کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان

کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان 2022

طبق آخرین اعلام در سایت موسسه henleyglobal که هر ساله رتبه پاسپورت ها را اعلام می کند، پاسپورت ایران در سال 2022 میلادی در رتبه 110 قرار گرفته که می توان به کشورهای قطر، لبنان، ارمنستان، سوریه، ترکیه، گرجستان و آذربایجان سفر کرد. سفر به هرکدام از این کشورها بدون ویزا مدت زمان مشخصی دارد که در ادامه به تفکیک مشخص شده است.

تصویر پاسپورت ایران

کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان در اروپا

از کشورهای بدون نیاز به ویزا در اروپا می توان به کشورهای ترکیه، گرجستان و ارمنستان به ترتیب به مدت 90 روز، 45 روز و 90 روز سفر کرد.

کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان در اسیا

با پاسپورت ایران می توان به 19 کشور در آسیا و اقیانوسیه سفر کرد. مهم ترین این کشورها در جدول زیر مشخص شده است.

کشورهای بدون ویزا در آسیا

کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان در آفریقا

تعداد کشورهای بدون ویزا در آفریقا 13 کشور بوده که مهم ترن آن ها در لیست زیر مشخص شده است.

کشورهای بدون ویزا در قاره آفریقا

 کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان در قاره آمریکا

در این قاره، تنها می توان به سه کشور اکوادور با 90 روز، ونزوئلا با 15 روز و بولیوی با 30 روز اقامت بدون ویزا سفر کرد.

ویزاهای فرودگاهی برای ایرانیان

این نوع ویزاها هنگام ورود مسافر به کشور مقصد و در فرودگاه صادر می شود. صدور این ویزا زمان زیادی لازم ندارد و به ازای آن هزینه ای از مسافر دریافت می گردد. در ادامه، مهم ترین این کشورها به تفکیک قاره در جدول زیر مشخص شده است.

کشورهای دارای ویزای فرودگاهی درایران

شرایط استفاده از پاسپورت بدون ویزا

تفاوت پاسپورت با سایر مدارک مانند شناسنامه در داشتن اعتبار است. مدت اعتبار پاسپورت 5 سال می باشد که پس از آن باید نسبت به تعویض آن اقدام کرد. علاوه بر این برای استفاده از پاسپورت، باید حداقل اعتبار 6 ماهه داشته باشد. البته در بعضی موارد این مدت زمان می تواند کمتر باشد. بطور مثال برای سفر زمینی به عراق اعتبار دو ماهه پاسپورت کافی است. همچنین برای ورود به ترکیه، پاسپورت باید حداقل 5 ماه اعتبار داشته باشد و افرادی که بین پاسپورت آن ها بین 2 تا 5 ماه اعتبار دارند با پرداخت جریمه می توانند ویزا دریافت کنند.

کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان دو تابعیتی

تابعیت دوگانه نوعی شرایط قانونی است که فرد می تواند بدون ویزا به آن کشور که تابعیت آن را گرفته اند سفر کند. علاوه بر این فرد پاسپورت آن کشور را داشته و می تواند بدون ویزا به بعضی کشورهای مشخص سفر کند که به پاسپورت آن کشور بستگی دارد. در ادامه این موضوع را برای ایرانی ها که دوتابعیتی هستند برای کشورهای کانادا، ترکیه و عراق بررسی می کنیم.

کشورهای بدون ویزا با پاسپورت کانادا

پاسپورت کانادا در رتبه هفتم پاسپورت ها قرار داشته و می توان به 185 کشور دنیا بدون ویزا سفر کرد. از مهم ترین این کشورها می توان به آرژانتین، استرالیا، بلژیک، برزیل، کرواسی، دانمارک، ایالات متحده امریکا، اسپانیا، سوئد، کره جنوبی، قطر، عربستان سعودی و غیره اشاره کرد.

کشورهای بدون ویزا با پاسپورت ترکیه

پاسپورت کشور ترکیه در رتبه 5 دنیا بوده که می توان به 101 مقصد مختلف سفر کرد. از مهم ترین این کشورها می­توان به آرژانتین، برزیل، شیلی، ژاپن، کره جنوبی، روسیه، سنگال، صربستان و اوکراین اشاره کرد.

کشورهای بدون ویزا با پاسپورت عراق

با پاسپورت کشور عراق می توان به 28 کشور سفر کرد که رتبه 110 را در بین پاسپورت های کشورهای مختلف دارد. از کشورهای بدون ویزای مهم می توان به لبنان، مالزی، ماداگاسکار و سنگال اشاره کرد.

مطلب پایانی

در این مقاله توضیح کاملی از وضعیت فعلی پاسپورت ایران و کشورهایی که می توان به آن سفر کرد ارائه شد. همچنین ویزاهای فرودگاهی و وضعیت پاسپورت مهم سه کشور دیگر نیز توضیح داده شد. اگر شما اطلاعات دیگری در مورد پاسپورت ایران دارید با ما در میان بگذارید.