رسپینا
راهنمای سفر

قیمت بلیط هواپیما کودکان زیر 12 سال

اگر قصد دارید در سفرهای خود، کودک خردسال تان را نیز همراه داشتید، احتمالا با این سوال مواجه شده اید که قیمت بلیط هواپیما برای آن ها چگونه محاسبه می شود؟ چون کودک نسبت به یک مسافر بزرگسال از خدمات خاصی استفاده نمی کند و حتی برخی از آن ها حتی صندلی مستقل هم ندارند. بنابراین با ما همراه باشید تا با قیمت و قانون بلیط هواپیما برای کودکان در بازه های سنی و پروازهای مختلف آشنا شوید.

بلیط هواپیما برای کودکان
بلیط هواپیما کودکان زیر 12 سال

آیا خرید بلیط هواپیما برای کودکان بصورت جداگانه لازم است؟

بر اساس قوانین تمام ایرلاین ها، زمان خرید بلیط هواپیما برای کودکان باید صندلی آنها را به طور جداگانه رزرو کنید. حتی اگر در تمام طول پرواز در بغل شما بنشیند. معمولا بلیط هواپیما کودکان زیر 12 سال (2 تا 12 سال) و نوزادان (از 2 هفته تا 2 سال) با قیمت های کمتری به فروش می رسد. در حالت کلی نرخ بلیط هواپیما کودکان و نوزاد، نسبت به قیمت بلیط های بزرگسالان کاهش قیمت دارد. برای محاسبه قیمت بلیط هواپیما برای کودکان در پروازهای داخلی ابتدا باید چارتری یا سیستمی بودن پرواز خود را مد نظر قرار دهید.

قیمت بلیط هواپیما برای کودکان زیر 12 سال

قیمت بلیط هواپیما برای کودکان زیر 12 سال در پروازهای داخلی

قیمت بلیط هواپیما برای کودکان زیر 12 سال (2 تا 12) در پرواز های چارتری و سیستمی متفاوت است. البته توجه داشته باشید زمان پرواز را باید مدنظر خود قرار دهید و به زمان خرید بلیط نگاه نکنید. مثلا بلیط هواپیما کودک سه ساله در زمانی که سوار شدن در هواپیما مشخص می شود. در این قسمت به بررسی این نرخ این بلیط ها می پردازیم.

قیمت بلیط هواپیما برای کودکان زیر 5 سال

قیمت بلیط هواپیما برای کودکان زیر 12 سال در پروازهای داخلی چارتر

قیمت بلیط هواپیما برای کودکان در پروازهای چارتری توسط شرکت چارتر کننده تعیین می شود و معمولا نرخ مشخصی ندارد. نرخ این بلیط در زمان های مختلف تغییر می کند. نرخ بلیط هواپیما کودکان در پروازهای چارتری معمولا هم قیمت نرخ بزرگسالان ارائه می شود. توجه داشته باشید برخلاف تصور عموم، قیمت بلیط هواپیما کودک زیر 2 سال در پروازهای چارتری رایگان است.

قیمت بلیط هواپیما برای کودکان زیر ۱۲ سال در پروازهای داخلی سیستمی

نرخ بلیط کودک هواپیمایی های مختلف، متفاوت است و معمولا از 50 درصد تا 85 درصد بلیط بزرگسال محاسبه می شود. در نتیجه اگر قصد رزرو بلیط ارزان هواپیما را برای کودکان خود دارید، می توانید اقدام به رزرو بلیط خود از این ایرلاین نمائید. در این قسمت نسبت نرخ بلیط هواپیما کودکان و نوزادان را به بلیط بزرگسالان، در ایرلاین های داخلی دیگر بررسی می کنیم.

هزینه بلیط هواپیما برای کودکان
بلیط هواپیما برای بچه ها

قیمت بلیط چارتر و سیستمی برای نوزادان در پروازهای داخلی

قیمت بلیط نوزاد در پروازهای داخلی نیز به چارتر و سیستمی بودن پرواز بستگی دارد.

