رسپینا
راهنمای سفر

قیمت بلیط هواپیما کودکان زیر 12 سال

اگر تاکنون در سفرهای خود، فرزندتان را همراه داشته اید حتما این موضوع را متوجه شده اید که همراه داشتن فرزندان علاوه بر شیرین کردن سفر و البته سختی هایی که دارد، نرخ پرواز را برای شما ارزان می کند. اغلب برای خانواده هایی که دارای کودک خردسال هستند، تهیه بلیط هواپیما از مهمترین مسائل سفرهای هوایی است. در این مقاله به بررسی شرایط رزرو و قیمت بلیط هواپیما کودکان زیر 12 سال می پردازیم. 

بلیط هواپیما کودکان
بلیط هواپیما کودکان زیر 12 سال

بر اساس قوانین تمام ایرلاین ها، زمان خرید بلیط برای کودکان باید صندلی آنها را به طور جداگانه رزرو کنید. حتی اگر در تمام طول پرواز در بغل شما بنشیند. معمولا بلیط هواپیما کودکان زیر 12 سال (2 تا 12 سال) و نوزادان (از 2 هفته تا 2 سال) با قیمت های کمتری به فروش می رسد. در حالت کلی نرخ بلیط هواپیما کودکان و نوزاد، نسبت به قیمت بلیط های بزرگسالان کاهش قیمت دارد. برای محاسبه قیمت بلیط هواپیما کودکان در پروازهای داخلی ابتدا باید چارتری یا سیستمی بودن پرواز خود را مد نظر قرار دهید.

رزرو بلیط هواپیما برای کودکان

قیمت بلیط هواپیما کودکان زیر 12 سال در پروازهای داخلی

قیمت بلیط هواپیما کودکان زیر 12 سال (2 تا 12) در پرواز های چارتری و سیستمی متفاوت است. البته توجه داشته باشید زمان پرواز را باید مدنظر خود قرار دهید و به زمان خرید بلیط نگاه نکنید. مثلا بلیط هواپیما کودک سه ساله در زمانی که سوار شدن در هواپیما مشخص می شود. در این قسمت به بررسی این نرخ این بلیط ها می پردازیم.

بیشتر بخوانید: بهترین سایت خرید بلیط هواپیما

قیمت بلیط هواپیما کودکان

قیمت بلیط هواپیما کودکان زیر 12 سال در پروازهای داخلی چارتر

قیمت بلیط هواپیما در پروازهای چارتری توسط شرکت چارتر کننده تعیین می شود و معمولا نرخ مشخصی ندارد. نرخ این بلیط در زمان های مختلف تغییر می کند. نرخ بلیط هواپیما کودکان در پروازهای چارتری معمولا هم قیمت نرخ بزرگسالان ارائه می شود. توجه داشته باشید برخلاف تصور عموم، قیمت بلیط هواپیما کودک زیر 2 سال در پروازهای چارتری رایگان است.

قیمت بلیط هواپیما کودکان زیر 12 سال در پروازهای داخلی سیستمی

نرخ بلیط کودک هواپیمایی های مختلف، متفاوت است. در نتیجه اگر قصد رزرو بلیط ارزان هواپیما را برای کودکان خود دارید، می توانید اقدام به رزرو بلیط خود از این ایرلاین نمائید. در این قسمت نسبت نرخ بلیط هواپیما کودکان و نوزادان را به بلیط بزرگسالان، در ایرلاین های داخلی دیگر بررسی می کنیم.

قیمت بلیط هواپیما کودکان در پروازها سیستمی
 • زاگرس: 70%
 • کاسپین: 85%
 • وارش:  75 درصد
 • قشم ایر: 55 درصد
 • ایران ایرتور: 75.27%
 • ایرلاین آسمان:  50.4%
 • شرکت معراج:  75.24%
 • هواپیمایی ماهان:  75 درصد
 • شرکت هواپیمایی سپهران:  85%
 • کیش ایر: نرخ کودکان 50% قیمت بزرگسالان و نرخ بلیط نوزادان کمتر از 10 درصد بلیط های بزرگسال
نرخ بلیط هواپیما کودکان 2 تا 12 ساله

قیمت بلیط چارتر و سیستمی برای نوزادان زیر دو سال در پروازهای داخلی

قیمت بلیط نوزاد در پروازهای داخلی نیز به چارتر و سیستمی بودن پرواز بستگی دارد.

نوشته های مشابه

بلیط چارتر: در پروازهای چارتری نرخ بلیط برای این سنین تقریبا هم اندازه قیمت بلیط بزرگسالان بوده و اغلب به میزان 10 تا 15 درصد نرخ بزرگسالان همراه است. البته در برخی پروازها می توانید این بلیط را حتی به صورت رایگان خریداری کنید.

بلیط سیستمی: هزینه بلیط نوزادان بین 8 تا 20 درصد بلیط افراد بزرگسال می باشد. بلیط از نوع سیستمی برای نوزادان به نسبت بزرگسال در ایرلاین های مختلف به شرح زیر است:

 • ماهان: 8%
 • وارش: 11%
 • قشم ایر: 11%
 • کاسپین: 20%
 • کیش ایر: 10%
 • معراج: 10.6%
 • زاگرس: 11.6%
 • سپهران: 14.62%
 • ایران ایرتور: 10.6%
 • ایرلاین آسمان: 10.6%
نسبت نرخ بلیط هواپیما کودکان و نوزادان به بزرگسال
قیمت بلیط هواپیما کودکان زیر 12 سال در پروازهای سیستمی

با توجه به درصد های بالا، در صورتی که فرزندی در اختیار دارید بهتر می توانید در مورد انتخاب ایرلاین خود تصمیم بگیرید. مثلا قیمت بلیط هواپیما کودکان زیر 12 سال و بالای 2 سال، در شرکت آسمان، را می توانید حدودا با نصف قیمت بلیط بزرگسال از رسپینا تهیه کنید.

قیمت بلیط هواپیما کودکان زیر 12 سال در پروازهای خارجی

برای خرید بلیط هواپیما خارجی برای افراد کمتر از 12 سال باید توجه داشته باشید که هر کشور، قوانین مخصوص خود را داشته و ایرلاین های کشورهای مختلف موظف به رعایت قوانین آن کشور هستند. معمولا زمانی که شما برای کودک و نوزاد خود، صندلی رزرو می کنید، مبلغ پرداختی شامل حق بیمه هم می شود. اگر برای نوزاد خود، صندلی اختصاص ندهید، حق بیمه هم برای وی در نظر گرفته نمی شود. بنابراین اگر شما برای فرزند زیر 2 سال خود، صندلی داخل هواپیما اختصاص داده اید، حق بیمه وی را پرداخت نموده اید.

در تهیه بلیط پرواز خارجی، نرخ بلیط هواپیما کودکان زیر 12 سال بسته به کلاس نرخی آن ها متفاوت است. این مقدار معمولا بین 0 تا 80 درصد نرخ بزرگسالان است. بهای بلیط نوزاد در سفرهای خارجی، بین 0 تا 15 درصد بلیط بزرگسالان می باشد و به ازای هر بلیط بزرگسال، شما مجاز به خرید یک بلیط برای نوزاد هستید.

قیمت بلیط هواپیکا کودکان در پروازهای خارجی
خرید بلیط هواپیما کودکان زیر 12 سال تنها

خرید بلیط هواپیما کودکان زیر 12 سال تنها

ابتدا باید بدانید کودک بدون همراه به افرادی در محدوده سنی 5 تا 12 سال اتلاق می گردد که بدون قیم قانونی اقدام به سفر کرده اند. توجه داشته باشید کودکان زیر 5 سال، حق سوار شدن در هواپیما بدون همراه را ندارند. برای انجام سفر هوایی این کودکان، والدین یا قیم رسمی، سرپرست یا کفیل همراه با کودک با ارائه نامه رسمی کفالت و قیومیت، با شناسنامه کفیل به کانتر پذیرش فرودگاه باید تحویل شود. برخی قوانین برای این کودکان وجود دارد که عبارتند از:

 • بلیط هواپیما کودک بدون همراه حداقل 48 ساعت قبل از پرواز باید صادر شود.
 • حضور در فرودگاه برای انجام امور پذیرش، ارائه تعهدنامه ها، 2 ساعت قبل از پرواز الزامی است.
 • شما نیز باید به کودک خود تاکید کند که قبل از تحویل توسط مهماندار در فرودگاه مقصد از پرواز خارج نشود.
 • در نظر داشته باشید هزینه بلیط هواپیما کودکان بدون همراه، هم اندازه بلیط بزرگسالان محاسبه می شود.
 • مهماندار ارشد هواپیما باید تمام تلاش خود را برای مراقبت و ارائه بهترین سرویس در طول پرواز به کودک شما بکند.
 • در صورتی که کودک توسط یکی از اقوام به فرودگاه تحویل داده شود، باید رضایتنامه رسمی سرپرست کودک همراه وی باشد.
 • فرم کودک بدون همراه شامل مواردی از قبیل نام و نام خانوادگی کودک، سن، شماره پرواز، تاریخ پرواز، درخواست سرویس ویژه، سابقه بیماری های خاص مثل سرع یا داشتن آلرژی، نام و مشخصات کامل سرپرست کودک مثل آدرس و شماره تلفن در شهرهای مبدا و مقصد و تعهدنامه سرپرست می شود.
شرایط رزر
رزرو بلیط هواپیما کودکان زیر 12 سال بدون همراه

نحوه همراهی کودکان زیر 12 سال بدون همراه

قوانین بالا برای اکثر ایرلاین های کشور صادق است اما هواپیمایی ماهان یا برخی از شرکت ها، قوانین خاصی برای رزرو بلیط هواپیما کودکان بین 5 تا 12 سال دارند. این ایرلاین ها نحوه همراهی کودکان بدون همراه را ملزم به داشتن کارت UM دانسته است. این کارت باید در تمام طول پرواز به گردن کودک شما آویخته شود. همراهی کودکان 5 تا 9 سال با گرفتن دست او در تمام فرودگاه همراه بوده و برای کودکان 10 تا 12 سال، با مشایعت وی در فرودگاه انجام می شود.

همراهی کودک تنها در پرواز
توصیه های مهم برای خرید بلیط هواپیما کودکان زیر 12 سال بدون همراه

توصیه هایی برای حمل کودکان زیر 12 سال بدون همراه

 1. مقداری پول در کیف شخصی کودکتان قرار دهید.
 2. چمدان فرزند شما نباید طوری بسته شود که برای کودک شما ایجاد مشکل کند.
 3. در فرودگاه مقصد، تنها پس از کنترل، تایید مدارک فرد و تکمیل فرم امکان پذیر است.
 4. پیش از پرواز، استراحت و خواب کافی را برای کودکان خود فراهم کنید تا در پرواز دچار مشکل نشوند.
 5. برخی ایرلاین ها مثل ماهان، از پذیرفتن کودکان توانخواه و بیمار یا دارای اضطراب معذور می باشند.
 6. نگران کارت UM در طول پرواز نباشید. چرا که مسئولیت آن در تمام طول پرواز به عهده مهماندار است.
 7. از قرار دادن هرگونه وسایل ارزشمند خود از جمله طلا، وجه نقد، ملزومات اضافی همراه با کودک خودداری کنید.
 8. به علت تاخیرات احتمالی و ناگهانی پرواز، همراه کودک تا 30 دقیقه پس از پرواز در سالن فرودگاه حضور داشته باشد.
 9. سعی کنید یک تلفن همراه معمولی برای وی تهیه کرده تا در صورت لزوم با او تماس گرفته و لوازم ارزشمند اضافی را از کودک خود دور نگه دارید.
 10. پرواز کودک خود را طوری انتخاب کنید که در ساعت های ابتدایی صبح انجام شود تا در صورت تاخیر یا کنسلی پرواز، مشکل کمتری برای شما ایجاد شود.
 11. بهتر است فهرستی از اسامی خانواده به همراه شماره تلفن و آدرس فرد تحویل گیرنده تهیه کنید و با مپی گرفتن از آن در قسمت های مختلف کودک خود قرار دهید.
توصیه های حمل کودک بدون همراه
قیمت بلیط هواپیما کودکان زیر 12 سال بدون و نوزادان

قیمت بلیط هواپیما کودکان زیر 12 سال و نوزادان

در این مقاله سعی شد نرخ بلیط هواپیما کودکان زیر 12 سال و نوزادان در ایرلاین های مختلف و برای پرواز های داخلی و خارجی به طور مفصل بررسی شود. توجه داشته باشید برخی از ایرلاین ها، اجازه سفر کودک به تنهایی را به او نمی دهند. البته در برخی از ایرلاین ها، این مجوز با ارائه رضایتنامه از والدین، انجام می شود.

اکثر ایرلاین های خارجی مثل هواپیمایی قطر برای پرواز های بیزینسی خود، امکانات مخصوصی برای سرگرمی کودکان ارائه می دهند که می تواند باعث عدم سرو صدای کودکان و ایجاد مزاحمت آنها شود. اگر شما تجربه ای در خصوص خرید بلیط هواپیما کودکان دارید، در پایین همین مقاله با ما به اشتراک بگذارید. همچنین اگر سوالی در این خصوص دارید، با شماره تلفن های کارشناسان رسپینا تماس گرفته و از مشاوره کارشناسان رسپینا برای خرید بلیط هواپیمای کودک خود بهره مند شوید.

سوالات متداول

چه محدودیت سنی برای پرواز کودکان بدون همراه تعیین شده است؟

محدودیت سنی کودکان بدون همراه بین 5 تا 12 سال است که بدون قیم قانونی می توانند سفر کنند. کودکان زیر 5 سال، حق تنهایی سوار شدن به هواپیما بدون همراه را ندارند.

قیمت بلیط هواپیما برای نوزادان زیر دو سال در پروازهای داخلی چند است؟

در پروازهای چارتری قیمت بلیط برای کودکان زیر 2 سال تقریبا هم اندازه قیمت بلیط بزرگسالان بوده و اغلب به میزان 10 تا 15 درصد نرخ بزرگسالان همراه است. اما در بلیط های سیستمی بین 8 تا 20 درصد بلیط افراد بزرگسال است.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

 1. سلام آقا چرا دروغ نوشتید ؟!
  ۲۳ شهریور هم بروز رسانی شده اما بازم دروغ داره

  نوشتین ایران ایر بلیط رایگان میده به کودکان ولی دروغه !!

  1. سلام دوست عزیز. این موردی که شما فرمودین تا پیش تر برقرار بوده و قیمت بلیط نوزادان ایران ایر، بدون هزینه بود. اما الان پیروی صحبت شما، مجدد چک شد و حق با شماست. ممنون از توجه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا