رسپینا
راهنمای سفر

چگونه با کد ملی بلیط هواپیما را استعلام کنیم؟

امروزه زندگی ماشینی و تسریع در رسیدن مقاصد پروازی باعث شده که استفاده از هواپیما در مسیرهای مختلف افزایش یابد. همچنین با توجه به تاخیر و یا بعضا لغو پروازها، اطلاع از آخرین وضعیت بلیط مورد نظر شما از اهمیت ویژه ای برخوردار گردیده است. هم اکنون مشکل و دغدغه بسیار از افرادی که پروازهای خود را خریداری می کنند، عدم اطمینان این افراد به فضای مجازی اینترنت بوده و از این رو نسبت به خرید بلیط هواپیما به صورت حضوری اقدام می نمایند همچنین به این موضع خواهیم پرداخت که چطور از خرید خود اطمینان حاصل نموده و نحوه تهیه آن را از طریق سایت تشریح خواهیم کرد. در ادامه با رسپینا همراه باشید.

استعلام بلیط هواپیما با کد ملی
استعلام بلیط هواپیما با کد ملی

استعلام بلیط هواپیما با کد ملی

اکنون استعلام انواع بلیط سیستمی و چارتری را به صورت مجزا بررسی کرده و سپس به نحوه استعلام این بلیط ها از طریق ایرلاین ها خواهیم پرداخت.

پیگیری بلیط هواپیما سیستمی و چارتری با کد ملی

شما به راحتی می توانید با تنها در اختیار داشتن کد ملی خود در هر لحظه نسبت به استعلام بلیط هواپیما سیستمی خود اقدام نموده و مشکلی از این بابت نخواهید داشت. اما این روش تنها برای بلیط های چارتری قابل انجام بوده و دلیل این موضوع نیز، پروازهای چارتری دو ساعت پیش از حرکت از سوی چارتر کننده به شرکت هواپیمایی ارسال خواهد شد. از این رو شما امکان پیگیری این بلیط را در این بازه ندارید.

چارتر یا سیستمی
استعلام بلیط هواپیما با کد ملی (سیستمی و چارتر)

در صورت گم شدن بلیط چه کنیم؟

در نظر داشته باشید، در صورتی که بلیط شما به هر دلیلی مفقود شد. باید از ایمیلی که هنگام خرید بلیط وارد کرده اید، نسبت به پرینت آن اقدام نموده و یا نسخه الکترونیکی آن را همراه خود داشته باشید. همچینین می توانید شماره واچر خود را در سایتی که بلیط را از آن خریده اید و در قسمت پیگیری وارد کرده و پس از آن نسبت به پرینت بلیط اقدام نمایید.
یکی از موارد شایع، خرید بلیط به صورت گروهی بوده که در این مورد، افراد می تواند با دادن نمایندگی به یک شخص پیگیری بلیط های هواپیمای خود را با کد ملی خریداری شده استعلام نمایند. 

جهت اطمینان از صحت بلیط خریداری شده مثلا بلیط هواپیما تهران مشهد را می توانید با کد ملی در سایت ایرلاینی که خرید خود را در آن انجام داده اید استعلام بگیرید. بدین منظور به سایت ایرلاین مورد نظر وارد شده و در بخش اعتبار سنجی نسبت به ورود به اطلاعات خود اقدام نمایید. سپس تایید اطلاعات واردی، درستی اعتبار بلیط های خود را چک کنید. در صورتی که بلیط خود را از سایت های معتبر فروش انجام داده باشید، نگرانی بابت این قسمت نخواهید داشت.

در صورت گم شدن بلیط هواپیما چه کنیم؟
استعلام بلیط هواپیما با کد ملی در صورت گم شدن بلیط

استعلام بلیط از ایرلاین های مختلف

به صورت معمول می توانید بلیط پرواز خود را از ایرلاین های داخلی پیگیری نمایید. بلیط هواپیما با کد ملی قشم ایر، ماهان، ایران ایر، آسمان، تابان و کاسپین از جمله ایرلاین هایی هستند که می توانید با ورود به سایت سازمان هواپیمایی کشوری نسبت به استعلام آنها اقدام نمایید.

روش دیگر مراجعه مستقیم به سایت عرضه کننده بلیط بوده که در آن می توان از آن جهت استعلام بلیط هواپیما با کد ملی شخصی که بلیط به نام وی خریداری شده، اقدام کرد. برای مثال برای شرکت هواپیمایی ماهان پس از ورود به سایت، در صفحه ابتدایی بر روی گزینه رزرو، اولین منوی گوشه سمت راست بالای سایت کلیک کرده و سپس در زیر منوها بر روی مدیریت رزرو کلیک نمایید.

نوشته های مشابه

اکنون شماره رزرو یا شماره واچر، نام خانوادگی مسافر به لاتین و تاریخ پرواز را وارد نموده و دکمه جست و جو را بفشارید. در صورت صحیح بودن اطلاعات وارد شده، بلیط برای شما نمایش داده شده و آخرین وضعیت پرواز را مشاهده خواهید کرد. همچنین می توانید از طریق شماره های موجود در سایت نیز نسبت به اعتبار سنیج بلیط خود اقدام نمایید.

در نظر داشته باشید که شماره پرواز یا شماره واچر، عددی 13 رقمی بوده که بر روی بلیط نشان داده می شود. نام و نام خانوادگی مسافر به صورت فارسی و انگلیسی نیز بر روی بلیط ارسالی برای مسافر درج شده که می توانید در هنگام ورود به سایت ماهان ایر از آن بهره ببرید.

راه دیگر استفاده از خدمات شرکت رسپینا بوده که در این روش وارد صفحه پیگیری بلیط این شرکت شده و سپس در این صفحه شماره همراه ثبت نامی هنگام خرید بلیط، شماره واچر و کد امینتی را وارد نموده و پس از کلیک بر روی پیگیری رزرو خود نسبت به خرید و آخرین وضعیت پرواز خود اطلاع حاصل نمایید.

استعلام بلیط هواپیما ایرلاین ها
استعلام بلیط هواپیما با کد ملی در ایرلاین های مختلف

چند نکته مهم پیش از خرید اینترنتی بلیط

هرچند که اینترنت فرایند خریدها را آسان و کمک نموده رزروها با  راحتی بیشتری انجام شود. اما استفاده و بهره گیری از روش های زیر به شما کمک خواهد کرد که خرید مطمئن تری داشته و از دردسر و عواقب بعدی ناشی از خرید اشتباه به واسطه درگاه های جعلی و فیشینگ در امان بمانید. پیش از هر کاری از داشتن “نمادهای الکترونیکی یا ای نماد”، “مجوز رسمی سازمان میراث فرهنگی، گردشگری” و “مجوز رسمی سازمان هواپیمایی کشوری” از سایت خرید بلیط اطمینان حاصل نمایید.

پیش از خرید بلیط می توانید از وب سایت مورد نظر ارائه دهنده ای گواهی ها به منظور اطمینان بیشتر استعلام بگیرید. استعلام به شما اطمینان خواهد داد که سایت مورد نظر در مراجع کشوری ثبت و در صورت تخلف، بایستی به مراجع زیربط پاسخگو باشد و همچنین شما می توانید در صورت تخلف، اقدامات قانونی بر علیه آن مجموعه انجام دهید. 

یکی دیگر از موارد شایع استفاده از بلیط ها لحظه آخری بوده که در این موارد به علت نزدیکی زمان پرواز و زمان خرید بلیط، کلاهبرداری هایی در این زمینه اتفاق افتاده است. پس در هنگام خرید بلیط خود دقت نموده تا بلیط خود را از بهترین سایت خرید بلیط هواپیما خریداری نموده باشید.  

برای اطلاع از واقعی بودن تصاویر می توانید بر روی آن کلیک کرده و به سایت های ارائه دهنده مجوز مراجعه کرده و در صورت یافتن نام مجموعه ای که قصد خرید اینترنتی از آن را دارید، اطمینان حاصل کرده که وب سایت مورد نظر در مراجعه رسمی ثبت شده است. در صورتی که به جای لینک عکس قرار شده بود از خرید اینترنتی در آن سایت پرهیز نمایید.

مورد بعدی استفاده ازhttps  در کل سایت بوده که باعث می شود که ارتباط بین مبدا و مقصد رمزگذاری شده و امکان شنود اطلاعات در بین مسیر به شدت کاهش بیابد.

چنانچه پس از خرید بلیط و پرداخت مبلغ، نسخه الکترونیکی و قابل چاپ آن پس حداکثر 15 دقیقه برای شما ارسال نشد، به سرعت با بخش پشتیبانی سایت خرید تماس گرفته و این مورد را گزارش دهید و در صورت عدم پاسخگویی می توانید این موضوع را از مراجع رسمی نظیر سازمان هواپیمایی کشوری و یا اداره میراث فرهنگی و صنایع گردگری پیگیری نمایید.

اطمینان به خرید اینترنتی
استعلام بلیط هواپیما با کد ملی

سخن آخر

در این مقاله تلاش کردیم راه های استعلام بلیط هواپیما با کد ملی برای شما توضیح داده و در ادامه به نحوه و چگونگی آن پرداخته و راه های اعتماد به وب سایت های فروش  را برای شما تشریح نماییم.

سوالات متداول

چگونه می توان استعلام بلیط هواپیما با کد ملی را از در ایرلاین های مختلف انجام داد؟

استعلام بلیط هواپیما با کد ملی در ایرلاین های قشم ایر، ماهان، ایران ایر، آسمان، تابان و کاسپین با ورود به سایت سازمان هواپیمایی کشوری امکان پذیر است. روش دیگر مراجعه مستقیم به سایت عرضه کننده بلیط بوده که در آن می توان استعلام بلیط با استفاده از کد ملی شخصی که بلیط به نام وی خریداری شده اقدام کرد.

نحوه استعلام بلیط نوع چارتری با کد ملی چگونه است؟

پروازهای چارتری دو ساعت پیش از حرکت از سوی چارتر کننده به شرکت هواپیمایی ارسال خواهد شد. از این رو شما امکان پیگیری این بلیط را در این بازه زمانی دارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا