شرایط حمل حیوانات با هواپیما، قطار یا اتوبوس

برای بسیاری از مسافرانی که راهی سفر طولانی داخلی یا خارجی می شوند یا اینکه قصد مهاجرت دارند، نگرانی از بابت حیوانات خانگی همیشه وجود داشته است. در این مقاله، راهنمای حمل حیوانات با هواپیما، قطار یا اتوبوس بررسی شده است تا با خیال راحت راهی سفر شوید. با ما همراه باشید.

شرایط حمل حیوانات با هواپیما، قطار یا اتوبوس

شرایط حمل حیوانات با هواپیما

در سفرهای هوایی، امکان حمل حیوان با هواپیما به 2 صورت مسافری و کارگو فراهم می باشد. البته در این صورت قوانین ایرلاین های داخلی و خارجی در مواقعی ممکن است با هم تفاوت داشته باشد که در ادامه هر یک بررسی شده است.

شرایط حمل حیوان با هواپیما در ایرلاین های داخلی

مهم ترین نکته ای که در این خصوص می بایست مدنظر دهید این است که ورود حیوان به داخل کابین مسافری در کلیه ایرلاین های داخلی به دلیل مسائل امنیتی و امکان عدم کنترل حیوان ممنوع است. اما شما می توانید به 2 صورت، موجود زنده را با هواپیما حمل کنید:

روش اول، به صورت مسافرتی است که بعد از رزرو بلیط هواپیما، موجود زنده در فرودگاه به همراه مسافر پذيرش شده و در فرودگاه مقصد در سالن دریافت جامه دان به مسافر تحويل می گردد.

روش دوم، به صورت کارگو (بارنامه) است. یعنی اگر نتوانستید همراه حیوان سفر کنید، آن را در پایانه باربری تحویل می دهید و در فرودگاه مقصد توسط شخصی که در بارنامه قید کرده اید، تحویل می گیرید. هم چنین اگر ایرلاین از پذیرش حیوان ممانعت به عمل آورد یا اینکه وزن قفس از 5 کیلوگرم بیش تر بود باید به صورت کارگو حیوان خود را در سفر همراه ببرید.

شرایط پذیرش حیوان در پروازهای داخلی

- حضور مسافر حداقل یک ساعت و نیم پیش از پرواز در فرودگاه

- استفاده از قفس استاندارد و مطمئن (برای هر ایرلاین متفاوت است)

- امکان پذیرش حداکثر2 قلاده سگ، گربه یا 10 پرنده زینتی

 *استفاده از یک قفس برای حیوان مادر به همراه 3 بچه خود تا 21 هفته با وزن 14 کیلوگرم  امکان پذیر است.

- حیوان گران قیمت، خاص، وحشی، پرخاشگر، پیر، بیمار، دارای ویژگی ناسازگار با محیط (مثل بوی بد و ...) نباشد.

- آبزیان و برخی از پرندگان در پرواز پذیرش نمی شوند.

شرایط پذیرش حیوان در پروازهای داخلی

مدارک لازم برای پذیرش حیوان در پروازهای داخلی

- اصل گواهی معتبر بهداشتی صادره از اداره دامپزشکی کشور

- تائیدیه کتبی قرنطینه دامپزشکی فرودگاه (در صورت نیاز) 

- مدارک واكسيناسيون معتبر

- شناسنامه یا گذرنامه حیوان 

- پرداخت کرایه حمل

- تکمیل فرم مخصوص حمل موجود زنده

هزینه حمل حیوان در پروازهای داخلی

هزینه حمل حیوان بر اساس قوانین هر ایرلاین متفاوت است. همچنین بنا بر مسافت نیز، قیمت آن متغیر می باشد. مثلا نرخ  بلیط هواپیما تهران مشهد برای حمل حیوانات با قیمت پرواز از مبدا تهران به بندرعباس تفاوت خواهد داشت. در پروازهای ایرلاین ماهان، نرخ حمل حیوان به صورت زیر محاسبه می شود:

- پرندگان: وزن کامل پرنده به همراه قفس × 4 × اضافه بار مسیر 

- حیوانات اهلی: وزن کامل حیوان به همراه قفس ×2× اضافه بار مسیر 

کدام ایرلاین های داخلی، حیوانات را پرواز پذیرش می کنند؟

بیش تر ایرلاین های داخلی شناخته شده، مطابق قوانین و شرایط ذکر شده حیوانات را پذیرش می کنند. البته قوانین در طول زمان بر اساس شرایط مثل شروع پیک کرونا یا سویه های جدید و ... ممکن است تغییر کند یا با محدودیت ها و سخت گیری های بیش تری اجرا شود. توصیه می کنیم قبل از رزرو بلیط، حتما با دفتر ایرلاین تماس گرفته و قوانین بروز شده را جویا شوید. در صورتی هم که ایرلاین پرواز شما حیوان را پذیرش نکرد می بایست از خدمات کارگو سایر ایرلاین ها استفاده کنید.

پذیرش حیوانات ایرلاین های داخلی در پرواز

شرایط حمل حیوان با هواپیما در ایرلاین های خارجی

در پرواز های بین المللی که با ایرلاین های خارجی برگزار می شود، پذیرش حیوان نیز محدودیت های کم تری دارد. به عنوان در اکثر ایرلاین های خارجی امکان بردن قفس حیوان داخل کابین پرواز وجود دارد. مدارک و شرایط لازم برای پذیرش نیز تا حد زیادی مشابه موارد عنوان شده در قسمت ایرلاین های داخلی است اما توصیه می کنیم بعد از رزرو بلیط حتما با دفتر نمایندگی ایرلاین تماس حاصل نمائید. در ادامه، قوانین 2 ایرلاین خارجی پرتردد در ایران بررسی شده است. هم چنین شما می توانید از طریق تماس با کارشناسان پرواز خارجی رسپینا در این خصوص راهنمایی بگیرید.

قوانین حمل حیوان خانگی در پروازهای ترکیش

شرایط حمل حیوانات در پروازهای ترکیش ایرلاینز به صورت زیر است:

- اگر وزن حیوان خانگی شما و قفس یا باکس حمل آن حداکثر 8 کیلوگرم باشد، می توانید آن را به همراه خود به داخل کابین مسافرین ببرید. در غیراینصورت حیوان می بایست به قسمت بار هواپیما منتقل شود. قفس نیز می تواند حداکثر 23 سانتی متر (ارتفاع) × 30 سانتی متر (عرض) × 40 سانتی متر (طول) داشته باشد.

- برای انتقال حیوان زنده در کابین یا انبار هواپیما، رزرو باید حداکثر 6 ساعت قبل از زمان حرکت پرواز انجام و تایید شود.

- پذیرش حیوانات باردار، توله سگ ها یا بچه گربه های زیر 10 هفته در پروازهای ترکیش ایرلاینز صورت نمی پذیرد.

قوانین حمل حیوان خانگی در پروازهای ترکیش

قوانین حمل حیوان خانگی در پروازهای فلای امیریتز

- اگر مدت زمان پرواز بیش از 17 ساعت نباشد، حیوانات خانگی را می توان به عنوان چمدان چک شده به داخل کابین حمل کرد. در طول مدت پرواز، حیوان باید در داخل قفس یا باکس باقی بماند.

- ابعاد قفس یا باکس نباید بیش از 59 اینچ (حدودا 1.4 متر) باشد. همچنین وزن حامل و حیوان خانگی در ترکیب نباید بیش از 51 پوند (23 کیلوگرم) باشد.

- شاهین ها، گربه ها، پرندگان و سگ ها به عنوان مسافران حیوان خانگی در پروازهای فلای امیریتز پذیرفته می شوند.

- اگر ابعاد کل (طول + عرض + ارتفاع) قفس حیوان خانگی شما از 300 سانتی متر (118 اینچ) بیش تر شود، حیوان خانگی شما باید به عنوان بار حمل شود.

شرایط حمل حیوانات با قطار

متاسفانه شرکت های حمل و نقل ریلی داخلی امکان همراه بردن حیوان در سفر با قطار را به مسافران ارائه نمی دهند. اما می توانید پس از رزرو بلیط قطار، مطابق خدمات کارگو فرودگاه که پیش تر اشاره کردیم، حیوان خود را در شهر مقصد تحویل بگیرید. البته برخی از شرکت های ریلی امکان ورود قفس پرندگان با شرایط خاص را ارائه می دهند. برای این مورد توصیه می کنیم با دفتر اطلاعات ایستگاه قطار شهر مبدا خود تماس حاصل نمائید.

شرایط حمل حیوانات با اتوبوس

با توجه به شرایط این وسیله نقلیه و محدودیت های بیش تری که نسبت به قطار و هواپیما دارد، لذا حمل حیوان با رزرو بلیط اتوبوس نیز امکان پذیر نیست. بر اساس تبصره ماده 25 ابلاغیه سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، حمل هرگونه بار غیربهداشتی از قبیل احشام (مرده یا زنده) یا حیوانات خانگی غیرقانونی محسوب می شود. از نظر منطقی نیز با توجه به فضای کوچک داخل اتوبوس و تهویه محدودی که دارد، بردن حیوان داخل اتوبوس هم برای حیوان و هم برای سایر مسافران آزار دهنده خواهد بود. با توجه به محفظه ی بسته کابین بار هم امکان انتقال حیوان به آن جا نیز وجود ندارد. البته در مواقعی ممکن است بتوانید از طریق توافق با راننده قفس پرنده یا حیواناتی که جثه کوچکی دارند را به داخل ببرید که البته این اقدام غیرقانونی در صورت شکایت مسافران، از طریق مراجع قابل پیگیری خواهد بود.

شرایط حمل حیوانات با قطار

کلام پایانی

با توجه به مواردی که تا اینجا برشمردیم، بهترین و تقریبا تنها روش برای همراه بردن حیوانات در سفر، حمل آن ها با هواپیما است. البته اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که حیوانات وحشی یا لاکچری را نگه می دارید، احتمال اینکه بتوانید آن را در سفر همراه ببرید، تقریبا صفر است! با تمام به موارد گفته شده چنانچه در خصوص حمل حیوانات در هواپیما، قطار یا اتوبوس نیاز به راهنمایی دارید، می توانید از کارشناسان خبره رسپینا از طریق تماس با شماره تلفن های درج شده در پایین صفحه کمک بگیرید.