مشهد

جاهای دیدنی مشهد از تفریح و زیارت تا خرید

جاهای دیدنی مشهد به قدری گسترده و متنوع است که امکان دارد شما سالیان سال ساکن این شهر باشید اما هنوز بسیاری از جاذبه های آن برایتان ناشناخته باقی مانده باشد. مشهد مقدس به عنوان پایتخت معنوی ایران و یکی از قطب های گردشگری زیارتی دنیا شناخته شده و هر ساله میزبان 10میلیون مسافر از سراسر دنیا است. اغلب مسافران که به مشهد سفر می کنند از بسیاری از دیدنی های آن بی اطلاع هستند، در ادامه ما شما را با قطره ای از این اقیانوس پهناور گردشگری آشنا خواهیم کرد تا بازدید از دیدنی ترین اماکن گردشگری مشهد را از دست ندهید. پس با رسپینا همراه باشید.

جاهای دیدنی مشهد: مکان های مذهبی

مشهد مقدس بافتی مذهبی و سنتی دارد و علاوه بر قبله آمال شیعیان که جزو جاذبه های مذهبی مشهد محسوب می شود، مکان های مذهبی بسیاری در این شهر وجود داشته که بخشی از جاهای دیدنی مشهد را تشکیل می دهند. در ادامه شما را با معروف ترین ها آشنا خواهیم کرد.

حرم مطهر امام رضا (ع) مهم ترین جای دیدنی مشهد

بدون شک حرم مطهر رضوی سردمدار جاهای دیدنی مشهد مقدس محسوب می شود و اکثر افرادی که سفر به این شهر را انتخاب می کنند، شوق زیارت بارگاه امام رضا را در دل می پرورانند. حرم امام رضا در مرکز شهر قرار داشته و دسترسی به آن از تمام نقاط مشهد به راحتی امکان پذیر است. در داخل حرم نیز بسیاری از امکانات رفاهی مورد نیاز مسافران مانند مسافرخانه، فروشگاه صنایع دستی، مکان مناسبی برای استراحت، پارکینگ و.. وجود دارد.

تصویر ضریح امام رضا

پس از زیارت و مناجات حتی می توانید از جاهای دیدنی داخل حرم مانند موزه آستان قدس، مسجدهای تاریخی و آرامگاه های بسیاری از مشاهیر بازدید کنید. البته ورود به حرم یک سری قوانین خاص دارد، خانم ها باید چادر بپوشند و آقایان نیز باید پوشش مشخصی را رعایت نمایند. همچنین ورود برخی از وسایل مانند شارژر یا کیف آرایشی به حرم ممنوع است و باید آن ها را به امانات تحویل دهید. حرم امام رضا در مشهد 9 صحن داشته که از داخل حرم نیز به یکدیگر راه دارند. اگر نیاز به راهنمایی نیاز داشته باشید، خادم های حرم به شما کمک می کنند. نکات بیان شده در ادامه می تواند راهنمای زائران محترم باشد.

 • کودکان خود را می توانید به قیمت ویژه کودکان به نام کبوترانه بسپارید تا با برنامه های ویژه سرگرم شوند.
 • حدود نیم ساعت قبل از اذان، به منظور برپایی نماز جماعت، درب صحن های مختلف بسته می شوند. پس لازم است هنگام ورود یا خروج از حرم به این نکته توجه کنید.
 • حرم امام رضا معمولا در ایام آخر هفته و یا ایام شهادت با ازدحام جمعیت روبه رو می شود. اما در روزهای دیگر و به ویژه ساعات انتهایی شب زمان مناسب تری برای زیارت است.

آرامگاه خواجه ربیع؛ از جاهای دیدنی مشهد

خواجه ربیع یکی از هشت زاهد نامی صدر اسلام و از اصحاب پیامبر بوده که آرامگاهی متعلق به ایشان در قرن 11 زمان صفویه و به دستور شیخ بهایی ساخته شده است. این بنا هم اکنون به آرامگاه و قبرستان عمومی در مشهد نیز تبدیل گردیده که مکانی محترم و محلی برای زیارت می باشد. معماری آرامگاه این زاهد در یک بنای 8 ضلعی در وسط باغ قرار گرفته و بر روی آن گنبدی فیروزه ای رنگ به ارتفاع 18 متر تعبیه شده که از داخل با نقاشی های زرکوب تزئین شده است. آرامگاه خواجه ربیع یکی از معروف ترین جاهای دیدنی مشهد می باشد.

 • آدرس آرامگاه خواجه ربیع: بلوار خواجه ربیع، انتهای بلوار خواجه ربیع
 • ساعت بازدید: همه روزه و به صورت 24 ساعته
 • هزینه ورودی: ندارد

آدرس آرامگاه خواجه ربیع روی نقشه

آرامگاه خواجه ربیع از جاهای دیدنی مشهد
آرامگاه خواجه ربیع از جاهای دیدنی مشهد

آرامگاه خواجه مراد؛ تفرجگاه کمتر شنیده شده

آرامگاه خواجه مراد در سمت جنوب جاده فریمان و بر بلندی های مشرف بر رشته کوه بینالود قرار گرفته است. این آرامگاه برای مسافران کمتر شناخته شده است اما اهالی مشهد به دلیل آب و هوای خوب و امکانات رفاهی این مجموعه معمولا آخر هفته های خود را جوار این آرامگاه می گذرانند. خواجه مراد لقب حاج محمد علی درویش است و این آرامگاه برای ایشان بنا شده است.

 • آدرس آرامگاه خواجه مراد: ۱۴ کیلومتری جنوب شرقی مشهد، در سمت جنوب جاده فریمان
 • ساعت بازدید: همه روزه و به صورت 24 ساعته
 • هزینه ورودی: فقط هزینه پارکینگ دریافت می شود.

آدرس آرامگاه خواجه مراد روی نقشه

تصویری از محوطه آرامگاه خواجه مراد از مکان های مذهبی مشهد

آرامگاه امام زاده یحیی؛ میامی مشهد

آرامگاه امام زاده یحیی در نزدیکی روستایی به نام میامی واقع شده است. به  دلیل وجود این آرامگاه و احداث امکانات رفاهی میامی مشهد هم اکنون تبدیل به تفرجگاهی دیدنی شده است. این منطقه یکی جاهای دیدنی مشهد و جزئی از دهستان میامی محسوب می شود. گردشگران زیادی برای تفریح و گردش به میامی می روند امکانات زیادی رفاهی منطقه مانند اجاره سوییت، شهربازی و پارک در این منطقه وجود دارد.

 • آدرس: جاده مشهد سرخس، بعد از پلیس‌راه به‌سمت میامی
 • ساعت بازدید: همه روزه و به صورت 24 ساعته
 • هزینه ورودی: ندارد

آدرس آرامگاه امام زاده یحیی روی نقشه

آرامگاه امام زاده یحیی از مکان های مذهبی مشهد

آرامگاه امام زاده یاسر و ناصر؛ زیارتگاهی در طرقبه

آرامگاه امام زاده یاسر و ناصر که دو فرزند امام موسی بن جعفر هستند در منطقه طرقبه مشهد واقع شده است. این مکان برای مناجات، نماز و زیارت بسیار مناسب است و تمامی امکانات رفاهی مورد نیاز گردشگران را فراهم کرده است. این مکان به عنوان دومین زیارتگاه مشهد شناخته می شود و دسترسی به آن نیز بسیار راحت است.

 • آدرس آرامگاه امام زاده یاسر و ناصر: منطقه طرقبه، بلوار امام رضا، امام رضا 34
 • ساعت بازدید: همه روزه و به صورت 24 ساعته
 • هزینه ورودی: ندارد

آدرس آرامگاه یاسر و ناصر روی نقشه

آرامگاه امام زاده یاسر و ناصر از مکان های مذهبی مشهد

مسجد گوهرشاد؛ از مکان های دیدنی داخل حرم

مسجد گوهرشاد مشهد یکی از مقاصد گردشگری، زیارتی و از جمله جاهای دیدنی مشهد است که در مجاورت حرم امام رضا (ع) واقع شده است. علاوه بر ارزش معنوی، ارزش تاریخی این اثر اهمیت آن را دو چندان کرده است. این مسجد علاوه بر جنبه تاریخی و مذهبی دارای امکانات مختلفی همچون کتابخانه، موزه، حوزه علمیه و. . . است که در اطراف آن واقع شده است.

 • آدرس مسجد گوهرشاد: ضلع جنوبی حرم مطهر رضوی
 • ساعت بازدید: بدون محدودیت
 • هزینه ورودی: ندارد

آدرس مسجد گوهرشاد روی نقشه

نوشته های مشابه
مسجد گوهرشاد از جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم
مسجد گوهرشاد از جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم

مسجد بالاسر؛ قدیمی ترین مکان تاریخی در حرم امام رضا

این مسجد جزو قدیمی ترین بناهای حوزه حرم امام رضا است. برای اینکه از مسجد بالاسر بازدید کنید باید از خادم های حرم کمک بگیرید. مسجد بالاسر در فاصله کمی از مقبره اصلی امام رضا قرار داشته و پس از بازسازی های صورت گرفته یکی از دیوارهای این مسجد برداشته شده تا برای زیارت کننده ها فضای بیشتری وجود داشته باشد. به همین علت ممکن است تغییرات ظاهری زیادی داشته باشد.  مسجد بالاسر در قرن پنجم و در دوره غزنویان ساخته شده و تعدادی آثار تاریخی در این مسجد قابل مشاهده است.

 • آدرس: حرم امام رضا، غرب بقعه منوره امام رضا
 • ساعت بازدید: بدون محدودیت
 • هزینه بازدید: رایگان
مسجد بالاسر از مکان های مذهبی و تاریخی مشهد در حرم

مسجد 72 تن؛ از جاهای دیدنی مشهد اطراف حرم

این مسجد از جاهای دیدنی مشهد و از بناهای دوره میرزا شاهرخ است. مسجد 72 تن را با عنوان مسجد شاه نیز می شناسند. این بنا شامل بقعه‌ای با گنبد دوپوش، دو مناره و یک ایوان می‌شود و به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. با بازدید از این مسجد می توانید از شگفتی های معماری دوره تیموریان لذت ببرید.

 • آدرس مسجد 72 تن: محله سرشور، خیابان خسروی، ابتدای بازار بزرگ و در مجاورت ضلع جنوب غربی حرم 
 • ساعت بازدید: همه روزه و به صورت 24 ساعته
 • هزینه ورودی: ندارد

آدرس مسجد 72 تن روی نقشه

مسجد 72تن از مکان های مذهبی مشهد نزدیک حرم

آرامگاه شیخ بهایی؛ دانشمند نامدار ایران

آرامگاه شیخ بهایی، ادیب و دانشمند ایرانی در داخل حرم و در جوار امام رضا قرار داشته و هم اکنون به یکی از جاهای دیدنی مشهد تبدیل شده است. بعد از رواق امام خمینی، مزار این دانشمند ایرانی با پوششی سنگی و آینه کاری های بسیار زیبا قرار دارد. کتیبه‌هایی روی دیوار آرامگاه شیخ بهایی مشهد نصب شده و تاریخ مرگ و تولد شیخ بهایی را روی آن نوشته است.

 • آدرس آرامگاه شیخ بهایی: حرم امام رضا، ضلع شمالی صحن امام خمینی 
 • ساعت بازدید: همه روزه و به صورت 24 ساعته
 • هزینه ورودی: ندارد
مقبره شیخ بهایی در صحن امام خمینی از مکان های تاریخی مشهد

آرامگاه پیر پالاندوز؛ مقبره شیخ کفاش

این بنای تاریخی مربوط به شیخ محمد مقتدی کارندهی است که در مجاورت حرم، ضلع شرقی آن قرار گرفته است. این مقبره دارای درگاه ورودی، چندین رواق، صحن و فضای اصلی است که با کاشی کاری و نقاشی های بسیار زیبا طراحی شده اند. همچنین مقبره پیر پالاندوز دارای ایوان گچی می باشد که به رنگ حوض مرمری مقبره است و در کنار هم فضای بسیار زیبایی برای عکاسی به شمار می رود. سرویس بهداشتی و صندلی چرخدار از امکاناتی هستند که در این مقبره قرار داده شده اند.

 • آدرس آرامگاه پیر پالان دوز: خیابان نواب صفوی، ضلع شرقی حرم امام رضا
 • ساعت بازدید: بدون محدودیت
 • هزینه ورودی: ندارد

آدرس آرامگاه پیر پالاندوز روی نقشه

آرامگاه پیرپالاندوز از جاهای دیدنی و مذهبی مشهد

آرامگاه خواجه اباصلت؛ زیارت و سیاحت

آرامگاه خواجه اباصلت از جاهای دیدنی مشهد به‌ شمار می‌رود و مدفن یکی از نزدیک‌ترین یاران امام رضا (ع) است. این آرامگاه در جاده مشهد به فریمان قرار داشته و دسترسی راحتی دارد. در این مجموعه و اطراف آرامگاه امکاناتی مانند رستوران، چایخانه، خدمات رفاهی، … وجود دارد که شرایط مناسبی را برای گردشگران فراهم می‌کند. مقبره بسیاری از بزرگان و نامداران نیز در جوار آرامگاه خواجه اباصلت قرار دارد و امکان بازدید از آن ها برای شما فراهم است.

 • آدرس آرامگاه خواجه اباصلت: جاده مشهد به فریمان در فاصله ۱۲ کیلومتری جنوب شرقی شهر مشهد، نرسیده به بهشت رضا
 • ساعت بازدید: همه روزه و به صورت 24 ساعته
 • هزینه ورودی: ندارد

آدرس آرامگاه خواجه اباصلت روی نقشه

آرامگاه خواجه اباصلت از مکان های مذهبی مشهد

کلیسای مسروپ مقدس؛ یادگار ارمنی های مشهد

کلیسای مسروپ مقدس را اهالی مشهد به نام کلیسای ده دی می شناسند. این کلیسا سال ۱۳۸۴ در فهرست آثار تاریخی فرهنگی کشور ثبت شده است. کلیسای ده دی را می توان اصلی ترین کلیسای مشهد به شمار آورد که از نظر جلوه های بصری و معماری نیز بسیار دیدنی است. در حال حاضر امکان بازدید از این کلیسا برای عموم مردم امکان پذیر نمی باشد، لذا ساعت بازدید و هزینه ورودی آن نوشته نشده است.

 • آدرس کلیسای مسروپ مقدس: میدان ده دی، ابتدای خیابان جانبازان

آدرس کلیسای مسروپ مقدس روی نقشه

کلیسای مسروپ مقدس از جاهای دیدنی مشهد

گنبد سبز مشهد؛ از جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم

گنبد سبز از جاهای دیدنی مشهد و آثار دوره صفوی می باشد که در سال 1036 احداث شده است. علت نامگذاری این بنا کاشی کاری های سبزرنگ این سازه 8 ضلعی می باشد و مقبره عارف بزرگ شیخ محمد مومن عارف استرآبادی در این محل قرار دارد همچنین کتیبه ای به خط ثلث از زمان شاه عباس دوم نیز به این بنا اهدا شده است. گنبد سبز در سال 1356 به عنوان اثر ملی ایران به ثبت رسیده است.

 • آدرس گنبد سبز مشهد: خیابان امام خمینی (ارگ)، خیابان آخوند خراسانی، میدان گنبد سبز
 • ساعت بازدید: 8 الی 12
 • هزینه ورودی: ندارد

آدرس گنبد سبز مشهد روی نقشه

گنبد سبز مشهد از جاهای دیدنی نزدیک حرم

گنبد خشتی مشهد؛ آرامگاهی تاریخی

گنبد خشتی یکی از جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم است که در واقع  آرامگاه سلطان محمد از نوه های امام موسی بن جعفر (ع) قلمداد شده است. این بناری تاریخی معماری شبیه به دوره تیموری دارد و شامل فضای زیر گنبد به صورت چهار شاه نشین و هشت ورودی است. برای بازدید از این مکان تاریخی ساعت و زمان مشخصی وجود ندارد اما می توایند در روز و ساعات متعارف از آن بازدید کنید.

 • آدرس گنبد خشتی مشهد: بلوار طبرسی، بعد از میدان طبرسی، کوچه گنبد خشتی
 • ساعت بازدید: 24 ساعته و به صورت همه روزه
 • هزینه ورودی: ندارد

آدرس گنبد خشتی مشهد روی نقشه

گنبد خشتی از مکان های مذهبی و تاریخی مشهد

جاهای دیدنی مشهد: مکان های تاریخی

علاوه بر مکان های مذهبی مشهد، تعداد زیادی از بناهای تاریخی و مکان های دیدنی که از گذشته به یادگار رسیده است را می توانید در گوشه و کنار شهر پیدا کنید. در ادامه فهرست کاملی از جاهای تاریخی مشهد را همراه آدرس، ساعت بازدید و مقدار هزینه ورودی مشاهده می نمایید.

آرامگاه فردوسی یکی از زیباترین جاهای دیدنی مشهد

انصاف نیست به زبان پارسی سخن بگویید ولی از زادگاه و آرامگاه فردوسی بزرگ دیدن نکرده باشید. آرامگاه فردوسی مشهد یکی از پرطرفدارترین جاهای دیدنی مشهد است که در باغی باصفا و چشم نواز در فاصله 20 کیلومتری شمال مشهد قرار دارد. اگر به این مکان دیدنی سفر کردید بازدید از موزه ها و گالری های اطراف آرامگاه را از دست ندهید. استاد شجریان، خسرو آواز ایران، نیز در شهر توس و در جوار آرامگاه فردوسی قرار دارد.

 • آدرس آرامگاه فردوسی: مشهد، شهر توس، انتهای بلوار بهارستان
 • ساعت بازدید: شش ماه اول سال 9 الی 17 / شش ماه دوم سال 9 الی 16
 • هزینه ورودی: دارد

آدرس آرامگاه فردوسی رو نقشه

آرامگاه فردوسی از جاهای دیدنی مشهد

بقعه هارونیه؛ از جاهای دیدنی پر رمز و راز مشهد

بقعه هارونیه یکی از جاهای دیدنی مشهد که رمز و راز زیادی در پشت پرده داستان خود دارد. بسیاری از سفرنامه ها و نوشته های مختلف بررسی شده است و در هیچ کدام دلیل مشخصی برای ساخت این مکان تاریخی پیدا نشده است. آنچه میان مردم بومی و روایت های عوام وجود دارد این است که این مکان تاریخی زندان هارون بوده و حتی زندان امام رضا شناخته می شود. البته بازدید از آن خالی از لطف نیست و حتی می توانید یادبود امام محمد غزالی از عرفای سده پنجم و ششم هجری را در بقعه هارونیه مشاهده نمایید.

 • آدرس بقعه هارونیه: جاده مشهد – قوچان، سه راه فردوسی، حاشیه بلوار شاهنامه، نرسیده به آرامگاه فردوسی
 • ساعت کاری: 8 الی 18
 • هزینه ورودی: دارد

آدرس بقعه هارونیه روی نقشه

بقعه هارونیه از جاهای تاریخی مشهد

آرامگاه نادرشاه افشار از قدیمی ترین جاهای دیدنی مشهد

قوام السلطنه در سال 1296 استخوان های نادرشاه را از تهران به مشهد منتقل کرد و در محل یکی از مقبره هایی که نادرشاه در زمان حیات برای خود برگزیده بود قرارداد؛ در سال 1335 انجمن آثار ملی ایران تصمیم گرفت آرامگاهی در شان نادرشاه برای وی بنا کند که در سال 1342 به پایان رسید. این مجموعه از جاهای دیدنی مشهد، متعلق به سازمان میراث فرهنگی خراسان است که 2 تالار از آثار تاریخی را در بر دارد. شما می توانید از تمام این مجموعه بازدید کنید و لذت ببرید.  

 • آدرس باغ موزه نادری: حرم مطهر، بلوار شیرازی، تقاطع بلوار شیراز و بلوار بهجت (چهارراه شهدا)، باغ نادری
 • ساعت کاری: همه روزه 8:00 الی 17:00
 • هزینه ورودی: دارد

آدرس باغ موزه نادری روی نقشه

آرامگاه نادر شاه افشار از جاهای دیدنی مشهد

مدرسه میرزا جعفر؛ معماری تاریخی

مدرسه میرزا جعفر را می توان از جاهای دیدنی مشهد در حرم امام رضا به شمار آورد اما این مدرسه پس از افزایش ساختمان‌های جدید به آن، در حال حاضر به عنوان دانشگاه علوم اسلامی رضوی فعالیت می کند. تاریخچه ساخت آن به زمان عهد صفوی و همت دو برادر به نام های میرزا محمدطاهر مشهور به وزیرخان و میرزا محمدجعفر مشهور به سروقد، باز می گردد. از شگفتی های این مکان دیدنی می توان به گچ ‌بری‌های زیبای در ورودی مدرسه و ایوان شمالی مدرسه اشاره نمود.

 • آدرس:  داخل حرم امام رضا، صحن انقلاب (ضلع شمالی حرم)
 • ساعت بازدید: ساعات آموزشی و اداری
 • هزینه ورودی: ندارد
مدرسه میرزا جعفر از مکان های تاریخی مشهد در حرم

خانه ملک مشهد؛ میراثی فرهنگی

خانه ملک مشهد از دیگر جاهای دیدنی مشهد و موقوفات حاج حسین ملک در خیابان امام خمینی می باشد که در حال حاضر در دست میراث فرهنگی است و برای معرفی هنرهای ایرانی از آن استفاده می شود. قلمزنی، طراحی روی سنگ، سوزن دوزی، قالیبافی و. . . از هنرهای اصیل ایرانی می باشد که در این مکان در معرض بازدید، قرار دارد. در پشت این بنا حیاطی بزرگ به شکل باغ درآمده است که با باغچه های گل کاری شده به فضا طراوت و زیبایی می بخشد. همچنین در انتهای حیاط، حمامی تاریخی قرار دارد که دارای بینه، گرمخانه، سرویس بهداشتی، انبار چوب، نمازخانه، آتشدان و. . . می باشد که در حال بازسازی و قرار گرفتن برای بازدید عمومی است.

 • آدرس خانه ملک: ضلع‌ شرقی خیابان امام خمینی و مقابل ساختمان دارایی
 • ساعت کاری: همه روزه بجز ایام تعطیل و سوگواری
 • هزینه ورودی: ندارد

آدرس خانه ملک روی نقشه

خانه ملک از جاهای دیدنی و تاریخی مشهد

خانه داروغه مشهد؛ از جاهای دیدنی نزدیک حرم امام رضا

خانه داروغه مشهد از بناهای تاریخی و جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم است. این بنا به تازگی بازسازی شده و هم اکنون آماده بازدید توسط بازدید کنندگان محترم می باشد. در این بنا شما ترکیبی جذاب از معماری روسی و ایرانی را مشاهده می کنید. خانه داروغه مانند سایر خانه های مجلل قدیمی دارای زمستان نشین و تابستان نشین، مطبخ، حیاط، حوض، باغچه، نانوایی اختصاصی، نخستین گرمابه اختصاصی در منزل و… است. در ایام بهار و زمانی که معمولا مسافر زیادی به سمت مشهد مقدس روانه می شود. این خانه با گل کاری ها، گذاشتن تخت و موزه ای موقت خود را برای میزبانی مهیا می کند.

 • آدرس خانه داروغه: محله قبر میر، خیابان نواب صفوی، کوچه داروغه
 • ساعت کاری: 8:00 الی 19:00
 • هزینه ورودی: دارد
خانه تاریخی داروغه از جاهای دیدنی مشهد

خانه توکلی؛ سفر به دوره قاجار

خانه توکلی یکی از جاهای دیدنی مشهد است که از دوره قاجار به یادگار مانده است. حیاط زیبای این خانه و معماری سنتی باعث شده است با بازدید از آن به دوره قاجار سفر کنید. این خانه تاریخی که در نزدیکی حرم امام رضا واقع شده چندین سال پیش مرمت شده است و علاقه مندان می توانند برای بازدید از آن به خیابان نواب صفوی بروند.

 • آدرس خانه توکلی: خیابان نواب صفوی،‌ صفوی 7
 • ساعت کاری: 8 الی 15 / 16 الی 20
 • هزینه ورودی: دارد
خانه توکلی از جاهای دیدنی مشهد

خانه تاریخی پیشه وران؛ معماری سنتی در عصر پهلوی

خانه تاریخی پیشه وران یکی از خانه های تاریخی و جاهای دیدنی مشهد است که چند باری بازسازی شده و در حال حاضر دربا آن برای بازدیدکنندگان باز است. قدمت این خانه به اواخر دوره قاجار و پهلوی اول بر می گردد و در چیدمان داخلی آن می توانید سبک زندگی و وسایل آن دوره را مشاهده نمایید. خانه تاریخی پیشه وران در سال 1384 به عنوان آثار تاریخی به ثبت رسیده است.

 • آدرس خانه پیشه وران: خیابان آخوند خراسانی ۵، کوچه سه شهیدی
خانه تاریخی پیشه وران از مکان های تاریخی مشهد

خانه کوزه کنانی مشهد؛ تماشای معماری قجری

خانه کوزه کنانی یکی از جاهای دیدنی مشهد بوده که به حرم نیز نزدیک است و به راحتی می توانید پس از زیارت سری به این خانه تاریخی بزنید. قدمت این خانه به دوران قاجار باز می گردد و محوطه داخلی آن در ابتدا ممکن است چشم گیر نباشد اما به راحتی می توان آثار معماری قجری را در گوشه کنار آن مشاهده کرد.

 • آدرس خانه کوزه کنانی: خیابان شیرازی، کوچه چهار باغ، کوچه پنجه، جنب حسینیه کویتی‌ها
خانه کوزه کنانی از مکان های تاریخی و جاهای دیدنی مشهد

خانه غفوری؛ یادگاری از قاجاریه

خانه غفوری مشهد یکی از خانه های تاریخی است که همچنان زندگی در قرن های گذشته را برای بازدید کنندگان تداعی می کند. بر خلاف بسیاری از اماکن تاریخی، خانه غفوری حتی با چندین بار مرمت تغییر زیادی نکرده و معماری آن کاملا تداعی کننده چندین قرن پیش است. این منزل تاریخی نیز در نزدیک حرم قرار دارد و به راحتی می توانید به آن دسترسی داشته باشید.

 • آدرس خانه غفوری: خیابان نواب صفوی، کوچه مسجد محمدیه، پلاک 85
 • ساعت بازدید: 8 الی 15
 • هزینه ورودی: ندارد
محوطه داخلی خانه غفوری از مکان های تاریخی مشهد

خانه امیری؛ بنایی تاریخی در نزدیکی حرم

یکی از جاهای دیدنی مشهد در اطراف حرم، خانه امیری است که علاقه مندان به بناهای تاریخی دوره قاجار می توانند از آن بازدید کنند. این خانه که در سال 1330 ساخته شده، جلوه پر زرق و برقی ندارد اما اثرات معماری اسلامی در آن به چشم می خورد. آقای عباس امیری که از بهترین معماران زمانه خود شناخته شده با کاشی‌کاری‌ها و آجرکاری‌های زیبا و برجسته، خانه امیری را به آیندگان هدیه داده است.

 • آدرس خانه امیری: خیابان نواب صفوی، نواب صفوی 9، پلاک 351
خانه امیری از مکان های تاریخی مشهد نزدیک حرم

فرهنگسرای بهشت؛ تلفیقی از آثار تاریخی و نمایشگاه های سنتی

فرهنگسرای بهشت از بناهای تاریخی مشهد بوده که هم اکنون در آن جشنواره های گوناگونی برگزار می شود. این فرهنگسرا در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و پیشینه آن به 80 سال پیش باز می گردد. این بنا متعلق به دوران پهلوی اول بوده که در آن دوره با نام مدرسه مستوفی ساخته شده است. با بازدید از این فرهنگسرا امکان مشاهده نمایشگاه ها و شرکت در کلاس های مختلف برای شما فراهم است.

 • آدرس فرهنگسرای بهشت: خیابان امام خمینی، خیابان جنت، فرهنگسرای بهشت
 • ساعت کاری: 8 الی 2:30
 • هزینه ورودی: ندارد

آدرس فرهنگسرای بهشت روی نقشه

فرهنگسرای بهشت از جاهای دیدنی مشهد

خانه رجایی؛ خانه سیاست مدار ساده زیست

خانه مسکونی شهید رجایی هم اکنون یکی از از خانه‌های تاریخی و جاهای دیدنی مشهد است و در محله سرشور مشهد قرار دارد. این خانه در چندین سال گذشته مورد استفاده زائرین و مسافران بوده و حالا یک اقامتگاه سنتی است. بهتر است انتظار جاذبه های گردشگری زیادی از این خانه نداشته باشید و برای آشنایی بیشتر با معماری دوره قاجار از آن بازدید کنید.

 • آدرس خانه رجایی: خیابان امام رضا، خیابان دانش غربی، سرشور 20
 • ساعت بازدید: همه روزه و به صورت 24 ساعته
 • هزینه ورودی: ندارد
خانه رجایی از مکان های تاریخی مشهد

خانه موسوی؛ معروف به خانه پریشانی

خانه موسوی یک بنای سنتی با قدمتی بیش از نیم قرن بوده که هم اکنون جزو جاهای دیدنی مشهد به شمار می رود. این خانه در اوایل دوره حکومت پهلوی ساخته شده و ظریف‌کاری‌های معماری آن زمان را به نمایش گذاشته است. اگر به بناهای تاریخی علاقه دارید، بازدید از این خانه کمی آسیب دیده اما شگفت انگیز را از دست ندهید.

 • آدرس خانه موسوی: تپل محله، نوغان 4، کوچه سردار
 • ساعت بازدید: 10 الی 17
 • هزینه ورودی: ندارد
خانه موسوی از مکان های تاریخی مشهد

هتل تاریخی پارس

هتل پارس یکی از مکان های تاریخی و از جاهای دیدنی مشهد است که در حال حاضر نیز با کاربری سابق خود فعالیت کرده و میزبان مسافران است. به همین جهت نمی توان از این هتل به عنوان یک مکان گردشگری بازدید کرد اما اگر به مشاهده فضای داخلی این هتل تاریخی علاقه دارید به چایی خانه سنتی آن بروید و از فضا دلچسب آن لذت ببرید. این هتل پس از شروع ساخت هتل های مدرن در شهرهای ایران، در مشهد نیز هتل پارس توسط یک معمار روس و به سبک هتل‌های مدرن غربی آن زمان ساخته شد و جزو قدیمی ترین هتل های ایران نیز محسوب می شود.

 • آدرس: روبه روی باغ ملی، خیابان امام خمینی 26

آدرس هتل تاریخی پارس روی نقشه

نمایی از ساختمان هتل تاریخی پارس در مشهد

مدرسه عباس قلی خان

یکی از جاهای دیدنی مشهد که کمتر شناخته شده مدرسه عباس قلی خان است. این مدرسه در حال حاضر جزو مدارس حوزه علمیه مشهد محسوب می شود و علاقه مندان به بناهای تاریخی می توانند از آن بازدید کنند. این مکان دیدنی در نزدیکی حرم قرار دارد و معماری آجری و کاشی کاری های زیبای آن برای گردشگران جذابیت زیادی خواهد داشت.

 • آدرس مدرسه عباس قلی خان: ابتدای خیابان نواب صفوی، مجاور حرم رضوی، در حاشیه زیرگذر
 • ساعت بازدید: ساعات اداری و آموزشی
 • هزینه ورودی: ندارد

آدرس مدرسه عباس قلی خان روی نقشه

مدرسه عباس قلی خان از مکان های دیدنی مشهد نزدیک حرم

بازار عباس قلی خان

عباس قلی خان یکی از حاکمان شهر مشهد بوده است که علاوه بر مدرسه یادگارهای دیگری مانند بازاری به نام خود به جا گذاشته است. در واقع این بازار در گذشته به کاروان سرای عزیزالله اف شهرت داشته و طبق برخی از روایت ها بیش از نیم قرن قدمت دارد.این مکان تاریخی نیز بازسازی شده و هم اکنون نیز به عنوان بازار فروش کالاهای دست دوم فعالیت دارد. با توجه به اینکه بازار عباس قلی خان در کوچه های اطراف حرم قرار داشته، دسترسی به آن با خودرو بسیار سخت است و بهتر است مسیر خود را به صورت پیاده دنبال نمایید.

 • آدرس: محله عیدگاه مشهد و خیابان نواب صفوی 1
 • ساعت کاری: روزهای عادی: 8:30 الی 19:30 / یکشنبه: 8:30 الی 12:30 / جمعه: 8:30 الی 14
بازار عباس قلی خان از مکان های تاریخی مشهد

مدرسه دو در

مدرسه دو در از دوران تیموری به جا مانده است و هم اکنون داخل حرم امام رضا و نزدیک مسجد گوهرشاد قرار دارد. مدرسه دو در یا با نام مدرسه بالا سر نیز شناخته می شود درعصر شاهرخ میرزا، توسط همسر گوهرشاد بیگم، ساخته شده است. هر دو در این مدرسه شبانه روز به روی زائران باز است و برنامه های فرهنگی گوناگونی نیز در آن اجرا می شود.

 • آدرس مدرسه دو در: جنوب غربی حرم مطهر امام رضا، ضلع شرقی صحن جمهوری اسلامی، مقابل مدرسه پریزاد
 • ساعت بازدید: همه روزه و به صورت 24 ساعته
 • هزینه ورودی: ندارد
مدرسه دو در از مکان های تاریخی مشهد

مدرسه پریزاد؛ یادگار ندیمه گوهرشاد خاتون

این مدرسه یکی دیگر از جاهای دیدنی مشهد بوده که به همت ندیمه گوهرشاد خاتون و با باقی مصالح این مسجد ساخته شده است. این مدرسه در ابتدا خارج از حرم بود، اما با گسترش حرم این مدرسه نیز داخل حریم قرار گرفته و در نزدیکی مسجد گوهرشاد قرار دارد. این بنا تا کنون دوبار بازسازی گردید. نخستین بازسازی آن در زمان شاه سلیمان صفوی انجام شده و بازسازی دیگر در عصر حاضر، مرمت و بازسازی شد. در نتیجه بازسازی های انجام شده، آثار بسیار کمی از معماری و طراحی عهد تیموری در این بنا باقی مانده است.

 • آدرس مدرسه پریزاد: جنوب غربی حرم مطهر رضوی، باب‌الجواد، بست شیخ بها‌الدین، شمال غربی مسجد گوهرشاد
 • ساعت کاری: همه روزه و به صورت 24 ساعته
 • هزینه ورودی: ندارد  
مدرسه پریزاد از مکان های تاریخی مشهد

مصلای مشهد؛ حفظ خراسان در برابر هجوم ازبک ها

مصلای مشهد یکی دیگر از بناهای تاریخی و جاهای دیدنی مشهد بوده  که کمتر مورد توجه گردشگران و اهالی مشهد واقع شده است. قدمت این بنا به دوران حکومت شاه سلیمان صفوی می رسد. در حال حاضر کاربری جدیدی برای بنا در نظر گرفته شده و به یک مجموعه فرهنگی تبدیل شده است. علت ساخت این بنا به نا امنی شهر در زمان هجوم ازبک ها در اوایل حکومت صفوی، باز می گردد.

 • آدرس: بلوار مصلی، بین مصلی 4 و 6
 • ساعت بازدید: 8 الی 13:30
 • هزینه ورودی: ندارد
بنای تاریخی مصلا از مکان های تاریخی و جاهای دیدنی مشهد

محله چهارباغ مشهد؛ از خیابان های قدیمی در نزدیکی حرم

محله چهارباغ در مشهد به عنوان یکی از قدیمی ترین محله های شهر شناخته می شود. قدمت آن به دوره تیموری باز می گردد. 604 سال گذشته توسط شاهرخ تیموری دستور ساخت باغی زیبا داده شد که محلی برای تفرج و تفریح حاکم و اطرافیان آن باشد. پس از گذشت سال ها در این محله افراد عیان نشین منزل های خاص خود را بنا کردند و اکنون با گشت و گذار در کوچه های این محله بناهای تاریخی متعددی را مشاهده کرد.

 • آدرس: بین خیابان شیرازی و شهید اندرزگو در نزدیکی حرم
محله چهارباغ از مکان های تاریخی مشهد

خانه فردوسی در روستای تاریخی پاژ

روستایی تاریخی با قدمتی کهن به نام پاژ در نزدیکی مشهد قرار دارد که طبق برخی از روایت ها محل زندگی فردوسی نامدار بوده است. آثار تاریخی در این روستا و اطلاعات به دست آمده نشان می دهد قدمت این روستا به دوران نخست اسلام باز می‌گردد. اگر به بازدید از این روستا علاقه مند هستید بهتر است برنامه بازدید از روستا را محدود به روز کنید تا مشکلی برای مسیر برگشت نداشته باشید. در این روستا امکانات رفاهی و اقامتی هم وجود ندارد.

 • آدرس: 15 کیلومتری شمال مشهد، تقاطع جاده کارده
 • فاصله زمانی از مشهد: حدود 30 دقیقه

آدرس روستای پاژ روی نقشه

خانه فردوسی در روستای تاریخی از جاهای دیدنی مشهد

باغ خونی؛ افسانه یا واقعیت؟

باغ خونی یکی از آثار باقی مانده از دوران قاجار است که در نزدیکی حرم قرار دارد. این باغ در ردیف جاهای دیدنی مشهد و جزو آثار ملی ایران قرار می گیرد. زمان ساخت باغ خونی به سال 1248 باز می گردد و در ابتدا ملک شخصی به نام حاج محمد حسن بوده است. در گذر سال ها این باغ تحت تاثیر تغییرات سیاسی و جنگ ها به مخروبه تبدیل شده بود. اما مورد بازسازی قرار گرفت و هم اکنون مقصد مناسبی برای گردش و تفریح است. وجهه تسمیه باغ خونی بنا بر برخی از روایت ها به واژه پهلوی باغ چشمه ( باغ خین ) و طبق دیگر افسانه ها به دفن شدن روس ها در این باغ باز میگردد.

 • آدرس: نزدیک بازار امام رضا و 17 شهریور، خیابان عنصری؛ عنصری 9
 • ساعت بازدید: ۹ تا ۱۷:۳۰
 • هزینه بازدید: ندارد

آدرس باغ خونی روی نقشه

ورودی باغ خونی از مکان های تاریخی و جاهای دیدنی مشهد

مسجد ازغد؛ با قدمتی 1260 ساله

مسجد ازغد یکی از مکان های تاریخی در روستایی به همین نام است. مسجد تاریخی ازغد که در زمان تیموریان بنا شده که قدمت حدود ۱۲۶۰ سال دارد. همچنین حمام تاریخی و گورستان چند صد ساله آن از دیگر مکان های دیدنی آن محسوب می شود. علاوه بر گشت و گذار در طرقبه توصیه می شود از این روستا نیز بازدید کنید. این مسجد در سال ۸۳۳ (ه.ق) توسط فرد نیکوکاری به نام خواجه علی ازقدی بنا گردیده است. این بنا که از مکان های تاریخی مشهد به شمار می رود، در ابتدا مقبره ای بوده که با گذشت زمان به مسجد تبدیل گردیده است.

 • آدرس: 20 کیلومتری طرقبه، پس از خیابان حصار گلستان، جاده ازغند، روستای ازغد
 • هزینه ورودی: ندارد

آدرس مسجد ازغد روی نقشه

مسجد تاریخی ازغد از مکان های دیدنی نزدیک مشهد

بوستان کمر مقبولا؛ باغ سنگی کمتر شنیده شده در طرقبه

بوستان سنگی کمر مقبولا در سه کیلومتری شمال شهر طرقبه و یک کیلومتری دره داغستان واقع شده و نقش‌هایی کم نظیری مانند  شکار، ابزار اولیه، گاومیش و دیگر حیوانات، علائم نمادین، برگزاری مراسم، بزهای کوهی به‌همراه علامت‌های نمادین از قبیل گردونه خورشید روی سنگ ‌نگاره‌های بوستان سنگی کمر مقبولا حک شده‌اند. این تصاویر از قدمت بسیار بالایی برخوردارند و نشان‌ دهنده حضور طولانی مدت گذشتگان در این منطقه هستند. توجه نمایید که در صورت بازدید از این سنگ نگاره ها خدشه ای به آن ها وارد نشود.

 • آدرس: طرقبه، دو راهی روستایی طرقدر به سمت بوستان سنگی
 • ساعت بازدید: بدون محدودیت
 • هزینه ورودی: ندارد

آدرس بوستان کمر مقبولا روی نقشه

بوستان سنگی کمر مقبولا از مکان های تاریخی مشهد

جاهای دیدنی مشهد: مکان های تفریحی

مشهد به عنوان دومین کلان شهر ایران تفریحات و سرگرمی های ویژه ای برای مجاوران و زائران خود در نظر گرفته است. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با جاهای دیدنی مشهد که با رفتن به آن ها می توانید تفریحات ویژه ای داشته باشید آشنا کنیم.

پارک های آبی مشهد؛ رتبه 1 خاورمیانه

پارک های آبی مشهد را می توان جزو جذاب ترین جاهای دیدنی مشهد محسوب کرد. اگر به تفریح های هیجان انگیز علاقه دارید، به پارک های آبی بروید تا همراه با دوستان خود تفریح کرده و یک خاطره به یاد ماندنی داشته باشید. مشهد با داشتن 3 پارک آبی شامل سرزمین موج های آبی، موج های خروشان و پارک ساحلی آفتاب رتبه 1 خاورمیانه را دارد. در ادامه می توانید لیست کامل پارک های آبی مشهد را با آدرس مشاهده نمایید. لازم به ذکر است که تمام پارک های آبی مشهد دارای سالن های مجزا برای بانوان و آقایان هستند.

سرزمین موج های آبی مشهد

سرزمین موج های آبی یکی از مجهزترین و معروف ترین پارک های آبی مشهد است. در این پارک آبی انواع سرسره های سرعتی و پیچشی، استخرهای متعدد، سونا و جکوزی، سرسره های مخصوص کودکان و ..برای تفریح تمام افراد در هر سن و سالی قرار داده شده است. شما می توانید بلیط موج های آبی را به صورت حضوری یا اینترنتی از وبسایت رسمی مجموعه خریداری نمایید. امکاناتی مانند رستوران، فروشگاه وسایل مربوط به شنا و .. در این پارک آبی وجود دارد.

 • آدرس: بلوار اندیشه، نبش اندیشه 81 و 79  
 • شماره تماس: 05136008
 • فاصله از حرم با خودرو: 36 دقیقه

آدرس موج های آبی مشهد روی نقشه

سرزمین موج های خروشان مشهد

موج های خروشان بزرگترین مجموعه آبی سرپوشیده در دنیا یکی دیگر از پارک های آبی مشهد است که به نگین گردشگری این شهر معروف شده است. این پارک آبی با بیش از 63 سرسره هیجان انگیز با طرح های مدرن در 2 بخش بانوان و آقایان به طور همزمان فعالیت می کند. برای استفاده از این مجموعه می توانید به صورت حضوری یا اینترنتی بلیط تهیه کنید.ا مکاناتی مانند رستوران، فروشگاه وسایل مربوط به شنا و .. در این پارک آبی وجود دارد.

 • آدرس: بلوار وکیل آباد، ابتدای جاده شاندیز
 • شماره تماس: 05135144001
 • فاصله از حرم با خودرو: 43 دقیقه

آدرس سرزمین موج های خروشان روی نقشه

پارک ساحلی آفتاب مشهد

پارک ساحلی آفتاب یکی دیگر از پارک های آبی مشهد است که به عنوان بزرگترین پارک آبی طبقاتی خاورمیانه شناخته می شود. این مجموعه مانند دیگر پارک های آبی، سرسره های هیجان انگیز و اسخرهای متعددی دارد و دارای 3 مجموعه بانوان، آقایان و vip بوده که هر کدام با ویژگی هایی منحصر به فرد طراحی شده اند.

 • آدرس: انتهای بلوار خیام شمالی، میدان بهارستان، جنب الماس شرق
 • شماره تماس: 05137037
 • فاصله از حرم با خودرو: 23 دقیقه

آدرس پارک ساحلی آفتاب مشهد روی نقشه

شهربازی های مشهد؛ هیجان و سرگرمی

مشهد چندین شهربازی با تفریح ها و خدمات هیجان انگیز دارد. برخی از آن ها فقط برای کودکان و تعدادی دیگر نیز برای بزرگسالان مناسب هستند. اکثر این شهربازی ها در ایام نوروز و تابستان فعالیت دارند اما ممکن است در روزهای دیگر سال باز نباشند. لذا بهتر است قبل از رفتن به این مکان های دیدنی مشهد حتما اطلاعات فعالیت آن ها را چک نمایید. در ادامه به معرفی شهربازی های مشهد می پردازیم.

شهربازی پارک ملت

این شهربازی یکی از قدیمی ترین شهربازی های مشهد بوده و کامل ترین مجموعه های بازی و هیجانی را در خود جای داده است. همه می توانند در هر سنی از بازی های شهربازی پارک ملت لذت ببرند. علاوه بر بزرگترین چرخ و فلک خاورمیانه وسایل بازی دیگری مانند ترن هوایی، اسکای فلایر، اکسیت بورد و انواع وسایل بازی کودکان مانند استخر توپ، ماشین برقی و .. در این شهربازی قرار دارد. برای دسترسی به این شهربازی باید به پارک ملت بروید و از باجه های ورودی شهربازی به صورت حضوری بلیط تهیه کنید.

 • آدرس: بلوار وکیل آباد، بلوار امامت، داخل پارک ملت

آدرس شهربازی پارک ملت مشهد روی نقشه

شهربازی قهرمانان

شهربازی قهرمانان مشهد که نام دیگر آن شهربازی سرزمین خورشید و شهربازی سپاد بوده در بلوار خیام شمالی و در حاشیه میدان خیام وقع شده است. بازی های موجود در شهربازی قهرمانان مشهد برای تمام اعضای خانواده مناسب است. علاوه بر وسیله های هیجان انگیز مانند ترن هوایی از بازی های دیگری مانند VR کلوپ، بازی های کودک و کلوپ کودک هم می توانید بهره مند شوید.

 • آدرس: بلوار خیام شمالی و در حاشیه میدان خیام

آدرس شهربازی قهرمانان روی نقشه

شهربازی قهرمانان از مکان های تفریحی مشهد

شهربازی سرپوشیده سرزمین عجایب

شهربازی سرزمین عجایب مشهد، در طبقات آخر مجتمع تجاری الماس شرق مشهد قرار دارد و از جمله ویژگی های این شهربازی می توان به سرپوشیده بودن این شهربازی اشاره کرد که میتواند در چهار فصل سال خدمات آن مورد استفاده قرار بگیرد. امکانات شهربازی سرزمین عجایب شامل وسایل بازی برای کودکان، سینما 5 بعدی، بازی های هیجان انگیز برای بزرگسالان و .. است.

 • آدرس: بلوار خیام، میدان سپاد، طبقه سوم و چهارم مجتمع تجاری الماس شرق

آدرس شهربازی سرزمین عجایب روی نقشه

شهربازی سرپوشیده پروما

شهربازی پروما در مرکز خرید پروما و در طبقه سوم آن قرار گرفته است. این شهربازی انواع وسایل و دستگاه های بازی هیجان انگیز چون مینی بولینگ، استخر توپ، ایرهاکی، سرسره بادی، هواپیمای گردان، خانه شادی، سرعت نور، هواپیما، کشتی، ترامبولین، فانوس، ترن هوایی، یوروبانجی، ماشین شارژی و… فضایی بسیار شاد را برای افراد به وجود می آورد. در این شهربازی، علاوه بر وسایل بازی، تعداد زیادی بازی کامپیوتری هم ارائه شده است.

 • آدرس: بلوار فردوسی، میدان جانباز، طبقه آخر مجتمع تجاری پروما

آدرس شهربازی سرپوشیده پروما روی نقشه

شهربازی سرپوشیده پروما در مشهد

هلیوم پارک؛ از مکان های تفریحی پرطرفدار

هلیوم پارک را می توان جزو جاهای دیدنی جدید مشهد دانست که به سرعت طرفداران بسیاری را جذب کرده است. این مجموعه در بلوار جانباز و مجتمع مروارید گوهر نزدیک به مرکز خرید پروما واقع شده است. هلیوم پارک دو سالن مجزا برای بانوان و آقایان در طبقه 4 و 5 بوده و دارای بخش های ورزشی برای بازی های بسکتبال، والیبال، گلادیاتور، صخره نوردی، جامپینگ، ترامپولین و …. است. این پارک هیجان انگیز مشهد برای تمام سنین مناسب بوده و می توانید همراه با خانواده خود یک روز خاطره انگیز را در این مکان داشته باشید.

 • آدرس هلیوم پارک مشهد: جانباز 5 و 7 و در برج مروارید گوهرشاد
 • ساعت کاری: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10 الی 23 و در پنج شنبه و جمعه از ساعت 10 الی 24
 • هزینه ورودی: برای ورود و استفاده از وسایل باید هزینه پرداخت شود.

آدرس هلیوم پارک مشهد روی نقشه

هلیوم پارک از مکان های تفریحی مشهد

سایر شهربازی های سرپوشیده مشهد

در اکثر مرکز خرید بزرگ مشهد می توانید یک شهربازی سرپوشیده با بازی های هیجان انگیز پیدا کنید. آدرس این شهربازی ها در جدول زیر آورده شده است.

نام شهربازی
آدرس
فاصله از حرم با خودرو
شهربازی سرپوشیده معارفیپارکینگ شماره یک صحن جامع رضوی یا باب الجواد، مرکز نمایشگاه ها و همایش های آستان قدس رضوی
 
داخل پارکینگ حرم
شهربازی سرپوشیده وصالبلوار خیام شمالی جنب الماس شرق مجتمع وصال طبقه منفی یک21 دقیقه
شهربازی سرپوشیده هپی لندبلوار طبرسی، بین طبرسی 27 و 29، مجتمع تجاری و تفریحی آرمیتاژ، طبقه 3-4 دقیقه
شهربازی سرپوشیده اکسونمیدان بیت المقدس(فلکه آب)، خیابان 17 شهریور، میدان 17 شهریور، برج تجاری اکسون، طبقه 46 دقیقه
شهربازی سرپوشیده اکسیرقاسم آباد، چهارراه مخابرات،  مجتمع اکسیر، طبقه چهارم29 دقیقه
شهربازی سرپوشیده ویلاژ توریستابتدای جاده طرقبه، نبش امام رضا 8، مجتمع ویلاژتوریست40 دقیقه
شهربازی سرپوشیده لگوسیتیمیدان فردوسی، ابتدای بلوار جانباز، مجتمع کیان سنتر 2، طبقه 427 دقیقه
شهربازی سرپوشیده سرزمین بازی هاانتهای خیابان امام رضا، هسته مرکزی پایانه مسافربری، طبقه -۱10 دقیقه

باغ گیاه شناسی مشهد

 باغ گیاه شناسی از دیگر جاهای دیدنی مشهد، جلوه‌ای متفاوت و هیجان‌انگیز را پیش روی گردشگران قرار می‌دهد. در این پارک تفریحات زیادی مناسب تمام سنین را می توانید پیدا کنید. پارک ژوراسیک مشهد، باغ کروکودیل، پارک ماجراجویی کودک و نوجوان، برکه ماهیگیری، کلکسیون گیاهی، کافی شاپ و مجموعه رستوران از امکانات و خدمات این باغ به شمار می روند. با تفریح و گردش در باغ گیاهشناسی بازدید کنندگان با با کوله‌باری از سرگرمی و هیجان، بازمیگردند.

 • آدرس باغ گیاه شناسی مشهد: مشهد، بلوار جمهوری، حد فاصل چهارراه مقدم و پل غدیر
 • ساعت بازدید: 8:30 الی 23
 • هزینه ورودی: دارد

آدرس باغ گیاه شناسی مشهد روی نقشه

مجتمع برج برفی؛ از جدیدترین مراکز تفریحی مشهد

پارک برفی یا همان برج برفی  یکی دیگر از مراکز تجاری و تفریحی مشهد بوده که در خیابان جانباز احداث شده است. این برج یکی از بزرگترین و کامل ترین مجموعه های تفریحی مشهد است. در طبقه 2- این برج سالن بیلیارد و کافه و در طبقه 1- نیز واقعیت مجازی و اتاق فرار قرار دارد. همچنین یک سالن با برف مصنوعی وجود دارد و با ورود به این پارک برفی به شما لوازم مورد نیاز مثل لباس مخصوص، تیوپ و امکانات دیگر برای سر خوردن در این مجموعه برفی را می‌دهد. از دیگر امکانات پارک برفی مشهد می‌توان به پارکینگ، آسانسور، کافی شاپ، بوفه، دستگاه کارتخوان و رستوران و فست فود نیز اشاره نمود.

 • آدرس مجتمع برج برفی مشهد: بلوار جانباز، بین جانباز 1 و 3
 • ساعت بازدید: 8 الی 12 شب
 • تلفن تماس: 0513714
مجتمع برفی از مکان های تفریحی مشهد

مجتمع تفریحی کوهسر؛ از مکان های تفریحی سرپوشیده مشهد

مجتمع تفریحی کوهسر یکی از جاهای دیدنی مشهد همراه با مرکز خرید لوکس، مجموعه ها و سالن های بدنسازی، بولینگ و بیلیارد مجهز و یا انجام بازی های گروهی مانند لیزرتگ، اتاق فرار و پینت بال است که برای شما تفریح و لذت را رقم میزند. مجتمع تفریحی کوهسر، 5 طبقه دارد و جزو بام های مشهد نیز محسوب می شود. اگر به دنبال گذراندن ساعاتی بی نظیر و سرگرمی های خاص هستید، مجتمع کوهسر انتخاب خوبی خواهد بود.

 • آدرس: بین هاشمیه 60 و 62
 • ساعت بازدید: 7 الی 1:30 بامداد
 • هزینه ورودی: ورودی ندارد اما برای استفاده از سایر خدمات باید هزینه پرداخت نمایید.

آدرس مجتمع کوهسر روی نقشه

مجموعه تفریحی سپاد مشهد

مجموعه تجاری- گردشگری سپاد که در شمال شهر مشهد واقع‌ شده میزبان گردشگران داخلی و خارجی بسیاری است. این مجموعه به ‌عنوان مجهزترین منطقه گردشگری کشور شناخته ‌شده و امکانات آن باعث شده است که علاوه بر امکان خرید، فضای تفریحی برای بازدیدکنندگان نیز وجود داشته باشد. شهربازی قهرمانان و سرزمین عجایب نیز جزو مجتمع تفریحی سپاد محسوب می شوند اما در ادامه با سایر تفریحات این مجتمع آشنا می شویم.

باغ پرندگان

باغ پرندگان مشهد اولین و تنها باغ پرندگان در شرق کشور بوده که مجموعه ی بی نظیری از گونه های کمیاب آسیایی، آفریقایی و ایرانی را گردآوری نموده است. متاسفانه این باغ در سال 1402 به طور موقت تعطیل است. اما این باغ که جزو جذاب ترین جاهای دیدنی مشهد است  در مجتمع گردشگری و تجاری سپاد مشهد قرار دارد.

 • آدرس: انتهای بلوار خیام شمالی، جنب مجتمع تجاری الماس شرق، مجتمع گردشگری سپاد

آدرس باغ پرندگان مشهد روی نقشه

فضای سبز و آلاچیق های باغ پرندگان مشهد

تونل باد صبا

تونل باد صبا یک شبیه ساز سقوط آزاد و در واقع اولین و تنها تونل باد عمودی کشور است. این تونل برای همه گروه های سنی قابل استفاده است. کاربرد اصلی تونل باد  برای چتربازان و اهالی پرواز است اما در تونل باد صبای مشهد، افراد معمولی هم می توانند از این ورزش هیجان انگیز و مفرح لذت ببرند.

 • آدرس: میدان خیام، منطقه گردشگری سپاد، رو به روی مجتمع الماس شرق 
تونل باد صبا از جاهای تفریحی مشهد

آکواریوم شهردریایی مشهد

آکواریوم شهر دریایی مشهد با ماهی‌های رنگارنگ و محیطی زیبا، برای گردشگران طراحی شده است. این آکواریوم به لحاظ تعداد ماهی‌های آب شور و مخازن آبی، بزرگ‌ترین آکواریوم آب شور در ایران به حساب می‌آید. آکواریوم شهر دریایی یکی از جاهای دیدنی مشهد است که نباید فرصت یک بار بازدید از آن را به راحتی از دست داد.

 • آدرس: مجتمع تجاری الماس شرق، طبقه چهارم

آدرس آکواریوم شهر دریایی مشهد روی نقشه

ورودی آکواریوم شهردریایی مشهد

پارک علمی پروفسور بازیما

پروفسور بازیما یکی از جاهای دیدنی مشهد است که فرصت آشنایی با اندام ها و آناتومی بدن انسان و نحوه کارکرد آنها را برای کودکان و نوجوانان فراهم کرده است. البته بزرگترها ها نیز می توانند از بازدیدی این پارک لذت ببرند. در پروفسور بازیما می توانند مطالبی که در مدرسه و کتاب ها می آموزند را به صورت عملی امتحان کرده و خودشان به کشف پدیده های محیط خود بپردازند.

 • آدرس: میدان خیام، منطقه گردشگری سپاد، مجتمع خرید وصال، طبقه چهارم 

آدرس پارک علمی پروفسور بازیما روی نقشه

پارک علمی پروفسور بازیما از جاهای دیدنی مشهد

باغ وحش وکیل آباد مشهد

 باغ وحش وکیل آباد یکی از محبوب ترین جاهای دیدنی مشهد بوده که با گردآوری انواع و اقسام گونه های جانوری مختلف، تجربه متفاوتی در بازدید از مشهد را برای مسافران ایجاد کرده است. این باغ وحش مجاور پارک وکیل آباد قرار دارد و وجود امکانات مختلف و امکانات حمل و نقلی در نزدیکی آن، بازدید از این مکان دیدنی را آسان ساخته است. همچنین در نزدیکی این باغ وحش امکاناتی مانند رستوران ها و کافی شاپ هاتی متنوع را می توانید پیدا کنید.

 • آدرس باغ وحش وکیل آباد: انتهای بزرگراه وکیل آباد، جنب پارک وکیل آباد
 • ساعت کاری: همه روزه 9 و جمعه ها 8 الی غروب آفتاب
 • هزینه بازدید: دارد

آدرس باغ وحش وکیل آباد روی نقشه

حیوانات باغ وکیل آباد مشهد

چالیدره؛ تفریحات هیجان انگیز در مشهد

چالیدره مشهد یک مجموعه گردشگری بوده که امکانات و تفریحاتی همچون قایق سواری، غواصی و پرش از ارتفاع را برای بازدید کنندگان فراهم کرده است. چالیدره را می توان یکی از هیجان انگیزترین جاهای دیدنی مشهد دانست که برای گردش به همراه خانواده نیز مکانی مناسب و دلپذیر است. طبیعت چشم نواز و دریاچه چالیدره، ساعاتی خوبی را برای گردشگران رقم میزند. اگر می خواهید تفریحاتی هیجان انگیز را با آرامشی روح نواز ترکیب کنید، چالیدره مشهد بهترین انتخاب شما خواهد بود.

 • آدرس چالیدره مشهد : شهرستان بینالود، بخش طرقبه، نغندر-طرقبه
 • ساعت بازدید: همه روزه 9 صبح الی 12 شب
 • هزینه ورودی: ورودی رایگان است اما برای استفاده از امکانات مجموعه باید هزینه مجزایی پرداخت نمایید.

آدرس چالیدره روی نقشه

سد تفریحی چالیدره از جاهای دیدنی مشهد

مجموعه تفریحی و گردشگری پدیده شاندیز

مجموعه پدیده شاندیز یک مرکز بزرگ گردشگری است که برخی از بخش های آن افتتاح شده و مسافران می‌توانند از آن بازدید کنند. در این مجموعه یکی از بزرگترین مراکز خرید، امکانات رفاهی، خدماتی و تفریحی متعددی وجود دارد. شهربازی سرپوشیده، زمین پاتیناژ ( پیست اسکی روی یخ) ، پارک آبی، پارکینگ، نمایشگاه دائمی گل و گیاه و .. از بخش های این مجموعه هستند. همچنین رستوران معروف پدیده شاندیز با فضایی کم نظیر و کیفیتی بسیار بالا در این مکان قرار دارد. برای رفتن به این منطقه می توانید از تاکسی های تلفنی یا اینترنتی، وسایل حمل و نقل عمومی و خودرو شخصی خود استفاده کنید.

 • آدرس: مشهد، شاندیز، میدان شهدا، بلوار میرزا جواد آقای تهرانی، مرکز بزرگ گردشگری و خرید پدیده شاندیز
 • زمان بازدید: 10 صبح تا 12 شب
 • هزینه ورودی: ندارد

آدرس پدیده شاندیز روی نقشه

مجتمع پدیده از مکان های تفریحی مشهد

پاتیناژ مشهد

سالن پاتیناژ مشهد یکی از بهترین پیست های اسکی روی یخ ایران محسوب می شود. این پیست در مجموعه گردشگری پدیده قرار دارد و جزو بهترین جاهای دیدنی مشهد برای تجربه یک تفریح هیجان انگیز است. تمام افراد در هر محدوده سنی می توانند به سالن پاتیناژ بروند. در این سالن امکان تجربه سایر رشته‌های ورزشی مرتبط با یخ مانند هاکی، اسکیت کوتاه، اسکیت سرعتی، هاکی کرلینگ و… وجود دارد. نگران امکانات رفاهی هم نباشید، در مجموعه پدیده هر چیزی که نیاز داشته باشید در دسترس شما قرار دارد.

 • آدرس: شهر شاندیز، بلوار دانش ‌سرا، بلوک پنجم مرکز توریستی پدیده شاندیز
 • ساعت کاری: همه‌روزه از ساعت 10 الی 22
 • شماره تماس:  051388882020   
 • هزینه ورودی: دارد

آدرس پاتیناژ مشهد روی نقشه

کارالند؛ از مکان های تفریحی مشهد برای کودکان

کارالند مکانی تفریحی و آموزشی برای کودکان 3 تا 12 سال می باشد که البته به نظر بزرگسالان نیز بسیار جالب خواهد آمد. این مکان از علمی ترین و جذاب ترین جاهای دیدنی مشهد برای کودکان است که در مجتمع آرمیتاژ مشهد قرار دارد. این شهر کوچک توسط کودکان اداره می شود و کودک شما می تواند در قالب یک بازی مهیج وارد شغل و حرفه مورد علاقه خود شود. شما می توانید از این طریق با شخصیت کودک خود آشنا شوید و در آینده برای انتخاب شغل مناسب راهنمایی های لازم را داشته باشید.

 • آدرس کارالند مشهد: مشهد، بلوار وکیل آباد، بلوار هفت تیر، حد فاصل هفت تیر 5 و 7،برج آرمیتاژ گلشن
 • ساعت بازدید: 10 الی 23
 • هزینه ورودی: برای بزرگسالان و کودکان متغییر است.

آدرس کارالند روی نقشه

کارالند از مکان های تفریحی مشهد برای کودکان

فرودگاه تفریحی گلبهار

فرودگاه تفریحی گلبهار در نزدیکی مشهد و در حومه شهر گلبهار قرار دارد. در این فرودگاه خصوصی که یکی از جاهای دیدنی مشهد محسوب می شود، اردوهای علمی و آموزشی برگزار می‌شود و پرواز برای عموم آزاد است. اگر در سفر خود به مشهد می خواهید تفریحی هیجان انگیز را تجربه کنید به این فرودگاه بروید. فرودگاه گلبهار در واقع خدمات پروازهای تفریحی را به تمامی افراد ارائه می‌دهد. مدت زمان این پروازها 10 دقیقه بوده و ورود خانم های باردار و افراد دارای بیماری قبلی ممنوع است.

آدرس: 35 کیلومتری شمال غرب مشهد، حومه گلبهار

آدرس فرودگاه تفریحی گلبهار روی نقشه

فرودگاه تفریحی گلبهار در نزدیکی مشهد

اماکن فرهنگی گردشگری مشهد

سالن های سینما و نمایش را می توان در تمام شهر پیدا کرد اما اگر علاقه مند به تماشای فیلم های روی پرده هستید، مشهد دارای بهترین سالن های سینما است که تمامی فیلم ها را به بهترین کیفیت به نمایش می گذارد.

 • سینما هویزه: خیابان دانشگاه، نبش چهارراه گلستان
 • سینما آفریقا: ضلع جنوب غربی میدان شریعتی (میدان تقی آباد)
 • سینما اطلس: بزرگراه کلانتری، میدان حافظ، طبقه چهارم بازار بزرگ اطلس
 • پردیس سینمایی ویلاژتوریست: بلوار امام رضا، بین شهرهای مشهد و طرقبه
 • سینما سیمرغ مشهد: شهرک غرب (قاسم آباد)، ضلع شمالی میدان مادر
 • سینما آرمیتاژ: مشهد، نبش هفت تیر هشت، خیابان گلشن
 • سینما پیروزی: بلوار پیروزی، حدفاصل میدان حر و چهار راه کوثر

پارک ها از مهم ترین جاذبه های دیدنی مشهد!

مشهد پارک های زیادی دارد و هرکدام ویژگی های مخصوص خود را دارند. اگر علاقه دارید کاملا رایگان در مشهد تفریح کنید به پارک های معرفی شده بروید و از امکانات آن ها لذت ببرید.

پارک کوهسنگی مشهد

کوهسنگی مشهد یکی از جاهای دیدنی مشهد و نزدیک حرم است و در آن امکانات رفاهی و تفریحی متنوعی برای رفاه گردشگران وجود دارد. از امکانات رفاهی و تفریحی این پارک می‌توان به رستوران‌ها، کافه‌ها، سالن آمفی ‌تئاتر، زمین‌های ورزشی، موزه و ..اشاره کرد. علاوه بر خدمات رفاهی کوهسنگی باغ‌های ورزشی، باغ سنگی، زمین بازی کودکان، کتابخانه موزه بزرگ خراسان، فرهنگ ‌سرای کودک و آینده و فروشگاه صنایع ‌دستی گنجینه نیز برای بازدیدکنندگان احداث شده است. پارک کوهسنگی مشهد سه ورودی از خیابان اصلی کوهسنگی، بلوار کلانتری و درب قسمت شمالی دارد.

 • آدرس پارک کوهسنگی: مشهد، بلوار کلانتری، انتهای خیابان کوهسنگی

آدرس پارک کوهسنگی روی نقشه

کوهسنگی از پارک های مشهد در پاییز

پارک وکیل آباد مشهد

پارک جنگلی وکیل آباد که در گذشته به نام میر طراز یا باغ وکیل آباد شهرت داشته در سال 1348 توسط مالک آن، جناب آقای حسین ملک به صورت رسمی وقف شهرداری شده است. این پارک 70 هکتار وسعت دارد و با کف سازی معابر، ایجاد آب نما، برق کشی، ساخت اقامتگاه، وسایل بازی کودکان، کافه رستوران، باغ وحش و. . . به یکی از جاذبه های دیدنی مشهد تبدیل گشته است. طبیعت این پارک خاص و منحصر به فرد است که شبیه یک باغ جنگلی سرسبز می باشد که سنت و مدرنیته را در هم آمیخته است. این پارک شامل امکاناتی مانند پارکینگ، بوفه، سینما 6 بعدی، وسایل تفریحی، آلاچیق و ..می شود.

 • آدرس پارک وکیل آباد: انتهای بلوار وکیل آباد، مجاور کوهستان پارک

آدرس پارک وکیل آباد مشهد روی نقشه  

رودخانه پارک وکیل آباد از جاهای دیدنی مشهد

پارک ملت مشهد

اگر فقط یکبار هم به مشهد سفر کرده باشید حتما چرخ و فلک بزرگ پارک ملت مشهد را حتی از دور دیده اید. این پارک در سال 1343 خورشیدی در دوره سلطنت محمدرضا شاه پهلوی افتتاح شده است. مجموعه پارک ملت 30 هزار متر مربع وسعت دارد که با 35 هزار درخت بلند قامت خود به زیبایی و تمیزی شهر کمک بسزایی کرده است. در پارک ملت کتابخانه، سالن تئاتر نیز وجود داشته و جشنواره های متعددی در آن برگزار می شود. در چندین سال گذشته، قسمت مخصوص بانوان در داخل پارک احداث شده که دارای امکاناتی مانند زمین های ورزشی و امکانات تفریحی است.

 • آدرس پارک ملت: مشهد، بلوار وکیل آباد، بلوار امامت، مقابل امامت 8

آدرس پارک ملت روی نقشه

پارک ملی چهل بازه مشهد

پارک ملی چهل بازه یکی از جاهای دیدنی مشهد بوده که با مساحتی به وسعت 400 هکتار به یکی از مهمترین و بزرگترین فضاهای سبز مشهد تبدیل شده است. پارک ملی چهل بازه دارای رودخانه ای با همین نام است که یکی از زیباترین و مفرح ترین المان های مشهد محسوب می شود. البته بخش های مختلفی از این پارک هنوز افتتاح نشده اما رودخانه، فرهنگسرا، کافی شاپ، رستوران و امکانات دیگری در اختیار استفاده عموم است.

 • ادرس پارک ملی چهل بازه: مشهد، حاشیه بزرگراه امام علی

آدرس پارک ملی چهل بازه روی نقشه

پارک ملی چهل بازه از جاهای دیدنی مشهد

پارک خورشید مشهد

این پارک که جز بهترین جاهای دیدنی مشهد محسوب می شود با نام های بام هاشمیه یا بام مشهد نیز شناخته می شود. پارک خورشید مشهد مساحتی 400 هکتاری دارد و در سال 1386 ساخت آن آغاز گردید. اگر به دنبال آرامشی همراه با چشم اندازی زیبا از مشهد هستید بازدید از این پارک را از دست ندهید. از امکانات دیگر این پارک می توان به وجود آلاچیق، زمین بازی کودکان، زمین فوتبال و والیبال، دارا بودن فست فود و کافی شاپ و. . . اشاره کرد.

 • آدرس پارک خورشید مشهد: بلوار وکیل آباد، بلوار هاشمیه، هاشمیه 91

آدرس پارک خورشید روی نقشه

پارک خورشید از مکان های تفریحی و جاهای دیدنی مشهد

پارک پردیس قائم مشهد

پارک پردیس قائم جزو مکان های دیدنی مشهد است که برای کمپینگ نیز استفاده می شود. محل قرار گیری این پارک در منطقه پل قائم یا خیابان توس است و همین باعث شده است مورد توجه زیادی قرار نگیرد اما در این پارک می توان به امکاناتی مانند زمین بازی و ورزشی، شطرنج و پینگ پنگ، دسترسی داشت.

 • آدرس پارک پردیس قائم: شهرک امام هادی، میدان شهید فهمیده

آدرس پارک پردیس قائم روی نقشه

پارک پردیس قائم از پارک های مشهد

پارک حجاب مشهد

پارک حجاب، اولین مجموعه مختص خانم ها در مشهد است. در این پارک علاوه بر امکاناتی مانند بوفه، پیست دوچرخه سواری و نمازخانه، جشنواره ها و مسابقات فرهنگی زیادی برگزار می شود. در ساعات آخر روز آقایان نیز می توانند وارد این مجموعه شوند و تمام اعضای خانواده کنار یکدیگر از فضا لذت ببرند.

 • آدرس پارک حجاب: بلوار خیام، بلوار هدایت

آدرس پارک حجاب مشهد روی نقشه

پارک حجاب از مکان های تفریحی مشهد برای بانوان

پارک ریحانه مشهد

پارک ریحانه یکی از دیگر پارک های مخصوص بانوان است و جزو جاهای دیدنی مشهد به شمار میرود. این مجموعه دارای امکاناتی مانند پیست اسکی، دوچرخه و پیست دوچرخه سواری، نمازخانه، سالن ورزشی، بوفه، کافه و…است. ورود دوربین و تلفن همراه به این مجموعه ممنوع است و باید وسایل خود را داخل کمدهای مخصوص قرار دهید. مراقب های داخل پارک و تمامی کارکنان خانم هستند و در این پارک می توانید بدون نگرانی تفریح و گردش کنید.

 • آدرس پارک ریحانه: انتهای بلوار جمهوری اسلامی
 • ساعت بازدید: 6:30 الی 20:30 / جمعه ها تعطیل است.

آدرس پارک ریحانه روی نقشه

پارک ریحانه از جاهای دیدنی مشهد برای بانوان

بوستان بسیج مشهد

بوستان بسیج یکی از پارک های بزرگ مشهد بوده که برای کمپینگ مسافران و زائران نیز مکان مناسبی است. این پارک بسیار  زیبا امکاناتی مشابه پارک های دیگر داشته و در منطقه گلشهر مشهد واقع شده است. از آنجایی که این پارک فاصله زیادی با حرم ندارد به راحتی میتوانید با خودرو شخصی یا وسایل حمل و نقل عمومی به آن دسترسی داشته باشید.

 • آدرس بوستان بسیج: حاشیه صد متری کمربندی فجر، بین پل فجر و تقاطع گلشهر

آدرس بوستان بسیج روی نقشه  

بوستان بسیج از جاهای دیدنی مشهد

باغ ملی مشهد

باغ ملی مشهد در مرکز شهر و در نزدیکی حرم قرار دارد. این باغ زیبا جزو قدیمی ترین جاهای دیدنی مشهد به شمار می رود و امکاناتی مانند وسایل بازی برای کودکان و تجهیزات ورزشی برای استفاده همه افراد در این باغ قرار دارد. باغ ملی مجاور بازار جنت مشهد است و خانه ملک نیز از جاهای تاریخی نزدیک به آن است.

 • آدرس باغ ملی: محله جنت، خیابان امام خمینی

آدرس باغ ملی روی نقشه

باغ ملی از مکان های دیدنی مشهد

پارک مینیاتوری مشهد

مشهد پارک های تفریحی زیادی دارد اما یکی از جذاب ترین آن ها پارک مینیاتوری است. دلیل نام گذاری این بوستان به عنوان پارک مینیاتوری این است که ماکت های جذاب از جاذبه های دیدنی سراسر کشور، ساخته شده و در آن به نمایش عموم گذاشته شده است. با ورود به این پارک می توانید زیبایی های کشور را مشاهده نمایید. از آثار تاریخی مینیاتوری این پارک می توان به تخت جمشید، پل خواجو، ایستگاه راه آهن مشهد، آرامگاه عطار و غیره اشاره کرد. امکانات این پارک شامل کافی شاپ و فروشگاه صنایع دستی می شود.

 • آدرس پارک مینیاتوری: الهیه، بلوار سجادیه، نبش سجادیه ۲۶

آدرس پارک مینیاتوری روی نقشه

پارک مینیاتوری از جاهای دیدنی مشهد

باغ گل ها در مشهد

باغ گل‌های مشهد یکی از زیبا ترین باغ‌ها و جاهای دیدنی مشهد است. در باغ گل‌های مشهد متناسب با هر فصل از سال گل‌ها و گیاهان چشم نوازی کاشته می شود. وسعت باغ گل‌های مشهد در حدود سه هکتار می باشد. علاوه بر فضای گل کاری شده و بسیار زیبا در این باغ امکانات دیگری مانند آبنما، محوطه مخصوص بازی کودکان، گلخانه آموزشی و برکه نیلوفر آبی، فراهم است.

 • آدرس باغ گل ها: مشهد، بلوار معلم، بین معلم ۷۱ و ۷۳، باغ گل‌های مشهد

آدرس باغ گل ها روی نقشه

گلهای رز در باغ گلها از جاهای دیدنی مشهد

کوه پارک مشهد

کوه پارک دارای چشم‌اندازهای زیبایی نظیر فضای جنگلی، چشمه‌های طبیعی، آبشارهای مصنوعی است. این مجموعه همچنین از امکانات پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری کوهستانی، کوه‌نوردی، کایت بازی، پارک مخصوص کودکان، سینمای ماشینی و رستوران‌های سیار برخوردار است. کوه پارک امکانات گردشگری مناسبی را در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌دهد. برخی از این امکانات در حال حاضر قابل استفاده هستند و برای شما یک روز به یاد ماندنی خواهند ساخت.

 • آدرس کوه پارک: کمربندی جنوبی، محله سرافرازان، بلوار شهید فکوری، خیابان دلاوران، خیابان نخل
کوه پارک از مکان های تفریحی در مشهد مقدس

پارک کوهشار یکی از جاهای دیدنی جدید مشهد

یکی از جدیدترین جاهای دیدنی مشهد، کوهشار است که بین مسافران نیز بسیار محبوب شده است. این مجموعه با چشم انداز بزرگترین آبشار مصنوعی ایران طراحی گردیده است و قطعا گردش در آن برای شما لذت بخش خواهد بود. در کوهشار امکانات رفاهی مناسبی برای گردشگران تدارک دیده شده است و وجود آبشار، حوضچه و چشم اندازهای زیبا، باعث می شود یک روز به یاد ماندنی داشته باشید.

 • آدرس کوهشار: حدفاصل بلوار نماز، کوشش و شهدای ارتش

آدرس کوهشار روی نقشه

پارک کوهشار از جاهای دیدنی جدید مشهد

پارک جنگلی طرق

پارک جنگلی طرق یا بوستان غدیر مشهد در ورودی در حاشیه جنوب غربی شهر واقع شده است. این پارک محلی مناسب برای زائران بوده و تمامی امکانات مورد نیاز آن ها فراهم شده است. علاوه بر طبیعت زیبا و گستردگی این پارک می توان به امکانات رفاهی مانند حمام، نانوایی، پارکینگ، ایستگاه نصب چادر، کانکس، دریاچه مصنوعی، رستوران، فروشگاه مواد غذایی و وسایل حمل و نقل عمومی به حرم از این پارک، اشاره نمود.

 • آدرس پارک جنگلی طرق: کنارگذر کلانتری

آدرس پارک جنگلی طرق روی نقشه

پارک جنگلی طرق از مکان های تفریحی مشهد

بوستان وحدت

بوستان وحدت یکی دیگر از پارک های نزدیک حرم بوده که طبیعتی زیبا و امکانات رفاهی گسترده ای دارد. امکانات فرهنگی این پارک شامل کتابخانه ای بزرگ،  تئاتر و سینماهای تابستانی و جشن ها و مراسم های مختلفی است که به مناسبت های مختلف در این پارک اجرا می شود. این پارک همچنین شامل امکانات ورزشی از جمله سکوی تنیس روی میز، شطرنج، زمین های ورزشی، زمین اسکیت و لوازم ورزشی است. شهربازی و قایق پارویی نیز از جمله تفریحات بوستان وحدت به شمار می آید.

آدرس بوستان وحدت: بلوار وحدت، خیابان ولایت

آدرس بوستان وحدت روی نقشه

دریاچه مصنوعی پارک وحدت از جاهای دیدنی مشهد

پارک میرزا کوچک خان

این پارک فاصله بسیار کمی با حرم دارد و جزو پارک های محبوب زائران است. در نزدیکی بازار رضا و خیابان 17 شهریور می توانید پارک میرزا کوچک خان را پیدا کنید. از امکاناتی این پارک می توان به استخر، تعدادی زمین مناسب برای ورزش، فضای بازی مخصوص کودکان، آلاچیق و غیره اشاره کرد. در برخی از مواقع سال مانند ایام عید در این پارک امکان برپایی چادر برای مسافران نیز وجود دارد.

 • آدرس: میدان 17 شهریور، خیابان شیخ طوسی

آدرس پارک میرزا کوچک خان روی نقشه

پارک میرزا کوچک خان از جاهای دیدنی نزدیک حرم

باغ رضوان

یکی از نزدیک ترین پارک های مشهد به حرم امام رضا باغ رضوان است. این پارک فضای سبز زیبایی دارد و از آن برای مراقب از کبوترهای حرم هم استفاده می شود. جالب است بدانید مقبره شیخ طبرسی در این باغ قرار داشته و در گذشته هم بخشی از باغ حمید بن قحطبه بوده است. امام رضا هنگام ورود به سناباد در این باغ سکونت کرده اند.

 • آدرس باغ رضوان: قسمت شمالی حرم امام رضا و بین ورودی شیخ طوسی و شیخ طبرسی

آدرس باغ رضوان روی نقشه

باغ رضوان از پارک های مشهد

پارک ارم

یکی از بزرگترین پارک های مشهد پارک ارم است. این پارک در منطقه گلشهر و بلوار شهید آوینی قرار دارد. پارک ارم دارای دریاچه، آب نما، ایستگاه کرایه دوچرخه، زمین فوتبال، باشگاه ورزشی و آلاچیق و محوطه بازی کودکان است. علاوه بر فضای داخلی و چشم اندازهای زیبای این پارک بخش ویژه ای برای بانوان هم دایر شده است. دسترسی به این پارک با حمل و نقل عمومی هم امکان پذیر است.

 • آدرس: گلشهر، بلوار شهید آوینی، خیابان پنج تن، پنج تن ۴۵، پارک ارم

آدرس پارک ارم مشهد روی نقشه

پارک ارم از جاهای دیدنی مشهد

بوستان وفا

اگر به خیابان پیروزی مشهد بروید بدون شک مجسمه ای بزرگ و زیبا را بر فراز بوستان وفا خواهید. این پارک با وسعت 20 هکتار جزء جاهای دیدنی مشهد محسوب می شود. بوستان وفا کوهستانی است. به این معنی که برای گردش در آن باید از پله ها و مسیرهای تعبیه شده بالا بروید. در بالای این پارک چشم اندازی بی نظیر از شهر پیش چشم شما خواهد بود. از امکانات پارک وفای مشهد می توان به پارکینگ، دریاچه و فضای ورزشی اشاره کرد.

 • آدرس: بلوار پیروزی و تقاطع پیروزی 41

آدرس بوستان وفا روی نقشه

پارک وفا از جاهای دیدنی مشهد

طبیعت گردی در جاهای دیدنی اطراف مشهد

علاوه بر جاهای دیدنی در شهر مشهد می توانید سری به جاذبه های شگفت انگیز اطراف شهر بزنید. جاذبه های اطراف مشهد به منظور تفریح و گردش نیم روزه مناسب هستند. توجه نمایید که برخی از این مکان های دیدنی در روزهای تعطیل و آخر هفته ها شلوغ هستند و بهتر است از وضعیت جاده ها نیز اطلاع داشته باشید. بسیاری از مسافران با طرقبه و شاندیز آشنایی دارند اما بازدید از سایر مکان ها مانند غار مغان، چشمه سبز گلمکان، هفت حوض مشهد، دره ارغوان، سد کارده و بسیاری از دیگر جاهای جذاب اطراف و حومه شهر، خالی از لطف نیست.

نام مکان دیدنی آدرس
شاندیز خیابان امام رضا، میدان ملک‌آباد، پل آزادی، ۱۸ کیلومتری بلوار وکیل‌آباد
طرقبه انتهای بلوار وکیل آباد، شهرستان طرقبه
روستای زشک۲۰ کیلومتری شهر مشهد و ۴ کیلومتری قله شیرباد
روستای خادر30 كیلومتری شمال غرب مشهد، نرسیده به شاندیز، سمت چپ، انتهای خیابان امام رضا
روستای ابرده4 کیلومتری جاده شاندیز
روستای کنگ19 کیلومتری غرب طرقبه
روستای جاغرق 21 کیلومتری شهر مشهد، طرقبه، روستای جاغرق
روستای اخلمد۱۷ کیلومتری جنوب غربی شهرستان چناران
چالیدرهجاده مشهد طرقبه و 2 کیلومتری روستای نغندر
دره آلجاده مشهد – کلات، امتداد روستای دره آل
روستای مغان30 جنوب غربی شهر مشهد، جاده خلج
روستای ازغد25 کیلومتری غرب مشهد و در 20 کیلومتری طرقبه
ییلاقات چنارانجاده مشهد چناران
آرامگاه خیامشهرستان نیشابور، شهرک خیام
آرامگاه شیخ احمد جامیشهرستان تربت جام، خیابان جامی، خیابان آرامگاه، مجاور پارک شیخ جام
کلات نادری 159کیلومتری شمال مشهد، جاده مشهد – کلات، شهرستان کلات

موزه ها از مهم ترین جاهای دیدنی مشهد

موزه ها همیشه طرفداران مخصوص خود را دارند و شهر مشهد نیز دارای مجموعه تماشایی از موزه های و آثار به جا مانده از تاریخ است. در ادامه می توانید فهرست موزه ها از بهترین جاهای دیدنی مشهد را مطالعه نمایید و در فرصتی مناسب برای بازدید از آن ها برنامه ریزی کنید.

موزه های آستان قدس؛ مجموعه کاملی از آثار تاریخی

موزه های آستان رضوی یک مجموعه بزرگ و ارزشمند متشکل از انواع هنر و صنایع دستی طی ده قرن گذشته است که در صحن کوثر حرم مطهر امام رضا قرار دارند. این مجموعه شامل موزه مرکزی، موزه فرش، موزه قرآن و نفایس بوده و از جاهای دیدنی مشهد به شمار می رود. مجموعه موزه‌های آستان قدس رضوی یکی از بزرگترین و غنی ترین مجموعه‌های حال حاضر در ایران است و مهمترین اشیا تاریخی را در خود جای داده است. توصیه می کنیم حتما علاوه بر دیگر زیارت، ساعاتی را نیز به بازدید از این موزه و جاهای دیدنی حرم امام رضا اختصاص دهید.

 • آدرس موزه های آستان قدس: حرم مطهر رضوی، صحن کوثر، ضلع شرقی
 • ساعت بازدید: روزهای عادی: 8 الی 18 / ایام نوروز و تابستان: 8 الی 8:45

آدرس موزه های آستان قدس روی نقشه

موزه بزرگ خراسان

موزه بزرگ خراسان در پارک کوهسنگی مشهد قرار دارد و در سال 1393 افتتاح شده است. این موزه در ساختمانی 12 طبقه و مدرن  بنا گردیده که در حال حاضر فقط 2 طبقه آن به موزه اختصاص دارد و بقیه طبقات به کارگاه های هنری، کتابخانه، آزمایشگاه، کارگاه های مرمت و. . . متعلق است. معماری خارجی موزه الهام گرفته از عمارت خورشیدی در کلات نادری می باشد. این موزه جزو جاهای دیدنی مشهد است و بازدید از آن به تمام افراد توصیه می شود.

 • آدرس موزه بزرگ خراسان: میدان جمهوری اسلامی (میدان تلویزیون)،  پارک کوهسنگی، در نزدیکی مسجد النبی
 • ساعت بازدید: 8 الی 14:30

آدرس موزه بزرگ خراسان روی نقشه

موزه بزرگ خراسان از جاهای دیدنی مشهد
موزه بزرگ خراسان از جاهای دیدنی مشهد

موزه مردم شناسی ( حمام قلی بیگ)

حمام مهدی قلی خان از نخستین حمام های عمومی مشهد است که به دوران صفویه تعلق دارد و از جاهای دیدنی مشهد می باشد. نقاشی های دیواری مختص حمام های سنتی نیز از بارزترین ویژگی های این بنا می باشد. در بخش دیگری از این بنا قهوه جوش ها، سماورهای قدیمی و قوری های سنتی به نمایش در آمده است. این موزه به حرم بسیار نزدیک بوده می توانید پس از زیارت و از داخل حرم به حمام تاریخی مهدی قلی بیگ بروید.

 • آدرس موزه مردم شناسی: در نزدیکی حرم امام رضا (ع) و خروجی ضلع غربی صحن جامع و در انتهای شهید اندرزگوی ۱۳
 • ساعت بازدید: شنبه تا چهارشنبه: 8 الی 12:30 / پنج شنبه: 8 الی 11:30 / روزهای تعطیل و جمعه: 8 الی 12

آدرس موزه مردم شناسی روی نقشه

موزه مردم شناسی از مکان های دیدنی مشهد نزدیک حرم

موزه مردم شناسی ( رباط ویرانی)

این موزه در ابتدا یک کاروانسرای بین راهی بوده که طبق بررسی های صورت گفته قدمت آن اواخر دوره تیموری یا اوایل دوره صفوی باز می گردد. این موزه یکی از مهم ترین موزه ها و جاهای دیدنی مشهد محسوب می شود و با بازدید از آن با مشاغل سنتی مانند فیروزه تراشی، هرکاره تراشی، جاروبافی، عطاری، حلاجی، زین سازی، گاری سازی، نعل ‏بندی، آهنگری، سنگ تراشی، مسگری، لحاف دوزی، حصیربافی و پوستین دوزی در خراسان آشنا خواهید شد.

 • آدرس: جاده مشهد به شاندیز، ۶ کیلومتری دو راهی طرقبه – شاندیز، ویرانی ۱۹‏
 • ساعت بازید: 8 الی 17

آدرس موزه مردم شناسی رباط ویرانی روی نقشه

موزه مردم شناسی رباط ویرانی از مکان های دیدنی مشهد

پارک موزه علوم زمین مشهد

این موزه در زمینی به وسعت 10 هزار مترمربع در سال 1397 افتتاح شده است. پارک موزه علوم زمین مشهد دارای پارک های تخصصی زمین شناسی، اکتشاف و معدن کاری می باشد و مجموعه ای نفیس از سنگ ها، کانی ها و فسیل ها را در معرض نمایش قرار می دهد. از بخش های جذاب دیگر این موزه می توان به آیتم های منظومه شمسی، ساعت آفتابی، معدن کاری و دایناسورها اشاره کرد.

 • آدرس پارک موزه علوم زمین: بلوار فکوری، حدفاصل فکوری 55 و 57
 • ساعت بازدید: 8 الی 14

آدرس پارک موزه علوم زمین روی نقشه

تصویری از اسکلت دایناسور در پارک موزه علوم زمین مشهد

موزه آیین های پهلوانی ( شه لافتی)

اگر به آیین های پهلوانی و ورزش های زورخانه ای علاقه دارید، می توانید سری به این موزه بزنید و از مجموعه کامل و دیدنی آن لذت ببرید. این موزه کمی به مشهد با فاصله داشته و چند روزی در هفته برای مراجعه بازدیدکنندگان فعالیت می کند. فردی به نام علی اکبر قاسمی به تنهایی برای ساخت این موزه تلاش کرده و از پیگیری های مستمر او در سال 1386 موزه بازگشایی شده است.

 • آدرس موزه آیین های پهلوانی: بلوار شاهنامه، جاده آرامگاه فردوسی، روستای چهاربرج
موزه آیین های پهلوانی در مشهد

موزه توس مشهد

موزه توس یکی از اصلی ترین موزه هایی است که به پاس احترام به ارزش های تاریخی و فرهنگی شهر توس و همچنین نمایش آثار کشف شده از این شهر بنا شده است. بنای موزه توس به سبک بناهای دوره هخامنشیان ساخته شده که بازدید کننده را به تماشای تاریخ کهن ایران باستان فرا می خواند. این موزه در مجموعه آرامگاهی فردوسی واقع در شهر تاریخی توس قرار گرفته و بازدید از آن شامل هزینه ورودی هم می شود.

 • آدرس: 20 کیلومتری مشهد، شهر توس، مجموعه آرامگاهی فردوسی

آدرس موزه توس روی نقشه

موزه توس در آرامگاه فردوسی از جاهای دیدنی مشهد

موزه نان؛ آشنایی با سرگذشت نان

شاید برایتان عجیب باشد که موزه ای برای نان وجود داشته باشد اما نان بخش مهمی از هر جامعه است که با بازدید از موزه نان مشهد با فرایند تولید نان در گذشته آشنا می شوید. این موزه معماری سنتی زیبایی دارد و در بخش های مختلف مانند فضای خاک، فضای آب و فضای آتش تاریخچه نان را نمایش می دهد.

 • آدرس موزه نان: سه‌راه فردوسی، کوچه شهید یزدی، داخل کارخانه گندم دشت
 • ساعت بازدید: 7 الی 14:30 / جمعه ها تعطیل است
موزه نان از جاهای دیدنی مشهد

موزه آب؛ از مکان های دیدنی مشهد

موزه آب مشهد توسط اداره آب منطقه ای خراسان تشکیل و به سرعت به عنوان یکی از جذاب ترین جاهای دیدنی مشهد شناخته شد. این موزه با هدف آشنایی بیشتر مردم با روش های حفظ و احیای آب توسط گذشتگان ایجاد شده است. در این موزه می توانید از سازه‌های آبی قدیمی استان نظیر سدها، قنات‌ها، آب انبارها، یخدان‌ها، پل‌بندها، شیوه‌ی آبیاری و ابزار و ادوات قدیمی و معاصر مرتبط با آب نظیر فنجان اندازه‌گیری آب، خمره‌های آب شرب، لوله‌های انتقال آب، پیمانه‌های آبی، وسایل شیب‌سنجی قنات و غیره دیدن کنید.

 • آدرس موزه آب: بلوار سازمان آب، داخل اداره آب منطقه ای خراسان
 • ساعت بازدید: 8 الی 14:30
فضای داخلی موزه آب از جاهای دیدنی مشهد

جاهای دیدنی مشهد: مراکز خرید و بازارگردی

مشهد مقدس مراکز خرید متنوعی دارد. از بازارهای قدیمی و ارزان قیمت گرفته تا پاساژهای لوکس و مدرن با برندهای محبوب خارجی که تنوع در این مراکز انتخاب را برای شما بسیار راحت می کند. در ادامه شما را با تعدادی از بهترین مراکز خرید مشهد و بهترین خیابان های مشهد برای بازارگردی آشنا خواهیم کرد.

مراکز خرید و بازارهای مشهد

بازار مرکزی مشهد

بازار بزرگ مرکزی یکی از مراکز خرید نسبتا قدیمی مشهد است که در نزدیکی حرم امام رضا قرار دارد. این بازار در 2 فاز احداث شده و فروشگاه های آن  به فروش کالای ارزان معروف هستند. در این بازار انواع و اقسام فروشگاه های پوشاک زنانه و مردانه، فروشگاه های نقره و زیور آلات، فروشگاه فروش انواع سوغات مشهد همچون زعفران و زرشک و انواع خشکبار، لوازم آرایشی و بهداشتی، فرش و چمدان، سجاده و انواع طرح و رنگ انگشتر های عقیق و فیروزه و… را خریداری کرد. همه روزه از ساعت 9 الی 22 می توانید از بازار مرکزی خرید کنید.

 • آدرس فاز 1: خیابان آیت الله بهجت و چهارراه شهدا
 • آدرس فاز 2: تقاطع بلوار آیت اله شیرازی و بهجت
فضای داخلی بازار مرکزی در مشهد

بازار گوهرشاد مشهد

در بازار گوهرشاد مشهد هر آنچه که احتیاج داشته باشید را می توانید پیدا کنید.  در طبقات این مجتمع تجاری، غرفه‌های بزرگی وجود دارد که شامل لوازم برقی، لوازم خانگی، پوشاک مردانه، زنانه و بچگانه، اسباب‌بازی، لوازم آرایشی و بهداشتی و صدها نوع کالای دیگر است. جالب است بدانید که این بازار بنایی تاریخی دارد و به این دلیل به گوهرشاد، معروف شده که جزو موقوفات گوهرشاد خاتون (همسر شاهرخ تیموری) بوده‌ است. روزه از ساعت 9 صبح تا 22:30 می توانید به بازار گوهرشاد بروید.

 • آدرس: خیابان سازمان آب، بالاتر از میدان راهنمایی، نرسیده به خیابان اسفندیانی
ورودی بازار گوهرشاد در مشهد نزدیک حرم

بازار خیام مشهد

بازار خیام مشهد که دارای بیش از 200 فروشگاه و غرفه است علاوه بر این که جزو مراکز خرید بزرگ مشهد به شمار می آید در ردیف جاهای دیدنی مشهد هم قرار دارد. انواع پوشاک زنانه و مردانه، انواع کیف و کفش، صنایع دستی مشهد لوازم آرایشی و بهداشتی، لوازم خانگی، لوازم صوتی و تصویری را می توان از فروشگاه های این بازار تهیه کرد. تنوع کالای به همراه قیمت های مناسب از دلایل شناخته شدن بازار خیام است. این بازار همه روزه از ساعت 8 صبح تا 11 شب باز است.

 • آدرس: خیام شمالی، میدان بهارستان، روبه‌روی الماس شرق
بازار بزرگ خیام از جاهای دیدنی مشهد

بازار سپاد مشهد

یکی دیگر از بازارهای بزرگی که در منطقه گردشگری سپاد قرار دارد، بازار بین المللی آن است که به بازار سپاد و بازار شهید کاوه هم شناخته می شود. این بازار در 3 فاز طراحی شده که از داخل مجموعه به یکدیگر راه دارند. غرفه های این بازار را پوشاک، ظروف لاکی، لوازم خانگی، کیف و کفش، سوغات مشهد و خراسان تشکیل می دهند. علاوه بر این انواع و اقسام کالا های داخلی و خارجی نیز در این بازار به فروش می رسند. بازار سپاد را می توان به عنوان یکی از جاهای دیدنی مشهد هم معرفی کرد.

 • آدرس: بلوار خیام شمالی، حدفاصل میدان سپاد و میدان بهارستان
بازار بزرگ بین المللی سپاد در مشهد

بازار فردوسی مشهد

بازار فردوسی با دو شعبه در فاصله کمی از یکدیگر و در انتهای سی متری طلاب قرار دارد. طبقه های هر دو شعبه به صورت اختصاصی به فروش اجناس مشابهی می پردازند. از کالاهایی که در بازار فردوسی می توانید بخرید می توان به پوشاک زمانه مردانه، کیف و کفش، شال و روسری و لباس کودک اشاره کرد. در شعبه یک این بازار سوغات و صنایع دستی هم به فروش می رسد.  ساعت کار پاساژ فردوسی مشهد همه روزه حتی جمعه ها از ساعت 10 صبح الی 22 است.

 • آدرس: انتهای سی متری طلاب، میدان مفتح
تصویری از نمای ساختمان بازار فردوسی 1 در مشهد

بازار اطلس مشهد

بازار اطلس مشهد از بزرگترین مراکز خرید و تفریح به شمار می آید. فروشگاه های لوازم خانگی و جهیزیه عروس از جمله فروشگاه های موجود در این پاساژ هستند. به علاوه این مجتمع دارای پردیس سینمایی بزرگ با 11 سالن، فودکورت و نگارخانه است.

 • ادرس بازار اطلس: مشهد، بلوار کوشش، میدان حافظ، خیابان حافظ، بازار بزرگ اطلس
 • لازم به ذکر است که بعضی از مغازه های بازار اطلس از ساعت 14 الی 16 عصر تعطیل هستند.

آدرس بازار اطلس رو نقشه

بازار بزرگ اطلس از مراکز خرید مهم مشهد

بازار رضا مشهد

بازار رضا گشت و گذاری متفاوت را پیش روی گردشگران قرار می دهد. این بازار سرپوشیده و قدیمی از معروف ترین بازارهای سنتی مشهد می باشد که در دو طبقه احداث شده است که در آنجا انواع سوغات مشهد به خصوص سنگ های زینتی، نقره جات و زعفران و خشکبار به چشم می خورد. همچنین در طبقه دوم آن کارگاه های کوچک صنایع دستی، طلاکاری، فیروزه تراشی، گلدوزی و انگشتر سازی ایجاد شده است.

 • ادرس بازار رضا: حرم مطهر رضوی – میدان بیت المقدس (فلکه آب) – خیابان سلیمان خاطر – بازار رضا مشهد

آدرس بازار رضا رو نقشه

بازار رضا مشهد از مراکز خرید نزدیک حرم

مجتمع تجاری زیست خاور مشهد

مجتمع تجاری زیست خاور در مرکز شهر قرار گرفته است و دسترسی به این مجموعه بسیار راحت می باشد. این مجتمع 4 طبقه و 698 واحد تجاری دارد و از مهم ترین جاهای دیدنی مشهد می باشد. زیست خاور تلفیقی زیبا از معماری ایرانی و مدرن با سقف ها و گچبری های بسیار زیبا می باشد. علاوه بر خرید انواع سوغات مشهد، پوشاک و زیورآلات نقره شما می توانید از مغازه های آنتیک فروشی این مجتمع نیز بازدید کنید و در صورت تمایل هدیه ای برای خود و یا اطرافیانتان تهیه نمایید.

 • آدرس زیست خاور: مشهد، حاشیه میدان تقی آباد (میدان شریعتی)

آدرس مجتمع تجاری زیست خاور رو نقشه

زیست خاور از مراکز خرید در مشهد

الماس شرق مشهد

الماس شرق از جمله جاهای دیدنی مشهد و مراکز خرید پرطرفدار است که با محوریت گردشگری و جذب توریست احداث شده است. الماس شرق دارای واحدهای تجاری، رستوران، کافی شاپ، پارکینگ طبقاتی و آب نمایی بسیار جذاب و معروف می باشد که توجه بسیاری از بازدید کنندگان را به خود جلب کرده است. مرکز خرید الماس شرق در 6 طبقه و به شکل الماس بنا شده است و محصولاتی مانند لوازم خانگی، ظروف کریستال، اقلام صوتی و تصویری، صنایع دستی، البسه، کیف و کفش و. . . عرضه می کند.

 • آدرس الماس شرق مشهد: بلوار ملک آباد، بلوار خیام، انتهای خیام شمالی

آدرس الماس شرق رو نقشه

نمای ساختمان مرکز خرید الماس شرق مشهد

مرکز خرید پروما مشهد

پروما از معروف ترین بازارهای مشهد است؛ پروما در واقع یک شرکت زنجیره ای با سابقه است که در استان های تهران، البرز، قزوین و اردبیل نیز شعبه دارد. شعبه مشهد این فروشگاه از سال 1383 در 25 هزار متر مربع زیربنا و 4 طبقه افتتاح شده است. هایپر مارکتی بزرگ در طبقه اول قرار دارد و در طبقات دیگر فروشگاه هایی برای ارائه سوغات مشهد، کافی شاپ، فست فود و مراکز خرید پوشاک و کیف و کفش می باشد. به علاوه سالن بیلیارد، سالن بولینگ از بخش های شهربازی سرپوشیده پروما مشهد هستند.

 • آدرس مرکز خرید پروما: بلوار فردوسی، میدان جانباز

آدرس مرکز خرید پروما رو نقشه

پروما از مراکز خرید مشهد

برج تجاری آرمیتاژ گلشن مشهد

برج تجاری آرمیتاژ از جدیدترین و لوکس ترین مراکز خرید مشهد می باشد که در برجی 34 طبقه قرار گرفته است. از مهم ترین بخش های گردشگری این برج می توان به فودکورت معروف آن، سینمای لوکس و مجهز، شهربازی کارالند، سالن های ورزشی، گالری های هنری، روف گاردن، کافی شاپ و مغازه ی برندهای معروف ایرانی و خارجی اشاره کرد.

آدرس برج تجاری آرمیتاژ گلشن: بلوار وکیل آباد، بلوار هفت تیر، حد فاصل هفت تیر 5 و 7

آدرس برج تجاری آرمیتاژ رو نقشه

برج تجاری آرمیتاژ از جاهای دیدنی مشهد
آرمیتاژ از جاهای دیدنی مشهد

مجتمع تجاری ویلاژ توریست مشهد

این مجتمع تجاری را می توان به عنوان یک مرکز تفریحی و از جاهای دیدنی مشهد به شمار آورد. علاوه فروش اجناس مختلف مانند پوشاک، کیف و کفش، لباس کودک، در ویلاژ توریست امکانات دیگری مانند سینما، رستوران، شهربازی، پارکینگ و روف گاردن هم فراهم شده است. همچنین امکانات دیگری مانند آسانسور نفربر، باربر و پانوراما، پله برقی، رمپ برقی، شعب بانک های مختلف، ماشین کودک، نمازخانه و صرافی نیز در ویلاژ توریست قرار دارد. این مجتمع در ابتدای جاده مشهد به طرقبه قرار دارد اما دسترسی به آن با حمل و نقل عمومی نیز امکان پذیر است. همه روزه از ساعت 9:30 الی 23 می توانید به این مجموعه بروید.

 • آدرس:4  کیلومتری جاده مشهد به سمت طرقبه، در خیابان امام رضا 8 
نمای ساختمان ویلاژ توریست از بازارهای مشهد
مجتمع ویلاژ توریست از جاهای دیدنی مشهد

مجتمع تجاری خورشید مشهد

این مجتمع تجاری یکی از مراکز خرید مهم در مشهد است که بیشتر به فروش لباس های مزونی و پوشاک زنانه شهرت دارد. البته در مجتمع خورشید فروشگاه ها و مغازه های بسیاری وجود دارند که به فروش انواع و اقسام کالا همچون انواع پوشاک زنانه و مردانه، انواع جواهرات و بدلیجات، عطر و… مشغول هستند. در این مرکز خرید امکاناتی مانند کافی شاپ و شهربازی برای کودکان فراهم شده است. این پاساژ علاوه ‌بر ارائه اجناس با کیفیت و متنوع، با قیمت‌گذاری منصفانه و مناسب شهرت کسب کرده است.

 • آدرس: حاشیه خیابان احمدآباد بین ابوذر غفاری و رضا
ورودی پاساژ خورشید از جاهای دیدنی مشهد

سایر مراکز خرید و بازارهای مشهد  

نام مرکز خریدآدرسساعت کاریاجناس
بازار سرشور مشهد  خیابان، اندرزگو، اندرزگوی ۱۴، خیابان خسروی نو، محله سرشو8 الی 20:00سوغات و صنایع دستی، کیف و کفش، پوشاک، پارچه، مواد غذایی و اقلام مصرفی
مجتمع تجاری شرق زیست  ضلع شمالی حرم امام رضا (ع)، حاشیه میدان طبرسی 10 الی 22سوغات عطر و ادکلن، آجیل و خشکبار، زرشک و زعفران، مانتو و روسری، ساعت و بدلیجات و انواع پارچه
بازار غدیر مشهد  چهارراه شهدا، جنب صحن الغدیر8 الی 22:30سوغات، پوشاک زنانه، مردانه و بچگانه، کیف، کفش، اسباب بازی، ساعت و بدلیجات
مرکز خرید آرمان  خیابان نواب صفوی9 الی 22سوغات، انواع پوشاک، لوازم خانگی، انواع سوغات و صنایع دستی، انواع لوازم آرایشی و بهداشتی، جواهرات
مرکز خرید کاسپین مد  حاشیه خیابان سجاد مشهد بین بزرگمهر و بهار8 الی 23پوشاک، کفش، لوازم آرایشی و جواهرات
مرکز خرید کیان سنتر  آدرس شعبه 1 : بلوار جانباز، تقاطع فرامز عباسی آدرس شعبه 2: خیابان جانباز رو به روی مجتمع کیان سنتر 28 الی 23کیف و کفش، عطر و ادکلن، لوازم کادویی و تزئینی، لوازم آرایشی و بهداشتی، لوازم آشپزخانه، دکوراسیون داخلی، زیورآلات و بدلیجات
مرکز خرید آلتون  بلوار دانشگاه، بین دانشگاه 22 و 23 لوازم آرایشی و بهداشتی، انواع پوشاک زنانه، انواع کیف و کفش
بازار امین مشهدابتدای خیابان نواب صفوی9 الی 21اسباب بازی، پتو، روفرشی، ظروف چینی، انواع پوشاک و خوراکی
بازار مولوی مشهد  بلوار مصلی، مصلی 7/18 الی 19لوازم آرایشی بهداشتی، سباب بازی، لوازم تحریر و وسایل خرازی
بازار روس ها (حکیم) مشهد  خیابان سعدی، خیابان امام خمینی، روبروی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی9 الی 22:30انواع کالاهای روسی چون انواع دوربین عکاسی و شکاری، اسباب بازی و سیسمونی، پوشاک مردانه و زنانه، کیف و کفش، پارچه، لوازم خانگی و لوازم آرایشی و بهداشتی
مرکز خرید وصال  بلوار خیام شمالی، بلوار بهارستان، جنب مجتمع الماس شرق9 الی 22پوشاک مردانه، کیف و کفش، لوازم آرایشی و بهداشتی، لوازم خانگی و کادویی
برج تجاری اکسون مشهد  میدان 17 شهریور، 35 متری دانش شرقی9 الی 22پوشاک زنانه و مردانه، کالاب خواب، سیسمونی نوزاد، بازار تخصصی مانتو، لوازم آرایشی و بهداشتی و کیف و کفش
مرکز خرید آسمان  میدان ۱۷ شهریور، مجتمع تجاری آسمان10 الی 23انواع پوشاک، کیف و کفش، سوغات، انواع جواهر آلات
بازار بعثت طرقبه  طرقبه، خیابان صاحب‌الزمان9 الی 22لواشک، قره قروت، سوغاتی و صنایع دستی
بازار قسطنطنیه احمدآباد  بلوار احمدآباد، بین سی متری رضا و ملاصدرا9 الی 23مانتو، شلوار، روسری، کفش، لباس مجلسی، لباس مردانه، کیف
مجتمع تجاری اداری سلمان  بلوار احمدآباد، خیابان راهنمایی، بین راهنمایی 17 و 199 الی 23پوشاک مردانه و زنانه، کیف و کفش، لوازم منزل، لباس کودک
مجتمع تجاری مروارید میدان جانباز، بلوار جانباز شمالی، بین جانباز ۵ و ۷10 الی 23انواع لوازم برقی و خانگی، بلور و کریستال، پارچه، عطر و ادکلن، کفش، سیسمونی نوزاد، لوازم‌التحریر، اسباب‌بازی و سوغات
برج آبان مشهدبلوار هاشمیه، نبش هاشمیه 610 الی 23انواع پوشاک برند و کالاهای مصرفی

معروف ترین خیابان های مشهد برای خرید

خیابان های اطراف حرم

خیابان های اطراف حرم معمولا برای خرید سوغات مشهد و اجناس ارزان مورد توجه اند. البته در برخی از پاساژ های اطراف حرم اجناس لوکس و گران قیمت هم پیدا می شود. به طور کلی اگر می خواهید در مشهد بازارگردی کنید، خیابان های اطراف حرم برای شروع انتخاب خوبی است. بسیاری از مراکز خرید در این خیابان ها امکانات مناسبی مانند شهربازی، فود کورت، رستوران و .. فراهم نموده اند. از خیابان های اطراف حرم برای بازارگردی می توان به خیابان خسروی، خیابان شیرازی و خیابان نواب صفوی اشاره کرد.

خیابان 17 شهریور مشهد

یکی از معروف ترین خیابان های مشهد برای خرید و بازارگردی که از جاهای دیدنی مشهد هم به شمار می آید، خیابان 17 شهریور و بازارهای متعدد آن است. این بازارها به فروش ارزان کالاها، مخصوصا پوشاک آن شهرت زیادی دارد. اگر می خواهید به یک منطقه رفته و هر آنچه نیاز دارید را تهیه کنید، خیابان 17 شهریور انتخاب خوبی خواهد بود. ساعت کاری بازارهای این منطقه از 9 صبح الی 23 است. در نظر داشته باشید که علاوه پاساژهایی در این منطقه قرار دارند که قیمت اجناس آن ها کمی  بیشتر از باقی بازارهاست.

 • آدرس: میدان شهریور تا خیابان حنایی
پاساز آکسون از مراکز خرید خیابان 17 شهریور

خیابان جنت مشهد

بازار جنت در خیابانی به همین نام واقع شده که دو طرف آن را مغازه ها و پاساژ های پوشاک تشکیل داده اند. اجناس و کالاهای این شامل پوشاک مردانه و زنانه است. بازار جنت از مراکز خرید نسبتا ارزان مشهد بوده، نه گرانی مراکز لوکس و برندهای مشهد را داشته و نه به میزان بازارهایی مانند بازار 17 شهریور مشهد ارزان است. ساعت کاری بازار جنت مشهد صبح ها ساعت 10 الی 14 و بعد از ظهرها 16 الی 22 می باشد. برای بازدید کامل از این بازار 3 ساعت از وقت خود را کنار بگذارید.

 • آدرس: حدفاصل میان بلوار امام خمینی و پاسداران و به موازات خیابان مدرس
خیابان جنت از جاهای دیدنی و خیابان های معروف مشهد برای بازارگردی

خیابان ایثار مشهد

خیابان ایثار یکی از  بهترین منطقه های مشهد برای خرید نواع مغازه های مانتو فروشی است. فروشگاه های خیابان ایثار انواع مانتوهای مجلسی، اداری و اسپرت را به مشتریان و بازدید کنندگان ارائه می دهد. در این بازار علاوه بر مانتو، می توانید شلوار و روسری های خود را نیز با ارزانترین قیمت خرید کنید. اگر قصد بازدید از این بازار را دارید، می بایست همه روزه از ساعت 9 تا 24 از این بازار دیدن فرمایید. همچنین 2 تا 3 ساعت زمان برای خرید از مغازه های این بازار نیاز دارید.

 • آدرس: بلوار طبرسی جنوبی، بین خیابان های اصلی مفتح و علیمردانی
خیابان ایثار مشهد

خیابان احمد آباد مشهد

علاوه بر پاساژهای این منطقه در حاشیه خیابان احمد آباد مشهد انواع فروشگاه های لوکس به چشم می خورد. برای خرید انواع لباس های زنانه و مردانه می توانید به خیابان احمد آباد بروید و بدون شک دست خالی بر نمی گردید. علاوه بر پوشاک در خیابان احمدآباد کیف، کفش، بدلیجات و عینک هم به فروش می رسد. توجه کنید که ممکن است اجناس فروشگاه های این خیابان قیمت بالایی داشته باشند. از ساعت 10 صبح تا نیمه شب می توانید به خیابان احمد آباد رفته و خرید کنید.

خیابان احمد آباد مشهد

خیابان راهنمایی مشهد

اگر به بلوار احمد سری زده باشید قطعا نام خیابان راهنمایی را هم خواهید دید. خیابان راهنمایی مشهد از آن خیابان های است که در تمام روزهای سال فعالیت دارد و فروشگاه های آن به فروش انواع پوشاک مردانه و زنانه، عطر و ادکلن،  زیورآلات و عینک مشغول هستند. البته که مانتو فروشی های این خیابان هم جز قدیمی ترین ها و بهترین ها هستند. اگر به دنبال جایی برا پیاده روی و خرید هستید، خیابان راهنمایی برای شما مناسب است اما نمی توان از فروشگاه های این خیابان انتظار قیمت منصافه داشت.

خیابان راهنمایی مشهد

خیابان امامت مشهد

فروشگاه های بلوار امامت میان اهالی مشهد بسیار شناخته شده اند. این بلوار در مجاورت پارک ملت مشهد است و شما در کنار خرید میتوانید به تفریح و گشت و گذار هم بپردازید. اجناس پاساژهای و مغازه های این منطقه بیشتر پوشاک است اما کالاهای متعدد دیگری هم در این خیابان به فروش می رسد.

فروشگاههای بزرگ این بلوار که در تمام سنین چه مردانه و چه زنانه اجناس با کیفیتی دارند اما از لحاظ قیمتی در سطح خیابان های 17 شهریور یا خیابان ایثار نیستند. در راستای این خیابان رستوران، فست فود و کافی شاپ های زیادی قرار دارد. برای دسترسی راحت به این خیابان کافی است سوار خط متروی 1 مشهد شده و در ایستگاه پارک ملت پیاده شوید.

خیابان سجاد مشهد

خیابان سجاد برای افرادی که به دنبال پوشاک لوکس هستند مناسب است. در امتداد این خیابان فروشگاه های محصولات برند را مشاهده خواهید کرد. اگر می خواهید برای خرید به این خیابان بروید نگران رستوران یا کافی شاپ نباشید. بهترین رستوران های مشهد را می توانید در راستای خیابان سجاد مشهد پیدا کنید. اجناس و کالاهایی که در این منطقه به فروش میرسد تنوع زیادی دارد اما از مهمترین آن ها می توان به پوشاک زنانه و مردانه، کیف و کفش اشاره کرد.

خیابان سجاد مشهد

خیابان صیاد شیرازی مشهد

در خیابان صیاد شیرازی مشهد چندین مرکز خرید به نام های یاقوت، زمرد، ستاسنتر و فیروزه قرار دارند. این مراکز خرید و فروشگاه های اطراف این خیابان به عنوان یکی دیگر از مراکر خرید لوکس و با قیمت هایی نسبتا بالا مشهد شناخته می شوند. برای دسترسی راحت به این خیابان کافی است سوار خط متروی 1 شده و در ایستگاه صیاد شیرازی پیاده شوید. در این مراکز خرید می توانید کافی شاپ و فود کورت هم پیدا کنید. بیشتر اجناسی که در خیابان صیاد شیرازی به فروش می رسد، شامل پوشاک، کیف و کفش، کالاهای چرم و .. می شود.

داخل پاساژ خیابان صیاد شیرازی مشهد

خیابان هفت تیر و هاشمیه مشهد

این دو خیابان ، در بلوار بزرگ وکیل آباد قرار دارند و مغازه ها و پاساژهای زیادی در این خیابان ها دایر شده که برای خرید پوشاک و کیف و کفش تنوع زیادی دارند. یکی از لاکچری ترین و مهمترین برج های تجاری اداری مشهد برج آرمیتاژ در بلوار هفت تیر مشهد قرار دارد. توجه کنید که فروشگاه های این دو خیابان اجناس لوکس و با قیمت های بالا دارند. دسترسی به این خیابان نیز با مترو امکان پذیر است. برای رفتن به خیابان هاشمیه در ایستگاه سید رضی خط 1 و برای رفتن به بلوار هفت تیر در ایستگاه هفت تیر خط 1 پیاده شوید.

مراکز خرید و بازار های مشهد برای خرید سوغاتی

 بخش مهمی از سفر به مشهد، خرید سوغات است و مراکز خرید متعددی در مشهد وجود دارد که بسته به بودجه، دسترسی به حرم و نیاز شما دسته‌بندی می‌شوند. برای خرید سوغات مشهد نیازی نیست خیلی از حرم فاصله بگیرید. بهترین مراکز خرید سوغات در اطراف حرم امام رضا قرار دارند و هر آنچه بخواهید را فراهم کرده اند. از زعفران و زرشک تا صنایع دستی را می توانید در این بازارها پیدا کنید. بازار رضا، بازار امین، مرکز خرید آرمان، مرکز خرید شرق زیست، بازار غدیر، مرکز خرید زیست خاور، بازار سرشور و مرکز خرید الماس شرق از بهترین مراکز خرید مشهد برای سوغات هستند.

مرکز خرید سوغات در اطراف حرم مشهد

بازارهای روزانه مشهد

بازارهای روزانه مشهد به قیمت پایین تر کالاهای آن نسبت به سایر مراکز خرید، از محبوبیت بسیاری برخوردارند. در این بازارهای روزانه ها بیشتر کالاهای ارزان یا دست دوم پیدا می شود. توصیه می شود زمانی برای مشاهده و خرید از جمعه بازار مشهد و بازار های محلی آن را کنار بگذارید.

جمعه بازار

در حال حاضر 6 جمعه بازار فعال و معروف در مشهد قرار دارد که مهم ترین آن ها برای خرید پوشاک و کالاهای مصرفی، بازار بزرگ پنجتن است. علاوه بر این می توان به جمعه بازار شترک، جمعه بازار خودرو، جمعه بازار پرنده، جمعه بازار موتور و دوچرخه، جمعه بازار قاسم آباد و در نهایت جمعه بازار کتاب مشهد اشاره کرد. بدون شک برخی از این بازارها در ردیف جاهای دیدنی مشهد قرار می گیرند. در ادامه می توانید آدرس هر کدام از این بازارها را مشاهده کنید. جمعه بازارهای مشهد از صبح ساعت 8 تا ساعاتی پس از غروب آفتاب فعالیت دارند.

 • آدرس جمعه بازار پنجتن مشهد:  محله پنجتن مشهد و بلوار پنجتن، پنجتن 45
 • آدرس جمعه بازار خودرو مشهد: قاسم آباد، بلوار مجیدیه، بازار بزرگ خودرو 
 • آدرس جمعه بازار شترک مشهد: بلوار طبرسی، در محل جمعه بازار شهید شوشتری 
 • آدرس جمعه بازار قاسم آباد مشهد: نزدیکی میدان مادر قاسم آباد
 • آدرس جمعه بازار موتور و دوچرخه مشهد: ترمینال مسافربری راه ابریشم در بلوار حر
 • آدرس جمعه بازار کتاب مشهد: سرتاسر بلوار مدرس
 • آدرس جمعه بازار پرنده مشهد: انتهای بلوار میامی، خیابان مهدی‌‎آباد، نرسیده به روستای کنویس
جمعه بازار مشهد

پنجشنبه بازار

پنجشنبه بازار مشهد یکی دیگر از پر رونق ترین بازارهای این شهر محسوب می شوند. تقریبا هر نوع کالایی را می توان در این بازارها پیدا کرد. اگر علاقه دارید به یکی از بهترین بازارهای روزانه مشهد بروید سری به پنجشنبه بازارها بزنید. همانند دیگر بازارهای روزانه ساعت فعالیت آن ها از صبح زود تا غروب آفتاب است.

 • پنجشنبه بازار جاهدشهر در بلوار مجیدیه، میدان نیایش، خیابان بوستان، کنار فضای سبز.
 • پنج ‌شنبه بازار آزادگان، بولوار سرافرازان، سرافرازان ۴۲،

جاهای دیدنی مشهد: شکم گردی

در ادامه به معرفی لیستی از بهترین رستوران های مشهد پرداخته و پیشنهاد می کنیم در سفر به این شهر، تجربه خوردن غذای لذیذ آنها را از دست ندهید.

رستوران ارم شاندیز

ارم یکی از قدیمی ترین رستوران های مشهد بوده که در سال ۱۳۶۲ شروع به کار کرد این رستوران دارای چندین بخش مانند فضای سنتی باز بوده و معروف ترین غذای این رستوران را کباب شیشلیک های آن تشکیل می دهد. در منوی رستوران ارم شاندیز انواع کباب و دیگر غذاهای سنتی هم قرار داده شده است.

 •  آدرس: مشهد شاندیز – خیابان امام رضا – نبش امام رضا ۲۹ – رستوران ارم شاندیز
 • ساعت کاری: 12 ظهر الی 16 عصر و از 20 الی 24

آدرس رستوران ارم شاندیز رو نقشه

رستوران ارم مشهد

رستوران پسران کریم

بهترین غذاخوری های مشهد در زمینه طبخ چلو گوشت و چلو ماهیچه می باشد. به طوری که بهترین چلو گوشت مشهد را در این محل می توانید تجربه کنید. رستوران پسران کریم در سال ۱۳۵۲ و در خیابان طالقانی شروع به کار و هم اکنون دارای سه شعبه می باشد. منوی رستوران پسران کریم شامل انواع چلو گوشت، چلو ماهیچه و دیگر غذاهای سنتی و ایرانی است.

 • آدرس شعبه ۱: بلوار سجاد – خیابان فرهاد – فرهاد ۲۲ – انتهای کوچه / آدرس روی نقشه
 • آدرس شعبه 2: خیابان دانشگاه – برج آلتون – رستوران پسران کریم / آدرس روی نقشه
 •  آدرس شعبه 3: بلوار خیام – انتهای خیابان خیام شمالی – مجتمع مروارید / آدرس روی نقشه
فضای داخلی رستوران پسران کریم در مشهد

رستوران رضایی

این رستوران سال ۱۳۶۶ در خیابان آبکوه مشهد شروع به کار نمود. این رستوران هم اکنون دارای چندین شعبه بوده و سابقه آن به بیش از ۵۰ سال می رسد. منوی رستوران رضایی شامل چلو ماهی قزل‌آلای سرخ‌شده، چلو کباب برگ مخصوص و انواع کباب، غذاهای سنتی و ایرانی است.

 •  آدرس شعبه ۱: بلوار احمدآباد – تقاطع کلاهدوز و خیابان آبکوه / آدرس روی نقشه
 • آدرس شعبه ۲: میدان آزادی مقابل پارک ملت خیابان آخوند خراسانی / آدرس روی نقشه
رستوران رضایی در مشهد

رستوران معین درباری

بیش از یک قرن سابقه در طبخ و سرو انواع غذاهای ایرانی دارد شهرت این رستوران به واسطه شیشلیک ها و کباب های مخصوص آن می باشد. منوی رستوران معین درباری شامل چلو کباب برگ ویژه قاجاری، چلو کباب وزیری، چلو ماهیچه، چلو کباب ویژه معین درباری و چلو کباب لقمه زعفرانی است. فضای رستوران معین درباری به گونه ای است که به عنوان یکی از جاهای دیدنی مشهد برای عکاسی معرفی می شود. پس رفتن به این رستوران را از دست ندهید.

 •  آدرس شعبه 1: میدان تلویزیون (میدان جمهوری اسلامی) – بزرگراه کلانتری – حاشیه شهرک نوفل لوشاتو / آدرس روی نقشه
 •  آدرس شعبه 2: شاندیز – خیابان امام رضا – حد فاصل خیابان امام رضای ۸ و ۱۰
فضای داخلی رستوران معین درباری در مشهد

رستوران مهستان شاندیز

در فضایی به مساحت ۲۰۰۰ متر و دو سالانه فضای باز و بسته انواع غذاهای ایرانی در آسمان می شود این رستوران در نزدیکی برج آرمیتاژ قرار گرفته است. منوی رستوران مهستان شاندیز شامل چلو شیشلیک مخصوص، چلو ماهیچه مخصوص، چلو گوشت مخصوص، چلو برگ مخصوص شاندیز و دیگر انواع کباب است.

 •  آدرس: بلوار هفت تیر – ابتدای هفت تیر ۸ – روبروی برج آرمیتاژ
 • شماره تماس: شنبه تا جمعه 11:00 الی نیمه شب

آدرس رستوران مهستان شاندیز رو نقشه

رستوران مهستان در مشهد

رستوران پدیده شاندیز

از معروف ترین رستوران های مشهد بوده که به علت قرار گرفتن در منطقه خوش آب و هوای شاندیز و طعم غذاهای فوق العاده خود توانسته مشتریان زیادی را به سوی خود جلب کند. رستوران پدیده شاندیز به واسطه شیشلیک های خود معروف است. در رستوران پدیده شاندیز انواع غذاهای ایرانی و سنتی را سفارش دهید. ناگفته نماند این رستوران در یکی از بهترین جاهای دیدنی مشهد یعنی مجموعه پدیده قرار دارد که تفریحات و جاذبه های بسیار زیادی را برای گردشگران فراهم کرده است.

 • آدرس: شاندیز، میدان شهدا، بلوار میرزا جواد آقای تهرانی، مرکز گردشگری و خرید پدیده شاندیز
 • ساعت کاری: 12 ظهر تا 12 شب 

آدرس رستوران پدیده شاندیز رو نقشه

رستوران پدیده شاندیز مشهد

 رستوران سدروس

از رستوران های مطرح مشهد بوده که که منوی بسیار متنوعی دارد. این رستوران دارای 6 شعبه در مشهد است. منوی این رستوران شامل انواع چلو، غذاهای ایرانی و خورشتی، سینی های مخصوص سدروس هفت خوان است. در رستوران سدروس یک وعده بسیار خوشمزه را نوش جان خواهید کرد.

 • آدرس رستوران سدروس شعبه 1: رضاشهر، بلوار پیروزی، پیروزی 5، نبش دعبل خزاعی 12
 • آدرس رستوران سدروس شعبه 2: مشهد – ابتدای جاده شاندیز – حدفاصل ویرانی 1 و 3
رستوران سدروس در مشهد

 رستوران سید جاغرق

رستوران سید جاغرق با قدری فضای دلپذیری دارد که به عنوان یکی از جاهای دیدنی مشهد معرفی می شود. دیزی های این رستوران از شهرت بسیار بالای برخوردار بوده و چنانچه هوس خوردش ان غذا رو کردید. تجربه طعم دلپذیر این غذا را از دست ندهید. همچنین در این رستوران می توانید انواع غذاهای ایرانی و سنتی را سفارش دهید.

 • آدرس رستوران سید جاغرق: مشهد – طرقبه – ابتدای جاده جاغرق
رستوران سید جاغرق در مشهد

رستوران امیر شاهان

رستوران امیر شاهان از بهترین غذاخوری های این شهر بوده که با توجه به زمان کمی که از شروع به کار آن می گذرد توانسته نظرات مردم را به سوی خود جلب کند و جزو بهترین جاهای دیدنی مشهد شناخته شود. رستوران امیر شاهان دارای سالن وی آی پی و سالن رو باز است و منوی آن شامل انواع غذاهای فست فودی مانند پیتزا، پاستا و غذاهای سنتی است. از جاهای دیدنی مشهد که بسیار به این رستوران نزدیک هستند می توان به برج آرمیتاژ و باغ گلها اشاره کرد.

 • آدرس رستوران امیر شاهان: بلوار وکیل آباد، بلوار هفت تیر ، حد فاصل هفت تیر 5 و 7

آدرس رستوران امیر شاهان رو نقشه

رستوران امیر شاهان در مشهد

چلوکباب امید

از قدیمی ترین و بهترین رستوران های مشهد بوده که به علت کیفیت بالای این رستوران مشتری ها برای رزرو غذای این رستوران صف می کشند. منوی غذایی رستوران چلوکبابی امید را، غذاهای کبابی تشکیل می دهند. همچنین شعبه امام رضا این رستوران به بسیاری از جاهای دیدنی مشهد و حرم امام رضا نزدیک است.

 • آدرس شعبه امام رضا: حرم امام رضا (ع) – خیابان امام رضا- امام رضا 12 – حدفاصل حنایی (دانش) 9 و  1 / آدرس روی نقشه
 • آدرس شعبه هفت تیر: بلوار وکیل آباد – خیابان هفت تیر – حد فاصل هفت تیر 18 و 20
چلوکباب امید از رستوران های مشهد

رستوران لیالی لبنان

مطعم لیالی لبنان از معروف ترین رستوران های مشهد بوده که به علت غذاهای عربی خود از شهرت بالایی در میان مشهدی ها برخوردار می باشد. جهت اطلاعات بیشتر مقاله رستوران لیالی لبنان را مطالعه نمایید. در این رستوران انواع پیتزاهای دجاج، پیتزا بعلبکی، پیتزا بیروتی، ساندویچ شاورما دجاج، ساندویچ کرسپی، کرسپی چهار تیکه، شاورما لحم را نوش جان کنید.

 • آدرس شعبه وکیل آباد: بلوار وکیل آباد – نبش جلال آل احمد / آدرس روی نقشه
 • آدرس شعبه چهار راه شهدا: حرم مطهر رضوی – خیابان شیرازی – خیابان بهجت – حدفاصل 1 و 3 / آدرس روی نقشه
رستوران لیالی لبنان در مشهد مقدس

رستوران ملل مشهد

در پاییز سال 1392 در ییلاقات شاندیز شروع به کار کرد. سالن های این مجموعه ظرفیت پذیرایی از 800 نفر را دارند. استفاده از تجهیزات به روز نورپردازی، صوتی و تصویری باعث گردیده که به مکانی ایده عالی برای برگزاری مراسمات و پذیرایی از مهمان ها باشد. همچنین از سالن VIP رستوران ملل مشهد می توان برای برگزاری تولد و دورهمی های خانوادگی بهره برد. منوی این رستوران را انواع کباب، غذاهای ایرانی و سنتی تشکیل می‌دهند.

 • آدرس رستوران ملل مشهد: بلوار وکیل آباد، جاده طرقبه، خیابان امام رضا، امام رضا 2، بعد از ویلاشهر
رستوران ملل در مشهد

رستوران شبدیز

این رستوران به واسطه کیفیت بالای غذای خود توانسته مشتریان بسیاری را به سوی خود جلب نماید. در این رستوران تنها می توان غذاهای فست فودی مانند پیتزا و برگر را سفارش داد. شبدیز دارای سه شعبه فعال در نبش وکیل آباد 67، نبش هفت تیر 15 و داخل خیام 11 است و به صورت تلفنی یا اینترنتی نیز ثبت سفارش کرده و به تمام نقاط شهر ارسال می کند. 

 • آدرس رستوران شبدیز شعبه مرکزی (وکیل آباد) : بلوار وکیل آباد – نبش وکیل آباد 67
 • آدرس رستوران شبدیز شعبه 1: بلوار وکیل آباد – بلوار هفت تیر – نبش هفت تیر 15
 • آدرس رستوران شبدیز شعبه 2: بلوار خیام – خیام 11 – قدس 15
رستوران شبدیز از فست فودهای مشهد

رستوران نسیم لبنان

از دیگر بهترین رستوران های مشهد که در طبخ غذای های عربی شناخته شده، رستوران نسیم لبنان است. این رستوران دارای فضای داخلی برای دورهمی های خانوادگی و دوستانه داشته و همچنین بخش VIP آن مخصوص پذیرایی از مهمانان ویژه است. همانند رستوران لیالی در نسیم لبنان نیز می توان انواع پیتز و ساندویچ های عربی را سفارش داد. یکی از مزایای این رستوران، داشتن دو شعبه فعال در نزدیکی حرم است و معمولا صف های طولانی برای سفارش از این رستوران ایجاد می شود.

 • آدرس شعبه امام رضا: خیابان امام رضا، نبش امام رضا 24
 • آدرس شعبه وکیل آباد: بلوار وکیل آباد، حدفاصل بلوار دانش آموز و دانشجو
 • آدرس شعبه شیرازی: خیابان شیرازی، شیرازی 3، طبقه دوم مجتمع امید
رستوران نسیم لبنان در مشهد

رستوران ملک شاهان مشهد

رستوران ملک شاهان یکی از مجلل ترین و لوکس ترین رستوران ها و جاهای دیدنی مشهد است که در خیابان ابن سینا قرار دارد. این رستوران فضای سنتی و مدرن را با یکدیگر ترکیب کرده و همراه با بهترین کیفیت غذایی ممکن از مهمانان خود پذیرایی می کند. منوی غذایی این رستوران در دو وعده غذایی ناهار و شام، شامل انواع غذاهای سنتی، کباب و خورشت های ایرانی است. همچنین در این رستوران انواع نوشیدنی های سرد و گرم نیز سرو می شود.

 • آدرس: خیابان ابن سینا، ابن سینا 5
 • ساعت کاری: 12 ظهر الی نیمه شب

آدرس رستوران ملک شاهان روی نقشه

رستوران ملک شاهان از رستوران های مشهد

رستوران باباقدرت

این رستوران در کارونسرای باباقدرت و در خیابان صدر مشهد قرار داشته و دسترسی به آن از حرم برای مسافران و زائران بسیار آسان است. رستوران باباقدرت یک رستوران کاملا سنتی با غذاهای ایرانی و سنتی است. از دیگر بخش های این رستوران می توان به بازارچه سنتی و چایخانه سنتی اشاره کرد.

 • آدرس: میدان 17 شهریور – بلوار صدر، نبش صدر 16
 • ساعت کاری: 10 الی 23

آدرس رستوران باباقدرت روی نقشه

مجموعه باباقدرت از جاهای دیدنی مشهد

رستوران پاویون شمس

این رستوران در برج مروارید مشهد قرار دارد و به عنوان مرتفع ترین رستوران ثابت ایران شناخته می شود. منوی غذایی این رستوران شامل غذاهای ایرانی است. همچنین می توانید انواع نوشیدنی های سرد و گرم را در رستوران پاویون شمس نوش جان کنید و پس از آن سری به دیگر جاهای دیدنی مشهد که به برج مروارید نزدیک هستند بزنید. هلیوم پارک از مکان های تفریحی جذابی است که در برج مروارید قرار دارد.

 • آدرس: بلوارجانباز، پنت هاوس برج مروارید، طبقه 16

آدرس رستوران پاویون شمس روی نقشه

رستوران پایون شمس از بهترین رستوران های مشهد

رستوران راستگو مشهد

از دیگر رستوران های معروف و شناخته شده مشهد می توان به رستوران vip  راستگو اشاره کرد. این رستوران فضایی با فضایی بسیار لوکس لذت صرف غذای اصیل ایرانی را برای مهمانان خود فراهم می سازد. منوی غذایی رستوران راستگو شامل انواع کباب و چلو همراه با سرویس های ویژه است.

 • آدرس: بلوار وکیل آباد بین وکیل آباد 23 و 25
 • ساعت کاری: 12 تا 16 , 20 تا 24

آدرس رستوران راستگو روی نقشه

رستوران راستگو از معروف ترین رستوران های مشهد

رستوران هتل درویشی مشهد

هتل درویشی مشهد جزو لوکس ترین هتل های 5 ستاره است. رستوران  های این هتل شامل چهار مجموعه مختلف بوده که در نقاط مختلف هتل قرار داشته و منوی متنوعی از غذاهای ایرانی و فرنگی را ارائه می دهند. رستوران روف گاردن در طبقه دوم هتل قرار دارد و منظره ای بی نظیر را به نمایش می گذارد. رستوران ارغوان در طبقه چهاردهم هتل درویشی مشهد قرار دارد که تنها به منظور سرو صبحانه از آن استفاده می کنند. رستوران رستوران آتریوم و فیروزه از دیگر رستوران های این هتل هستند.

آدرس: خیابان امام رضا، بین امام رضا 24 و 26

هتل درویشی مشهد روی نقشه

رستوران حاج حسن

رستوران حاج حسن شاندیز یکی دیگر از بهترین رستوران های مشهد است. غذای معروف این رستوران چلو گوشت است و تعداد زیادی از گردشگران و حتی ساکنین مشهد به‌دلیل همین غذای خوشمزه جلوی درب این رستوران صف می‌بندند. البته علاوه بر چلوگوشت، غذاهای دیگری مانند چلوکباب و جوجه کباب در این رستوران موجود است که آن‌ها نیز طرفداران خودش را دارد. فضای باز این رستوران به‌همراه تخت‌های مرتب و مجهز به‌علاوه فضای داخلی بزرگ و مدرن، لذت خوردن غذایی خوشمزه را دوچندان می‌کند.

 • آدرس: شانديز، پايين‌تر از ميدان دوم

رستوران بام کوهسر

رستوران بام کوهسر در واقع مجموعه ای از رستوران ها بوده که در بالاترین نقطه کوهسر، از جاهای دیدنی مشهد، قرار دارند. این محل انواع غذاهای های ایرانی، فرنگی را در لیست منوی خود داشته و با قرارگیری در کنار کافی شاپ های متعدد، منوی خوردنی جذابی را در پیش روی علاقه مندان به تفریحات شکم گردی قرار می دهند. این مجموعه رستوران به علت قرار گیری در بالاترین نقطه کوهسر منظره بی نظیری را از شهر به شما ارائه می دهند.

آدرس: بلوار وکیل آباد، بلوار هاشمیه، حد فاصل هاشمیه 60 و 62

آدرس رستوران بام کوهسر روی نقشه

رستوران بام کوهسر از رستوران های معروف مشهد

سایر رستوران های مشهد

تفریبا می توان در هر خیابان یا یکی از جاهای دیدنی مشهد یک رستوران یا فست فود پیدا کرد. به همین جهت معرفی کردن تمام رستوران های مشهد در این مقاله امکان پذیر نیست. اما در ادامه فهرستی از دیگر رستوران ها با غذاهای خوشمزه را مطالعه کنید.

نام رستورانآدرسشماره تماسمنوغذایی
رستوران کلبهبلوار وکیل آباد، بلوار هاشمیه، نبش هاشمیه 18، جنب بانک رفاه051-38831855ایرانی، فرنگی، دریایی
رستوران سنتی اعیونیبلوار پیروزی، پیروزی 14051-۳۸۷۶۵۵۶۰انواع چلو کباب، کباب، کباب لقمه، دیزی و غذاهای ایرانی
رستوران سنتی آبشارطرقبه، نبش پل طرقدر051-34222775انواع چلو کباب، کباب، کباب لقمه، دیزی و غذاهای ایرانی
رستوران حسین شیشلیکیشاندیز، روبروی بهداری، جنب بانک صادرات05134284000شیشلیک، انواع چلو کباب، جوجه کباب
رستوران دهکده شاندیزحدفاصل مشهد و شاندیز، کیلومتر 10، بعد از ویرانی، مجموعه دهکده شاندیز051-31522انواع غذاهای ایرانی، کباب و دیزی 
رستوران کاکتوسمیدان ملک آباد، به طرف سه‌ راه راهنمایی، خیابان احمد آباد05138402549انواع چلو، کباب، خوراک و استیک
کترینگ محمدزادهبلوار ملک آباد، بلوار فرهاد، فرهاد ۲۴ 051-37642929انواع خورشت های ایرانی
رستوران دشتبانبلوار پیروزی، بین پیروزی 12 و چهارراه خاقانی051-38764400  انواع چلو کباب، خوراک و غذاهای ایرانی
رستوران چهار فصل عنبرانطرقبه، عنبران، خیابان امام خمینی، جاده عنبران051-34225002انواع چلو کباب، کباب، کباب لقمه، دیزی و غذاهای ایرانی
رستوران تشریفات طرقبه، ۵۰۰ متر مانده به جاغرق، سمت چپ، مجموعه پذیرایی تشریفات051-34253832انواع غذاهای ایرانی و بین المللی بوده
رستوران میشفبلوار سجاد، بزرگمهر شمالی ۲09158191101انواع غذاهای فست فودی

جاهای دیدنی مشهد: کافه گردی

در شهر مشهد کافه ها و کافی شاپ ها را نمی توان تنها مکانی برای  برای نوشیدن و خوردن در نظر گرفت. به دلیل اینکه در این شهر تعداد زیادی کافی شاپ با فضای بسیار جذاب می توان پیدا کرد که بدون شک جزو جاهای دیدنی مشهد نیز قرار می گیرند. کافه گردی یکی از تفریحات رایج در میان مردم و به خصوص جوانان تبدیل شده است. به همین منظور معرفی بهترین کافی شاپ های مشهد در لیست جاهای دیدنی مشهد خالی از لطف نخواهد بود.

کافه شوکت مشهد

اگر می خواهید به یکی از بهترین کافی شاپ های مشهد بروید و در فضایی مشابه با کافه های فرانسوی وقت بگذرانید، بدون شک کافه شوکت انتخاب خوبی خواهد بود. در این کافه علاوه بر سرو نوشیدنی و قهوه، می توانید کیک و انواع دسرهایی که توسط کافه شوکت تهیه می شوند را سفارش دهید. علاوه بر محیط جذاب و دلچسب کافه، حیاطی سرسبز در کافه شوکت وجود دارد که از جاهای دیدنی مشهد هم محسوب می شود.

 • آدرس: مشهد، حد فاصل صارمی 29 و 31، ساختمان راد
کافه شوکت از بهترین کافه ها و جاهای دیدنی مشهد

کافه پیو مشهد

یک کافه دنج و آرام با محیطی خاطره انگیز که برای دورهمی و قرارهای دوستانه مناسب باشد، قطعا کافه پیو خواهد بود. این کافه که جزء بهترین کافه ها و جاهای دیدنی مشهد است و منوی آن شامل انواع نوشیدنی های سرد و گرم و برخی از میان وعهده های خوش طعم است. برای گذراندن وقت خود در یک محیط جذاب کافه پیو را جزو گزینه های خود قرار دهید.

 • آدرس: مشهد، بلوار وکیل آباد، خیابان سروش 9
کافه پیو از بهترین کافی شاپ ها و جاهای دیدنی مشهد

کافه پیانو مشهد

کافه پیانو برای اکثر اهالی مشهد شناخته شده است و از جاهای دیدنی مشهد نیز به شمار می رود. این کافه به عنوان مکانی برای عکاسی هم شناخته می شود. کافه پیانو فضای باز ندارد اما محیط آن به زیبایی طراحی شده است. این کافه دارای منویی از مدرن‌ترین و متنوع‌ترین نوشیدنی‌های گرم و سرد، با طعم‌های بی‌نظیر است. بدون شک فضای آرام و دنج این کافی شاپ پیانو اوقات خوبی را برای شما رقم می‌زند

 • آدرس: بلوار پیروزی، بین هفت تیر وهنرستان، روبروی پیروزی 49
کافه پیانو از بهترین کافی شاپ های مشهد

کافه لئون مشهد

یکی از لوکس ترین کافه ها و جاهای دیدنی مشهد، کافی شاپ لئون است. این کافه در پشت بام قرار دارد و با رفتن به آن چشم‌اندازی زیبا از شهر در مقابلتان قرار خواهد گرفت. در این کافه علاوه بر نوشیدنی های خوشمزه، می توانید وعده های شام، ناهار و میان وعده هم سفارش دهید. امکانات رفاهی این مجموعه بسیار کامل است و بدون شک فضای دلچسب آن برای شما لحظات ماندگاری خواهد ساخت.

 • آدرس: بزرگراه کلانتری ، مجموعه توریستی آبادگران، ایران برج 1، B1
کافه لئون از کافی شاپ ها و جاهای دیدنی مشهد

کافه کیوسک مشهد

از کافه های بسیار زیبا و جاهای دیدنی مشهد، کافه کیوسک است که با المان های مختلف و جذاب، می تواند بهترین مکان برای سپری کردن ساعاتی به یادماندنی باشد. در فضای داخلی و دکوراسیون داخلی این کافه المان های بسیار جذابی را مشاهده خواهید کرد و به همین دلیل از کافه کیوسک به عنوان یک مکان مناسب برای عکاسی یاد می شود.

 • آدرس: مشهد، بلوار سجاد، حامد جنوبی ۱۲، بین عمید و فرزان
کافه کیوسک از جاهای دیدنی و بهترین کافی شاپ های مشهد

کافه دوسولی مشهد

کافه رستوران دوسولی، از کافه هایی است که طرفداران زیادی دارد و معمولا فضای آن شلوغ است. پس از ورود به این کافه شما می توانید طبقه اول با فضای باز و طبقه دوم با فضای بسته را برای نشستن انتخاب کنید. منوی این کافه رستوران شامل انواع غذا چون انواع پیتزا، پاستا و… و همچنین انواع نوشیدنی های سرد و گرم مانند دمنوش، چای، انواع دمنوش و… است.

 • آدرس: مشهد، قاضی طباطبایی ۱۰ سوزنچی ۵
کفه رستوران دوسولی از بهترین کافی شاپ ها و جاهای دیدنی مشهد

کافی شاپ نبات مشهد

فضای دنج و خاطره انگیز کافه نبات یکی از دلایل محبوبیت این کافه است. بجز آن می توان به طراحی زیبای دکوراسیون داخلی، محیطی صمیمی و برخورد پرسنل که باعث بهتر شدن جو این مکان می شود، اشاره نمود. در منوی کافی شاپ نبات، انواع نوشیدنی های خنک و گوارا را  می توان یافت. لازم به ذکر است نوشیدنی هایی گرم و خوشمزه در این کافی شاپ سرو می شود. صبحانه های لذیذ هم در کافی شاپ نبات موجود است.

 • آدرس: مشهد، خیابان فلسطین، نبش چهار راه اول
کافه نبات از کافه ها و جاهای دیدنی مشهد

کافه‌ هترا مشهد

کافه هترا از سری کافه های شناخته شده و جاهای دیدنی مشهد است که در محوطه روباز کافه هترا اتاقک‌های شیشه‌ای و هرمی‌شکلی وجود دارد که درون هرکدام میزی برای پذیرایی از میهمانان قرار داده شده است. محیط جذاب این کافه برای عکاسی هم بسیار مناسب بوده و با توجه به کیفیت نوشیدنی وغذاهای آن مسافران نیز معمولاً به دنبال بازدید از این کافه هستند. منو کافه هترا شامل انواع صبحانه، انواع پیش‌غذا، نوشیدنی های گرم و سرد است.

 • آدرس: بلوار کوثر، باهنر 3، پلاک 25
کافه هترا از بهترین کافی شاپ های مشهد

کافی‌شاپ دیت مشهد

اگر قصد بازدید از برج آرمیتاژ مشهد را داشته باشید، رفتن به کافه دیت که در طبقه پنجم این برج واقع شده را فراموش نکنید. این کافه فضای بسته و باز دارد که در فضای باز آن چشم‌انداز زیبایی از شهر را مشاهده خواهید کرد. با محیط بسیار لوکس کافه دیت و همچنین منوی متنوع آن ساعات دلپذیری خواهید داشت. منوی کافی‌شاپ دیت شامل انواع نوشیدنی گرم و سرد، انواع غذاهای فست فودی و دسرهای خوشمزه است.

 • آدرس: مشهد، خیابان هفت‌تیر، نبش گلشن، برج آرمیتاژ، طبقه پنجم
کافه دیت از بهترین کافی شاپ ها و جاهای دیدنی مشهد

جاهای دیدنی مشهد در شب

شاندیز و طرقبه جاهای دیدنی مشهد : یکی از محبوب ترین جاهای دیدنی مشهد برای ساکنین، منطقه ییلاقی طرقبه و شاندیز بوده به گونه ای که اگر در شب ساعت 20 الی 1 بامداد بلوار وکیل آباد را به سمت سه راهی طرقبه شاندیز راهی شده باشید، شاهد ترافیک مسیر خواهید بود. گردشگران بسیاری که جهت بهره بردن از هوای خنک و غذای خوشمزه رستوران های آن راهی این منطقه شده اند.

حرم مطهر رضوی: از دیگر جاهای دیدنی مشهد بوده که پیروان و دوستداران امام رضا (ع) جهت زیارت ایشان راهی این منطقه می شوند. در صورتی که قصد زیارت دارید پیشنهاد می کنیم به علت ترافیک بالای منطقه و بعضا اجرای طرح ترافیک در محدوده حرم، از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کرده و یا زیارت خود را به ساعات خلوت موکول نمایید.

گردش در پارک ها از جاهای دیدنی مشهد: پارک های مشهد به علت هوای تمیز خود و فضای بازی برای کودکان و نوجوانان از گذشته مورد توجه گردشگران مشهدی بوده که برای گذران اوقات فراغت، صرف غذا و پیک نیک به این مکان مراجعه می کنند.

رستوران ها: بخش مهم هر گردش را قسمت غذا و شکم گردی آن تشکیل می دهد. در قسمت رستوران ها، به معرفی بهترین رستوران ها پرداخته ایم که می توانید از منوی آنها استفاده کرده و گردش لذت بخشی را تجربه نمایید.

بام های مشهد: بام های هفت تیر، بام هاشمیه و پارک خورشید از زیباترین مکان های مشهد در شب هستند. در این بام ها می توانید ساعاتی را به دور از هیاهوی شهر و در آرامش از چشم انداز شهر لذت ببرید. همچنین در این بام ها کافی شاپ و بوفه برای خرید خوراکی وجود دارد.

جاهای دیدنی داخل حرم امام رضا

بسیاری از افراد به قصد زیارت و مناجات با امام رضا به مشهد سفر می کنند و طبیعتا زمان بیشتری را در حرم سپری می کنند. بدین منظور برخی از مکان های دیدنی داخل حرم که جنبه تاریخی هم دارند به شما معرفی شده تا در کنار زیارت از این مکان ها نیز بازدید نمایید. لازم به ذکر است که توضیحات بیشتر این جاهای دیدنی، پیش تر در مقاله توضیح داده شده است.

 • مسجد گوهرشاد: ضلع جنوبی حرم مطهر رضوی
 • مسجد پیرزن: داخل مسجد گوهرشاد
 • مسجد بالاسر: حرم امام رضا و در در قسمت غربی ضریح
 • حوض اسماعیل طلا: وسط صحن انقلاب
 • موزه های آستان قدس: ضلع شرقی صحن کوثر
 • مدرسه دودر: ضلع شرقی صحن جمهوری اسلامی
 • مدرسه پریزاد: جنوب غربی حرم مطهر رضوی، باب‌الجواد، بست شیخ بها‌الدین، شمال غربی مسجد
 • آرامگاه شیخ بهایی: ضلع شمالی صحن امام خمینی

جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم امام رضا

بسیاری از جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم واقع شده است و مسافرین نیز می توانند به راحتی و به صورت پیاده به این مکان های دیدنی بروند. برخی از مکان های زیر پیش تر در مقاله معرفی شده اند اما برای افرادی که فقط به دنبال مکان های نزدیک حرم هستند این مجموعه دوباره نوشته شده است.

مکان دیدنیآدرسفاصله از حرم به صورت پیاده
خانه داروغهمحله قبر میر، خیابان نواب صفوی، کوچه داروغه17 دقیقه
گنبد سبزخیابان امام خمینی (ارگ)، خیابان آخوند خراسانی، میدان گنبد سبز24 دقیقه
باغ موزه نادریحرم مطهر، بلوار شیرازی، تقاطع بلوار شیراز و بلوار بهجت (چهارراه شهدا)، باغ نادری12 دقیقه
آرامگاه پیر پالاندوزخیابان نواب صفوی، ضلع شرقی حرم امام رضا16 دقیقه
حمام مهدی قلی بیگ انتهای خیابان اندرزگوی سیزده، انتهای بازار فرش فروش ‌ها12 دقیقه
مسجد 72 تن ( مسجد شاه)محله سرشور، خیابان خسروی، ابتدای بازار بزرگ و در مجاورت ضلع جنوب غربی حرم12 دقیقه
گنبد خشتیبلوار طبرسی، بعد از میدان طبرسی، کوچه گنبد خشتی13 دقیقه
خانه توکلیخیابان نواب صفوی،‌ صفوی 720 دقیقه
خانه غفوریخیابان نواب صفوی، کوچه مسجد محمدیه، پلاک 8523 دقیقه
خانه امیریخیابان نواب صفوی، نواب صفوی 9، پلاک 35121 دقیقه
مدرسه عباس قلی خانابتدای خیابان نواب صفوی، مجاور حرم رضوی، در حاشیه زیرگذر18 دقیقه
شهربازی سرپوشیده آکسونمیدان بیت المقدس(فلکه آب)، خیابان 17 شهریور، میدان 17 شهریور، برج تجاری اکسون، طبقه 4  37 دقیقه
شهربازی سرپوشیده هپی لندبلوار طبرسی، بین طبرسی 27 و 29، مجتمع تجاری و تفریحی آرمیتاژ، طبقه 3-  18 دقیقه

مکان های تفریحی مشهد برای جوانان

مشهد جاهای دیدنی زیادی دارد و می توان سرگرمی های زیادی در آن پیدا کرد اما در این بخش به معرفی برخی از مکان های تفریحی مشهد برای جوانان می پردازیم و این دیدنی ها قطعا برای این دسته از افراد جذاب خواهد بود.

پیست اسکی شیرباد

 این پیست اسکی در 38 کیلومتری مشهد و روستای دولت آباد قرار گرفته است. این جای دیدنی مشهد از جاده مشهد-چناران قابل دسترسی است. پیست اسکی شیرباد شامل سه مسیر برای اسکی‌بازان مبتدی، اسکی‌بازان متوسط و اسکی‌بازان حرفه‌ای می‌شود و تمام لوازم اسکی مورد نیاز در این مجموعه محیا است. بهترین زمانی که می توانید به این پیست اسکی بروید اواخر پاییز تا اوایل بهار است.

 • آدرس پیست اسکی شیرباد: جاده مشهد چناران، دور برگردان گلمکان، 2 کیلومتر به سمت مشهد، سمت راست، انتهای دره دولت آباد
پیست اسکی شیرباد از مکان های تفریحی مشهد برای جوانان

باشگاه های پینت بال مشهد

 پینت بال، بازی مهیج و تیمی است که مورد استقبال زیاد جوانان قرار می گیرد. مشهد تعداد زیادی باشگاه پینت بال دارد که در نقاط مختلف شهر ایجاد شده و میزبان تمام علاقه مندان هستند. در ادامه می توانید فهرست باشگاه های فعال پینت بال مشهد و آدرس آن ها را مطالعه نمایید.

نام باشگاه پینت بالآدرس
پینت بال آیریسمشهد، بلوار پیروزی
باشگاه پینت بال آدرنالینمشهد، انتهای بلوار امام رضا ترمینال مسافربری، شهربازی سرزمین بازی‌ها  
پینت بال پرشین جام جمابتدای جاده شاندیز، روبروی نمایندگی سایپا، مجموعه ورزشی پرشین جام جم  
پینت بال توریست توسبزرگراه آسیایی، بعد از پل قائم، جنب بیمارستان رضوی، هتل پارسیان توریست توس، باشگاه پینت بال  
باشگاه پینت بال نامبر وانمشهد، بلوار وکیل آباد، جنب نمایشگاه بین‌المللی
پینت بال مسترمشهد، قاسم اباد، بلوار فلاحی
باشگاه پینت بالبلوار نمایشگاه، جنب نمایشگاه بین المللی مشهد، مجموعه ورزشی انقلاب  
زمین پینت بال شوت ایکسقاسم آباد، ابتدای بلوارحجاب، روبروی حجاب 1، جنب مجموعه آبی هشتم
باشگاه پینت بال ملتمشهد، امامت، روبه روی امامت 6، جنب استخر پارک ملت
پینت بال پارسمشهد،بلوار وکیل آباد، ابتدای بلوار نمایشگاه
پینت بال در مشهد

باشگاه های سوار کاری مشهد

از جاهای دیدنی مشهد می توان به باشگاه های سوارکاری اشاره کرد. سوارکاری در یک باشگاه مجهز بدون شک برای جوانان هیجان انگیز خواهد بود. در ادامه لیست باشگاه های سوارکاری مشهد و آدرس آن ها را مطالعه نمایید.

نام باشگاه سوارکاریآدرس
باشگاه سوارکاری فردوسیبزرگراه آسیایی، سه راه فردوسی، نبش جاده زمزم
ارشادانتهای بلوار وکیل آباد، نرسیده به دوراهی طرقبه شاندیز، سمت راست
مدرسه سوارکاری کاظمیان           جاده طرقبه، امام رضا 17
باشگاه سوارکاری سوران           شاندیز، 50 متر بعد از رستوران بهارستان، کیلومتر 7 جاده سوران
باشگاه سوارکاری ملی           مشهد، بلوار شاهنامه، شاهنامه 76
باشگاه اسب سواری سالار خراسان  کیلومتر 4 جاده فریمان .پشت مقبره خواجه اباصلت
باشگاه اسب‌ سواری پارمیدا           بزرگ راه آسیایی، بعد از چهار فصل، روبروی کارخانه به صبا، خیابان پارمیدا، جنب کافه موستانگ
باشگاه های اسب سواری از مکان های تفریحی مشهد

کارتینگ در مشهد

تجربه کارتینگ برای افرادی که به سرعت و هیجان علاقه دارند، قطعا جذاب خواهد بود. علاوه بر دیگر جاهای دیدنی مشهد می توانید به سراغ این تفریح هیجان انگیز رفته و حسابی سرگرم شوید.  پیست هایی که در ادامه به معرفی آن ها پرداخته شده، از بهترین مکان ها برای تجربه‌ی کارتینگ سواری و از جاهای دیدنی مشهد به شمار می روند.

نام پیست کارتینگآدرس
مجموعه سوارکاری و کارتینگ ارشاد  مشهد، انتهای بزرگراه وکیل آباد، قبل از سه راهی طرقبه و شاندیز
مجموعه ورزشی پرشین جام جم مشهد  مشهد، ابتدای جاده شاندیز، روبروی نمایندگی سایپا، مجموعه ورزشی جام جم
کارتینگ مجموعه ورزشی آزادی مشهد مشهد، جاده طرقبه، بعد از پمپ بنزین، سمت چپ، بلوار معلم، روبه روی سازمان تامین اجتماعی
کارتینگ در مشهد

اتاق های فرار مشهد

در اتاق فرار یا اسکیپ روم، شما با معمایی مواجه می شوید که باید مرحله به مرحله آن را حل نمایید تا از آن اتاق خارج شوید. هر اتاق فرار تم متفاوتی دارد و برای سنین مشخصی مجاز است. لیست برخی از اتاق های فرار فعال مشهد را می توانید در ادامه مطالعه نمایید.

نام اتاق فرار  آدرس
اتاق فرار دخمه شومشهرک غرب، حسابی شمالی 7، چهاراه اول
اتاق فرار باغ متروکهابتدای جاده طرقبه، نبش امام رضا 2
اتاق فرار یوماشهرک غرب، بین چهارراه راه آهن و شاهد 59
اتاق قرار خوابگاه بولونیامشهد، میدان استقلال، بین آزادی 4 و 2
اتاق فرار زندان گورابتدای جاده طرقبه، نبش امام رضا 8، مجتمع ویلاژ توریست، طبقه اول
اتاق فرار هولوکاستبلوار فردوسی، خیابان مهدی
اتاق فرار در مشهد

پاراموتور شاندیز

پاراموتور و پاراگلایدر دو تا از تفریحات بسیار هیجان انگیز وجذابی هستند که می توانید آن ها را در ییلاقات شاندیز مشهد تجربه کنید. این تفریح کمتر شنیده شده محدودیتی برای بانوان و آقایان ندارد و حتی می توانید به صورت دو نفره در آسمان پرواز کنید. در مرکز پاراموتور شاندیز تجهیزات پیشرفته و مربیانی مجرب در انتظار شما هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر مانند هزینه ورود و ساعت کاری، باید با مجموعه بگیرید.

آدرس: میدان ولیعصر شاندیز، شهرک شهرستانی ها

پاراموتور شاندیز از جاهای تفریحی مشهد

سایر مکان های تفریحی مشهد برای جوانان

سایر جاهای دیدنی مشهد مانند مجموعه تفریحی چالیدره که با تفریح های هیجان انگیزی مانند بانجی جامپینگ، سافاری، زیپ لاین و حتی غواصی در آب، شناخته می شود نیز برای جوانان بسیار جذاب خواهد بود. همچنین مجتمع کوهسر در هاشمیه مشهد دارای تفریحاتی برای جوانان است. اطلاعات بیشتر درباره چالیدره و مجتمع تفریحی کوهسر را در قسمت مکان های تفریحی مشهد مطالعه نمایید.

جاهای دیدنی مشهد برای کودکان

با توجه به مکان های تفریحی مشهد که برای کودکان ایجاد شده است، فرزندان و کودکان دلبند شما می توانند لحظات بسیار شاد و سرگرم کننده ای داشته باشند. در ادامه شما لیستی از بهترین جاهای دیدنی مشهد برای کودکان را مشاهده می نمایید که برخی از آن پیش تر معرفی شده اند اما برای راحتی شما بار دیگر به آن ها اشاره می شود.

 • شهربازی های مشهد: فهرستی کامل از شهربازی های مشهد را می توانید در مقاله مطالعه نمایید و هر کدام را بسته به فاصله آن، سلیقه شخصی و هزینه های آن انتخاب نمایید.
 • پارک های آبی مشهد: پارک های آبی مشهد دارای پارک مخصوص و بازی های سرگرم کننده برای کودکان هستند و برخی از آن ها نیز مانند پارک ساحلی آفتاب حتی مهدکودکی برای مراقبت از نوزادان ایجاد نموده اند. اطلاعات بیشتر و هزینه های مربوط به ورود کودکان را می توانید از مجموعه مورد نظر خود دریافت نمایید.
 • کارالند: همانطور که پیش تر در مقاله ذکر شد کارالند یا شهر مشاغل یک مکان تفریحی برای کودکان است که آن ها را با شغل های مختلف بیشتر آشنا می کند. می توانید فرزندان خود را برای تفریح همراه با آموزش به کارالند مشهد ببرید.
 • هلیوم پارک: هلیوم پارک یکی از جذاب ترین جاهای دیدنی مشهد است. در این مکان تفریحی کودکان شما می توانند ورزش و تفریح کنند و ساعات هیجان انگیزی داشته باشند. اطلاعات کامل هلیوم پارک را در قسمت مکان های تفریحی مشهد مطالعه نمایید.
 • سالن پاتیناژ: سالن پاتیناژ یا اسکی روی یخ در مجموعه پدیده شاندیز قرار دارد و برای همه گروه های سنی مناسب است. تمام تجهیزات مورد نیاز مانند کفش اسکی و کلاه ایمنی را از مجموعه دریافت می نمایید و یک تفریح متفاوت را همراه با کودکان خود تجربه می نمایید.
 • پارک علمی پروفسور بازیما: این پارک علمی هیجان انگیز در مجتمع وصال مشهد قرار دارد و بهترین مکان برای آشنایی کودکان با موضوع های علمی است. در این پارک سفری هیجان انگیز به داخل بدن انسان را تجربه می کنید.
 • کلوپ پاندا: این کلوپ اولین مرکز تخصصی کودکان زیر ده سال است و جشنواره های متعددی را برای کودکان برگزار می کند. در این کلوپ کودکان شما می توانند تفریحات سرگرم کننده را با هم سن و سال های خود تجربه کنند.
 • سینما کودک اطلس: در سینما اطلس می توانید یک سینما با فضای رنگارنگ و مناسب کودکان را پیدا کنید. در این سینما، فیلم های رده سنی کودکان پخش می شود و صندلی های راحتی برای آن ها قرار داده شده است.
 • باغ پرندگان: باغ پردنگان مشهد را رو به روی الماس شرق قرار دارد و مکان مناسبی برای تفریح های خانوادگی همراه با کودکان می باشد. اطلاعات بیشتر باغ پرندگان را در قسمت مکان های تفریحی مطالعه نمایید.
 • باغ وحش وکیل آباد: باغ وحش وکیل آباد یکی دیگر از جاهای دیدنی مشهد برای کودکان است. این باغ وحش مکان بسیار مناسبی برای آشنایی کودکان شما با حیوانات است. اطلاعات بیشتر باغ وحش وکیل آباد را در قسمت مکان های تفریحی مطالعه نمایید.
 • پونی پارک: پونی پارک یکی از خانه های بازی مشهد بوده که برای کودکان 1 تا 8 سال تفریحات و سرگرمی های هیجان انگیزی دارد. این خانه بازی در میدان جانباز، مجتمع نیکا، طبقه + 3 قرار دارد و برای ورود به آن باید مبلغی را پرداخت نمایید.
 • قلعه سحرآمیز: قلعه سحرآمیز مشهد یک شهربازی سرپوشیده است که در خیابان امام رضا قرار دارد و شبیه به قصر سیندرلا طراحی شده است. در این شهربازی می توانید به وسایل بازی متنوع و متعدد برای سرگرمی کودکان خود دسترسی داشته باشید.
 • فرهنگسرای کودک و آینده: این فرهنگسرا در بوستان کوهسنگی قرار دارد و برگزار کننده کارگاه ها، همایش ها، کلاس ها، جشنواره ها است. در این فرهنگسرا سینما و سالن تئاتر مخصوص کودکان نیز وجود دارد.
 • شهر دریایی الماس شرق: این آکواریم بسیار دیدنی در طبقه چهارم الماس شرق مشهد قرار دارد. مجموعه ای از انواع گونه‌های ماهی‌های آب شور و آب شیرین در آکواریوم شهر دریایی پیش روی بازدید کنندگان قرار دارد و کودکان شما نیز در این جای دیدنی مشهد حسابی سرگرم خواهند شد.

مکان های تفریحی رایگان مشهد

بسیاری از جاهای دیدنی مشهد مانند مکان های مذهبی یا تاریخی شامل آرامگاه خواجه ربیع، آرامگاه امامزاده یحیی، آرامگاه امام زاده یاسر و ناصر و خانه ملک، فرهنگسرای بهشت، خانه رجایی، مدرسه عباس قلی خان، مدرسه دو در، برای تفریح رایگان مناسب بوده و نیاز به پرداخت ورودی یا هزینه خاصی ندارند. همچنین تمامی پارک های مشهد مانند کوهسنگی، چهل بازه، کوهشار، پارک ملت و پارک وکیل آباد رایگان هستند و نسبت به تمایل شخصی خود می توانید از امکانات و خدمات با پرداخت هزینه استفاده نمایید.

جاهای دیدنی مشهد برای سیزده بدر

سیزده بدر را می توانید در جاهای دیدنی داخل شهر یا جاهای دیدنی اطراف مشهد بگذرانید. انتخاب شما از مکان های دیدنی شهر می تواند پارک وکیل آباد، کوهسنگی، کوهشار یا دیگر پارک های داخل شهر باشد. پارک های مشهد فضایی سرسبز و امکانات رفاهی مناسبی برای سیزده بدر دارند و حتی برخی از آن ها جایگاه های مخصوصی برای ایجاد آتش فراهم نموده اند. اگر خودرو دارید و می توانید به حومه شهر بروید، تجهیزات مناسب و وسایل پیک نیک خود را بردارید و راهی مکان های تفریحی اطراف مشهد مانند اخلمد، ابشاره قره سو، کلات آبقد، دره ارغوان و ..شوید.

جاهای دیدنی مشهد در عید

تمام جاهای دیدنی مشهد که تا کنون معرفی شده اند، مقصد جذابی برای گذراندن تعطیلات نوروزی هستند. می توان گفت مشهد در روزهای عید فعالیت خود را چند برابر می کند پس با خیالی آسوده بابت فعالیت جاهای دیدنی، هر مکانی را که می خواهید انتخاب نمایید. اما توجه به چند نکته ضروری مانند شلوغی و ازدحام جمعیت در مکان های دیدنی و گران تر بودن برخی از تفریحات را فراموش نکنید. خوب است بدانید که برخی از پارک ها مانند کوهسنگی یا ملت در ایام عید جشنواره های متعددی برگزار کرده و تعطیلات عید را برای شما جذاب تر می کنند.

بازدید از جاهای دیدنی مشهد با مترو

با استفاده از حمل و نقل عمومی در مشهد بسیار ارزان و آسان به تمام نقاط مشهد دسترسی خواهید داشت. مسافران محترم بعد از زیارت می توانند با رساندن خود به نزدیکترین مترو به حرم یعنی ایستگاه بسیج، به هر از کدام مکان ها و جاهای دیدنی مشهد اعم از پارک ملت، طرقبه، پارک وکیل آباد، شاندیز و. . . دسترسی داشته باشند. برای رفتن به پارک کوهسنگی باید سوار خط مترو 2 شوید. سپس در ایستگاه کوهسنگی از قطار پیاده شده و مستقیما وارد پارک خواهید شد. جهت اطلاع دقیق تر از مسیرهای مترو مشهد پیشنهاد می کنیم مقاله مرتبط با آن را مطالعه نمایید.

بهترین زمان بازدید از جاهای دیدنی مشهد

همان طور که تجربه دارید در هر شهر با تغییر فصل، مکان های خاصی برای گشت و گذار مناسب است. مشهد نیز از این موضوع مستثنی نیست، در ادامه به معرفی جاهای دیدنی مشهد در فصول مختلف می پردازیم.

جاهای دیدنی مشهد در بهار

فصل بهار با باز شدن شکوفه ها و نو شدن طبیعت، آغاز سال نو شمسی و و ورود مسافران به مشهد، باعث شده که مکان های بسیار زیادی برای گردش خواهید یافت. اما علاوه بر مقاصد مورد نظر خود پیشنهاد می کنیم بازدید از دیگر جاهای دیدنی مشهد مانند پارک و شهربازی ملت، باغ پرندگان، دهکده ییلاقی شاندیز، پارک جنگلی وکیل آباد، سد چالیدره و طرقبه را نیز جزو برنامه خود بگذارید.

چالیدره از جاهای دیدنی مشهد در بهار

جاهای دیدنی مشهد در تابستان

برای معرفی جاهای دیدنی مشهد در فصل تابستان می توان از مناطق ییلاقی اطراف شهر مانند شاندیز و طرقبه نام برد. علاوه بر این دو، مکان های بسیاری وجود دارد که اکثر مسافران از آن بی خبرند. در ادامه قصد داریم به معرفی چند مورد از آنها بپردازیم.

 • روستای نغندر: یکی از بهترین جاهای دیدنی مشهد که می توان در فصل تابستان از آن بازدید کرد، روستای نغندر است. این مکان به دلیل قرار گرفتن بین دره، طبیعت زیبا و آب و هوای ییلاقی و خنکی دارد، همچنین آوازه درختان توت نغندر در بین اهالی روستا و ساکنیان مشهد پیچیده است.
 • چشمه گیلاس: یکی دیگر از دیدنیهای مشهد که به جهت موقعیت جغرافیایی در تمام طول سال آب دارد، چشمه گیلاس است. این مکان در فاصله 25 کیلومتری چناران در روستایی با همین نام قرار دارد.

جاهای دیدنی مشهد در پاییز

پاییز از زیباترین فصل های مشهد بوده که می توانید اوج آن را در پارک های بزرگ مشهد، روستاهای طرقبه و شاندیز تجربه نمایید. بهترین پارک هایی که می توانند در فصل پائیز از آن دیدن نمایید عبارت اند از: پارک جنگلی وکیل آباد، پارک ملت و باغ پونه که با داشتن درختان سر به فلک کشیده خود، تجربه خاطره انگیزی را برای شما ایجاد خواهد کرد.

 • طرقبه و شاندیز: به علت موقعیت مکانی خود و قرار گیری در نزدیکی ارتفاعات بینالود و آب های جاری منطقه، از پوشش گیاهی خوبی برخوردار بوده که این موضوع باعث می شود در فصل خزان از تماشای هنرنمایی طبیعت و رنگ های طلایی و زمردین گسترده شده در این مکان لذت ببرید.
 • آرامگاه فردوسی: محوطه آرامگاهی این بزرگ مرد پارسی ایران به دلیل معماری زیبا، فضای سبز و حوضچه آب داخل محوطه که در فصل پاییز ریخته شدن برگ های درختان در آن فضایی خیال انگیز را ایجاد خواهد کرد.
پارک وکیل آباد از جاهای دیدنی مشهد در پاییز

جاهای دیدنی مشهد در زمستان

در ادامه مکان های دیدنی مشهد را برای دو گروه از گردشگران معرفی خواهیم کرد. افرادی که علاقه مند به استفاده از سرمای مشهد در محیط باز هستند، می توانند از پارک های مشهد استفاده کنند. علاوه بر آن اگر به برف بازی و ورزش های برفی علاقه دارید می توانید با رفتن به روستای زشک از پیست شیرباد استفاده نمایید. پارک جنگلی وکیل آباد زیبایی دو چندان در هنگام برف خواهد داشت که گردش در این منطقه خالی از لطف نیست.

در مقابل گروهی از افراد ترجیح می دهند که زمستان را در فضای بسته تجربه کرده و از مراجعه به موزه های نظیر باغ نادری، موزه نان مشهد و موزه مردم شناسی (حمام قلی بیک) بهره ببرند. کافه گردی نیز در این فصل طرفداران بسیار زیادی در بین مشهد نشینان و مسافران دارد. یک نوشیدنی گرم در هوای سرد زمستان تجربه ای لذت بخش خواهد بود.

پارک ملت از جاهای دیدنی مشهد در زمستان

جاهای دیدنی مشهد و سوغاتی ها

سوغات مشهد برای زائران و مسافرانی که به مشهد سفر می کنند، جلوه ای متبرک داشته و خرید آن بسیار مهم است. برخی از جاهای دیدنی مشهد مانند طرقبه و شاندیز سوغات مخصوص خود را دارند و می توانید با بازدید از این جاهای دیدنی و تفریحی مشهد سوغات عزیزان خود را نیز تهیه نمایید. هنر پوستین دوزی در این ییلاقات رونق بیشتری دارد و محصولات بیشتری را می توانید در بازارهای این دو منطقه مشهد پیدا کنید. پارک کوهسنگی یکی دیگر از مکان های تفریحی  مشهد است که به فروش هرکاره های سنگی، از سوغات مشهد، معروف است.

فروشگاه سوغات مشهد در کوهسنگی

سخن پایانی

در این مقاله مکان های تفریحی و بهترین جاهای دیدنی مشهد را برای شما معرفی کردیم تا در صورت سفر به مشهد راحت تر بتوانید به جاذبه های گردشگری این شهر دسترسی داشته باشید. شما نیز چنانچه بازدیدی مکان های دیدنی مشهد داشته یا اطلاعاتی درباره آن دارید که در این مطلب ذکر نشده است، لطفا تجربه بازدید و نقطه نظرات خود را با ما و سایر افراد به اشتراک بگذارید.

سوالات شما در مورد جاهای دیدنی مشهد

جاهای دیدنی مشهد کجا خوبه؟

مشهد جاهای دیدنی و تفریحی زیادی دارد و تمام افراد می توانند در این شهر به سرگرمی های جذابی دسترسی داشته باشند. فهرست کاملی از جاهای دیدنی مشهد را در این مقاله مطالعه نمایید.

آیا در حرم امام رضا مکان دیدنی برای بازدید وجود دارد؟

در حرم امام رضا می توانید از مکان های تاریخی و مذهبی مانند مسجد گوهرشاد، آرامگاه شیخ بهایی، مدرسه دو در، مسجد بالاسر و مدرسه پریزاد به صورت رایگان و بدون محدودیت زمانی بازدید نمایید.

نزدیک ترین جاهای دیدنی مشهد به حرم کدام است؟

در نزدیکی حرم امام رضا علاوه بر مکان های مذهبی مانند گنبد خشتی، گنبد سبز و آرامگاه پیر پالاندوز می توانید از برخی خانه های تاریخی مانند خانه داروغه، خانه توکلی، خانه موسوی و .. بازدید نمایید. باغ موزه نادری هم از مکان های دیدنی معروف نزدیک حرم است.

کجای مشهد تله کابین دارد؟

اگر در مشهد به دنبال تله کابین هستید می توانید به مجموعه تفریحی چالیدره بروید. از دیگر تفریحات این مکان می توان به تله سیژ، بانجی جامپینگ، کشتی شناور، زیپ لاین و کارتینگ اشاره نمود.

کجای مشهد چادر بزنیم؟

در حال حاضر بهترین مکان در مشهد برای چادر زدن پارک جنگلی طرق (بوستان غدیر) است. در این پارک علاوه بر جایگاه های مخصوص برپایی چادر، امکانات دیگری مانند حمام، نانوایی، پارکینگ، کانکس، دریاچه مصنوعی، رستوران، فروشگاه مواد غذایی و وسایل حمل و نقل عمومی به حرم از این پارک، وجود دارد.

مشهد برای خرید لباس ارزان کجا خوبه؟

از بهترین مراکز خرید مشهد برای خرید پوشاک ارزان می توان به بازارهای اطراف حرم، بازارهای 17 شهریور، الماس شرق و مجتمع زیست خاور اشاره نمود.

کجاهای مشهد رو رایگان بگردیم؟

بسیاری از پارک های مشهد مانند پارک کوهسنگی، پارک وکیل آباد، پارک ملت و برخی از مکان های تاریخی و مذهبی مشهد مانند شامل آرامگاه خواجه ربیع، آرامگاه امامزاده یحیی، آرامگاه امام زاده یاسر و ناصر و خانه ملک، فرهنگسرای بهشت، خانه رجایی، مدرسه عباس قلی خان و مدرسه دو در برای تفریح رایگان مناسب هستند.

آیا بازدید از حرم و مکان های مذهبی مشهد برای غیرمسلمانان مجاز است؟

برای ورود به حرم و مکان های مذهبی دیگر مشهد محدودیتی از این نظر وجود ندارد. تمام افراد می توانند با حفظ حجاب و قوانین اسلامی از این مکان ها بازدید کنند.

چه باغ‌هایی در مشهد برای بازدید وجود دارند؟

از باغ های مشهد می توان به به باغ گلها، باغ گیاه شناسی و باغ ملی اشاره نمود. بازدید از باغ ملی رایگان است اما باغ گلها و باغ گیاه شناسی شامل پرداخت هزینه ورودی می شوند.