رسپینا
مشهد

جاهای دیدنی مشهد از تفریح و زیارت تا خرید

جاهای دیدنی مشهد به قدری گسترده و متنوع است که امکان دارد شما سالیان سال ساکن این شهر باشید اما هنوز بسیاری از جاذبه های آن برایتان ناشناخته باقی مانده باشد. مشهد مقدس به عنوان پایتخت معنوی ایران و یکی از قطب های گردشگری زیارتی دنیا شناخته شده است و هر ساله میزبان 29 میلیون مسافر از سراسر دنیا خواهد بود. اغلب مسافران که به مشهد سفر می کنند از بسیاری از دیدنی های آن بی اطلاع هستند، در ادامه ما شما را با قطره ای از این اقیانوس پهناور گردشگری آشنا خواهیم کرد تا بازدید از دیدنی ترین اماکن گردشگری مشهد را از دست ندهید. پس در ادامه با رسپینا همراه باشید.

اماکن تاریخی و مذهبی مشهد

مشهد مقدس به دلیل وجود بارگاه ملکوتی ثامن الحجج (ع) هر ساله میلیون ها گردشگر را به خود جلب می کند. این شهر که پایتخت معنوی کشور می باشد بافتی مذهبی و سنتی دارد و به همین خاطر علاوه بر قبله آمال شیعیان که جزو جاذبه های تاریخی مشهد نیز محسوب می شود، مکان های مذهبی و تاریخی بسیاری در این شهر وجود دارد که بخشی از جاهای دیدنی مشهد را تشکیل می دهند. در ادامه شما را با معروف ترین ها آشنا خواهیم کرد.

حرم مطهر امام رضا (ع)

روایت است که امام رضا (ع) مکان دفن خود را در توس مشخص کرده بودند؛ هنگامی که دعبل خزائی به دیدار امام مشرف شد امام برای ایشان دو بیت شعر با این معنی سرودند “و قبری در توس خواهد بود که بر آن مصیبت ها وارد خواهد شد که همواره تا روز قیامت آتش حسرت در دل ها شعله ور می کند. تا روزی که خداوند قائمی را مبعوث کند که فرجی بر غم ها و مصیبت های ماست” و ایشان در پاسخ به دعبل که سوال کردند آن قبر متعلق به کیست فرمودند “قبر من است و برجا خواهد بود تا طوس محل رفت و آمد شیعیان و زائران من شود.”

بدون شک حرم مطهر رضوی سردمدار جاهای دیدنی مشهد مقدس محسوب می شود و اکثر افرادی که به این شهر سفر و اقامت در بهترین هتل های مشهد را انتخاب می کنند به شوق زیارت این مکان مقدس می باشد.

حرم امام رضا از جاهای دیدنی مشهد
جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم
هتل های مشهد

آرامگاه فردوسی یکی از زیباترین جاهای دیدنی مشهد

انصاف نیست به زبان پارسی سخن بگویید ولی از زادگاه و آرامگاه فردوسی بزرگ دیدن نکرده باشید. آرامگاه فردوسی مشهد در باغی باصفا و چشم نواز در فاصله 20 کیلومتری شمال مشهد قرار دارد. اگر به این مکان دیدنی سفر کردید بازدید از موزه ها و گالری های اطراف آرامگاه و مقبره خسرو آواز ایران محمدرضا شجریان را از دست ندهید.

آرامگاه فردوسی مشهد
آرامگاه فردوسی از جاهای دیدنی مشهد

آدرس آرامگاه فردوسی: مشهد- شهر طوس – انتهای بلوار بهارستان

آدرس آرامگاه فردوسی رو نقشه


View Larger Map

آرامگاه نادرشاه افشار از تاریخی ترین جاهای دیدنی مشهد

قوام السلطنه در سال 1296 استخوان های نادرشاه را از تهران به مشهد منتقل کرد و در محل یکی از مقبره هایی که نادرشاه در زمان حیات برای خود برگزیده بود قرارداد؛ در سال 1335 انجمن آثار ملی ایران تصمیم گرفت آرامگاهی در شان نادرشاه برای وی بنا کند که در سال 1342 به پایان رسید.

آرامشگاه نادرشاه افشار
آرامگاه نادرشاه افشار از جاهای دیدنی مشهد

این مجموعه از جاهای دیدنی مشهد، 2 تالار از آثار تاریخی را در بر دارد؛ در تالار اول اشیا تاریخی مربوط به دوران افشاریان که شامل سلاح ها، لباس های نظامی، تابلوهای نقاشی، وسایل سوارکاری، نسخ خطی و. . . می باشد و در تالار دوم تصاویر و اطلاعاتی تاریخی مربوط به نادر شاه افشار، انواع سکه، اشیای باستانی و مردم شناسی، ظروف و دیگر اشیای اهدایی از دوران صفویه تا دوران معاصر و عراده های توپ جنگی به نمایش در آمده است. موزه آرامگاه نادر شاه مشهد متعلق به سازمان میراث فرهنگی خراسان می باشد. نزدیک ترین اقامتگاه ها به آرامگاه نادرشاه افشار (باغ نادری)، هتل نوین بوده که در فاصله 26 دقیقه ای از این مکان قرار گرفته است.

آدرس آرامگاه نادرشاه افشار: حرم مطهر – بلوار شیرازی – تقاطع بلوار شیراز و بلوار بهجت (چهارراه شهدا) – باغ نادری

آدرس آرامگاه نادرشاه افشار رو نقشه


View Larger Map

آرامگاه خواجه ربیع مشهد

خواجه ربیع یکی از هشت زاهد نامی صدر اسلام و از اصحاب پیامبر بوده که آرامگاهی متعلق به ایشان در قرن 11 زمان صفویه و به دستور شیخ بهایی ساخته شده است. این بنا هم اکنون به آرامگاه و قبرستان عمومی در مشهد نیز تبدیل گردیده که مکانی محترم و محلی برای زیارت می باشد. معماری آرامگاه این زاهد در یک بنای 8 ضلعی در وسط باغ قرار گرفته و بر روی آن گنبدی فیروزه ای رنگ به ارتفاع 18 متر تعبیه شده که از داخل با نقاشی های زرکوب تزئین شده است. آرامگاه خواجه ربیع یکی از معروف ترین جاهای دیدنی مشهد می باشد.

آرامگاه خواجه ربیع مشهد
آرامگاه خواجه ربیع از دیگر جاهای دیدنی مشهد

نزدیکترین هتل ها به به آرامگاه خواجه ربیع، هتل صدف در فاصله 12 دقیقه ای، هتل دیپلمات در فاصله 13 دقیقه ای و هتل خانه سبز در فاصله 16 دقیقه ای از خواجه ربیع با خودرو قرار دارند.

آدرس آرامگاه خواجه ربیع: مشهد – بلوار خواجه ربیع – انتهای بلوار خواجه ربیع

آدرس آرامگاه خواجه ربیع رو نقشه


View Larger Map

گنبد سبز مشهد

گنبد سبز از جاهای دیدنی مشهد و آثار دوره صفوی می باشد که در سال 1036 احداث شده است. علت نامگذاری این بنا کاشی کاری های سبزرنگ این سازه 8 ضلعی می باشد و مقبره عارف بزرگ شیخ محمد مومن عارف استرآبادی در این محل قرار دارد همچنین کتیبه ای به خط ثلث از زمان شاه عباس دوم نیز به این بنا اهدا شده است. گنبد سبز در سال 1356 به عنوان اثر ملی ایران به ثبت رسیده است.

گنبد سبز مشهد
گنبد سبز مشهد از جاهای دیدنی مشهد

نزدیکترین اقامتگاه ها به گنبد سبز مشهد، هتل های اشرق در فاصله 3 دقیقه ای، هتل بسطامی 2 دقیقه ای، هتل نیلی 2 دقیقه ای و هتل آپارتمان مجید 3 دقیقه با خودرو از این مکان قرار گرفته است.
آدرس گنبد سبز مشهد: خیابان امام خمینی (ارگ)، خیابان آخوند خراسانی، میدان گنبد سبز

آدرس گنبد سبز رو نقشه


View Larger Map

خانه ملک مشهد

خانه ملک مشهد از دیگر جاهای دیدنی مشهد و موقوفات حاج حسین ملک در خیابان امام خمینی می باشد که در حال حاضر در دست میراث فرهنگی است و برای معرفی هنرهای ایرانی از آن استفاده می شود. قلمزنی، طراحی روی سنگ، سوزن دوزی، قالیبافی و. . . از هنرهای اصیل ایرانی می باشد که در این مکان قرار دارد. در پشت این بنا حیاطی بزرگ به شکل باغ درآمده است که با باغچه های گل کاری شده به فضا طراوت و زیبایی می بخشد. همچنین در انتهای حیاط، حمامی تاریخی قرار دارد که دارای بینه، گرمخانه، سرویس بهداشتی، انبار چوب، نمازخانه، آتشدان و. . . می باشد که در حال بازسازی و قرار گرفتن برای بازدید عمومی است.

خانه ملک مشهد
خانه ملک مشهد از جاهای دیدنی مشهد

نزدیک ترین اقامتگاه ها به خانه ملک هتل نرگس رضوی 2 در مسافت 3 دقیقه ای و هتل جم 2 دقیقه با خودرو می باشند.
آدرس خانه ملک مشهد: ضلع‌ شرقی خیابان امام خمینی و مقابل ساختمان دارایی

آدرس خانه ملک رو نقشه


View Larger Map

خانه داروغه مشهد

خانه داروغه مشهد از خانه های باصفا و زیبایی می باشد که از جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم است. این بنا به تازگی بازسازی شده و هم اکنون آماده بازدید توسط بازدید کنندگان محترم می باشد. در این بنا شما ترکیبی جذاب از معماری روسی و ایرانی را مشاهده می کنید. خانه داروغه مانند سایر خانه های مجلل قدیمی دارای زمستان نشین و تابستان نشین، مطبخ، حیاط، حوض، باغچه، نانوایی اختصاصی، نخستین گرمابه اختصاصی در منزل و… می باشد. در ایام بهار و زمانی که معمولا مسافر زیادی به سمت مشهد مقدس روانه می شود. این خانه با گل کاری ها، گذاشتن تخت و موزه ای موقت خود را برای میزبانی مهیا می کند.

خانه داروغه مشهد
خانه داروغه از جاهای دیدنی مشهد

اقامتگاه های نزدیک خانه داروغه مشهد، هتل ضیافت الزهرا در فاصله 1 دقیقه و هتل معین در فاصله 2 دقیقه ای تا این خانه تاریخی به صورت پیاده قرار دارد.
آدرس خانه داروغه مشهد: محله قبر میر – خیابان نواب صفوی – کوچه داروغه

سرگرمی و تفریحات از بهترین جاهای دیدنی مشهد

مشهد به عنوان دومین کلان شهر ایران تفریحات و سرگرمی های ویژه ای برای مجاوران و زائران خود در نظر گرفته است. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با جاهای دیدنی مشهد که با رفتن به آن جا می توانید تفریحات ویژه ای داشته باشید آشنا کنیم.

تفریح و سرگرمی در مشهد
تفریح و سرگرمی در جاهای دیدنی مشهد

پیست اسکی شیرباد

قله شیرباد بلندترین قله کوه بینالود است و به همین خاطر به بام خراسان نیز شهرت دارد. در دامنه شمال شرقی این قله پیست اسکی شیرباد واقع شده است که به دره دولت آباد وصل می شود. مدت زمانی است که در مشهد ورزش اسکی شهرت یافته و اهمیت این ورزش در فصل زمستان بیشتر می شود. اسکی تنها رشته ای است که تمام اعضای خانواده را دور هم جمع می کند و همزمان می توانند آموزش ببینند و ورزش کنند.

پیست اسکی شیرباد
پیست اسکی شیرباد از مهیج ترین جاهای دیدنی مشهد

ادرس پیست اسکی شیرباد: مشهد – جاده مشهد چناران – جاده دولت آباد – پیست شیرباد

آدرس پیست اسکی شیرباد رو نقشه


View Larger Map

سرزمین موج های آبی

بی شک از معروف ترین سرزمین های آبی در شهر مشهد سرزمین موج های آبی است که به عنوان یکی از بزرگترین پارک های آبی سرپوشیده خاورمیانه شناخته می شود و از پرطرفدارترین جاهای دیدنی مشهد است. سرسره های آبی متنوع با شیب مختلف، چاله فضایی، حمام ترکی، سقوط آزاد، سرسره تورنادو، تیوب سواری روی موج و غیره از امکانات این پارک می باشد. اگر عاشق هیجان هستید این مجموعه می تواند برای شما بسیار موثر باشد.

سرزمین موج های آبی
سرزمین موج های آبی از پرطرفدارترین جاهای دیدنی مشهد

قابل ذکر است این مجموعه در روزهای زوج به بانوان و در روزهای فرد به آقایان اختصاص یافته است. سرسره تاپسی توروی موج های آبی خروشان، لقب بهترین سرسره آبی سال 2010 از طرف انجمن پارک های آبی جهان را از آن خود کرده است.

آدرس سرزمین موج های آبی: مشهد – شهرک غرب (قاسم آباد) – بلوار اندیشه – بزرگراه امام علی – بلوار اندیشه – اندیشه 81

آدرس سرزمین موج های آبی رو نقشه


View Larger Map

موج های خروشان

موج های خروشان از معروف ترین پارک های آبی مشهد می باشد که لقب بزرگترین پارک آبی سرپوشیده جهان را از آن خود کرده است. موج های خروشان آخرین پارک آبی است که در مشهد افتتاح شده به همین خاطر به روز ترین امکانات را می توان در آن جا مشاهده کرد. یکی از آیتم های منحصر به فرد این پارک استفاده همزمان بانوان و آقایان در بخش های مجزا می باشد.

موج های خروشان
موج های خروشان از جاهای دیدنی مشهد

این پارک شامل 63 سرسره مدرن، 7 هزار کمد، اولین زیپ لاین سرپوشیده جهان، جنگ لیزری، دکتر ماهی یا فیش اسپا و سالن لوکس ایروبیک بانوان می باشد.

آدرس موج های خروشان: مشهد – بلوار وکیل آباد – ابتدای جاده شاندیز

آدرس موج های خروشان رو نقشه


View Larger Map

بوستان مینیاتوری مشهد

همانطور که از نامش نیز پیداست در این پارک شما جاذبه های گردشگری معروف سراسر ایران را در مقیاسی کوچک و اصطلاحا مینیاتوری مشاهده می کنید؛ از جاذبه های گردشگری نیشابور گرفته تا باغ شازده ماهان کرمان، روستای کندوان، سد کارون و. . . مساحت این پارک 8 هکتار است که فضا را برای قرار دادن نمادهای دیگر مهیا ساخته است.

بوستان مینیاتوری مشهد
بوستان مینیاتوری از جاهای دیدنی مشهد

آدرس: مشهد – بزرگراه آزادی – بلوار سجادیه – حد فاصل بلوار اقدسیه و خیابان سلیمی

آدرس بوستان مینیاتوری رو نقشه


View Larger Map

کارالند مشهد

کارالند مکانی تفریحی و آموزشی برای کودکان 3 تا 12 سال می باشد که البته به نظر بزرگسالان نیز بسیار جالب خواهد آمد. این مکان از علمی ترین و جذاب ترین جاهای دیدنی مشهد برای کودکان است که در مجتمع آرمیتاژ مشهد قرار دارد. این شهر کوچک توسط کودکان اداره می شود و کودک شما می تواند در قالب یک بازی مهیج وارد شغل و حرفه مورد علاقه خود شود. شما می توانید از این طریق با شخصیت کودک خود آشنا شوید و در آینده برای انتخاب شغل مناسب راهنمایی های لازم را داشته باشید.

کارالند مشهد
کارالند مشهد از تفریحات و جاهای دیدنی مشهد

ادرس: مشهد – بلوار وکیل آباد – بلوار هفت تیر – حد فاصل هفت تیر 5 و 7 – برج آرمیتاژ گلشن

بازارها و مراکز خرید در مشهد

مشهد مقدس مراکز خرید متنوعی دارد. از بازارهای قدیمی و ارزان قیمت گرفته تا پاساژهای لوکس و مدرن با برندهای محبوب خارجی که تنوع در این مراکز انتخاب را برای شما بسیار راحت می کند. در ادامه شما را با تعدادی از بهترین مراکز خرید مشهد آشنا خواهیم کرد.

بازار بزرگ اطلس

بازار اطلس مشهد از بزرگترین مراکز خرید و تفریح به شمار می آید. فروشگاه های لوازم خانگی و جهیزیه عروس از جمله فروشگاه های موجود در این پاساژ هستند. به علاوه این مجتمع دارای پردیس سینمایی بزرگ با 11 سالن، فودکورت و نگارخانه است. در ادامه به تعداد طبقات و جزئیات هر کدام می پردازیم.

طبقه A: بورس ظروف کریستال، بلور، چینی و دکور
طبقه B: انواع برند لوازم برقی
طبقه C: انواع برند لوازم صوتی و تصویری
طبقه D: بورس انواع فرش و مشتقات
طبقه E: سوغات، انواع پوشاک، لوازم آرایش و بهداشتی و لوازم دیجیتالی

لازم به ذکر است که بعضی از مغازه های بازار اطلس از ساعت 14 الی 16 عصر تعطیل هستند.

مراکز خرید مشهد
مراکز خرید از جاهای دیدنی مشهد

ادرس: مشهد – بلوار کوشش – میدان حافظ – خیابان حافظ بازار بزرگ اطلس

آدرس بازار اطلس رو نقشه


View Larger Map

بازار رضا مشهد

بازار رضا گشت و گذاری متفاوت را پیش روی گردشگران قرار می دهد. این بازار سرپوشیده و قدیمی از معروف ترین بازارهای سنتی مشهد می باشد که در دو طبقه احداث شده است که در آنجا انواع سوغات مشهد به خصوص سنگ های زینتی، نقره جات و زعفران و خشکبار به چشم می خورد. همچنین در طبقه دوم آن کارگاه های کوچک صنایع دستی، طلاکاری، فیروزه تراشی، گلدوزی و انگشتر سازی ایجاد شده است.

بازار رضا مشهد
بازار رضا از جاهای دیدنی مشهد

ادرس: حرم مطهر رضوی – میدان بیت المقدس (فلکه آب) – خیابان سلیمان خاطر – بازار رضا مشهد

آدرس بازار رضا رو نقشه


View Larger Map

مجتمع تجاری زیست خاور

مجتمع تجاری زیست خاور در مرکز شهر قرار گرفته است و دسترسی به این مجموعه بسیار راحت می باشد. این مجتمع 4 طبقه و 698 واحد تجاری دارد و از مهم ترین جاهای دیدنی مشهد می باشد. زیست خاور تلفیقی زیبا از معماری ایرانی و مدرن با سقف ها و گچبری های بسیار زیبا می باشد. علاوه بر خرید انواع سوغات مشهد، پوشاک و زیورآلات نقره شما می توانید از مغازه های آنتیک فروشی این مجتمع نیز بازدید کنید و در صورت تمایل هدیه ای برای خود و یا اطرافیانتان تهیه نمایید.

مجتمع تجاری زیست خاور
مجتمع تجاری زیست خاور از مراکز خرید و جاهای دیدنی مشهد

نزدیک ترین اقامتگاه ها به این مرکز خرید تجاری را هتل دانشور، سلام و آرامیس بوده که در فاصله 5 دقیقه با خودرو قرار دارند.
ادرس: مشهد – حاشیه میدان تقی آباد (میدان شریعتی)

آدرس مجتمع تجاری زیست خاور رو نقشه


View Larger Map

الماس شرق

الماس شرق از جمله جاهای دیدنی مشهد و مراکز خرید پرطرفدار است که با محوریت گردشگری و جذب توریست احداث شده است. الماس شرق دارای واحدهای تجاری، رستوران، کافی شاپ، پارکینگ طبقاتی و آب نمایی بسیار جذاب و معروف می باشد که توجه بسیاری از بازدید کنندگان را به خود جلب کرده است. مرکز خرید الماس شرق در 6 طبقه و به شکل الماس بنا شده است و محصولاتی مانند لوازم خانگی، ظروف کریستال، اقلام صوتی و تصویری، صنایع دستی، البسه، کیف و کفش و. . . عرضه می کند. همچنین شهربازی سرزمین عجایب الماس شرق در طبقه بالا برای تفریح و سرگرم شدن کودکان تعبیه شده است.

الماس شرق
الماس شرق مشهد از مراکز و جاهای دیدنی مشهد

آدرس الماس شرق مشهد: بلوار ملک آباد – بلوار خیام – انتهای خیام شمالی

آدرس الماس شرق رو نقشه


View Larger Map

مرکز خرید پروما

پروما از معروف ترین بازارهای مشهد است؛ پروما در واقع یک شرکت زنجیره ای با سابقه است که در استان های تهران، البرز، قزوین و اردبیل نیز شعبه دارد. شعبه مشهد این فروشگاه از سال 1383 در 25 هزار متر مربع زیربنا و 4 طبقه افتتاح شده است. هایپر مارکتی بزرگ در طبقه اول قرار دارد و در طبقات دیگر فروشگاه هایی برای ارائه سوغات مشهد، کافی شاپ، فست فود و مراکز خرید پوشاک و کیف و کفش می باشد. به علاوه سالن بیلیارد، سالن بولینگ از بخش های شهربازی سرپوشیده پروما مشهد هستند.

مرکز خرید پروما
مرکز خرید پروما

آدرس مرکز خرید پروما: مشهد – بلوار فردوسی – میدان جانباز

آدرس مرکز خرید پروما رو نقشه


View Larger Map

برج تجاری آرمیتاژ گلشن از جاهای دیدنی مشهد

برج تجاری آرمیتاژ از جدیدترین و لوکس ترین مراکز خرید مشهد می باشد که در برجی 34 طبقه قرار گرفته است. از مهم ترین بخش های گردشگری این برج می توان به فودکورت معروف آن، سینمای لوکس و مجهز، شهربازی کارالند، سالن های ورزشی، گالری های هنری، روف گاردن، کافی شاپ و مغازه ی برندهای معروف ایرانی و خارجی اشاره کرد.

برج تجاری آرمیتاژ گلشن
برج تجاری آرمیتاژ گلشن

آدرس برج تجاری آرمیتاژ گلشن: مشهد – بلوار وکیل آباد – بلوار هفت تیر – حد فاصل هفت تیر 5 و 7

آدرس برج تجاری آرمیتاژ رو نقشه


View Larger Map

بازدید از جاهای دیدنی مشهد با مترو

مسافران محترم بعد از زیارت می توانند با رساندن خود به نزدیکترین مترو به حرم یعنی ایستگاه بسیج، به هر از کدام مکان های دیدنی مشهد اعم از پارک ملت، طرقبه، پارک وکیل آباد، شاندیز، پارک کوهسنگی و. . . دسترسی داشته باشند. جهت اطلاع دقیق تر از مسیرهای مترو مشهد پیشنهاد می کنیم مقاله مرتبط با آن را مطالعه نمایید.

جاهای دیدنی مشهد با مترو
جاهای دیدنی مشهد با مترو

جاهای دیدنی مشهد در شب

شاندیز و طرقبه جاهای دیدنی مشهد : یکی از محبوب ترین جاهای دیدنی مشهد برای ساکنین، منطقه ییلاقی طرقبه و شاندیز بوده به گونه ای که اگر در شب ساعت 20 الی 1 بامداد بلوار وکیل آباد را به سمت سه راهی طرقبه شاندیز راهی شده باشید، شاهد ترافیک مسیر خواهید بود. گردشگران بسیاری که جهت بهره بردن از هوای خنک و غذای خوشمزه رستوران های آن راهی این منطقه شده اند.

حرم مطهر رضوی: از دیگر جاهای دیدنی مشهد بوده که پیروان و دوستداران امام رضا (ع) جهت زیارت ایشان راهی این منطقه می شوند. در صورتی که قصد زیارت دارید پیشنهاد می کنیم به علت ترافیک بالای منطقه و بعضا اجرای طرح ترافیک در محدوده حرم، از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کرده و یا زیارت خود را به ساعات خلوت موکول نمایید.

گردش در پارک ها: پارک های مشهد به علت هوای تمیز خود و فضای بازی برای کودکان و نوجوانان از گذشته مورد توجه گردشگران مشهدی بوده که برای گذران اوقات فراغت، صرف غذا و پیک نیک به این مکان مراجعه می کنند.

رستوران ها: بخش مهم هر گردش را قسمت غذا و شکم گردی آن تشکیل می دهد. در قسمت رستوران ها، به معرفی بهترین رستوران ها پرداخته ایم که می توانید از منوی آنها استفاده کرده و گردش لذت بخشی را تجربه نمایید.

جاهای دیدنی مشهد در شب
جاهای دیدنی مشهد در شب

کافی شاپ و رستوران های مشهد

در ادامه به معرفی لیستی از بهترین رستوران های مشهد پرداخته و پیشنهاد می کنیم در سفر به این شهر، تجربه خوردن غذای لذیذ آنها را از دست ندهید.

رستوران ارم شاندیز

ارم یکی از قدیمی ترین رستوران های مشهد بوده که در سال ۱۳۶۲ شروع به کار کرد این رستوران دارای سه بخش فضای سنتی باز و بخشی چیست معروف ترین غذای رستوران ارم شاندیز را کباب شیشلیک های آن تشکیل می دهد.

رستوران ارم شاندیز
جاهای دیدنی مشهد و رستوران ارم شاندیز

منوی رستوران شامل چلو ماهیچه کباب برگ چلو گوشت جوجه کباب بدون استخوان
 آدرس: مشهد شاندیز – خیابان امام رضا – نبش امام رضا ۲۹ – رستوران ارم شاندیز

آدرس رستوران ارم شاندیز رو نقشه


View Larger Map

رستوران پسران کریم

بهترین غذاخوری های مشهد در زمینه طبخ چلو گوشت و چلو ماهیچه می باشد. به طوری که بهترین چلو گوشت مشهد را در این محل می توانید تجربه کنید. رستوران پسران کریم در سال ۱۳۵۲ و در خیابان طالقانی شروع به کار و هم اکنون دارای سه شعبه می باشد.

منوی رستوران: چلو گوشت سرخ کرده، چلو ماهیچه سرخ کرده، چلو کباب برگ ممتاز، چلو شلیک، چلو کباب بختیاری، چلو کباب سلطانی، کبابی استخوان و چلو کباب لقمه

رستوران پسران کریم
رستوران پسران کریم از پرطرفدارترین جاهای دیدنی مشهد

آدرس شعبه ۱: بلوار سجاد – خیابان فرهاد – فرهاد ۲۲ – انتهای کوچه
آدرس شعبه 2: خیابان دانشگاه – برج آلتون – رستوران پسران کریم
 آدرس شعبه 3: بلوار خیام – انتهای خیابان خیام شمالی – مجتمع مروارید

آدرس رستوران پسران کریم رو نقشه


View Larger Map

کترینگ محمدزاده

از معروف ترین آشپزخانه های مشهد بوده که با فضای مدرن خود توانسته نظر بسیاری از مشتریان را به سوی خود جلب کند.
منوی رستوران شامل چلو کباب برگ چلو ماهیچه جوجه کباب خورشت قیمه ماهی کباب خورش فسنجان خورش قرمه سبزی چلو کباب کوبیده ته چین چلو مرغ و استانبولی
 آدرس: بلوار ملک آباد – بلوار فرهاد – فرهاد ۲۴ -کترینگ ‏رزا (محمدزاده)

کترینگ رزا
کترینگ رزا از بهترین جاهای دیدنی مشهد

رستوران رضایی

این رستوران سال ۱۳۶۶ در خیابان آبکوه مشهد شروع به کار نمود. این رستوران هم اکنون دارای چندین شعبه بوده و سابقه آن به بیش از ۵۰ سال می رسد.

منوی رستوران رضایی شامل چلو ماهی قزل‌آلای سرخ‌شده، چلو کباب برگ مخصوص، چلو کباب برگ ممتاز، جوجیکو زعفرانی با دورچین کامل، چلو جوجه کباب مخصوص، جوجیکو باربیکیو با دورچین کامل، جوجه کباب فیله ویژه، انواع کباب همچون کباب کوبیده دو سیخ، کباب شیشلیک، کباب بره ویژه، کباب برگ ممتاز، کباب برگ سلطانی، کباب وزیری، کباب بختیاری، کباب لقمه زعفرانی می باشد.

رستوران رضایی
رستوران رضایی از خوشمزه ترین جاهای دیدنی مشهد

 آدرس ۱: بلوار احمدآباد – تقاطع کلاهدوز و خیابان آبکوه
آدرس ۲: میدان آزادی مقابل پارک ملت خیابان آخوند خراسانی

آدرس رستوران رضایی رو نقشه


View Larger Map

رستوران معین درباری

بیش از یک قرن سابقه در طبخ و سرو انواع غذاهای ایرانی دارد شهرت این رستوران به واسطه شیشلیک ها و کباب های مخصوص آن می باشد.
منوی رستوران: چلو کباب برگ ویژه قاجاری، چلو کباب وزیری، چلو ماهیچه، چلو کباب ویژه معین درباری و چلو کباب لقمه زعفرانی

رستوران معین درباری
رستوران معین درباری یکی دیگر از جاهای دیدنی مشهد

 آدرس شعبه 1: میدان تلویزیون (میدان جمهوری اسلامی) – بزرگراه کلانتری – حاشیه شهرک نوفل لوشاتو
 آدرس شعبه 2: شاندیز – خیابان امام رضا – حد فاصل خیابان امام رضای ۸ و ۱۰

آدرس رستوران معین درباری رو نقشه


View Larger Map

رستوران ایتالیایی لیو

به واسطه فضایی خلوت و دنج خود و ارائه انواع پیتزاهای ایتالیایی توانسته در بین مشتریان و شرایطی خود محبوبیت زیادی داشته باشد.
منوی رستوران: پیتزا سوله میو، پیتزا آمریکانو، پیتزا سیسیلی، پیتزا پروجا و پاستا آلفردو

رستوران ایتالیایی لیو
رستوران ایتالیایی لیو از شیک ترین جاهای دیدنی مشهد

آدرس شعبه 1: میدان آزادی – آزادی ۱ – جنب تالار و رستوران رویال طلایی
آدرس شعبه ۲: بلوار احمدآباد – بلوار ملاصدرا – نبش ملاصدرا ۱۹

آدرس رستوران ایتالیایی لیو رو نقشه


View Larger Map

رستوران مهستان شاندیز

در فضایی به مساحت ۲۰۰۰ متر و دو سالانه فضای باز و بسته انواع غذاهای ایرانی در آسمان می شود این رستوران در نزدیکی برج آرمیتاژ قرار گرفته است.

رستوران مهستان شاندیز
رستوران مهستان شاندیز از زیباترین جاهای دیدنی مشهد

منوی رستوران مهستان شاندیز: چلو شیشلیک مخصوص، چلو ماهیچه مخصوص، چلو گوشت مخصوص، چلو برگ مخصوص شاندیز، چلو جوجه مخصوص با استخوان و بدون استخوان، چلو کباب بختیاری، چلو ماهی کبابی قزل آلا، چلو فیله مخصوص، چلو کباب لقمه، چلو ساده
 آدرس: بلوار هفت تیر – ابتدای هفت تیر ۸ – روبروی برج آرمیتاژ

آدرس رستوران مهستان شاندیز رو نقشه


View Larger Map

رستوران پدیده شاندیز

از معروف ترین رستوران های مشهد بوده که به علت قرار گرفتن در منطقه خوش آب و هوای شاندیز و طعم غذاهای فوق العاده خود توانسته مشتریان زیادی را به سوی خود جلب کند. رستوران پدیده شاندیز به واسطه شیشلیک های خود معروف می باشد.

رستوران پدیده شاندیز
رستوران پدیده شاندیز از خوش آب و هواترین جاهای دیدنی مشهد

 منوی رستوران: چلو شیشلیک و چلو فیله با سرویس کامل، چلو کباب برگ، چلو گوشت سرخ شده، چلو کباب میکس، قفقازی، بختیاری، جوجه کباب با استخوان و بدون استخوان، دیس های متنوع سه نفره و دو نفره شیشلیک، ویژه، شاندیز، سه نفره ماهیچه، بوقلمون، وزیری، دیس لقمه و دیس خانوادگی
آدرس: شاندیز – میدان شهدا – بلوار میرزا جواد آقای تهرانی – مرکز گردشگری و خرید پدیده شاندیز

آدرس رستوران پدیده شاندیز رو نقشه


View Larger Map

رستوران ارکیده سیاه

از دیگر رستوران های لوکس مشهد بوده که به واسطه ارائه انواع غذاهای فرنگی ایتالیایی و دریایی آن در مشهد شهرت دارد از معروفترین غذاهای رستوران می توان به کباب های برگ این غذاخوری اشاره کرد.
منو رستوران انواع پیتزا استیک و برگر و پاستا
آدرس رستوران ارکیده سیاه: بلوار ملک آباد – بلوار خیام – خیابان فرهاد – فرهاد ۲۵

رستوران ارکید سیاه
رستوران ارکید سیاه از لذیذترین جاهای دیدنی مشهد

کافه رستوران دوسولی

از کافی شاپ های مطرح مشهد بوده که دارای فضای سرپوشیده و روف گاردن می باشد.
منو کافه: انواع پیتزا و برگر های مختلف
 آدرس کافه دوسولی: بلوار وکیل آباد – خیابان باهنر – نبش باهنر ۴ – حاشیه بوستان پرنیان

 رستوران سدروس

از رستوران های مطرح مشهد بوده که که منوی بسیار متنوعی دارد. این رستوران دارای 6 شعبه در مشهد می باشد.
منو: خوراک، انواع چلو، غذاهای ایرانی و خورشتی، سینی های مخصوص سدروس هفت خوان و سرتاس

رستوران سدروس مشهد
رستوران سدروس از پر طرفدارترین جاهای دیدنی مشهد

آدرس رستوران سدروس شعبه 1: رضاشهر – بلوار پیروزی – پیروزی 5 – نبش دعبل خزاعی 12 –رستوران سدروس
آدرس رستوران سدروس شعبه 2: مشهد – ابتدای جاده شاندیز – حدفاصل ویرانی 1 و 3

آدرس رستوران سدروس رو نقشه


View Larger Map

رستوران حسین شیشلیکی

از بهترین غذاخوری های مشهد در زمینه طبخ شیشلیک بوده که قرار گیری در منطقه خوش آب و هوای شاندیز سبب شده تا مشتریان از صرف غذا در این رستوران لذت بیشتری ببرند.
منو: شیشلیک، انواع چلو کباب، جوجه کباب
آدرس رستوران حسین شیشلیکی: شاندیز – روبروی بهداری – جنب بانک صادرات

رستوران حسین شیشلیکی
رستوران حسین شیشلیکی از معروف ترین جاهای دیدنی مشهد

 رستوران سید جاغرق

دیزی های این رستوران از شهرت بسیار بالای برخوردار بوده و چنانچه هوس خوردش ان غذا رو کردید. تجربه طعم دلپذیر این غذا را از دست ندهید.
منو سید جاغرق: انواع چلو و کباب ها، دیزی
آدرس رستوران سید جاغرق: مشهد – طرقبه – ابتدای جاده جاغرق

سید جاغرق
سید جاغرق یکی دیگر از معروف ترین جاهای دیدنی مشهد

رستوران امیر شاهان

از بهترین غذاخوری های این شهر بوده که با توجه به زمان کمی که از شروع به کار آن می گذرد توانسته نظرات مردم را به سوی خود جلب کند. رستوران امیر شاهان دارای سالن وی آی پی و سالن رو باز می باشد.

رستوران امیر شاهان
رستوران امیر شاهان از لاکچری ترین جاهای دیدنی مشهد

منوی فست فودی این مجموعه شامل انواع ساندویچ ها و پیتزا ها می گردد.
منوی پیتزایی: پیتزا ایتالیایی شامل پیتزا چانو، بیف، بادمجان و انواع پیتزا آمریکایی شامل پیتزا گوشت و مرغ
منوی پاستا: اسپاگتی با میگو، پنه با فیله گوساله ، پنه با سینه مرغ آلفردو، اسپاگتی با گوشت
ساندویچ ها: انواع ساندویچ های استیک، هات داگ، کلاب، برگر بیف، میگو سوخاری، لازانیا سوخاری، بیف استراگانف، شاتوبریان، چیکن استیک، اسکالوپ چیکن

آدرس رستوران امیر شاهان: بلوار وکیل آباد – بلوار هفت تیر – حد فاصل هفت تیر 5 و 7

آدرس رستوران امیر شاهان رو نقشه


View Larger Map

چلوکباب امید

از قدیمی ترین و بهترین رستوران های مشهد بوده که به علت کیفیت بالای این رستوران مشتری ها برای رزرو غذای این رستوران صف می کشند. منوی غذایی رستوران چلوکبابی امید را، غذاهای کبابی تشکیل می دهند.
آدرس شعبه امام رضا: حرم امام رضا (ع) – خیابان امام رضا- امام رضا 12 – حدفاصل حنایی (دانش) 9 و  11
آدرس شعبه هفت تیر: بلوار وکیل آباد – خیابان هفت تیر – حد فاصل هفت تیر 18 و 20

چلوکباب امید
چلوکباب امید از قدیمی ترین جاهای دیدنی مشهد

رستوران لیالی لبنان

مطعم لیالی لبنان از معروف ترین رستوران های مشهد بوده که به علت غذاهای عربی خود از شهرت بالایی در میان مشهدی ها برخوردار می باشد. جهت اطلاعات بیشتر مقاله رستوران لیالی لبنان را مطالعه نمایید.

منوی پیتزایی: رستوران لیالی لبنان را انواع پیتزاهای یک نفره و سه نفره دجاج، پیتزا بعلبکی مخلوط، بعلبکی لحم، پیتزاهای لحم یک و سه نفره، پیتزا بیروتی دجاج، پیتزا بیروتی لحم، پیتزا های یک و سه نفره مخلوط، پیتزا بیروتی مخلوط، پیتزا بعلبکی دجاج را تشکیل می دهد.
منوی ساندویچ و سوخاری: این منو شامل ساندویچ شاورما دجاج، ساندویچ کرسپی، کرسپی چهار تیکه، شاورما لحم، کرسپی و ساندویچ شاورما مخلوط تشکیل می دهد.

رستوران لیالی لبنان
رستوران لیالی لبنان از خوش طعم ترین جاهای دیدنی مشهد

آدرس شعبه وکیل آباد: بلوار وکیل آباد – نبش جلال آل احمد
آدرس شعبه چهار راه شهدا: حرم مطهر رضوی – خیابان شیرازی – خیابان بهجت – حدفاصل 1 و 3

آدرس رستوران لیالی لبنان رو نقشه


View Larger Map

رستوران ملل مشهد

در پاییز سال 1392 در ییلاقات شاندیز شروع به کار کرد. سالن های این مجموعه ظرفیت پذیرایی از 800 نفر را دارند. استفاده از تجهیزات به روز نورپردازی، صوتی و تصویری باعث گردیده که به مکانی ایده عالی برای برگزاری مراسمات و پذیرایی از مهمان ها باشد. همچنین از سالن VIP رستوران ملل مشهد می توان برای برگزاری تولد و دورهمی های خانوادگی بهره برد.

منو: چلو میکس شیشلیک و جوجه، چلو گوشت مخصوص، شیشلیک شاندیز، چلو ماهیچه مخصوص، چلو کباب بختیاری، چلو فیله مخصوص، چلو کباب لقمه مخصوص ملل، چلو کباب برگ، چلو جوجه کباب با استخوان منوی رستوران ملل شاندیز مشهد را تشکیل می‌دهند.
آدرس رستوران ملل مشهد: بلوار وکیل آباد – جاده طرقبه – خیابان امام رضا – امام رضا 2 – بعد از ویلاشهر

آدرس رستوران ملل مشهد رو نقشه


View Larger Map

رستوران شبدیز

این رستوران به واسطه کیفیت بالای غذای خود توانسته مشتریان بسیاری را به سوی خود جلب نماید. که شاهد این موضوع نیز صفوف طولانی و شلوغ رستوران شبدیز می باشد.

منوی فست فودی شبدیز در بخش پیتزا شامل: پیتزا مخصوص، پیتزا مخصوص شبدیز، پیتزا رست بیف، پیتزا جوجه کباب، پیتزا گوشت و قارچ، پیتزا گوشت و قارچ، پیتزا مکزیکو، پیتزا پپرونی، پیتزا هاوایی، پیتزا فونگی، پیتزا سبزیجات، پیتزا مارگاریتا، پیتزا مینی مخصوص و پیتزا مینی مخصوص شبدیز می شود.

منوی برگر و ساندویچ شبدیز را ذغالی برگر، چیزبرگر، قارچ برگر، رویال برگر، ذغالی برگر دبل، چیز برگر دبل، قارچ برگر دبل، رویال برگر دبل، ساندویچ فیله استریپس ویژه، ساندویچ هات داگ، ساندویچ هات داگ ویژه تشکیل می دهند.

رستوران شبدیز
رستوران شبدیز از قدیمی ترین جاهای دیدنی مشهد

آدرس رستوران شبدیز شعبه مرکزی (وکیل آباد) : بلوار وکیل آباد – نبش وکیل آباد 67
آدرس رستوران شبدیز شعبه 1: بلوار وکیل آباد – بلوار هفت تیر – نبش هفت تیر 15
آدرس رستوران شبدیز شعبه 2: بلوار خیام – خیام 11 – قدس 15

آدرس رستوران شبدیز رو نقشه


View Larger Map

رستوران نسیم لبنان

از بهترین رستوران های در طبخ غذای های عربی آن می باشد. رستوران نسیم لبنان دارای فضای داخلی برای دورهمی های خانوادگی و دوستانه داشته و همچنین بخش VIP آن مخصوص پذیرایی از مهمانان ویژه می باشد.

منو: انواع پیتزاهای لبنانی، سوخاری، سالاد و پیش غذا می باشد. پیتزاهای لبنانی شامل پیتزا بعلبک احم، بعلبک مخصوص، بعلبک دجاج، پیتزا شاورما لحم، شاورما مخلوط و دجاج، پیتزا بیروتی و خضراء است. از پیش غذاهای لبنانی رستوران نیز می توان به دلمه برگ مو، کشکه، تبوله، حمص بیروتی، لبنه و فتوش.

رستوران نسیم لبنان
نسیم لبنان

آدرس شعبه امام رضا: حرم امام رضا (ع) – خیابان امام رضا – نبش امام رضا 24
آدرس شعبه وکیل آباد: بلوار وکیل آباد – حدفاصل بلوار دانش آموز و دانشجو
آدرس شعبه شیرازی: حرم مطهر رضوی – خیابان شیرازی – شیرازی 3 – طبقه دوم مجتمع امید

آدرس رستوران نسیم لبنان رو نقشه


View Larger Map

پارک ها، اماکن تفریحی اطراف مشهد

در اطراف مشهد ییلاقات بسیار زیبا و سرسبزی را می توانید مشاهده کنید که اگر علاقمند به طبیعت گردی باشید این مناظر طبیعی می تواند حال شما را دگرگون کند. از جمله جاهای دیدنی در این شهر می توان به پارک های مشهد، کوهسنگی، طرقبه، شاندیز، باغ گیاه شناسی و . . . می توان نام برد.

معرفی جاهای دیدنی در مشهد
معرفی جاهای دیدنی در مشهد

طرقبه

ریشه نام طرقبه از << ترغبذ >> گرفته شده که به معنی آبادی بزرگ است. طرقبه بسیار خوش آب و هوا می باشد و به داشتن ییلاقات متعدد شهرت دارد. مشهدی ها آخر هفته خود را در رستوران ها و روستاهای دیدنی اطراف سپری می کنند. از جاهای دیدنی مشهد در منطقه طرقبه می توان به روستای کنگ، نغندر، روستای مایان، حصار، ازغند، جاغرق، دهبار، كلاته آهن و. . . اشاره کرد. همچنین از تفریحات طرقبه پیست اسکی، پیست اتومبیلرانی، سوارکاری، مجموعه تفریحی چالیدره و. . . می باشد.

طرقبه در مشهد
طرقبه در مشهد

هتل های سحاب، بام طرقبه و پارک حیات نزدیک ترین اقامتگاه های به این منطقه گردشگری بوده که به ترتیب در مسافت 3 دقیقه ای، 9 دقیقه ای و 8 دقیقه ای از طرقبه با خودرو قرار گرفته اند.
ادرس طرقبه: این شهر در فاصله 16 کیلومتری از مشهد و در غرب بلوار وکیل آباد مشهد قرار گرفته است.

آدرس طرقبه رو نقشه


View Larger Map

شاندیز مشهد

شاندیز از معروف ترین جاهای دیدنی مشهد در 38 کیلومتری شهر مشهد واقع شده است و با نام بینالود نیز شناخته می شود. از زمان های قدیم دژ محکمی در این منطقه وجود داشته که در برابر بلایای طبیعی و حمله احتمالی دشمنان بسیار مقاوم بوده است، به همین خاطر اسم این منطقه را شاهان دژ یا شاه دژها گذاشتند و پس از طی سال ها به نام شاندیز خلاصه شد. از جاهای دیدنی مشهد نزدیک به این منطقه می توان به روستای خادر، روستای سرآسیاب و روستای ابرده پایین اشاره کرد. شاندیز مهد شیشلیک ایران است، پس اگر به این شهر سفر کردید حتما به رستوران های آن نیز سری بزنید.

شاندیز مشهد
شاندیز مشهد

هتل های سحاب، بام طرقبه و پارک حیات نزدیک ترین اقامتگاه های به این منطقه گردشگری بوده که به ترتیب در مسافت 3 دقیقه ای، 9 دقیقه ای و 8 دقیقه ای از طرقبه با خودرو قرار گرفته اند.

آدرس شاندیز مشهد: این شهر در فاصله 18 کیلومتری از مشهد و در انتهای غربی مشهد قرار گرفته است.

آدرس شاندیز رو نقشه


View Larger Map

پارک جنگلی وکیل آباد

پارک جنگلی وکیل آباد که در گذشته به نام میر طراز یا باغ وکیل آباد شهرت داشته در سال 1348 توسط مالک آن، جناب آقای حسین ملک به صورت رسمی وقف شهرداری شده است. این پارک 70 هکتار وسعت دارد و با کف سازی معابر، ایجاد آب نما، برق کشی، ساخت اقامتگاه، وسایل بازی کودکان، کافه رستوران، باغ وحش و. . . به یکی از جاذبه های دیدنی مشهد تبدیل گشته است. طبیعت این پارک خاص و منحصر به فرد است که شبیه یک باغ جنگلی سرسبز می باشد که سنت و مدرنیته را در هم آمیخته است.

پارک جنگلی وکیل آباد
پارک جنگلی وکیل آباد و جاهای دیدنی مشهد

آدرس پارک جنگلی وکیل آباد: در غرب مشهد و انتهای بلوار وکیل آباد واقع شده است. نزدیک ترین اقامتگاه به این پارک، هتل ثامن بوده که در فاصله 12 دقیقه با خودرو و یا 20 دقیقه ای قرار دارد.

آدرس پارک جنگلی وکیل آباد رو نقشه


View Larger Map

پارک ملت مشهد

اگر فقط یکبار هم به مشهد سفر کرده باشید حتما چرخ و فلک بزرگ پارک ملت مشهد را حتی از دور دیده اید. این پارک در سال 1343 خورشیدی در دوره سلطنت محمدرضا شاه پهلوی افتتاح شده است. مجموعه پارک ملت 30 هزار متر مربع وسعت دارد که با 35 هزار درخت بلند قامت خود به زیبایی و تمیزی شهر کمک بسزایی کرده است. شهربازی پارک ملت نیز از سال 1351 فعالیت خود را آغاز کرده و بزرگترین چرخ و فلک خاورمیانه در آنجا قرار دارد.

پارک ملت مشهد
پارک ملت مشهد

نزدیکترین اقامتگاه به پارک ملت، هتل پردیسان بوده که در فاصله 8 دقیقه ای با خودرو و یا 26 دقیقه ای به صورت پیاده واقع شده است.
آدرس پارک ملت: مشهد – بلوار وکیل آباد – بلوار امامت – مقابل امامت 8

آدرس پارک ملت رو نقشه


View Larger Map

جاهای دیدنی مشهد کوهسنگی

پارک کوهسنگی مشهد از قدیمی ترین تفرجگاه های مشهد محسوب می شود و هر مسافری که از گذشته تا به امروز به مشهد سفر کرده باشد حتما از این پارک بازدید کرده است. کوهسنگی به کوه هایش معروف است؛ کوه هایی که برخی معتقدند امام رضا از آنجا گذر کرده اند و متبرک می باشد. پارک کوهسنگی پس از پارک ملت مشهد دومین پارک بزرگ شهر محسوب می شود. فرهنگسرا، میدان نمایش و تئاتر، جایگاه های نمایشگاهی، موزه، شهربازی، مسیر دوچرخه، پیست اسکی، مونوریل، استخر، چایخانه، رستوران و… از امکانات دیگر این پارک می باشد.

پارک کوهسنگی مشهد
پارک کوهسنگی مشهد

نزدیکترین اقامتگاه ها به پارک را هتل لاله و هتل بهمن تشکیل داده که به ترتیب در فاصله 16 و 13 دقیقه ای به صورت پیاده از کوهسنگی قرار گرفته اند.
آدرس پارک کوهسنگی مشهد: میدان شریعتی (میدان تقی آباد) – خیابان کوهسنگی – انتهای خیابان کوهسنگی

آدرس پارک کوهسنگی رو نقشه


View Larger Map

باغ گیاه شناسی مشهد

این باغ با در معرض نمایش قرار دادن گل ها و گیاهان مختلف از جاهای دیدنی مشهد محسوب می شود. باغ گیاه شناسی مشهد اولین باغ گیاه شناسی در این شهر به شمار می رود که در آن کلکسیونی از از گل های بومی منطقه و گونه های گیاهی سایر اقلیم ها قرار دارد. علاوه بر معماری چشم نواز این بوستان امکانات تفریحی بسیار زیادی نیز در این پارک برای بازدید کنندگان فراهم شده است.

باغ گیاه شناسی مشهد
باغ گیاه شناسی مشهد

نزدیکترین اقامتگاه به باغ، هتل جهانگردی بوده که در فاصله 2 دقیقه ای با خودرو و یا دقیقه ای به صورت پیاده قرار گرفته است.
ادرس باغ گیاه شناسی مشهد: میدان امام خمینی – بلوار جمهوری اسلامی

آدرس باغ گیاه شناسی رو نقشه


View Larger Map

پارک ملی چهل بازه

این پارک در مساحتی به وسعت 400 هکتار به یکی از مهمترین و بزرگترین فضاهای سبز مشهد تبدیل شده است. پارک ملی چهل بازه دارای رودخانه ای با همین نام می باشد که یکی از زیباترین و مفرح ترین المان های مشهد محسوب می شود. البته بخش های مختلفی از این پارک هنوز افتتاح نشده است اما رودخانه، فرهنگسرا، کافی شاپ، رستوران و امکانات دیگری در اختیار استفاده عموم می باشد.

پارک ملی چهل بازه
پارک ملی چهل بازه از زیباترین جاهای دیدنی مشهد

نزدیکترین اقامتگاه به باغ گیاه شناسی، هتل چرخکاران بوده که در فاصله 4 دقیقه ای با خودرو قرار گرفته است.
ادرس پارک ملی چهل بازه: مشهد – حاشیه بزرگراه امام علی

آدرس پارک ملی چهل بازه رو نقشه


View Larger Map

پارک خورشید مشهد

این پارک که جز بهترین جاهای دیدنی مشهد محسوب می شود با نام های بام هاشمیه یا بام مشهد نیز شناخته می شود. پارک خورشید مشهد مساحتی 400 هکتاری دارد و در سال 1386 ساخت آن آغاز گردید. اگر به دنبال آرامشی همراه با چشم اندازی زیبا از مشهد هستید بازدید از این پارک را از دست ندهید. از امکانات دیگر این پارک می توان به وجود آلاچیق، زمین بازی کودکان، زمین فوتبال و والیبال، دارا بودن فست فود و کافی شاپ و. . . اشاره کرد.

پارک خورشید مشهد
پارک خورشید مشهد

نزدیکترین اقامتگاه به پارک خورشید، هتل آبان بوده که در فاصله 16 دقیقه به صورت پیاده واقع شده است.
ادرس پارک خورشید مشهد: بلوار وکیل آباد – بلوار هاشمیه – هاشمیه 91

آدرس پارک خورشید رو نقشه


View Larger Map

سد چالیدره

چالیدره مشهد بر روی رودخانه جاغرق و در سال 1376 افتتاح شده است و امروزه به یکی از معروف ترین مناطق توریستی و تفریحی مشهد معروف می باشد. با رفتن به این سد شما علاوه بر لذت بردن از آب و هوای دلپذیر و چشم اندازی زیبا می توانید از تفریحاتی همچون قایق سواری، غواصی، کشتی تفریحی، تله سیژ، ماهیگیری، بانجی جامپینگ، ترن هوایی و برج گردان نیز استفاده کنید.

سد چالیدره
سد چالیدره

نزدیکترین اقامتگاه چالیدره، مرکز اقامتی این مجموعه بوده که در فاصله 9 دقیقه ای به صورت پیاده از این محل قرار گرفته است.
آدرس سد چالیدره: مشهد – بلوار وکیل آباد – جاده مشهد به سمت طرقبه – جاده عنبران

آدرس سد چالیدره رو نقشه


View Larger Map

پارک طبیعی هفت حوض

هفت حوض مشهد منطقه ای طبیعی و بکر است که به دلیل برخورداری از حوضچه های سنگی عمیق به این نام مشهور شده است. این پارک در 7 کیلومتری مشهد و حدود 570 هکتار مساحت قرار دارد. در سال های اخیر بوستانی نیز در در ورودی هفت حوض افتتاح گردیده که امکانات رفاهی ویژه ای را برای بازدید کنندگان فراهم آورده است. اگر قصد پیاده روی و دیدن هفت حوض را دارید حتما کفش و لباس مناسب همراه داشته باشید.

پارک طبیعی هفت حوض
پارک طبیعی هفت حوض از خاص ترین جاهای دیدنی مشهد

به علت فاصله از شهر، واحد اقامتگاهی در نزدیکی این پارک نبوده و برای استراحت بایستی از هتل های داخل شهر استفاده کنید.
آدرس پارک طبیعی هفت حوض: مشهد – بلوار کوشش – جاده خلج – جاده هفت حوض

آدرس پارک طبیعی هفت حوض رو نقشه


View Larger Map

موزه ها از جاذبه های گردشگری مشهد

معروف ترین موزه ی مشهد که جزو جاهای دیدنی مشهد محسوب می شود، موزه های آستان قدس رضوی است که داخل مجموعه حرم قرار دارد اما بعد از آن موزه بزرگ خراسان، موزه مردم شناسی، پارک موزه علوم زمین و. . . نیز در مشهد افتتاح شده اند که درباره ی هر کدام به طور مختصر توضیحاتی را ارائه خواهیم کرد.

موزه های مشهد
موزه های مشهد

موزه های آستان قدس رضوی

این موزه ها با ارزش ترین و نفیس ترین گنجینه های تاریخی کشور را در خود جای داده اند و داخل مجموعه حرم مطهر رضوی قرار گرفته است. بسیاری از این آثار موقوفاتی است که مردم وقف این آستان کرده اند. ضریح های قبلی حرم، درب های قدیمی و آثار نفیس دیگری در این موزه نگهداری می شود. موزه های آستان قدس رضوی شامل موزه های مستقل دیگری چون: موزه قران و نفایس، موزه فرش، موزه هدایای رهبری، موزه استاد فرشچیان، موزه مردم شناسی و موزه مرکزی است.

موزه آستان قدس
موزه آستان از جاهای دیدنی مشهد

اقامتگاه های نزدیک موزه آستان قدس رضوی در فاصله 3 دقیقه ای و هتل آپارتمان پنج تن در فاصله 4 دقیقه ای به صورت پیاده از این موزه قرار گرفته است.
آدرس موزه های آستان قدس رضوی: حرم مطهر رضوی – در ضلع جنوبی حرم -صحن کوثر حرم امام رضا

آدرس موزه های آستان قدس رضوی رو نقشه


View Larger Map

موزه بزرگ خراسان

موزه بزرگ خراسان در پارک کوهسنگی مشهد قرار دارد و در سال 1393 افتتاح شده است. این موزه در ساختمانی 12 طبقه و مدرن  بنا گردیده که در حال حاضر فقط 2 طبقه آن به موزه اختصاص دارد و بقیه طبقات به کارگاه های هنری، کتابخانه، آزمایشگاه، کارگاه های مرمت و. . . متعلق است. معماری خارجی موزه الهام گرفته از عمارت خورشیدی در کلات نادری می باشد.

موزه بزرگ خراسان
موزه بزرگ خراسان

اقامتگاه های نزدیک موزه بزرگ، هتل بهمن در فاصله 13 دقیقه ای و هتل لاله در فاصله 15 دقیقه ای از موزه بزرگ تهران با خودرو قرار گرفته است.
آدرس موزه بزرگ خراسان: میدان جمهوری اسلامی (میدان تلویزیون) – پارک کوهسنگی – در نزدیکی مسجد النبی

آدرس موزه بزرگ خراسان رو نقشه


View Larger Map

موزه مردم شناسی (حمام مهدی قلی بیگ)

حمام مهدی قلی خان از نخستین حمام های عمومی مشهد است که به دوران صفویه تعلق دارد و از جاهای دیدنی مشهد می باشد. این حمام از سال 1389 به موزه تبدیل شده است؛ در قسمت های مختلف این حمام سربینه، بینه و. . . و ماکت هایی نشان دهنده از افرادی که در گذشته از این حمام ها استفاده می کرده اند قرار دارد. نقاشی های دیواری مختص حمام های سنتی نیز از بارزترین ویژگی های این بنا می باشد. در بخش دیگری از این بنا قهوه جوش ها، سماورهای قدیمی و قوری های سنتی به نمایش در آمده است. سماورهایی که ساخت کشورهای ایران، لهستان و روسیه می باشد و یادآور سنت قدیمی پذیرایی در گرمابه های ایرانی است.

موزه مردم شناسی
موزه مردم شناسی

آدرس موزه مردم شناسی: مشهد – خیابان اندرزگو – انتهای اندرزگوی سیزده، انتهای بازار فرش فروش ‌ها

آدرس موزه مردم شناسی رو نقشه


View Larger Map

پارک موزه علوم زمین مشهد

این موزه در زمینی به وسعت 10 هزار مترمربع در سال 1397 افتتاح شده است. پارک موزه علوم زمین مشهد دارای پارک های تخصصی زمین شناسی، اکتشاف و معدن کاری می باشد و مجموعه ای نفیس از سنگ ها، کانی ها و فسیل ها را در معرض نمایش قرار می دهد. از بخش های جذاب دیگر این موزه می توان به آیتم های منظومه شمسی، ساعت آفتابی، معدن کاری و دایناسورها اشاره کرد.
آدرس پارک موزه علوم زمین مشهد: بلوار فکوری – حدفاصل فکوری 55 و 57

پارک موزه علوم زمین مشهد
پارک موزه علوم زمین مشهد

بهترین زمان بازدید از جاهای دیدنی مشهد

همان طور که تجربه دارید در هر شهر با تغییر فصل، مکان های خاصی برای گشت و گذار مناسب است. مشهد نیز از این موضوع مستثنی نیست، در ادامه به معرفی مکانهای دیدنی مشهد در فصول مختلف می پردازیم.

جاهای دیدنی مشهد در بهار

فصل بهار با باز شدن شکوفه ها و نو شدن طبیعت، آغاز سال نو شمسی و و ورود مسافران به مشهد، باعث شده که مکان های بسیار زیادی برای گردش خواهید یافت. اما علاوه بر مقاصد مورد نظر خود پیشنهاد می کنیم بازدید از پارک و شهربازی ملت، باغ پرندگان، دهکده ییلاقی شاندیز، پارک جنگلی وکیل آباد، سد چالیدره و طرقبه را نیز جزو برنامه خود بگذارید.

جاهای دیدنی مشهد در بهار
جاهای دیدنی مشهد در بهار

جاهای دیدنی مشهد در تابستان

برای معرفی جاهای دیدنی مشهد در فصل تابستان می توان از مناطق ییلاقی اطراف شهر مانند شاندیز و طرقبه نام برد. علاوه بر این دو، مکان های بسیاری وجود دارد که اکثر مسافران از آن بی خبرند. در ادامه قصد داریم به معرفی چند مورد از آنها بپردازیم.

روستای نغندر

یکی از بهترین دیدنی های مشهد که می توان در فصل تابستان از آن بازدید کرد، روستای نغندر است. این مکان به دلیل قرار گرفتن بین دره، طبیعت زیبا و آب و هوای ییلاقی و خنکی دارد، همچنین آوازه درختان توت نغندر در بین اهالی روستا و ساکنیان مشهد پیچیده است.

چشمه گیلاس

یکی دیگر از دیدنیهای مشهد که به جهت موقعیت جغرافیایی در تمام طول سال آب دارد، چشمه گیلاس است. این مکان در فاصله 25 کیلومتری چناران در روستایی با همین نام قرار دارد.

چشمه گیلاس مشهد
چشمه گیلاس از جاهای دیدنی مشهد

جاهای دیدنی مشهد در پاییز

پاییز از زیباترین فصل های مشهد بوده که می توانید اوج آن را در پارک های بزرگ مشهد مناطق گردشگری روستاهای طرقبه و شاندیز تجربه نمایید. بهترین پارک هایی که می توانند در فصل پائیز از آن دیدن نمایید عبارتند از: پارک جنگلی وکیل آباد و پارک ملت و باغ پونه که با داشتن درختان سر به فلک کشیده خود می توانند تجربه خاطره انگیزی را برای شما ایجاد نمایند.

طرقبه و شاندیز

به علت موقعیت مکانی خود و قرار گیری در نزدیکی ارتفاعات بینالود و آب های جاری منطقه، از پوشش گیاهی خوبی برخوردار بوده که این موضوع سبب شده در فصل خزان از تماشای هنرنمایی طبیعت و رنگ های طلایی و زمردین گسترده شده در این مکان لذت ببرید.

آرامگاه فردوسی

محوطه آرامگاهی این بزرگ مرد پارسی ایران به دلیل معماری زیبا، فضای سبز و حوضچه آب داخل محوطه که در فصل پاییز ریخته شدن برگ های درختان در آن فضایی خیال انگیز را ایجاد خواهد کرد.

بام مشهد

تماشای پاییز شهر از بام مشهد لطف خود را خواهد داشت که پیشنهاد می کنیم که از این مکان دیدنی را از دست ندهید. معروف ترین بام های مشهد، پارک خورشید و مجموعه کوهسر هاشمیه می باشد.

جاهای دیدنی مشهد در پاییز
جاهای دیدنی مشهد در پاییز

جاهای دیدنی مشهد در زمستان

در ادامه مکان های دیدنی مشهد را برای دو گروه از گردشگران معرفی خواهیم افرادی که علاقه دارند از سرما و برف زمستان در مشهد استفاده کرده و تجربه ای بیاد ماندنی از گردش خود داشته باشند. می توانند از غار مغان در فاصله 82 دقیقه ای از حرم مطهر رضوی قرار  گرفته است. همچنین در صورتی که به برف بازی و ورزش های برفی علاقه دارید می توانید با رفتن به روستای زشک از پیست شیرباد استفاده نمایند. پارک جنگلی وکیل آباد زیبایی دو چندان در هنگام برف خواهد داشت که گردش در این منطقه خالی از لطف نیست.

در مقابل گروهی از افراد ترجیح می دهند که زمستان را در فضای بسته تجربه کرده و از مراجعه به موزه های نظیر باغ نادری، موزه نان مشهد و موزه مردم شناسی (حمام قلی بیک) بهره ببرند. کافه گردی نیز در این فصل طرفداران بسیار زیادی در بین مشهد نشینان و مسافران دارد. یک نوشیدنی گرم در هوای سرد زمستان تجربه ای لذت بخش خواهد بود.

جاهای دیدنی مشهد در زمستان
جاهای دیدنی مشهد در زمستان

جاهای دیدنی مشهد برای سیزده بدر

پارک وکیل آباد، روستای زشک، پارک طبیعی هفت حوض، طرقبه و شاندیز مکان هایی هستند که شما می توانید روز طبیعت را در آنجا سپری کنید.

سخن پایانی

در این مقاله مکان های تفریحی و بهترین جاهای دیدنی مشهد را برای شما معرفی کردیم تا در صورت سفر به مشهد راحت تر بتوانید به جاذبه های گردشگری این شهر دسترسی داشته باشید.

سوالات متداول

بازارها و مراکز خرید مهم مشهد کدامند؟

بازار رضا مشهد، مجتمع تجاری زیست خاور، الماس شرق، پروما، مجتمع یاقوت، بازار بزرگ بین المللی، آرمیتاژ گلشن، مجتمع کاسپین و. . .

مراکز تفریحی و سرگرمی مشهد کدامند؟

پیست اسکی شیرباد، سرزمین موجهای آبی، سرزمین موج های خروشان، بوستان مینیاتوری مشهد، سرزمین کارالند مشهد و. . .

اماکن مهم و تاریخی مشهد کدامند؟

آرامگاه فردوسی، آرامگاه نادرشاه افشار، آرامگاه خواجه ربیع، گنبد سبز مشهد، خانه ملک مشهد، خانه تاریخی داروغه و. . .

نوشته های مشابه

‫8 دیدگاه ها

  1. مقاله ای بسیار کامل و جامع بود و توی سفر اخیری که اومدم مشهد کاملا کمکم کرد. به نظر من بهترین جاهایی که رفتم پارک وکیل آباد و طرقبه شاندیز بود. امیدوارم بازم توفیق بشه دوباره بیام مشهد جاهای دیگه رو که وقت نشد ببینم بازدید کنم. سپاس

  2. سلام من زمانی که از پارک چهل بازه مشهد اطلاعاتی از دوستم پرسیدم در مورد بزرگیش بهم گفته بود اما وقتی رفتم و از نزدیک این پارک معرکه رو دیدم، متوجه عظمتش شدم. مرسی از شما که به این پارک داخل متنتون اشاره کردین

  3. ممنون از توضیحات خوبتون، من باغ نادری رو به تازگی رفتم. اونجا علاوه بر آرامگاه نادر، آرامگاه کلنل پسیان هم قرار داره و یک موتور برق قدیمی مربوط به شرکت زیمنس هم جزو اشیا نگهداری شده در اون محل هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا