فرودگاه بین المللی هیترو لندن پر رفت وآمد ترین فرودگاه در اروپا و بریتانیا می باشد که از این نظر مقام ششم دنیا را به خود اختصاص داده است. بطوری که در سال 2015 حدود 75 میلیون مسافر در این فرودگاه جابجا شده اند . چنانچه بلیط پرواز خارجی به مقصد لندن را تهیه کنید، این فرودگاه میزبان شما خواهد بود. با ما در ادامه همراه باشید تا با امکانات آن در ادامه بیش تر آشنا شوید.

فرودگاه هیترو لندن

ترمینال های فرودگاه هیترو لندن

این فرودگاه شامل 5 ترمینال می باشد که درون هر ترمینال هتلی جهت استراحت و اقامت مسافران در نظر گرفته شده است. ترمینال شماره یک مربوط به پرواز های داخلی انگلستان و سایر شهرهای اروپایی با بعد مسافت کم است. فرودگاه شماره 2 و 3 مربوط به مقاصد دورتر از جمله شهرهای آسیا ، آفریقا و خاور میانه است. ترمینال شماره 5 این فرودگاه به صورت اختصاصی به پرواز های بریتیش ایرویز اختصاص یافته است.

ترمینال 1 فرودگاه هیترو لندن

ساخت ترمینال 1 فرودگاه هیترو لندن  در سال 1968 به اتمام رسید و در می 1969 با حضور ملکه الیزابت رسما افتتاح شد. این ترمینال با ترمینال های 2 و 3 در ساختمان مرکزی هم گروه شدند. به دلیل اینکه این ترمینال ظرفیت محدودی داشت، در سال 1990 بخش جدید (Europier) به آن اضافه شد. با تمام بازسازی ها و توسعه این ترمینال که در سال 2005 انجام شد، درنهایت 29 ژوئن 2015 به منظور گسترش ترمینال 2 به طور کامل بسته شد. پروازهای داخلی اروپایی و سایر پروازهای این ترمینال بین سایر ترمینال های فرودگاه توزیع شد.

ترمینال1 فرودگاه هیترو لندن

ترمینال 2

اولین ترمینال فرودگاه هیترو لندن، ترمینال 2 بود که در سال 1955 به عنوان ساختمان Europa افتتاح شد. این ترمینال با ظرفیت 1.2 میلیون مسافر در سال 1950 طراحی شد و مانند ترمینال های 1 و 3 درساختمان مرکزی فرودگاه قرار دارد . این ترمینال در اوایل قرن 21 بارها بازسازی شد و در نوامبر 2005 تصمیم بر این شد تا ترمینال 1 و 2 برای ساخت ترمینال جدید تخریب شوند. مجوز ساخت ترمینال جدید در سال 2007 توسط شهردار لندن و پارلمان منطقه ی بورگ هیلینگتون که فرودگاه در آن قرار دارد صادر شد. ترمینال مدرن و کاملا مجهز در سال 2014 به نام ترمینال ملکه افتتاح شد.

ترمینال جدید از دو بخش متصل به هم تشکیل شده که شامل، یک سالن به طول 270 متر و 200 متر مربع عرض (ترمینال 2A) با 12 پارکینگ و ترمینال ماهواره ای غربی 2B با طول 522 متر و 16 پارکینگ میشود. ظرفیت ترمینال جدید 2، 30 میلیون مسافر در نظر گرفته شده و پروازهای Star Alliance، ایرلاین های معروف Eurowing، Aer Lingus و Icelandir از این ترمینال انجام میشوند.

ترمینال 2 فرودگاه هیترو لندن

ترمینال 3

ترمینال 3 فرودگاه هیترو لندن در 13 نوامبر 1961 به عنوان ترمینال اقیانوسی افتتاح و مخصوص پروازهای آسیایی و مناطق اطراف اقیانوس اطلس در نظر گرفته شد. برای افزایش ظرفیت و توسعه ی فضای ترمینال، سال 2006 بخش Pier 6 جنوبی به ساختمان  اصلی اضافه شد.

پروازهای ایرلاین های آمریکایی، انگلیسی و Virigin Atlantic و امارات از این ترمینال انجام میشوند. علاوه بر این بخش زیادی از پروازهای Finnair، Qantas، ایرلاین های ژاپنی و سریلانکا  نیز در این ترمینال انجام میشوند.

