فرودگاه بین المللی فرانکفورت در 12 کیلومتری جنوب غربی مرکز شهر فرانکفورت قرار دارد که در سال 2016 از نظر ترافیک مسافر بعد از فرودگاه هیترو لندن و شاردوگل پاریس و فرودگاه اسخیپول آمستردام قرار گرفت. اگه قصد خرید بلیط پرواز خارجی به مقصد فرانکفورت را دارید، در ادامه اطلاعات جامعی در مورد ترمینال ها و امکانات این فرودگاه ارائه شده است که توصیه می کنیم حتما تا پایان همراه ما باشید.

فرودگاه بین المللی فرانکفورت

فرودگاه بین المللی راین-ماین فرانکفورت

فرودگاه بین المللی فرانکفورت در 8 ژانویه ی 1936؛ یعنی زمانی که آلمان در دست نازی ها بود، افتتاح شد. این فرودگاه یکی از کلیدی ترین فرودگاه ها در زمان جنگ جهانی دوم برای پشتیبانی از نیروی هوایی آلمان نازی محسوب می شد. در حال حاضر، علاوه بر اهمیت بسیار زیاد در جا به جایی مسافر در اکثر مسیرهای پروازی دنیا، در حمل بار نیز نقش مهمی دارد؛ به طوری که سال 2016 با حمل 2,1 میلیون تُن بار، بزرگترین فرودگاه حمل بار در اروپا و هشتمین فرودگاه در کل دنیا شناخته شد.

ترمینال های فرودگاه راین-ماین

فرودگاه راین-ماین در حال حاضر شامل دو ترمینال بزرگ با 5 سالن و همچنین یک ترمینال کوچک برای پروازهای مکرر و فرست کلاس ایرلاین لوفت هانزا محسوب می شود. ارتباط بین ترمینال ها با سیستم حمل و نقل skyline که یک خط زیرزمینی با توقف در ترمینال 1A/Z (مخصوص پروازهای داخلی، بین المللی و شنگن) و گیت های BC و گیت های DE ترمینال 2 هست، برقرار می شود.

ترمینال 1

در ترمینال 1 برای مسافران 4 سالن A، B، C و Z در نظر گرفته شده که مخصوص پروازهای لوفت هانزا و سایر ایرلاین های زیرمجموعه اش (مثل ایرلاین های بروکسل و سوئیس) و شرکت های شریک با Star Alliance (ایرلاین اژین یونان، ایرلاین های کانادا، چین ایر، مصر ایر، ایرلاین های سنگاپور، ایرلاین های آفریقای جنوبی، ایرلاین های بین المللی تایلند، ایرلاین های ترکی و ایرلاین یونایتد آمریکا ) می باشد. البته به جز لوفت هانزا و Star Alliance، در ترمینال 1 پروازهای هواپیمایی قطر، الاتحاد و ایرلاین های LATAM هم انجام می شود.

ترمینال 1 که قدیمی ترین ترمینال این فرودگاه به شمار می آید، از دو ترمینال دیگه بزرگتر و ظرفیت 40 میلیون مسافر در سال را دارد. این ترمینال در سال 1972 افتتاح و همزمان برای اولین بار در دنیا به سیستم جا به جایی بار تمام اتومات مجهز شد. طول این شبکه 70 کیلومتر است و هنوز هم به عنوان بزرگترین سیستم حمل و نقل بار فرودگاه دنیا با کارایی و قابل اعتماد نرخ 99.6 درصد کاملا شناخته می شود. سرعت انتقال 5 متر در ثانیه و حمل 18000 بسته در ساعت به یکی از 78 نقطه ی تخلیه ی بار از طریق یک مسیر زیر زمینی انجام می شود.

ترمینال 1 فرودگاه فرانکفورت

ترمینال 2

در ترمینال 2 با دو سالن D و E مخصوص ایرلاین های آمریکا، انگلیس، ژاپن، رویال جردن، کتی پاسیفیک و ایبریا و همچنین ایرلاین های عضو Skyteam (شامل ایرفرانس، آلیتالیا، ایرلاین های جنوبی چین، دلتا ) و همچنین ایرلاین امارات، ایرنامیبیا و رایان ایر هست.

ترمینال شماره 2 در سال 1994 افتتاح شد و ظرفیت 15 میلیون مسافر در سال را دارد. ایده ی ساخت این ترمینال توسط JSK مطرح شد.

ترمینال مخصوص پروازهای فرست کلاس لوفت هانزا

نزدیک به ترمینال 1، مسافران ایرلاین های سوئیس و آسترین با کلاس پروازی فرست، ترمینال مخصوص خود را دارند. این ترمینال که توسط شرکت Hollin Radoske طراحی شده، نسبت به دو ترمینال دیگر از امکانات بیشتری برخوردار می باشد. مسافران این ترمینال با سرویس های ویژه بین ترمینال و هواپیما جا به جا می شوند.

ترمینال مخصوص پروازهای فرست کلاس لوفت هانزا

ترمینال حمل بار

فرودگاه فرانکفورت دومین فرودگاه از نظر حمل بار، در بین سایر فرودگاه های اروپایی می باشد که در سال های 2010، میزان بار جا به جا شده توسط این فرودگاه  2,231,348 تُن گزارش شد. با این میزان بار، فرودگاه فرانکفورت موفق به کسب رتبه ی هفتم در بین فرودگاه های دنیا شد.

ترمینال در دست ساخت 3

برای توسعه و گسترش فرودگاه فرانکفورت، طی برنامه ریزی های انجام شده، پروژه ی ساخت ترمینال 3 از سال 2015 شروع شده و ظرفیت 25 میلیون مسافر در سال رو خواهد داشت. برای این منظور 75 پارکینگ برای هواپیما در نظر و طراحی شده است.

راه های دسترسی به فرودگاه

مسیرها و راه های دسترسی به این فرودگاه به شرح زیر می باشد:

حمل و نقل عمومی شهری

فرودگاه فرانکفورت به سیستم اتوبوس عمومی شهر متصل است و مسافران میتوانند با اتوبوس های خط 58 به ترمینال 1 فرودگاه بروند. لازم است بدانید این اتوبوس ها مربوط به خدمات شاتل فرودگاه نمی شوند و نیازمند پرداخت هزینه مازاد می باشند. اتوبوس های خط 61 در گیت 3 ترمینال 1 توقف دارند.

ترافیک شاتل

اغلب ایرلاین ها و هتل ها در این فرودگاه خدمات شاتل دارند و مسافران می توانند با این سرویس ها بین فرودگاه و شهر جا به جا شوند.

تاکسی

مقابل فرودگاه، تاکسی های ویژه برای انتقال مسافران به سطح شهر در ایستگاه های مخصوص قرار دارند.

ایستگاه قطار

فرودگاه فرانکفورت با دو ایستگاه به شبکه ی ریلی Deutsche متصل است. این قطارها در طول روز، هر 15 دقیقه یکب ار از فرودگاه به سمت مرکز شهر حرکت می کنند.

باندهای فرودگاه فرانکفورت

فرودگاه فرانکفورت در حال حاضر 4 باند برای پرواز دارد که در سه باند به صورت موازی در جهت شرق به غرب و یک باند در جهت شمال به جنوب پروازها انجام می شوند.

مشخصات فرودگاه فرانکفورت

کد یاتا (IATA): FR2

کد ایکائو (ICAO): EDDF

فاصله تا مرکز شهر: 12 کیلومتر فاصله از جنوب غربی فرودگاه تا مرکز شهر

هتل های فرودگاه فرانکفورت

یکی از مهم ترین امکاناتی که در داخل و یا اطراف فرودگاه ها در نظر گرفته می شود، هتل است. مسافران می توانند با رزرو هتل در نزدیکی فرودگاه، خیلی راحت به پرواز برسند و در مدت زمان انتظار برای پرواز، که در سفرهای بین المللی گاهی به چندین روز می رسد، بتوانند به خوبی استراحت کنند. اطراف فرودگاه فرانکفورت هم می توانید موقعیت های خوبی رو برای رزرو اقامت هتل پیدا کنید که در ادامه به دو مورد اشاره می کنیم.

مُتل وان فرانکفورت ایرپورت

متل وان بین مرکز شهر و فرودگاه فرانکفورت قرار گرفته و با خدمات شاتل ارائه شده در این هتل، مسافران به راحتی می توانند به فرودگاه برسند. علاوه بر سرویس های شاتل، ایستگاه های اتوبوس و قطار با این هتل تنها 20 دقیقه پیاده فاصله دارند. امکانات رفاهی و تفریحی مثل اتاق های بسیار آرام، اینترنت بی سیم رایگان، حمام خصوصی، رستوران و بار از جمله امکانات این هتل به شمار می روند.

هتل استیجن برگر فرودگاه فرانکفورت

هتل استیجن برگر در فصله ی 1.9 کیلومتری فرودگاه فرانکفورت قرار دارد و برای جا به جایی و انتقال مسافران به فرودگاه، خدمات شاتل رایگان ارائه میدهد. با رزرو این هتل، امکاناتی مثل اتاق های مجهز به سرویس خواب های راحت، اینترنت بی سیم رایگان، استخر، اسپا، سالن بدنسازی، سونا، رستوران و حمام ترکی در اخیار مسافران قرار میگیرد.

امکانات فرودگاه فرانکفورت

از اینکه تا اینجای مطلب همراه ما بودید از شما سپاسگزاریم. شما می توانید بروز ترین اخبار و مطالب حوزه گردشگری را از وبلاگ دنبال بفرمائید.