رسپینا
قشم

جاهای دیدنی قشم که هرگز فراموش نمی کنید!

جاهای دیدنی قشم به قدری متنوع و تماشایی است که بازدید از آنها بدون شک تمام وقت شما را در سفر پوشش خواهد داد. جزیره قشم به اندازه بزرگترین شهرهای کشور مساحت دارد و دارای دیدنی های بیشماری است که جمع کردن تمام آنها در یک مقاله نمی گنجد. اما سعی کرده ایم مهمترین این موارد را در این مقاله جمع آوری کنیم. پس اگر قصد دارید قبل از سفر، در مورد بهترین جاهای دیدنی قشم، اطلاعات کاملی به دست آورید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

جاهای دیدنی قشم کجاست؟

با توجه به این که وسعت جزیره قشم حدوداً 1491 کیلومتر مربع است، بنابراین دیدنیهای قشم در یک منطقه کوچک قرار ندارند. بنابراین نمی توان گفت جاهای دیدنی قشم روی نقشه در کدام قسمت قرار دارند. این مکان های از شرق تا غرب، از شمال تا جنوب این جزیره پراکنده شده اند. در ادامه که به معرفی جاهای دیدنی قشم می پردازیم، آدرس تمام آن ها نیز قید شده و می توان متوجه شد که هر کدام در کدام سمت این جزیره قرار دارند.

هتل های قشم

دیدنی های طبیعی قشم

شاید مهمترین بخش از جاهای دیدنی قشم، طبیعت بکر و زیبای این جزیره باشد. جمع شدن همه ی دیدنی های جزیره قشم در کنار یکدیگر سبب شده تا قشم، جزیره عجایب هفت گانه ایران لقب گیرد.

جنگل های حرا

جنگل های حرا که از اصلی ترین دیدنی های قشم به شمار می روند، به زیبایی هر چه تمام تر، تقابل ریشه های درختان را با آب های شور دریا به نمایش می گذارد. برای بازدید از این جاذبه طبیعی خارق العاده، می بایست با قایق به قلب دریا، سفر کنید.. این جنگل در میان آب های خلیج فارس قرار دارد. جنگل حرا قشم وسعتی حدود 86 هزار هکتار دارد که در سال 1351 به نام منطقه حفاظت شده حرا نام گرفت.

حرا درختانی با ارتفاع سه الی شش متر است که در آب شور زندگی می کنند. این درختان با جذب آب شور دریا و دفع نمک موجود در آن، آب شیرین را به برگ ها و قسمت های انتهایی می رساند. علاوه بر درختان جذاب این منطقه، حیوانات و خصوصا پرندگان موجود در این جنگل های از قبیل حواصیل هندی، حواصیل بزرگ، اگرت ساحلی، اگرت بزرگ، سلیم خاکستری، کفچه نوک تیز، گیلانشاه، لک لک، مرغابی، مارماهی و بسیاری جانوران دیگر، زیبایی های خاصی به این جنگل بخشیده اند.

جنگل های حرا قشم
جنگل های حرا از دیدنیهای قشم

آدرس جنگل های حرا روی نقشه

برای بازدید از جنگل حرا باید به ضلع شمالی جزیره قشم و جاده شهرک گورزین جدید وارد شوید و از آن جا به جاده جنگل حرا بروید. برای بازدید از این جنگل نیازی به پرداخت هزینه ندارید اما برای رسیدن به آن باید قایق کرایه کنید.


View Larger Map

دره ستارگان

دره ستارگان که از آثار ملی ایران در یونسکو به ثبت رسیده است، نمایش منحصر به فردی از اشکال زیبای صخره ها می باشد. علت نامگذاری این منطقه به این دلیل است که مردمان بومی عقیده دارند، اشکال عجیب و غریب صخره ها به سبب برخورد شهاب سنگ به این منطقه می باشد اما در حقیقت، دره ستارگان از فرسایش خاک ناشی از باد و باران شکل گرفته است. مردم محلی قشم، دره ستارگان را به نام های استاله کفته، استار افتاده و ستاره افتاده نیز می شناسند.

از نکات جالب توجه دره ستارگان قشم، نمایش راه با استفاده از سنگ ریزه ها است که باعث می شود در مسیر برگشت راه خروج را گم نکنید. همچنین از رسوم جذاب دره ستارگان می توان از خرید صنایع دستی، موزه سنگ و شتر سواری نام برد. این دره در آدرس 20 کیلومتری غرب جزیره قشم قرار دارد. هزینه بازدید از این دره زیبا که در روستای برکه خلف قرار دارد، برای هموطنان، 5 هزار تومان است. برای بازدید از این مکان، در ماه فروردین تا پایان شهریور، از ساعت 8 الی 19:30 و در 6 ماهه دوم سال از ساعت 8 الی 20 می توانید به این مکان قدم بگذارید.

دره ستارگان قشم
دره ستارگان از جاهای دیدنی قشم

آدرس دره ستارگان روی نقشه


View Larger Map

جزیره هرمز

سراسر جزیره هرمز را خاک های سرخ تشکیل داده و به علت اینکه خاک سرخ آن به سیاره مریخ شباهت دارد، از جاهای دیدنی قشم به شمار می رود. در این جزیره به علت وجود مواد معدنی فراوان آن، دارای خاکی قرمز رنگ است. خاک جزیره هرمز به علت داشتن اکسیر آهن فراوان، به رنگ قرمز در آمده است.

ساکنین جزیره هرمز که خاک این جزیره را به نام «گلک» می شناسند، از این خاک برای طبخ غذاهای مختلف از جمله ماهی ها، مربا، نان محلی و تهیه انواع ترشی ها استفاده می کنند. یکی از جذاب تریم بخش های جزیره هرمز، فرش خاکی این جزیره است که در آن نشانه های طبیعی ارزشمندی از هنرمندان کشور به اجرا در آمده است. این نمادها شامل نخل و بادگیرهای بومی جنوب می شود. همچنین در طراحی این فرش، به رونق بازرگانی جزیره هرمز از گذشته تا به حال پرداخته شده است.

جزیره هرمز

آدرس جزیره هرمز روی نقشه


View Larger Map

هنگام؛ جزیره دلفین جاهای دیدنی قشم

هنگام ک جزیره ای کوچک در خلیج فارس است، دور از هیاهوی شهری بوده و هیچ خیابانی در آن وجود ندارد. به همین خاطر یکی از جاهای دیدنی قشم به شمار می رود. سفر به جزیره هنگام به وسیله قایق سواری در آب های خلیج فارس انجام می شود. در این جزیره زیبا به راحتی می توانید به تماشای حیات وحش، دریای پاک، نخلستان های زیبا، چهره های بومی و سنتی، کوه های آهکی و دلفین های باهوش بپردازید.

این جزیره به دلفین جاهای دیدنی قشم معروف است. جالب است بدانید هیچ خیابان یا خودرویی در این جزیره وجود ندارد و از این رو، می توان این جزیره را یکی از بکرترین جزایر ایران دانست. این جزیره در 2 کیلومتری جنوب شرقی قشم قرار دارد و طول آن تنها 9 و عرض آن 6 کیلومتر است. بلندترین نقطه آن که به کوه ناکس شناخته می شود، تنها 106 متر ارتفاع دارد. برای دسترسی به جزیره هنگام می توانید خود را به اسکله کندالو قشم رسانده و از ان جا با قایق در مدت زمان 10 دقیقه خود را به هنگام برسانید.

جزیره هنگام

آدرس جزیره هنگام روی نقشه


View Larger Map

تنگه چاهکوه قشم

تنگه چاهکوه نیز، ذخیره گاه آب میان صخره هایی با اشکال زیبا و عجیب و غریب است. از این منطقه به عنوان دره مقدس نیز یاد می شود چراکه در گذشته از آب این تنگه برای درمان و علاج بیماری ها استفاده می کرده اند. چاهکوه در 70 کیلومتری مرکز جزیر قشم و در نزدیکی روستای چاهکو شرقی قرار گرفته است. یکی از مهم ترین دلایلی که چاهکوه را به عنوان یکی از جاهای دیدنی قشم می شناسند، وجود حفره های طبیعی بزرگ در میان سنگ های غول آسا آن است. علت قرار دادن نام چاهکوه این است که در زمان های قدیم مردم در کف تنگه برای جمع آوری آب باران، اقدام به حفر چاه می کردند.

این موضوع، تنگه چاهکوه را برای علاقمندان به کوه نوردی و صخره پیمایی، به مکانی عالی تبدیل می کند. برای بازدید از این مجموعه تاریخی همه روزه می توانید از ساعت 8 الی 17 به آن سر بزنید و از عکاسی در یکی از بهترین جاهای دیدنی قشم لذت ببرید. در مجموع شما نیاز به 1 تا 2 ساعت زمان برای بازدید از این تنگه باشکوه دارید. با توجه به مسیر پر پیچ و خم چاهکوه قشم، بازدید از این مجموعه به افراد سالمند پیشنهاد نمی شود. ضمنا بازدید از این مجموعه بر خلاف 2 مکان قبلی، نیازمند پرداخت هزینه می باشد.

تنگه چاهکوه قشم

آدرس تنگه چاهکوه قشم روی نقشه


View Larger Map

ژئو پارک قشم

ژئو پارک ها که از جاهای دیدنی قشم شناخته می شوند، متعلق به بخش علوم زمین سازمان یونسکو است. این موضوع سبب می شود مکان هایی که با این نام شناخته می شوند، در حفظ و نگهداری این میراث طبیعی و فرهنگی، تلاش بیشتری خرج شود. این مکان ها برای حضور بازدید کنندگان مختلف طراحی شده اند. از نکات جالب در مورد ژئو پارک های قشم، این است که این مناطق تنها ژئو پارک جهانی ایران و اولین ژئو پارک خاورمیانه شناخته می شود. منطقه ژئو پارک قشم از شرق این جزیره به روستای طبل و روستای سلخ و از قسمت غرب به روستای گوری و از شمال و جنوب نیز به ساحل منتهی می شود.

اکو سیستم های بسترهای مرجان، جنگل های حرا و جنگل های بارانی دارای بیشترین تنوع جانوری و گیاهی در ژئو پارک های قشم هستند. ژئو پارک های بسیاری در جزیره قشم قرار دارند که از آن ها می توان به کورکوراکوه، دره مجسمه ها، تنگه چاهکوه، غار نمکدان، دره ستارگان، بام قشم، دره شور، کریان، موزه ژئو پارک، پهنه های گلی، ساحل کرق، دره قاضی، ساحل تخم گذاری لاکپشت ها، تنگه اولی، بصیرا، چاکویر، جزایر ناز، ژئو لینک، باسعیدو، خلیج دیرستان، صخره خرچنگ ها، روستای لافت، غار خربس، تالاب پرندگان دو کوهک و جنگل حرا اشاره کرد.

توجه داشته باشید به طور کلی ژئو پارک ها هر کدام از جاهای دیدنی قشم در غرب این جزیره قرار دارند. بازدید از این مجموعه ها اغلب نیازمند پرداخت هزینه است.

ژئو پارک قشم

پارک کروکودیل قشم

این پارک به عنوان اولین مجموعه پرورش دهنده تمساح در خاورمیانه آغاز به کار کرد. پارک کروکودیل که از سال 1389 کار خود را در رابطه با پرورش انواع تمساح آغاز کرد، در آغاز کار خود، تعداد 8 تمساح از مالزی وارد و از همان زمان، یکی از منحصر به فردترین جاهای دیدنی قشم و کشور شناخته شد. امروزه در این مجموعه 100 تمساح نگهداری شده و آموزش می بینند. از خدمات این پارک می توان به آموزش، نگهداری و پرورش کروکودیل، فروش کروکودیل و خدمات مشاوره اشاره کرد.

از سایر حیوانات موجود در این پارک می توان به شتر مرغ آفریقایی گردن خاکستری، بز تالی، کبک، طاووس، بلدرچین، بز کوهی، لاکپشت کوهی، مرغ شاخدار، سار، مرغ مینا، کرکس مصری، میمون، جوجه تیغی، سوسمار ایگوانا، طوطی، عقاب تالابی و راسو اشاره کرد. در بازدید از این مجموعه باید توجه کنید خوراکی های خود را به داخل فنس ها پرتاب نکنید. همچنین سیگار خود را در این پارک روشن نکنید و در صورت مشاهده حیوان بیمار، سریعا مسئولین مربوطه را در جریان قرار دهید. بازدید از این پارک که در آدرس بین بزرگراه قشم و درگهان قرار گرفته در زمان های عادی از ساعت 8 الی 20 صورت می گیرد.

پارک کروکودیل قشم
پارک کروکودیل قشم

جزیره ناز قشم

این منطقه نیز شامل قطعه خشکی می باشد که در حاشیه خلیج فارس واقع شده است. هنگام پایین آمدن آب در زمان جزر، باریکه ای ایجاد می شود که می توان با آن در عرض دریا، به سمت این جزیره زیبا، پیاده روی کرد. جزیره ناز قشم در ساحل جنوب شرقی قشم، نزدیکی اسکله روستای سوزا و جاده ساحلی این جزیره قرار گرفته است. توجه داشت باشید موقعیت جزایر ناز به گونه ای است که شما نمی توانید در تمامی اوقات به این جزیره سفر کنید. علت این موضوع نیز جزر و مد خلیج فارس است.

جزایر ناز قشم
جزایر ناز از زیباترین جاهای دیدنی قشم

این جزیره فقط در زمانی که سطح آب پایین است در دسترس مسافران قرار می گیرد. به همین علت باید با توجه به ماه، زمان مناسبی برای رفتن به این جزیره انتخاب کنید. برای رفتن به این جزیره باید 3 ساعت مانده به زمان شروع جزر در جزایر ناز حضور داشته و یک ساعت پس از آغاز مد نیز به قشم برگردید. در غیر این صورت باید تا پایین آمدن آب که حدوداً 4 ساعت زمان می برد، صبر کنید. جزایر ناز در ضلع جنوبی جزیره قشم قرار دارد و بازدید از آن به صورت رایگان انجام می شود. اما باید برای رفتن به این جزایر، قایق کرایه کنید.

* هنگام بازدید از این قسمت از جزیره، حتما به ساعت جزر و مد توجه داشته باشید.

آدرس جزایر ناز قشم روی نقشه


View Larger Map

غار خربس قشم

غار خربس یکی از پدیده های زمین شناسی ایران و از جاهای دیدنی قشم است که در دل ارتفاعات روستای خربس قرار دارد. به عقیده بسیاری، این غار در گذشته معبد پیروان آناهیتا (خدای آب) بوده است. طبق مطالعات باستان شناسی، تاریخچه این غار به دوره سلطنت مادها در کشور باز می گردد. غار خربس در کوه های مشرف به ساحل جنوبی جزیره قشم واقع شده است. این غارها در اثر گرداب ها ایجاد شده و به مرور زمان، ماسه ها از آن خارج شده و حفره هایی به شکل غار ایجاد شده است. غار خربس در 15 کیلومتری جزیره قشم و در نزدیکی روستای خربس و روستای رمچاه واقع شده است.

اگر در قشم سکونت دارید، برای بازدید از این غار می توانید از بزرگراه خلیج فارس و یا جاده دفاری عبور کنید. این غار علاوه بر این که یکی از جاهای دیدنی و تاریخی قشم به شمار می رود، دارای امکاناتی نظیر پارکینگ، غرفه های فروشگاهی، سرویس های بهداشتی، فضای سبز و مکان های برپایی چادر می باشد. برای بازدید از این غار باشکوه، شما 2 ساعت زمان نیاز دارید. همچنین بازدید از این غار از ساعت 6 صبح الی 5 عصر می باشد. جالب است بدانید قیمت بازدید از این مکان تاریخی در سال 1400، معادل 5 هزار تومان بوده است.

غار خربس قشم
غار خربس از جاذبه های قشم

آدرس غار خربس قشم روی نقشه


View Larger Map

روستای توریان قشم

این روستا که از قدیمی ترین جاهای دیدنی قشم است، در 31 کیلومتری بخش جنوبی جزیره واقع شده است. این روستا به علت گرامیداشت سلسله توران شاهان که از میناب به این منطقه راهی شدند، بر روی این روستا قرار داده شد. توران شاه در این روستا تجهیزاتی مانند حمام، آرگان و مسجد ساخت. همچنین در این مسجد، منبری از تخته مرغوب و آینه کاری جذاب احداث کرد. البته پس از زلزله این منطقه، این منبر در مسجد رمکان قشم نگهداری می شود.

نخلستان های و مزارع گل آفتاب گردان این روستا بسیار مشهور است. در زمان سفر به این روستا حتما از سنگ قبر این منطقه که با خط کوفی اشغاری برای پیامبر و امام عالی نوشته شده بازدید کنید. وجود تمام این مسائل باعث شده که این منطقه را بتوان به عنوان یکی از جاهای دیدنی قشم عنوان کرد.

آدرس روستای توریان روی نقشه


View Larger Map

جزیره لارک قشم

این جزیره که در 16 کیلومتری قشم واقع شده و یکی از بهترین جاهای دیدنی قشم و نزدیک آن شناخته می شود، جزایر مرجانی بسیار زیبایی دارد. همچنین به علت قرار داشتن در یکی از جنوبی ترین نقاط مرزی کشور، اهمیت استراتژیک بالایی نیز دارد. این جزیره که از کوه های مخروطی و آتشفشانی بسیاری تشکیل شده، از ساکنین اندکی تشکیل شده و از مناطق بکر کیش به شمار می شود. بهترین مسیر دسترسی به جزیره لارک از طریق اسکله شهید ذاکری قشم است. در ساحل مرجانی جزیره لارک، انواع ماهی های گوناگون آکواریومی و جانوران خاص مانند شقایق و ستاره دریایی قابل مشاهده هستند و باعث شده یکی از جذاب ترین جاهای دیدنی قشم لغب بگیرند.

علاوه بر این یکی از جذاب ترین قسمت های سواحل مرجانی لارک، غواصی در آب های این جزیره است. با غواصی در این آب ها می توان ماهی ها و موجودات مختلف را در زیر آب مشاهده و خاطرات جدیدی ثبت کرد. از بهترین سایت های غواصی در جزیره لارک می توان به سایت کشتی سوخته با عمق 30 تا 40 متر و آبزیانی مثل شیر ماهی، هامور، مارماهی و جاش و سایت غواصی کشتی مغروق با عمق 10 تا 30 متری و ماهی های زیبایی مثل فرشته ماهی، طوطی ماهی و صدف اشاره کرد.

جزیره لارک

همچنین سایت های لنج مغروق، سایت غواصی ارج و ساحل نقره ای از بهترین مکان های غواصی و یکی از جاهای دیدنی قشم در منطقه لارک هستند. جالب است بدانید یکی از زیباترین سواحل کشور، ساحل پلانکتونی لارک است که در بین توریست های خارجی کاملا شناخته شده است و در سال 2015، عکس شب های این ساحل به عنوان تصویر منتخب مجله نشنال جیوگرافی اعلام شد. اگر از جزیره لارک بازدید کردید، فانوس دریایی این جزیره که دارای امکاناتی نظیر آلاچیق و امکانات رفاهی می باشد، با قدمت 800 سال را فراموش نکنید.

آدرس جزیره لارک روی نقشه


View Larger Map

سد گوران قشم

این سد، یکی از مهم ترین دیدنی های قشم است که پیدایش آن به دوره هخامنشیان باز می گردد و هم اکنون نیز در زمره آثار ملی ایران ثبت شده است. در روستای گوران که یکی از مشهور ترین جاهای دیدنی قشم شناخته می شود، کشتی های بزرگ (لنج) مسافری و باربری ساخته می شود و شما به صورت همزمان می توانید نحوه ی ساخت آنها را نیز تماشا کنید. علت شهرت این روستا نیز به خاطر همین کشتی ها است.

شغل اکثر این روستا که در فاصله 40 کیلومتری از مرکز جزیره قشم قرار گرفته است، تجارت، ماهیگیری و لنج سازی بوده و زنان آن نیز بیشتر در زمینه تولید صنایع دستی فعالیت می کنند. بازدید از روستای گوران که به علت وجود زرتشتیان آن به گبران نیز شناخته می شود، برای افرادی که قصد دارند با سنت های دیرینه کشور ارتباط برقرار کنند، پیشنهاد می شود. این روستا در آدرس جاده طبل، باسعیدو و در نزدیکی روستای گوران قرار گرفته و بازدید از آن به صورت رایگان انجام می شود.

سد گوران قشم
سد گوران از مهمترین جاهای دیدنی قشم

آدرس سد گوران قشم روی نقشه


View Larger Map

بوخو از جاهای دیدنی قشم

کوه بوخو که با 350 متر بلند ترین قله جزیره قشم شناخته می شود، به بندر دولاب راهی شده و در قسمت جنوبی این بندر قرار دارد. در صورتی که در این منطقه به اندازه کافی باران ببارد، می توانید این منطقه را مانند جنگل های شمال و کاملا سرسبز تماشا کنید. این دشت سبز می تواند مامنی برای حیواناتی مانند خرگوش ها، روباه ها و محلی برای رشد گونه های گیاهی مختلف و زنبور عسل است. مسیر دسترسی به این دشت برای انسان ها دشوار است اما پیشنهاد می شود برای یک بار هم که شده آن را امتحان کنید.

عسل این دشت بسیار معروف و خوش طعم است و از شهد گل های درخت کنار و چت و گیاهان کوهی تهیه می شود. این عسل ها شامل پل چتی، عسل کناری و عسل بهاری می شوند. این ویژگی های منحصر به فرد این منطقه زیبا باعث شده تا لغب بوخو در بین مسافران به سرزمین رویاها شناخته شود. مساحت دشت بوخو حدود 1500 کیلومتر مربع است و در کوه پایه کوه بوخو قرار دارد. ضلع شرقی این دشت به جزیره قشم و نوک غربی آن به روستای باسعیدو منتهی می شود.

دشت بوخو قشم

آدرس دشت بوخو روی نقشه


View Larger Map

دره تندیس ها قشم

این دره که یکی دیگر از جاهای دیدنی قشم شناخته می شود نیز شامل دشتی از تندیس های عجیب و غریب صخره ای است که به سبب فرسایش ایجاد شده از امواج آب پدید آمده است. دره تندیس ها با قدمت بیش از دو میلیون ساله خود و به دلیل داشتن سنگ هایی به شکل مجسمه مشهور گردیده و سالانه گردشگران بسیاری برای بازدید از دره تندیس ها و پدیده های رسوبی موجود در آن به سوی خود جذب می کند. اشکال و احجام ساخته شده در دره تندیس های قشم، شامل مجسمه های شگفت انگیزی می شود که گویی هنرمندی خبره، آن ها را به وجود آورده اما در ساخت این آثار، هیچ شخصی دخالت نداشته است.

شباهت زیادی بین این دره با دره ستارگان وجود دارد و تنها تفاوت آن، وسعت بیشتر و تراکم کمتر اشکال ایجاد شده در این دره است. برخی شکل های موجود در این دره شبیه به مرغ، خروس، سر گوسفند و اژدها می باشد و این موضوع که تمام این شکل ها بدون دخالت دست انجام شده، به جذابیت این دره می افزاید. به همین علت آن را یکی از بهترین جاهای دیدنی قشم می شناسند. شما حدوداً 1 تا 2 ساعت از زمان خود را می توانید برای بازدید کامل از این مجموعه زیبا اختصاص دهید. هزینه بازدید آن، کاملا رایگان بوده و آدرس آن در جاده شرکت گاز واقع شده است.

دره تندیس ها قشم
دره تندیس ها از جاهای دیدنی قشم

آدرس دره تندیس ها روی نقشه


View Larger Map

بام قشم

بلندقامت ترین مکان در بین جاهای دیدنی قشم، بام این جزیره است که در قسمت غربی قشم واقع شده است. در این بام می توان جنگل های حرا، سواحل شمالی خلیج فارس و برخی از مناطق ژئو پارک قشم را نیز به تماشا نشست. بلندترین بام جزیره قشم به آسمان پر ستاره شب های آن، آثار باستانی و مناظر ، گردشگران بسیاری را راهی قشم کرده است.

این اثر از دوران پارینه سنگی و به صورت طبیعی ساخته شده و دارای ارتفاع 127 متری است. این بام که یکی از ژئوپارک های قشم محسوب می شود، در نزدیکی روستای طبل قرار دارد. این بام در حدفاصل شمال و جنوب جزیره واقع شده است. این بام یکی از جاهای دیدنی قشم و با قدمت چند میلیون ساله از مناطق بکر این جزیره شناخته می شود. پیشنهاد می شود در بازدید از این بام، کلاه، عینک آفتابی و کرم ضد آفتاب همراه خود داشته باشید.

بام قشم

آدرس بام قشم روی نقشه


View Larger Map

تنگه چاکاویر قشم

این تنگه نیز یکی از دیدنیهای قشم است که در ژئوسایت این جزیره قرار دارد. این تنگه تاریخی طی میلیون ها سال بر اثر تندبادها و فرسایش های آبی، احداث شده است. از جذاب ترین بخش های تنگه چاکاویر، حفره ها و فرورفتگی های روی دیوارهای سفید مایل به خاکستری ان است. حفره های کف تنگه که اغلب با آب باران پر می شوند، در کنار رنگ آبی روشن دیوارهای تنگه، منظره جذابی را برای گردشگران جاهای دیدنی قشم فراهم می کند.

برای رفتن به این تنگه پیشنهاد می شود با یک تور لیدر کار بلد وارد آن شوید. اما اگر از این تنگه به تنهایی بازدید می کنید، حتما از راهنمایی بومیان این منطقه برای بازدید از جاذبه ها کمک بخواهید. بخشی از این مسیر را می توان با خودرو پیمایش کرد اما در این حالت نیز حدوداً نیم ساعت پیاده روی لازم دارید. این تنگه در رستوران گوران قشم قرار دارد و حدوداً 21 کیلومتر با مرکز جزیره قشم فاصله دارد.

تنگه چاکاویر قشم

سواحل جزیره قشم مهمترین مکان های دیدنی قشم

بخش زیادی از دیدنی های سفر دریایی شما، شامل سواحل زیبای قشم می باشد. طبیعتا اگر بازدید از جاهای دیدنی قشم را در برنامه سفر خود به ان جزیره قرار داده اید، باید بخشی از زمان خود را به مشاهده سواحل اختصاص داده باشید. چراکه این سواحل زیبا کمتر در دنیا پیدا می شوند و نکته جالب توجه این است که سواحل جنوب جزیره با سواحل شمال آن کاملا متفاوت است. در ادامه مهم ترین سواحل دیدنی این جزیره پهناور را بررسی نموده ایم.

ساحل سرخ قشم
عکس جاهای دیدنی قشم

ساحل زیتون قشم

این ساحل، اصلی ترین ساحل جزیره می باشد که اکثر هتل ها و رستوران های جزیره و برخی از جاهای دیدنی قشم در نزدیکی آن واقع شده است. فضای سبز زیبا با درختان نخل، مسیرهای مخصوص دوچرخه سواری، زمین های ورزشی، کلاب غواصی، مرکز تفریحات آبی، سینما و. . . از جمله امکانات این ساحل می باشد. پارک زیتون که در این ساحل واقع شده با مساحت 45 هزار متر مربع، یکی از بزرگترین پارک های حوزه خلیج فارس است.

همچنین اقامت آن به صورت 24 ساعته و به صورت رایگان انجام می گیرد. به همین علت اولین کسانی که وارد جزیره قشم می شوند، در این پارک تصمیم به اتراق می گیرند. این پارک امکانات مختلفی نظیر زمین های ورزشی و بازی کودکان و بزرگسالان، نیمکت های سنگی، آلاچیق و پارکینگ را به مسافران ارائه می دهد. علاوه بر این تفریحات آبی مختلفی در پارک زیتون وجود دارد که شامل جت اسکی، بنانا سواری، شاتل، فلای برد و غواصی می شود.

ساحل زیتون قشم
ساحل زیتون قشم

آدرس پارک زیتون قشم روی نقشه


View Larger Map

ساحل روستای سلخ

روستای سلخ، یکی از روستاها و از جاهای دیدنی قشم می باشد که عمده فعالیت مردم آن صیادی یا ماهیگیری است. غار نمکدان نیز که قبلا راجع به آن توضیح دادیم، در همین روستا واقع شده است. از جذابیت های این روستا می توان به بام قشم، کاسه سلخ و غار نمکی اشاره کرد. در این روستا می توانید همراه با صیادان به دریا رفته و زندگی روی دریا را برای چند روز تجربه کنید.

یکی از مناطق جذاب این روستا، کاسه سلخ است. این منطقه در واقع بیابانی به طول 7 و عرض 5 کیلومتر است که دارای هزاران تپه گیاهی بزرگ و مخروطی شکل است. این منطقه کویری هیچ پوشش گیاهی در آن وجود ندارد و همین تپه های جذاب آن باعث جذب گردشگران بسیاری شده است. این ساحل در 37 کیلومتری جنوب جزیره قشم قرار گرفته است.

ساحل روستای سلخ قشم
ساحل روستای سلخ

آدرس روستای سلخ روی نقشه


View Larger Map

ساحل روستای شیب دراز

روستای شیب دراز که بیشتر به مکان تخم گذاری لاکپشت ها در فصل بهار معروف است، یکی از بهترین و معروف ترین جاهای دیدنی قشم به شمار می رود. این روستا که در قسمت جنوبی جزیره قشم قرار گرفته، حدوداً 31 کیلومتر با مرکز جزیره قشم فاصله دارد.

تنوع گونه های گیاهی و جانوری این روستا باعث شهرت آن در بین مسافران و گردشگران شده است. جالب است بدانید پرستوی دریایی، سلیم، فلامینگو، کفچه نوک، عقاب ماهیگیر، سبزه قبا، کاکایی، آبچلیک و. . . از جمله جانوری هستند که در روستا وجود دارند. علاوه بر این لاکپشت های پوزه عقابی معروف در این منطقه هر سال از اواسط اسفند تا اواسط اردیبهشت مشغول تخم گذاری هستند. این ساحل در مجاورت اسکله گردشگری دلفین های قشم قرار دارد.

ساحل روستای شیب دراز قشم
روستای شیب دراز از زیباترین دیدنی های قشم

آدرس روستای شیب دراز روی نقشه


View Larger Map

ساحل نقره ای از دیدنی های قشم

این ساحل زیبا که درخشش خود را مدیون فلس های خُرد شده ماهیان در لا به لای شن های آن می باشد، یکی از زیباترین جاهای دیدنی قشم است. متاسفانه به سبب آسیب هایی که گردشگران طی سال های گذشته به آن وارد کرده اند، بازدید از آن امروزه خیلی محدود شده است. ساحل نقره ای هرمز در قسمت جنوبی جزیره هرمز قرار دارد که مسیر دسترسی به آن از طریق قایق های موجود در اسکله شهید ذاکری امکان پذیر است. همچنین ساحل نقره ای قشم در 2 کیلومتری جزیره هنگام قرار دارد. در ساحل نره ای قشم با تابش نور خورشید به ذرات، نور خیره کننده ای از آن منعکس شده و جذابیت زیادی به ساحل می بخشد.

ساحل نقره ای قشم
ساحل درخشان نقره ای از زیباترین جاهای دیدنی قشم در شب

آدرس ساحل نقره ای روی نقشه


View Larger Map

ساحل روستای لافت

این ساحل نیز، در روستای لافت قشم واقع شده است. با ورود به این روستا گویی به شهر یزد که در جوار ساحل قرار دارد قدم گذاشته اید. این روستا که در شمال غربی جزیره قشم و در روستای سلخ واقع شده، در پیش آمدگی خشکی های جزیره قرار داشته و فاصله آن با جزیره قشم حدوداً 22 کیلومتر است. تاریخچه پیدایش روستای لافت قشم، به قبل از میلاد مسیح باز می گردد اما زمان دقیقی برای پیدایش آن وجود ندارد. جالب است بدانید در زمان های دور روستای لافت مرکز جزیره قشم بوده است. این روستا به 2 قسمت بافت قدیم و جدید تقسیم بندی شده که در قسمت های مختلف آن واقع شده است.

بافت قدیم آن در مرکز روستا با کوچه های کم عرض آن معروف بوده و بافت جدید روستا که در قسمت جنوب شرقی این روستا وجود دارد، خدمات آموزشی، بهداشتی، درمانی و تاسیسات و تجهیزات مختلف و بافت جدید بخش شمالی لافت نیز به شیب های تند تپه ماهور آن شهرت دارد. بهترین زمان بازدید از روستای لافت قشم در زمان عیدهای مختلف است. به این ترتیب که در زمان تولد پیامبر، شب معراج، عید فطر و عید قربان مراسم مولودی خوانی، مراسم خرید لباس نو، رقص ازوا (عضوا) و سفره چینی در عید فطر و قربان برگزار شده و با حضور در این میهمانی ها می توان در جشن آن ها شریک شد.

ساحل روستای لافت قشم
ساحل روستای لافت قشم

آدرس روستای لافت روی نقشه


View Larger Map

مکان های دیدنی و تاریخی قشم

قشم با دیرینه ای کهن که از زمان آغاز سکونت انسان در زمین تخمین زده شده، در تاریخ بسیار مشهور است. علاوه بر موارد نامبرده، مکان های تاریخی به یادگار مانده در جزیره نیز بر جذابیت های دیدنی های قشم افزوده است. در آن زمان ها جزیره محلی مناسب برای شکار و تامین آب شیرین بوده است. برخی از جاهای دیدنی قشم مانند غار خربس از دوران مادها تخمین زده شده، اولین جزیره خلیج فارس شناخته می شود. در نتیجه جاهای دیدنی قشم شامل بسیاری از مکان های تاریخی این جزیره می شود. برخی از مهم ترین مکان های تاریخی قشم به شرح زیر است:

قلعه پرتغالی ها قشم

از قدیمی ترین جاهای دیدنی قشم این قلعه است که در زمان حمله مغول ها به کشور، به دست آن ها افتاد اما سر انجام، اتابکان فارس، مجددا این قلعه را تصرف کردند. تاریخچه قلعه پرتغالی ها از زمانی است که واسکودوگاما دریانورد، به اهمیت جزیره قشم از لحاظ ژئو استراتژی در قرن 16 میلادی پی برد و تصرف آن را به دولت پرتغال توصیه کرد. سرانجام موفق شدند پس از تصرف جزیره هرمز، قشم را نیز از آن خود کنند. این دولت در سده 15 کشتیرانی خلیج فارس را نظارت داشتند. به دلیل داشتن موقعیت مناسب قلعه پرتغالی ها در قشم، چند بار مانع از حملات دولت قدرتمند عثمانی و موفق به شکست آن ها شدند.

قلعه پرتقالی ها قشم
قلعه پرتغالی ها از جاهای دیدنی قشم

این قلعه استوار تجارت استعمارگران پرتغالی را در خلیج فارس به مدت 110 سال تضمین کرد. سر انجام در سال 1623 دولت شاه عباس این قلعه مجددا به ایران رسید. پس از صدها سال و در سال 1387 به منظور حفری های شرکت برق در اطراف قلعه پرتغالی ها، تونلی قدیمی متصل به این قلعه کشف شد. این تونل برای نگهداری مهمات و را فراری مرموز برای فرماندهان نظامی پرتغالی بوده است.

این تونل از قلعه پرتغالی ها تا نزدیکی غارهای خربس ادامه داشته است. قلعه پرتغالی ها که در ضلع شمالی جزیره قشم در بلوار ژئو پارک و در نزدیکی ساحل قرار دارد، به خاک سرخ آن مشهور است. هزینه بازدید از این مکان تاریخی برای گردشگران داخلی در سال 1400، شش هزار تومان و برای توریست های خارجی، 15 هزار تومان بوده است. شما می توانید از ساعت 8 تا 18 از این مجموعه بازدید کنید.

آدرس قلعه پرتغالی ها قشم روی نقشه


View Larger Map

خانه اربابی لافت

این منزل که یکی از خانه های قدیمی و جاهای دیدنی قشم شناسایی می شود، در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. احداث این خانه که توسط عبدالصمد سلیمانی، یکی از اربابان این روستا احداث شده، به اواخر دوران قاجار تا اوایل دوران پهلوی باز می گردد. در این خانه سبک معماری جنوبی وجود دارد که خانه هایی با بادگیرهای متعدد برای خنک نگه داشته شدن خانه ها، کمی آب و هوای بسیار گرم این منطقه را تبدیل به هوایی نسبتا خنک کرده است. در صورتی که از این خانه اربابی بازدید می کنید، بازدید موزه مردم شناسی شهر لافت، اکو موزه، موزه ناخدا علی، موزه خالو صالح، قلعه نادری یا قلعه لافت را از یاد نبرید.

غار نمکدان قشم

این غار طولانی ترین غار نمکی جهان است که بلورهای زیبای نمک، از سقف و کف آن، با شکوه هر چه تمام نمودار می باشند. گنبد نمکی که غار نمکدان در آن قرار دارد از سنگ های آذرین تشکیل شده و ترکیبی از سنگ و نمک می باشد. این گنبد ابتدا به صورت یک لایه بود و طی ده ها هزار سال نمک های موجود به دلیل چگالی کم تر، از صخره های سنگی بالاتر آمده و به مرور زمان غار نمکدان تشکیل شد. غار نمکدان طولی 6400 متری داشته و سن نمک های آن به دوره کانبرین در حدود 570 میلیون سال پیش باز می گردد.

غار نمکدان قشم
غار نمکدان قشم

این غار به نام های غار سه مرد برهنه و غار نمک قشم نیز شناخته می شود. غار نمکدان حدوداً 90 کیلومتر با مرکز جزیره فاصله دارد و با خودرو می توانید در مدت زمان حدوداً 2 ساعت خود را به آن برسانید. اگر کمی اهل مطالعه کتاب های شیمی باشید، حتما اطلاع دارید که می توانید قندیل های استالاکتیت و استالاگمیت را در دهانه غار نمکی قشم مشاهده کنید.

آدرس غار نمکدان قشم روی نقشه


View Larger Map

مقبره بی بی مریم

یکی دیگر از جاهای دیدنی قشم که تاریخچه پیدایش آن از قرن 5 تا قرن 9 اعلام می شود اما تاریخچه دقیقی برای آن وجود ندارد، مقبره بی بی مریم قشم است. این بقعه که به تم سنیتی (مقبره مقدس) هم معروف است، شامل معماری های زیبای سلطنت سلجوقیان است. همچنین گنبدهای این مقبره از مرجان های دریایی تشکیل شده است. علاوه بر این در این مقبره، درب کوتاهی وجود داشته که به قبرستانی وسیع باز می شود و نکته جالب آن، قرار دادن گل های کاکتوس روی این قبرها است.

مقبره بی بی مریم قشم

مقبره بی بی مریم در آدرس روستای تم سنیتی وجود دارد و بازدید از آن برای عموم رایگان است. همچنین در طول شبانه روز می توانید از این مکان بازدید داشته باشید اما اغلب زمان روز را انتخاب می کنند. همچنین برای بازدید از این مقبره، 1 ساعت زمان لازم است. البته توجه داشته باشید این مقبره را با بی بی مریم بختیاری اشتباه نگیرید. اگر علاقمند به دریافت آرامش از سایر گورستان های جزیره قشم هستید و می خواهید با سبک ساخت این گورستان ها آشنا شوید، می توانید از قبرستان های گور فرنگی با 400 سال قدمت، قبرستان کولغا و قبرستان توریان با 1000 سال تمدن بازدید کنید.

آدرس مقبره بی بی مریم قشم روی نقشه


View Larger Map

تفریحات آبی از بهترین جاهای دیدنی قشم

آب های آرام و نیلگون خلیج فارس بدون شک یکی از بهترین نقاط دنیا برای تفریحات آبی می باشد. لذا تفریحات متنوع آبی جزیره قشم، یکی از اصلی ترین و مهم ترین جاهای دیدنی قشم در زمستان به شمار می رود، زیرا این جزیره در زمستان از آب و هوای معتدل و دل انگیزتری برخوردار است؛ چرا که این فصل بهترین و معتدل ترین زمان سفر به قشم است. این تفریحات به همراه نرخ قیمت به شرح زیر می باشند:

 پاراسللاکچری
غواصیلاکچری
اسکی روی آبلاکچری
جت اسکیلاکچری
اسکوتر زیردریاییلاکچری
پارک آبی قشممتوسط تا لاکچری
فلای بوردمتوسط تا لاکچری
قایق سواریمتوسط
شاتل سواریمتوسط
بنانا سواریمتوسط
تفریحات آبی قشم
تفریحات آبی قشم

مراکز خرید از مهم ترین جاهای دیدنی قشم

یکی از مهم ترین علل مردم برای سفر به جزیره قشم در زمان های مختلف، بازار گردی است. در این بازارها و مراکز خرید، انواع اجناس مورد نیاز شما از قبیل پوشاک، لوازم خانگی، عطر و ادکلن، کیف و کفش، لوازم آرایشی و بهداشتی، لوازم کامپیوتری و. . . را با نرخی ارزان به مسافران و شهروندان قشم ارائه می دهند. قطعا یکی از مهم ترین دیدنی های قشم، مراکز خرید آن می باشد؛ چراکه این جزیره از جمله مناطق آزاد تجاری در ایران می باشد. در این قسمت به معرفی معروف ترین مراکز خرید که از جاهای دیدنی قشم و درگهان شناخته می شوند، می پردازیم.

بازار قدیم قشم

این بازار که فعالیت خود را از سال 1290 آغاز کرد، بیشتر برای فروش اجناس به بومیان جزیره قشم کاربرد دارد. این بازار که قدیمی ترین مرکز خرید جزیره است، یکی از جاهای دیدنی قشم شناخته می شود، حس نوستالژیک به خریداران القا کرده و می توان با آداب و رسوم و فرهنگ اهالی قشم آشنا شد. بازار قدیم قشم در آدرس میدان امام خمینی، خیابان شهید منتظری، جنب بانک کشاورزی است. در این بازار انواع لباس های محلی، ملحفه، پتو، زیور آلات دریایی، محصولات سنتی قشم، کیف و کفش و خوراکی های مورد نیاز خود را خریداری کنید. ساعت کاری این بازار از 8:30 الی 14 و از 17 تا 22 می باشد.

بازار قدیم قشم

آدرس بازار قدیم قشم روی نقشه


View Larger Map

بازار ستاره قشم

این مرکز خرید که با 641 واحد تجاری از بهترین جاهای دیدنی قشم شناخته می شود، از 3 هزار متر زیربنا در 3 طبقه تشکیل شده است. در این مرکز خرید، انواع اجناس عطر و ادکلن، کیف و کفش، لوازم خانگی و برقی، لوازم آرایشی و بهداشتی، لوازم کامپیوتری و لوازم خانگی به فروش می رسد. همچنین برندهای مطرحی نظیر سامسونگ، ال جی، جی وی سی، فیلیپس، تفال، نیوا، کلیون، آرکانسیل و. . . به مشتریان ارائه می شود. بازار ستاره در آدرس بلوار ولیعصر بالاتر از میدان گلها قرار دارد. همچنین ساعت کاری این بازار از ساعت 9:30 الی 14 و از 17 الی 23:30 می باشد.

بازار ستاره قشم

آدرس بازار ستاره قشم روی نقشه


View Larger Map

مجتمع سیتی سنتر قشم

این مجموعه که بزرگترین مجتمع تجاری تفریحی کشور محسوب می شود، یکی از معروف ترین جاهای دیدنی قشم است که دارای مساحتی 125 هزار متر مربعی می باشد. تقریبا می توان گفت از شیر مرغ تا جان آدمیزاد را می توان در این پاساژ خریداری کرد.

محصولات این مجموعه شامل پوشاک، وسایل نوزاد، کیف و کفش، اسباب بازی، موبایل، مبل، لوازم آرایشی و بهداشتی، زیور آلات، طلا و بدلیجات، لوازم خانگی، دوربین عکاسی، لوازم الکترونیکی، ساعت، شکلات، قهوه و بسیاری اجناس است. همچنین طبقه سوم این مجتمع شهربازی است که دارای بازی های کامپیوتری، بولینگ، سالن بیلیارد، سینما 4 بعدی، کافی شاپ و رستوران است. سیتی سنتر از بزرگترین جاهای دیدنی قشم در آدرس خیابان ولیعصر، نبش خیابان دریا قرار دارد و از ساعت 10 تا 14 و 17 تا 24 می توانید از این مجموعه بازدید کنید.

سیتی سنتر قشم
مرکر خرید سیتی سنتر از دیدنی های قشم

آدرس سیتی سنتر 1 قشم روی نقشه


View Larger Map

مراکز خرید لوکس قشم

طبیعتا اگر اجناس لوکس را همزمان با بازدید از جاهای دیدنی قشم خریداری کنید، سفری دلنشین و خاطره انگیز را تجربه خواهید کرد. به همین خاطر در ادامه به معرفی چند مورد از مراکز خرید لوکس این جزیره پرداخته ایم.

مرکز خرید سیمرغ

ارائه دهنده انواع پوشاک، کیف و کفش، لوازم و تجهیزات الکترونیکی، عطر و ادکلن، لوازم آرایشی و بهداشتی و. . .
آدرس: قشم، میدان امام قلی خان
ساعات کاری: 9:30 الی 23

بازار بزرگ فردوسی

ارائه دهنده انواع پوشاک، دوچرخه، ماشین شارژی، انواع کفش و صندل، عطر و ادکلن، لوازم آرایشی و بهداشتی و. . .
آدرس: بلوار ولیعصر، بین خیابان فلسطین و میدان گلها
ساعت کاری: 9:30 الی 14 – 17 الی 23:30

بازار فردوسی قشم

مرکز خرید پردیس

ارائه دهنده انواع لباس مجلسی و پوشاک زنانه، لوازم خانگی، کیف و کفش و. . .
آدرس: بلوار ولیعصر، نرسیده به خیابان فلسطین، روبروی بازار بزرگ ستاره
ساعت کاری: 9:30 الی 14 و 17 الی 22:30

مراکز خرید مقرون به صرفه

علاوه بر بازدید از جاهای دیدنی قشم، خرید اجناس ارزان قیمت و البته با کیفیت نیز بر لطف سفر می افزاید.

بازار خلیج فارس

با داشتن 80 واحد تجاری ارائه دهنده انواع پوشاک، کیف و کفش، لوازم الکترونیکی، لوازم آشپزخانه
آدرس: میدان گل‌ها، خیابان ولیعصر، نرسیده به خیابان فلسطین، جنب بازار بزرگ ستاره
ساعات کاری: 9:30 الی 14 و 17:30 الی 23

مرکز خرید مرجان

ارائه دهنده پوشاک، لوازم آرایشی بهداشتی، عطر و ادکلن و. . .
آدرس: بلوار ولیعصر، چهار راه پردیس
ساعات کاری: 9 الی 14 – 17 الی 22

مرکز خرید دلفین

ارائه دهنده پوشاک، کیف و کفش، لوازم برقی، لوازم آرایشی، ساعت و. . .
آدرس: بلوار ولیعصر، چهار راه پردیس
ساعت کاری: 9 الی 14 – 17 الی 22

بازار نخل

دارای 224 غرفه و ارائه دهنده انواع پوشاک
آدرس: درگهان، جنب پاساژ اطلس
ساعت کاری: 9 الی 22

مجتمع تجاری پرشین گلف

ارائه دهنده انواع پوشاک، لوازم آشپزخانه، لوازم خانگی، شال و روسری، عینک، لوازم ورزشی و. . .
آدرس: درگهان، میدان انقلاب، پشت مجتمع تجاری دریا
ساعت کاری: 9 الی 22

بازارهای محلی قشم
بازارهای محلی از جاهای دیدنی قشم

بازار درگهان قشم

درگهان که در قسمت غربی جزیره قشم و 20 کیلومتری جزیره قرار دارد، به بازارها و مراکز خرید ارزان قیمت معروف است. اکثر فروشندگانی که به قشم سفر می کنند، اجناس خود را به صورت کلی از این مغازه ها خریداری می کنند. بنابراین افرادی که قصد بازدید از جاهای دیدنی قشم و درگهان را دارند، پیشنهاد می شود بازارگردی در این منطقه را حتما در دستور کار سفر چند روزه خود قرار دهند. در این قسمت به معرفی بهترین مراکز خرید این منطقه اشاره می کنیم.

بازار قدیم درگهان

بازار قدیم که به صورت کاملا سنتی از راهروها و کوچه های تودرتو تشکیل شده، از جاهای دیدنی قشم به شمار می روند. اکثر اجناس این بازارها به علت فروش عمده، ارزانتر از سایر مکان های جزیره هستند. اما معمولا در زمان های مختلف، اجناس این بازارها به صورت تکی به مشتریان ارائه نشده و بیشتر برای فروشندگان تولید می شوند.

با این حال اگر سفر به قشم را در طول عید نوروز انجام دهید، ممکن است بتوانید این اجناس را به صورت تک نیز خریداری کنید. توجه داشته باشید برای بازدید و خرید اجناس این بازار، در زمان صبح از ساعت 8 به آن مراجعه کنید. چرا که درب این مجموعه معمولا از ساعت 16 بسته می شود. اما در زمان های شلوغ و پیک سفر مثل عید نوروز، ساعت بازدید از این مجتمع بین 8 الی 24 است.

آدرس بازار قدیم درگهان روی نقشه


View Larger Map

پاساژ دو دلفین

این مجموعه که یکی از معروف ترین جاهای دیدنی قشم و درگهان شناخته می شود در نزدیکی بازار قدیم قرار دارد. در این مرکز خرید می توان انواع لوازم آرایشی، لوازم خانگی، لباس های زنانه و همچنین رستوران و کافی شاپ نیز وجود دارد. برای خرید لوازم تکی از دودلفین باید قید طبقه بالایی آن را بزنید. اگر قصد خرید اجناس خود را از این مجموعه دارید در روزهای خلوت از ساعت 9 تا 21 و در زمان پیک سفر از ساعت 9 الی 24 می توانید به آن سر بزنید.

آدرس پاساژ دودلفین درگهان روی نقشه


View Larger Map

بازار دریا درگهان

این مرکز خرید که با داشتن 1530 غرفه یکی از بزرگترین مراکز خرید و جاهای دیدنی قشم شناخته می شود، یکی از پرطرفدارترین بازارهای خرده فروشی جزیره شناخته می شود. طبقه اول این مرکز خرید، قسمت شلوغ آن بوده که اجناس تک و عمده ارائه می شود. همچنین طبقه دوم آن که قسمت خلوت مجموعه است، اکثر مغازه ها اجناس خود را به صورت تکی ارائه می دهند.

این بازار در کنار مرکز خرید دو دلفین پر طرفدارترین مراکز خرید قشم هستند. به علت تعدد مغازه ها در این بازار خصوصا در طبقه اول آن، باید نام و پلاک مغازه ای که قصد خرید از آن را دارید، در جایی یادداشت کنید یا کارت مغازه را از فروشنده دریافت کنید تا آن مغازه را گم نکنید. ساعت کاری بازار دریا نیز مشابه مرکز خرید دودلفین در روزهای خلوت از ساعت 9 تا 21 و در زمان شلوغی از 9 الی 24 می باشد.

آدرس مرکز خرید دریا روی نقشه


View Larger Map

سایر مراکز خرید قشم

بازار بزرگ فردوسی با 180 واحد تجاری در آدرس بلوار ولیعصر، بین خیابان فلسطین و میدان گلها
مرکز خرید پردیس با 148 واحد، نرسیده به خیابان فلسطین، روبروی بازار ستاره
مرکز خرید مرجان در آدرس چهار راه پردیس
مرکز خرید سیمرغ با 71 واحد تجاری در آدرس بلوار ولیعصر، میدان امام قلی خان
مرکز خرید زمرد در آدرس درگهان، میدان انقلاب، جنب مرکز خرید دریا
پاساژ اطلس در آدرس درگهان، درب پشتی مجتمع دو دلفین

بازار نور روبروی مرکز خرید دو دلفین
مرکز خرید ایران زمین درگهان در آدرس میدان انقلاب
مرکز خرید مروارید درگهان
پاساژ ونوس درگهان
بازار صدف درگهان
مجتمع نگین درگهان

لازم به ذکر است ساعت کاری اکثر این مراکز خرید از 9 الی 22 می باشد.

رستوران های قشم از مهم ترین جاهای دیدنی قشم

هنگام بازدید از جاهای دیدنی قشم و گشت و گذار در جزیره، حتما به رستوران و یا فست فود نیاز خواهید داشت. لذا در ادامه، راهنمای کلی برای خورد و خوراک در قشم، عنوان نموده ایم.

رستوران حاج غفور

ارائه انواع غذاهای دریایی تند و تیز و قلیه ماهی های عالی که بهترین غذای این رستوران است. قلیه ماهی های این رستوران زبانزد مردم محلی قشم است. به جز قلیه ماهی، خوراک میگوی حاج غفور نیز طرفداران زیادی دارد. قیمت منوی غذایی این رستوران با توجه به حجم غذا، کیفیت مواد غذایی و خدمات آن، منصفانه است.

آدرس: جزیره قشم، بلوار خلیج فارس شرقی، جنب مسجد شیخ حاجی رمضان

رستوران نعیم

این رستوران ارائه دهنده انواع کباب، مرغ، خورش قلیه ماهی، استیک و. . . به صورت سلف سرویس است. اگر پس از بازدید جاهای دیدنی قشم، میگو پفکی رستوران نعیم را امتحان کنید، پشیمان نخواهید شد.

آدرس: جزیره قشم، میدان امامقلی خان، جنب شهرک ساحلی، طبقه همکف، پلاک ۹۸۵

رستوران آبشار

این رستوران که با داشتن 2 شعبه یکی از بزرگترین مراکز غذاخوری در جزیره قشم شناخته می شود، ارائه دهنده انواع غذاهای دریایی و میگو سوخاری های معروف است. در میان غذاهای این رستوران، ماهی هامور و میگو سوخاری، بیشتری طرفدار را در بین مسافران و مردم محلی دارد.

آدرس: جزیره قشم، میدان شهدای گمنام، روبروی مرکز خرید مرجان

رستوران الوند

این رستوران که در هتل الوند قرار گرفته با طراحی شیک، ارائه دهنده انواع غذاهای ایرانی و دریایی و خوراک کوسه معروف می باشد. این رستوران نیز غذاهای خود را به صورت سلفی به میهمانان ارائه می دهد. البته به علت ارزش افزوده 15 درصدی، غذاهای این رستوران، قیمت بالاتری نسبت به رستوران های اطراف دارد.

آدرس: جزیره قشم، بلوار آزادگان، جنوب غربی میدان شهدا، نبش خیابان الهیه، هتل الوند

غذای محلی قشم
غذای محلی قشم

رستوران قلعه

یکی از جذابیت های رستوران قلعه، عدم داشتن منوی غذایی است. این رستوران که توسط افراد محلی اداره می شود، تنها در روزهایی قابل استفاده است که در صبح آن روز، صید ماهی داشته باشند. بنابراین می توان آن را به عنوان یکی از تازه ترین غذاخوری ها در بین رستوران ها و جاهای دیدنی قشم دانست. دکوراسیون داخلی این مجموعه به طرز ساده ای طراحی شده و 2 فضای داخلی رو به دریا برای صرف غذا در این رستوران قرار داده شده است.

رستوران قلعه

یکی از جذابیت های رستوران قلعه، عدم داشتن منوی غذایی است. این رستوران که توسط افراد محلی اداره می شود، تنها در روزهایی قابل استفاده است که در صبح آن روز، صید ماهی داشته باشند. بنابراین می توان آن را به عنوان یکی از تازه ترین غذاخوری ها در بین رستوران ها و جاهای دیدنی قشم دانست. دکوراسیون داخلی این مجموعه به طرز ساده ای طراحی شده و 2 فضای داخلی رو به دریا برای صرف غذا در این رستوران قرار داده شده است.

کافه ها و کافی شاپ های قشم

علاوه بر رستوران، کافه ها و کافی شاپ ها نیز با ارائه نوشیدنی ها و میان وعده های خوشمزه، به شما برای لذت بردن از مکان های دیدنی قشم کمک خواهند کرد. برخی از معروف ترین این مراکز در قشم، به صورت زیر است:

کافه سل

کافه سل قشم که از لوکس ترین جاهای دیدنی قشم محسوب می شود، با داشتن فضایی زیبا و منوی جذاب، ارائه انواع قهوه و نوشیدنی های گرم و سرد دلچسب است. با توجه به قرار گرفتن این کافه در مجتمع سیتی سنتر 2 قشم، می توانید پس از یک بازارگردی خوب، با صرف قهوه خستگی خود را از بین ببرید.

آدرس: جزیره قشم، مجتمع تجاری سیتی سنتر 2

کافه رستوران شب های دفاری

این کافه که یکی از متفاوت ترین کافه های قشم است، شبیه به یک خانه بزرگ بوده و چیدمان آن به صورت سنتی طراحی شده است. کافه این رستوران به وسیله یک راهرو از سایر فضاها جدا شده و اتاقی بزرگ با دکوراسیون زیبا در آن می درخشد. هنگام ورود به این مجموعه کارکنان با قعوه های عربی از شما پذیرایی می کنند. این رستوران ارائه دهنده انواع قهوه عربی، حلوا و. . . می باشد. برای بازدید از این مجموعه از ساعت 12 الی 24 می توانید به آن سر بزنید.

آدرس: جزیره قشم، روستای دفاری، جنب مسجد جامع

کافه کلبه

کافه کلبه که از ساعت 9 تا 22 به مسافران خدمات ارائه می دهد، به مسافران خود اینترنتی رایگان ارائه داده و انواع نوشیدنی های سرد و گرم را به آن ها ارائه می دهد. این کافه با ویو رو به دریا، رو به روی برج آپادانا قرار دارد.

کافه رستوران خوان بوم

این کافه که یکی از جذاب ترین جاهای دیدنی قشم به شمار می رود، علاوه بر ارائه نوشیدنی های سرد و گرم، رستوران نیز دارد که می توانید از این 2 به طور همزمان استفاده کنید. کافه خوان بوم که 65 نفر گنجایش میهمان دارد، از ساعت 11 الی 23 به مسافران خدمات ارائه می دهد.

آدرس: بلوار امام قلی خان، خیابان خلیج فارس، جنب هتل سارینا 2

کافه اولگا

ان کافه در مجتمع سیمرغ قشم قرار گرفته و چه بهتر از این که پس از بازارگردی، یک نوشیدنی در این کافه میل کنید. شما می توانید از ساعت 8 الی 23، قهوه خاص خوش طعم کافه اولگا را امتحان کنید. همچنین در کنار این مکان، کافه الی وجود دارد که از ساعت 7 صبخ به مشتریان خدمات ارائه می دهد.
آدرس: قشم، مجتمع تجاری سیمرغ، پلاک 23

بهترین زمان بازدید از جاهای دیدنی قشم

با توجه به آب و هوای گرم جزیره قشم، سفر به این منطقه در فصل تابستان کمتر انجام شده اما با قیمت ارزانتری نیز همراه است. همچنین به علت کاهش تعداد گردشگر در این جزیره، اکثر مراکز خرید قشم، اجناس خود را با ارائه تخفیف در خدمت مسافران قرار می دهند. اگر قصد دارید علاوه بر این که تور این جزیره را با قیمت ارزان رزرو می کنید، در این جزیره نیز دچار مشکل نشوید، می توانید سفر خود را برای اوایل پاییز تنظیم کنید. برخی از جاهای دیدنی قشم تنها در فصول خاصی، جذابیت های فراوان دارند. به همین علت در ادامه به معرفی جاهای دیدنی قشم در فصل های مختلف می پردازیم.

جاهای دیدنی قشم در بهار

توصیه می شود اگر هدف شما از سفر به قشم، غواصی در آب های این منطقه است، فصل بهار یا پاییز را انتخاب کنید. بیشترین هزینه سفر به جزیره قشم در روزهای اول عید و فصل بهار صورت می گیرد. جاهای دیدنی قشم با توجه به آب و هوای این جزیره در فصل بهار، گردشگران را از تمام نقاط ایران به قشم می کشاند. از بهترین جاهای دیدنی قشم در بهار می توان به تنگه چاهکوه، تنگه عالی محمد، کاسه سلخ، روستای سلخ، جنگل های حرا، بام قشم، بقعه بی بی مریم و سایر قبرستان های جزیره، روستای برکه، مسجد قبا، تپه تاریخی کولغان، بقعه شیخ برج، سد پی پشت قشم و بسیاری مناطق دیگر اشاره کرد.

جاهای دیدنی قشم در تابستان

پیشنهاد می شود اگر در فصل تابستان به قشم سفر می کنید، بیشتر زمان خود را در مراکز خرید این جزیره سپری کنید. در این بازارها به علت استفاده از کولرهای گازی، کمتر گرما می خورید و آب و هوای مطبوعی در این مراکز تجربه می کنید. علاوه بر این در اکثر مراکز خرید معرفی شده قشم، به علت کاهش میزان گردشگر در فصل تابستان، تخفیف های مناسبی روی اجناس به مسافران ارائه می شود.

همچنین کوه و دشت بوخو دارای آب و هوای بهتری در نزدیکی جزیره قشم است که مناسب فصل تابستان است. این مناطق از معدود جاهای دیدنی قشم به شمار می روند که حتی در تابستان نیز سرسبز هستند. علاوه بر این به علت جزر و مد کم آب، بهترین زمان برای بازدید از جزیره ناز، فصل تابستان است.

قایقی در ساحل جزیره قشم

جاهای دیدنی قشم در پاییز

فصل پاییز را از این جهت که علاوه بر وجود هوایی خنک تر نسبت به فصل تابستان، هزینه های سفر ارزانی به جزیره قشم برای مسافران دارد، می توان بهترین زمان سفر به قشم اعلام کرد. در این زمان برخی از تخفیف های اجناس همچنان پابرجاست و علاوه بر سفر به جاهای دیدنی قشم، امکان استفاده از تفریحات دریایی نیز برای مسافران مهیا است. علاوه بر این معمولا تفریحات آبی قشم در فصل پاییز با تخفیف به مسافران ارائه می شود. از سایر نقاط دیدنی قشم در پاییز می توان به غار نمکدان و غار خربس با آب و هوای معتدل و جنگل های حرا با آب و هوای مطلوب اشاره کرد.

جاهای دیدنی قشم در زمستان

با توجه به این که میانگین آب و هوای قشم در فصل زمستان بین 12 تا 25 درجه سانتی گراد است، بهترین زمان بازدید از دیدنیهای قشم شناخته می شود. البته در این فصل به علت آب و هوای مطلوب جزیره، گردشگران زیادی راهی قشم شده و در نتیجه هزینه تورها و حتی خدمات گردشگری و تفریحات آبی نیز بیشتر می شود. لذا توصیه می کنیم اگر قصد سفر به جزیره قشم دارید، از تفریجات آبی صرف نظر کنید.

چرا که با توجه به جزر و مد زیاد آب، در بسیاری زمان ها، مجوز استفاده از این خدمات به شما داده نمی شود. به همین علت پیشنهاد می شود در این زمان دره ستارگان را با آب و هوایی عالی در فصل زمستان، جزیره هنگام با دلفین های با نمک، جنگل های حرا با شکوه در زمان جزر و مد، از بهترین جاهای دیدنی قشم در آخرین فصل سال شناخته می شوند. اما اگر این دیدنیهای قشم شما را از شگفتی و جذابیت متعجب نکرد، تنگه چاهکوه را امتحان کنید. این تنگه به علت داشتن دیواره های سنگی که در کف آن وجود دارد، مانند گودال آب به نظر می آید.

دلفین ها در جزیره هنگام

جاهای دیدنی قشم در روز

با توجه به آب و هوای جزیره قشم در زمان روز، قبل از غروب آفتاب بهترین زمان برای بازار گردی در این جزیره است. در این زمان با توجه به آب و هوای گرم، امکان بیشتری برای استفاده از تفریحات آبی دارید. علاوه بر این در زمان روز بهترین فرصت برای لذت بردن از مناطق گردشگری و زیبای قشم مانند ژئو پارک، غار خربس، جنگل های حرا و خصوصات جزایر ناز است.

اگر اقدام به رزرو هتل در قشم نموده اید، پیشنهاد می شود در زمان روز، سری به بازارهای درگهان بزنید و تا ساعت 22 در این بازارها باشید. اما اگر در شب از این بازارها دیدن کنید، نمی توانید به همه مغازه های آن سر بزنید. در حالت کلی پیشنهاد می شود اکثر جاهای دیدنی قشم را در زمان روز نظاره گر شوید تا از اکثر زیبایی های این مکان ها لذت ببرید.

جاهای دیدنی قشم در روز

جاهای دیدنی قشم در شب

طبیعتا افرادی که قصد بازدید از جاهای دیدنی قشم در زمان شب را دارند، می خواهند از مکانی دنج و ارام لذت ببرند. با توجه به این که پس از غروب آفتاب دمای هوا در قشم پایین می آید، می توانید به کنار دریا رفته و از صدای امواج دریا لذت ببرید. یکی از بهترین جاهای دیدنی قشم برای این منظور ساحل پارک زیتون است. علاوه بر این پارک ساحلی سینما دریا از بهترین انتخاب ها در شب های قشم هستند.

با نشستن بر روی نیمکت های این پارک و مشاهده دریا، می توانید تصاویر جذابی از جزر و مد آب ثبت کنید. پارک ساحلی هلر نیز به علت وجود مکان هایی برای تعبیه چادر، از بهترین مکان های جزیره برای خواب شب شناخته می شود. اگر هم اهل بازار گردی در قشم باشید، شب های مرکز خرید سیتی سنتر از جذابیت بصری فراوانی برخوردار است. اما جدای از تمام این مسائل اگر ترسی از جاهای دیدنی قشم و خصوصا مناطق تاریخی آن ندارید، پیشنهاد می شود شب های دره ستارگان را به هیچ عنوان از دست ندهید. در این زمان صداهای ترسناک و جالبی در اثر گردش باد داخل روزنه ها و حفره های دره ایجاد می شود.

جاهای دیدنی قشم در شب

هزینه جاهای دیدنی قشم

با توجه به مطالب گفته شده، سفر به قشم در زمان های مختلف نیاز به پرداخت هزینه های متفاوتی است. مثلا سفر به قشم و جاهای دیدنی این جزیره، در فصل زمستان و خصوصا عید نوروز، بیشتر از سایر زمان های سال است. از شهرهای تهران، مشهد و شیراز بصورت هفتگی پرواز به مقصد قشم برگزار می شود. اگر هم شهر شما فاقد مسیر هوایی به مقصد قشم بود می توانید با استفاده از قطار و مسیرهای ریلی، خود را به بندرعباس برسانید.

سپس با استفاده از لنج یا قایق های تندرو در مدت زمان حدوداً نیم ساعت، به جزیره قشم برسید. اما ارزانترین روش سفر، استفاده از خودروی شخصی است. در این صورت می بایست با خودرو تا بندرعباس رانندگی کرده و از آن جا با استفاده از کشتی، خودروی خود را سوار کرده و به آن طرف آب برسید.

البته این روش برای بازدید از جاهای دیدنی قشم با مشکلاتی از جمله امکان خرابی خودرو و مشکلات پبدا کردن تعمیرگاه مناسب همراه است. برای رفت و آمد در جزیره و بین جاهای دیدنی قشم نیز می توانید از تاکسی های خطی استفاده کنید که قیمت آن هر چند ماه دستخوش تغییر می شود. برای اقامت در جزیره قشم نیز می توانید هتل رزرو کنید. نرخ میانگین هتل های 4 ستاره قشم، حدودا 400 هزار تومان است.

همچنین هزینه های تفریحات آبی یکی از مهم ترین بخش ها برای نوسان قیمت سفر به جاهای دیدنی قشم است. مثلا هزینه غواصی در سواحل این جزیره بین 100 تا 180 هزار تومان است. قیمت نیم ساعت جت اسکی، 80 هزار تومان و برای قایق سواری های مختلف بین ساعتی 20 تا 120 هزار تومان است. سافاری قشم نیز بین 50 تا 80 هزار تومان هزینه برای هر مسافر در پی دارد. بنابراین اگر قصد بازدید از این مکان ها را دارید، پول کافی در کارت خود داشته باشید. چراکه به طور میانگین هزینه هر شب اقامت در هتل ها و سفر به جاهای دیدنی قشم، 600 هزار تومان است.

در صورتی که با تور 3 شبه راهی جزیره قشم شده اید، علاوه بر پرداخت هزینه های اقامتی و وسیله نقلیه، حدوداً 2 میلیون تومان به جز هزینه خرید، پس انداز داشته باشید. اما طبیعتا بیشتر مسافران به قصد خرید از جاهای دیدنی قشم، به این منطقه سفر می کنند. لذا برای این منظور نیز می توان به طور میانگین، 5 میلیون تومان هزینه در نظر گرفت.

سوالات متداول

کدام یک از جاهای دیدنی قشم از بهترین رستوران های این جزیره شناخته می شوند؟

حاج غفور، نعیم، آبشار و الوند از معروفترین رستوران ها و جاهای دیدنی قشم هستند.

مراکز خرید ارزان قشم کدامند؟

خلیج فارس، دو دلفین، مرجان، نخل و پرشین گلف از ارزانترین مراکز برای خرید هستند.

تفریحات آبی قشم کدامند؟

پاراسل، غواصی، اسکی روی آب، جت اسکی، اسکوتر زیردریایی، پارک آبی قشم، فلای بورد، قایق سواری، شاتل سواری و بنانا سواری از تفریحات آبی موجود در جزیره قشم هستند.

لیلی عسکری

در سفر، دنیای جدیدی را می‌بینید؛ از مهمان‌نوازی مردم و فرهنگ آنان تا طبیعت بکر و جاذبه‌های تاریخی، سفر به دور از روتین زندگی فرصتی است برای رشد! با مطالعه و تجربیات شخصی، جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری رو معرفی می‌کنم و نکاتی که به مسافران در طی سفر کمک می‌کنه رو ارائه میدم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا