ویزای ترانزیت یکی از مدارک و مجوزهای لازم برای سفرهایی می باشد که برای رسیدن به مقصد، لازم است تا در کشور سوم به عنوان میانجی، توقف کوتاهی داشته باشید و ادامه ی مسیر را با هواپیمای دیگر طی کنید.  این ویزا مانند سایر انواع ویزا، شرایط و قوانین خاص خود را دارد که اطلاع از آن ها نقش مهمی در سفر بدون دردسر را ایفا میکند. برای اطلاع از شرایط دریافت آن در ادامه با ما همراه باشید.

ویزای ترانزیت

معرفی ویزای ترانزیت

اگه تا بحال برای خرید بلیط هواپیما خارجی اقدام کرده باشید، ممکن است اصلاحات non stop و connection به گوش شما خورد باشد. به پروازهایی که برای رسیدن به مقصد، در فرودگاه های میانی توقف صورت میگیرد، اصطلاحا کانکشن گفته میشود. برای توقف کوتاه در فرودگاه و ادامه ی پرواز از آن، برخی از کشورها که احتمال درخواست پناهندگی در آنها زیاد است، نوعی ویزا تعریف می شود که به ویزای نوع ترانزیت معروف است.

انواع ویزای ترانزیت

با توجه به شرایط پرواز دو نوع ویزای برای ترانزیت در حالت کلی تعریف میشود:

نوع اول ویزای که در کشورهای عضو شنگن به ویزای نوع A معروف هستند که مسافر اجازه ی خروج از فرودگاه و سالن ترانزیت رو ندارد و پرواز بعدی دوباره از همین فرودگاه انجام میشود.

ویزای نوع B، به نوعی ویزا گفته میشود که مسافر برای ادامه ی مسیر باید به فرودگاه دیگر در همان کشور برود. این نوع ترانزیت دارای مدت زمان مشخص می باشند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا ترانزیت

مراحل دریافت این ویزا سخت نیست و بعد از گرفتن ویزای مقصد می توانید با ارائه ی مدارک زیر به سفارت کشور میانجی، ویزا رو دریافت نمائید. از جمله مدارک مورد نیاز برای دریافت این ویزا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

* ویزای کشور مقصد

* عکس 4*3

* بلیط های رفت و برگشت

* گذرنامه با اعتبار کافی

* فرم درخواست ویزای نوع ترانزیت

* هزینه صدور ویزا

چگونه ویزای ترانزیت بگیریم

نکات مهم برای دریافت ویزای نوع ترانزیت

برای دریافت این ویزا، علاوه بر شرایط و قوانینی که توسط هر کشور اعلام می گردد، لازم است تا از نکات زیر مطلع باشید:

* تمام افرادی که به هر طریقی برای مدت زمان محدود وارد کشور میانجی برای رسیدن به مقصد میشوند، اعم از خلبان، خدمه هواپیما، خدمه کشتی، مسافران هوایی، زمینی و غیره، همگی باید ویزای نوع ترانزیت همراه داشته باشند.

* مدت زمان اعتبار این ویزا با توجه به مسیر پرواز مشخص میشود و از حدود چند ساعت تا 10 روز ممکن است اعتبار داشته باشد.

ویزای ترانزیت آلمان

اگه قصد دارید به کشورهای اروپایی سفر کنید، لازم است بدانید که اغلب پروازها در آلمان توقف دارند. دریافت ویزای نوع ترانزیت آلمان که از نوع ویزای نوع A شنگن به شمار می رود و کشورهای مانند ایران، افغانستان، هند، عراق، اتیوپی، بنگلادش، غنا، امارات، ارتیره، مالی، نیجریه، لبنان، سومالی، پاکستان، سریلانکا، سودان جنوبی، سودان، سوریه، ترکیه باید این ویزا رو دریافت کنند. البته افرادی که ویزای آمریکا دارند، می توانند بدون این ویزا وارد سالن ترانزیت فرودگاه آلمان شوند.

از جمله فرودگاه های آلمان که ترانزیت هستند می توان به فرودگاه اصلی فرانکفورت، فرودگاه مونیخ، فرودگاه دوسلدورف، فرودگاه هامبورگ، فرودگاه برلین و فرودگاه کلن-بن اشاره کرد.

ویزای ترانزیت روسیه

این ویزا برای افرادی لازم است که قصد دارند به مدت چند ساعت در فرودگاه این کشور توقف داشته باشند. با ارائه ی مدارک لازم مانند ویزای ورود به مقصد، فرم درخواست ویزای نوع ترانزیت، عکس و بلیط های رفت و برگشت و پرداخت هزینه ی مورد نیاز، می توانید ویزای نوع ترانزیت دریافت کنید. البته لازم است بدانید که ویزای روسیه دو نوع یک بار ورود و دوبار ورود دارد که حداکثر اعتبار آن 10 روز است.

ویزای ترانزیت چین

اگر برای مثال قصد دارید از ایران به تورنتو سفر کنید، لازم است در پکن یا شانگهای توقف داشته باشید و ادامه ی مسیر را از این شهرها طی کنید. به همین خاطر لازم است تا ویزای چین رو دریافت کنید تا مشکلی برای شما بوجود نیاد. این ویزا دارای انواع مختلف 24 ساعته، 72 ساعته و 144 ساعته است. ویزای نوع ترانزیت 72 ساعته برای ورود به فرودگاه شانگهای پودانگ، فرودگاه مرکزی پکن، فرودگاه بین المللی شانگهای هونگچیائو ضروری هست.