 • بلیط چارتر: در پروازهای چارتری نرخ بلیط برای این سنین تقریبا هم اندازه قیمت بلیط بزرگسالان بوده و اغلب به میزان 10 تا 15 درصد نرخ بزرگسالان همراه است. البته در برخی پروازها می توانید این بلیط را حتی به صورت رایگان خریداری کنید.
 • بلیط هواپیما سیستمی: هزینه بلیط نوزادان بین 8 تا 20 درصد بلیط افراد بزرگسال می باشد. بلیط از نوع سیستمی برای نوزادان به نسبت بزرگسال در ایرلاین های مختلف به شرح زیر است:
 • ماهان: 8%
 • وارش: 11%
 • قشم ایر: 11%
 • کاسپین: 20%
 • کیش ایر: 10%
 • معراج: 10.6%
 • زاگرس: 11.6%
 • سپهران: 14.62%
 • ایران ایرتور: 10.6%
 • ایرلاین آسمان: 10.6%
قوانین بلیط هواپیما برای کودکان
قیمت بلیط هواپیما کودکان زیر 12 سال در پروازهای سیستمی

با توجه به درصد های بالا، در صورتی که فرزندی در اختیار دارید بهتر می توانید در مورد انتخاب ایرلاین خود تصمیم بگیرید. مثلا قیمت بلیط هواپیما برای کودکان زیر 12 سال و بالای 2 سال، در شرکت آسمان، را می توانید حدودا با نصف قیمت بلیط بزرگسال از رسپینا تهیه کنید.

قیمت بلیط هواپیما برای کودکان زیر 12 سال در پروازهای خارجی

در بلیط هواپیما خارجی با افراد کمتر از 12 سال باید توجه داشته باشید که هر کشور، قوانین مخصوص خود را داشته و ایرلاین های کشورهای مختلف موظف به رعایت قوانین آن کشور هستند. معمولا زمانی که شما برای کودک و نوزاد خود، صندلی رزرو می کنید، مبلغ پرداختی شامل حق بیمه هم می شود. اگر برای نوزاد خود، صندلی اختصاص ندهید، حق بیمه هم برای وی در نظر گرفته نمی شود. بنابراین اگر شما برای فرزند زیر 2 سال خود، صندلی داخل هواپیما اختصاص داده اید، حق بیمه وی را پرداخت نموده اید.

در تهیه بلیط پرواز خارجی، نرخ بلیط هواپیما کودکان زیر 12 سال بسته به کلاس نرخی آن ها متفاوت است. این مقدار معمولا بین 0 تا 80 درصد نرخ بزرگسالان است. بهای بلیط نوزاد در سفرهای خارجی، بین 0 تا 15 درصد بلیط بزرگسالان می باشد و به ازای هر بلیط بزرگسال، شما مجاز به خرید یک بلیط برای نوزاد هستید.

قیمت بلیط هواپیکا کودکان در پروازهای خارجی
خرید بلیط هواپیما کودکان زیر 12 سال تنها

خرید بلیط هواپیما برای کودک تنها زیر 12 سال

ابتدا باید بدانید کودک بدون همراه به افرادی در محدوده سنی 5 تا 12 سال اتلاق می گردد که بدون قیم قانونی اقدام به سفر کرده اند. توجه داشته باشید کودکان زیر 5 سال، حق سوار شدن در هواپیما بدون همراه را ندارند. برای انجام سفر هوایی این کودکان، والدین یا قیم رسمی، سرپرست یا کفیل همراه با کودک با ارائه نامه رسمی کفالت و قیومیت، با شناسنامه کفیل به کانتر پذیرش فرودگاه باید تحویل شود. برخی قوانین برای این کودکان وجود دارد که عبارتند از:

 • بلیط هواپیما کودک بدون همراه حداقل 48 ساعت قبل از پرواز باید صادر شود.
 • حضور در فرودگاه برای انجام امور پذیرش، ارائه تعهدنامه ها، 2 ساعت قبل از پرواز الزامی است.
 • شما نیز باید به کودک خود تاکید کند که قبل از تحویل توسط مهماندار در فرودگاه مقصد از پرواز خارج نشود.
 • در نظر داشته باشید قیمت بلیط هواپیما برای کودکان بدون همراه، هم اندازه بلیط بزرگسالان محاسبه می شود.
 • مهماندار ارشد هواپیما باید تمام تلاش خود را برای مراقبت و ارائه بهترین سرویس در طول پرواز به کودک شما بکند.
 • در صورتی که کودک توسط یکی از اقوام به فرودگاه تحویل داده شود، باید رضایتنامه رسمی سرپرست کودک همراه وی باشد.
 • فرم کودک بدون همراه شامل مواردی از قبیل نام و نام خانوادگی کودک، سن، شماره پرواز، تاریخ پرواز، درخواست سرویس ویژه، سابقه بیماری های خاص مثل سرع یا داشتن آلرژی، نام و مشخصات کامل سرپرست کودک مثل آدرس و شماره تلفن در شهرهای مبدا و مقصد و تعهدنامه سرپرست می شود.
خرید بلیط هواپیما برای کودک تنها
رزرو بلیط هواپیما کودکان زیر 12 سال بدون همراه

قوانین بلیط هواپیما برای کودکان

قوانین بالا برای اکثر ایرلاین های کشور صادق است اما هواپیمایی ماهان یا برخی از شرکت ها، قوانین خاصی برای رزرو بلیط هواپیما کودکان بین 5 تا 12 سال دارند. این ایرلاین ها نحوه همراهی کودکان بدون همراه را ملزم به داشتن کارت UM دانسته است. این کارت باید در تمام طول پرواز به گردن کودک شما آویخته شود. همراهی کودکان 5 تا 9 سال با گرفتن دست او در تمام فرودگاه همراه بوده و برای کودکان 10 تا 12 سال، با مشایعت وی در فرودگاه انجام می شود.

کودک زیر دو سال در هواپیما
توصیه های مهم برای خرید بلیط هواپیما کودکان زیر 12 سال بدون همراه

توصیه هایی برای حمل کودکان زیر 12 سال بدون همراه

 1. مقداری پول در کیف شخصی کودکتان قرار دهید.
 2. چمدان فرزند شما نباید طوری بسته شود که برای کودک شما ایجاد مشکل کند.
 3. در فرودگاه مقصد، تنها پس از کنترل، تایید مدارک فرد و تکمیل فرم امکان پذیر است.
 4. پیش از پرواز، استراحت و خواب کافی را برای کودکان خود فراهم کنید تا در پرواز دچار مشکل نشوند.
 5. برخی ایرلاین ها مثل ماهان، از پذیرفتن کودکان توانخواه و بیمار یا دارای اضطراب معذور می باشند.
 6. نگران کارت UM در طول پرواز نباشید. چرا که مسئولیت آن در تمام طول پرواز به عهده مهماندار است.
 7. از قرار دادن هرگونه وسایل ارزشمند خود از جمله طلا، وجه نقد، ملزومات اضافی همراه با کودک خودداری کنید.
 8. به علت تاخیرات احتمالی و ناگهانی پرواز، همراه کودک تا 30 دقیقه پس از پرواز در سالن فرودگاه حضور داشته باشد.
 9. سعی کنید یک تلفن همراه معمولی برای وی تهیه کرده تا در صورت لزوم با او تماس گرفته و لوازم ارزشمند اضافی را از کودک خود دور نگه دارید.
 10. پرواز کودک خود را طوری انتخاب کنید که در ساعت های ابتدایی صبح انجام شود تا در صورت تاخیر یا کنسلی پرواز، مشکل کمتری برای شما ایجاد شود.
 11. بهتر است فهرستی از اسامی خانواده به همراه شماره تلفن و آدرس فرد تحویل گیرنده تهیه کنید و با مپی گرفتن از آن در قسمت های مختلف کودک خود قرار دهید.
قیمت بلیط هواپیما برای بچه ها
قیمت بلیط هواپیما کودکان زیر 12 سال بدون و نوزادان

قیمت بلیط هواپیما برای کودکان زیر 12 سال و نوزادان

در این مقاله سعی شد نرخ بلیط هواپیما کودکان زیر 12 سال و نوزادان در ایرلاین های مختلف و برای پرواز های داخلی و خارجی به طور مفصل بررسی شود. توجه داشته باشید برخی از ایرلاین ها، اجازه سفر کودک به تنهایی را به او نمی دهند. البته در برخی از ایرلاین ها، این مجوز با ارائه رضایتنامه از والدین، انجام می شود.

اکثر ایرلاین های خارجی مثل هواپیمایی قطر برای پرواز های بیزینسی خود، امکانات مخصوصی برای سرگرمی کودکان ارائه می دهند که می تواند باعث عدم سرو صدای کودکان و ایجاد مزاحمت آنها شود. اگر شما تجربه ای در خصوص خرید بلیط هواپیما کودکان دارید، در پایین همین مقاله با ما به اشتراک بگذارید. همچنین اگر سوالی در این خصوص دارید، با شماره تلفن های کارشناسان رسپینا تماس گرفته و از مشاوره کارشناسان رسپینا برای خرید بلیط هواپیمای کودک خود بهره مند شوید.

سوالات متداول

مسافر کودک یا نوزاد به چه بازه ی سنی اطلاق می شود؟

منظور از مسافر کودک، افراد 2 تا 12 سال و نوزاد زیر 2 سال می باشد.

آیا برای کودکی که صندلی اشغال نمی کند و بر روی پای والدین می نشیند نیز باید بلیط جداگانه تهیه کرد؟

بله. اگر سن او زیر 2 سال باشد نوزاد به حساب می آید و قیمت بلیط صرفا 10% معادل بلیط بزرگسال (به عنوان حق بیمه) محاسبه می شود. اگر هم بالای 2 سال باشد، در پروازهای سیستمی قیمت بلیط بین 50 تا 85 درصد است. پروازهای چارتر نیز نرخ کودک ندارد و بلیط کودک و بزرگسال را یکسان محاسبه می کنند.

بلیط هواپیما تا چه سنی نیم بها است؟

اگر پرواز سیستمی باشد، هزینه بلیط کودک 2 تا 12 سال در برخی از ایرلاین ها نیم بها می باشد.

آیا کودک تنها (بدون همراهی والدین یا قیم قانونی) هم می توانند بصورت هوایی سفر کنند؟

اگر سن او زیر 5 سال باشد خیر. اما کودکان 5 تا 12 سال این امکان را دارند. برای این منظور می بایست والدین یا قیم رسمی یا سرپرست و یا کفیل همراه با کودک، نامه رسمی کفالت و قیومیت و شناسنامه کفیل به کانتر پذیرش فرودگاه مراجعه کنند.

لیلی عسکری

در سفر، دنیای جدیدی را می‌بینید؛ از مهمان‌نوازی مردم و فرهنگ آنان تا طبیعت بکر و جاذبه‌های تاریخی، سفر به دور از روتین زندگی فرصتی است برای رشد! با مطالعه و تجربیات شخصی، جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری رو معرفی می‌کنم و نکاتی که به مسافران در طی سفر کمک می‌کنه رو ارائه میدم.

نوشته های مشابه

‫8 دیدگاه ها

 1. سلام آقا چرا دروغ نوشتید ؟!
  ۲۳ شهریور هم بروز رسانی شده اما بازم دروغ داره

  نوشتین ایران ایر بلیط رایگان میده به کودکان ولی دروغه !!

  1. سلام دوست عزیز. این موردی که شما فرمودین تا پیش تر برقرار بوده و قیمت بلیط نوزادان ایران ایر، بدون هزینه بود. اما الان پیروی صحبت شما، مجدد چک شد و حق با شماست. ممنون از توجه شما

  1. سلام و عرض ادب.
   برای کودک داخل ایران به تنهایی نمیتوان بلیط صادر کرد و معمولا برای صدور باید با ایرلاین هماهنگ شود.
   از قوانین داخل ترکیه اطلاعی ندارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا