فاصله تهران تا استانبول

اطلاع از فاصله تهران تا استانبول می تواند به شما در انتخاب وسیله نقلیه کمک کند. شما می توانید این مسیر را با خرید بلیط هواپیما، قطار، اتوبوس و یا خودروی شخصی طی کنید. در ادامه این مسیرها بررسی شده است.

فاصله تهران تا استانبول

فاصله تهران تا استانبول با هواپیما

 فاصله هوایی تهران تا استانبول حدود 2041 کیلومتر است که حدود 1 ساعت و نیم الی 2 ساعت زمان می­برد. البته این زمان به نوع ایرلاین و شرایط جوی بستگی دارد. به طور مثال شما با خرید بلیط از ایرلاین قشم ایر و ایران ایر، این مسیر را در 1 ساعت و 30 دقیقه و ماهان ایر در 1 ساعت و 45 دقیقه طی می کنید. ایرلاین های خارجی مانند ترکیش ایرلاینز نیز در این مسیر فعالیت دارند که پروازهای مستقیم به استانبول حدود 3 ساعت طول می کشد. لازم به ذکر است مسافرینی که ساکن شهر مشهد و سایر شهرها هستند، گاهی اوقات پرواز مستقیم از آن شهر به استانبول وجود ندارد که معمولا به صورت دو مقصده خرید بلیط امکان پذیر است و یا ایرلاین های خارجی دارای پرواز مستقیم هستند که افزایش هزینه در خرید بلیط و سفر را برای مسافر در بر دارد. در این صورت بهتر است مثلا بلیط هواپیما مشهد تهران را تهیه کرده سپس از تهران به استانبول سفر کند تا نیاز به پرداخت هزینه کمتری برای بلیط باشد.

فاصله هوایی تهران تا استانبول

فاصله تهران تا استانبول با قطار

مسیر تهران به سمت استانبول را می توان با قطار پیمود اما حدود سه روز طول خواهد کشید که به مسیری که از آن استفاده می کنید دارد. شما می توانید از دو مسیر به سمت استانبول بروید.این مسیر حدود سه روز طول می­کشد.

فاصله تهران تا استانبول با قطار از آنکارا

برای رفتن به استانبول از این مسیر ابتدا باید از قطار تهران به سمت آنکارا استفاده کنید. با این قطار از شهر تبریز و مرز رازی عبور کرده و به شهر وان خواهید رسید. پس از عبور از دریاچه توسط کشتی، با قطارهای ترکی در آن طرف دریاچه به آنکارا و سپس استانبول خواهد رفت. فاصله تهران تا آنکارا حدود 2080 کیلومتر است و پس از آن حدود 450 کیلومتر با استانبول فاصله خواهید داشت. فاصله تهران تا انکارا حدود 58 ساعت بوده و حدود 5 ساعت از آنکارا تا تهران می باشد.

فاصله تهران تا آنکارا

فاصله تهران تا استانبول از وان

روش دومی که برای رفتن از تهران به استانبول پیشنهاد می شود، مسیر تهران به شهر وان در ترکیه است. در این مسیر ابتدا از تهران به تبریز رفته که حدود 630 کیلومتر است. پس از آن از قطارهای تبریز وارد شهر وان شده که حدود 329 کیلومتر است و تقریبا 10 ساعت طول می کشد. پس از رسیدن به شهر وان باید سوار کشتی شده تا به تاتوان برسید که در این شهر، قطارهایی به سمت استانبول حرکت می کند. فاصله شهر وان تا استانبول حدود 1500 کیلومتر است. لازم به ذکر است که به دلیل وجود شرایط اپیدمی کرونا مسیر ریلی از تهران به سمت استانبول غیرفعال است.

فاصله زمینی تهران تا وان

فاصله تهران تا استانبول با اتوبوس

اتوبوس یکی از گزینه های سفر به استانبول است. این مسیر حدود 2000 کیلومتر است که به مدت 30 الی 36 ساعت در این مسیر خواهید بود. شما می توانید تنها با استفاده از یک اتوبوس از تهران به استانبول برسید. اتوبوس ها معمولا از پایانه مرزی بازرگان به ترکیه وارد می شوند.

فاصله زمینی تهران به استانبول

فاصله تهران تا استانبول با ماشین شخصی

شما می توانید علاوه بر استفاده از قطار و اتوبوس در سفر زمینی به استانبول، از ماشین شخصی خود نیز استفاده کنید. برای وارد شدن به ترکیه سه مرز وجود دارد که این مسیرها را در ادامه بررسی کرده ایم.

فاصله تهران تا استانبول از مرز بازرگان

پایانه مرزی بازرگان از مرزهای پرتردد در تبریز بوده که در شهر بازرگان در ایران و شهر گوربولاغ در ترکیه واقع شده است. فاصله تهران تا پایانه مرزی بازرگان حدود 900 کیلومتر می باشد. پس از عبور از این مرز وارد شهر گوربولاغ شده که این مسیر حدود 1540 کیلومتر است. مسیر تهران تا استانبول از مرز بازرگان حدود 28 ساعت زمان می­برد.

پایانه مرزی بازرگان

فاصله تهران تا استانبول از مرز رازی

پایانه مرزی رازی در شهرستان خوی قرار دارد که با شهر وان ترکیه هم مرز است. فاصله تهران تا این پایانه مرزی حدود 856 کیلومتر است. پس از عبور از این مرز وارد شهر وان خواهید شد که حدود 100 کیلومتر با این پایانه مرزی فاصله دارد. فاصله شهر وان تا استانبول حدود 1520 کیلومتر بوده که از شهرهای ارزنجان و آماسیا در ترکیه عبور می­کند.

پایانه مرزی رازی

فاصله تهران تا استانبول از مرز سرو

پایانه مرزی سرو در شهری به همین نام و در استان اذربایجان غربی و 60 کیلومتری شهر ارومیه قرار دارد. این مرز با شهر یوکسک آوا در ترکیه هم مرز است. پایانه مرزی سرو در همه روزها باز ها بوده و ورودی آن به سمت ترکیه در بعدازظهر خلوت می باشد. فاصله تهران تا ارومیه حدود 830 کیلومتر، و مسیر پایانه مرزی سرو تا شهر وان نیز 230 کیلومتر می­باشد. از شهر وان تا استانبول نیز حدود 1520 کیلومتر در پیش دارید.

پایانه مرزی سرو

برای سفر با ماشین شخصی کدام مسیر بهتر است؟

با توجه به مواردی که در بالا ذکر شد و مقایسه آن ها می توان یک مسیر مناسب را با توجه به مسافت آن پیشنهاد کرد. مسیری که از پایانه مرزی بازرگان عبور می کند حدود 2440 کیلومتر، فاصله مرز رازی تا استانبول حدود 2476 کیلومتر و همچنین این مسافت از طریق مرز سرو حدود 2640 کیلومتر است. بنابراین عبور از پایانه مرزی بازرگان پیشنهاد می شود.

مطلب پایانی

ما سعی کردیم در این راهنما از مسیرهای مختلف دسترسی به استانبول از مبدا تهران را برای شما بررسی کنیم. این مسیرها با وسایل نقلیه مختلف مانند هواپیما، قطار، اتوبوس و ماشین شخصی توضیح داده شد. مناسب ترین روش، رزرو بلیط هواپیما تهران استانبول می باشد که در کوتاه ترین زمان به استانبول خواهید رسید. اگه تجربه سفر به استانبول با هریک از این وسایل نقلیه را دارید، تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.