ترمینال 3 فرودگاه هیترو لندن

ترمینال 4

ترمینال 4 در قسمت جنوبی فرودگاه و مقابل با مرکز بار و محموله قرار دارد. این ترمینال در اول آوریل 1986 توسط شاهزاده و پرنسس Wales، Charles و Diana افتتاح شد. از سال 2008 ایرلاین های Aeroflot، Air France و ایرلاین های KLM و Delta از این ترمینال برای پروازهای داخلی اروپایی و بین المللی استفاده می کنند. با اضافه کردن دو پارکینگ جدید برای ایرباس A320 به ترمینال 4، فضای بیرونی ترمینال تا حد زیادی توسعه پیدا کرد و در حال حاضر ظرفیت 9.2 مسافر در سال را دارد.

ترمینال 4 فرودگاه هیترو لندن

ترمینال 5

پروژه ی ساخت ترمینال 5 فرودگاه هیترو لندن از سال 2002 شروع و در 14 مارس 2008 توسط ملکه الیزابت افتتاح شد و بعد از دو هفته پروازهای این ترمینال آغاز شدند. شاید برای شما جالب باشد بدانید طراح و معمار این ترمینال ریچارد روگر؛ طراح مرکز Georges-Pompidou پاریس و مرکز فرماندهی Lloyd و The O2 بود.

ترمینال 5 با 396 متر طول و 176 متر عرض در ساختمون مرکزی فرودگاه قرار دارد و بیشتر برای پرواز ایرلاین های انگلیسی در نظر گرفته شده است.

ترمینال 5 فرودگاه هیترو لندن

راه های دسترسی به فرودگاه هیترو لندن

یکی از مهم ترین سوالاتی که برای اکثر مسافران پیش میاد، نحوه ی جابه جایی و رسیدن به فرودگاه مورد نظر آن ها است. چراکه اگر از نحوه ی رفتن به فرودگاه اطلاع نداشته باشید، ممکن است با مشکلات زیادی مواجه شوید. در سفر به لندن، چنانچه قصد دارید به فرودگاه هیترو لندن بروید، چند راه پیش روی شما قرار دارد که عبارتند از:

قطار

بهترین راه برای رفتن به فرودگاه هیترو استفاده از قطارهای سریع السیر Heathrow است که هر پانزده  دقیقه یکبار حرکت می کنند. این قطار در Hayes، Southall، Hanwell، West Ealing و Ealling Broadway توقف دارد و از ترمینال های 1، 2 و 3 عبور می کند. برای رفتن به ترمینال های 4 و 5 هم سرویس های مخصوصی در قطار سریع السیر در نظر گرفته شده است.

تاکسی

اگر قصد دارید با تاکسی از فرودگاه به داخل شهر بروید، پیشنهاد می کنیم از تاکسی های مشکی رنگ مقابل فرودگاه استفاده کنید تا در طول مسیر به مشکل برخورد نکنید.

هتل های فرودگاه هیترو لندن

در طول سفرهای خارجی گاهی مسافران مجبور می شوند ساعتهای زیادی را در انتظار پرواز در فرودگاه سپری کنند. با توجه به طولانی بودن زمان انتظار در این شرایط بهترین کار، رزرو هتل می باشد. از جمله هتل هایی که برای فرودگاه هیترو لندن می توان معرفی کرد، عبارتند از:

هتل رنسانس لندن هیترو

این هتل با امکانات بسیار عالی مانند اتاق های بسیار لوکس و آروم، رستوران، اینترنت بی سیم رایگان، سالن بدنسازی، ماساژ و سولاریوم در فاصله ی 5 دقیقه رانندگی تا ترمینال 1، 2 و 3 فرودگاه هیترو لندن فاصله دارد.

هتل پریمیر این فرودگاه هیترو لندن

این هتل 3 ستاره با امکاناتی مثل سرویس خواب های راحت، حمام خصوصی در اتاق، اینترنت رایگان، رستوران، کافه و شرایط ایدا آل برای اقامت چند روزه، یکی از پر طرفدارترین هتل های فرودگاه به شمار می رود.

هتل پریمیر فرودگاه هیترو لندن

از اینکه تا اینجای مطلب همراه ما بودید از شما سپاسگزاریم. شما می توانید بروز ترین اخبار و مطالب حوزه گردشگری را از وبلاگ دنبال بفرمائید.