فرودگاه بین المللی دبی یکی از اصلی ترین شاهراه های جا به جایی مسافر در دنیا می باشد که سالانه عددی بالغ بر 70 میلیون مسافر را جا به جا می کند. این فرودگاه که فرودگاه اصلی فرودگاه دبی نیز است، در مسیر بسیاری از پرواز خارجی غیرمستقیم از مبدا ایران قرار دارد. در ادامه با امکانات آن بیش تر آشنا خواهید شد.

فرودگاه بین المللی دبی

درباره فرودگاه بین المللی دبی

این فرودگاه با کد یاتا DXB، توسط شرکت فرودگاهی دبی اداره می شود و قطب اصلی ایرلاین هایی هم چون فلای دبی و هواپیمایی امارات نیز می باشد. جالب است بدانید که قطب هواپیمایی امارات، بزرگ ترین قطب در خاورمیانه است؛ چراکه 64 درصد رفت و آمد مسافرهای این فرودگاه متعلق به هواپیمایی امارات می باشد. فلای دبی نیز به عنوان یک شرکت هواپیمایی دیگر، حدود 10 درصد پروازهای این فرودگاه رو به خود اختصاص داده است.

موقعیت مکانی

 فرودگاه دبی در منطقه القرهود و در ۴/۶ کیلومتری شرق دبی قرار دارد که از طریق بزرگراه  D89به مسیر شهری متصل می شود. برای اینکه از این فرودگاه راهی مرکز شهر شوید نیز به خطوط مترو، اتوبوس و یا تاکسی دسترسی خواهید داشت. مترو دبی، داخل هر 3 ترمینال این فرودگاه ایستگاه دارد.

ترمینال های فرودگاه بین المللی دبی

این فرودگاه در حال حاضر دارای 3 ترمینال می باشد که در ادامه هر یک بررسی شده اند:

ترمینال شماره 1

که ترمینال اصلی این فرودگاه می باشد و همه ی پرواز های بین المللی به استثنای پرواز های شرکت هواپیمایی امارات از این ترمینال انجام می شود. این ترمینال دارای دو تا سالن مجزا برای مسافرهای بیزینس کلاس و فرست کلاس دارد که در هر کدام امکانات خاصی به مسافرها ارائه داده می گردد.

ترمینال شماره 2

این ترمینال مخصوص به پرواز های چارتری اختصاص دارد و علاوه بر آن، پرواز ایرلاین های ایرانی و کشورهای حوزه ی خلیج فارس مثل امارات متحده ی عربی نیز از این ترمینال انجام می گردد.

ترمینال شماره 3

قبل از هر چیز، جالب است بدانید که پایانه ی 3 فرودگاه بین المللی دبی، بزرگترین پایانه ی فرودگاهی در جهان می باشد. می توان گفت این ترمینال، ترمینال ویژه و منحصر به فردِ فرودگاه بین المللی دبی محسوب می شود که فقط پرواز های مخصوص شرکت های اماراتی مثل امارات، فلای دبی، اتحاد و همینطور شرکت هواپیمایی کانتاس (کوانتاس) کشور استرالیا از این پایانه پرواز می کنند. این ترمینال دارای دو  سالن A   و می باشد.

ترمینال 3 فرودگاه بین المللی دبی

شهرت های جهانی فرودگاه بین المللی دبی

پر رفت و آمدترین فرودگاه جهان بر اساس جابجایی مسافران بین المللی

سومین فرودگاه پر رفت و آمد جهان بر اساس تعداد مسافرها

ششمین فرودگاه پر رفت و آمد جهان بر اساس جابه جایی و انتقال بار

پر رفت و آمد ترین قطب شرکت هواپیمایی، برای پرواز با ایرباس ای 380

امکانات فرودگاه بین المللی دبی

از جمله امکانات این فرودگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

فروشگاه فری شاپ

فروشگاه فری شاپ دبی؛ یه فروشگاه 24 ساعته معاف از مالیات می باشد که مرجع بزرگی از  انواع محصول شامل برندهای معروف می باشد. این فروشگاه، تنها فروشگاهی است که در دبی به صورت قانونی مشروبات الکلی ارائه می دهد. این فروشگاه در هر 3 ترمینال این فرودگاه در بخش ورودی و خروجی وجود دارد و جالب است بدانید فری شاپ، بزرگ ترین فروشگاه خرده فروش فرودگاهی در جهان می باشد.

فروشگاه های فری شاپ فرودگاه بین المللی دبی

هتل های فرودگاه

از امکانات دیگر این فرودگاه می توان به هتل های آن اشاره کرد که ویژه مسافرانی است که فاصله پروازی آن ها زیاد است. هتل 4 ستاره Millennium Dubai Airport Hotel  با امکاناتی هم چون رستوران، کافی شاپ، سالن بدنسازی و استخر روباز می باشد. هم چنین هتل Dubai International Terminal نیز دارای امکانات پیشرفته و راحت تری برای مسافرها می باشد که به صورت شبانه روزی خدمات رسانی می کند.