رسپینا
راهنمای سفر

قطار فدک بهتر است یا زندگی؟

افراد کمی وجود دارند که سفر با قطار را تاکنون تجربه نکرده باشند. به همین دلیل حتی اگر با قطار های فدک و یا زندگی سفر نکرده باشید، نام آن حتما به گوشتان خورده است. قطار های فدک و زندگی دو تا از بهترین قطار های 5 ستاره موجود در کشور هستند که با ارائه خدمات و امکانات منحصر به فرد توانسته اند رضایت اکثر گردشگران را جلب کنند. در این مطلب قصد داریم تا به بررسی این سوال که آیا قطار فدک بهتر است یا زندگی؟ بپردازیم تا بتوانید بلیط قطار خود را با آشنایی کامل خریداری کنید. همراه ما باشید.

قطار فدک بهتر است یا زندگی؟
قطار فدک بهتر است یا زندگی؟

قطار 5 ستاره زندگی

این یکی از قطار های 5 ستاره و مدرن موجود در کشور است، که با انتخاب آن می توانید تجربه ای بی نظیر از سفر را برای خود ثبت کنید. زیرا این قطار مجهز به تجهیزات و خدمات ویژه است. این قطار توسط شرکت حمل و نقل ریلی رجا وارد ناوگان ریلی کشور شده و توانسته است با امکاناتی که ارائه می دهد تحول بزرگی در شرکت حمل و نقل ریلی ایجاد کند. قطار زندگی دارای تعداد زیادی واگن و کوپه 4 نفره است و حدود 300 نفر می توانند با خرید بلیط قطار زندگی در این قطار جای بگیرند.

این قطار دارای ویژگی های منحصر به فردی همچون پذیرایی خوب از مسافران، تجهیزات تفریحی متنوع و سرویس خواب مناسب می باشد. قطار زندگی خود دارای 2 مدل قطار با عصرانه و قطار با شام ویژه است. اما لازم است بدانید امکانات و خدمات ارائه شده در هر کدام از این قطار ها با یکدیگر متفاوت است.

قطار 5 ستاره زندگی
قطار فدک بهتر است یا زندگی؟

پذیرایی در قطار زندگی

همانطور که در بالا اشاره شد قطار زندگی به دو صورت پذیرای مسافران خود است که هر کدام به نوع و زمان حرکت بستگی دارد که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.

قطار زندگی با شام ویژه

در قطار زندگی با شام ویژه، پذیرایی به دو صورت در رستوران و یا پذیرایی در آغاز حرکت قطار انجام می شود. در ابتدای حرکت قطار ضمن خوشامد گویی به مسافران از آن ها با انواع دسر و چای پذیرایی می شود. این پذیرایی در داخل هر کوپه به صورت مجزا انجام می شود. اما نوع دیگر پذیرایی که پذیرایی اصلی این قطار است، تنها در داخل رستوران انجام می شود. لازم است بدانید که افراد مسن یا افرادی که به دلیل بیماری نمی توانند به رستوران مراجعه کنند، می توانند غذای خود را در داخل کوپه بخورند. این رستوران دارای 2 طبقه با طراحی های بی نظیر است.

در این رستوران به مسافران این امکان داده می شود تا بتوانند فرآیند پختن و تهیه غذا را به طور کامل مشاهده کنند تا هیچگونه نگرانی در خصوص بهداشت آن ها نداشته باشید. در این رستوران تهیه غذا بر عهده سرآشپزهایی حرفه ای و کاربلد است که انواع غذاهای ایرانی و متنوع را برای مسافران آماده می کنند. شاید برای شما جالب باشد اما خوب است بدانید این پذیرایی به گونه ای است که اکثر مسافرانی که این قطار را برای سفر خود انتخاب می کنند، به دلیل پذیرایی و شام آن می باشد.

قطار زندگی با شام ویژه
قطار فدک بهتر است یا زندگی؟

قطار زندگی با عصرانه

در قطار زندگی با عصرانه از مسافران با انواع پیش غذا، غذای اصلی و دسر های مختلف پذیرایی می شود. این رستوران در سه وعده غذایی آماده پذیرایی و خدمات رسانی به مسافران است. در زمان نزدیک به وعده غذایی اگر در این قطار باشید، مهمانداران جهت هماهنگی برای ساعت پذیرایی به کوپه شما خواهند آمد و زمان پذیرایی را با هماهنگی با شما ثبت می کنند.

به طور کلی در هر وعده غذایی از 100 مسافر پذیرایی می شود که با توجه به جدا بودن سالن رستوران از واگن های رستوران، این پذیرایی به صورت همزمان انجام می شود.

نوشته های مشابه
قطار زندگی با عصرانه
قطار فدک بهتر است یا زندگی؟

امکانات رفاهی قطار زندگی

امکانات و خدماتی که در ادامه بیان خواهیم کرد، در همه انواع قطار های زندگی ارائه شده اند و تنها پذیرایی در این قطار ها با یکدیگر متفاوت است. این امکانات و خدمات عبارتند از:

 • ارائه دمپایی به مسافران
 • استقبال از مسافرین در زمان ورود
 • امکان استفاده از پذیرایی ویژه کودکان
 • ارائه سیستم های صوتی و تصویری با کیفیت
 • امکان سفارش انواع خوراکی و نوشیدنی از بوفه قطار
 • ارائه سرویس های بهداشتی ایرانی و فرنگی در هر کوپه
 • سرویس خواب بسته بندی شده و بهداشتی برای هر مسافر
 • امکان تنظیم ساعت برای بیدار شدن و سیستم حضور مهماندار در هر کوپه
 • تهویه مطبوع جداگانه در هر کوپه به همراه امکان شخصی سازی و تنظیم دما توسط مسافر
امکانات رفاهی قطار زندگی
قطار فدک بهتر است یا زندگی؟

قطار 5 ستاره فدک

قطار فدک یکی دیگر از قطارهای مجلل و 5 ستاره ایرانی است که از سال 1393 وارد بازار خدمات حمل و نقل ریلی کشور شده است. این قطار تمامی امکانات خود را با توجه به استاندارد های روز دنیا ارائه کرده است. به همین دلیل تقاضای افراد برای خرید بلیط قطار فدک و سفر با آن بیش از دیگر قطار ها می باشد. همچنین فضا داخلی قطار و طراحی های به کار رفته در آن از دیگر دلایل محبوبیت این قطار شده است.

قطار 5 ستاره فدک
قطار فدک بهتر است یا زندگی؟

پذیرایی در قطار فدک

در قطارهای فدک غذاهای سرو شده، توسط بهترین سرآشپز های ایرانی و اتریشی آماده می شود. همچنین برای پذیرایی مسافران، از مهمانداران مجرب و آموزش دیده استفاده می شود. مسئولیت فراهم کردن خدمات در قطار فدک، به عهده شرکت اتریشی می باشد. همچنین این قطار 5 ستاره دارای یک کوپه پذیرایی منحصر به فرد است که مجهز به کلیه امکانات غذای سرد و گرم می باشد. در این صورت غذای سرو شده در آنجا گرم و با کیفیت خواهد بود.

لازم به ذکر است در قطارهای فدک میز جداگانه ای برای سرو غذا به هر مسافر در نظر گرفته شده است. منوی غذایی قطار فدک شامل انواع غذاهای سبک و فست فود می باشد. اگر می خواهید غذا را گرم کنید می توانید به قسمت مخصوص گرم کردن غذا بروید.

پذیرایی در قطار فدک
قطار فدک بهتر است یا زندگی؟

امکانات رفاهی قطار فدک

در این قطار امکانات و خدمات بسیاری جهت رفاه مسافران فراهم شده است تا بتوانند سفری راحتی را تجربه کنند. از مهمترین این خدمات می توان به موارد زیر نیز اشاره کرد:

 • سرو غذا در ظروف چینی
 • سرو نوشیدنی خوشامدگویی
 • سرو نوشیدنی گرم بعد از غذا
 • ارائه حوله مرطوب به هر مسافر
 • سرو پیش غذا، غذای اصلی و دسر
 • ارائه سرویس خواب با کیفیت و متفاوت
 • امکان تماس با مهمانداران از داخل کوپه
 • سرو صبحانه و یا عصرانه با توجه به زمان حرکت قطار
 • امکان درخواست ویلچر به مسافران برای جابجایی در ایستگاه و قطار
 • ارائه سیستم صوتی و تصویری IPTV پیشرفته با امکاناتی مانند انتخاب فیلم، انتخاب موسیقی، اعلام موقعیت مکانی قطار، گزارش آب و هوا
امکانات رفاهی قطار فدک
قطار فدک بهتر است یا زندگی؟

قیمت بلیط قطار فدک

در قطار 5 ستاره فدک کلیه امکانات و خدمات، بر اساس آخرین استاندارد های روز دنیا ارائه شده است و در هر زمان به آن ها نیز افزوده می شود. بنابراین بایستی بدانید که این قیمت در هیچ زمان ثابت نبوده و با توجه به کیفیت خدماتی که ارائه می دهد، متفاوت است و طبیعی است که قیمت بلیط آن نسبت به دیگر قطار ها بیشتر باشد. علاوه بر امکانات و خدمات، طول مسیر سفر نیز یکی دیگر از عواملی است که می تواند بر روی قیمت بلیط این قطار تاثیر گذار باشد. به عنوان مثال، این قطار بلیط خود را در مسیر های پرترددی مانند مسیر تهران مشهد معمولا  گران تر از مسیر های کم تردد ارائه می دهد.

سخن آخر

در این مطلب با عنوان قطار فدک بهتر است یا زندگی؟ دو مورد از بهترین و محبوب ترین قطارهای ایران را معرفی کرده ایم. اما به نظر شما قطار فدک بهتر است یا زندگی؟ شما می توانید نظرات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. همچنین اگر با قطار فدک یا زندگی سفر کرده اید، تجربه سفر خود را برای ما بیان کنید. از اینکه تا پایان این مقاله همراه ما بودید، متشکریم.

سوالات متداول

قطارهای فدک در چه مسیرهایی تردد دارند؟

قطارهای فدک در مسیرهایی مانند تهران مشهد بالعکس، تهران زنجان بالعکس، کرج مشهد بالعکس، قزوین مشهد بالعکس، زنجان مشهد بالعکس، تهران اهواز بالعکس و. . . تردد دارند.

قطارهای زندگی در چه مسیرهایی تردد دارند؟

قطار زندگی در حال حاضر در مسیر تهران مشهد به صورت رفت و برگشت تردد دارد. اما به زودی امکان تردد در مسیر های دیگر نیز برای آن فراهم می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا