رسپینا
راهنمای سفر

راهنمای کنسلی بلیط هواپیما

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد زمانی که از رزرو پرواز منصرف شده اید، چگونه بلیط هواپیما را کنسل کنیم؟ اگر قصد آگاهی از این موضوع را دارید، مطالعه این مقاله به شما کمک شایانی خواهد کرد. بسیاری از مردم بنا به هر دلیلی از جمله حواس پرتی در زمان خرید و ورود اشتباه مبدا یا مقصد پرواز، اشتباه در ورود تاریخ پرواز و دلایل متعدد دیگر قصد استرداد بلیط را دارند. در این مقاله به بررسی کامل روش های استرداد، نحوه استرداد و جریمه های کنسلی پرواز در مسیرهای داخلی و خارجی می پردازیم.

چگونه بلیط هواپیما را کنسل کنیم
کنسلی بلیط هواپیما

جریمه کنسلی بلیط هواپیما چقدر است؟

میزان جریمه کنسلی بستگی به ایرلاین برگزار کننده، شناسه نرخی و زمان استرداد بلیط دارد. در بسیاری از مثلا بر اساس این جدول اگر شما بلیط ایرلاین زاگرس را تا 15 دقیقه پس از صدور بلیط کنسل کنید، جریمه ای به شما تعلق نگرفته و تمام هزینه پرداختی شما عودت می گردد. البته در صورت خرید بلیط هواپیمایی ایران ایر، تفاوت هزینه کنسلی بلیط تنها به زمان کنسلی بستگی داشته و برای تمام شناسه های نرخی یکسان است.

کنسلی بلیط هواپیما ایران ایر

مثلا اگر بلیطی را را با شناسه نرخی V یا U را از شرکت کاسپین رزرو کرده باشید، قادر به کنسلی بلیط سفر هوایی مورد نظر خود نبوده و تمام مبلغ پرداختی شما سوخت می شود. بهتر است قبل از خرید این بلیط، شناسه های نرخی را در صفحه لیست پروازها مشاهده نمائید تا پروازی را رزرو کنید که در صورت کنسلی، جریمه زیادی شامل حال شما نشود.

جریمه کنسلی بلیط هواپیما تهران مشهد

جریمه کنسلی بلیط هواپیما برای مسافران نو گو (Nogo)

مسافرین نو گو تنها به دسته ای از مسافران تعلق می گیرد که بلیط خود را خریداری کرده و از پرواز جا مانده اند. در این صورت شاید فکر کنید کار تمام شده و نمی توانید هزینه آن را استرداد نمائید؛ اما بهتر است بدانید حتی این بلیط را اگر به صورت سیستمی خریداری کرده باشید می توانید استرداد نموده و مبلغ پرداختی خود را با کسر جریمه بیشتری عودت نمائید. البته این موضوع در حال حاضر تنها برای ایرلاین ایران ایرتور صدق می کند.

کنسلی بلیط هواپیما برای مسافران نوشو (Noshow)

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که بلیط خود را روزها یا حتی ماه ها قبل از پرواز خریداری نموده و برای انجام سفر هوایی خود برنامه ریزی کرده اید؛ اما زمان سفر، به علت مشکلات غیر قابل پیش بینی مجبور به کنسلی بلیط خود شده یا حتی از پرواز جا مانده اید. بهتر است بدانید حتی در صورت جا ماندن از پرواز شما می توانید بلیط خود را کنسل نموده و بر طبق قوانین هر ایرلاین با کسر جریمه کنسلی، مبلغ پرداختی را دریافت کنید.

اصطلاح Noshow به مسافرینی تعلق می گیرد که در زمان های نزدیک به پرواز، بلیط خود را کنسل نموده و یا از پرواز جا می مانند. در این صورت جریمه این کنسلی نسبت به سایر مسافرین بیشتر بوده اما در صورت خرید بلیط پروازهای سیستمی، می توانید آن را به راحتی کنسل نمائید.

در این قسمت به بررسی حداقل و حداکثر جریمه کنسلی بلیط های نوشو در ایرلاین های ارائه دهنده پروازهای مختلف پرداخته ایم. البته باید توجه کنید که میزان جریمه کنسلی این شرکت های هواپیمایی با توجه به کلاس پروازی و شناسه های نرخی این ایرلاین ها مقادیر متفاوتی دارد.

ایرلاینمیزان جریمه کنسلی نوشو
بلیط هواپیما ماهانبین 50 تا 95 درصد
بلیط ایران ایرتوراز 50 تا 60 درصد
هواپیمایی آتااز 60 تا 70 درصد (شناسه نرخی X و U: صد درصد)
بلیط هواپیما زاگرس50 تا 90 درصد
بلیط هواپیما سپهران85%
بلیط هواپیما قشم ایر70% (شناسه نرخی D، U و L: غیر قابل استرداد)
بلیط هواپیما وارش70 تا 90 درصد
بلیط هواپیما ساها80 تا 100 درصد
بلیط هواپیما کاسپین 50 تا 100 درصد
بلیط هواپیما تابان50 تا 60 درصد
بلیط هواپیما کارون70 درصد
بلیط هواپیما معراج50 تا 90 درصد
بلیط هواپیما ایران ایر60 درصد
بلیط هواپیما آسماناز 50 تا 70 درصد
بلیط هواپیما فلای پرشیا85 %

جریمه کنسلی بلیط هواپیما در صورت تاخیر پرواز

اگر پرواز مورد نظر شما کمتر از 2 ساعت تاخیر داشته باشد، با کنسلی بلیط خود، جریمه استرداد از مبلغ دریافتی شما کم می شود. اما در صورتی که تاخیر پرواز شما بیشتر از این میزان باشد، می توانید بلیط خود را بدون کسر جریمه کنسلی استرداد کنید.

اگر در سفر هوایی خود، مجبور به انجام 2 پرواز شدید، یعنی قصد خرید بلیط به صورت غیر مستقیم را داشتید، پیشنهاد می کنیم پرواز دوم را 2 ساعت پس از رسیدن اولین پرواز رزرو کنید. چرا که در صورت تاخیر در پرواز اول و از دست دادن پرواز دوم، می بایست جریمه کنسلی پرداخت کنید. مثلا اگر قصد سفر از شیراز به مشهد را داشتید و قادر به رزرو بلیط پرواز مستقیم این مسیر نبودید، بهتر است بلیط خود را به نحوی رزرو کنید که 2 ساعت با پرواز قبلی فاصله زمانی داشته باشد.

جریمه کنسلی بلیط در صورت تاخیر پرواز

بر خلاف پروازهای داخلی، اگر قصد خرید بلیط هواپیما خارجی برای 2 مقصد را دارید، می توانید از قبل برای مدت زمان توقف خود برنامه ریزی کنید. در این صورت اگر پرواز اول با تاخیر بیش از 2 ساعت مواجه شود، می توانید بلیط خود را بدون پرداخت جریمه کنسل کنید. اما اگر پرواز دوم شما با تاخیر مواجه شود، یک پرواز جایگزین برای شما در نظر گرفته می شود.

چنانچه این بلیط را از شرکت رسپینا رزرو کرده باشید، می توانید علاوه بر اطلاع از ایرلاین های برگزار کننده مقصد اول و دوم، از مدت زمان توقف در مقصد اول مطلع شوید. مثلا در صورتی که قصد انجام سفر هوایی از تهران به پاریس را داشته باشید، ابتدا در فرودگاه استانبول توقف خواهید داشت. شما می توانید با استفاده از فیلترهای سمت راست صفحه، این مدت زمان را به دلخواه تعیین کنید.

بلیط هواپیما رسپینا

چگونه می توان بلیط را کنسل کرد؟

برای کنسلی بلیط های پرواز از شرکت های مختلف، معمولا کار سختی را پیش رو ندارید. بسیاری از شرکت های ارائه دهنده بلیط های پرواز در کشور، کنسلی بلیط سفر هوایی را به 2 صورت اینترنتی و تلفنی در دسترس مسافرین قرار می دهند. رسپینا به عنوان یکی از بهترین سایت های خرید بلیط هواپیما در کشور با تیم پشتیبانی 24 ساعته خود، استرداد بلیط را در هر زمان برای شما آسان کرده است.

کنسلی بلیط هواپیما به صورت اینترنتی

برای استرداد این بلیط به صورت اینترنتی کار آسانی پیش رو داشته و می توانید آن را در سریع ترین زمان انجام دهید. ریز به ریز این مراحل را در ادامه بررسی می کنیم.
 برای این منظور ابتدا می بایست وارد پنل کاربری خود شده و گزینه رزروهای موفق را انتخاب نمائید.
سپس دکمه “لیست مسافران” را کلیک نموده و اسامی افرادی که قصد کنسلی بلیط آن ها را دارید علامت بزنید. (چنانچه قصد کنسلی بلیط پرواز برای تمامی مسافران همراه خود را دارید بر گزینه انتخاب همه کلیک کنید.)

خرید بلیط هواپیما با اپلیکیشن گوشی

* توجه داشته باشید در صورت کنسلی بلیط پروازهای چارتری، قبل از کنسلی گزینه اطلاع رسانی را کلیک نمائید تا کارشناسان رسپینا در مورد شرایط و جریمه کنسلی این بلیط توضیحاتی به شما ارائه دهند. در صورت انتخاب دکمه “کنسلی تحت هر شرایطی” عواقب کنسلی و عدم استرداد وجه به عهده مسافرین خواهد بود.

Plane ticket cancellation terms

سپس می بایست شماره شبا خود را بررسی نموده و در صورت تایید، با انتخاب گزینه واریز به حساب بانکی مبلغ پرداختی خود را با کسر میزان جریمه ایرلاین برگزار کننده عودت نمائید.

کنسلی بلیط هوایی تهران مشهد رسپینا

به صورت تلفنی چگونه بلیط خود را کنسل کنیم؟

ممکن است برای انجام مراحل فوق با مشکل مواجه شوید؛ در این صورت کافیست تنها با شماره تلفن های رسپینا تماس گرفته و مشکل ایجاد شده را اعلام فرمائید. در این صورت با راهنمایی های لازم می توانید بلیط خود را استرداد کنید. همچنین می توانید انجام این کار را به کارشناس مربوطه سپرده و با اعلام مشخصات مسافرانی که قصد کنسلی بلیط را دارند، وجه پرداختی را عودت نمائید. رسپینا تنها شرکت ارائه دهنده بلیط در کشور است که کمترین تاخیرات پرواز را از طریق انجام تماس های مکرر و ارسال پیامک به اطلاع مشتریان خود می رساند.

کنسل کردن بلیط هواپیما از طریق تلفن

چرا کنسلی بلیط هواپیما با جریمه همراه است؟

خطوط هوایی معمولا از لغو پرواز خوششان نمی آید و به همین دلیل کنسلی پروازها را با کسر مبلغ جریمه به مشتریان ارائه می دهند. فرقی ندارد کودک (2 تا 12 سال) باشید یا بزرگسال، در هر صورت کنسلی بلیط با کسر میزان جریمه یکسان همراه است. اما توجه داشته باشید استرداد بلیط نوزادان (زیر 2 سال) کنسلی بلیط از طرف مسافرین باعث خالی ماندن صندلی های هواپیما و ضرررسانی به شرکت های ارائه دهنده بلیط می شود.

صندلی هواپیما

کدام بلیط ها قابل کنسلی هستند؟

پیش از آن که بخواهیم پاسخ این سوال را به شما ارائه دهیم، ابتدا باید به معرفی بلیط پروازهای چارتری و سیستمی بپردازیم. منظور از چارتر در مسیرهای مختلف، آن دسته از بلیط هایی هستند که شرکت های چارتر کننده بلیط، به صورت عمده از  مختلف خریداری می کنند. چارتر کننده ها بلیط های خود را در آخرین ساعات مانده به پرواز با قیمت کمتر به مسافرین ارائه می دهند.

توجه داشته باشید اکثرا کنسلی بلیط های پرواز چارتری قابل انجام نبوده و پس از خرید در صورت عدم استفاده، هزینه شما سوخت خواهد شد. البته این برای تمام شرکت های چارتر کننده قابل تعمیم نبوده و برخی از این مجموعه ها، برای پروازهای خود، قابلیت کنسلی در نظر می گیرند. با این تفاوت که در صورت کنسلی این بلیط ها، بین 80 تا 95 درصد جریمه خواهید شد. اما بلیط های پرواز سیستمی را می توانید با خیال راحت خریداری کنید. چرا که این بلیط ها قابل کنسلی بوده و به راحتی می توانید با استرداد آن، درصدی از مبلغ پرداختی خود را عودت نمائید.

راهنمای کنسلی بلیط پرواز تهران مشهد

کنسلی پرواز چه تفاوتی با کنسلی بلیط هواپیما دارد؟

کنسلی بلیط به عهده مسافر بوده و تنها در صورت درخواست فرد رزرو کننده انجام می شود. اما برخی پروازها به علت نامساعد بودن شرایط جوی، شرایط سیاسی و. . . به کلی کنسل شده و هزینه بلیط به صورت کامل استرداد می گردد. توجه داشته باشید کنسلی پرواز تنها با صلاحدید ایرلاین برگزار کننده انجام می شود و حتی در شرایط نامناسب جوی ممکن است پرواز انجام شود. در این صورت می توانید بلیط خود را کنسل نموده و هزینه پرداختی را بدون جریمه کنسلی عودت نمائید. برای این منظور پیشنهاد می کنیم این موضوع را به کارشناسان پرواز داخلی رسپینا اطلاع دهید و درخواست کنسلی بدون جریمه دهید.

Cancellation of plane tickets in snowy weather

در چه صورت مجبور به کنسلی بلیط هواپیما می شویم؟

در بعضی زمان ها با وجود این که شما قصد کنسلی بلیط خود را ندارید، اما بنا به ایجاد شرایطی مجبور به کنسلی بلیط خواهید شد. در این شرایط نیز هزینه شما با کسر جریمه کنسلی مواجه می شود. در ادامه به بررسی این موارد و راه های جلوگیری از آن می پردازیم.

در صورت ورود اشتباه مشخصات در زمان خرید بلیط: حتما پس از ورود مشخصات و ثبت اطلاعات، در زمان رزرو قبل از تایید آن ها، مجددا اطلاعات وارد شده را بررسی کنید.

تاخیر در زمان رسیدن به فرودگاه: برای جلوگیری از این اتفاق حتما زمان خود را طوری تنظیم کنید که حداقل 1 ساعت قبل از پرواز داخل فرودگاه باشید. چرا که معمولا گیت های فرودگاه نیم ساعت قبل از پرواز بسته خواهد شد، مگر در برخی شرایط که پرسنل فرودگاه اجازه ورود به شما دهند.

شرکت هواپیمایی زاگرس

فراموشی کارت شناسایی و شناسنامه در فرودگاه: قبل از رسیدن به فرودگاه از همراه داشتن مدارک شناسایی و بلیط اطمینان حاصل کنید تا پس از رسیدن به فرودگاه با مشکل و تاخیر مواجه نشوید.

اشتباه در ورود به ترمینال مبدا: مثلا اگر پرواز خود را مبدا تهران رزرو کرده باشید، ابتدا باید از ترمینال های مهرآباد آگاهی داشته باشید. در غیر این صورت ممکن است از پرواز جا مانده یا در زمان مورد نظر به پرواز نرسید. چرا که این فرودگاه دارای 6 ترمینال مجزا می باشد که ممکن است در انتخاب آن ها دچار مشکل شوید. برای رفع این مشکل قبل از رسیدن باید با شماره تلفن اطلاعات پرواز فرودگاه مهرآباد (199) تماس گرفته و از ترمینال خود مطلع شوید.

اشتباه در ورود به ترمینال فرودگاه مهرآباد از عوامل کنسلی بلیط

کلام پایانی

از این که تا این جای مقاله همراه ما بودید سپاس گزاریم. در این مقاله سعی شد به مهم ترین نکات مورد نیاز برای کنسلی بلیط هواپیما اشاره شود. برای استرداد بلیط، تیم پشتیبانی شرکت رسپینا به صورت 24 ساعته، آماده پاسخگویی به سوالات و مشکلات احتمالی شما در این زمینه هستند. برای دریافت مشاوره در این زمینه می توانید وارد صفحه اصلی رسپینا شده و با انتخاب گزینه نیاز به راهنمایی در پایین صفحه، کافی است مدت زمان کوتاهی منتظر بمانید تا کارشناسان این مجموعه با شما تماس برقرار کنند.

سوالات متداول

کنسلی بلیط هواپیما برای مسافران نوشو (No show) به چه صورت است؟

اصطلاح Noshow به مسافرانی تعلق می گیرد که در زمان های نزدیک به پرواز، بلیط خود را کنسل نموده و یا از پرواز جا می مانند. در این صورت جریمه این کنسلی نسبت به سایر مسافرین بیشتر بوده اما در صورت خرید بلیط پروازهای سیستمی، می توانید آن را به راحتی کنسل نمائید.

جریمه کنسلی بلیط هواپیما در صورت تاخیر پرواز چقدر است؟

اگر پرواز مورد نظر شما کمتر از 2 ساعت تاخیر داشته باشد، با کنسلی بلیط خود، جریمه استرداد از مبلغ دریافتی شما کم می شود. اما در صورتی که تاخیر پرواز شما بیشتر از این میزان باشد، می توانید بلیط خود را بدون کسر جریمه کنسلی استرداد کنید.

کدام بلیط ها قابل کنسلی هستند؟

اکثرا کنسلی بلیط های پرواز چارتری قابل انجام نبوده و پس از خرید در صورت عدم استفاده، هزینه شما سوخت خواهد شد. اما بلیط های پرواز سیستمی قابل کنسلی بوده و به راحتی می توانید با استرداد آن، درصدی از مبلغ پرداختی خود را عودت نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا