تهران

جاهای دیدنی تهران، روایتی از تاریخ و مدرنیته

جاهای دیدنی تهران تجربه ای متفاوت برای کسانی که به پایتخت سفر می کنند، به ارمغان خواهد آورد. شهر تهران در کنار تمام شلوغی هایی که دارد، مکان هایی برای گذران وقت دارد که بازدید از آن ها خالی از لطف نخواهد بود. اگر راهی تهران هستید، با اندکی مطالعه و آگاهی در رابطه با جاذبه های دیدنی و گردشگری این شهر می توانید، تور تهران خاطره انگیز تری را برای خود رقم بزنید. در ادامه این مطلب، مهم ترین مراکز دیدنی تهران را مورد بررسی قرار خواهیم داد، لذا دعوت می کنیم تا پایان مقاله با ما همراه بمانید.

شهر تهران که چندین سال است که به عنوان پایتخت ایران شناخته شده می باشد. این شهر به عنوان قطب سیاسی کشور، پیشرفت زیادی در زمینه توسعه و تاسیس مناطق و شرکت های مهم داشته است. درست است که بیشتر سفرهایی که به این شهر انجام می شود، ماهیت کاری، تحصیلی یا حتی سیاسی دارد؛ اما در این بین افراد زیادی هستند که برای بازدید از جاذبه های تفریحی و گردشگری در تهران کنجکاو اند.

جالب است بدانید، تهران مناطق دیدنی زیادی را در خود جای داده است، به همین دلیل برای راحتی بیشتر شما عزیزان در ادامه به معرفی معروف ترین مکان های دیدنی تهران به همراه اطلاعات ضروری آن خواهیم پرداخت.

مکان های تاریخی تهران

ابتدا برنامه بازدید از جاهای دیدنی تهران را با مکان های تاریخی آن آغاز می کنیم. شهر مدرنی که امروزه پیش روی شما است، تاریخ کهنی را در قلب خود نگه داری می کند که در گوشه و کنار آن می توانید تاریخ کهن ایران و پادشاهان گذشته را ببینید. این مکان ها، شامل 2 دسته کاخ های تاریخی و خانه های تاریخی است که در ادامه هر یک را توضیح داده ایم. البته بخشی از تاریخ تهران و حتی ایران در موزه ها به نمایش گذاشته شده است که ما آن را در قسمت موزه ها به طور مفصل توضیح داده ایم.

کاخ های تهران؛ یادگار سلسله های تاریخی ایران

تهران بیش از 3 قرن است که به عنوان پایتخت ایران شناخته می شود. به همین علت نیز بخش مهمی از جاهای دیدنی تهران را کاخ های تاریخی آن تشکیل می دهند که از هم لحاظ معماری شهرت دارند و هم محل نگه داری اشیا باارزش خاندان سلطنتی هستند. اگر فرصت زیادی برای تهران گردی ندارید، توصیه می کنیم حتما زمانی را هر چند کوتاه به بازدید از این کاخ های باشکوه اختصاص دهید و لذت ببرید. البته در این قسمت تنها کاخ هایی را معرفی کرده ایم که امکان بازدید عمومی دارند، بخشی از کاخ ها در اختیار ارگان های دولتی یا انتظامی قرار دارند و در دسته جاهای دیدنی تهران قرار نمی گیرند.

کاخ گلستان تهران

گاخ گلستان که به عنوان ارگ سلطنتی تهران نیز شناخته می شود، روایت های متعددی از تاریخ ساخت دارد. دقیق ترین ارجاع تاریخی که برای این کاخ وجود دارد، پیشینه آن را به شاه سلیمان صفوی نسبت می دهد. کاخ شامل بخش های متعددی از جمله ايوان تخت مرمر، تالار سلام، تالار آينه، تالار سفره‌خانه، خلوت كريمخانی، تالار برليان، عمارت بادگير، كاخ شمس العماره، تالار الماس و كاخ ابيض است و 7 دوره پادشاهی ایران را روایت می کند.

 • ساعت بازدید 6 ماه اول سال: 9:30 صبح تا حدود ساعت 18:30
 • ساعت بازدید 6 ماه دوم سال: 9 صبح تا حدود ساعت 18:30
 • مجموعه کاخ گلستان در روزهای 13 فروردین، عاشورا و تاسوعای حسینی، وفات ائمه اطهار و رحلت امام تعطیل است.
 • آدرس: خیابان پانزده خرداد – ضلع شمالی میدان ارگ

آدرس کاخ گلستان روی نقشه

کاخ سعد آباد

دلتان می خواهد از سکونتگاه ییلاقی پادشاهان قاجار که در ناحیه ای خوش آب و هوا در مجاورت دربند و رشته کوه های البرز واقع شده است دیدن کنید؟ کاخ سعدآباد که در دوران قاجار ساخته شده است، در دوران پهلوی گسترش یافت و چندین کاخ و مجموعه به آن اضافه شد، هم اکنون نیز در اختیار نهاد ریاست جمهوری است و مهمانان ویژه دولت ایران در آن میزبانی می شوند. البته که یکی از محبوب ترین جاهای دیدنی تهران به خصوص برای گردشگران خارجی هم به شمار می رود که توصیه می کنیم فرصت بازدید از آن را از دست ندهید.

 • ساعت بازدید 6 ماه اول سال: از ساعت 9 الی 19
 • ساعت بازدید 6 ماه دوم سال: از ساعت 9 الی 17
 • آدرس: زعفرانیه – خیابان ولیعصر، انتهای خیابان شهید کمال طاهری

آدرس موزه کاخ سعدآباد روی نقشه

کاخ سعادت آباد تهران

کاخ نیاوران

کاخ نیاوران اقامتگاه تابستانی محمدرضاشاه پهلوی بود؛ البته که ساخت آن به دوران قاجار بازمی گردد اما گسترش و نوسازی آن در زمان پهلوی دوم انجام شد. در کاخ نیاوران، بخش های زیبایی از جمله کوشک احمدشاهی، کاخ صاحبقرانیه، موزه حوضخانه، موزه جهان‌نما، باغ کتیبه‌ها و … در باغی زیبا و خوش آب و هوا منتظر شما است که بازدید از آن، یکی از بهترین روزهای عمرتان را به شما هدیه خواهد داد.

 • ساعت بازدید 6 ماه اول سال: از ساعت 9 الی 19
 • ساعت بازدید 6 ماه دوم سال: از ساعت 8 الی 17
 • این مجموعه در ایام سوگواری مثل رحلت امام خمینی، شهادت امام علی (ع)، تاسوعا و عاشورای حسینی، رحلت رسول اکرم، شهادت امام حسن مجتبی و امام جعفر صادق تعطیل است.
 • آدرس: میدان شهید باهنر

آدرس کاخ نیاوران روی نقشه

کاخ یاقوت

حتما تا به حال، ضرب المثل های “بادمجان دور قاب‌ چین” یا “یه آشی برات بپزم که یک وجب روش روغن باشه” به گوشتان خورده است یا از آن استفاده کرده اید. کاخ یاقوت تهران که در زمان ناصرالدین شاه ساخته شده است، حرم خانه سلطنتی این پادشاه قاجار بوده که ضرب المثل های فوق، ابتدا در آشپرخانه این کاخ ساخته شد و به بیرون درز کرد. البته، ساختمان‌های دیگری مانند کاروانسرا، سربازخانه و گرمابه هم درون این کاخ وجود داشته اند که امروزه اثری از آن‌ها باقی نمانده‌ است. کاخ یاقوت در منطقه شمال غرب پایتخت واقع شده و متاسفانه از مرکز شهر و سایر جاهای دیدنی تهران دور است؛ اما توصیه می کنیم حتما یک روز از برنامه تان را به بازدید از آن اختصاص دهید.

آدرس: تهران – اتوبان زین الدین – جنب پارکینگ اتوبوسرانی – بیمارستان شهید لواسانی

آدرس موزه کاخ یاقوت روی نقشه

کاخ بهارستان

کاخ بهارستان یا عمارت بهارستان یا ساختمان مشروطه که تا چند سال پیش محل برگزاری نشست های شورای اسلامی بوده، همان کاخ معروفی است که روزگاری محمدعلی شاه قاجار آن را به توپ بست. این کاخ شامل 3 بخش موزهٔ مجلس شورای اسلامی، بخش مربوط به تشریفات و بخش مربوط به برگزاری همایش‌ های مختلف است. علی رغم بقیه کاخ هایی که نامبردیم و بیشتر کاربرد تفریحی یا اقامتی برای شاهان داشتند، کاخ بهارستان از ابتدای پیدایش بیشتر کاربرد دولتی داشت. البته با گذشت بیش از 1 قرن از ساخت آن، هم چنان به عنوان یکی از زیباترین جاهای دیدنی تهران با معماری بی نظیر خود شناخته می شود که اطلاعات بازدید آن به صورت زیر است:
ساعت بازدید: همه روزه به جز روزهای تعطیل از ساعت 9 صبح تا 18
آدرس: میدان بهارستان – مجموعه بهارستان

آدرس کاخ بهارستان روی نقشه

کاخ بهارستان تهران

کاخ مظفری تهران

کاخ مظفری دارآباد از جمله جاهای دیدنی تهران است که در اختیار بیمارستان مسیح دانشوری قرار دارد. البته امکان بازدید از طریق هماهنگی قبلی با روابط عمومی بیمارستان امکان پذیر است اما فضای زیبایی دارد که حتما ارزش دیدن دارد. آینه کاری ها، گچبری ها، سقف بیضوی بنا و تمامی معماری آن از سبک فرانسوی الهام گرفته شده که بسیار زیبا و دیدنی است.
آدرس: محله دارآباد، میدان باهنر و انتهای خیابان پورابتهاج

آدرس کاخ مظفری روی نقشه

کاخ مرمر

از بین تمامی کاخ هایی که نام بردیم، کاخ مرمر یکی از زیباترین کاخ هایی است که از زمان ساخت تاکنون اتفاقات متعددی در آن رخ داده است. از دفتر رسمی محمدرضاشاه پهلوی و محل برگزاری دیدارها، ملاقات‌ها و شرفیابی‌ها، زندگی مشترک وی با فوزیه، محل برگزاری ازدواج شاه با ثریا اسفندریاری، محل برگزاری مراسم نامزدی با فرح پهلوی گرفته تا مقر کمیته انقلاب اسلامی، محل استقرار مجمع تشخیص مصلحت نظام و دفترکار آیت الله هاشمی رفسنجانی از جمله روزگار تاریخی است که کاخ مرمر از آن میزبانی می کرده است.

هم اکنون نیز این کاخ به عنوان یکی از آثار ملی ایران، به موزه هنر ایران تبدیل شده است که هر خشت و وجب آن، تاریخ کهنی را روایت می کند. بنابراین در لیست بازدید از جاهای دیدنی تهران، تماشای کاخ مرمر را حتما در قسمت مهم و با اولویت بگذارید!

 • ساعات بازدید: همه روزه از ساعت 9 الی 12 و 13 الی 16 (به جزء روزهای تعطیل رسمی)
 • آدرس: بزرگراه شهید چمران  – ملکوتی – بین شهر آرا و پاتریس لومومباساعات بازدید: همه روزه از ساعت 9 الی 12 و 13 الی 16 (به جزء روزهای تعطیل رسمی)

آدرس کاخ مرمر روی نقشه

کاخ مسعودیه

کاخ مسعودیه یا عمارت مسعودیه یکی دیگر جاذبه های تاریخی پایتخت است که به دستور ظل السلطان، فرزند ناصرالدین شاه ساخته شد. نام این بنا هم برگرفته از نام صاحب آن است (نام اصلی ظل السلطان، سلطان مسعود میرزا است). این کاخ در نزدیکی کاخ بهارستان قرار دارد و می توانید یک نیم روز از فرصت تان برای بازدید از جاهای دیدنی تهران را به بازدید از این 2 کاخ اختصاص دهید.

 • ساعات بازدید: همه روزه از ساعت 10 الی 19 (به جزء روزهای تعطیل رسمی)
 • آدرس: میدان بهارستان – خیابان اکباتان

آدرس عمارت مسعودیه روی نقشه

نمای بیرونی کاخ مسعودیه

خانه های تاریخی تهران

از کاخ های تهران که بگذریم، خانه های تاریخی آن که یادگار شاهزادگان یا اشخاص مهم پایتخت بوده است، روایات زیبایی برای گفتن و شنیدن دارند. اگر زمانتان برای بازدید از جاهای دیدنی تهران محدود باشد، ممکن است بخواهید مابقی وقتتان را به مکان های تفریحی و مراکز خرید پایتخت اختصاص دهید. اما زیبایی و صفا خانه های قاجاری تهران شما را به سفری تاریخی در دل اصالت هنر ایرانی می برد. بازدید از آن را از قلم نیندازید.

خانه تیموتارش

کجای دنیا می توانید بنایی با معماری مرکب از فرهنگ ایرانی، هندی و روسی ببینید؟ خانه تیموتاش که به موزه جنگ هم معروف است، امروزه به عنوان نمایشگاهی از ابزار و ادوات جنگی اعصار گذشته به شمار می رود. اما محوطه بیرونی و سبک طراحی ساختمان آن آنقدر زیبایی و هنر دارد که برای هر بیننده ای جذاب خواهد بود.

 • آدرس: تهران، خیابان کارگر جنوبی، میدان پاستور، روبروی مترو میدان حر، داخل دانشگاه جنگ
 • ساعت بازدید: دوشنبه ها از ساعت 14 الی 18 و جمعه ها از ساعت 9 الی 18

آدرس خانه تیموتاش روی نقشه

خانه تیموتارش تهران

باغ شازده

البته که این باغ با باغ شازده کرمان زمین تا آسمان فرق دارد. نام این خانه زیبا تاریخی و باصفا از اسم ” شازده دیده رو” از شاهزادگان قجری گرفته شده است. حیات این خانه زیبا آنقدر بزرگ و باصفا است که باعث شده به جای خانه تاریخی شازده به باغ شازده معروف شود. ساختمان داخل آن نیز هنر و اصالت معماری اصیل ایرانی را به نمایش گذاشته است که توصیه می کنیم حتما زمانی را به بازدید از آن اختصاص دهید.
آدرس: تهران، خیابان پامنار، روبه روی مسجد کاشانی ها، کوچه ی موتمن الاطباء، روبه روی خانه ی موتمن الاطباء
ساعت بازدید: همه روزه از ساعت ۹ صبح تا 23 شب

آدرس باغ شازده تهران روی نقشه

نمایی از حیات باغ شازده تهران

خانه عین الدوله

یکی از زیباترین جاهای دیدنی تهران به لحاظ سبک معماری و ظرافت و اصالت ساخت، خانه عین الدوله است. نگارخانه برگ هم در حال حاضر در این خانه فعالیت می کند که اگر اهل هنر باشید، نام آن به گوشتان خورده است. نکته جالب و متمایز این خانه تاریخی نسبت به سایر مکان های دیدنی تهران، ایوان زیبا و دلباز آن است که روزگاری چرچیل، استالین و روزولت روی آن در مورد سرنوشت جنگ جهانی دوم نشستی برگزار کردند و عکس یادگاری گرفتند.

 • ساعت بازدید: همه روزه از 8 صبح الی 16 عصر (به جز روزهای تعطیل رسمی)
 • آدرس: تهران، پاسداران، میدان هروی، خیابان وفامنش، خیابان جمالی، شماره ۱۷

آدرس خانه عین الدوله روی نقشه

نمای بیرونی خانه عین الدوله تهران

خانه قوام‌ السلطنه

قوام‌ السلطنه را می توان یکی از مهم ترین و بانفوذترین شخصیت های سیاسی تاریخ ایران دانست. او که هم در زمان قاجار و هم در زمان پهلوی اول، نخست وزیر بود، علاوه بر آن ۱۴ بار به عنوان وزیر امور داخلی، ۴ بار به عنوان وزیر امور خارجه، ۴ بار به عنوان وزیر امور مالیه، ۲ بار به عنوان وزیر جنگ و یک بار به عنوان وزیر عدلیه منصوب شد. بنابراین بازدید از خانه قوام‌ السلطنه، شما را به سفری کوتاه در قلب تاریخ ایران می برد که البته نزد گردشگران و باستان شناسان خارجی نیز یکی از محبوب ترین جاهای دیدنی تهران به شمار می رود.
این خانه تاریخی به موزه آبگینه (به معنی آیینه) و سفالینه هم معروف است که در آن قدیمی ترین آثار شیشه ای زیورآلات مربوط به هزاره سوم و آثار سفالی مربوط به دوره‌های پیش از تاریخ نگه داری می شود.

ساعت بازدید در بهار و تابستان: از ساعت ۹ صبح تا ۱۹
ساعت بازدید در پاییز و زمستان: از ساعت ۸ صبح تا ۱۷
آدرس: تهران، خیابان امام خمینی، خیابان سی تیر، نرسیده به خیابان جمهوری، پلاک ۵۹

آدرس خانه قوام‌ السلطنه روی نقشه

نمایی بیرونی خانه قوام‌ السلطنه

خانه کاظمی

این خانه متعلق به سید احمد کاظمی فرزند میرزا سید کاظم مستوفی (میرآخور اصطبل ناصرالدین شاه) بوده است. شاخصه مهم معماری خانه کاظمی، پنجره های اورسی و استفاده حداکثر از جریان انرژی و نور در طراحی اندرونی آن است. اگر در روشنایی روز راهی این خانه زیبا تاریخی شوید، منشوری از رنگ و نور را می توانید در قسمت شاه نشین آن مشاهده کنید که به وسیله پنجره های نورگیر و رنگی آن ایجاد شده است.این خانه به وسیله شهرداری تهران مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و هم اکنون نیز به عنوان نگارخانه و موزه تهران قدیم فعالیت دارد.

 • ساعت بازدید: همه روزه از ساعت 9 صبح الی 18 عصر (به غیر از دوشنبه‌ها و روزهای تعطیل)
 • آدرس: خیابان ۱۵ خرداد، کوچه ابوالقاسم، امامزاده یحیی، منطقه ۱۲، پلاک ۶۶

آدرس خانه کاظمی روی نقشه

خانه کاظمی تهران

خانه موتمن الاطبا

خانه موتمن الاطبا از جمله جاهای دیدنی تهران است که ضمن بازدید گردشگران، از آن در آثار سینمایی تاریخی هم استفاده می شود. سریال شهرزاد اثر معروف حسن فتحی هم در همین خانه فیلم برداری شده است. همان طور که از نام این خانه پیدا است، روزگاری متعلق به پزشک ناصرالدین شاه قاجار بوده که وی را به نام موتمن الاطبا می شناختند.

 • ساعات بازدید: همه‌روزه از ساعت 10 تا 17
 • آدرس: تهران، خیابان پامنار، محله عودلاجان، روبه‌ روی مسجد کاشانی، انتهای کوچه موتمن الاطبا

آدرس خانه موتمن الاطبا روی نقشه

خانه موتمن الاطبا تهران از نمای بالا

خانه مینایی تهران

خانه مینایی یکی دیگر از آثار تاریخی یادگار قاجار است که به منیرالسلطنه همسر ناصرالدین شاه قاجار تعلق دارد. این خانه در طول تاریخ بارها خرید و فروش شد تا در نهایت به وسیله شخصی به نام فرهاد مینایی با ‏قیمت 140 هزار تومان خریداری شد و پس از مرگ وی، فرزندانش این خانه را به شهرداری فروختند.
در حال حاضر، این خانه به عنوان موزه خیابان ولی عصر شناخته می شود که در آن قدم به قدم تاریخ این خیابان زیبا و سرگذشت آن برای تماشا و مطالعه قرار داده شده است.

 • ساعت بازدید: همه روزه از ساعت 10 الی 17:00
 • آدرس: خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان منیریه، کوچه مسلم کریمی طینت، پلاک ۵

آدرس خانه مینایی تهران روی نقشه

خانه موزه سیمین و جلال

چه کسی است که کتاب ” زن زیادی” اثر جلال آل احمد یا شاهکار “سووشون” اثر بانو سیمین دانشور را نخوانده باشد یا حداقل نام آن به گوشش نخورده باشد؟ جلال آل احمد و سیمین دانشور هر دو از نویسنده های تاثیرگذار ادبیات ایران هستند که نامشان را همه ما از دوران مدرسه خود با آثار شیرین آن ها به یاد داریم. امروزه خانه این دو نویسنده بزرگ، به روی طرفداران و عشاق ادبیات معاصر فارسی گشوده است؛ خانه ای که خشت به خشت آن را جلال آل احمد با دست خودش بنا گذاشت.
علاوه بر فضای ساده و زیبای خانه، آثار دیگری هم در این موزه نمایش گذاشته شده که اکثر آن ها به وسیله ویکتوریا دانشور، خواهر سیمین دانشور، جمع آوری و اهدا شده است. از جمله این آثار می توان حلقه های ازدواج سیمین و جلال و عقدنامه آن ها اشاره کرد.
پیشنهاد نویسنده مقاله: من اگر فرصت بازدید تنها یکی از جاهای دیدنی تهران را داشتم، بدون شک راهی خانه سیمین و جلال می شدم و کتاب جزیره سرگردانی را باری دگر در فضای این خانه به عمق جان می سپاردم.

آدرس خانه موزه سیمین و جلال روی نقشه

نمای بیرونی از خانه موزه سیمین و جلال

خانه موزه مقدم

خانه موزه مقدم یکی از جاهای دیدنی تهران متعلق به دانشگاه تهران است که به محسن مقدم، از بنیانگذاران دانشکدهٔ هنرهای زیبای دانشگاه تهران تعلق دارد. معماری زیبا این خانه سبب شده تا به عقیده بسیاری از بازدیدکنندگان، به عنوان زیباترین خانه تهران شناخته شود. نمونه ای بارز از فرهنگ اصیل و زیبای ایرانی را می توانید در آجر به آجر این خانه زیبا که به دست استاد مقدم طراحی شده مشاهده کنید و از آن حظ ببرید.

 • ساعت بازدید در بهار و تابستان: از ساعت ۱۰ تا ۱۸
 • ساعت بازدید در پاییز و زمستان: از ساعت ۹ تا ۱۷
 • خانه موزه مقدم در روزهای دوشنبه و ایام سوگواری تعطیل است.
 • آدرس: تهران، خیابان امام خمينی، بعد از خیابان شیخ هادی، جنب بانک ملت، پلاک ۲۵۱

آدرس خانه موزه مقدم روی نقشه

خانه موزه مقدم

خانه موزه دکتر معین و استاد امیرجاهد

خانه موزه دکتر معین و استاد امیرجاهد اولین مرکز تخصصی ادبیات، موسیقی و خوش‌ نویسی کشور است که به سبب بافت زیبای سنتی که دارد به عنوان لوکیشن آثار تاریخی سینمایی از جمله سرزمین کهن کمال تبریزی و سریال شهرزاد مورد استفاده قرار گرفته است. در این خانه ‌موزه انواع سازها، تابلوهای شعر و خوش‌نویسی، تابلوهای استادان موسیقی و ادبیات در فضایی سراسر زیبایی و آکنده از هنر ایرانی انتظارتان را می کشد. علاوه بر آن، کلاس های آموزشی ادبی و هنری هم در آن برگزار می شود که اگر ساکن تهران باشید می توانید از آن ها بهره مند شوید.

 • ساعت بازدید: 10 صبح الی 16 عصر
 • آدرس: تهران، خیابان پیروزی، میدان چهارصددستگاه، انتهای خیابان بایزید بسطامی

آدرس خانه موزه دکتر معین و استاد امیرجاهد روی نقشه

حیات خانه موزه دکتر معین و استاد امیرجاهد

پارک های تهران

بخشی از مهم ترین جاهای دیدنی تهران در قلب پارک های آن جای گرفته است؛ مکان هایی که بدون هزینه و به صورت رایگان می توانید در آن تفریح کنید و دسترسی به آن ها از طریق وسایل حمل و نقل عمومی به راحتی امکان پذیر است. بعضی از این پارک ها حتی به عنوان یکی از اعضای خانواده های ساکن تهران به شمار می روند که آخر هفته ها یا روزهای تعطیل با وسایل پیک نیک راهی آن جا می شوند و دمی را به دور از آلودگی و دود پایتخت می گذرانند.
پس چه فرصتی بهتر از این؟ در ادامه، لیستی از پارک های تهران را همراه با امکانات و جاذبه های دیدنی هر یک ارائه داده ایم که حداقل یک نیم روز شگفت انگیز و فراموش نشدنی برایتان به ارمغان می آورند.

پارک های شهری تهران

پارک های شهری تهران در دل خیابان های شلوغ پر رفت و آمد قرار دارند. در واقع جالب ترین جاهای دیدنی تهران نیز همین پارک های شهری آن هستند. ریه های پایتخت که درست در مرکز شلوغی و دود، فضایی خوش آب و هوا را برای بازدیدکنندگانشان به ارمغان می آورند. تعداد این پارک ها هم کم نیست، اما مهم ترین آن ها را معرفی کرده ایم که هر کدام ارزش حداقل یک بار دیدن را دارند.

پارک ملت

گشت و گذارمان در پارک های تهران را ابتدا به پارک ملت شروع می کنیم. طبق نظرسنجی انجام شده در مرکز تحقیقات و مطالعات رسانه‌ای همشهری، پارک ملت تهران نخستین بوستانی است که یک شهروند تهرانی به یک میهمان غیر تهرانی معرفی می‌کند. بنابراین از بین تمامی جاهای دیدنی تهران، انتخاب پارک ملت یکی از گزینه هایی است که این پتانسیل را دارد یک روز کامل شما و تمامی همراهانتان را با هر رنج سنی سرگرم کند.
از فضای سبز آن که بگذریم، دریاچه مصنوعی و آبنمای موزیکال، سینما چهار بعدی، باغ وحش، باشگاه مینی گلف حتی پردیس سینمایی گوشه کوچکی از امکانات پارک ملت است. یک پارک و این همه جاذبه دیدنی و سرگرم کننده!
آدرس: تهران، خیابان ولیعصر (عج)، جنب بزرگراه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

آدرس پارک ملت تهران روی نقشه

پارک شهر

پارک شهر، قدیمی ترین پارک تهران است و شهروندانی که از سال های دور ساکن پایتخت هستند از آن خاطره های فراوانی دارند. این پارک که به “باغ سنگلج” یا “پارک شهرداری” هم پارک وسیع با فضای سبز زیبا است و هم اینکه امکانات و بخش های متنوعی برای سرگرم شدن و بازدید دارد. از جمله جاذبه های آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• کتابخانه مرکزی
• موزه صلح
• باغ پرندگان و سایت پرنده ‌نگری
• تندیس‌ها و مجسمه‌های زیبا
• دریاچه مصنوعی با امکان قایق سواری
• تماشاخانه
می توانید قبل از مراجعه به پارک با خودتان زیرانداز ببرید، اما امکان برپایی چادر داخل پارک وجود ندارد.
آدرس: خیابان امام خمینی، میدان حسن آباد، خیابان وحدت اسلامی

آدرس پارک شهر تهران روی نقشه

پارک نیاوران

اگر ساکن تهران باشید، حتما می دانید که محله نیاوران یکی از خوش آب و هوا ترین مناطق تهران است که در شمال شرقی پایتخت و منطقه شمیران قرار دارد. بنابراین پارک نیاوران یکی از باصفاترین جاهای دیدنی تهران برای گردش نیم روزه تان می توان باشد که به امکاناتی هم چون کتابخانه، آمفی ‌تئاتر، مجموعه ورزشی، باشگاه تیراندازی آریا، زمین بازی مخصوص کودکان، میزهای تنیس روی میز و شطرنج و … نیز مجهز است. آلاچیق هایی که هم در این پارک موجودند که می توانید همراه با خانواده یا همراهانتان در آن زیرانداز پهن کنید و بدون هزینه تفریح کنید و لذت ببرید
البته این پارک دارای پلکان های فراوانی است که ممکن است برای سالمندان و یا افراد مبتلا به دردمفاصل، پوکی استخوان و یا ناتوان حرکتی خوشایند نباشد.
آدرس: تهران، میدان باهنر یا نیاوران، انتهای شمالی خیابان پاسداران

آدرس پارک نیاوران تهران روی نقشه

پارک پرواز

اگر دوست دارید تهران را از نمای بالا تماشا کنید، بازدید از پارک پرواز را از دست ندهید. البته این پارک هم سطح شیب دار و مارپیچی دارد که اگر از پیاده روی استقبال نمی کنید، بهتر است از رفتن به آن صرف نظر کند. با این حال، در روزهایی که هوا آلوده نباشد، از شمالی ترین نقطه سعادت آباد، چشم انداز زیبایی از کوه های البرز، برج میلاد و سایر جاهای دیدنی تهران به شما عرضه می کند که نظیر آن را در هیچ یک از پارک های دیگر پایتخت نمی توانید پیدا کنید.
می توانید قبل از مراجعه به پارک با خودتان زیرانداز ببرید، اما امکان برپایی چادر داخل پارک وجود ندارد.
آدرس: بزرگراه یادگار امام، بلوار شاهنامه

آدرس پارک پرواز تهران روی نقشه

پارک آزادگان

کمی از شمال تهران که فاصله بگیریم و به سمت جنوب شهر برویم، پارک آزادگان به وسعت یه شهرک پیش روی شما است که از نظر زیبایی فضای سبز و امکانات هیچ دست کمی از پارک های شمال شهر ندارد. بوستان آزادگان، بزرگترین پارک شهری در تمام کشور است که به پای ثابت شهروندان تهرانی برای پیک نیک های آخر هفته یا روزهای تعطیل هم شناخته می شود.
رستوران، کتابخانه، زمین بازی ۲۰ هزار متری، دریاچه مصنوعی، آلاچیق، فضای بازی مخصوص کودکان و حتی امکانات باربیکیو همگی در پارک آزادگان موجود است و شما را برای یک گردش نیم روزه فراموش نشدنی فرا می خواند.
آدرس: بزرگراه حقانی به سمت بزرگراه شهید سلیمانی

آدرس پارک آزادگان تهران روی نقشه

بوستان ولایت

اگر خانم هستید، در میان تمامی جاهای دیدنی تهران، هیچ جائی بهتر از بوستان ولایت پیدا نخواهید کرد. استخر روباز، پیست کارتینگ (پذیرش حتی بدون داشتن گواهینامه)، پیست حرفه ای موتورسواری، دوچرخه و اسکیت، امکانات ورزشی شامل صخره نوردی، تنیس روی میز، والیبال، بسکتبال، ورزش‌ های رزمی و ورزش‌های هوازی، کارگاه‌های آموزشی اعم از قالی بافی، نقاشی، خیاطی، عکاسی، گل کاری، سالن ماساژ، کافی شاپ، رستوران، حتی مهدکودک و خانه بازی برای نگه داری کودکان ….. این همه امکانات پیش روی شماست تا یک روز از برنامه تان را به آن اختصاص دهید و در محیط آن با پوشش دلخواه تان تفریح کنید.
البته که آقایان عزیز هم می توانند به بوستان ولایت مراجعه کنند. این همه امکاناتی که ما برشمردیم، فقط مختص قسمتی از پارک به نام “بوستان شهربانو” است که ویژه بانوان احداث شده است. بوستان ولایت بزرگ ترین پارک خاورمیانه است که هیچ بازدید کننده ای را دست خالی و ناراضی برنمی گرداند.
شهر ورزش، قلعه شادی، راپل، بانجی جامپینگ، پاراگلایدر، باند پرواز بادبادک، پیست آرسی، کارتینگ، سوار کاری، کتابخانه، رستوران سنتی و … از جمله امکانات این بوستان بزرگ است که در کنار فضای سبز وسیع و زیبای آن روز فراموش نشدنی را برای شما رقم خواهد زد.
آدرس: تهران، انتهای اتوبان نواب، تقاطع اتوبان تندگویان

آدرس بوستان ولایت تهران روی نقشه

پارک جمشیدیه

بار دیگر، گشت و گذارمان در جاهای دیدنی تهران را در دل یکی از مرتفع ترین جاهای دیدنی تهران پیش می بریم. محله جمشیدیه که بر روی کوهپایه های قله کلکچال واقع شده است، پارکی سنگی و زیبایی را در خود جای داده که به شما لذت یک دم هوای پر از اکسیژن را هدیه می دهد. رودخانه، آبشار و آب‌نماهای، مجسمه های سنگی زیبا و … از جمله دیدنی های پارک جمشیدیه است. اگر یک زیرانداز و خوراکی هم با خودتان همراه ببرید، می توانید درون یکی از آلاچیق های آن بنشینید و در هوای پاک آن تفریح کنید.
آدرس: تهران، انتهای خیابان شهید باهنر (نیاوران)، انتهای خیابان فیضیه و امیدوار

آدرس پارک جمشیدیه تهران روی نقشه

پارک قیطریه

پارک قیطریه یکی دیگر از پارک های خوش آب و هوا شمال تهران است که نسبت به سایر پارک هایی که تا اینجا معرفی کردیم، حالت شیب دار و پلکانی کمتری دارد. پس برای گردش سالمندان و یا افرادی که امکان سنگ نوردی ندارند، گزینه مناسبی است. در عین حال، فضای سبز زیبا و روح نوازی دارد و می توانید برای پیک نیک یا حتی پیاده روی و ورزش روی آن حساب کنید.
آدرس: تهران، خیابان قیطریه، نرسیده به میدان پیروز، جنب خیابان روشنگر

آدرس پارک قیطریه تهران روی نقشه

پارک لاله

پارک لاله که تا پیش از انقلاب “پارک فرح” نامیده می شد، نسبت به سایر پارک ها و جاهای دیدنی تهران از نظر سبک معماری و ساخت متمایز است؛ چراکه به سبک باغ های ژاپنی ساخته شده است. آب ‌نماها و نهرهایی که به ‌شکل مارپیچ از دل فضای سبز جنگلی آن می گذرد را در هیچ کدام از پارک های دیگر تهران نمی توانید پیدا کنید. مجسمه و تندیس مشاهیری که در گوشه و کنار آن به نمایش گذاشته شده، بر زیبایی این پارک می افزاید.
آدرس: تهران، خیابان کارگر شمالی،‌ تقاطع بلوار کشاورز

آدرس پارک لاله تهران روی نقشه

پارک آب و آتش

اگر به المان ها و سازه های زیبای معماری علاقه دارید، پارک آب و آتش یکی از سرگرم کننده ترین جاهای دیدنی تهران برایتان خواهد بود. این پارک نسبت به سایر پارک های تهران، فضای مدرن تری دارد و در طراحی آن سعی شده تا از فضای کلاسیک فاصله گرفته شود. درون این پارک، 2 المان زیبا قرار دارد که نام پارک برگرفته از آن هاست.
یکی فواره های آب که آب را از 240 نقطه مختلف تا ارتفاع ۱۰ متر به شکلی آهنگین به سمت آسمان پرتاب می کنند.
المان زیبای دوم آن، برج های آتش است و هر شب همزمان با غروب خورشید و تاریک شدن هوا، شعله‌های پر حرارت آتش را تا ارتفاع ۱ تا ۸ متر به آسمان شب می‌ رسانند.
آدرس: تهران، خیابان آفریقا نرسیده به چهارراه جهان کودک، انتهای کوچه ژوبین

آدرس پارک آب و آتش روی نقشه

پارک ساعی

سرگرم کردن و فراهم کردن یک تفریح لذت بخش برای کودکان همیشه کار یک مشکل و چالش برانگیز است. پارک ساعی جزء معدود جاهای دیدنی تهران است که کودکان و بزرگسالان از تفریح در آن سیر نمی شوند و تا پاسی از شب در آن می مانند و خوش می گذرانند. در باغ وحش این پارک می توانید کودکانتان را به بازدید از انواع پرندگان، خوکچه هندی، سنجاب و … ببرید و حسابی سرگرم شان کنید.
وجود آبنمای موزیکال، آمفی تئاتر روباز، کتابخانه، برکه مصنوعی، وسایل ورزشی، زمین بازی مخصوص کودکان، پیست اسکیت، زمین تنیس روی میز، میزهای فوتبال دستی و شطرنج و … در پارک ساعی سبب شده تا به یکی از محبوب ترین گزینه خانواده های ساکن تهران برای تفریح تبدیل شود.
آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، پایین‌تر از میدان ونک

آدرس پارک ساعی تهران روی نقشه

پارک هنرمندان

اگر هنرمند هستید یا به هنر علاقه دارید، شاید در هیچ کدام از جاهای دیدنی تهران به اندازه پارک هنرمندان، ذوق هنری تان گل نمی کند! در هر گوشه و کنار این پارک می توانید آثار هنری مختلف را ببینید. از همه مهمتر، خانه هنرمندان ایران هم داخل این پارک قرار دارد که در گالری های 4 فصل آن می توانید انواع آثار هنری را به تماشا بنشینید و حتی در سالن تئاتر آن، نمایشنامه های مختلف را ببینید و لذت ببرید.
آدرس: تهران، خیابان طالقانی، خیابان ایرانشهر

آدرس پارک هنرمندان تهران روی نقشه

پارک های جنگلی تهران

علی رغم پارک های شهری که در میانه شلوغی پایتخت قرار دارند، پارک های جنگلی در شمال تهران و نزدیک به دامنه های کوه جای گرفته اند. خوبی پارک های جنگلی این است که اکثر آن ها امکان کمپینک شبانه دارند؛ پس می توانید علاوه بر وسایل پیک نیک، چادر مسافرتی هم همراهتان ببرید.

پارک جنگلی چیتگر

یکی از محبوب ترین جاهای دیدنی تهران برای پایتخت نشینان پارک چیتگر است که علاوه بر فضای جنگلی زیبایی که دارد، همه امکانات لازم برای تفریح و پیک نیک را در اختیار بازدیدکنندگان خود قرار می دهد.

پارک چیتگر دارای 2 فاز غربی و شرقی است که هر یک امکانات خود را دارند. پارکینگ، آلاچیق، سرویس بهداشتی، رستوران و بوفه،مکان مخصوص دوچرخه سواری رشته کوهستان، کتابخانه از جمله امکانات پارک چیتگر است. اما 3 بخش از این پارک، محبوبیت خاصی در میان بازدیدکندگان دارند که شامل پارک مخصوص بانوان (بوستان ریحانه)، دریاچه چیتگر و باغ راز هستی است. در مورد دریاچه چیتگر در قسمت جاهای تفریحی تهران به صورت کامل توضیح داده ایم.

اما بوستان ریحانه، محوطه اختصاصی بانوان در پارک چیتگر است که از امکاناتی هم چون استیج ورزش، سالن ورزشی چند منظوره، آمفی تئاتر روباز، ست‌های ورزشی بانوان، ست‌های بازی کودکان، خانه عکس، سکوهای نشیمن خانوادگی، سالن پینگ پنگ و فوتبال دستی، زمین بازی محصور، ایستگاه تندرستی، سالن بدنسازی و بیلیارد، پیست دوچرخه سواری، آلاچیق‌های سرپوشیده مجهز به باربکیو و میزو صندلی، آبنما، میز شطرنج، زمین چمن و… برخوردار است. از همه مهمتر اینکه بانوان عزیز می توانند با پوشش دلخواه خود تفریح و ورزش کنند.

باغ راز هستی نیز یکی از زیباترین جاهای دیدنی تهران است که در باغی به وسعت بیش از 18 هکتار انواع گیاهان دارویی، گل‌های رز بومی، مزرعه ای متشکل از گندم ‌زار و یونجه ‌زار و … را به نمایش می گذارد. درون این باغ، محدوده ای برای نگه داری گوزن‌ها و حیوانات اهلی و روستایی هم وجود دارد که در آن آزادانه می توانند در دل طبیعت جنگلی گردش کنند.

از آنجائیکه آخر هفته ها، تمام ورودی های این پارک مملو از خودروهای شهروندان تهرانی و کرجی است، توصیه می کنیم برای بازدید وسط هفته ها را انتخاب کنید.

آدرس: تهران، اتوبان تهران- کرج، بعد از خروجی شهرک راه ‌آهن

آدرس پارک چیتگر روی نقشه

پارک جنگلی لویزان

یکی دیگر از جاهای دیدنی تهران که برای شما تجربه طبیعت گردی در دل جنگل های کاج و اقاقیا را به ارمغان می آورد، پارک جنگلی لویزان است. اگر به پرندگان علاقه دارید، در باغ پرندگان لویزان که در نیمه شرقی این پارک جنگلی قرار گرفته است، بیش از ۶۵۰۰ پرنده از ۵۵ گونه متفاوت را می توانید مشاهده کنید.
آلاچیق، کباب‌ پز، زمین بازی برای کودکان، سفره‌ خانه سنتی، بوفه، کافی‌شاپ، مجموعه ورزشی، رستوران و … از جمله امکاناتی است که برای راحتی بیشتر بازدیدکنندگان پارک درنظر گرفته شده است.
آدرس: شمال شرق تهران، بزرگراه امام علی (ع)، بعد از خروجی بزرگراه شهید زین‌الدین، خروجی شیان

آدرس پارک جنگلی لویزان روی نقشه

پارک جنگلی سرخه حصار

منطقه سرخه حصار یکی از قدیمی شکارگاه های ایران و پاتوق محبوب شاهان قاجار برای شکار بوده است. پوشش گیاهی و جانوری متنوع آن سبب شده تا مورد توجه شکارچیان قرار گیرد. به همین علت نیز در سال ۱۳۵۹ به گفته هوشنگ ضیایی (وزیر وقت) به عنوان پارک ملی به ثبت رسید و طی مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست در سال 61 نیز با عنوان پارک ملی تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفت.
اما با این وجود، بخش هایی از آن به روی علاقه مندان گشوده است و می توانید برای یک پیک نیک و طبیعت گردی فراموش نشدنی روی آن حساب کنید.
آدرس: شمال شرق تهران، پارک جنگلی سرخه حصار

آدرس پارک جنگلی سرخه حصار روی نقشه

موزه های تهران

در ادامه لیست خانه های تاریخی، موزه ها و باغ موزه ها را معرفی خواهیم کرد.

موزه ها از جاهای دیدنی تهران بوده که در ادامه به معرفی لیست موزه های پایتخت شامل موزه ملی، موزه فرش، موزه سینما، موزه اتومبیل، موزه آبگینه، زمان، جواهرات، هنرهای معاصر، خانه مقدم، پول، ارتباطات بانک ملی، عروسک ها، علوم زمین و موسیقی می باشد.

موزه ملی

موزه ملی ایران دارای دو ساختمان بوده که هرکدام دوره های مختلف تاریخی را به نمایش می گذارد. یکی از این موزه های باستان شناسی و هنر دوران سالمی بوده و دیگری موزه ایران باستان نام دارد.

موزه ایران باستان: این موزه در دوران رضاشاه کلنگ زنی آن انجام گرفت. معماری این بنا از طاق کسری، الهام و توسط معمار و هنرمند فرانسوی آندره گدار ساخته شد. این مجموعه دارای هفت تالار، بوه که به نمایش آثار به جای مانده از تاریخ ایران باستان می پردازد. در این موزه می توانید سر ستون های باشکوه تخت جمشید، حفاری های انجام شده در نقاط مختلف و همچنین مرد نمکی و آثار تاریخی دیگر در این محل نگهداری می شود.

موزه دوران اسلامی: در این موزه می توانید آثار کشف شده در دوران اسلامی را مشاهده نمایید. همچنین با سیر تغییرات در وسایل و آثار هنری ایران آشنا شوید.

موزه ملی

ساعت کاری:

بهار و تابستان همه روزه از ساعت ۹ تا ۱۹
پاییز و زمستان همه روزه از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۷

آدرس موزه ملی ایران: خیابان امام خمینی – ابتدای خیابان سی تیر – خیابان پروفسور رولن – شماره یک

آدرس موزه ملی ایران روی نقشه

موزه آبگینه

این موزه واقع در خیابان جمهوری بوده که بنای آن مربوط به اواخر دوران حکومت قاجار است. این موزه که اولین و تنها موزه تخصصی سفال و شیشه کشور بوده که هرساله پذیرای بازدیدکنندگان و علاقه مندان بسیاری بوده نیز در این زمینه محسوب می شود. موزه آبگینه در خانه سیاستمدار نامی و معروف ایران، قوام السلطنه واقع شده است.

موزه آبگینه

ساعت بازدید: همه روزه (به غیر از دوشنبه ها) از ساعت 9 صبح الی 17

آدرس موزه آبگینه: خیابان سی تیر، نرسیده به خیابان جمهوری، پلاک 59

آدرس موزه آبگینه روی نقشه

موزه خانه مقدم

موزه مقدم یکی از بناهای دیدنی به جای مانده از دوران قاجار است که اصلی ترین دیدنی آن معماری و بنای ساختمان است. برای دسترسی به این خانه می توانید از ایستگاه های حسن آباد و دانشکده امام علی خط 2 استفاده کرده و با 5 دقیقه پیاده روی به به این موزه برسید.

موزه مقدم

 آدرس موزه در خیابان امام خمینی، بعد از خیابان شیخ هادی، جنب بانک ملت می باشد.
ساعت بازدید: یکشنبه تا جمعه از 9 صبح الی 16

آدرس موزه خانه مقدم روی نقشه

موزه تماشاگه زمان

این مکان اولین موزه ساعت در ایران است. موزه زمان در واقع یک خانه تاریخی حسین خداد بوده که مربوط به دوره قاجار است در این خانه مجموعه ای از ابزارهای سنجش زمان و تاریخ در محیطی به مساحت 5000 متر مربع و زیربنایی 700 متر مربع ساماندهی شده و به عنوان نخستین موزه ساعت ایران نیز مشهور می باشد. ساختمان موزه بنایی 2 طبقه بوده و در آن سیر تکامل انواع ساعت های مکانیکی متعلق به قرن های 17 الی 20 میلادی به نمایش عمومی گذاشته شده است.

موزه تماشاگه راز

ساعت بازدید: 9 صبح الی 18:30
آدرس موزه تماشاگاه زمان: زعفرانیه – خیابان ولیعصر – نبش چهارراه پرزین بغدادیچ

آدرس آدرس موزه تماشاگاه زمان روی نقشه

موزه جواهرات

جواهرات سلطنتی ایران در دوره های مختلف صفوی، قاجار و پهلوی در موزه جواهرات ملی ایران نگهداری شده و از معروف ترین جواهراتی در این موزه نگهداری می شوند می توان به الماس دریای نور، تاج فرح پهلوی، جقه نادری، تخت طاووس، تخت نادری و کره جواهرنشان اشاره کرد. این موزه جواهرات ملی ایران در تهران، خیابان فردوسی و مقابل سفارت ترکیه قرار گرفته است. محل موزه واقع در زیرزمین بانک مرکزی است.

موزه جواهرات

ساعت بازدید: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 14 الی 16:30
آدرس موزه جواهرات: میدان امام خمینی – خیابان فردوسی – نرسیده به چهار راه استانبول – نیش کوچه بانک مرکزی ساختمان بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران – خزانه جواهرات ملی

آدرس موزه جواهرات روی نقشه

موزه هنرهای معاصر

موزه هنرهای معاصر فعلی گنجینه از هنرهای نوگرا و گذشته بوده که از جاهای دیدنی تهران بوده است. این موزه به دستور فرح پهلوی در ضلع غربی پارک لاله امروزی ساخته شد. که می تواند بازدید پارک مقصد بعدی شما پس از این مجموعه موزه باشد. بنای این مجموعه توسط کامران دیبا، معمار و هنرمند مطرح ایرانی با الهام از بادگیرهای منطقه یزد ساخته شد.

این موزه آثار ارزشمندی از هنرمندانی نظیر جاکومتی، ولویت، اندی، ارنست وارهول، پیکاسو و لویت درون خود جای داده است. چنانچه به کارهای هنری علاقه مند هستید بازدید از این مجموعه ارزشمند را از دست ندهید.

موزه هنرهای معاصر

ساعت کاری: 10 الی 17
آدرس موزه هنرهای معاصر: خیابان کارگر شمالی – جنب پارک لاله

آدرس موزه هنرهای معاصر روی نقشه

موزه فرش تهران از جاهای دیدنی تهران

موزه فرش تهران نیز مانند موزه هنرهای معاصر به دستور فرح پهلوی و در نزدیکی پارک لاله تهران (پارک فرح) ایجاد شد. این موزه به منظور جمع آوری و نمایش تاریخچه صنعت فرش ایران و انجام پژوهش در این حوزه در سال 1356 شروع به کار کرد. ای مکان هنوز هم از جاهای دیدنی تهران محسوب شده که علاقمندان به فرش های ایرانی را به سوی خود جلب می کند.

موزه فرش تهران

ساعت بازدید: 9 الی 17
آدرس موزه فرش تهران : پارک لاله تهران – ضلع شمالی – روبرو فروشگاه سپه خیابان فاطمی

آدرس موزه فرش تهران روی نقشه

موزه موسیقی

چنانچه به موسیقی ایرانی علاقمند هستید، بازدید از این موزه را از دست ندهید. موزه موسیقی در یکی از خانه های قدیمی باصفای تهران در تجریش برپا شده و بیش از 240 ساز در سالن های مختلف به نمایش گذاشته است. سازهای این موزه را انواع سازهای بادی، سنتی، زهی و کوبه ای تشکیل می دهد.

در این قسمت علاوه بر سازها، کارگاه نمایش مراحل ساختن سازه ها، کتابخانه تخصصی، انبار مخصوص نگهداری سازها و محصولات مکتوب نیز از دیگر بخش های این موزه می باشند. در صورت تمایل می توانید از کافی شاپ این موزه استفاده و خستگی خود را برطرف کنید. سپس با انرژی بیشتری گشت خود را ادامه دهید.

موزه موسیقی

ساعت بازدید: 9 الی 17
آدرس موزه موسیقی: میدان تجریش – خیابان شهید دربندی – سه راه تختی – کوچه نمازی – پلاک 9

آدرس موزه موسیقی روی نقشه

موزه رضا عباسی

رضا عباسی از هنرمندان نامی دوران صفوی بوده که به علت کارهای خطاطی و مینیاتور خود مشهور است. البته موزه رضا عباسی از جاهای دیدنی تهران بوده که تنها به آثار این هنرمند محدود نشده و در بازدید از این مجموعه می توانید از آثار سایر هنرمندان در این مجموعه دیدن کنید. این موزه دارای سه تالار بوده که شامل از تالارهای  پیش از اسلام، تالار اسلامی 1، خوشنویسی و نگارگری می شود.

موزه عباسی

ساعت بازدید موزه رضا عباسی: 9 صبح الی 17
آدرس موزه رضا عباسی: خیابان شریعتی – نرسیده به پل سید خندان – شماره 892

آدرس موزه رضا عباسی روی نقشه

موزه پول ایران

موزه به خاطر گنجینه های سکه و اشیای قیمتی که داخل آن قرار دارد، ارزش بازدید از این مجموعه را دارد. ساختمان این مجموعه به نام ساختمان دفینه نیز شناخته می شود. این مجموعه در پیش از انقلاب ساخته شد. همچنین موزه پول ایران در سال 1399 پس از مرمت، تغییرات و بازسازی دوباره بازگشایی شد.

اولین بخش این مجموعه را، موزه سکه و پول تشکیل داده که بیش از 1200 قطعه سکه را در معرض نمایش بازدید کنندگان خود قرار داده است. موزه گوهر و آرایه های تاریخی دارای 900 شی ارزشمند بوده که در طبقه دوم موزه واقع شده و در انتها موزه هنرهای اسلامی و جهانی می باشد.

موزه پول ایران

ساعت کاری : 9 صبح الی 16
آدرس موزه پول ایران : خیابان میرداماد – نبش کوچه دفینه

آدرس موزه پول ایران روی نقشه

موزه ارتباطات

سال ساخت این ساختمان موزه به 1311 باز می گردد و از آن زمان تاکنون بارهای تغییر کاربری داده است. این محل در ابتدا اداره پست ایران بود که پس از مدتی تبدیل به موزه شد. بنای این مجموعه سقف شیشه ای بسیار بلندی داشته که به نوبه خود جلب توجه می کند. در این موزه شما می توانید با تاریخچه پست، تلگراف و تلفن آشنا شوید و از دستگاه های تلگراف قدیمی، کلکسیون تمبرهای این مکان بازدید نمایید.

موزه ارتباطات

ساعت بازدید : 8 صبح الی 14
آدرس موزه ارتباطات : خیابان امام خمینی – سر در باغ ملی ایران

آدرس موزه ارتباطات روی نقشه

موزه بانک ملی

بانک ملی ایران در سال 1307 شروع به کار نموده که از ابتدای فعالیت خود تاریخچه پرفراز و نشیبی داردکه در بازدید از این موزه با آشنا شوید. اولین اسکناس های چاپ شده در ایران مشاهده نمایید. در این مجموعه علاوه بر اسکناس های قدیمی می توانید از آثار خطاطی، تابلوهای نقاشی نفیس و انواع دیگر آثار هنری که در این موزه نگهداری می شوند نیز بازدید نمایید.

در بخش دیگر موزه، هدایایی قرار دارد که از سوی کشورهای مختلف نظر فرانسه و آلمان در آن زمان به دولت ایران تقدیم شده اند نگهداری می شود. طراحی این مجموعه با الهام گرفتن از معماری قدیمی ایرانی  و تلفیق آن با معماری مدرن اروپایی آن زمان طراحی شده است.

موزه بانک ملی

ساعت کاری: ساعت 13 الی 19
آدرس موزه بانک ملی: خیابان فردوسی – روبروی سفارت آلمان

آدرس موزه بانک ملی روی نقشه

موزه قرآن کریم

چنانچه از علاقمند به بازدید از آثار و نسخ تاریخی قرآن کریم هستید بازدید از موزه قرآن کریم را از دست می دهد در این محل می توانید از 650 نسخه قرآن خطی که در سه طبقه موزه قرار گرفته است دیدن نموده علاوه بر قرآن های خطی در این موزه برخی از اسناد تاریخی از قبیل سند زمین، سند ازدواج های قدیمی کتب اسلامی و تابلوهای قرآنی را مشاهده نموده و از دیدن آن لذت ببرید.

موزه قرآن کریم

در این موزه یک بخش کامل به آثار هنرمند بزرگ و برجسته ایرانی استاد امیرخانی اختصاص یافته که در آن کتب قرآن، سعدی، حافظ و. . . به یادگار مانده است. که از زیباترین آثار خوشنویسی ایران به شمار می آیند.

ساعت بازدید: 9 صبح الی 16
آدرس موزه قرآن کریم: خیابان ولیعصر – تقاطع خیابان ولیعصر و خیابان امام خمینی

آدرس موزه قرآن کریم روی نقشه

موزه علوم و فناوری ایران

همانطور که از نام این موزه نیز مشخص است در آن شما می توانید از دیدن آثار، لوازم علمی پیش و پس از اسلام آشنا شوید. در این موزه شما می توانید در تعاملی مستقیم با تئوری های علمی مختلف در آن دوران در تالار علوم آشنا شوید. همچنین در این تالار به شما این امکان را می دهند تا برخی آزمایش های فیزیکی را خودتان انجام داده و نتایج آن را از نزدیک مشاهده نمایید.

بخش های مختلف موزه علوم فناوری ایران شامل گالری ابزارهای جراحی قدیمی و علوم پزشکی، گالری های تلفن، نور، هسته ای و گالری ابزارهای نجومی و تلسکوپ های قدیمی و جدید آشنا شوید.

موزه علوم فناوری جدید

ساعت بازدید: 9 صبح الی 15
آدرس موزه علوم و فناوری ایران: خیابان امام خمینی  – خیابان سی تیر – بالاتر از موزه ملی ایران – ساختمان سابق کتابخانه ملی ایران

آدرس موزه علوم و فناوری ایران روی نقشه

موزه علوم زمین

چنانچه از علاقمندان به رشته های زمین شناسی بوده و یا از دانشجویان و طرفدار این حوزه می باشید. بازدید از این موزه می تواند برای شما جذاب باشد. در این موزه می توانید از نزدیک کانی ها و سنگ های مختلف را مشاهده نمایید. در بخش دیگر این موزه فسیل انواع جانوران باستانی قرار گرفته که از نقاط مختلف ایران جمع آوری شده است. همچنین ابزارهای کار با معدن نیز در این موزه برای علاقمندان قرار داده شده است.

موزه علوم زمین

ساعت کاری: 9 صبح الی 15
آدرس موزه علوم زمین: ضلع غربی میدان آزادی – بلوار معراج – جنب سازمان نقشه ‌برداری

موزه عروسک‌های ملل

چنانچه کودک در خانواده خود دارید، بازدید از خانه عروسک های مجموعه ملل را در برنامه خود بگذارید در این مجموعه می توانید از 1500 عروسک مختلف که از جاهای مختلف دنیا قرار گرفته مشاهده نمایید. این موزه دارای بخش مختلف عروسک های ایرانی، اسباب بازی های ملل و عروسک های ملل تشکیل می باشد. چنانچه به خرید عروسک نیز علاقه دارید فروشگاهی در این مجموعه قرار داراد که می توانید انواع اسباب بازی و عروسک ها را برای خود و کودکانتان خریداری نمایید.

موزه عروسک های ملل

آدرس موزه عروسک ها: دروازه دولت – ابتدای سعدی شمالی – کوچه فیات – پلاک 2
ساعت بازدید: پنجشنبه و جمعه ساعت 11 الی 18 – سایر روزهای هفته تعطیل

باغ موزه نگارستان

موزه نگارستان در محوطه باغی قرار گرفته در کنار آبنما، حوض، چمن ها و گل های سبز باغ می‌توانید ساختمان موزه را مشاهده نمایید. این مکان در واقع محل اقامتگاه تابستانی فتحعلی شاه قاجار بوده که امروزه  موزه نگارستان تبدیل کاربری داده است. این موزه دارای دو تالار مجموعه کمال الملک و ملک الشعرا بهار می باشد. همچنین در این موزه شما می توانید مجسمه های مینیاتوری مردم شناسی استاد جهانگیر ارجمند، کارهای استاد مینیاتور و معرق کار علی اسفرجانی و دیگر هنرمندان معروف را مشاهده نمایید.

موزه نگارستان

ساعت کاری: 10 صبح الی 19
آدرس موزه نگارستان: میدان بهارستان – خیابان دانشسرا – خیابان شریعتمداری

آدرس باغ موزه نگارستان روی نقشه

باغ ‌موزه فردوس

این باغ که اکنون موزه پذیرای موزه سینما بوده سال ساخت آن به دوره محمدشاه قاجار باز می گردد. در ابتدا قرار بر این بود که از این بنا جهت اقامت شاه استفاده شود که عمر وی قد نداد. این باغ به پیروی از سایر باغ های ایرانی، فواره ای در وسط آن قرار دارد که فواره های داخل این مجموعه از طریق جوی و کانال های قرار داده شده در این مجموعه آب را به قسمت های مختلف باغ رسانده و گیاهان را آبیاری می کند.

آدرس باغ موزه فردوس روی نقشه

جاهای تفریحی تهران

دریاچه چیتگر

دریاچه چیتگر یا همان شهدای خلیج فارس، یک جاذبه تفریحی است که در شمال غرب تهران واقع شده است. این دریاچه به عنوان بزرگترین دریاچه مصنوعی در شهر تهران می باشد که به دلیل وجود امکانات تفریحی گردشگری کامل در آن روزانه افراد زیادی برای گذراندن اوقات فراقت خود به این پارک می روند. از جمله امکاناتی که در این منطقه برای افراد در نظر گرفته شده است می توان به: امکان ماهیگیری، دوچرخه سواری در اطراف دریاچه، شهربازی، کارتینگ، سرزمین بازی و اسکیت هوایی اشاره کرد.

شرق دریاچه: بزرگراه شهید همت- خروجی بلوار کاشان، میدان موج، بلوار صدف

غرب دریاچه: اتوبان شهید همت(غرب)- اتوبان شهید خرازی، خروجی دریاچه چیتگر

راه های دسترسی به دریاچه چیتگر

مترو: برای رفتن با مترو به دریاچه، کافی است تا از یکی از قطارهای ایستگاه صادقیه-گلشهر استفاده کنید و در ایستگاه چیتگر از مترو پیاده شوید.

اتوبوس: برای اینکه از اتوبوس برای رفتن به چیتگر استفاده کنید، باید از پایانه صادقیه سوار اتوبوس های دریاچه شوید و در ایستگاه جوزانی پیاده شوید. فاصله پایانه تا چیتگر حدود 30 دقیقه است.

آدرس دریاچه چیتگر روی نقشه

سر در باغ ملی

سر در باغ ملی یکی از آثار زمان رضاشاه است که قدمت آن نزدیک به 100 سال می رسد. این سردر درواقع دروازه وروده به میدان مشق برای مناطق نظامی بوده است؛ در داخل محوطه این فضا ساختمان وزارت امور خارجه، موزه باستان و موزه ملک قرار دارد.

آدرس: خیابان امام خمینی، ورودی خیابان سی تیر، پشت هتل فردوسی

ساعت بازدید: همه روزه از ساعت 7 صبح الی 19

آدرس سردر باغ ملی روی نقشه

باغ فردوس

این باغ در واقع به موزه سینما تخصیص یافته است و دارای امکاناتی همچون سالن سینما و کافه است. باغ فردوس مرتبط به دوره قاجار است و پاتوق افراد هنر دوست و اهل سینما می باشد.

باغ فردوس

آدرس: خیابان ولیعصر، بعد از محمودیه نرسیده به تجریش

ساعت بازدید: همه روزه از ساعت 9 صبح الی 17

اماکن مذهبی تهران

تهران از نظر اماکن مذهبی انتخاب های گسترده ای را به گردشگران خود می دهد و از این لحاظ تنوع بسیار بالایی در مناطق مذهبی دارد. در این شهر شما می توانید علاوه بر مسجد امام خمینی، حرم شاه عبدالعظیم، حرم امامزاده صالح، کلیسای سنت سرکیس، آتشکده زرتشتیان (آدریان)، مسجد مصلی، امام زاده یحیی، امامزاده داوود، امام زاده عینعلی و زینعلی بازدید نمایید.  

شهربازی های تهران

شهربازی ژوپیتر: شهربازی سرپوشیده واقع در مرکز خرید کوروش. آدرس: بزرگراه ستاری. ساعت کاری:11 الی 23

واندرلند: سرزمین عجایب تهران. آدرس: میدان پونک- بلوار اشرفی-بعد از پل همت- مرکز خرید تیراژه. ساعت کاری: 16 الی 24

شهربازی فان تایم پالادیوم: مناسب همه سنین. آدرس: زعفرانیه-خیابان مقدس اردبیلی-مرکز خرید پالادیوم. ساعت کاری: 10 الی 23

سرزمین شادی: واقع در مرکز خرید الماس. آدرس: میدان هروی-مجتمع تجاری الماس- طبقه 4 و 5. ساعت کار: 15 الی 23

شهربازی پارک ارم: دارای 3 مجموعه بازی سرپوشیده و باز. آدرس: کیلومتر 4 اتوبان تهران-کرج. ساعت کاری: 18 الی 24

شهربازی پارک ارم تهران شهربازی پارک ارم یکی دیگر از جاهاي تفريحي تهران

مراکز خرید تهران

تهران دارای بازارها و مراکز خرید بسیاری است و از همین رو فرقی ندارد که ساکن پایتخت باشید یا اینکه به این شهر سفر کرده اید، به هر حال پاساژ گردی یکی از بخش های مفرح  و لذت بخش تهران گردی محسوب می شود و البته افراد زیادی تنها به خاطر خرید و گشت و گذار در بازارها به این شهر سفر می کنند. در این بخش ما اطلاعات جامعی در رابطه با معروف ترین بازارهای تهران جمع آوری کرده ایم که شما می توانید برای انتخاب بازار مورد نظر از آن ها استفاده کنید.

مرکز خرید پالادیوم

مرکز خرید پالادیوم از بزرگ‌ترین و مدرن‌ترین مراکز خرید تهران است که در زعفرانیه قرار دارد. این مجتمع تجاری با عرضه بهترین برندهای داخلی و خارجی در زمینه‌ پوشاک، زیورآلات، کیف و کفش و… شهرت زیادی پیدا کرده است. از برندهای موجود در پالادیوم می‌توان به آدیداس، نایکی، پوما، ریباک، جین وست، منگو، جنیفر، تی تی، پاما، پونت و غیره اشاره کرد.

مرکز خرید پالادیوم

پالادیوم یک مجموعه تجاری و تفریحی کامل است که در کنار خرید طلا و جواهرات، اسباب‌بازی، خوراکی (انواع شیرینی و شکلات، خشکبار و قهوه)، محصولات فرهنگی، کتاب و لوازم‌التحریر و… می‌توانید از باشگاه ورزشی، مهدکودک، کتابخانه، خانه بازی و غیره نیز استفاده کنید.

ساعت کاری: 10 صبح الی 22:00
آدرس مرکز خرید پالادیوم: خیابان مقدس اردبیلی – نرسیده به میدان الف

مرکز خرید ارگ تجریش

مرکز خرید ارگ تجریش در ۱۰ طبقه در ضلع شمالی میدان تجریش واقع شده که  دارای پنج طبقه آن تجاری و مابقی طبقات به پارکینگ اختصاص یافته است. پارکینگ یکی از مهم‌ترین بخش های این پاساژ است؛ چراکه بازدیدکنندگان می‌توانند با آسودگی خیال و بدون دغدغه به خرید بپردازند. وجود امکاناتی از قبیل کافی‌شاپ، فود کورت، رستوران، کارواش، پردیس سینمایی، شهربازی فان تایم، آمفی‌تئاتر و بام سبز، این محل را برای خرید و گشت‌وگذار، مکانی ایده آل کرده ‌اند.

مرکز خرید ارگ تجریش
مرکز خرید ارگ تجریش

در خرید گزینه‌ های متنوعی از انواع پوشاک زنانه، بچه‌گانه، لباس مجلسی، کت و شلوار مردانه تا سیسمونی، کیف و کفش، عطر و ادکلن، لوازم‌خانگی، لوازم الکترونیکی، لوازم آرایشی و بهداشتی و… با برندهای معتبر داخلی و خارجی پیش روی شما قرار دارد.

ساعت کاری: شنبه تا پنجشنبه 10 صبح الی 22:00 – جمعه ها 10 صبح الی 22:30
آدرس مرکز خرید ارگ تجریش: میدان تجریش – ابتدای خیابان سعدآباد

مرکز خرید گالریا

از لوکس‌ترین مراکز خرید شمال تهران در منطقه ولنجک بوده که دارای دو بخش جنوبی (۱۵ طبقه) و شمالی (۱۷ طبقه) است. در این مرکز خرید از کیف و کفش، پوشاک و لوازم خواب گرفته تا لوازم تزیینی، لوازم آرایشی، طلا و جواهرات و… به فروش می‌رسد. از برندهای شناخته شده این مرکز خرید می‌توان به آرمانی، اسکچرز، اینگلوت، برتونیکس، پیرکاردین، دلسی و د‌ه ها برند دیگر اشاره کرد که علاقه‌مندان به کالاهای لوکس و لاکچری می‌توانند ساعت‌ها از گشت‌وگذار در این محل لذت ببرند.

مرکز خرید گالریا

آدرس مرکز خرید گالریا : ولنجك – انتهاي خيابان سيزدهم شرقی
ساعت کاری: شنبه تا پنجشنبه 10 صبح الی 20:00 – جمعه ها 11 صبح الی 20:00

مرکز خرید سام سنتر

در سال ۱۳۹۰ در ۹ طبقه آغاز به کار کرد و نمای سازه و نورپردازی جذابش در طول شب باعث شده‌ است که این مجموعه همچون جعبه‌ای زیبا به نظر برسد. معماری داخلی چشم‌نواز، آب‌نمای دیواری با جلوه‌ای خاص و لابی وسیع، جذابیتی دوچندان به این مجموعه بخشیده‌اند.

مرکز خرید سام سنتر

از آنجا که انواع برندهای معتبر خارجی و داخلی در این محل شعبه دارند، اجناس باکیفیت با قیمتی بسیار گران در آن عرضه می‌شود و در نتیجه انتخاب مناسبی برای سخت‌پسندهایی است که بودجه کافی خرید اجناس برند را دارند. برترین برندهای عطر، لوازم آرایشی، محصولات چرمی، اکسسوری، عینک، پوشاک زنانه و مردانه و… در این مرکز وجود دارد که برخی از این برندها عبارت‌اند از مون بلان، بولگاری و چروتی.

ساعت کاری: 10 صبح الی 22:30
آدرس مرکز خرید سام سنتر: الهیه، خیابان فرشته

مرکز خرید تندیس

در سال ۱۳۸۳ در میدان تجریش تهران آغاز به کار کرد و به مرکز خرید معروفی در منطقه یک تبدیل شد. این مجموعه چهار طبقه بیش از ۱۷۰ فروشگاه دارد که طیف گسترده‌ای از کالاها نظیر پوشاک، کیف و کفش، طلا و جواهرات، شال و روسری، اسباب‌بازی، عطر و ادکلن، محصولات آرایشی و بهداشتی، بدلیجات، لوازم خانه و… را از برندهای معروف خارجی و داخلی عرضه می‌کنند.

مرکز خرید تندیس

وجود پارکینگ طبقاتی اختصاصی در پنج طبقه این امکان را برای بازدیدکنندگان ایجاد کرده است که بدون نگرانی از شلوغی و ترافیک تجریش، از این مرکز خرید دیدن کنند. از دیگر امکانات و خدمات این محل می‌توان به پله برقی و آسانسور، دستگاه خودپرداز، بانک، اتاق سیگار، صندلی استراحت، سرویس بهداشتی، نمازخانه، آرایشگاه، مراکز تخصصی پوست و لیزر درمانی، کافی نت و غیره اشاره کرد.

ساعت کاری: 9:30 صبح الی 23:30
آدرس مرکز خرید تندیس: میدان تجریش – ابتدای خیابان جعفری

آدرس مرکز خرید تندیس روی نقشه


View Larger Map

مرکز خرید سانا

این مرکز خرید در بلوار اندرزگو واقع شده و از طریق اتوبان های امام علی (ع)، صدر، نیایش و صیاد شیرازی قابل دسترس می باشد. سانا در سال 1396 و در 13 طبقه افتتاح گردید. مساحت این مجموعه 20 هزار متر مربع است. اجناس مرکز خرید سانا را پوشاک مردانه، زنانه و بچه‌گانه، لوازم و لباس ورزشی، کیف و کفش، لوازم لوکس خانه، عطر و آرایشی، الکترونیک و موبایل، فرهنگی و هنری و صنایع دستی، ساعت و عینک، سیسمونی، اسباب‌بازی و جواهرات تشکیل می دهد.

همچنین سانا برند های روز دنیا از قبیل بنتون، مانگو، اسپرینگ فیلد، جین وست، نیو بالانس، آدیداس، جی اوکس، درسا، سواروسکی و. . . را درون خود جای داده که این موضوع برای افرادی که علاقه به خرید برند دارند می تواند جذاب باشد.

مرکز خرید سانا

از امکانات رفاهی این مرکز خرید می توان به پارکینگ طبقاتی بزرگ، نمازخانه، سرویس بهداشتی، بهداری، ارائه ویلچر و کالسکه، جایگاه تعویض نوزاد، خانه بازی و… اشاره کرد. همچنین قرار گیری شهربازی فانی‌باس، شهر مشاغل لیتل‌باس و موسسه ساینا یوگا، این مرکز خرید را به مکانی برای لذت بردن تمام افراد خانواده در کنار یکدیگر تبدیل کرده است. سانا مشهورترین مراکز خرید تهران در جنوب پایتخت بازار های نازی آباد می باشند.

آدرس مرکز خرید سانا روی نقشه


View Larger Map

بازار نازی آباد

نازی آباد از بازار های منطقه جنوب شهر تهران بوده که از دو بازار اول و دوم، تشکیل شده که در این بازارها می توانید انواع پوشاک بچه‌گانه، مردانه و زنانه، کیف و کفش را با قیمتی مناسب از این محله تهیه نمایید. بازار دوم نازی آباد جزو پرترافیک ترین و شلوغ ترین مراکز خرید تهران بوده که انواع مراکز خرید کوچک و بزرگ را درون خود جای داده است.

کالا های این بازار به پوشاک خلاصه نشده و علاوه بر پوشاک به عرضه کیف و کفش، چمدان، لوازم آرایشی و بهداشتی، لوازم‌خانگی، لوازم آشپزخانه و مواد خوراکی می پردازد.
آدرس بازار نازی آباد: انتهای بزرگراه نواب، ورودی نازی آباد، خیابان بازار دوم

آدرس بازار نازی آباد روی نقشه


View Larger Map

ایران مال

بزرگترین مرکز خرید خاورمیانه با 700 واحد تجاری و در فضایی به وسعت 300 هزار مربع ایجاد شده است. فروشگاه های این مرکز خرید را اجناس برند تشکیل داده و از این لحاظ مرکز خرید گرانی محسوب می شود. امکانات این مجموعه می توان به هایپر استار، مرکز تفریحی، نمایشگاه خودرو، سالن‌ ورزشی، کتابخانه، سالن‌های سینما، فودکورت، باغ ماهان، مسجد، زمین بازی اسکواش، پیست پاتیناژ، گالری، کافه و. . . اشاره کرد. نزدیکی این مجتمع به پارک چیتگر سبب شده که پس از یک بازارگردی حسابی بتوانید ساعاتی را به استراحت بپردازید.

این مجموعه از معماری منحصر به فردی استفاده کرده به گونه ای در بخش های مختلف مرکز خرید می توانید از معماری ایرانی، اسلامی بهره بگیرید. از بخش های ایران مال می توان به قرار گیری بانک آینده در سالن همکف و منفی یک مجموعه اشاره کرد. مجموعه باغ ایرانی که به شیوه و تقلید از باغ شازده ماهان کرمان طراحی گردیده و لوکیشن بسیار جذابی برای عکاسی می باشد.

همچنین برای رفاه حال خانواده ها در این مجموعه پیست پاتیناژ کوچکی برای کودکان در نظر گرفته شده که می تواند ساعت ها کودکان را سرگرم کند. کتابخانه در طبقات فوقانی این مرکز خرید قرار گرفته و مجسمه شاعران بزرگی چون فردوسی درون آن قرار دارد.
ساعت بازدید: ۱۰ صبح الی ۲۲ شب و بخش سینما از ۱۱ صبح الی ۲۴ شب
آدرس ایران مال: تهران – بزرگراه شهید خرازی

آدرس ایران مال روی نقشه


View Larger Map

مرکز خرید روشا

مرکز خرید روشا اولین فروشگاه بدون مرز در ایران است که در آن از واحدهای تجاری مجزا خبری نیست و به سبک دپارتمان استور طراحی شده است. این مرکز خرید که در سال ۱۳۹۴ افتتاح شد. هفت دپارتمان جداگانه برای کالاهای مختلف دارد و بدون اینکه نیازی به ورود به مغازه های متعدد باشد، بازدیدکنندگان می‌توانند اجناس را یک‌ جا مقایسه و خرید کنند. مرکز خرید روشا اولین فروشگاه بدون مرز در ایران است

مرکز خرید روشا
مرکز خرید روشا

از جمله اقلامی که در این محل به فروش می‌رسد، می‌توان به لوازم آرایشی و بهداشتی، کیف و کفش، ساعت و زیورآلات، پوشاک زنانه (انواع لباس مجلسی، مانتو و پالتو)، پوشاک آقایان و کودکان، لوازم ورزشی، ست‌های کامل سفر (چادر مسافرتی، کوله، ظروف مسافرتی، لباس کوهنوردی و طبیعت گردی) و… اشاره کرد. مجتمع تجاری روشا با گذاشتن تمام اجناس و کالاهای خود در سامانه فروشی اینترنتی، امکان خرید اینترنتی را برای مشتریان خود فراهم کرده است که مزیت بزرگی به حساب می‌آید.

آدرس مرکز خرید روشا: نیاوران – تقاطع خیابان عمار و فرمانیه
ساعت کاری: 11:00 صبح الی 21:30

مرکز خرید اسکای سنتر لواسان

مرکز خرید اسکای سنتر، از لاکچری‌ترین مراکز خرید شمال تهران در منطقه خوش‌آب‌وهوای لواسان است که با معماری مجلل و تزیینات شیک، سقف‌ زیبا و رفیع و ستون‌های باشکوه، نگاه هر بازدیدکننده‌ای را به خود خیره می‌کند. این مجموعه در سال ۱۳۹۴ در ۹ طبقه افتتاح شد و شامل بخش های متنوعی برای گردش و خرید می‌شود؛ به‌خصوص که هنگام قدم‌ زدن  در راهروی طبقه اول، منظره سد لتیان یا طبیعت سرسبز لواسان پیش روی شما قرار می‌گیرد.

انواع مبلمان، فرش، میز ناهارخوری و عسلی، پوشاک، جواهرات و… از برندهای معتبر در این مجموعه وجود دارد. هایپرمارکت، فروشگاه بزرگ کتاب، تالار بسیار لوکس، رستوران‌های متعدد با غذاهای لذیذ و باکیفیت، پارکینگ طبقاتی و غیره سایر بخش های این مرکز خرید را تشکیل می دهند.

مرکز خرید اسکای سنتر لواسان

مجتمع تجاری اداری ساعت کاری: 10 صبح الی 21:00
آدرس مرکز خرید اسکای سنتر: لواسان – بلوار امام خمینی (ره) – خیابان گلها

مرکز خرید مدرن الهیه

مدرن الهیه در سال ۱۳۹۰ افتتاح شد که دو طبقه از ۱۱ طبقه آن به ۴۰ واحد تجاری اختصاص دارد. اگر به‌دنبال کالاهایی مثل پوشاک زنانه و مردانه، لوازم آرایشی و بهداشتی، کیف و کفش، عطر و لوازم ورزشی از برندهای معروف هستید، این مرکز خرید می‌تواند پاسخگوی نیاز شما باشد.

مرکز خرید الهیه

تعدادی بوتیک، جواهر فروشی، رستوران و کافی‌شاپ در طبقه پنجم این مرکز وجود دارد که ضمن خرید می‌توانید نوشیدنی‌ها و غذاهای دلچسب را بچشید و لذت ببرید. پارکینگ اختصاصی، سالن اجتماعات، اینترنت رایگان و سرویس بهداشتی از دیگر امکانات این مجموعه هستند.

ساعت کاری: 10 صبح الی 22:00
آدرس: خیابان آفریقای شمالی، رو‌به‌روی کوچه گلنار، مرکز تجاری مدرن الهیه

آدرس مرکز خرید مدرن الهیه روی نقشه


View Larger Map

اطلس مال

اطلس مال از جدیدترین مراکز خرید پایتخت در مجاورت پارک نیاوران است که هشت طبقه اداری، چهار طبقه تجاری، ۶ طبقه پارکینگ و یک طبقه فودکورت دارد. ایجاد فضاهای سبز با آبشار، آسانسورهای پانوراما، استفاده بهینه از انرژی خورشید و قرارگیری در کنار پارک نیاوران با چشم‌انداز عالی، گوشه‌ای از جذابیت‌های این مرکز خرید هستند. ضمن اینکه وجود روف گاردن (باغ بام) زیبایی بصری خاصی به آن داده است و مانند عایق در هر طول سال‌ از اتلاف انرژی جلوگیری می‌کند.

مرکز خرید اطللس

برای خرید انواع پوشاک، کیف و کفش، وسایل بهداشتی،‌ زیورآلات و… می‌توانید به این مرکز خرید بروید که به‌لطف وجود ایستگاه های استراحت با مبلمان راحت، پله های برقی، کافی‌شاپ های متعدد و سرویس های بهداشتی، کلیه وسایل رفاه شما فراهم است.

ساعت کاری: 7:30 صبح الی 22:00
آدرس: خیابان پاسداران، ضلع جنوبی پارک نیاوران، اطلس مال (نمایش روی نقشه)

آدرس اطلس مال روی نقشه


View Larger Map

بام لند

مجموعه تفریحی تجاری بام لند از معروف‌ترین مراکز خرید لوکس تهران به حساب می‌آید که علاوه بر خرید، امکان انجام تفریح‌هایی همچون ماهیگیری، پیاده‌روی، قایق سواری و… را برای بازدیدکنندگان فراهم کرده است. مرکز خرید بام لند از ۱۲ ویلای دو طبقه تشکیل شده که تعدادی از لوکس‌ترین و بهترین فروشگاه های مد و لباس، لوازم‌خانگی، جواهرات و. . . را در خود جای داده است و با عرضه کالاهای باکیفیت و متنوعی از برندهای معروف دنیا، طرفداران زیادی دارد.

مرکز خرید اطلس

تفریحات بام لند شامل وی آر لند، قایق‌سواری، واقعیت مجازی زاویه، ماهیگیری، شهر بادی (دارت بادی، فوتبال حبابی و فوتبال صابونی)، فوتبال دستی انسانی، اسکای فلایر، شهربازی سرپوشیده کیدز گاردن، پرش آزاد، مجموعه ساحل شنی پرشین و پیست پاتیناژ می‌شود. در کنار خرید و تفریح می‌توانید از کافه، فست فود و رستوران های بام لند استفاده کنید.

ساعت کاری: شنبه تا چهارشنبه 11 صبح الی 23:00 – پنجشنبه و جمعه ها 11 صبح الی 24:00

آدرس مرکز تجاری تفریحی بام لند: انتهای اتوبان همت – خروجی بلوار کاشان – میدان موج – خیابان موج – بلوار صدف

آدرس بام لند روی نقشه


View Larger Map

مراکز خرید معروف سعادت آباد

مرکز خرید میلاد نور

مرکز خرید میلاد نور از معروف‌ترین مراکز خرید شهرک غرب است که با ۳۵۷ واحد تجاری، کالاها و خدمات متنوعی را به مشتریان عرضه می‌کند. این مجتمع تجاری – تفریحی در سال ۱۳۷۸ افتتاح شد و به‌لطف وجود برندهای مشهوری همچون آدیداس، پوما، پیرگاردین، دسینی، مادرکر، فورجینال، آیس، ورساچه، دیزل، لیوایز، جوردانو، دولچه گابانا بامبو، بوفالو، ماکسیم و… به‌ شدت مورد استقبال علاقه‌مندان قرار گرفت.

مرکز خرید میلاد نور
مرکز خرید میلاد نور

طبقه های مختلف مرکز خرید میلاد نور شامل فروشگاه های گوناگون و متنوعی است؛ به‌طوری که طبقه اول به کیف و کفش، پوشاک، لوازم آرایشی بهداشتی، شال و روسری، طبقه دوم به بورس جواهرات، طلا و ساعت و طبقه سوم به پوشاک، لوازم تولد و تزیینی اختصاص دارد.

در طبقه چهارم می‌توانید از میان مغازه ها پوشاک، کیف و کفش، فرش، لوازم دکوری، لوازم جانبی کامپیوتر، صنایع دستی و… دست به انتخاب بزنید و از طبقه پنجم، سرویس خواب کودک و نوجوان، لوستر، لوازم تزیینی، لوازم آشپزخانه، مبلمان، کمد، سیسمونی و غیره خریداری کنید.

ساعت کاری: شنبه تا پنجشنبه 10 صبح الی 22:00 – جمعه ها 16 الی 22:30
آدرس مرکز خرید میلاد نور: شهرک غرب، بلوار فرحزادی

آدرس مرکز خرید میلاد نور نمایش روی نقشه


View Larger Map

مرکز خرید آرن

مرکز خرید آرن، مجتمعی تجاری در سعادت آباد است که بیشتر مغازه های آن به فروش اجناس برند (نیو بالانس، بادی اسپینر، اسکیچرز) با قیمت‌های بالا اختصاص دارد. این مجتمع لوکس و زیبا در سال ۱۳۹۴ در هشت طبقه شروع به کار کرد و اجناسی مانند لباس، لوازم ورزشی، وسایل دکوری، اسباب‌بازی، پوشاک کودک و کتاب را در بیش از ۷۰ فروشگاه خود عرضه می‌کند.

مرکز خرید آرن

امکاناتی مانند سرویس بهداشتی، آسانسور، پارکینگ، کارواش و نمازخانه نیز در این پاساژ در نظر گرفته شده است. از آنجا که مرکز خرید آرن در نزدیکی دانشگاه آزاد تهران غرب قرار دارد، دانشجویان زیادی از این محل دیدن می‌کنند.

ساعت کاری: شنبه تا پنجشنبه 10 صبح الی 23:00 – جمعه ها 11 صبح الی  23:00
آدرس مرکز خرید آرن: شهرک غرب – بلوار فرحزادی – بلوار دادمان – خیابان فخار مقدم – نبش حافظی

آدرس مرکز خرید آرن روی نقشه


View Larger Map

مجتمع تجاری رویال

مجتمع تجاری اداری رویال در زمینی به وسعت حدود ۳,۷۰۰ متر مربع در ۱۸ طبقه ساخته شده است که شامل دو طبقه تجاری، هشت طبقه، یک طبقه فودکورت با تراس بزرگ و هفت طبقه پارکینگ می‌شود.

مجتمع تجاری رویال

۶ آسانسور و چهار پله برقی در این پاساژ وجود دارد تا بازدیدکنندگان بدون مشکل بتوانند به‌راحتی جابه‌جا شوند. حدود ۵۰ فروشگاه در دو طبقه تجاری این مرکز فعال هستند که از لوازم آرایشی بهداشتی و وسایل دکوراسیون داخلی تا پوشاک، وسایل کودک، کیف و کفش و غیره را به فروش می‌رسانند. ضمن اینکه در میان این فروشگاه ها، برند‌های معتبری نظیر نوین چرم و اسپرینگ فیلد به چشم می‌خورد.

ساعت کاری: 7 صبح الی 19:00
آدرس مجتمع تجاری اداری رویال: سعادت آباد – بلوار دریا – تقاطع بلوار خوردین

آدرس مرکز خرید رویال روی نقشه


View Larger Map

مرکز خرید اپال

مرکز تجاری اپال با ۲۳ طبقه در زمینی به مساحت بیش از هفت هزار مترمربع احداث شد که ۹ طبقه آن در زیر زمین و مابقی در روی زمین هستند. این مرکز به‌لطف تنوع محصولات و مغازه های شیک و زیبا به مقصد علاقه‌مندان به خرید و پاساژ‌گردی تبدیل شده است؛ به‌ویژه که در کنار خرید می‌توان از امکانات تفریحی آن مانند سینما و سالن بولینگ و بیلیارد لذت برد. فودکورت و رستوران‌های مجلل این مجموعه نیز فرصتی ایده آل برای صرف غذایی خوش‌طعم محسوب می‌شوند.

مرکز خرید اوپال

لوازم‌خانگی، طلا، بورس ساعت، لباس عروس، لباس شب، لباس داماد، آینه و شمعدان، بورس پوشاک و لباس های جدید، گوشی‌های هوشمند، رایانه، لپ‌تاپ، بازی‌های کامپیوتری و لوازم صوتی و تصویری از جمله اجناسی هستند که در مرکز خرید اپال به فروش می‌رسند. امکانات این مجموعه شامل اتاق اختصاصی «پدر و کودک» و «مادر و کودک»، کارواش، هایپرمارکت و هفت طبقه پارکینگ می‌شود.

ساعت کاری: 9 صبح الی 23:00
آدرس مرکز تجاری اپال: شهرک غرب – بلوار فرحزادی – میدان کتاب – بلوار کوهستان

آدرس مرکز خرید اپال روی نقشه


View Larger Map

مراکز خرید پوشاک تهران – خیابان جمهوری

خیابان جمهوری مراکز خرید متعددی را در خود جای داده است که می‌توانید اکثر لباس ها نظیر مانتو و پالتو را با قیمت مناسبی خریداری کنید؛ زیرا اغلب آن‌ها بدون واسطه به دست خریدار می‌رسند. در واقع از آنجا که بیشتر این لباس ها محصول داخل کشور هستند و حتی از فروشگاه های خود تولیدی عرضه می‌‌شوند، قیمت ارزان‌تری دارند.

علاوه بر پوشاک، بورس‌ کالاهای متنوعی در طول این خیابان وجود دارد که از آن جمله می‌توان به راسته لوازم‌خانگی و صوتی-تصویری، سيسمونی، ساعت مچی، تجهیزات و سیستم‌های صوتی، مرکز فروش دوربين‌های عکاسی و فيلم‌برداری، لوازم موسیقی و انواع سازها و لوازم جانبی اشاره کرد.

مراکز خرید متعددی مثل مرکز خرید شانزلیزه و کوچه برلن، در حدفاصل میدان جمهوری تا چهارراه ظهیر الاسلام فعالیت می‌کنند که می‌توانید در هر کدام خریدهای خوبی داشته باشید. اکثر مغازه های چهارراه امیر اکرم و کوچه برلن به عرضه پوشاک، به‌خصوص لباس زنانه و مجلسی اختصاص دارند که قیمت آن‌ها در مقایسه با سایر نقاط تهران ارزان‌تر است.

بازار بزرگ تهران

از شلوغ ترین مراکز خرید تهران بوده که مساحتی بیش از 105 هکتار را در بر می گیرد. موقعیت جغرافیایی این بازار به گونه ای است که دسترسی خوبی به خیابان های مولوی، پانزده خرداد و خیام دارد. این موضوع سبب شده که این بازار بزرگ تبدیل به یکی از قطب های تجاری کشور شود.

در این مرکز خرید می توانید مجموعه ای خرده‌ فروش‌ها، عمده‌فروش‌ها، کارگاه‌های تولیدی، انبارهای کالا و… را در کنار یکدیگر ببینید. این بازار ارزان ترین مرکز خرید تهران بوده که می توانید از آن لباس و زیورآلات تا چرم، کیف و کفش، فرش، لوازم‌خانگی و… را با قیمت و تنوع بالا تهیه نمایید. هم اکنون بازار بزرگ تهران از مهم ترین مجتمع های تاریخی و تجاری پایتخت می باشد.

بازار بزرگ تهران

از دیگر جاذبه های این بازار می توان به قهوه خانه حاج علی درویش، مسجد جامع تهران، مسجد امام، بازار بین‌ الحرمین، امام زاده سید ولی (ع)، تیمچه حاجب الدوله، امامزاده زید (ع)، امامزاده سید اسماعیل (ع)، خانه موزه شهید چمران و… اشاره کرد.

آدرس بازار بزرگ تهران: میدان پانزده خرداد

آدرس بازار بزرگ تهران – خیابان جمهوری روی نقشه


View Larger Map

میدان ولیعصر تهران

میدان ولیعصر از دیگر مراکز خرید تهران بوده که در بین پایتخت نشینان، به علت داشتن فروشگاه های گوناگون و با قیمت مناسب و مقرون به صرفه خود مشهور گردیده است. اغلب مغازه های این منطقه به فروش پوشاک زنانه، بچه گانه و مردانه مشغول می باشند.

از مهمترین مراکز خرید تهران در محدوده میدان ولیعصر می توان به مرکز خرید پردیس، مجتمع تجاری نور تهران و مرکز خرید دبی اشاره کرد. مجموعه بازارهای تجریش از بازار های به نام و قدیمی پایتخت بوده که همچنان از معروفیت و محبوبیت بالایی برخوردار می باشد. اجناس معروف این بازار را لوازم منزل، صنایع دستی، پوشاک، ادویه، ترشیجات و… تشکیل می دهد.

مرکز خرید ولیعصر

قرارگیری بازار میوه تره بار در این منطقه باعث می شود که شما بتوانید خرید های روزانه ی خود را نیز از این بازار انجام دهید. پس از بازدید از بازار های تجریش می توانید از سایر مراکز خرید تهران که در همسایگی آن قرارگرفته نظیر پاساژ قائم، البرز، و بعثت نیز بازدید کنید.

آدرس: تهران، ضلع جنوب غربی میدان تجریش – جنب ایستگاه مترو – بازار تجریش

مراکز خرید مقرون به صرفه تهران

آدرس میدان ولیعصر تهران روی نقشه


View Larger Map

مرکز خرید ونک

اغلب اجناس مجتمع خرید ونک را پوشاک تشکیل داده که این موضوع برای بانوان مشکل پسند فرصت مناسبی را ایجاد کرده تا با مراجعه این مرکز خرید از بهترین پوشاک برندهای داخلی و بین المللی بازدید کرده و با دست باز تری انتخاب خود را انجام دهند. در ونک می توانید مانتوهای مجلسی و لباس های شب گرفته تا کیف و کفش زنانه، لوازم آرایشی، عطر و بدلیجات را تهیه نمایید.

مرکز خرید ونک
مرکز خرید ونک

امکانات این مرکز خرید را، پارکینگ اختصاصی، سرویس بهداشتی، نمازخانه، سیستم گرمایش و سرمایش، رستوران و کافی شاپ را تشکیل می دهد.

آدرس: میدان ونک، خیابان ونک، نبش خیابان کار و تجارت، مرکز خرید ونک

آدرس مرکز خرید ونک روی نقشه


View Larger Map
 • خیابان صف (سپهسالار سابق)
 • پاساژ لاله
 • مرکز خرید کوروش
 • پاساژ قائم تهران
 • مرکز خرید میلاد نور
 • بازارچه مولوی

بازار تجریش یکی از جاهای دیدنی تهران که نباید از دست دهید!

بازار تجریش یکی از جاهای دیدنی تهران به شمار می آید. این بازار بزرگ در محله تاریخی تجریش و در نزدیکی امامزاده صالح قرار دارد. بازار تجریش تهران به دلیل قدمت تاریخی سالانه پذیرای هزاران بازدید کننده از اقسا نقاط ایران و جهان می باشد.

سطح هزینه: اقتصادی

آدرس: شمیرانات-حد فاصل میدان قدس و تجریش

ساعت کاری مجموعه: همه روزه از ساعت 9 الی 22

بازار تجریش

راه های دسترسی به بازار تجریش

مترو: برای دسترسی به این بازار با مترو، باید از مسیر تجریش-کهریزک به سمت بازار حرکت کنید. آخرین ایستگاه این قطار تجریش است که از آن تنها چند قدم تا بازار فاصله است.

اتوبوس: برای دسترسی با اتوبوس به بازار تجریش دو راه پیش رو دارید، یک استفاده از اتوبوس های مسیر رسالت-قدس، دو اتوبوس های بی آرتی مسیر راه آهن-تجریش؛ هر دو گزینه شما را به نزدیکی بازار خواهد رساند.

بازار تجریش تهران بازار تجریش تهران

آدرس بازار تجریش روی نقشه


View Larger Map

بازار بین الحرمین

این بازار در راسته بازار بزرگ و تاریخی تهران قرار گرفته و عمده اجناس آن را لوازم التحریر و کتاب تشکیل می دهد. این بازار در نزدیکی مسجد شاه (امام) قرار گرفته است. این بازار در نزدیکی مدارس بسیار شلوغ می شود.

سطح هزینه: اقتصادی – متوسط

آدرس بازار بین الحرمین: خیابان 15 خرداد – ورودی پله نوروزخان – جنب مسجد امام

ساعت کاری: 9 صبح الی 17

راه های دسترسی به بازار بین الحرمین

بهترین راه برای دسترسی به بسیاری از جاهای دیدنی تهران استفاده از مترو می باشد. برای سفر با مترو در این مسیر، باید از خط1 استفاده کنید و در ایستگاه پانزده خرداد از قطار پیاده شوید.

بازار بین الحرمین تهران بازار بین الحرمین تهران

آدرس بازار بین الحرمین روی نقشه


View Larger Map

بازارچه سنتی ستارخان

سطح هزینه: متوسط

آدرس: خیابان ستارخان – بلوار گلاب – پل یادگار امام

ساعت کاری: 9:30 صبح الی 21

راه های دسترسی به بازار ستارخان

مترو: نزدیک ترین ایستگاه مترو به این بازار، ایستگاه طرشت – صادقیه می باشد، شما بدین منظور باید از قطار در ایستگاه صادقیه پیاده شوید و فاصله باقیمانده تا خیابان ستارخان را با تاکسی طی کنید.

اتوبوس: تمامی اتوبوس هایی که در صادقیه تردد دارند برای رفتن به این بازار مناسب هستند.

بازارچه سنتی ستارخان تهران بازارچه سنتی ستارخان تهران

آدرس بازارچه سنتی ستارخان روی نقشه


View Larger Map

سایر مراکز خرید ارزان تهران

مجتمع تجاری کوروش (کوروش مال)

مجتمع تجاری کوروش یا کوروش مال یکی دیگر از مراکز لوکس و مدرن در شمال غرب پایتخت است که در واحدهای تجاری آن محصولات متنوعی همچون پوشاک زنانه و مردانه، اسباب‌بازی، لوازم‌خانگی، سیسمونی، لوازم آرایشی، طلا و جواهر، موبایل، آجیل خشکبار و… به فروش می‌رسد. حضور پررنگ برندهای ایرانی و بین‌المللی نظیر آدیداس، اورسی، ریباک، اسکیچرز، پوما، نوین چرم و غیره، نویدبخش خریدی باکیفیت هستند.

کووش مال

یکی از وجوه تمایز کوروش ‌مال نسبت به سایر مراکز خرید را می‌توان تراریوم یا باغ شیشه‌ای آن دانست که جلوه زیبایی به بورس موبایل کوروش در ورودی شمالی مرکز خرید داده است.

امکانات دیگری همچون سرزمین بازی، کافی‌شاپ و رستوران، کتاب‌فروشی، بورس موبایل و رایانه، باجه بانک ملت، داروخانه، کارواش، هایپر استار، گل‌فروشی، خانه کودک، پارکینگ و غیره نیز در مجتمع تجاری کوروش وجود دارد تا به این ترتیب پاساژگردی متفاوت و جذابی را تجربه کنید.

ساعت کاری: 9:00 صبح الی 23:00

آدرس مجتمع تجاری کوروش: بزرگراه شهید ستاری – نبش خیابان پیامبر مرکزی

آدرس کوروش مال روی نقشه


View Larger Map
مراکز خرید تهرانسطح
خیابان صف (سپه سالار سابق)ارزان
 میدان ونکارزان
پاساژ لالهارزان
مرکز خرید کوروشارزان
پاساژ قائم تهرانارزان
مرکز خرید میلاد نورارزان
بازارچه مولویارزان
سام سنترلوکس و گران
مرکز خرید الماس ایرانلوکس و گران
 بام لندلوکس و گران
مگامال اکباتانلوکس و گران
 مجتمع ارگ تجاری تجریشلوکس و گران
اسکای سنتر لواسانلوکس و گران
گالریالوکس و گران
مراکز خرید لوکس و ارزان در جاهای دیدنی تهران

        

رستوران های تهران

بدون شک هر مسافر در کنار نیاز به داشتن اطلاعات در رابطه با مناطق دیدنی تهران، نیاز دارد تا درباره رستوران ها و کافه های این شهر نیز اطلاعاتی داشته باشد. در ادامه می توانید لیست رستوران ها و کافه های تهران در سطح کلاسی متفاوت را مشاهده کنید.

رستوران و کافی شاپ هاساعت سرویس دهیآدرسحدود قیمت
بلامونیکا12الی16/19الی 23خالد اسلامبولی،نبش کوچه یازدهم، پلاک32ارزان
قجری11الی16خیابان کریم خان زند، ابتدای ایرانشهر پلاک280ارزان
فیلیپر12الی 16/19:30الی23فلسطین شمالی-پایین ترین زرتشت-رو به روی  ساختمان یکتاارزان
بیستانگو12الی15/19الی23خیابان ولی عصر-500متری جنوب پارک ساعیلاکچری
هتل پارسیان6الی10/12الی23بزرگراه شهید چمران-تقاطع خیابان یادگار اماملاکچری
تاج محل12الی15/19الی23میدان ونک-بلوار ملاصدرا-خیابان شیخ بهاییلاکچری
رستوران گلپایگان12الی24ولیعصر-لبافی نژاد-بین فخر رازی و12فروردینمتوسط
کافه موگه11الی24کامرانیه شمالی-فرمانیه-ابتدای خیابان آریا پلاک3متوسط
کافه ویکولو9 الی24الهیه-آفریقای شمالی-مجتمع الهیه-رویال فلورلاکچری
کافه لوکال9الی23تهران-ولنجک-کوچه هفتم-کافه لوکاللاکچری

       و …

جاهای دیدنی اطراف تهران

در اطراف تهران جاذبه بسیار زیادی وجود داشته که بسته به زمان و علاقه شما، کوه، جنگل، آب، تفریحات و شکم گردی می تواند منطقه پیشنهادی به شما متفاوت باشد. به علت مشخص نبودن مرزهای شهر تهران، مبدا مسیریابی را در رسیدن به جاذبه های اطراف این شهر را مرکز تهران (دانشگاه تهران) در نظر گرفته و تمامی مسیریابی ها از این نقطه صورت گرفته است.

شهرستانک: برای رفتن به این منطقه از دانشگاه تهران با خودور حدود یک ساعت و نیم زمان در پیش دارید. از دیدنی های شهرستانک می توان به طبیعت فوق العاده زیبای این منطقه در فصل خزان، کاخ ییلاقی مربوط به دوران قاجار، قلعه دزدبند و تپه باستانی روستا اشاره کرد.

شهرستانک

برگ جهان: برای رفتن به این روستای زیبا از مبدا دانشگاه تهران، در حدود یک ساعت با خودرو، زمان نیاز خواهید داشت. رودخانه درگهان از میان این روستا عبور کرده که ضمن جذابیت بیشتر، باعث اعتدال هوای این منطقه نیز می شود.

همچنین از دیدنی های این روستا می توان به امامزاده اسماعیل، قلعه دختر یا قلعه بند و تپه تنگل خانه و آبشار روستا اشاره کرد. قرار گیری روستا در مسیر کوه های  قله های سرسیاه غار یا سیاه چال‌ها باعث توجه کوهنوردان به این منطقه شده و غار خمیره از دیگر جاذبه های روستا بوده که در گذشته به عنوان زندان از آن مورد استفاده قرار گرفته است.

برگه جهان

ایگل: از دیگر روستای خوش آب و هوای تهران بوده که برای رسیدن به این روستا 60 دقیقه زمان از دانشگاه تهران با ماشین بایستی بپیمایید. باغ های گیلاس، آلبالو و سیب آن شهرت بسیار زیادی داشته و در مسیر صعود به قله توچال قرار گرفته است. از دیگر جذابیت های این روستا می توان قلعه کیقباد و آبشار ایگل اشاره کرد.

ایگل

آبشار سنگان در فاصله 64 دقیقه ای از مبدا دانشگاه تهران با خودرو در نزدیکی روستایی به همین نام و دامنه های قله پهنه حصار واقع شده است. جهت دسترسی به این روستای کوهستانی بایستی مقداری کوهنوردی و دره نوردی نیز انجام دهید.

آبشار سنگان

روستای زرین دشت: چنانچه قصد بازدید از این روستا را با خودرو داشته باشید، برای رسیدن به زرین دشت از مبدا دانشگاه تهران، حدود 2 ساعت زمان احتیاج دارید. دیدنی های روستا را رودخانه حبله رود، چشمه های معدنی خُمِده و دریابک تشکیل می دهد. از دیگر جاذبه های های روستا می توان به چشمه خمده در نزدیکی استخر آب معدنی خمبوبه اشاره کرد.

روستای زرین دشت
روستای زرین دشت

وردیج و واریش: برای رفتن به این روستا با خودرو 40 دقیقه زمان خود را از دانشگاه تهران و با خودرو و کنار بگذارید. وردیج به داشتن صخره های بسیار زیبا و عجیب آن مشهور می باشد. اما جاذبه های روستا به صخره های آن محدود نبوده و در بازدید از این روستا می توانید از  آبشار لت مال و باغ های میوه خوش آب و رنگ آن نیز دیدن نمایید.

وردیج و واریش

غار یخ مراد: اگر قصد بازدید این منطقه را دارید از دانشگاه تهران 1 ساعت و 40 دقیقه با خودرو مسیر در پیش  خواهید داشت. این غار به دلیل داشتن قندیل های تماشایی یخ آن مشهور می باشد. قدمت غار مراد به 50 الی 230 میلیون سال پیش تخمین زده شده است. این غار در تمامی ایام سال قابل بازدید بوده اما بهترین زمان بازدید این غار اوایل اسفند تا آخر فروردین ماه می باشد.

غار یخ مراد

حوض سلطان: دریاچه حوض 37 هکتار وسعت داشته به علت کفه نمکی و حاشیه باتلاقی دریاچه، به یکی از بزرگترین دریاچه طبیعی ایران تبدیل شده است. برای رفتن به این منطقه  با خودرو از دانشگاه تهران حدود 1 ساعت و 40 دقیقه از زمان خود را در نظر بگیرید. 

حوض سلطان

دشت لار: از مناطق دیدنی اطراف تهران بوده که در دامنه کوه دماوند قرار دارد. دشت لار به عنوان پارک ملی و از مناطق حفاظت شده است. لار به دلیل رشد شقایق های وحشی آن مشهور می باشد. به گونه ای که اگر اواخر بهار به این منطقه مراجعه کنید زیبایی وصف نشدنی این منطقه را با چشمان خود مشاهده خواهید کرد.

به علت داشتن رودهای و چشمه های دماوند در این منطقه کوهستانی، پوشش گیاهی و جانوری بسیار متنوعی دارد. به همین علت این منطقه از گذشته مورد توجه پادشاهان و شکارگاه آنها بوده است. هم اکنون شکار در این منطقه ممنوع می باشد. در نظر داشته باشید که برای بازدید از این منطقه زمانی از دانشگاه تهران در حدود 1 ساعت وقت خود را در خودرو صرف خواهید کرد.

دشت لار

روستای افجه: یکی از روستاهای اطراف تهران بوده که به علت داشتن جاذبه های تاریخی و طبیعی متعددی که دارد می تواند به راحتی پاسخگوی طیف وسیعی از سلیقه ها باشد. این روستا در شمیرانات تهران واقع شده است. از معروف ترین جاذبه های این روستا می توان به دشت هویج، قله های آتشکده، ساکا، یخچال و مهرچال در نزدیکی این روستا سبب شده که تبدیل به یکی از مکان های مورد علاقه کوهنوردان شده باشد.

از دیگر مناطق که در بازدید از افجه می توانید دیدن نمایید می توان به باغ‌های گیلاس، حمام تاریخی، کوچه ‌پس‌کوچه های و خانه های قدیمی، سقاخانه، درخت چنار ۴۰۰ ساله و قلعه ساکا اشاره کرد. در صورتی که قصد گردش در روستای افجه را دارید، در حدود 1 ساعت از دانشگاه تهران را خودرو، پیش از رسیدن به این منطقه در پیش دارید.

روستای افجه

سد لتیان: از دیگر مناطق دیدنی اطراف تهران بوده که دلیل معروفیت این منطقه می توان به امکان، ماهیگیری، قایق‌سواری و اسکی روی آب این مجموعه اشاره کرد همچنین به علت نزدیکی به جنگل های لتیان و تلو در این منطقه، می توانید از جنگل گردی در این منطقه نیز لذت ببرید.

سد لتیان از جاهای دیدنی اطراف تهران برای پیک نیک بوده که می تواند یک گردش خاطره انگیز برای شما ایجاد نماید. مدت زمان شما برای رسیدن به این منطقه با خودرو در حدود 50 دقیقه الی 1 ساعت از دانشگاه تهران است.

سد لتیان

برغان از جاهای دیدنی اطراف تهران بوده و برای رسیدن به این منطقه حدود 1 ساعت و نیم از وقت خود را در میسر رسیدن به روستا سپری خواهید کرد. به علت برخورد دو رودخانه شاهرود و سنج، آب و هوا و مناظری بی نظیری در بازدید از این روستا تجربه خواهید کرد. از دیدنی های این روستا می توان به مسجد و حسینیه تاریخی، درخت چنار با قدمت بیش از هزار سال، تپه باستانی کش کلا، پل تاریخی و حمام قدیمی آن اشاره کرد.

برغان

آبشار هریجان: این روستا از مرکز تهران با خودرو 1 ساعت با خودرو از شما برای رسیدن به خود، از شما زمان صرف خواهد کرد. به خاطر داشته باشید که برای بازدید از آبشار هریجان نیاز به گرفتن مجوز خواهید داشت. این آبشار به علت ارتفاع 9 متری و برخورد آن به صخره های کوه در مسیر فضایی رویایی ایجاد کرده است. همچنین پس از بازدید از آبشار می توانید به روستای هریجان نیز مراجعه نمایید.

آبشار هریجان

آهار و شکراب: مسیر پیاده روی آهار به شکراب بسیار زیبا بوده به گونه ای که سراسر این مسیر را رودخانه های  زلال، کوه های مرتفع، درختان سرسبز، باغ‌های گیلاس و آلبالو پوشانده است. مدت رسیدن به این جاذبه با خودرو از دانشگاه تهران حدود یک ساعت و نیم می باشد. جهت بهره مندی از  گیلاس و آلبالوهای آهار، ابتدای تیر تا مرداد به این روستا مراجعه نمایید. شکراب نیز به علت داشتن قنات و چشمه سار های آن معروف است.

آهار و شکراب

لالون: این روستا در فاصله 74 دقیقه ای دانشگاه تهران با خودرو واقع شده است. این روستا به علت داشتن رودخانه ها و چشمه های جوشان خود شهرت بالایی دارد. همچنین به علت قرار گرفتن در در نزدیکی کوه های خُلِه نو یا خلنو و همچنین غارهای ارهای اسکول، لی یا لو و غار اسپول باعث حضور غارنوردان و کوهنوردان منطقه گردیده است.

لالون

آبشار شاهاندشت در فاصله 120 کیلومتری و حدود 2 ساعته با خودرو از دانشگاه تهران قرار گرفته است. این آبشار دومین آبشار بلند ایران بوده که از هشت آبشار تشکیل شده که مجموعه به حدود 180 متر می رسد. برای رسیدن به آبشار های این منطقه از پارکینگ بایستی حدود 15 دقیقه پیاده روی نمایید. به علت سرمای بالای این منطقه پیشنهاد می شود در بازید از این منطقه لباس گرم همراه داشته باشید.

شاهاندشت

مجموعه تفریحی توچال

مجموعه تفریحی توچال یکی از مناطق قدیمی گردشگری در شمال تهران است که در میان رشته کوه های البرز قرار گرفته است. این مجموعه گردشگری دارای بخش های گوناگونی همچون: باشگاه تیراندازی، باشگاه اسکی، اتاق فرار، زیپ لاین، تله کابین، تله سیژ، باشگاه بگ جامپ و رستوران و کافی شاپ می باشد. تجهیز این منطقه به باشگاه اسکی و قرار گیری در بلندترین نقطه تهران اصلی ترین دلیل محبوبیت آن می باشد.

مجموعه تفریحی توچال مجموعه از جاهای دیدنی تهران
مجموعه تفریحی توچال مجموعه از جاهای دیدنی تهران

آدرس: بزرگراه شهید چمران-خیابان یمن-انتهای خیابان ولنجک

زمان بازدید: تمام روزهای هفته به صور 24 ساعته(بخش ورزشی و گردشی مجموعه ساعت کاری محدود دارند.)

راه های دسترسی به مجموعه توچال با اتوبوس

برای اینکه با اتوبوس به توچال بروید می توانید از اتوبوس های میدان ولنجک – پایانه شهید افشار استفاده کنید، اما ادامه مسیر را تا مجموعه می توانید پیاده یا با ماشین های برقی طی کنید.

آدرس پیست توچال روی نقشه


View Larger Map

پیست اسکی شمشک

این منطقه یکی از بهترین مکانهای دیدنی تهران برای فصل زمستان می باشد که در بخش شمال شرقی شهر واقع شده است. جالب است بدانید، این مکان به یک پیست بین المللی تبدیل شده است و سالانه اسکی بازان بسیاری هر در فصل پاییز و زمستان برای تفریح به آنجا می روند. مجتمع شمشک دارای 4 پیست است که هر کدام از آن ها مخصوص به افراد و زمان خاصی می باشد، برای نمونه پیست 1 مجموعه برای آموزش برای افراد مبتدی اختصاص یافته است.

پیست اسکی شمشک

زمان بازدید: همه روزه از 8 صبح الی 24 بامداد

آدرس پیست اسکی شمشک: واقع در شمشک، از توابع رودبار قصران شهرستان شمیرانات (57 کیلومتر تهران)

آدرس پیست اسکی شمشک روی نقشه


View Larger Map

دربند، شبی خوش در اطراف تهران

از دیرباز منطقه دربند یکی از ییلاقات و مکان های دیدنی اطراف تهران در شب بوده که هر ساله در فصول مختلف توریست های ایرانی و خارجی متعددی از این مکان خوش آب و هوا دیدن می کنند. دربند در هر فصل حال و هوای خاص خود را دارد، در فصول سرد شما شاهد گاری ها و چرخ دستی های لبو و باقالی هستید و در فصول گرم سال نیز بساط بلال، چاقاله بادام و. . . به راه است.

همچنین در در سفر به دربند  به بازدید از امامزاده ابراهیم، آبشار سوتک، آبشار دوقلو رفته و از رستوران های سنتی آن منطقه لذت برد. این منطقه شامل رستوران هایی مانند کوهپایه، باغ بهشت، پای کوه، باغ ایرانی، سفره خانه آبشار و. . . می شود.

دربند

راه های ورودی به دربند تهران:

برای رفتن به دربند می توانید از ماشین شخصی، اتوبوس و مترو استفاده کنید. شما می توانید از طریق خطوط مترو منتهی به ایستگاه مترو کهریزک تجریش استفاده کنید و پس از رسیدن به میدان تجریش از طریق تاکسی های آن محدوده به دربند برسید. اگر با ماشین شخصی عازم دربند هستید، باید به میدان تجریش بروید و سپس ماشین خود را در میدان سربند خیابان دربند پارک کرده و باقی مسیر را پیاده به دربند بروید. اگر قصد اقامت شبانه در این منطقه را دارید. دربند هتل و واحد های اقامتی متعددی را در اختیار گردشگران خود قرار داده است.

آدرس دربند روی نقشه


View Larger Map

حرم شاه عبدالعظیم حسنی، جاهای دیدنی اطراف تهران

حرم شاه عبدالعظیم حسنی یکی از معروفترین مکان های دیدنی اطراف تهران بوده که در در شهر ری واقع شده است. از مکان های دیدنی حرم می توان به رواق ها و صحن ها متعدد، مدرسه امین السلطان، مدرسه برهان، موزه شاه عبدالعظیم حسنی، باغ جیران، بازار عبدالعظیم و. . . نیز اشاره کرد. برای دسترسی به این حرم می توانید از خطوط مترو استفاده  و در ایستگاه شهر ری خط 1 پیاده شوید. چنانچه قصد استفاده از ماشین را دارید از یکی از طرق زیر مسیریابی کرده و خود را به حرم برسانید.

مسیرهای دسترسی به حرم شاه عبدالعظیم حسنی با خودرو

اگر قصد بازدید از این مکان دیدنی تهران در شب با ماشین را دارید باید از چهار مسیر به حرم برسید که مسیرها به ترتیب زیر است:

مسیر شماره 1: وارد بزرگراه آزادگان جنوب شوید و از خیابان شهید رجایی به پل فتح رسیده و سپس با قرارگیری در بلوار شهید دستواره از درب جنوبی حرم وارد حرم شوید.

مسیر شماره 2: از محور جنوبی نواب صفوی وارد بزرگراه شهید تندگویان شده و از بزرگراه آزادگان به خیابان شهید رجایی، پل فتح، بلوار شهید دستواره بروید.

مسیر شماره 3: خیابان وحدت را به خیابان شوش رفته سپس خیابان شهید رجایی و پل فتح طی کنید و وارد بلوار شهید دستواره شوید.

مسیر شماره4: به خیابان دماوند رفته و از سی متری نیرو هوایی به بزرگراه بسیج، آزادگان و و به سمت کمربندی شهر ری بروید و از درب شرقی وارد حرم شوید.

آدرس شابدالعظیم حسنی: تهران – شهر ری – خیابان مدرس – میدان مدرس

آدرس حرم شاه عبدالعظیم حسنی روی نقشه


View Larger Map

جاهای دیدنی تهران در ماه رمضان

در ماه رمضان و به علت اینکه بسیاری از غذاخوری در این ماه در طول روز فعالیت ندارند، خانواده های تهرانی ترجیح می دهند که گردش خود را به شب ها موکول نمایند. این موضوع باعث شده که سبک زندگی بسیاری از پایتخت نشینان دچار تغییر شود. از اینرو زندگی شبانه در این ماه پر رنگ تر می شود.

جاهای دیدنی تهران برای سالمندان

جاهای دیدنی تهران که رد این بخش معرفی می کنیم جهت استفاده سالمندان بوده که نسبت به جوانان و نوجوانان کمتر فعال بوده و توانایی بدنی کمتری نبست به این افراد دارند از اینرو مکان های زیر را برای بازدید این قشر پیشنهاد می شود. بدین منظور پیشنهاد می شود از موزه هایی و مکان هایی استفاده کرده که پله کمتری داشته و یا از تورهای مجازی استفاده کنید.

جاهای دیدنی تهران برای نوجوانان

در صورتی که قصد استفاده از جاهای دیدنی تهران برای کودکان خود را دارید، این شهر تفریحات متعددی را برای این گروه سنی تدارک دیده است. که تر ادامه با آنها اشاره خواهیم کرد. که از جمله آن می توان به دریاچه چیتگر، پیست های اسکی شمشک و دیزین، پارک ژوراسیک، موزه عروسک ها و سورتمه سواری در تهران اشاره کرد.

پارک بیلینو: این پارک نخستین پارک عمرانی کشور بوده که در آن کودکان می توانند ضمن آشنایی با فرآیند های معماری و ساخت بنا، با دستگاه ها و ماشین های جرثقیل، بیل مکانیکی و حمل الوار تجربه ای نزدیک به واقعیت را بدست خواهند آورد.

بولینگ عبدو: از دیگر جاهای دیدنی تهران، بولینگ عبدو که با سابقه درخشان خود و همچنین فراهم آوردن 11 سالن ورزشی، فضای مناسبی را برای بازدید کنندگان خود فراهم آورده است. سالن های این مجموعه شامل بولینگ، استخر، پینگ پنگ و سالن های چند منظوره می باشد.

فوتبال دستی انسانی: فوتبال دستی از جمله بازی های پر تحرک و شاد برای برای سنین مختلف می باشد. اخیرا باشگاه پاس اکباتان در ابتکاری جدید، این بازی را در ابعاد بسیار بزرگ ایجاد کرده و در این بازی انسان ها به جای آدمک ها قرار گرفته اند. انجام این بازی ها به صورت 6 الی 14 نفره انجام شده و بانوان نیز می توانید با رعایت پوشش اسلامی از انجام این بازی ها لذت ببرند.

ساعت کاری : 7 صبح الی 23

آدرس: اکباتان – فاز 1 – خیابان ورزش باشگاه پاس قوانین – مجموعه تفریحی فوتبال انسانی

فوتبال حبابی بام لند: این بازی که به صورت تیمی انجام می شود و در آن بازیکنان با پوشیدن لباس های مخصوص که درون آن باد پر شده و باعث می شود که برخوردهای فیزیکی در حین بازی لحظات شاد و مفرحی را ایجاد کند. این بازی به صورت تیم های 6 نفره قابل انجام است. برای استفاده از این ورزش باید به مجموعه بام لند تهران مراجعه کنید.

بوستان مینیاتوری: این بوستان در شرق تهران و به فضای بیش از سه هکتار و با هدف نمایش نمایش ماکتهای آثار میراث فرهنگی ایران که در یونسکو به ثبت رسیده اند، ساخته شده است. ساعت کاری این بوستان همه روزه 8 الی 20 می باشد.

آدرس بوستان مینیاتوری: خیابان جانبازان غربی – نبش اتوبان امام علی (ع) 

دلفیناریوم: دیدن جست و خیز و شنای شیرهای دریایی و دلفین ها برای بسیاری از افراد جذاب بوده آدمی را به حیرت وا می دارد. اما در صورتی که شما در شهری مانند تهران زندگی کرده و کیلومترها از نزدیک ترین دریا فاصله داشته باشید امکانی برای دیدن زیبایی ها نخواهید داشت. بدین منظور برج میلاد با ساخت مرتفعترین دلفیناریوم جهان و جذب مربیان با تجربه بین المللی، فضای منحصر به فردی را برای بازدید کنندگان خود فراهم آورده است.

پرواز با پاراگلایدر: لذت پرواز به محدوده جغرافیایی خاصی تعلق نداشته و از ابتدای تاریخ انسان علاقه به کشف آسمان را بوده است. چنانچه قصد دارید تا از یک پرواز مطمئن لذت ببرید، بازدید از سایت پاراگلایدر تهران را از دست ندهید.

جاهای دیدنی تهران برای کودکان

یکی از ذغذغه های خانواده ها در گردش ها و بازدید از جاهای دیدنی تهران یافتن تفریح مناسب کودکان خود می باشد در ادامه با ذکر نام و معرفی برخی از تفریحاتی که برای کودکان تدارک دیده شده است آشنا خواهیم کرد.

بوستان آب و آتش: این پارک که در اراضی عباس آباد تهران قرار گرفته است. مکان های تفریحی متعددی را برای کودکان فراهم کرده که از میان آن می توان پارک بازی سرباز، 24 هزار متری این منطقه اشاره کرد. همچنین در پارک کودکان می توانند علاوه بر انجام تفریحات تدارک دیده شده پارک از آبتنی نیز لذت ببرند.

آدرس بوستان آب و آتش: بخش شمالی عباس آباد – تقاطع خیابان های دیدار و آفریقا

باغ پرندگان تهران: باغ پرندگان از دیگر مناطقی که خانوادها می توانند با همراه داشتن کودکان خود از مشاهده پرندگان زیبا این مکان لذت برده و با محیط و شرایط زندگی این جانوران آشنا شوند. پلیکان، جغد، طاووس، فلامینگو و قوهای سپید از جمله حیواناتی هستند که در بازدید از این مجموعه، می توانید از مشاهده آن لذت ببرید.

جاهای دیدنی تهران در شب

به لطف وجود برخی از جاذبه های گردشگری همچون، برج میلاد، بام تهران، پل طبیعت و حتی پارک چیتگر گشت و گذار در شب های تهران انتخاب ایده آلی است و نباید از آن غافل شد؛ چرا که دیدن شهر در شب به خصوص از بام تهران یا برج میلاد تجربه ای خاطره انگیز برایتان رقم خواهد زد و پیشنهاد می کنیم در سفر به پایتخت این برنامه را در تهران گردی خود بگنجانید.

بام تهران

بام تهران، یکی از معروف ترین اماکن دیدنی تهران است که در واقع جزو مجموعه گردشگری توچال محسوب می شود. این بام در بالاترین نقطه ولنجک قرار دارد و بهترین چشم انداز پایتخت را می توان از آنجا نظاره کرد. امکانات تفریحی و رفاهی این مجموعه را بگ جامپینگ، بانجی جامپینگ، صخره نوردی، ترامپولین، جامپینگ، سورتمه، زمین تنیس، زیپ لاین و اتاق فرار تشکیل می دهد.

زمان بازدید: همه روزه از 5 صبح تا 24 بامداد

آدرس: حد فاصل انتهای خیابان ولنجک، مجموعه تفریحی توچال، قبل از ایستگاه اول تله کابین

آدرس بام تهران روی نقشه


View Larger Map

برج میلاد

برج میلاد، بلندترین ساختمان در ایران است. بازدید شهر در ساعات تاریکی هوا از این برج خاطره سفر را تا سال ها در ذهنتان ماندگار می کند. امکانات تفریحی و رفاهی این مجموعه شامل: اتاق فرار، سکوی بازدید از شهر، زیپ لاین و پل معلق، سینمای شش بعدی و گیم هفت بعدی، رستوران، کافی شاپ، دلفیناریوم، لیزریوم، زمین پینت بال تشکیل می دهد.

زمان بازدید: همه روزه 9 صبح الی 23

آدرس: بزرگراه همت به غرب-خروجی خیابان شیخ فضل الله مسیر اختصاصی برج میلاد

آدرس برج میلاد روی نقشه


View Larger Map

جاهای دیدنی تهران در روز

چنانچه قصد دارید از جاهای دیدنی تهران بازدید کرده و تصویر آن را در قاب دوربین خود ثبت نمایید پیشنهاد می شود این کار را در روز انجام دهید. زیرا به علت نور طبیعی خورشید در محیط عکس های شما با کیفیت بالاتری گرفته خواهد شد ضمن اینکه نگرانی بابت روشنایی در طول مسیر گردش خود نخواهید داشت.

بهترین زمان بازدید از جاهای دیدنی تهران برای توریست ها

به طور کلی سفر به تهران زمان خاصی ندارد و این شهر در تمامی روزهای سال میزبان مسافرانی است که برای بازدید از جاهای گردشگری تهران به آن سفر می کنند. اگر زمان سفر از نظر آب و هوا برای شما ملاک اصلی سفر می باشد، فصل پاییز و اوایل بهار می تواند انتخاب خوبی برای شما باشد.

جاهای دیدنی تهران در تابستان

به علت گرمای هوای پایتخت در فصل تابستان، ساکنین این شهر ترجیح می دهند که گردش خود را در مناطق ییلاقی این شهر نظیر دربند و درکه صرف کنند. چنانچه قصد بازدید از جاهای دیدنی تهران در تابستان را دارید، آبشارهای شاهاندشت، لالون، آهار و شکراب در برنامه خود قرار دهید.

جاهای دیدنی تهران در پاییز

حتما شنیده اید که در فصل پاییز مكان هاي تفريحي تهران نسبت به سایر زمان ها حال و هوای دیگری دارند؛ در فصل  پاییز می توان گشت و گذار متفاوتی را در تهران تجربه کرد. جالب است بدانید، از نظر بسیاری از مردم تهران، پاییز زیباترین فصل در پایتخت برای قدم زدن و لذت بردن از طبیعت است. بهترین جاذبه های گردشگری که در این دو فصل باید از آن ها دیدن کنید، عبارت اند از: توچال، شمشک، کاخ سعدآباد، دربند، روستای گرمابدر، باغ نگارستان؛ اما به طور کلی تهرانگردی در هر فصلی لذت بخش است و جذابیت های خاص به خود را دارد.

جاهای دیدنی تهران در زمستان

چنانچه قصد بازدید از جاهای دیدنی پایتخت در تهران را دارید پیشنهاد می شود که از جاهای سرپوشیده همانند موزه ها استفاده نمایید همچنین شما می توانید از غار رودافشان، وردیج و واریش، غار یخ مراد، حوض سلطان و پیست های اسکی دیزین، توچال، آبعل، دربندسر و شمشک در این فصل استفاده نمایید.

جاهای دیدنی تهران در بهار

بهار و نوروز به علت نو شدن طبیعت به هر نقطه ای از تهران و پارک های این منطقه بروید شاهد زیبایی منحصر به فرد در این منطقه خواهد بود ولی چناچه قصد بازدید از جاهای دیدنی تهران در نوروز را دارید پیشنهاد می کنیم بازدید از دشت لار، روستای افجه، سدلتیان، برغان و آبشار هریجان را در برنامه خود داشته باشید.

راهنمای بازدید از جاهای دیدنی تهران با مترو

7 خط مترو تهران به گونه ای قرار گرفته اند که دسترسی خوبی به مکان های دیدنی و گردشگری پایتخت می دهند.  همچنین به علت سرعت بالا، هزینه پایین و امنیت این وسیله نقلیه باعث شده که به یکی از محبوب ترین وسایل جهت رسیدن به مقاصد مسافران تبدیل گردد.

آیا جاهای دیدنی تهران در کرونا باز است؟

بیماری کرونا بیش از 2 سال است که مهمان ناخوانده ایران و سایر نقاط جهان شده و با توجه به شیوه نامه ها و بخشنامه های صادر شده در بازه های زمانی مختلف متفاوت می باشد پیشنهاد می شود پیش از رفتن به مکان مورد نظر خود با تماس گرفتن با آن مجموعه از آخرین تغییرات و دستورالعمل ها آگاهی یابید زیرا ممکن است از زمان نگارش این مقاله تا زمانی که شما این مقاله را مطالعه می نمایید وضعیت این بیماری تغییر کند.

بازدید از جاهای دیدنی تهران با خرید تور از رسپینا

احتمالا تاکنون با همه آن چه از ديدني های تهران گفته شد، به اندازه کافی برای انتخاب مقصد سفر، مطمئن شده اید! در این مقاله سعی شده تمامی اطلاعات جامعی که برای سفر به تهران نیاز است بدانید را بررسی و جمع آوری کنیم. شما مسافران عزیز می توانید با رزرو تور به مقصد تهران از سایت رسپینا که یکی از معتبرترین مجموعه های فروش تور و بلیط می باشد، سفری لذت بخش را تجربه کنید.

سخن آخر

در این مقاله تلاش شده شما را با جاهای دیدنی تهران آشنا کرده و بهترین مکان های این شهر را در فصول مختلف، جاهای دیدنی در شب و روز و اماکن مذهبی را معرفی نماییم. امیدواریم گردش خاطره انگیزی در پایتخت داشته باشید.

سوالات متداول

کدام یک از جاهای دیدنی تهران ورودی رایگان دارد؟

از بهترین دیدنی های تهران که نیاز به پرداخت ورودی ندارد، می توان به پل طبیعت، کاروانسرای خانات، خانه کاظمی، مدرسه دارالفنون، مسجد و مدرسه سپهسالار و دریاچه شهدای خلیج فارس نیز اشاره کرد.

بهترین جاهای دیدنی تهران در شب کدام ها هستند؟

پل طبیعت، بام تهران و برج میلاد از بهترین گزینه ها برای شب گردی در تهران هستند.

بهترین زمان برای تهران گردی کدام فصل است؟

از نظر آب و هوایی فصل پاییز، بهترین زمان برای بازدید بسیاری از جاهای دیدنی تهران است.

لیلی عسکری

در سفر، دنیای جدیدی را می‌بینید؛ از مهمان‌نوازی مردم و فرهنگ آنان تا طبیعت بکر و جاذبه‌های تاریخی، سفر به دور از روتین زندگی فرصتی است برای رشد! با مطالعه و تجربیات شخصی، جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری رو معرفی می‌کنم و نکاتی که به مسافران در طی سفر کمک می‌کنه رو ارائه میدم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا