خرید بلیط هواپیما و بلیط چارتر داخلی به راحتی توسط سایت رسپینا24

طی چندسال اخیر، با گسترش زندگی مدرن و افزایش سرعت آن، نیاز به وسیله نقلیه ای که بتواند ما را سریعتر به مقصدمان برساند و بتوانیم با سرعت بیشتری و در زمان کمتری، به اهداف مورد نظر خود دست یابیم و دوباره با هواپیما به شهر خود بازگردیم و ادامه جریان زندگی.

طی چندسال اخیر، سفرهای داخلی که با هواپیما انجام می شود؛ افزایش چشمگیری یافته و جستجوی کلماتی از قبیل بلیط هواپیما، خرید بلیط هواپیما داخلی درفضای اینترنت، دارای آمار بالایی است. دلیل این امر را شاید بتوانیم تبلیغات موثر از جانب شرکت های هواپیمایی در مطبوعات و رسانه های تصویری و شنیداری دانست. اما شاید مهمترین دلیل و عامل این افزایش سفر و محبوبیت سفر با هواپیما، فرهنگ سازی مناسب انجام شده باشد.

تا چند سال قبل، سفر با هواپیما، برای هموطنانمان، نوعی سفر لوکس می نمود و کمتر کسی حاضر بود با هواپیما سفر کند. درصورتی که قیمت بلیط هواپیما نسبت به سهولت و سرعت جابجایی مسافران، نسبت به سایر وسائط نقلیه، بسیار مناسب تر بود. اما چون هموطنانمان از مزایای سفر با هواپیما، اطلاعات چندانی نداشتند؛ عملاً استفاده ای نیز از آن نمی شد.

اما طی چندسال اخیر، با گسترش زندگی مدرن و افزایش سرعت آن، نیاز به وسیله نقلیه ای که بتواند ما را سریعتر به مقصدمان برساند و بتوانیم با سرعت بیشتری و در زمان کمتری، به اهداف مورد نظر خود دست یابیم و دوباره با هواپیما به شهر خود بازگردیم و ادامه جریان زندگی.

طی چند سال اخیر با افزایش کمی و کیفی هواپیماهای قابل استفاده توسط ناوگان هوایی کشورمان، و افزایش تعداد پروازهای آن ها، تعداد سفرهایی که هموطنانمان با هواپیما انجام می دهند نیز افزایش یافته است. هرچند که در ابتدا قیمت های هواپیماها، به مراتب ارزان تر از حال حاضر بود و هم اکنون با توجه به بخشنامه سازمان هواپیمایی کشوری، قیمت پروازای داخلی، به سمت آزاد شدن و قیمت واقعی خود می رود و کمی به مسافران سفرهای هوایی از لحاظ هزینه های سفر، بار اضافی تحمیل می کند. اما در کل، با درنظر گرفتن محاسن و امتیازات سفرهای هوایی، نسبت به سفرهای زمینی و دریایی،این نرخ ها، چندان بالا نخواهد بود و با یک حساب منطقی، نرخ سفر با هواپیما، از لحاظ صرفه جویی در زمان و افزایشسرعت سفرها، مناسب خواهد بود.

در حال حاضر بلیط های هواپیماهای داخلی، به دوصورت سیستمی و با قیمت های مصوب سازمان هواپیمایی و چارتری که توسط هریک از شرکت های هواپیمایی، رأساً تعیین می شود.

هر یک از این بلیط ها، به نوبه خود، دارای محاسن و معایبی است. و نیازمند این است که هموطنان عزیزمان، با توجه به نیاز و زمان بندی خود، و با اطلاع دقیق از شرایط هریک از این پروازها، اقدام به خرید بلیط هواپیما نمایند.

چارتر به خدمتی گفته می‌شود که در طی آن، بخشی از اتاق‌های یک هتل، صندلی‌های یک هواپیما، بلیط قطار، اتوبوس و ... و در برخی موارد تمامی آن‌ها، به صورت یک‌جا اجاره داده شده، شرکت اجاره‌کننده از طریق کانال‌های خود اقدام به فروش آن‌ها می‌نماید.

بسیاری از ما هنگام خرید بلیت هواپیما معمولا با یک انتخاب مواجه می‌شویم؛ بلیط چارتر یا بلیت سیستمی؟!
همانطور که از معنای واژه چارتر برداشت می‌شود، پرواز چارتر، پروازی است اجاره‌ای، که از طریق کانال‌های همیشگی به فروش نمی‌رسد، بلکه شرکت اجاره کننده، به روش‌های مختلفی اقدام به فروش آن می‌نماید. در این سرویس، تمامی یک هواپیما و یا بخشی از صندلی‌های آن، جهت انتقال یک گروه (به‌عنوان مثال: اعضای یک تیم فوتبال و یا یک گروه توریستی) به‌طور یک‌جا اجاره می‌شود. هرچند این ویژگی مختص هواپیما نبوده، شامل اتوبوس، قطار، هتل و ... نیز می‌شود.

شرکت‌های علاقمند به این نوع خدمات معمولاً اپراتورهای تور، آژانس‌ها و یا شرکت‌های گردشگری (چه داخلی و چه خارجی) هستند که جهت ارائه بسته‌های سفر با قیمت‌های مناسب اقدام به اجاره صندلی‌های یک پرواز و یا حتی اتاق‌های یک هتل (معادل چارتر در مورد اتاق‌های هتل، گارانتی می‌باشد) می‌نمایند. این بلیت‌ها به دلیل اینکه در بیشتر موارد غیرقابل استرداد، کنسلی و تغییر در روز و ساعت می‌باشند، با نزدیک شدن به ساعت پرواز، ارزان‌تر از نرخ اصلی فروخته می‌شوند.

البته شایان ذکر است در مقاله حاضر، منظور از چارتر، پرواز چارتر می‌باشد و نه هواپیمای چارتر. هواپیماهای چارتر، در بسیاری از موارد از لحاظ ابعاد کوچکتر هستند و کمتر از ۱۰ نفر مسافر را جابه‌جا می‌کنند. این هواپیماها با ارائه فضایی کاملا خصوصی به مراتب لوکس‌تر و راحت‌تر هستند و معمولاً از جانب شخصیت‌های مطرح زمینه‌های مختلف، مخصوصاً تجاری و سیاسی، جهت تسریع و تسهیل روند پرواز، اجاره می‌شوند. 


در مقابل چارتر، بلیط های سیستمی، بلیت‌های منفردی هستند که می‌توان روز و ساعت پرواز را در آن‌ها تغییر داد. این بلیت‌ها به دلیل قابلیت تغییر زمان آن، از قیمت بالاتری برخوردار هستند. برخلاف بلیت‌های چارتر، بلیت‌های سیستمی قابلیت استرداد یا کنسلی دارند، بدین گونه که در صورت استرداد بخشی از هزینه بلیت به عنوان جریمه از مبلغ کل کم، مابقی آن به مسافر بازگردانده می‌شود.

میزان جریمه این بلیت‌ها ارتباط بسیار نزدیکی با زمان اعلام کنسلی از سوی مسافر و همچنین کلاس پروازی آن دارد، به‌صورتی‌که هرچه به تاریخ و ساعت پرواز نزدیک‌تر باشد، بر آن افزوده خواهد شد. هرچند قوانین شرکت‌های هواپیمایی مختلف نیز در تعیین میزان جریمه کنسلی بسیار تأثیرگذار خواهند بود. به طور مثال شرکت هواپیمایی ماهان چنانچه مسافری بلیت خود را، از ساعت ۱۲ ظهر روز قبل از پرواز (داخلی) تا ۳ ساعت مانده به پرواز، کنسل کند جریمه‌ای معادل ۳۰ درصد از مبلغ کل کم کرده، مابقی آن را به مسافر بازمی‌گرداند.

از دیگر تفاوت‌های مهم بلیت چارتر و سیستمی در این است که معمولا قیمت‌ بلیط‌های سیستمی برای کودکان (۲ الی ۱۲ سال) با تخفیف ۵۰ درصدی همراه است، در صورتی که بلیت‌های چارتر اینگونه نیستند و معمولا برای کودکان هزینه‌ای برابر با بزرگسالان در نظر می‌گیرند. 

بلیط هواپیما ،بلیط چارتر ،بلیط قطار و رزرو آنلاین هتل رسپینا24