطار 5 ستاره نور

بهترین قطارهای 4 ستاره تهران مشهد

علاوه بر قطارهای 5 ستاره و لوکس، قطارهای 4 ستاره مختلفی مانند غزال، پردیس و 4 ستاره سیمرغ نیز در مسیر تهران مشهد وجود دارد. در ادامه، امکانات و ویژگی های این قطارها بررسی شده است.

قطار 4 ستاره غزال تهران مشهد

این قطار جزء قطارهای تندرو می باشد. از امکانات آن می توان به مانیتور، تخت خواب راحت، سیستم تهویه مطبوع، رستوران، میزهای تاشو و سرویس بهداشتی مجزا در هر واگن اشاره کرد. همچنین می توانید از پذیرایی در بدو ورود و کتابخانه موجود در قطار نیز بهره مند شوید.

کوپه قطار 4 ستاره غزال

قطار 4 ستاره پردیس تهران مشهد

این قطار مربوط به شرکت رجا بوده و به صورت سالنی می باشد که لوکوموتیو نداشته و به صورت خودکشش حرکت می کند و سرعت آن به 160 کیلومتر در ساعت می رسد. قطار پردیس به صورت کوپه ای نبوده ولی از صندلی های راحتی مشابه صندلی هواپیما در آن استفاده شده است. دیواره آن نسبت به گرما و صوت عایق بوده و دارای سرویس بهداشتی فرنگی نیز می باشد. همچنین در این قطارها پذیرایی شام و نهار در رستوران صورت می گیرد.

قطار 4 ستاره سیمرغ تهران مشهد

این نوع قطار، جزء قطارهای ویژه شرکت رجا بوده و به صورت کوپه ای می باشد. هر واگن دارای 8 کوپه 4 نفره بوده و سرویس های بهداشتی مجزا دارد. قطار سیمرغ دارای رستوران می باشد که از ساعت 7 الی 23 فعال بوده و می توانید وعده غذایی خود را در آن سفارش دهید. وجود سرویس خواب با کیفیت، پذیرایی در بدو ورود، مانیتور و سیستم تهویه مناسب از امکانات دیگر این قطار است.

کوپه قطار 4 ستاره سیمرغ

قطار 4 ستاره غدیر تهران مشهد

این قطار مربوط به شرکت ریل ترابر سبا بوده و جزء ایمن ترین قطارهای موجود در ایران می باشد. قطار غدیر در دسته قطارهای کوپه ای ایمن و تندرو با 160 کیلومتر بر ساعت قرار می گیرد. از ویژگی های این قطارها وجود سیستم Bombarier مربوط به آلمان است که باعث می شود هنگام حرکت قطار لرزش کمتری را احساس کنید. وجود سرویس های بهداشتی فرنگی و ایرانی در هر واگن، ضد آتش بودن قطار، درب های اتوماتیک و لمسی بین واگن ها و تهیه غذای گرم از امکانات دیگر آن است. در کوپه این قطارها محفظه های نگهداری مواد غذایی، سیستم صوتی و تصویری مجهز و سرویس خواب با کیفیت وجود دارد.

کوپه قطار 4 ستاره غدیر

بهترین قطارهای 3 ستاره تهران مشهد

قطارهای 3 ستاره دارای امکاناتی شبیه به قطارهای 4 ستاره بوده ولی کیفیت آن پایین تر بوده و واگن های آن قدیمی تر می باشند. در این دسته می توان به قطارهای کوپه ای 3 ستاره شهاب، اپتیما و 3 ستاره خلیج فارس اشاره کرد. از امکانات این قطارها می توان به سیستم صوتی و تصویری، پذیرایی در کوپه در بدو ورود و 2 سرویس بهداشتی در هر واگن اشاره کرد. این قطارها، جزء قطارهای مقرون به صرفه بوده و گزینه مناسبی برای سفرهای اقتصادی می باشد.

کوپه قطار 3 ستاره شهاب

بهترین قطار اتوبوسی تهران مشهد

در دسته قطارهای اتوبوسی می توان به قطار پردیس و صبا اشاره کرد. این قطارها فاقد کوپه بوده و دارای صندلی می باشند. از ویژگی های این نوع قطارها می توان به تندرو بودن آن اشاره کرد. قطار پردیس سرعت بیشتری داشته و مسیر تهران مشهد را در 8 ساعت طی می کند که این زمان برای قطار صبا حدود 10 ساعت است. قطار صبا نسبت به پردیس ازران تر بوده و دارای دو طبقه می باشد و هر واگن دارای سیستم تصویری مجزا می باشند. قطار پردیس صندلی راحت تری داشته و دارای رستوران می باشد ولی در قطار صبا رستوران وجود ندارد.

قطار صبا

قطارهای 6 تخته تهران مشهد

در این دسته می توان به قطارهای 6 تخته میلاد، 6 تخته پارسی و اپتیما اشاره کرد. این قطارها برای سفرهای گروهی مخصوصا دانشجویان، مناسب می باشند. امکانات این دو قطار متفاوت بوده که در ادامه بررسی شده است.

قطار 6 تخته میلاد تهران مشهد

قطار 6 تخته میلاد متعلق به شرکت رجا بوده و جزء قطارهای 3 ستاره می باشد. از امکانات این قطار وجود رستوران می باشد که می توانید در طول سفر غذای گرم سرو کنید. کوپه این قطار دارای صندلی های راحتی بوده و تاشو می باشند و می تواند به کوپه 4 تخته یا 6 تخته تبدیل شوند و برای هر مسافر سرویس خواب جدا وجود دارد. از امکانات دیگر آن می توان به پذیرایی میان وعده رایگان، فروش تنقلات در قطار و سیستم صوتی تصویری در کوپه اشاره کرد.

کوپه قطار 6 تخته میلاد

قطار 6 تخته پارسی تهران مشهد

این قطار 3 ستاره نیز متعلق به شرکت رجا بوده و جزء قطارهای درجه 2 در ایران می باشد. واگن های این قطار دارای 10 کوپه 6 تختی بوده و هر واگن دارای سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی مجزا می باشند. صندلی های این واگن به صورت صندلی 3 نفره در روبه روی یکدیگر بوده و هنگام خوابیدن مسافران به 6 تخت در ردیف های پایین، وسط و بالا تبدیل می شوند. واگن ها دارای سیستم تهویه مطبوع بوده و شیشه ها دوجداره می باشند. در این قطار نیز رستوران و کتابخانه وجود دارد که می توانید از خدمات آن استفاده کنید.

کوپه قطار 6 تخته پارسی

قطار 6 تخته اپتیما تهران مشهد

این قطار مربوط به شرکت ریل سیر کوثر می باشد. قطار اپتیما دارای سیستم تهویه هوا با قابلیت تنظیم در کوپه، سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی در هر واگن، شیشه و بدنه عایق، پذیرایی رایگان میان وعده و امکان سفارش وعده غذایی می باشد.

کوپه قطار 6 تخته اپتیما

بهترین قطار ارزان تهران مشهد

در میان قطارهای 4 ستاره، قطارهای اتوبوسی پردیس و صبا قیمت پایین تری نسبت به قطارهای 4 ستاره کوپه ای دارند و با توجه به اینکه سرعت بیشتری دارند گزینه مناسبی می باشند. اگر انتخاب شما، قطارهای 6 تخته باشد، قطار 6 تخته اپتیما قیمت پایین تری داشته و گزینه مناسب تری می باشد.

مطلب پایانی

در این مقاله، توضیحات کاملی از انواع قطارهای موجود در مسیر تهران به مشهد به همراه امکانات مختلف آن ارائه شد. این قطارها تنوع بالایی از لحاظ کیفیت و امکانات دارند که در قیمت بلیط قطار تهران مشهد تاثیرگذار هستند. اگر شما در سفر به مشهد از قطار استفاده کرده اید، تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.