رسپینا
دانستنی ها

بلیط قطار 80 درصد تخفیف شایعه یا واقعیت؟

آیا بلیط قطار 80 درصد تخفیف را می توان خرید؟

مسافران برای رزرو بلیط قطار و دیگر وسایل نقلیه سفر، همواره به دنبال دریافت تخفیف این بلیط ها هستند. با توجه به این که قطار، پر طرفدارترین وسیله نقلیه در بین تمامی این وسایل شناخته می شود، لذا برای سفر با قطار، گرفتن تخفیف به هر نحوی یک مزیت عالی محسوب می شود. اما بلیط قطار 80 درصد تخفیف در ظاهر شایعه ای بیشتر به نظر نمی رسد. در ادامه این مطلب قصد داریم به بررسی مهمترین مسائل دریافت و بررسی صحت این موضوع پرداخته شده است.

بلیط قطار 80 درصد تخفیف

چگونه می توان بلیط قطار 80 درصد تخفیف خرید؟

در حقیقت بلیط قطار 80 درصد تخفیف تنها برای نوزادان از بدو تولد تا 2 سال امکان پذیر است. اما برای رزرو این بلیط با تخفیف های مطلوب برخی از مسافران می توانند آن را به صورت نیمه بها یا سایر تخفیف ها دریافت کنند. در ادامه به معرفی آن دسته از افرادی که قادر به رزرو بلیط قطار با تخفیف هستند می پردازیم.

یکی از مهمترین اقشاری که می توانند بلیط قطار با تخفیف را از شرکت های ارائه دهنده جانبازان با درجه جانبازی 25 درصد به بالا هستند. درست است که این افراد نمی توانند بلیط قطار 80 درصد تخفیف رزرو کنند اما شرکت‌های ریلی برای جانبازان 25 درصد به بالا، بلیط این وسیله نقلیه را با نرخ نیمه بها ارائه می دهند. البته برای افراد جانباز و معلول، خدمات دیگری نیز در قطار ارائه می گردد که در مقاله بلیط قطار برای معلولین به بررسی کامل این موارد پرداخته شده است.

بلیط قطار 80 درصد تخفیف برای کودکان و نوزادان

در سفر با قطار نیز شرایط و هزینه ‌های بلیط برای کودکان و نوزادان متفاوت است. از این رو تمامی افراد بالای 12 سال بزرگسال تلقی شده و موظف به پرداخت بهای کامل بلیط قطار هستند. در صورتی که افراد 2 تا 12 سال یعنی همان کودکان باشند، تنها باید نیمی از بهای بلیط قطار را بپردازند.

خرید بلیط قطار برای نوزادان یا مسافران زیر دو سال نیز تخفیف 90 درصدی داشته و تنها باید معادل 10 درصد از هزینه کلی بلیط قطار را پرداخت نمایند. در حقیقت تنها قشر افرادی که می توانند از بلیط قطار 80 درصد تخفیف به بالا در تمام شرکت های ریلی استفاده کنند، نوزادان زیر 2 سال هستند. حتی این 10 درصد هزینه پرداختی برای نوزادان نیز برابر با بهای بیمه هر مسافر است که تمام افراد آن را در زمان خرید بلیط پرداخت می کنند و در حقیقت این هزینه روی قیمت بلیط محسوب می شود.

بلیط قطار 80 درصد تخفیف به بالا برای نوزادان

تخفیف خانواده های شاهد و ایثارگر برای رزرو بلیط قطار 80 درصد تخفیف

علاوه بر جانبازان با درجه 25 درصد به بالا، خانواده‌های شاهد و ایثارگر نیز می توانند بلیط قطار با کاهش قیمت را با ارائه کارت ایثارگری به شرکت رجا رزرو کنند. توجه داشته باشید در بین تمام شرکت های ریلی، رجا تنها شرکت ارائه دهنده بلیط قطار 80 درصد تخفیف به مشتریانی است که کارت ایثارگری به این شرکت ارائه می دهند. در صورت تشخیص بنیاد حتی می توان یک نفر همراه در قطار حضور داشته باشد. این شخص نیز با ارائه نامه از سوی بنیاد شهید و امور ایثارگران، همراه جانباز می تواند با دریافت بلیط قطار با تخفیف نیم بها سفر کند.

نوشته های مشابه

روابط عمومی شرکت قطارهای مسافری رجا، بلیط نیم بهای وسیله نقلیه ریلی را برای ایثارگران جانبازان و خانواده معظم شاهد از ابتدای مهرماه سال 1396 با ارائه کارت های شناسایی جدید ارائه می دهد. اما حتی در این صورت هم بلیط قطار 80 درصد تخفیف شایعه ای بیشتر به چشم نمی خورد.

بلیط قطار با تخفیف برای خانواده شاهد

کارت های بنیاد شهید و امور ایثارگران برای بلیط قطار با تخفیف به چه شکل است؟

این کارت ها با زمینه قرمز مایل به صورتی برای خانواده معظم شهدا و زمینه آبی کم رنگ برای جانبازان از سوی بنیاد شهید و امور ایثارگران صادر شده و از پایان شهریور ماه سال 1396 به مدت ۵ سال دارای اعتبار است.

جانبازان و خانواده معظم شهدا برای خرید بلیت اینترتی باید تعداد افراد مشمول را در کادر مقابل گزینه جانباز یا شاهد وارد نمایند. در این صورت می توانند از تخفیف ویژه این افراد بهره مند شوند.

بلیط قطار با تخفیف برای خانواده شهید و ایثارگر

تخفیف بلیط قطار برای چه افرادی اعمال می شود؟

تخفیف بلیط هواپیما برای جانبازان به درصد جانبازی آن ها بستگی دارد. حداقل میزان جانبازی برای دریافت این تخفیف ها، ۲۵ درصد است. تنها جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر، به همراه آزادگان و خانواده های جانبازان و شاهد با ۷۰ درصد جانبازی می توانند پرواز یا بلیط قطار 80 درصد تخفیف را رزرو کنند. تخفیف بلیط پرواز تنها برای جانبازان نبوده و بلیط نیم بها هواپیما برای کودکان نیز قابل رزرو است، به طوریکه برای کودکان ۲ تا ۱۲ سال حدود ۲۰ الی ۷۰ درصد هزینه بزرگسالان دریافت می شود. لذا برای این افراد به جز رزرو بلیط قطار با تخفیف، خرید بلیط هواپیما 80 درصد تخفیف نیز امکان پذیر است.

تخفیف بلیط قطار برای کودکان

بلیط قطار 80 درصد تخفیف برای جانبازان به چه شکل است؟

به گزارش روابط عمومی مؤسسه فرهنگی پیام آزادگان، جانبازان بیست و پنج درصد (۲۵%) و بالاتر، آزادگان و خانواده‌های شاهد و خانواده جانبازان هفتاد درصد (۷۰%) در صورت مسافرت داخلی از طریق هر یک از شرکت‌های دولتی یا خصوصی هواپیمایی، راه‌آهن و کشتیرانی با ارائه کارت ایثارگری و یا معرفی‌نامه بنیاد از پرداخت پنجاه درصد (۵۰%) هزینه بلیط مسافرت معاف می‌باشند.

 • تخفیف موضوع این ماده در بخشهای دولتی و خصوصی توسط بنیاد تأمین و پرداخت می‌شود.
 • کلیه مشمولان این ماده از پرداخت هزینه بلیط اتوبوس و مترو (داخل شهری) معاف می‌باشند.
 • مشمولان این ماده در پروازهای خارجی با معرفی‌نامه بنیاد برای یک بار در سال از پنجاه درصد (۵۰%) تخفیف مستقیم بهای روز فروش بهره‌مند می‌باشند.
 • شرکت حمل و نقل ریلی رجا در آستانه آغاز چهل و سومین سالگرد پیروزی شکوه مند انقلاب اسلامی، طرح تسهیلات ویژه سفر خود را برای متولدان این ایام با عنوان «رهپویان فجر ۱۴۰۰» اجرا می‌کند. امیدواریم این طرح در سال های آینده نیز در کشور اجرایی شود و افراد بتوانند از این تخفیف بهره مند شوند.
تخفیف بلیط قطار برای جانباز 25 درصد به بالا

تخفیف بلیت قطار در چه زمان هایی ارائه می شود؟

در برخی اوقات اتفاق می افتد که در دهه فجر، بلیط قطار با تخفیف های مختلف به افرادی که در این بازه زمانی به دنیا آمده اند ارائه می شود. مثلا شرکت رجا یکی از بزرگ ‌ترین شرکت های حمل ‌و نقل مسافری ریلی کشور و ارائه بهترین خدمات نوین، در راستای بزرگداشت دهه فجر، در بازه زمانی ۱۲ الی ۲۲ بهمن ماه سال 1398، تسهیلات سفر را برای متولدان این دهه در نظر گرفت که این موضوع مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفت.

در قالب این طرح، ۲۵ درصد تخفیف برای متولدان ۱۲ الی ۲۲ بهمن سال ۱۳۵۷ و ۲۰ درصد تخفیف برای متولدان ۱۲ الی ۲۲ بهمن ماه سال‌ های پس از ۱۳۵۷ که قصد سفر در بازه حرکتی ۱۲ تا ۲۲ بهمن ماه سال جاری مصادف با ایام پیروزی انقلاب اسلامی را دارند، ارائه گردید.

آقای رضا عصاری معاون اجرایی شرکت ریلی رجا در مورد این تخفیف اعلام کرد: قرار دادن این تخفیف ها در صورتی‌ که متقاضیان از طریق وب‌ سایت رجا اقدام به تهیه بلیت کنند (به شرط وجود ظرفیت فروش در سامانه آنلاین)، بدون نیاز به هیچ گونه مراحل اداری در فرآیند خرید بلیت، به صورت خودکار و بدون محدودیت مسیر انجام می‌شود. البته مسافران توجه داشته باشند در صورت ورود اشتباه مشخصات خود، قبل از سوار شدن به قطار، از ورود این افراد جلوگیری می شود.

بلیط قطار با تخفیف برای متولدان 12 تا 22 بهمن

روش رزرو چه تاثیری بر قیمت بلیط قطار با تخفیف دارد؟

بر اساس شرایط و هزینه‌های موجود، خرید اینترنتی بلیط قطار با تخفیف نیازمند دقت و توجه کافی از سوی کاربران است. به همین علت از خریداران این بلیط ها تقاضا می شود با درج صحیح تعداد مسافران در فیلدهای مربوط به مسافران نوزاد، کودک و بزرگسال، شرکت های مسافرتی را در محاسبه دقیق هزینه ‌های سفر خود یاری نمایند. در غیر این صورت می توانند برای رزرو، روش تلفنی را انتخاب کنند.

برای رزرو ارزان قیمت بلیط قطار با تخفیف بهتر است از این 2 روش اقدام به رزرو این بلیط کنید. در غیر این صورت اگر رزرو خود را به صورت حضوری انجام دهید، می بایست علاوه بر هزینه بلیط، مبلغی به عنوان کارمزد به شرکت ارائه دهنده بلیط پرداخت نموده و بیشتر هزینه کنید.

رزرو اینترنتی بلیط قطار با تخفیف

رزرو بلیط قطار 80 درصد تخفیف برای پرسنل نیروهای مسلح ممکن است؟

کلیه پرسنل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و خانواده های این افراد (‌همسر و فرزندان) می‌توانند در صورت دریافت مرخصی استحقاقی از شرایط زیر بهره مند شوند. اما اگر مرخصی آن ها به صورت تشویقی یا استعلاجی باشد، این مزیت شامل حال آن ها نمی شود.

 1. مسافرت با قطار برای یک بار در سال، از پنجاه درصد (50%) تخفیف بهای بلیط قطار استفاده نمایند و در صورت عدم استفاده از مرخصی ‌استحقاقی، این تخفیف اعمال نخواهد شد.
 2. کلیه پرسنل نیروهای مسلح می‌ توانند تنها با ارائه معرفی ‌نامه از نیروی مربوط (سپاه، ارتش یا نیروی انتظامی) ‌مطابق نمونه ‌ای که از طرف وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و شرکت راه‌ آهن جمهوری‌ اسلامی ایران تهیه می‌شود، با امضای مجاز معرفی شده از سوی نیروی مربوط، از پنجاه درصد تخفیف بهره مند شوند.
 3. بار مالی تخفیف یاد شده از محل صرفه‌ جویی اعتبارات جاری دستگاه‌های مربوط شامل ارتش، سپاه، نیروی انتظامی، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تأمین می‌شود و از محل بودجه عمومی دولت به صورت ردیف جداگانه‌ ای تأمین نخواهد شد.

‌هر یک از دستگاه‌هایی که در این مصوبه مطرح شد، موظف هستند مطابق این بند قرارداد، در مقابل قراردادی که بین وزارت دفاع، پشتیبانی نیروهای مسلح و شرکت ‌راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران منعقد شد، هزینه مربوط به استفاده پرسنل خود از تخفیف 50 درصدی مربوطه را به شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران پرداخت‌ نمایند.

بلیط قطار با تخفیف برای پرسنل نیروهای مسلح

بلیط قطار 80 درصد تخفیف در خارج از کشور ارائه می شود؟

یکی از کشورهایی که برای رزرو بلیط قطار با تخفیف، خدمات منحصر بفردی به مردم ارائه می دهد، هند است. این کشور برای دانش آموزانی که در یک شهر اقامت دارند و مدرسه آن ها در شهر دیگری است، بلیط این وسیله نقلیه را با تخفیف 50 درصدی به آن ها ارائه می دهد. علاوه بر این دانش آموزانی که این وضعیت را برای تحصیل دارند، از تخفیف 50 درصدی هزینه تحصیل نیز بهره مند می شوند.

تخفیف بلیط قطار برای دانش آموزان در هند

سوالات متداول

چه افرادی می توانند بلیط قطار با تخفیف را برای خود رزرو کنند؟ آیا کسی می تواند بلیط قطار 80 درصد تخفیف به بالا را رزرو کند؟

به طور کلی چند دسته از مردم در کشور می توانند اقدام به رزرو بلیط قطار با تخفیف کنند. البته این تخفیف معمولا به صورت نیمه بها انجام شده و بلیط قطار 80 درصد تخفیف به بالا تنها به نوزادان ارائه می شود. همچنین این افراد می توانند از تخفیف این بلیط به صورت نیمه بها استفاده کنند.

 1. معلولین
 2. کودکان 2 تا 12 سال
 3. جانبازان 25 درصد به بالا
 4. ایثارگران و خانواده شهدا
 5. نیروهای مسلح در صورت دریافت مرخصی استحقاقی

پرسنل نیروهای مسلح در چه صورت می توانند از تخفیف بلیط قطار بهره مند شوند؟

اولین شرطی که برای این افراد وجود دارد داشتن مرخصی استحقاقی تایید شده است. در این صورت می توان با ارائه این مجوز مرخصی به شرکت ریلی، از تخفیف 50 درصدی این بلیط بهره مند شد. البته توجه داشته باشید این تخفیف را تنها یک مرتبه در طول سال می توان اجرایی کرد.

آیا در کشورهای خارجی بلیط قطار 80 درصد به مسافران ارائه می شود؟

خیر این میزان تخفیف تنها برای نوزادان قابل استفاده است. اما در هند برای دانش آموزانی که منزل و مدرسه آن ها در شهرهای جداگانه قرار دارد، بلیط های این وسیله نقلیه با تخفیف 50 درصد به آن ها ارائه می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا