بلیط چارتر اغلب انتخاب مناسب تری برای روزهای خاص و کم تردد در مسیرهای هوایی می باشد که خرید بلیط هواپیما را به خرید بلیط وسایل نقلیه دیگر، ارجعیت داده است. از این میان این بلیط ها، سفر بهینه تر و مقرون به صرفه تری را برای مسافران هوایی به همراه دارد. اغلب مردم اکثرا به دنبال خرید ارزان قیمت هستند که باید بگوییم این نوع بلیط ها همیشه ارزان نیستند و ما در این مقاله به برسی این موضوع وتفاوت های آنها با بلیط های معمولی می پردازیم. اگر برای اولین بارتان است که وارد سایت خرید بلیط می شوید و نمی دانید به چه بلیطی چارتری می گویند و چطور می شود آن ها را ارزان تر خرید؛ خواندن این مطلب را از دست ندهید.

بلیط چارتر یعنی چی؟

چارتر در لغت به معنای اجاره ی در بست است؛ بنابراین بلیط چارتر یعنی بلیطی که اجاره شده می باشد. حالا در این میان کسی که چارتر می کند، آژانس های هواپیمایی و کسی که بلیط را اجاره می دهد، خود ایرلاین ها هستند که همه یا تعدادی از صندلی های هواپیمای خود را در برخی مسیرهای درخواستی، به آژانس های هواپیمایی اجاره می دهند. حال اگر به عنوان مثال مسافر بلیط را از خود این ایرلاین خریداری کرده باشد، اصطلاح سیستمی به این بلیط تعلق می گیرد. حال به خوبی می دانید که وقتی در سایت با بلیط چارتر و سیستمی روبه رو می شوید، منظور چه نوع بلیط هایی است. پس حواستان باشد که اگر بلیط را به صورت چارتری می خرید، طرف حساب شما دیگر ایرلاین نیست بلکه آژانس های هواپیمایی که بلیط را از آن ها خریداری کرده اید هستند و سود و ضرر حاصل از فروش بلیط متوجه خود آنان است، بنابراین قوانینی مربوط به این بلیط ها وضع شده که باعث تفاوت این نوع بلیط ها  بلیط های معمولی شده است، مثل قابلیت استرداد، تغییر تاریخ، نرخ بلیط کودکان و ...

بلیط چارتر

چگونه بلیط هواپیما چارتر ارزان، خریداری کنیم؟

فکر نکنید که آژانس هایی هواپیمایی در سراسر طول سال، صندلی های هواپیما را چارتر می کنند. آژانس ها با در نظر گرفتن رونق بیشتر برای فروش بلیط ها، تنها در بعضی زمان ها و برای مسیرهای پرتردد، صندلی های هواپیما را چارتر می کنند و بلیط ها را با قیمت بالایی به فروش می رسانند؛ حالا در این میان روزهایی هم هست که تقاضا برای خرید بلیط به شدت پایین می آید که باعث می شود تمام بلیط ها به فروش نرود؛ بنابراین آژانس ها با تخفیف ویژه ای که به بلیط چارتر می دهند با ایجاد یک سفر هوایی ارزان قیمت، مسافران را برای خرید بلیط تشویق می کنند؛ جالب است بدانید که مسافران زیادی منتظر این لحظه و خریدی ارزان تر هستند. همین امر سبب شده که این بلیط ها فقط در مسیرهای محدود تری به فروش می رسند و برای بعضی از مسیرهای پروازی در دسترس نباشند.

خرید بلیط چارتر

بلیط چارتر و بلیط سیستمی چه تفاوت هایی دارند؟

بلیط چارتر، همانطور که گفتیم از طرف آژانس ها فروخته می شود؛ بنابراین آن ها می توانند طبق در نظر گرفتن شرایط فروش و سود و زیان خود، شرایطی را برای فروش بلیط هایشان، وضع کنند که این در آژانس های چارتر کننده، تقریباً یکسان است. یکی از وجه تمایزات چارتر نسبت به بلیط سیستمی این است که شما در صورت کنسل شدن سفرتان، نمی توانید بلیط  پرواز را پس بدهید و هزینه ی بلیط شما سوخت می شود؛ حتی نمی توانید  تاریخ پرواز را تغییر دهید یا بلیط خود را به دیگران انتقال دهید. از تفاوت های دیگر این بلیط ها با سیستمی، هزینه ی بلیط برای سنین مختلف است. در صورتی که شما در بلیطهای که به صورت سیستمی هستند می توانید برای کودکان 2-12 سال خود بلیط نیم بها بخرید، در چارتریها باید هزینه ی کاملی پرداخت کنید. مهم ترین مزیت بلیط هواپیما چارتری که باعث شده، هواداران زیادی پیدا کند، قابلیت تغییر نرخ بلیط در زمان های مختلف است؛ یعنی در صورتیکه بلیط های سیستمی در روزهای مختلف سال با قیمت تقریبا ثابتی به فروش می رسند؛ این نوع بلیط ها شما را با قیمت های استثنائی و تخفیف های ویژه، سوپرایز می کند.

بلیط هواپیما چارتر همان بلیطی است که آخرین لحظات پرواز به فروش می رسد؟

در جواب این سوال باید بگوییم بله اما عکس این قضیه درست نیست. در واقع در زمان هایی که صندلی های رزرو شده توسط چارتر کننده به فروش نرفته باشند، در زمان های کوتاه باقیمانده به پرواز چارتر کننده برای جلوگیری از ضرر بلیط ها را با قیمت پایین تر  برای فروش ارائه می کند. اما در زمان هایی که متقاضی برای خرید بلیط مسیر مورد نظر بیشتر باشد بلیط های چارتر شده به سرعت فروش رفته و گاهان قیمت آنها افزایش هم خواهد داشت.

اصطلاحات Full Charter ، Seat Charter و No Show به چه معنای هستند؟ 

Full Charter به معنی اجاره ی کامل تمام ظرفیت های یک پرواز از یک شرکت هواپیمایی در مدت زمان مشخص توسط چارتر کننده می باشد. Seat Charter  نیز به معنیه اجاره ی مقدار مشخصی از ظرفیت صندلی های یک هواپیما توسط چارتر کننده است که خود به انوع شناور و بک تو بک مشخص تقسیم می شود. اما اصطلاح No Show به معنی مسافریست که پرواز خود را انجام نداده و هزینه ی بلیط او به طور کامل سوخت شده است، البته این اصطلاح برای مسافرانی که یک ساعت مانده به پرواز بلیط خود را کنسل کرده اند نیز به کار برده می شود.

خرید اینترنتی بلیط چارتر

زمان ایده آل برای خرید اینترنتی بلیط چارتر هواپیما:

زمانی که آخرین لحظات نزدیک به پروازمی رسیم به ناچار قیمت بلیط ها کاهش پیدا می کند تا فقط هواپیما مجبور به پرواز با صندلی های خالی نشود! چه زمانی بلیط هواپیما چارتر ارزان می توان خرید؟ وقتی که تقاضای مردم برای سفر کردن کمتر و کمتر شده باشد، مثل دوران بعد از تعطیلات نوروزی و به طور کلی زمان هایی که مسافرها تازه از سفر برگشته اند، یا اواخر اسفند که همه مشغول برنامه ریزی سفر نوروزی خود و دنبال خرید برای عید هستند کسی به سفر کردن فکر هم نمیکند! در کل همه ی زمان هایی که اکثر مردم درگیر مشغله های زندگی خود هستند و برنامه ای برای سفر ندارند می توانید چارتر ارزان قیمت تری پیدا کنید، زیرا کم شدن تقاضای سفرهمیشه باعث ارزان شدن قیمت بلیط های چارتر می گردد.

نحوه ی خرید بلیط هواپیما چارتر ارزان قیمت

برای اینکه بتوانید به بلیط چارتر ارزان قیمت دست پیدا کنید، باید پرواز هایی را که می خواهید مدام چک کنید تا اگر شامل تخفیف شد ، شما اولین کسی باشید که بلیط های ارزان را می خرد. چک کردن پروازهایی که در اخرین لحظات به فروش می رسند هم می تواند شما را به گزینه ی ارزان تر نزدیک تر کند. اگر زمان سفر یا تخفیف 50 درصدی را برای سفرتان در نظر ندارید، و اصرار دارید در زمان پیک سفر، بلیط پرواز بخرید، بلیط هایی که به طور معمول در وسط هفته، فروخته می شوند کاهش 20 درصدی در هزینه ی بلیط را به همراه دارد.

چه موقع می توانیم بلیط چارتر ارزان پیدا کنیم؟

میتوان گفت، پیدا کردن بلیط چارتر ارزان به دو چیز بستگی دارد، یعنی باید به دو موضوع موقع خرید بلیط توجه کنید. یکی مقصد سفرتان، و دیگری زمانی که برای سفر در نظر گرفته اید.، اینطور می توان گفت که باید این دو موضوع رو با هم بررسی کنید و ببینید چه موقعی می خواهید به شهر دلخواهتان سفر کنید.

نکاتی مهم در مورد بلیط چارتر خارجی

  1. اعتبار کافی گذرنامه و تمدید آن درصورت نیاز
  2. کسب اطلاعات موردنیاز از کشور موردنیاز اعم از شرایط حقوقی و سیاسی مسافر
  3. کسب اطلاع از اینکه آیا برای سفر به کشور موردنیاز، نیاز به تهیه ویزا می باشد یا خیر؟
  4.  درصورت نیاز به تهیه ویزا، ایتدا به نمایندگی کشور مورد نظر در ایران مراجعه و از شرایط سفر به آن کشور و شرایط اخذ ویزا اطلاع حاصل نمایید.
  5.  درصورت زمان بر بودن مراحل اخذ ویزا و بعضاً شرایط دشوار اخذ ویزا بصورت شخصی، توصیه رسپینا 24 اینست که این مهم را به آژانس های مسافرتی یا شرکت های ارائه دهنده خدمات مسافرتی واگذار نمایید و پس از اخذ موفقیت آمیز ویزای سفر به کشور مقصد، اقدام به واریز وجه نمایید.
  6. به هیچ عنوان از افراد متفرقه و دلالان، خرید بلیط و تور و تقاضای دریافت ویزا نداشته باشید. بسیار بوده مواردی که هموطنان عزیزمان از روی ناآگاهی، به قول های این افراد، اعتماد کرده و متحمل ضررهای مالی و بعضا جانی و سرگردانی در کشور مقصد و ... گردیده اند.
  7. سعی کنید برای سفرهای خارجی، حتی الأمکان بلیط های یکسره و بدون توقف را انتخاب نمایید. زیرا سفرهای چند مقصدی، بسیار طولانی تر و گران تر از سفرهای یکسره و بدون توقف خواهد بود.
  8. برای خرید بلیط های چارتر در مسیرهای پرواز داخلی و خارجی، کافیست وارد سایت www.respina24.com شده و بلیط موردنظر خود را رزرو نمایید. 

خرید آنلاین بلیط چارتر

خرید آنلاین بلیط چارتر هواپیما

اگر بخواهید به صورت حضوری و مراجعه به خود آژانس های مسافرتی بلیط تان خریداری کنید؛ امکان اینکه تا آن زمان ظرفیت پرواز تکمیل شده باشد بسیار زیاد است. این بلیط ها به خاطر قیمت مناسب و به صرفه بودن، طرفدارهای زیادی هم دارند و معمولا خیلی زود به فروش می رسند. به همین دلیل سرعت برای خرید  بلیط چارتری زیر قیمت اهمیت بالایی دارد. پس پیشنهاد می شود به جای مراجعه ی حضوری و هدر دادن هزینه و وقت از روش سریع و آسان خرید آنلاین استفاده کنید.

سایت فروش بلیط چارتر رسپینا

رسپینا یکی از سایت های اینترنتی معتبر در زمینه فروش بلیط چارتر هواپیما است که با مراجعه به آن خیلی راحت می توانید این بلیط ها را در مسیر پروازی مورد نظرتان، با مقایسه ی قیمت، خریداری کنید. برای انجام این کار از بالای همین صفحه پس از وارد کردن شهر مبدا و مقصد و انتخاب تاریخ رفت لیستی از بلیط های موجود در آن مسیر به شما نمایش داده خواهد شده برایا اینکه بتوانید بلیطهای چارتری را ببینید از فیلتر سمت راست می توانید گزینه ی "شناور" را فعال کرده تا سیستم فقط چارتر ها را به شما نشان دهد سپس می توانید با مقایسه ی قیمت ها و ایرلاین ها و البته کلاس پروازی بهترین بلیط را به آسان ترین شکل ممکن از رسپینا خریداری کنید.