مشکلات جسمانی که در سفر با خرید بلیط هواپیما رایج هستند

بدن انسان طوری طراحی شده که با جاذبه ی موجود در زمین و فشار هوای زمین هماهنگ باشد. پس هر تغییری که در این شرایط ایجاد شود، حتی بسیار جزئی؛ ممکن است بدن را با مسائل و مشکلاتی روبرو کند. تفاوتی ندارد که در هواپیما باشید یا زیر آب به غواصی بپردازید.

 

حتماً برایتان پیش آمده که هنگام نشست و برخاست هواپیما، دچار سرگیجه، دردگوش، بیخوابی و... شده اید و پس از چند دقیقه رفع شده است. آیا دلیل این مشکلات را می دانید؟

همانطور که می دانید بدن انسان طوری طراحی شده که با جاذبه ی موجود در زمین و فشار هوای زمین هماهنگ باشد. پس هر تغییری که در این شرایط ایجاد شود، حتی بسیار جزئی؛ ممکن است بدن را با مسائل و مشکلاتی روبرو کند. تفاوتی ندارد که در هواپیما باشید یا زیر آب به غواصی بپردازید. در هر حال، شرایط عادی بدنی، تغییر کرده است. این تغییر، با مشکلاتی همراه خواهد بود. این تغییر، ممکن است ما را دچار استرس کند.

بی شک سفر با هواپیما، در تمام دنیا به عنوان یک سفر ایمن و سریع شناخته شده است. سالانه حدود 2میلیارد سفر با هواپیما انجام می شود. معمولاً افرادی که با هواپیما سفر می کنند؛ مشکلی ندارند. اما در معدود مواردی، افرادی از سفرهای هوایی و مشکلات پیش آمده برای آن ها شکایت دارند که البته این مشکلات، چندان جدی نیست و با رعایت مواردی، کاملاً قابل رفع است. چرا که تغییرات فیزیکی خاصی روی بدن اعمال می شود که ناشی از کاهش فشار اتمسفر، ارتعاش و درجه حرارت زیر صفر است.

توجه شما را به نکاتی چند که می تواند از این مشکلات جلوگیری کند و یا باعث رفع آن ها شود؛ جلب می کنیم:

  1. ممکن است برخی افراد درهنگام سفرهای هوایی، دچار حالت تهوع، استفراغ، سرگیجه، بی اشتهایی و ار این قبیل مشکلات شوند. برای جلوگیری از ایجاد چنین مشکلاتی،؛ ابتدا با پزشک مشورت کنید. سایت خرید بلیط هواپیما رسپینا 24، برطبق مطالعات علمی دانشمندان که در این زمینه انجام شده است، پیشنهاد می کند که تا 2 ساعت قبل از پرواز از خوردن و آشامیدن سنگین، خودداری کنید. و نیز از هوای سردی که از تهویه ی بالای سر شما قرار دارد، مستقیماً بر روی صورت خود استفاده کنید.

همینطور می توانید در داخل هواپیما، از شیشه هواپیما به بیرون از هواپیما و اصطلاحاً به افق و دوردست ها خیره شوید.

مصرف یک عدد قرص دیمن هیدرینات نیز ، قبا از شروع سفر، می تواند بسیا موثر واقع شود.

2. برخی افراد در هنگام نشستن یا برخاستن هواپیما، ممکن است دچار درد گوش و گرفتگی گوش شوند. برای جلوگیری از این حالت، بیماران با عفونت دستگاه فوقانی تنفس باید نیم ساعت قبل از نشستن پرواز از قرص های آنتی هیستامین استفاده کنند. جویدن آدامس، مکیدن شکلات و به دهان گرفتن پستانک توسط نوزادان یا کودکان نیز باعث به کارگیری عضلات بلع و جلوگیری از گوش درد هنگام سفر می شود.

زمان بلندشدن هواپیما نیز می توان با انجام مانور «والسالوا» از گرفتگی گوش جلوگیری کرد. برای این کار باید ابتدا یک نفس عمیق بکشید و هوا را در ریه ها ذخیره کنید. سپس دهان را ببندید، با انگشتان خود سوراخ های بینی را بگیرید و سعی کنید هوا را از بینی بیرون بدهید (درست مانند حالتی که هنگام پاک کردن بینی انجام می دهیم). به این ترتیب هوار وارد گوش میانی می شود و فشار آن به طور مساوی خارج خواهدشد. البته انجام این مانور هنگام سرماخوردگی توصیه نمی شود.

3. برخی افراد در هنگام پرواز، دچار تنگی نفس می شوند که آزار دهنده است. استرس ناشی از پرواز بسیار شایع است و می تواند باعث تند نفس زدن و اختلال در سیستم ریوی و اکسیژن رسانی شود. در این حالت توصیه می شود فرد در هوای دم خود مجددا دم و بازدم انجام دهد یعنی کیسه ای در اختیار او قرار می گیرد که باید چند بار در آن نفس بکشد. این کار باعث می شود دی اکسید کربن خون بالا برود و حالت تنگی نفس برطرف شود. باید توجه داشته باشید که تنگی نفس در این حالت ارتباطی با سیستم اکسیژن رسانی هواپیما ندارد و بر اثر استرس دچار این حالت می شوید. برای کاهش ترس از مسافرت با هواپیما نیز می توان از قرص های آرامبخش با دستور پزشک معالج استفاده کرد.

4.یکی از مشکلاتی که ممکن است برای برخی مسافران هواپیما پیش بیاید، بی خوابی است. از جمله عوامل ایجاد کننده این مشکلات، استرس پرواز، تبخیر آب بدن و خشکی محیط است. برای جلوگیری از ایجاد این مشکلات، باید در طول سفر، به اندازه کافی آب بنوشید و از مصرف نوشیدنی های مدر و کافئین دار مثل قهوه و چای اجتناب کنید. کافئین علاوه بر ایجاد کم آبی می تواند باعث افزایش تحریک پذیری، استرس و بی خوابی شود.

5. برخی افراد ممکن است به علت تغییرات ایجاد شده در فشار محیط و کاهش جاذبه، دچار درد و گرفتگی عضلات پا و خصوصاٌ درد ساق پا شوند. در مسافرت های طولانی به علت محدودیت در حرکت اندام ها و کندی جریان خون، امکان ورم ساق و اطراف قوزک پا وجود دارد. این حالت در بیماران قلبی و خانم هایی که از قرص ضدبارداری استفاده می کنند خطر ایجاد لخته خون و ترومبوفلبیت را بالا می برد، بنابراین توصیه می شود مسافران در مواقعی که اجازه دارند، داخل هواپیما حرکت کنند و راه بروند یا حین نشستن عضلات خود را منقبض و منبسط کنند تا گردش خون در اندام ها افزایش پیدا کند. استفاده از جوراب های مخصوص طبی هم مفید است.

6.ممکن است برخی افراد درهنگام پرواز، دچار علائمی شبیه به سرماخوردگی شوند. جالب است بدانید که انسان در هنگام پرواز، خصوصاً پروازهای طولانی، تا 100 برابر بیش از حالت عادی، دچار علائم سرماخوردگی شوند. چون بدلیل خشکی هوا، امکان انتقال ویروس های سرما خوردگی بسیار افزایش می یابد. برای جلوگیری از ایجاد این علائم، دست های خود را در هنگام پرواز، مرتب بشویید و نیز از دستمال های مرطوب ضدعفونی کننده استفاده کنید.

7- البته باید افزود که درد گوش و حالت تهوع گاهی ممکن است در سفرهای با قطار و حتی اتوبوس نیز اتفاق بیوفتد لذا می بایست به این توصیه ها حتی در هنگام خرید بلیط قطار و نیز بلیط چارتر هواپیما و اتوبوس نیز توجه نمود.