بلیط چارتر یکی از پرطرفدارترین و متداول ترین انواع از بلیط هواپیما می باشد که اغلب به سبب قیمت های پایین تر نسبت به سایر بلیط های پرواز شناخته می شوند. اغلب مردم اکثرا به دنبال خرید ارزان قیمت بلیط می باشند که باید متذکر شویم این نوع بلیط ها همیشه ارزان نیستند! بلیط های پرواز چارتری دارای مزایا و معایب مخصوص به خود می باشند که در ادامه مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند.

بلیط چارتر یعنی چی؟

چارتر در لغت به معنای اجاره ی در بست است؛ بنابراین بلیط پرواز چارتر یعنی بلیطی که اجاره شده می باشد. حالا در این میان کسی که چارتر می کند، آژانس های هواپیمایی و کسی که بلیط را اجاره می دهد، خود ایرلاین ها می باشند که همه یا تعدادی از صندلی های هواپیمای خود را در برخی مسیرهای درخواستی، به آژانس های هواپیمایی اجاره می دهند. حال اگر به عنوان مثال مسافر، بلیط را از خود این ایرلاین خریداری کرده باشد، این بلیط ها، بلیط سیستمی تلقی می گردند. بنابراین اگر بلیط را به صورت چارتری خریداری می کنید، طرف حساب شما دیگر ایرلاین نیست بلکه آژانس های هواپیمایی که بلیط را از آن ها خریداری کرده اید می باشند و سود و ضرر حاصل از فروش بلیط متوجه خود آنان است. لذا قوانین این بلیط ها نیز، تابع نظر و تصمیم شرکت چارترکننده می باشند.

بهترین زمان برای رزرو بلیط هواپیما چارتر

شرکت های چارترکننده همیشه و در تمامی طول سال، صندلی های هواپیما را چارتر نمی کنند؛ بلکه تنها در بعضی زمان ها با هدف افزایش فروش و برای مسیرهای پرتردد اقدام به رزروو کرایه صندلی ها می کنند. حالا در این میان، روزهایی هم هست که تقاضا برای خرید بلیط به شدت پایین می آید که سبب می شود تمام بلیط ها به فروش نرسند. بنابراین آژانس ها با در ساعات پایانی باقی مانده پرواز، بلیط ها را با تخفیف ویژه  (حتی تا 50 درصد قیمت) ارائه می دهند که مسافران را برای خرید بلیط تشویق کنند. همین امر سبب شده که این بلیط ها فقط در مسیرهای محدود تری به فروش می رسند و برای بعضی از مسیرهای پروازی در دسترس نباشند.

بلیط چارتر و بلیط سیستمی چه تفاوت هایی دارند؟

بلیط هواپیما چارتر، همانطور که گفتیم از طرف شرکت های چارترکننده فروخته می شود؛ بنابراین آن ها می توانند با نظر گرفتن شرایط فروش و سود و زیان خود، قوانینی را برای فروش بلیط های خود وضع کنند که این در آژانس های چارتر کننده، تقریباً یکسان است. این قوانین و شرایط عبارتند از:

عدم امکان کنسلی و استرداد وجه

یکی از وجه تمایزات چارتر نسبت به بلیط های پرواز سیستمی این است که شما در صورت کنسل شدن سفر، نمی توانید وجه بلیط را باز پس گیرید و هزینه ی بلیط شما سوخت می شود. در صورتی که در بلیط های نوع سیستمی، این مورد با کسر جریمه ایرلاین قابل انجام می باشد.

عدم امکان تاریخ بلیط

در بلیط چارتر، تاریخ پرواز نیز غیرقابل تغییر است و شما نمی توانید زمان آن را عوض کنید. در صورتی که این مورد در سیستمی قابل انجام است.

ثابت بودن قیمت برای تمامی گروه های سنی

از تفاوت های دیگر این بلیط ها با سیستمی، هزینه ی بلیط برای سنین مختلف است. در سیستمی، هزینه بلیط برای نوزادان (زیر 2 سال) و کودکان (بین 2 تا 12 سال) با تخفیف قابل توجهی محاسبه می گردد. اما در بلیط هواپیما چارتر، هزینه برای تمامی گروه های سنی یکسان است.

بلیط هواپیما چارتر

بلیط چارتر چه تفاوتی با لحظه آخری دارد؟

در شرایطی که صندلی های رزرو شده توسط چارتر کننده به فروش نرفته باشند، در آخرین ساعات باقیمانده تا پرواز، برای جلوگیری از ضرر و زیان بیش تر، بلیط ها را با قیمت پایین تر برای فروش ارائه می کند. لذا این بلیط ها، بلیط لحظه آخری هواپیما تلقی می گردند و جالب است بدانید که مسافران زیادی منتظر این لحظه و خریدی ارزان تر هستند.

اصطلاحات Full Charter ، Seat Charter و No Show به چه معنای هستند؟ 

Full Charter به معنی اجاره ی کامل تمام ظرفیت های یک پرواز از یک شرکت هواپیمایی در مدت زمان مشخص توسط چارتر کننده می باشد.

Seat Charter  نیز به معنی  اجاره ی مقدار مشخصی از ظرفیت صندلی های یک هواپیما توسط چارتر کننده است که خود به انوع شناور و بک تو بک مشخص تقسیم می شود.

اما اصطلاح No Show به معنی مسافری است که پرواز خود را انجام نداده و هزینه ی بلیط او به طور کامل سوخت شده است. البته این اصطلاح برای مسافرانی که یک ساعت مانده به پرواز بلیط خود را کنسل کرده اند نیز به کار برده می شود.

نحوه ی خرید بلیط چارتر ارزان قیمت

برای اینکه بتوانید به بلیط هواپیما چارتر ارزان قیمت دست پیدا کنید، باید لیست پرواز ها را مدام چک کنید تا اگر شامل تخفیف شد، شما اولین کسی باشید که بلیط های ارزان را خریداری می کنید. هم چنین اگر زمان سفر یا تخفیف 50 درصدی را برای سفر خود در نظر ندارید و اصرار دارید در زمان پیک سفر بلیط پرواز بخرید، بلیط هایی که در وسط هفته فروخته می شوند معمولا کاهش 20 درصدی در هزینه ی بلیط را به همراه دارد.

چه موقع می توانیم بلیط هواپیما چارتر ارزان پیدا کنیم؟

میتوان گفت، پیدا کردن بلیط چارتر ارزان به دو عامل مقصد و زمان سفر بستگی دارد. لذا اینطور می توان گفت که باید این دو موضوع رو با هم بررسی کنید و تصمیم بگیرید چه زمانی می خواهید به شهر دلخواه خود سفر کنید.

بلیط ارزان چارتر

نکاتی مهم در مورد بلیط چارتر خارجی

قبل از رزرو این بلیط ها، حتما موارد زیر را مدنظر بگیرید:

اعتبار کافی گذرنامه و تمدید آن درصورت نیاز

کسب اطلاعات موردنیاز از کشور موردنیاز اعم از شرایط حقوقی و سیاسی مسافر

کسب اطلاع از اینکه آیا برای سفر به کشور موردنیاز، نیاز به تهیه ویزا می باشد یا خیر؟

 درصورت نیاز به تهیه ویزا، ایتدا به نمایندگی کشور مورد نظر در ایران مراجعه و از شرایط سفر به آن کشور و شرایط اخذ ویزا اطلاع حاصل نمایید.

 درصورت زمان بر بودن مراحل اخذ ویزا و بعضاً شرایط دشوار اخذ ویزا بصورت شخصی، توصیه رسپینا این است که این مورد را به آژانس های مسافرتی یا شرکت های ارائه دهنده خدمات مسافرتی واگذار نمایید و پس از اخذ ویزای سفر به کشور مقصد، اقدام به واریز وجه نمایید.

به هیچ عنوان از افراد متفرقه و دلالان، خرید بلیط و تور و تقاضای دریافت ویزا نداشته باشید. موارد بسیاری بوده که برخی مسافران از روی ناآگاهی، به قول های این افراد، اعتماد کرده و متحمل ضررهای مالی و بعضا جانی و سرگردانی در کشور مقصد و ... گردیده اند.

سعی کنید برای سفرهای خارجی، حتی الأمکان بلیط های یکسره و بدون توقف را انتخاب نمایید؛ زیرا سفرهای چند مقصدی، بسیار طولانی تر و گران تر از سفرهای یکسره و بدون توقف خواهد بود.

خرید آنلاین بلیط چارتر هواپیما

اگر بخواهید به صورت حضوری و مراجعه به خود آژانس های مسافرتی بلیط خود خریداری کنید؛ امکان اینکه تا آن زمان ظرفیت پرواز تکمیل شده باشد بسیار زیاد است. این بلیط ها به خاطر قیمت مناسب و به صرفه بودن، طرفدارهای زیادی هم دارند و معمولا خیلی زود به فروش می رسند. به همین دلیل سرعت برای خرید بلیط چارتری ارزان قیمت اهمیت بالایی دارد. لذا پیشنهاد می شود به جای مراجعه ی حضوری و هدر دادن هزینه و وقت، از روش سریع و آسان خرید آنلاین استفاده کنید.

رزرو بلیط چارتر

رزرو آسان بلیط چارتر ارزان با رسپینا

رسپینا یکی از معتبرترین سایت های اینترنتی در زمینه فروش بلیط و خدمات سفر می باشد که دسترسی آسانی را به کلیه بلیط های مسیر پروازی فراهم نموده است. برای انجام منظور کافیست از صفحه اصلی سایت، اطلاعات مبدا، مقصد و تاریخ مدنظر خود را وارد نمائید تا به لیست کاملی از پروازهای آن مسیر هدایت شوید. برای اینکه سریع تر به بلیط های پرواز چارتری بتوانید دسترسی داشته باشید، کافیست از فیلتر سمت راست گزینه ی "شناور" را فعال کرده تا سیستم فقط چارتر ها را به شما نشان دهد. سپس می توانید با مقایسه ی قیمت ها و ایرلاین ها و البته کلاس پروازی بهترین بلیط را به آسان ترین شکل ممکن خریداری کنید. با رسپینا، روی زمین نمی مانید ...