رسپینا
اصفهان

بهترین جاهای دیدنی اصفهان از 2000 سال پیش تاکنون

معرفی بهترین جاهای دیدنی اصفهان

جاهای دیدنی اصفهان آن قدر زیاد هستند که احتمالا یک مقاله مفصل گنجایش قرار دادن تمام جذابیت های این شهر را نداشته باشد. اما به طور کلی در این شهر اماکن تاریخی، جاذبه های طبیعی و گردشگری و رستوران های فراوانی در این شهر وجود دارد که هرکدام از آن ها به نوعی می تواند باعث ایجاد خاطره ای شیرین در سفر شود.

همچنین در این مقاله مسافران با مکان های دیدنی اصفهان آشنایی پیدا می کنند. در این صورت با تاریخ کهن، ابتکار و خلاقیت ساکنین اصفهان در دوران باستان برای زندگی در اصفهان بیشتر آشنا می شوید و طبیعت آن را نیز بیشتر می شناسید. در ادامه درباره هرکدام از جاهای دیدنی اصفهان توضیحات و جزئیات بیشتر و جامع تری ارائه داده شده که دعوت می کنیم برای اطلاع از آدرس و امکانات جاذبه های دیدنی مطالعه ادامه مقاله را از دست ندهید.

جاهای دیدنی اصفهان
جاهای دیدنی اصفهان

جاهای تاریخی اصفهان

اصفهان یکی از تاریخی ترین شهرهای کشور می باشد و به همین خاطر آثار تاریخی ارزشمندی در این شهر قرار گرفته است. قدمت برخی از این مکان های دیدنی به دوران هخامنشان باز می گردد. اما اکثر آثار تاریخی اصفهان مربوط به دوران صفویه و خصوصا شاه عباس می شود. متاسفانه برخی از این مکان ها در زمان حکومت شاه سلطان حسین تخریب شده و با بازسازی آن ها نیز جذابیت قبل را پیدا نکرده اند.

در حقیقت اغلب جاهای دیدنی اصفهان به قرن 17 تا 18 مربوط می شود. اصفهان شهر گنبدهای آبی، پل‌های تاریخی، گردشگاه‌های سلطنتی، کلیساهای نفس‌گیر، صنایع دستی بی‌نظیر، هنر مینیاتوری باورنکردنی، خانه‌های سنتی بی‌نظیر، رودخانه زاینده رود، کوه صفه و خیابان‌های سرسبز است. جزئیات این مناطق در ادامه بررسی شده است.

جاهای تاریخی اصفهان
جاهای تاریخی اصفهان

میدان نقش جهان از معروف ترین جاهای تاریخی اصفهان

این میدان در گذر زمان با نام های مختلفی اعم از میدان بزرگ، میدان نو، میدان قصر، میدان شاه و میدان امام شناخته شده است. میدان نقش جهان در زمان تیموریان در اندازه ای کوچک تر ساخته شد و در زمان صفویان گسترش یافته و به شکل کنونی در آمده است که امروزه یکی از شاخص ترین جاهای دیدنی اصفهان می باشد. زمانی که مقرر شد پایتخت سلسله صفویه (که از 880 تا 1115 هجری شمسی بر ایران حکومت می کردند) باید از قزوین به اصفهان منتقل شود.

میدان نقش جهان اولین محوطه ای بود که برای این تغییر ساخته و آماده شد. با احداث مسجد شاه در جنوب آن، مسجد شیخ لطف الله و مدرسه علمیه در شرق، بازار قیصریه در شمال و کاخ عالی قاپو در غرب، سه ستون پادشاهی در این میدان گرد هم آمدند. در زمان شاه عباس اول، این میدان محل برگزاری مراسم هایی مانند جشن نوروز بوده و احتمال این مساله نیز وجود دارد که ایده ی طراحی این میدان از روی میدان حسن پادشاه، در تبریز گرفته شده باشد.

این منطقه در تمام دوره صفویه فعال بوده اما در زمان شاه سلطان حسین بی توجهی به آن افزایش می یابد تا حدی که جوی های آب اطراف آن به تدریج راکد و درختان داخل این جوی آب خشکیده شدند و بخش هایی از این میدان مانند عمارت نقاره خانه در حمله اشرف افغان تخریب گردید. مجدد در زمان حکومت پهلوی توجه بسیاری به این میدان شد. به این صورت که بخش های تخریب شده مرمت و رونق آن رفته رفته به حالت قبل برگردانده شد.

از نکات قابل توجه در مورد این است که از سال 1368 رفت و آمد با خودرو در بخش جنوبی این میدان کاملا ممنوع شد و تردد از همان موقع تا به امروز به صورت پیاده یا با درشکه انجام می شود. طول این میدان 560 متر و و پهنای آن 160 متر می باشد. اطراف میدان نقش جهان حدود 200 حجره دو طبقه قرار دارد و عمارت های عالی قاپو، مسجد شاه، مسجد شیخ لطف الله و سردر قیصریه نیز در اطراف آن واقع شده اند. میدان نقش جهان در سال 1313 در فهرست آثار ملی ثبت شد و در سال 1358 نیز به ثبت میراث جهانی یونسکو در آمد.

آدرس میدان نقش جهان روی نقشه


View Larger Map

منار جنبان از مهندسی ترین جاهای دیدنی اصفهان

منار جنبان یکی از مکان های تاریخی اصفهان است که در 6 کیلومتری جاده اصفهان به طرف نجف آباد واقع است. این بنا دارای دو مناره است که در ارتفاع 17.5 متری از سطح زمین قرار گرفته اند. این عمارت بر روی سنگ قبر شیخ عمو عبدالله احداث شده است.

یکی از جذابیت های منار جنبان این است که با تکان هر کدام از این مناره ها، دیگری نیز به لرزش در می آید. اگر به طور کلی بخواهید علت این پدیده را بدانید باید به شما بیان کنیم که دلیل آن پدیده فیزیکی تشدید یا رزونانس است. به علت این که در ساخت دو مناره، مصالح ساختمانی سبکی استفاده گردیده و فاصله بینشان کم است، لرزش دیگری قابل مشاهده خواهد بود. پیشنهاد می شود در صورت سفر به اصفهان، فرصت دیدن این مورد از جاهای دیدنی اصفهان را از دست ندهید.

منار جنبان اصفهان

با وجود این که مسافران می توانند همه روزه به جز روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی، ۲۱ رمضان (شهادت امام علی)، ۲۸ صفر (رحلت پیامبر اکرم)، ۱۴ خرداد (رحلت امام خمینی) و ۲۵ شوال (شهادت امام جعفر صادق) از ساعت 9 الی 16:30 از این مناره ها بازدید کنند اما در صورتی که قصد دارید تکان خوردن این مناره ها را تماشا کنید، می بایست ساعت 12 ظهر خود را به این عمارت برسانید.

قدمت بنای منار جنبان اصفهان به سال 716 هجری باز می گردد و از آثار دوران ایلخانی است. اما قدمت مناره های آن مربوط به قرن 12 هجری و پایان دوره صفویه می شود که مهندسی جذاب آن را شیخ بهایی بر عهده داشت. از امکانات منار جنبان اصفهان می توان به دسترسی آسان مسافران با وسایل نقلیه، تردد معلولان با ویلچر، داشتن بوفه، پارکینگ و سرویس بهداشتی اشاره کرد. نکته قابل توجه برای بازدید کنندگان این است که منار جنبان در سال 1321 به فهرست آثار ملی کشور اضافه گردید.

آدرس منار جنبان اصفهان روی نقشه


View Larger Map

کاخ چهل ستون از جاهای تاریخی اصفهان

یکی دیگر از جاهای تاریخی اصفهان که در سال 1327 پایه گذاری شد، چهل ستون است که از نامدارترین جاهای دیدنی اصفهان نیز محسوب می شود، کاخ چهل ستون است که در واقع یکی از باغ های سلطنتی این شهر می باشد. چهل ستون به جا مانده از دوران صفویه است. اگر چه که این کاخ در زمان شاه سلطان حسین آتش گرفت و در زمان قاجار دچار صدمات زیادی شد اما مرمت شده و امروزه میزبان گردشگران زیادی از سراسر دنیا می باشد. همچنین معماری این کاخ ترکیبی از سه نوع ایرانی، چینی و فرنگی است.

این کاخ دارای بیست ستون می باشد و به این علت آن را چهل ستون می شناسند که در زمان انعکاس این بیست ستون در داخل آب، 20 ستون نیز در داخل آب شکل گرفته و آن را به چهل ستون تبدیل می کند. برخی از مفسرین علت این نامگذاری را تقدیس عدد 40 در شیعه معرفی کرده اند. در هنگام ورود، ایوانی بزرگ با طول 38 متر و پهنای 17 متر نظر همه ی بازدید کنندگان را جلب می کند.

نوشته های مشابه
کاخ چهل ستون اصفهان

در قسمت های غربی، شمالی و جنوبی این مجموعه می توانید پنجره های فوق العاده زیبای منبت کاری شده و خاتم کاری شده را ببینید. اگر چه که این کاخ در زمان شاه سلطان حسین آتش گرفت و در زمان قاجار دچار صدمات زیادی شد اما مرمت گردیده و امروزه میزبان گردشگران زیادی از سراسر دنیا می باشد. لحظه‌ای که وارد باغ کاخ می‌شوید، احساس می‌کنید که از دنیای بیرون جدا شده‌اید. از نکات قابل توجه در مورد باغ این است که برخی از درختان اطراف کاخ به اندازه خود کاخ قدیمی هستند. فضای داخلی به طور کامل با نقاشی و نقاشی های دیواری پوشیده شده است. در دیوارهای بیرونی نیز می توانید چند نقاشی اروپایی را پیدا کنید.

همچنین معماری این کاخ ترکیبی از سه نوع ایرانی، چینی و فرنگی است. بازدید از این کاخ در تمام روزهای سال به جز روزهای تاسوعا و عاشورا، رحلت پیامبر (ص) و امام خمینی (ره) و شهادت امام جعفر صادق (ع) و 21 ماه رمضان (شهادت حضرت علی) از ساعت 9 تا 17 برای علاقه مندان امکان پذیر است.

آدرس کاخ چهل ستون روی نقشه


View Larger Map

عالی قاپو

آیا می توانید ساختمانی را پیدا کنید که از جلو 2 طبقه، از کناره ها، 4 طبقه و از پشت ساختمان 6 طبقه نمایش داده شود؟ تصورش هم سخت است! اما کاخ عالی قاپو یکی از این بناهاست که در قرن شانزدهم رو به میدان نقش جهان احداث گردید. این کاخ زیبا یکی از برترین جاهای دیدنی اصفهان است که در طول تاریخ پادشاهان مختلف در بالکن های ستون دار آن می نشستند و (چوگان ایرانی) را در میدان تماشا می کردند. یک اتاق موسیقی نیز در این عمارت زیبا وجود دارد.

در زمانی که هیچ میکروفونی وجود نداشت، از یک روش معماری نابغه برای تقویت صدا در اینجا استفاده می شد.یکی از زیباترین عمارت های ساخته شده در دوران صفویه کاخ عالی قاپو است که از پر آوازه ترین مکانهای دیدنی اصفهان می باشد. آدرس دقیق آن واقع در میدان نقش جهان و در مقابل مسجد شیخ لطف الله است.

عالی قاپو اصفهان

این کاخ در شش طبقه و مساحت 1800 متر مربع ساخته شده است. کلمه عالی قاپو از زبان ترکی گرفته شده و به معنای درگاه بلند است. شاه عباس صفوی به منظور نشان دادن شکوه و قدرت حکومتش دستور به ساخت این کاخ را داد و آن مکان جلسات حکومتی، استقبال از مهمان های خارجی و مراسم دولتی را برگزار می کردند.

همچنین در گذشته هنگام بازی چوگان در میدان نقش جهان، بالکن این مجموعه مکانی برای مشاهده بازی بود. جالب است بدانید که قبل از تغییر پایتخت صفویان از قزوین به اصفهان، عمارتی به همین نام در قزوین وجود داشت که محل استقرار صفویان بود اما از نظر عظمت و زیبایی قابل مقایسه با نمونه آن در اصفهان نمی باشد. این مجموعه در تاریخ 15 دی ماه سال 1310 به فهرست آثار ملی کشور اضافه شد. برای بازدید از این مجموعه تاریخی زیبا پیشنهاد می شود 1 تا 2 ساعت از زمان خود را به این کار اختصاص دهید.

آدرس عالی قاپو روی نقشه


View Larger Map

سی  و سه پل

سی و سه پل با قدمتی 400 ساله یکی دیگر از جاهای دیدنی اصفهان است که می خواهیم راجع به آن صحبت کنیم. این اثر باستانی، طولانی ترین پلی است که روی بستر زاینده رود قرار دارد. قدمت این پل نیز به دوران صفویه بر میگردد. سی و سه پل در ابتدا دارای 40 دهانه و 360 متر طول بوده که در گذر زمان به علت کاشت درختان و انحراف آب، چند تایی از دهانه ها متروک شده اند.

این بنا در دو طبقه به منظور جلوگیری از طغیان رودخانه و همچنین وصل کردن چهار راه عباسی به چهار باغ بالا و محله جلفای اصفهان و عباس آباد ساخته شده است. این بنا در سال 1008 هجری و در دوازدهمین سال تاجگذاری شاه عباس صفوری بنا شد. اگر بخواهیم کمی درباره مصالح به کار گرفته شده برای ساخت این بنا صحبت کنیم می توان گفت که به طور کلی در ساخت پل از سنگ، ساروج، آجر و گچ استفاده شده است.

سی و سه پل اصفهان

جالب است بدانید که این پل به گونه ای طراحی شده که رطوبت نه تنها از استحکام آن نمی کاهد، بلکه آن را مستحکم تر نیز می کند.  در آخر هم باید بگوییم که سی و سه پل به نام های دیگری مانند «پل الله وردی خان»، «پل شاه عباسی»، «پل چشمه»، «پل جلفا» و «پل زاینده رود» نیز مشهور است.

آدرس سی و سه پل روی نقشه


View Larger Map

پل خواجو

یکی از زیباترین پل های تاریخی بدون شک پل خواجو است که در قسمت شرقی سی و سه پل، بر روی زاینده رود بنا شده است. این بنای تاریخی به درازای 133 متر و پهنای 12 متر در عهد صفویه به دستور شاه عباس دوم ساخته شد. پل خواجو با معماری بی نظیر خود، یکی از معروف ترین مکان های تاریخی اصفهان به حساب می آید و گردشگران فراوانی که از این مکان تاریخی بازدید کرده اند، همواره به تحسین آن می پردازند.

پل خواجو اصفهان در سال 1060 هجری مصادف با 1650 میلادی ساخته شد که در آن منطقه پل قدیمی دیگری از دوره تیموریان وجود داشت. شاه عباس دوم دستور ساخت این بنا را داد. این پل به دلیل نزدیکی به محله ای از شهر که خانه های خواجه ها (درباریان) بود، خواجو نامیده می شد. در طراحی پل از کاشی های رنگارنگ استفاده شده است که بر جذابیت آجری متقارن آن افزوده است. خواجو از کلمه خواجه گرفته شده است. دومی ها درباری بودند و بیشتر در محله ای نزدیک پل زندگی می کردند.

پل خواجو اصفهان

این پل دارای دو طبقه است که هر کدام اهداف متفاوتی را انجام می دهند. چند اتاق با طراحی دقیق نیز بر روی آن ساخته شده است. اتاقک های وسط پل توسط خانواده سلطنتی استفاده می شد. علاوه بر این، پل به مکانیزمی مجهز است که جریان آب را کنترل می کند. این مکان هزینه ورودی نداشته و مسافران می توانند در تمام روزهای سال از این پل بازدید نمایند.

آدرس پل خواجو وری نقشه


View Larger Map

جاهای دیدنی اصفهان؛ اماکن مذهبی

از جاهای تاریخی اصفهان که چشم پوشی کنیم، اماکن مذهبی آن با معماری ویژه و اصیل ایرانی بسیار چشم نواز و پرطرفدار خواهد بود. البته این مناطق نیز به تنهایی از جاهای تاریخی اصفهان محسوب می شوند. با توجه به این که ورود دین اسلام و مذهب شیعه به کشور توسط اسماعیل صفوی پایه ریزی شد، شاه اسماعیل برای تثبیت این دین نزد مردم کشور، مساجد زیادی در پایتخت خود اصفهان پایه ریزی کرد که مهم ترین آن ها مسجد جامع، مسجد شیخ لطف اله و مسجد جامع عباسی (مسجد امام) بود. در ادامه به معرفی این 3 اثر ماندگار که در میان اماکن مذهبی و جاهای دیدنی اصفهان، شهرت زیادی دارند خواهیم پرداخت.

اماکن مذهبی اصفهان

مسجد جامع از قدیمی ترین جاهای دیدنی اصفهان

مسجد جامع اصفهان که از آثار ملی کشور و از میراث جهانی یونسکو شناخته می شود، تلفیقی از تکنیک های مختلف معماری در چند دوره از تاریخ است. مسجد جامع که یکی از دیدنیهای اصفهان به شمار می رود، قبل از اینکه به مسجد تبدیل شود، در زمان ساسانیان آتشکده بوده است.

اکتشافات باستان شناسی، از جمله پایین ستون، تاریخ پیش از اسلام این بنا را ثابت کرده است، اما تاریخ دقیق احداث این مسجد همچنان یک راز باقی مانده است. بهترین تخمین این است که ساخت مسجد جامع از جاهای دیدنی اصفهان به 2000 سال پیش و دوران سلطنت سلجوقیان بر می گردد. اگرچه برخی از تحقیقات دیگر نشان می‌دهد که نمای نهایی این مسجد عمدتاً متعلق به سلسله سلجوقیان است، اما در دوره صفویه بازسازی ‌هایی انجام شده است.

مسجد جامع اصفهان

در هر گوشه از این زیبایی باستانی طرح های جالبی خواهید یافت. این بنا به سبک معماری چهار ایوانی (اتاق باز طاقدار) ساخته شده است که هر دو دروازه روبروی یکدیگر قرار گرفته اند. هر ایوان با سرامیک های فیروزه ای خیره کننده به شکل مقرنس (سلول های طاقچه مانند) تزئین شده است. تمام موارد گفته شده تنها برای بیرون از این مسجد بود. اما زمانی که وارد این مسجد می شوید، با اشکال جدیدی از معماری داخلی آشنا می شوید.

در قسمتی از این مسجد، 40 ستون وجود دارد که طراحی آن مشابه مسجد نصیرالملک شیراز ساخته شده است. بخش غربی این مسجد که دارای گچبری های جذاب است، از زیباترین بخش های این مکان شناخته می شود. همچنین گنبدهای زیبایی در این مسجد وجود دارد که اگر در زیر یکی از آن ها بایستید و به گنبدها نگاه کنید، جذابیت های ویژه ای به چشم شما می خورد. برای بازدید مسجد جامع اصفهان که به مسجد عتیق نیز شهرت دارد، همه روزه می توان از ساعت 9 تا 12 صبح و 14 الی 16:30 با پرداخت هزینه ارزان به این مجموعه بروید.

آدرس مسجد جامع اصفهان روی نقشه


View Larger Map

مسجد شیخ لطف الله؛ تنها مسجد بدون مناره اصفهان

مسجد شیخ لطف الله یکی از شاهکارهای معروف معماری ایرانی است که در ضلع شرقی میدان نقش جهان قرار دارد و یکی از جاهای دیدنی اصفهان به شمار می رود. این مسجد آمیخته شکلی ملایم با تزیینات کاشی نمای داخلی و خارجی غنی، مسجد را به یکی از شناخته شده ترین مکان های گردشگری اصفهان تبدیل کرده است. یکی دیگر از جاهای دیدنی در اصفهان عمارت زیبا و چشم نواز مسجد شیخ لطف الله است. این مسجد در قرن یازدهم به دستور شاه عباس صفوی شروع و پس از 18 سال به اتمام رسید.

مسجد شیخ لطف الله که یکی دیگر از جاهای تاریخی اصفهان شناخته می شود، برخلاف سایر مساجد تاریخی در ایران بدون مناره است و می توان گفت که تنها مسجد بدون مناره کشور می باشد. یکی دیگر از نکته های تاثیرگذار این مسجد نبود شبستان ورودی در آن است. در واقع در تمامی مساجد شما بعد از ورود به مسجد وارد یک صحن ورودی می شوید که باید از آن عبور کنید تا به گنبد مسجد برسید. این اتفاق به دلیل رعایت اصل تقارن در این مسجد نیفتاده و سبب منحصر به فرد شدنش شده است. برخلاف مسجد امام که برای اقامه نماز عمومی ساخته شده بود، مسجد شیخ لطف الله مسجد خصوصی خاندان شاه عباس بود.

مسجد شیخ لطف الله اصفهان

درهای مسجد همیشه بسته و نگهبانی بود، بنابراین مردم عادی تنها پس از گذشت قرن ها می توانستند مسجد را تحسین کنند. شاه و همسرانش برای اینکه هنگام عبور از میدان از کاخ عالی قاپو به مسجد دیده نشوند، از تونلی در زیر میدان استفاده کردند. میدان نقش جهان برخلاف مهم‌ترین سازه‌های ایران، مسیر مکه را دنبال نمی‌کند، بنابراین شیخ بهایی، معمار ارشد این پروژه، در طراحی دو مسجد میدان با چالش مواجه شد. مسجد شیخ لطف‌الله نیز مانند مسجد امام دارای یک درگاه ورودی است که به سمت راست می ‌پیچد و بازدیدکننده را مجبور می‌کند هنگام ورود به مسجد به سمت مکه رو به رو شود.

این موضوع یکی از تصمیمات جالب و حرفه ای شیخ بهایی در ساخت این مسجد بود. نقاشی ها و کاشی های داخلی توسط رضا عباسی، هنرمند مشهور ایرانی ساخته شده است و کیفیت و زیبایی آن بر هر چیزی که قبلا در ایران ساخته شده است غلبه دارد. دیوارها، گنبد، ورودی‌های مسجد با کاشی‌های به اصطلاح هفت رنگ، خط، کتیبه‌هایی از سوره‌های قرآن، نام ائمه و اشعار تزئین شده است.

آدرس مسجد شیخ لطف الله روی نقشه


View Larger Map

مسجد امام با محراب شگفت انگیز

مسجد امام اصفهان معروف به مسجد جامع عباسی، مسجد شاه و مسجد سلطانی یکی دیگر از جاهای دیدنی اصفهان واقع در میدان نقش جهان است. این بنا از شاهکار های معماری و کاشی کاری در قرن یازدهم به حساب می آید و شامل یک گنبد اصلی، چهار مناره و دو شبستان در غرب و شرق است. محراب مرمری این مسجد یکی از زیباترین ها در مساجد هم دوره خود است. از نکات جالب توجه دیگر هم می توان به این موضوع اشاره کرد که این مسجد با 18 میلیون قطعه آجر ساخته و با 475 هزار کاشی آراسته شده است.

مسجد امام از جاهای دیدنی اصفهان است که در ابتدای ساخت آن جزئی از میدان نقش جهان محسوب می شد. ساخت این مسجد 18 سال به طول انجامید و در این میان وظیفه معمار این مسجد یعنی شیخ بهایی، ساخت بنایی بود که نشان دهنده مشارکت روحانیون در ساختار قدرت امپراطوری شاه عباس باشد. مسجد امام در ابتدا قرار بود به عنوان جایگزین مسجد جامع برای نمازگزاران باشد و عنوان مسجد اصلی شهر را به خود اختصاص دهد. اما به علت این که این که ساخت مسجد شاه پس از مرگ شاه عباس به پایان رسید، رغبتی به این کار در بین پادشاه بعدی ایجاد نشد. جالب است بدانید مسجد امام بزرگترین گنبد را در بین مساجد اصفهان داشت.

مسجد امام اصفهان

دروازه ورودی باشکوه با دو مناره و ساختمان اصلی مسجد با گنبد بزرگ و مناره‌ها. حیاط مسجد بین آنها قرار دارد. ویژگی منحصر به فرد معماری مسجد، ویژگی های صوتی آن است. هر کسی که زیر گنبد صحبت می کند، به وضوح توسط هر کسی که در داخل آن صحبت می کند، شنیده می شود. تنوع رنگ آبی در دیوارهای کاشی کاری شده داخلی و خارجی امضای مسجد شد. سردر به شکل یک بنای طاقدار ایوان ساخته شده است که ویژگی بارز معماری اسلامی دوره سلجوقیان و صفویان است.

این مسجد نیز مثل اغلب آثار ملی اصفهان در تاریخ 15 دی ماه 1310 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید. اگر قصد بازدید از این مکان را دارید می توان در نیمه اول سال از ساعت 9 تا 12 و 14 تا 17 و در نیمه دوم سال از ساعت 9 تا 13 و ساعت 13 تا 16 به این مسجد با پرداخت هزینه بلیط ورودی سر بزنید.

آدرس مسجد امام روی نقشه


View Larger Map

مناطق گردشگری اصفهان

در کنار تمام مکان های تاریخی اصفهان، جاذبه های هیجان انگیز طبیعی دیگری نیز وجود دارد که افراد زیادی از آن ها بازدید می کنند. با بازدید از این اماکن متوجه می شوید چرا اصفهان به نصف جهان معروف شده است. عده ای که جاهای دیدنی اصفهان را تنها به داشتن مناطق تاریخی این شهر محدود می کنند، از این مناطق بی خبر هستند. به همین علت در این قسمت قصد داریم شما را به مطالعه ادامه مطلب دعوت کنیم تا با مناطق جذاب و دیدنی و همچنین مکان های خوش آب و هوای این شهر که حال و هوای مسافران را در طول سفر به این شهر تغییر می دهد نیز آشنا کنیم.

باغ گلها از خوش بو ترین مناطق گردشگری اصفهان

در عصر ماشین ها و صنایع آلاینده شاید برای شما هم جالب باشد که از این باغ دیدن کنید. مشاهده انواع گل ها باعث تلطیف روح و روان افراد می شود و حس شور و شوق آن ها را بر می انگیزد. باغ گل اصفهان مجموعه ای زیبا از تنوع گل های ایران را ارائه می دهد. این باغ در یکی از پروژه های بزرگ فضای سبز ایران است که در دهه 90 در اصفهان به پایان رسید. این باغ اهداف متعددی را انجام می دهد. این یک مرکز تفریحی، فرهنگی، آموزشی و پژوهشی است.

بنای باغ گلها دارای عناصر سنتی ایرانی است. این باغ به وسعت 67000 متر مربع در حاشیه زاینده رود حدودا 30 سال پیش به دستور شهردار اصفهان ساخته شده و حدود 395 گونه گیاهی در آن جا کاشته شد که سازگار با آب و هوای خشک اصفهان می باشد. علاوه بر داشتن گونه های گل و گیاهی مختلف و کاشته شدن گل های مختلف در محیطی 2500 متری، این باغ دارای فضاهای مختلفی برای بازی و سرگرمی کودکان است. به همین علت می توان باغ گل ها را مکانی همه جانبه برای همه نوع سرگرمی برای بزرگسالان و کودکان در نظر گرفت.

باغ گلها اصفهان

باغ گل که یکی از معروف ترین مناطق گردشگری اصفهان شناخته می شود، دارای قسمت های مختلفی از جمله آلاچیق ورودی، باغ صخره ای، آبشار و آبنما، حوض، زمین بازی کودکان، باغ گل رز، گلخانه با گیاهان زینتی، آمفی تئاتر و باغ گیاهان طبی و آشپزی می باشد. علاوه بر این، ظاهراً فرش ایرانی الهام‌ بخش معماران این باغ بوده است. چرا که طراحی این باغ به نحوی شکل گرفته است که گل های آن مانند فرشی بزرگ پهن شده اند.

آدرس باغ گلها اصفهان روی نقشه


View Larger Map

زاینده رود از حیاتی ترین مناطق گردشگری اصفهان

زاینده رود پر آب ترین رود در حوزه گاوخونی است که از زردکوه بختیاری در حد فاصل استان اصفهان و لرستان سرچشمه می گیرد. این رود به بسیاری از شهرهای مختلف کشور به علت پر آب بودن، حیات بخشیده است. زاینده رود بر اثر پیوستن ریشه های مختلف به یکدیگر شکل گرفته است. سرچشمه اصلی این رودخانه در دامنه‌های زردکوه بختیاری بین استان‌های اصفهان و لرستان قرار دارد. به همین علت نام زاینده به معنی حیات بخشیدن به رودهای دیگر کشور را لقب گرفته است. نام دیگر این رودخانه، زنده رود، زرین رود یا رود طلایی نیز شناخته می شود.

بخش عمده شهرت بی نظیر زاینده رود قطعا به دلیل عبور از اصفهان و پل های تاریخی این شهر است. اگرچه در شهرهای دیگر نیز پل های دیگری بر روی زاینده رود ایجاد شده است، اما تنوع و زیبایی پل های تاریخی اصفهان، نام این شهر را به نام زاینده رود گره زده است. این پل‌های تاریخی در دوران صفویه ساخته شده‌اند و قدمتی تقریباً 400 ساله دارند. اما پل‌های دیگری نیز وجود دارد که بر روی رودخانه اصفهان ساخته شده‌اند و معروف هستند.

رودخانه زاینده رود

پل زمان خان در شهرستان سامان یکی از معروف ترین پل های زاینده رود در استان اصفهان است. می توان گفت که عظمت تاریخی شهر اصفهان مدیون این رودخانه است. تقریباً بیشتر مسیر زاینده رود در داخل اصفهان قرار دارد که در دو طرف آن فضای سبز و استراحتگاهی فراهم شده است. به همین علل است که زاینده رود را به عنوان یکی از معروف ترین جاهای دیدنی اصفهان می شناسند. اگر بخواهیم مزایای این رود را بیان کنیم می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • تامین آب شهر اصفهان
 • ایجاد شدن ورزش های آبی مختلف مثل رفتینگ
 • ایجاد باغ ها و استراحتگاه های مختلف در طول رود
 • افزایش رونق گردشگران داخلی و خارجی برای سفر به اصفهان

آدرس زاینده رود روی نقشه


View Larger Map

منطقه گردشگری ناژوان یک مکان همه منظوره

منطقه ناژوان که با زمین‌های کشاورزی، باغ‌ها و رودخانه جذاب زاینده‌رود احاطه شده از بهترین مناطق گردشگری اصفهان شناخته می شود و به دلیل سرسبزی آن در اصفهان شهرت خاصی دارد. آب و هوای منطقه ناژوان نسبت به اصفهان معتدل است و خبری از آب و هوای خشک اصفهان در این منطقه نیست. بیشتر نهرهای آب اصفهان از منطقه سرسبز و سرسبز ناژوان واقع در حاشیه رودخانه زاینده رود سرچشمه می گیرد. به همین علت اگر قصد انجام یک سفر ماجراجویانه و سفر به منطقه ای خوش آب و هوا در اصفهان را دارید، این منطقه می تواند از بهترین انتخاب های شما باشد. به همین علت منطقه ناژوان را به عنوان ریه های تصفیه شده اصفهان می شناسند.

آدرس منطقه ناژوان روی نقشه


View Larger Map

پارک جنگلی ناژوان اصفهان

کلمه ناژوان برگرفته از دو کلمه ناژ و وان است؛ ناژ نوعی گیاه از خانواده صنوبر و وان به معنای جا است. این پارک یکی از معدود باغ ها و مناطق گردشگری اصفهان می باشد که در اثر توسعه صنعتی از بین نرفته است. پارک ناژوان اصفهان با مساحت 1200 هکتاری در غرب اصفهان و در حاشیه زاینده رود، یکی از زیباترین پارک های موجود در این شهر است که می توانید از آن دیدن نمایید.

از امکانات این پارک جنگلی می توان به تله سیژ به طول 1925 متر که در مسیر رفت و برگشت خود 3850 متر را می توانید در هوا باشید، اشاره کرد. علاوه بر این شهربازی این منطقه از جذابیت های پارک ناژوان شناخته می شود که از ساعت 10 تا 22 به بازدید کنندگان این پارک خدمات رسانی می کند.

پارک جنگلی ناژوان اصفهان

پارک آبی کودکان این مجموعه نیز از جاهای دیدنی اصفهان شناخته می شود که دارای 2500 متر مربع وسعت است. این پارک وسایل بازی مثل رینگ آبی مه‌ پاش، قورباغه آبی، چتر آب، سطل آبی نامتعادل، دوچرخه آب‌پاش، پیچ ارشمیدس، الاکلنگ آب‌پاش، نخل آب‌ پاش، پل شناور و قایق، آلاچیق آبی و قایق‌سواری را به کودکان ارائه می دهد. از سایر امکانات این پارک می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • فضای سبز مناسب پیک‌نیک
 • ایستگاه‌ های درشکه‌سواری
 • امکان چادر زدن و کمپینگ
 • زمین‌ های بازی کودکان
 • پیست دوچرخه‌ سواری
 • مسیرهای پیاده‌روی
 • غرفه صنایع دستی
 • سرویس بهداشتی
 • زمین‌ های ورزشی
 • مانژ اسب‌ سواری
 • عکاس‌ خانه
 • رستوران
 • نمازخانه
 • پارکینگ
 • آلاچیق
 • بوفه
 • کافه

باغ پرندگان ناژوان

باغ پرندگان اصفهان یکی از جاذبه های دیدنی اصفهان به همراه چندین هزار مکان تاریخی این شهر است. در این مکان فضایی بسیار خیره کننده و امن برای علاقه مندان به گونه های جانوری فراهم شده است. بازدیدکنندگان می توانند 130 گونه پرنده را از نزدیک در زیستگاه های شبیه سازی شده خود به مکان اصلی زندگی خود تماشا کنید. بدون شک بازسازی فضاهایی با این تنوع نیاز به وسعت وسیعی دارد. از این رو زمینی به مساحت 55000 متر مربع به این منظور اختصاص یافته است.

علاوه بر باغ پرندگان، بخش‌های دیگری مانند آکواریوم اصفهان، باغ خزندگان، تلسکوپ و مسیر دوچرخه‌سواری نیز آماده شده است. در واقع باغ پرندگان در یک پارک جنگلی چشم نواز در غرب اصفهان به نام پارک ناژوان واقع شده است. این پارک همچنین دارای یک رودخانه است که در جریان جریان رودخانه منظره ای دیدنی ایجاد می کند.

باغ پرندگان ناژوان اصفهان

قسمت اول باغ پرندگان، درست بعد از باجه فروش بلیط، محصور شده و توسط یک حصار زنجیره ای پوشیده شده است. این توری بزرگ بر روی ستون های فلزی ثابت شده و سقفی به ارتفاع حدود ۲۲ متر برای این قسمت از باغ ایجاد کرده است. این سقف تنها در یک قسمت برای جلوگیری از فرار پرندگان تعبیه شده است. در این باغ 4000 پرنده از کشورهای مختلف مانند استرالیا، اندونزی، چین و تانزانیا جمع آوری شده است. در صورتی که قصد بازدید از این مجموعه را دارید می توان در نیمه اول سال از ساعت 9 الی 19 و در نیمه دوم سال از ساعت 8:30 تا 16:30 به این مکان مراجعه کنید.

شماره تلفن: 03137713500

کلاس قیمتی: ارزان قیمت

آدرس باغ پرندگان ناژوان روی نقشه


View Larger Map

آکواریوم ناژوان از منحصربفرد ترین جاهای دیدنی اصفهان

این آکواریوم که از جذاب ترین جاهای دیدنی اصفهان شناخته می شود، در دل پارک جنگلی ناژوان قرار دارد. پیشنهاد می شود اگر قصد دارید سفری متفاوت به اصفهان را تجربه کنید در مدت زمان اقامت این شهر حتما به این آکواریوم سر بزنید. در این مجموعه بیش از 300 نوع از آبزیان متفاوت آب های شور و شیرین از هر 5 قاره دنیا وجود دارد.

از نکات حائز اهمیت در خصوص این آکواریوم تونل 35 متری آب است که در عمق 7 متری زمین قرار دارد. به همین علت این آکواریوم می تواند شما را با دنیای زیر آب آشنا کند. در واقع به جای این که ماهی ها را به محل زندگی انسان بیاورید، شما به دنیای ماهی ها می روید. آکواریوم بزرگ اصفهان با داشتن 33 آکواریوم و 1.5 میلیون لیتر آب از جاهای دیدنی اصفهان شناخته می شود. این آکواریوم در 3 قسمت مختلف دسته بندی شده اند.

 • فلت آکواریوم یا آکواریوم قاب دیواری
 • سیلندر آکواریوم یا آکواریوم استوانه‌ای
 • تاچ آکواریوم یا آکواریوم لمسی
آکواریوم ناژوان اصفهان

باغ فدک

در شمال شهر اصفهان باغ زیبایی در مساحت 85 هکتاری وجود دارد که به عنوان یکی از محل های اسکان مسافران شسیناخته می شود. اگر بخواهیم به طور خلاصه از امکانات این مجموعه صحبت کنیم می توان گفت که در این پارک علاوه بر امکانات رفاهی و تفریحی، سالن مطالعه، کتابخانه، زمین اسکیت، زمین بازی کودکان، زمین های ورزشی در قسمت جنوب غربی باغ و باغ بانوان وجود دارد.

باغ فدک اصفهان

همچنین دریاچه مصنوعی زیبایی در شرق این باغ، زیبایی اش را دو چندان کرده است. باغ فدک اصفهان یکی از معروف ترین جاهای دیدنی در اصفهان می باشد. این باغ در قسمت شمال شرقی اصفهان قرار دارد. مسافران زیادی این باغ را به عنوان یکی از محل های اسکان ارزان می شناسند.

آدرس باغ فدک روی نقشه


View Larger Map

جاهای دیدنی اطراف اصفهان

از شهر اصفهان که فاصله بگیریم، کوه صفه، کویر ورزنه، چادگان و تالاب گاوخونی تعدادی از جاذبه های اطراف اصفهان را مشاهده می کنید که علاوه بر آب و هوای بهتر نسبت به اصفهان، امکانات نسبتا مناسبی به گردشگران این شهر ارائه می دهند. به همین علت اگر به مناطق گردشگری این شهر علاقه مند هستید، در ادامه به معرفی هرکدام از این مناطق گردشگری می پردازیم و درباره هر یک توضیحاتی ارائه خواهیم داد.

جاهای دیدنی اطراف اصفهان

کوه صفه از جاهای دیدنی اصفهان

کوه صفه یکی از جاذبه های گردشگری اطراف اصفهان است که به دلیل امکانت تفریحی و رفاهی و نزدیکی به شهر اصفهان از محبوبیت خاصی برخوردار می باشد. کوه صفه در اصفهان به نوعی شبیه بام تهران است چون زمانی که به بالای این کوه می رسید کل شهر زیر پایتان است و می توانید از منظره زیبای آن به خصوص در شب بهره ببرید.

یکی دیگر از تفریحات این مجموعه تله کابین صفه است. این تله کابین دارای دو خط می باشد که خط اول آن با طول 1850 متر از بزرگراه شهدای صفه شروع می شود و تا گردنه باد ادامه دارد و خط دوم این تله کابین 650 متر طول دارد و از گردنه باد شروع و در قله شاهدژ پایان می یابد. در صورت سفر به اصفهان پیشنهاد می کنیم که در کنار بازدید از جاهای دیدنی در اصفهان از این کوه نیز دیدن نمایید.

کوه صفه اصفهان

آدرس کوه صفه اصفهان روی نقشه


View Larger Map

کویر ورزنه

همانطور که می دانید استان اصفهان دارای کویر های فراوانی است ولی کویر ورزنه با نام دیگر کویر خارا یکی از نزدیک ترین ها به شهر اصفهان می باشد. در واقع این کویر بکر در فاصله  110 کیلومتری شهر اصفهان قرار دارد. اگر قصد سفر به این کویر را دارید به شما توصیه می کنیم که در فصل پاییز از آن دیدن کنید، اگرچه فصل زمستان نیز برای بازدید زمان مناسبی است. از جاهای دیدنی دیگر این مجموعه می توان به قلعه قورتان، موزه مردم شناسی، برج کبوتر اژیه و پل تاریخی اشاره کرد. توصیه ما به شما این است که در صورت تمایل به بازدید این کویر مجهز سفر کنید، ضد آفتاب و کفش مخصوص را هم فراموش نکنید.

کویر ورزنه اصفهان

تالاب گاوخونی

این اسم برای اغلب ما آشناست. نام دیگر این تالاب باتلاق گاوخونی است و در فاصله 137 کیلومتری از شهر اصفهان واقع می باشد. همچنین کویر ورزنه در فاصله 23 کیلومتری از این جاذبه گردشگری قرار دارد. پرندگان مهاجر زیادی هر ساله به این تالاب که عمقی 150 سانتی متری دارد پناه می آورند. بازدید کردن از تالاب گاوخونی می تواند تجربه متفاوتی از سفر برایتان به ارمغان بیاورد.

تالاب گاوخونی اصفهان

آدرس تالاب گاوخونی اصفهان روی نقشه


View Larger Map

جاهای دیدنی اصفهان برای کودکان

اگر فرزند کوچک دارید و قصد دارید سفری پرخاطره و لذت بخش برایشان فراهم آورید، توصیه می کنیم سری به پارک آبی کودکان نیز حتما بزنید. اگر شما به اصفهان برای بازدید مناطق تاریخی این شهر سفر کرده اید، به این معنا نیست که کودکان شما در طول سفر حوصله شان سر برود. بلکه این شهر یکی از بهترین مناطق کشور برای کودکان را به همراه دارد. اصفهان دارای شهربازی های بزرگ و جذابی برای کودکان است که باعث می شود فرزند شما از سفر به اصفهان، خاطرات خوشی را به همراه داشته باشد. در این قسمت به معرفی بهترین شهربازی ها و مراکز تفریحی شهر اصفهان می پردازیم.

جاهای دیدنی اصفهان برای کودکان

پارک آبی کودکان ناژوان اصفهان

پارک آبی ناژوان به وسعت 2500 متر مربع، پذیرای دختران 3 تا 8 سال و پسران 3 تا 10 سال می باشد. در این مجموعه استخری با عمق 40 سانتیمتر با حدود 90 بازی تعبیه شده است. از جمله بازی های درون این پارک می توان به قورباغه آبی، نخل آب پاش، چتر آبی و الاکلنگ آب پاش اشاره کرد. در آخر باید این نکته را هم ذکر کنیم که کف پوش ضربه گیر این مجموعه، ایمنی کودکانتان را تضمین می کند. این مجموعه بدون شک یکی از محبوب ترین مکانهای دیدنی اصفهان برای کودکان است.

پارک آبی ناژوان

آدرس پارک آبی ناژوان روی نقشه


View Larger Map

تفریحات ارزان برای خانواده ها در اصفهان

اگر قصد سفری اقتصادی دارید و می خواهید در بازدید از مکان های دیدنی اصفهان کمترین هزینه را صرف کنید نگران نباشید. در این شهر اماکن زیادی هستند که می توانید بدون خرید بلیط از آن ها بازدید کنید. توجه داشته باشید که برای بازدید از سی و سه پل و پل خواجو نیاز به صرف هیچ هزینه ای ندارید. همچنین میدان نقش جهان از آن دسته اماکنی است که می توانید بدون صرف هزینه از آن دیدن کنید و از معماری شاهکار و بی نظیر ایرانی این مجموعه لذت ببرید.

شهربازی شهر رویاها

این مجموعه بازی کودکان که دارای وسعت 170 هزار متر مربع است، در سال 1388 با همکاری شهرداری اصفهان و یک شرکت چینی پایه گذاری شد. خرج تاسیس این شهر بازی مجهز در آن زمان بیشتر از 60 میلیارد تومان اعلام شد. این مجموعه که از بزرگترین شهربازی های خاورمیانه به شمار می رود، از بخش های روباز و سرپوشیده تشکیل شده است.

از جذاب ترین بازی های این شهر بازی که از جاهای دیدنی اصفهان شناخته می شود، می توان به موتور فضایی، یوفو، رالی کودک، اکروجت، ضد هوایی، تاب چرخان بزرگ، ترن هوایی بزرگ و ترن هوایی کوچک، کرم کوچولو، جت اسکی، بازوی چرخان، کاروسل و چرخ و فلک اشاره کرد.

در زمان بازدید از این مجموعه، بازی با تفنگ های آبپاش را از دست ندهید. این بازی با صداهای موسیقی لذت بخش می تواند کودک شما را چند ساعت سرگرم کند. علاوه بر این اگر بزرگسالان قصد بازی دارند نیز می توانند از پیست کارتینگ در نزدیکی این مجموعه استفاده کنند. بازدید از این شهر بازی در ساعت 17 تا 24 نیم اول سال و ساعت 9 تا 19 نیمه دوم سال صورت می گیرد.

شهربازی شهر رویاها

آدرس: بزرگراه کمربندی شرق، نرسیده به دانشگاه آزاد اسلامی واحد خورسگان

شماره تلفن: 7-0319502960

بولینگ پردیس

یکی از مراکز تفریحی که علاوه بر این که ضمن بازدید از جاهای دیدنی اصفهان، این تفریح به شما پیشنهاد می شود، بولینگ پردیس است. در این مجموعه تفریحی، بازی های مخصوص بانوان و آقایان با 10 لاین بولینگ اداره می شود. علاوه بر این موارد، بازی هایی مثل بیلیارد، PS4، Xbox با عینک های مخصوص بازی، ایرهاکی و فوتبال دستی وجود دارد. در این شهربازی پارکینگی رایگان وجود دارد که از مهم ترین خدمات این مجموعه محسوب می شود. تایم سانس های بازی برای مشتریان بولینگ پردیس 1 ساعته است. بازی در این مجموعه بولینگ از شنبه تا پنجشنبه از ساعت 10 صبح الی 19 صورت می گیرد.

مجموعه بولینگ پردیس اصفهان

آدرس: سه راه حکیم نظامی ، ابتدای خیابان شهدای صفه ، جنب فروشگاه اتکا ، بولینگ پردیس
شماره تلفن : 03136201979

قیمت سانس 1 ساعته: 200 هزار تومان

شهربازی آبشار

اگر می خواهید کمی جنب و جوش را چاشنی بازی های خود کنید، این شهربازی می تواند از بهترین انتخاب ها باشد. آبشار یکی از شهربازی های اصفهان است که علاوه بر کودکان برای بزرگسالان نیز مناسب است. داشتن امکاناتی مثل زمین‌های ورزش، پیست دوچرخه سواری، اسکیت، تنیس و پارک بازی کودکان باعث شده این شهربازی از پرطرفدارترین مجموعه های بازی برای بزرگسالان به شمار رود. همچنین به علت قرار گرفتن شهربازی آبشار در نزدیکی زاینده رود، آب و هوای نسبتا خنکی در داخل آن حکم فرما است. در بازدید از این مجموعه، آمفی تئاتر پردیس را فراموش نکنید.

شهربازی آبشار

جاهای دیدنی اصفهان در پاییز

دریاچه نمک خور

دارای چشم اندازهای چشمگیری در پاییز و مکانی ایده آل برای عکاسی است. اغلب گردشگران این منطقه را به عنوان بزرگترین دریاچه نمک فصلی ایران می شناسند. دریاچه نمک اصفهان به وسعت 2000 کیلومتر مربع از مرکز تا جنوب فلات ایران امتداد دارد. زمانی که به این مکان قدم بگذارید حتما توجه شما به اشکال زیبایی که در روی زمین به صورت نمکی قرار داده شده جلب می شود. به همین علت از زیباترین مناطق گردشگری اصفهان و اطراف آن به شمار می رود. این اشکال هندسی اغلب در ارتفاع 30 سانتی متری و وسعت 1.5 متر مربع تشکیل شده اند.

دریاچه نمک خور

آدرس دریاچه نمک خور روی نقشه


View Larger Map

چهار باغ

این خیابان که قدمت آن به دوران صفویه برمیگردد یکی از خیابان های پرطرفدار و از جاهای دیدنی اصفهان است که اهالی شهر به خوبی آن را می شناسند. این خیابان به 3 بخش چهار باغ صفوی یا همان چهار باغ بالا، چهار باغ عباسی و چهار باغ پایین تقسیم می شود. به همین علت از مکان های قدیمی اصفهان است که بازدید از آن به مسافران برای رفتن به این شهر پیشنهاد می شود.

چهار باغ اصفهان

آدرس خیابان چهار باغ

چهارباغ عباسی از سی و سه پل تا دروازه دولت و چهار باغ پایین از چهارراه تختی تا دروازه دولت امتداد پیدا کرده است.


View Larger Map

جاهای دیدنی اصفهان در زمستان

دریاچه نمک آران و بیدگل

این دریاچه نمک و کویرهای اطرافش یکی از جاهای دیدنی اصفهان در فصل زمستان است. مساحت آن حدود 647 کیلومتر مربع که شبیه به یک مثلثی که راس آن به سمت شمال می باشد. به گفته کارشناسان عمق نمک در ان بین 5 تا 54 متر است که با جمع شدن سیلاب و آبهای سطحی و سپس تبخیر آنها به وجود آمده و در بین آنها لایه های خاک رس کویر نیز قرار گرفته است. فراموش نکنید که رفتن به دریاچه به تنهایی و بدون راهنما ممکن است به دلیل باتلاق های نمکی خطرناک باشد.

دریاچه نمک آران و بیدگل

پیست اسکی فریدونشهر از جاهای دیدنی اصفهان

اولین گزینه برای تفریح زمستانی در اصفهان، بی شک پیست اسکی فریدونشهر است که جز یکی از مرتفع ترین پیست های اسکی ایران می باشد. شما می توانید به صورت ساعتی تجهیزات مربوط به اسکی را کرایه کنید و چنانچه نیار به آموزش دارید باید هزینه ای جداگانه برای مربیان پرداخت کنید. از جمله تفریحات مهیج آن علاوه بر اسکی، امکان استفاده از تله سیژ در این منطقه است. همچنین از سایر امکانات رفاهی در این منطقه می توان به بالابر ویژه اسکی بازهای حرفه ای به طول 980 متر، سیستم گرمایشی، امکانات درمانی، سرویس بهداشتی و نمازخانه نیز اشاره کرد.

پیست اسکی فریدونشهر

آدرس پیست اسکی فریدونشهر اصفهان روی نقشه

این پیست واقع در فاصله 180 کیلومتری غرب اصفهان و در فاصله 6 کیلومتری غرب فریدونشهر، ارتفاعات گردنه روستای چغیورت می باشد.


View Larger Map

چادگان اصفهان

چادگان یکی دیگر از جاهای دیدنی اصفهان در واقع شهری کوچک در اطراف شهر اصفهان است که در دوران صفویه این منطقه به دلیل دارا بودن زمین حاصلخیز، سبب کوچ بسیاری از ترک زبانان به آنجا می شود. امروزه نیز این شهر مقصد گردشگری بسیاری از مسافران داخلی و مردم بومی اصفهان است. این منطقه خوش آب و هوا از اصفهان به عنوان یک دهکده توریستی کنار سد چادگان و دریاچه پشت زاینده رود قرار دارد.

اسکله قایقرانی، سکوهای نشینمن خانوادگی، زمین های ورزشی والیبال، فوتبال، بسکتبال، پینگ پنگ، تنیس، باشگاه سوارکاری، پیست دوچرخه سواری، استخر، چایخانه سنتی، تله کابین، رستوران، هلیکوپتر و پروازهای نمایشی از جمله امکانات تفریحی است که در این منطقه به گردشگران ارائه می شود. همچنین خانه معظم الملک میرپنج و روستای انالوجه از دیگر جاهای دیدنی اصفهان در سد چادگان است.

منطقه چادگان اصفهان

مراکز خرید اصفهان

اگر در شهر زیبای اصفهان قصد خرید دارید باید بگوییم که تصمیم درستی گرفته اید. سوغات اصفهان از بهترین یادگاری هایی خواهد بود که تا پایان عمر از این سفر تاریخی آن را نگاه خواهید داشت. به علت این که اصفهان جزو 3 شهر بزرگ کشور محسوب می شود، طبیعتا باید دارای مراکز خرید زیادی باشد تا در زمان بازدید از جاهای دیدنی اصفهان، این مراکز را نیز از یاد نبرید. در این قسمت مهم ترین مراکز خرید مدرن و سنتی اصفهان که در مدت زمان اقامت در این شهر می توانید روی این مکان ها به عنوان مکان های مناسب و ارزان قیمتی برای خرید حساب کنید، بررسی شده است.

مراکز خرید اصفهان

بازارهای مدرن اصفهان

این بازارها و مراکز خرید که اغلب در مناطق گران قیمت شهر قرار دارند، علاوه بر این که سوغاتی های این شهر را به مسافران ارائه می دهند، از بهترین برندهای فروش پوشاک، لوازم شخصی، لوازم خانگی، عطر و ادکلن، لوازم آرایشی بهداشتی، زیور آلات، ساعت و لوازم تزئینی، سنگ های قیمتی و موارد دیگر شناخته می شوند. برخی از این مراکز خرید دارای رستوران و کافی شاپ هستند و طبقه بالای آن ها با قرار داشتن شهربازی، محل بازی و سرگرمی کودکان است. از معروف ترین بازارهای لوکس و مدرن اصفهان می توان به سیتی سنتر اصفهان و مرکز خرید جلفا اشاره نمود.

مراکز خرید مدرن اصفهان

سیتی سنتر اصفهان

سیتی سنتر با مساحت نزدیک به 500 هزار متر مربع در اصفهان، بزرگترین مرکز خرید این شهر و چهارمین مرکز خرید بزرگ دنیا و از جالب ترین جاهای دیدنی اصفهان شناخته می شود. این مجموعه مدرن در هفت طبقه و 750 واحد تجاری دارای یک هتل بین المللی 5 ستاره، مجموعه سینما، شهربازی، رستوران ها، گالری هنری، سالن بدنسازی و مرکز نمایشگاه های بین المللی را ارائه می دهد. دو طبقه از این طبقات به پارکینگ با ظرفیت 5500 خودرو اختصاص یافته است.

سه طبقه به فروشگاه های هایپر استار و تجاری اختصاص دارد. همچنین دو طبقه آخر سیتی سنتر شامل مجموعه سینما، سالن چند منظوره، فودکورت و سالن های مختلف می باشد. این مرکز خرید همه روزه از ساعت 10 تا 24 برای بازدید کنندگان خدمات رسانی می کند. البته شهربازی سیتی سنتر اصفهان در روزهای شنبه تا 4 شنبه از 16 تا 22، روی های پنج شنبه از ساعت 14 تا 22 و در روزهای جمعه از ساعت 11 تا 22 باز است. از مغازه های این مجموعه می توان به فروشگاه‌ها، دفاتر هواپیمایی، صرافی، نمازخانه، شعب مختلف بانکی، فودکورت و رستوران اشاره کرد.

در فروشگاه های سیتی سنتر، مغازه های مختلف فروش پوشاک، کیف و کفش، مصنوعات چرمی، طلا و جواهرات، صنایع دستی، عطر و ادکلن، لوازم آرایشی و بهداشتی، اسباب‌بازی، زیورآلات، ساعت، عینک، لوازم ورزشی، لوازم‌خانگی، تجهیزات آشپزخانه و لوازم تحریر وجود دارد.

مرکز خرید سیتی سنتر اصفهان

آدرس سیتی سنتر اصفهان روی نقشه


View Larger Map

مرکز خرید جلفا

یکی دیگر از مراکز مدرن خرید در اصفهان مرکز خرید جلفا واقع در خیابان خاقانی، خیابان شیخ طوسی است. شما می توانید انواع پوشاک، کیف و کفش، مبلمان، وسایل تزیینی، جواهرات، اکسسوری و پارچه را از مرکز خرید جلفا تهیه کنید. مسافران می توانند همه روزه به جز ایام سوگواری از ساعت 10 تا 23 بازدید از این مجموعه را در دستور کار خود قرار دهند.

مرکز خرید جلفا

مرکز خرید جلفا از جاهای دیدنی اصفهان امکاناتی نظر سرویس بهداشتی، کافه، رستوران، غرفه صنایع دستی و نمازخانه برای مسافران دارد. با وجود وسعت کوچکتر این مرکز خرید نسبت به سایر مراکز، نمایندگی بسیاری از برندهای معتبر در این پاساژ قرار دارد. توجه کنید که در این مرکز خرید قیمت اجناس نسبتا بالا است ولی پیشنهاد ما این است که در کنار بازدید از جاهای دیدنی اصفهان، سری هم به این مرکز خرید بزنید.

آدرس مرکز خرید جلفا روی نقشه


View Larger Map

مرکز خرید ارکیده

این مرکز خرید لوکس که یکی دیگر از جاهای دیدنی اصفهان به شمار می رود، در 7 طبقه ساخته شده است. بازار ارکیده با بیشتر از 200 واحد تجاری، از بزرگترین مراکز خرید این شهر شناخته می شود. 4 طبقه از این 7 طبقه را واحدهی تجاری، 2 طبقه اداری و 1 طبقه آن رستوران است. از محصولات فروخته شده در این پاساژ بزرگ می توان به نواع پوشاک، زیورآلات، ساعت، لوازم تزیینی، سنگ‌های قیمتی، عطر و ادکلن اشاره کرد. اگر قصد بازدید از این مجموعه را دارید می توان همه روزه از ساعت 9:30 الی 14:30 و 17 الی 23:30 از آن بازدید کنید.

مرکز خرید ارکیده

آدرس: خیابان حکیم نظامی، تقاطع خیابان خاقانی
شماره تلفن: 031-36250900

مرکز خرید پارک

یکی از قدیمی ترین و همچنین محبوب ترین جاهای دیدنی اصفهان با قدمت بیشتر از 40 سال، مرکز خرید پارک است. این مجموعه با بیش از 400 واحد تجاری در محوطه یک پارک قرار گرفته است. این مرکز خرید بیش از 400 واحد تجاری دارد که ساختمان پزشکان، مشاور املاک، پارکینگ و انواع رستوران‌ را در خود جای داده است. از فروشگاه های این مجتمع می توان به مغازه های پوشاک، کیف و کفش، ساعت، لوازم آرایشی بهداشتی، لوازم موسیقی، لوازم صوتی و تصویری، کامپیوتر و لوازم جانبی، اسباب بازی، لوازم ورزشی و لوازم تحریر اشاره کرد. علت نام گذاری این مرکز خرید، این است که داخل محوطه یک پارک بزرگ قرار گرفته است.

مرکز خرید پارک

آدرس: خیابان چهارباغ بالا، روبروی اداره برق
ساعت کاری: 10 صبح الی 22
شماره تلفن: 36671199-031

آدرس مرکز خرید پارک اصفهان روی نقشه


View Larger Map

مرکز خرید شهر

اگر پس از بازدید از جاهای دیدنی اصفهان قصد بازدید از یک مرکز خرید لوکس و مدرن را دارید، می توانید روی مرکز خرید شهر حساب ویژه ای باز کنید. این مجموعه دارای 5 طبقه است که 4 طبقه آن تجاری و یک طبقه آن، پارکینگ اختصاصی مجموعه است. در مرکز خرید شهر 210 غرفه فروش وجود دارد و 30 واحد آن اداری است. این مجموعه دارای مساحت 13500 متر مربع است و اقلامی مانند پوشاک، کیف و کفش، لوازم آرایشی و بهداشتی، شال و روسری، لوازم صوتی و تصویری، موبایل، حوله و صنایع دستی را به خریداران این مجموعه ارائه می دهد.

آدرس: خیابان چهارباغ عباسی، نبش خیابان سید علی خان

شماره تلفن: 32209626-031

بازارهای سنتی اصفهان

از معروف ترین بازارهای سنتی اصفهان می توان به بازار بزرگ اصفهان، بازار نقش جهان و بازار هنر اصفهان اشاره کرد. اگر قصد آشنایی با هنر، صنایع دستی و سوغات خوراکی اصفهان را دارید انتخاب این بازارها علاوه بر قیمت ارزانتر اجناس، باعث آشنایی مسافران با سبک های معماری دوران صفویه در اصفهان می شود. یکی از نکات قابل توجه در مورد این بازارها، قدمت آن ها است که بیشتر این مراکز خرید در زمان سلسله صفویان احداث شده اند و معماری های جذاب ایرانی در زمان بازدید از این مناطق به چشم می خورد. در ادامه به معرفی معروف ترین مراکز خرید سنتی اصفهان که مسافران زیادی را به خود جلب می کنند، می پردازیم.

بازارهای سنتی اصفهان

بازار نقش جهان

در صورت بازدید از میدان نقش جهان، فقط به دیدن آثار تاریخی آن اکتفا نکنید چون می توانید در کنار آن از حجره های دو طبقه دور تا دور میدان اقدام به خرید صنایع دستی زیبایی مانند چرم، تابلو های زیبا و آثار خاتم کاری و میناکاری شده نمایید. همچنین معماری قدیمی و زیبای این بازار یکی دیگر از دلایل بازدید از آن است.

بازار نقش جهان

بازار بزرگ اصفهان

این بازار یکی از معروف ترین بازار های تاریخی شهر اصفهان است که قدمتی 400 ساله دارد و با داشتن معماری بی نظیر، یکی از زیباترین مکان های تاریخی اصفهان به حساب می آید. این مجموعه در خیابان عبدالرزاق اصفهان قرار دارد و انواع ظروف مسی و برنزی دست ساز، زیور آلات و جواهرات، ظروف عتیقه و ادویه جات در آن به فروش می رسد. توصیه می کنیم در صورتی که قصد خرید صنایع دست ساز اصفهان را دارید، از این بازار دیدن نمایید.

بازار بزرگ اصفهان

بازار قیصریه

بازار قیصریه که با داشتن معماری منحصربفرد در ساخت آن از جاهای دیدنی اصفهان شناخته می شود، به بازار شاهی نیز مشهور است. ین بازار یکی از پر فروش ترین بازارهای خرید صنایع دستی در اصفهان شناخته می شود و به صورت یک بازار بلند سرپوشیده است. ساخت این بازار که از مراکز خرید منطقه میدان نقش جهان است، از سال 1011 تا 1029 هجری به طول انجامید. نام گذاری این بازار از واژه قیصر یا سزار گرفته شده به این علت که در زمان قدیم اغلب کالاهای این بازار به علت گرانی، به قیصرها ارائه می شد. از نکات جالب این بازار، غرفه هایی است که از 400 سال پیش، هنوز در آن مکان اجناس به فروش می رسد.

بازار قیصریه

معروف ترین خیابان های اصفهان

با توجه به وسعت بزرگ اصفهان، خیابان های معروف و محله های زیبایی در این شهر وجود دارد که می تواند توجه هر مسافری را به خود جلب کند. این محله ها و خیابان ها برخی به علت قدمت زیادشان معروف شده اند و برخی از این خیابان ها به علت وجود بازارها و مناطق جذاب معروف شده اند. در این قسمت به معرفی 2 مورد از معروف ترین خیابان های اصفهان که از لحاظ زیبایی و جذابیت در اصفهان منحصر بفرد هستند، می پردازیم.

خیابان های اصفهان

محله جلفا از قدیمی ترین جاهای دیدنی اصفهان

محله جلفا یکی از آن مکان های تاریخی اصفهان است که باید از آن دیدن کنید. این محله در میان هتل جلفا، میدان جلفا و کلیسای وانک قرار دارد و محل سکونت ارامنه اصفهان می باشد. بافت قدیمی این منطقه، خیابان های سنگ فرش شده، ساعت های بلند، کلیسا ها و کافه های درون این محله، زیبایی اش را دو چندان می کند. به خصوص اگر علاقمند به معماری غرب هستید، حتماً از این محله بازدید نمایید.

محله جلفا اصفهان

خیابان چهار باغ خواجو

خیابان چهار باغ خواجو، خیابانی طویل و قدیمی در اصفهان می باشد که در دوره صفویه و شاید حتی قبل از آن ساخته شده است. ابتدای این خیابان مکینه شهرداری و انتهای آن پل خواجو است. اطراف خیابان چهار باغ خواجو در گذشته ساختمان های زیادی مانند مدرسه و تکیه وجود داشته که متاسفانه همگی تخریب شده اند. بد نیست بدانید که نام دیگر آن چهارراه فتح آباد است. در صورت بازدید کردن از این خیابان تاریخی، می توانید منظره زیبایی از درختان سر به فلک کشیده را تماشا کنید.

خیابان چهار باغ خواجو

بهترین رستوران های اصفهان

اکثر گردشگران علاقه دارند در کنار لذت بردن از جاهای تفریحی و تاریخی اصفهان، از خوراکی های مخصوص اصفهان نیز لذت ببرند، از بریانی گرفته تا گوش فیل که مخصوص شهر اصفهان است. بنابراین انتخاب رستوران یکی از مهمترین فاکتورها برای هرچه لذت بخش تر کردن تجربه طعم این خوراکی هاست. از آن جایی که مهم ترین و خوشمزه ترین غذاهای اصفهان، خوراکی های سنتی این شهر هستند، لذا در ادامه به معرفی سه تا از بهترین رستوران های سنتی در این شهر می پردازیم.

رستوران های اصفهان

رستوران جارچی باشی

یکی از بهترین رستوران های اصفهان، با معماری تاریخی و سنتی رستوران جارچی باشی است. این مجموعه تا سال 1382 به عنوان حمام فعالیت می کرده و در سال 1390 پس از بازسازی به عنوان رستوران فعالیت خود را آغاز کرده است. ظرفیت این رستوران بین 250 الی 300 نفر است و انواع غذاهای سنتی، ایرانی و خارجی در آن جا سرو می شود. این مجموعه واقع در خیابان حکیم، خیابان سپه، کوچه هفتم و فاصله کمی با مکان های تاریخی اصفهان مانند میدان نقش جهان دارد.

رستوران جارچی باشی اصفهان

آدرس رستوران جارچی باشی روی نقشه


View Larger Map

رستوران شهرزاد

این مجموعه یکی از رستوران های قدیمی اصفهان است که نقاشی های دیواری و آینه کاری های داخل آن، جذابیتش را دو چندان کرده است. یکی دیگر از جذابیت های این مجموعه پخش موسیقی زنده به همراه سرو انواع غذاهای سنتی ایرانی و فرنگی است. این رستوران در خیابان چهارباغ عباسی، خیابان عباس آباد قرار دارد و به جاهای دیدنی اصفهان مانند پل خواجو، زاینده رود و هتل عباسی نیز نزدیک است.

رستوران شهرزاد

آدرس رستوران شهرزاد اصفهان روی نقشه


View Larger Map

بهترین زمان برای سفر به اصفهان

این نکته را به خاطر داشته باشید که آب و هوای اصفهان تقریبا کویری است. تابستان های آن گرم و خشک با حداکثر دمای 40 درجه و زمستان هایش سرد و خشک با بادهای سوزناک می باشد. بهار و پاییز آب و هوا مناسب است. به طور مشخص نمی توان گفت که چه زمانی بهترین فصل برای بازدید از این شهر است.

به طور مثال اگر به فصل پاییز علاقه دارید، پاییز های اصفهان فوق العاده است! اگر به دنبال سفری کم هزینه هستید، به شما پیشنهاد می کنیم که در فصل زمستان از این شهر بازدید کنید و اگر می خواهید طی سفرتان علاوه بر بازدید از جاهای دیدنی اصفهان، از هوای معتدل هم استفاده کنید، در فصل بهار سفر کنید.

بهترین زمان سفر به اصفهان

جاهای دیدنی اصفهان در روز

طبیعتا تمام جاهای دیدنی اصفهان که در این مقاله به معرفی آن ها پرداخته شد، قابلیت بازدید در روز و شب را دارند. اما برخی از این مکان ها مثل بازارهای سنتی این شهر که دارای معماری های جذاب هستند، در روز حال و هوای ویژه ای برای مسافران دارند. از آن جایی که اکثر مکان های تاریخی اصفهان در روز پذیرای حضور بازدیدکنندگان هستند توصیه می کنیم که طی روز سری به موزه ها، عمارت ها و مساجد تاریخی بزنید تا فرصت بازدید از این شاهکارهای معماری را از دست ندهید. بنابراین پیشنهاد می شود در زمان قبل از غروب آفتاب به مناطقی از اصفهان سر بزنید که دارای معماری های خاص هستند.

موزه های اصفهان در روز

جاهای دیدنی اصفهان در شب

کلان شهر اصفهان جاذبه های متعددی برای بازدید از شب دارد. از مواردی که می توانید بعد از غروب از آن بازدید کنید می توان به سی و سه پل و پل خواجو اشاره کرد. همچنین می توانید از پارک های جنگلی نیز دیدن کنید و لذت طبیعت گردی را تجربه نمایید و یا حتی سری به شهربازی ها بزنید و هیجان را به لیست لذت های سفرتان اضافه کنید.

بسیاری از مناطق اصفهان در زمان شب زیبایی دوچندانی برای مسافران به همراه دارد. همچنین اگر در فصل تابستان به اصفهان سفر کنید، پیشنهاد می شود اکثر جاهای دیدنی اصفهان را در شب هنگام بازدید کنید تا با گرمای هوا نیز مواجه نشوید. از جمله جاهای دیدنی اصفهان که در شب حال و هوای دیگری دارند می توان به پل های سی و سه پل و خواجو، پارک های صفه و تماشای ستاره های زیبا در شب، پارک ناژوان، باغ گلها به علت پخش بیشتر بوی گل ها در شب، پارک مشتاق، باغ فدک، پارک ایثارگران و پارک ملت اشاره کرد.

اگر قصد داشتن آرامش در شب را دارید، پیشنهاد می شود به بام اصفهان سفر کنید. پارک صفه یا کوه صفه که بلندترین نقطه اصفهان است، از بهترین جاهای دیدنی اصفهان در شب شناخته می شود. این مکان به علتت بلندی آرامش خاصی برای گردشگران همراه دارد. البته در زمان بازدید از این کوه می توان به شهربازی، فضای سبز، مسیرهای پیاده‌روی، باغ وحش، تله کابین، سینمای هفت بعدی، رستوران‌های متعدد، پارک بادی، زیپ لاین، سالن بولینگ و بسیاری تفریحات دیگر نیز دسترسی پیدا کنید.

جاهای دیدنی اصفهان در شب

همانطور که می دانید بهترین زمان بازی برای کودکان، شب است. به همین علت توصیه می شود در این زمان به شهر رویاها، سرزمین عجایب، کهکشان عجایب و ملک شهر سر بزنید. علاوه بر این برای بازدید از مراکز خرید نیز، بعد از غروب آفتاب زمان مناسب تری به نظر می رسد.

جاهای دیدنی اصفهان در ایام کرونا

با توجه به شرایط کنونی کرونا و کاهش و افزایش یافتن مبتلایان به این بیماری، بهتر است در هر زمان که قصد سفر به اصفهان را داشتید از مکان های قابل بازدید نیز اطلاع کسب کنید.

بهترین راه برای سفر به اصفهان

بستگی به نوع سلیقه تان، می توانید با ماشین شخصی، هواپیما، قطار و اتوبوس به این شهر سفر کنید. فرودگاه شهید بهشتی اصفهان، در فاصله نیم ساعتی از شهر قرار دارد که دارای دو ترمینال که یک ترمینال ویژه پروازهای داخلی و دیگری مخصوص پروازهای خارجی است. راه آهن اصفهان یکی از قدیمی ترین ها می باشد که در سال 1347 افتتاح شده است.

ایستگاه راه آهن اصفهان در جنوبی ترین قسمت این شهر قرار دارد. در صورت رسیدن به مقصد، می توانید طی 30 دقیقه به مرکز شهر برسید. اصفهان همچنین دارای چهار ترمینال است که به ترتیب عبارت اند از ترمینال های کاوه در شمال شهر، صفه در جنوب شهر، جی در شرق و زاینده رود در غرب می باشند.

روش های سفر به اصفهان

بازدید از جاهای دیدنی اصفهان با خرید تور از رسپینا

در این مطلب به معرفی جاهای دیدنی اصفهان پرداختیم و تمامی اطلاعات برای سفر به این شهر را به شما داده شد تا بتوانید برنامه ریزی بهتری برای سفر خود به اصفهان داشته باشید. همچنین می توانید اقدام به رزرو تور نمایید تا با یکی از معتبرترین و بهترین سایت های گردشگری، سفری لذت بخش را تجربه کنید. در صورت وجود هرگونه سوال و ابهامی در مورد تورها، بلیط و هتل های قابل رزرو رسپینا می توانید به راحتی با همکاران ما در تیم پشتیبانی به صورت 24 ساعته تماس بگیرید.

سوالات متداول

بهترین جاهای دیدنی اصفهان در فصل های پاییز و زمستان کجاست؟

خیابان های چهارباغ و دریاچه نمک خور بهترین مکان های برای قدم زدن و تفریح در پاییز و دریاچه نمک آران و بیدگل و پیست اسکی فریدونشهر از جذاب ترین مکان های تفریحی اصفهان در فصل زمستان هستند.

آیا در میان جاهای دیدنی اصفهان، تنها مکان های تاریخی آن به چشم می خورد؟ این شهر به جز اماکن تاریخی، کدام جاهای دیدنی را داخل خود قرار داده است؟

خیر؛ اصفهان سومین کلانشهر کشور محسوب می شود و طبیعتا به جز اماکن تاریخی جاهای دیدنی اصفهان شامل مناطق بسیاری مثل پارک ها، شهربازی ها، خیابان ها و محله ها، مراکز خرید، رستوران ها، اماکن طبیعی، مساجد و مکان های مذهبی و بسیاری از جاذبه های گردشگری دیگر می شود.

جاهای دیدنی اصفهان شامل کدام مکان های تاریخی می شود؟ آیا تمام این مکان ها در زمان سلطنت صفویه ساخته شده است؟

اماکن تاریخی اصفهان شامل نقش جهان، منار جنبان، چهل ستون، پل خواجو، سی و سه پل، عالی قاپو و مساجد امام، شیخ لطف اله و مسجد جامع می شود. با این که اکثر این مناطق در زمان سلطنت صفویان احداث شده اند اما برخی از این مکان ها مثل مسجد جامع و مسجد شاه عباسی اصفهان از زمان سلجوقیان احداث شده اند و زمان ساخت این اماکن به 2000 سال پیش باز می گردد.

کدام موارد از جاهای دیدنی اصفهان در میدان نقش جهان قرار دارند؟ آیا دسترسی به این میدان با خودروی شخصی امکان پذیر است؟

بسیاری از جاهای دیدنی اصفهان که قدمت آن ها به زمان صفویه بر می گردد، در میدان نقش جهان قرار گرفته اند. از جمله این مناطق می توان به مسجد شیخ لطف اله، مسجد امام، بازار قیصریه و عمارت عالی قاپو در اطراف این میدان قرار دارد. در واقع با ورود به این میدان می توانید به چند مورد از مهم ترین مناطق و ابنیه قدیمی اصفهان سر بزنید. توجه داشته باشید این میدان همچنن بافت قدیمی خود را حفظ کرده و با خودروی شخصی تنها می توان تا نزدیکی این میدان حرکت کرد. دور این میدان تنها درشکه ها حق تردد دارند.

لیلی عسکری

در سفر، دنیای جدیدی را می‌بینید؛ از مهمان‌نوازی مردم و فرهنگ آنان تا طبیعت بکر و جاذبه‌های تاریخی، سفر به دور از روتین زندگی فرصتی است برای رشد! با مطالعه و تجربیات شخصی، جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری رو معرفی می‌کنم و نکاتی که به مسافران در طی سفر کمک می‌کنه رو ارائه میدم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا