رسپینا
تهران

پارک قیطریه تهران؛ یادگاری از دودمان قاجار

پارک قیطریه از قدیمی ترین جاهای دیدنی تهران است که در سال ۱۳۵۶ به همت دکتر غلامرضا نیک‌پی (شهردار وقت تهران) نوه ظل السلطان (فرزند ناصرالدین شاه) تاسیس شد. این پارک پیش از تاسیس یک باغ خوش و آب و هوا متعلق به خانواده سلطنتی قاجار بوده است؛ از طرف دیگر قرار گرفتن آن در شمال تهران این فرصت را در اختیار شما قرار می دهد تا از یک پیک نیک فوق العاده لذت ببرید و دمی را دور از آلودگی پایتخت بگذرانید.

در ادامه این مقاله، هم مختصری از تاریخچه و نحوه پیدایش این پارک توضیح داده ایم و هم در مورد راه های دسترسی و امکانات پارک شما را راهنمایی کرده ایم تا بتوانید برای یک گردش بیاد ماندنی در دل طبیعت تهران آماده شوید. اگر نکته ای را ناگفته گذاشتیم، حتما و لطفا در قسمت نظرات برایمان بنویسید تا اطلاعات در اسرع وقت مقاله را ویرایش کنیم.

بوستان قیطریه تهران

مختصری از تاریخچه پارک قیطریه تهران

اگر به تاریخ علاقه دارید، در این بخش خیلی مختصر و مفید در مورد نحوه پیدایش پارک قیطریه صحبت کرده ایم. پارک قیطریه که تا پیش از وقف عام، باغ قیطریه نام داشت در حقیقت باغ ییلاقی میرزا علی‌اصغر خان اتابک (صدراعظم ۳ پادشاه قاجار: ناصرالدین‌ شاه، مظفرالدین‌شاه و محمدعلی‌شاه) بود که به دخترش اعظم واگذار کرد.

بعدها، غلامرضا نیک پی، شهردار تهران که خود از نوادگان خاندان قاجار به شمار می رفت، طی چند دهه این ملک را از فامیل خود، ویکتوریا مسعود خریداری کرد. ویکتوریا در حقیقت، نوه امیرکبیر (ماحصل ازدواج همدم ‌السلطنه دختر امیرکبیر با مسعود میرزا ظل‌السلطان) است که پس از مراجعه به پارک قیطریه، امارت باشکوه آن را در میانه پارک مشاهده خواهید کرد. این امارات هم اکنون تحت عنوان “فرهنگسرای ملل” فعالیت دارد و بازدید از آن برای عموم آزاد است.

غلامرضا نیک پی، از بنیانگذاران پارک قیطریه تهران
دکتر غلامرضا نیک‌پی؛ از بنیانگذاران پارک قیطریه تهران

پارک قیطریه تهران کجاست؟

پارک قیطریه در منطقه 1 تهران که یکی از شمالی ترین بخش های پایتخت است، قرار دارد. حتی اگر ساکن پایتخت نیستید و خیابان ها یا نحوه دسترسی به پارک را نمی دانید، در این بخش قدم به قدم راهنمایی تان کرده ایم که چگونه خودتان را به پارک زیبای قیطریه برسانید و از تفرج در آن لذت ببرید.

مشاهده پارک قیطریه تهران روی نقشه

دسترسی به پارک قیطریه تهران با مترو

خط 1 مترو تهران، در خیابان قیطریه ایستگاه دارد که در خیابان شریعتی، روبه‌روی پل رومی واقع شده است. از ورودی ایستگاه مترو تا پارک فاصله زیادی پیش رو ندارید، با کمتر از 20 دقیقه پیاده روی به پارک می رسید. بنابراین از هر نقطه ای در تهران که هستید باید خودتان را به ایستگاه خط 1 مترو برسانید. اگر به اطلاعات بیشتر نیاز دارید، مقاله نقشه مترو تهران را مطالعه کنید، در این صفحه حتی نقشه pdf با کیفیت بالا قرار داده ایم که بتوانید راحتتر مسیریابی کنید.

دسترسی پارک قیطریه با اتوبوس

اگر می خواهید با اتوبوس راهی پارک قیطریه شوید، می توانید از خطوط BRT کمک بگیرید. خط 6 اتوبوس تندرو شما را به پارک خواهد برد؛ کافیست در ایستگاه قیطریه پیاده شوید. البته اگر مسیریابی با اتوبوس برای شما سخت است، توصیه می کنیم از اپلیکیشن تهران من استفاده کنید و یا اینکه با اتوبوس خودتان را به ایستگاه خط 1 مترو برسانید.

دسترسی پارک قیطریه از طریق خودرو شخصی

پارک قیطریه در شمال بزرگراه صدر و در مجاورت خیابان قیطریه قرار گرفته است. شمال  پارک به فرمانیه، جنوب به میدان پیروز و بزرگراه صدر، از شرق به چیذر و از غرب به قیطریه و شریعتی متصل است. این پارک مجهز به فضای پارکینگ است که درب ورودی آن در خیابان کاوه قرار دارد. بنابراین می توانید با خیال راحت خودروتان را در پارکینگ قرار دهید. البته اگر به خیابان های تهران آشنایی ندارید، بهتر است حتما از اپلیکیشن های مسیریابی برای پیداکردن بهترین مسیر استفاده کنید؛ درغیراینصورت ترافیک پایتخت برایتان اذیت کننده خواهد بود.

پارک قیطریه تهران چه امکاناتی دارد؟

پارک قیطریه هیچ بازدیدکننده ای را ناراضی بر نمی گرداند، فرقی نمی کند که برای پیک نیک نیم روزه می خواهید راهی این پارک شوید، برای ورزش، تفریح و هیجان، یا بازدید تاریخی. در هرصورت، سرگرمی های فراوانی برای شما وجود خواهد داشت. 

سینما 6 بعدی پارک قیطریه تهران

این سینما از بروز ترین سینماهای چند بعدی ایران است که در آن می توانید فیلم را به صورت سه بعدی با عینک های مخصوص همراه با افکت های محیطی و جابه جایی صندلی در تمامی جهات تماشا کنید.

مدت زمان نمایش هر فیلم بین 5 الی 7 دقیقه است و در هر سانس تا 8 نفر پذیرش می شود. البته افراد زیر 7 سال، افراد با سابقه قلبی و بانوان باردار امکان استفاده از سینما را ندارند. ساعت کار سینما پارک قیطریه همه روزه از ساعت 16 الی 22 است و نیاز به هماهنگی جهت رزرو بلیط ندارد اما شما می توانید از طریق سایت های فروش بلیط، قبل از مراجعه رزرو بلیط را انجام دهید.

سینما 6 بعدی پارک قیطریه تهران

زمین بازی مخصوص کودکان

کودکان و نوجوانان نسبت به بقیه افراد از تفریح و جنب و جوش، بیشتر استقبال می کنند. در پارک قیطریه زمین مخصوص بازی برای آن ها درنظر گرفته شده تا بتوانند در فضایی زیبا، دوچرخه سواری یا اسکیت سواری کنند. میزهای شطرنج، تنیس و محوطه مخصوص بدمینتون از بقیه امکانات این محوطه است که به آن ها امکان ورزش وجنب و جوش می دهد.

خدمات رفاهی پارک قیطریه تهران برای پیک نیک

اگر دوست دارید یک روز از برنامه هفته را به استراحت و استفاده از هوای خنک و پاکیزه شمال تهران اختصاص دهید، در پارک قیطریه تهران همه امکانات لازم درنظر گرفته شده است. فقط کافیست یک زیرانداز مناسب و وسایل پیک نیک را همراهتان ببرید. در پارک، آلاچیق هایی قرار داده شده است که می توانید بدون هزینه از آن ها استفاده کنید؛ بوفه های فست فود، نمازخانه، سرویس بهداشتی و حتی کافی شاپ برای تهیه قهوه برای راحتی بیشتر شما درنظر گرفته شده است.

نوشته های مشابه
آلاچیق های پارک قیطریه

سرویس های بهداشتی پارک قیطریه

در سرتاسر این پارک، 6 سرویس بهداشتی درنظر گرفته شده است که آدرس هر کدام به صورت زیر است:

  • سرویس بهداشتی شماره 1: بزرگراه صدر،حدفاصل بلوار قیطریه و پورحیدری
  • سرویس بهداشتی شماره 2: بلوار اندرزگو، قیطریه، بین کتابی و پورحیدری
  • سرویس بهداشتی شماره 3: بلوار قیطریه جنوبی، پورحیدری
  • سرویس بهداشتی شماره 4: بلوار اندرزگو، صالحی، هاشمی علیا
  • سرویس بهداشتی شماره 5: بلوار قیطریه جنوبی، پورحیدری
  • سرویس بهداشتی شماره 6: بلوار کتابی، بین صبا و قیطریه

دستگاه تغذیه حیوانات شهری پارک قیطریه تهران

پس از مراجعه به پارک قیطریه، دستگاه های مخصوصی را برای تغذیه حیوانات مشاهده خواهید کرد که برای هر ببینده ای جالب توجه است. این دستگاه ها برای اولین بار در ایران در پارک قیطریه تهران قرار داده شده است که تغذیه حیوانات را آسانتر و از انتقال بیماری و کثیفی ها جلوگیری می کند.

دستگاه تغذیه حیوانات شهری پارک قیطریه تهران

مراکز هنری و فرهنگی در پارک قیطریه تهران

برای هنردوستان، هیچ بهشتی زیباتر از پارک قیطریه نخواهد بود؛ آن هم با نمایش های خیابانی هنرمندان که برای هر ببینده ای جالب توجه است. در کنار آن، فرهنگسرا، نگارخانه و کتابخانه هم وجود دارد که برای دوستداران فرهنگ و هنر گفتنی ها، دیدنی ها و خواندنی های بی شماری دارد.

فرهنگسرای ملل پارک قیطریه تهران

فرهنگسرای ملل همان کاخ ویکتوریا مسعود است که در قسمت تاریخچه پارک در مورد آن صحبت کردیم. این کاخ در سال 1372 یک بار طی یک آتش سوزی، آسیب فراوانی دید که پس از مرمت با عنوان “فرهنگسرا ملل” مجدد شروع بکار کرد. فرهنگسرا ملل محل فعالیت‌های آموزشی، هنری و کتابخانه است.

نگارخانه پارک قیطریه تهران

نگارخانه ملل یا امیرکبیر محل نمایش آثار هنرمندان و حتی برگزاری نمایشگاه های خارجی است. ساعت کاری این نگارخانه 9 الی 20 بوده و در روزهای تعطیل بسته است. اگر در رابطه با آخرین برنامه های آن سوالی دارید می توانید با شماره های 02122212392 و 02122671718 تماس بگیرید.

کتابخانه پارک قیطریه تهران

از جمله امکانات این کتابخانه می توان به دو سالن مطالعه مجزا و بیش از 26000 جلد کتاب و نشریات اشاره کرد. همچنین کتابخانه محل برگزاری مسابقات، نمایشگاه کتاب، نشست های تخصصی، بازدیدهای علمی و… نیز هست.

کتابخانه پارک قیطریه تهران

عکاسی پارک قیطریه تهران

اگر به عکاسی در طبیعت علاقه دارید، فضای زیبا پارک قیطریه تهران بهترین سوژه ها را برایتان دارد. کافیست تجهیزات مورد نیازتان را همراه بیاورید؛ مابقی را به ذوق عکاسی و طبیعت زیبا و روح نواز قیطریه بسپارید.

نمایش های خیابانی پارک قیطریه

هنر هنرمندان دوره گرد، زیبایی و جلوه خودش را دارد! هر کجای پارک که باشید، بالاخره نمایش زیبایی از یک هنرمند دوره گرد را خواهید دید. به علت تغییر مکان و نداشتن مجوز اجرای این هنرمندان، محل اجرای دقیق آن ها در پارک مشخص نیست ولی اگر خوش شانس باشید بالاخره در یک گوشه و کنار پارک می توانید آن ها را بیابید.

جاهای دیدنی اطراف پارک قیطریه

اگر در تهران مسافر هستید و می خواهید در یک روز، از چند جای دیدنی بازدید کنید حتما سری به لیستی که در ادامه معرفی کردیم، بزنید. البته که ما توصیه می کنیم حداقل نصف روز را پارک قیطریه بگذرانید و به ریه هایتان هوای سالم و پاکیزه هدیه دهید. اما اگر وقت تنگ است؛ جاهای دیدنی زیر فاصله زیادی با پارک ندارد.

موزه زمان تهران

موزه زمان که به عنوان خانه ساعت هم شناخته می شود، خانه تاریخی مربوط به دوران قاجار است که در آن مجموعه ای از ابزارهای زمان سنجی به نمایش گذاشته شده است. معماری ساختمان و فضای سبز این موزه با پارک قیطریه شباهت دارد و از این بابت می توانید یک روز را به بازدید از فضای تاریخی تهران با طبیعتی زیبا اختصاص دهید.

برای دسترسی به موزه زمان از مبدا پارک قیطریه، باید به سمت دکه روزنامه فروشی ضلع شمال غربی پارک بروید. جزئیات بیشتر را در مورد نحوه مسیریابی، با مراجعه به این لینک می توانید ببینید.

موزه زمان تهران

خانه موزه استاد عزت الله انتظامی

یکی از آخرین یادگاری های استاد عزت الله انتظامی برای رشد و فرهنگ اصیل ایرانی، اهدا منزل قدیمی خود برای تغییر کاربری به عنوان موزه بوده است. خانه ای که تبدیل به مکانی برای گردهمایی مشاهیر سینمای ایران همچون علی حاتمی، جمشید مشایخی و … شد و جرقه بسیاری از آثار سینمایی ماندگار کشور در همین جلسات شکل گرفت. با مراجعه به این موزه، علاوه بر امکان بازدید از داخل منزل استاد، در سالن نمایش آن نیز می توانید نمایش های زیبای تئاتر یا آثار سینمایی را به تماشا بنشینید. این خانه موزه به کافی شاپ نیز مجهز است.

برای مشاهده نحوه دسترسی از پارک قیطریه به خانه موزه استاد انتظامی، اینجا کلیک کنید.

خانه موزه استاد عزت الله انتظامی

باغ موزه هنر ایرانی

باغ موزه هنر ایرانی که با نام باغ سپهبد هم شناخته می شود یکی از دیگر مکان های نزدیک به پارک قیطریه است که در یک فضای سبز زیبا و روح نواز می توانید ماکت های مینیاتوری از معروف ترین دیدنی های سرتاسر ایران را ببینید. هم چنین آثار هنری و صنایع دستی هنرمندان کشورمان نیز برای بازدید یا خرید به نمایش گذاشته شده است که می تواند یک یادگاری یا سوغات زیبا برای عزیزانتان باشد.

برای مشاهده نحوه دسترسی از پارک قیطریه به باغ موزه هنر ایرانی، اینجا کلیک کنید.

مراکز خرید اطراف پارک قیطریه تهران

اگر تمایل دارید پس از گشت و گذار در پارک قیطریه، سری هم به مراکز خرید بزنید، در اطرف این پارک چندین گزینه برای شما وجود دارد. مهم ترین آن ها عبارتند از:

مرکز خرید سانا

اگر به برندهای معروف ایرانی و خارجی علاقه دارید، جائی بهتر از مرکز خرید سانا تهران پیدا نخواهید کرد که هم به پارک قیطریه نزدیک باشد و هم بتوانید انواع پوشاک، کیف و کفش، لوازم آرایشی و بهداشتی و حتی فرش های اصیل ایرانی را باکیفیت و تنوع بی شمار در آن پیدا کنید.

مرکز خرید مدرن الهیه

مرکز خرید الهیه یکی از بازارهای لوکس تهران است که در آن انواع پوشاک، کیف و کفش، لوازم آرایشی و عطر، فروشگاه های ساعت، جواهرات و سنگ های قیمتی، تزیینات منزل، جواهرات و … را می توانید از آن تهیه کنید.

مرکز تجاری کوه نور تهران

مجتمع کوه نور یکی از معروف ترین برج های تهران است که از مرکز خرید آن می توانید خرید متنوع و لاکچری را از بهترین برندهای ایرانی و خارجی تهیه کنید.

رستوران های اطراف پارک قیطریه تهران

اگر برای پیک نیک و گردش نیم روزه تان تدارک ندیده اید، جای نگرانی نیست. در اطراف پارک قیطریه، چندین رستوران و فست فود وجود دارد که مهم ترین آن ها را در ادامه معرفی کرده ایم.

فست فود برگر زغالی

این فست فود مقابل ضلع غربی پارک قیطریه و در نزدیکی سینما 6 بعدی قرار دارد و در آن هم امکان صرف غذا در محل وجود دارد و هم می توانید سفارش خودتان را بگیرید و در فضای زیبای پارک میل کنید.

رستوران افتر 12 (After12)

در این رستوران ایرانی، انواع پلو خورشت های اصیل را با سالادها و نوشیدنی های متنوع می توانید سفارش دهید. این رستوران به پیک نیز مجهز است که امکان تحویل سفارش در مبدا را به شما می دهد و نیاز به مراجعه حضوری ندارید.

رستوران ایتالیایی هارمونی

در این رستوران، می توانید طعم واقعی پیتزا و ساندویچ های ایتالیایی را پیدا کنید. پیک بیرون بر هم دارد که در اسرع وقت سفارش شما را در مبدا دلخواه تان تحویل می دهد.

رستوران دریایی مرد ماهیگیر

حتی طرفداران غذاهای دریایی هم می توانند در گردش نیم روزه خود در پارک قیطریه غذای موردعلاقه شان را میل کنند و لذت ببرند. رستوران فیشرمن یا مردماهیگیر، طعم بی نظیر انواع سینی ماهی، ماهی کبابی، ساندویچ ماهی سوخاری و … را برایتان به ارمغان میاورد.

رستوران جو جنریشن زد (jo generation z)

پشت اسم عجیب و غریب این رستوران، فلسفه زیبایی نهفته است که پس از مراجعه به آن یا اندکی جستجو در اینترنت برایتان جالب خواهد بود. اما از اسم رستوران که بگذریم، اگر به انواع نوشیدنی سرد و گرم، صبحانه و برانچ، شیرینی، سالاد، پیتزا، لازانیا و پنینی علاقه دارید، از پارک قیطریه تا رستوران جو جنریشن زد فاصله ی زیادی نیست. توصیه می کنیم حتما غذا یا عصرانه را در محیط زیبا و خاص رستوران میل کنید که خاطره انگیزتر است.

رستوران چینی اژدهای طلایی

یکی از جالب ترین رستوران های نزدیک به پارک قیطریه، رستوران چینی اژدهای طلایی است که با فضای زیبا و جالب خود، شما را به سفری کوتاه به قلب آسیا شرقی دعوت می کند.

هتل های اطراف پارک قیطریه تهران

از آنجائیکه محله قیطریه در یکی از شمالی ترین بخش های تهران قرار گرفته است؛ از نظر زیست محیطی، خوش آب و هوا بودن و کم بودن آلودگی جزء بهترین مناطق تهران به شمار می رود. بنابراین اگر برای انتخاب منطقه و محل اقامت، محدودیتی ندارید توصیه می کنیم هتل خود را در منطقه 1 تهران انتخاب کنید. در جدول زیر، معروف ترین هتل های تهران که داخل و یا نزدیک منطقه قیطریه هستند را معرفی کرده ایم.

نام هتلآدرس
هتل ویستریا تهرانتجریش، چهارراه قدس، خیابان دربند، نبش خیابان احمدی زمانی، پلاک ۱
هتل برج سفید تهرانتهران، خیابان پاسداران، روبروی بوستان ششم، شماره ۲۳۴
هتل دیاموند تهرانتهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از پارک وی، خیابان فرشته، خیابان بیدار، خیابان مریم غربی، بن بست راز، پلاک ۶
هتل آپارتمان گلشهر تهرانتهران، خیابان آفریقا، بلوار گلشهر، پلاک ۱۵

سخن پایانی

امیدواریم در این مقاله اطلاعات جامع و کاملی از پارک قیطریه تهران ارائه داده باشیم. نظرات و تجریباتی که شما در قسمت نظرات با ما به اشتراک می گذارید برای ما مهم و ارزشمند است. بنابراین اگر نکته یا حرف نگفته ای باقی مانده است، حتما و لطفا برایمان بنویسید.

سوالات متداول

پارک قیطریه کجای تهران است؟

این پارک، در منطقه 1 تهران که یکی از شمالی ترین بخش های پایتخت است، قرار دارد. موقعیت جغرافیایی آن نیز در شمال بزرگراه صدر و در مجاورت خیابان قیطریه است.

فاصله مترو تا پارک قیطریه چقدر است؟ آیا می شود با مترو به این پارک رفت؟

بله. خط 1 مترو تهران، در خیابان قیطریه ایستگاه دارد که در خیابان شریعتی، روبه‌روی پل رومی واقع شده است. از ورودی ایستگاه مترو تا پارک فاصله زیادی پیش رو ندارید، با کمتر از 10 دقیقه پیاده روی به پارک می رسید.

آیا پارک قیطریه برای پیک نیک نیم روزه مناسب است و امکاناتی دارد؟

بله، فقط کافیست یک زیرانداز مناسب و وسایل پیک نیک را همراهتان ببرید. در پارک، آلاچیق هایی قرار داده شده است که می توانید بدون هزینه از آن ها استفاده کنید؛ بوفه های فست فود، نمازخانه، سرویس بهداشتی و حتی کافی شاپ برای تهیه قهوه برای راحتی بیشتر شما درنظر گرفته شده است.

آیا ورود به پارک قیطریه رایگان است؟

بله، ورود به بوستان قیطریه هیچ هزینه ای ندارد و می توانید در هر ساعتی از شبانه روز و تمامی روزهای هفته به آن مراجعه کنید.

آیا در پارک قیطریه فضای پارکینگ وجود دارد؟

بله، این پارک مجهز به فضای پارکینگ است که درب ورودی آن در خیابان کاوه قرار دارد.

میترا عزیزی

به رقص درآوردن واژگان، دنیایی است که من در آن زندگی می کنم. صفحه سفید، نمایشگاهی از احساسات و عواطف درونی یک نویسنده است که با نوشتن دنیا را از دید خود به خوانندگان انتقال می دهد. پس بیایید از دیدگاه من با دنیا آشنا شوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا