رسپینا
حمل و نقل

انواع قطارهای رجا؛ امکانات و خدمات قطار 3، 4 و 5 ستاره

شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران که به اختصار رجا نامیده شده از سالیان دور اقدام به خدمات رسانی به مسافران خود نموده است. این شرکت به منظور خدمت رسانی بیشتر به مسافران خود اقدام به تهیه و تجهیز قطارهای مختلف در مسیرهای ریلی کشور نموده است. این موضوع باعث شده مسافران با بودجه های مختلف بتوانند با خرید بلیط قطار سفر خود را انجام داده و از خدمات این شرکت بهره مند شوند.

بلیط قطار رجا
رزرو بلیط قطار رجا

در این مطلب لیست انواع قطارهای رجا را معرفی کرده، خدماتی که به مسافران خود ارائه می دهند، مسیر حرکت و نوع قطارهای شرکت رجا را بر اساس تعداد تخت بررسی خواهیم کرد. بلیط شرکت قطارهای مسافرتی رجا در انواع 4 تخته، سالنی و 6 تخته به فروش می رسد که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت. پس با رسپینا همراه باشید.

انواع قطارهای رجا 4 تخته

یکی از رایج ترین قطارهای موجود در ناوگان حمل و نقل ریلی کشور قطارهای 4 تخته این مسیر می باشند که به علت فضایی خوب و امکاناتی که این قطارها به مسافران خود ارائه می دهد نه تنها در ایران، بلکه در سطح جهانی نیز استقبال خوبی از اینگونه قطارها شده است. این وسیله ای برای سفرهای طولانی مناسب بوده و مشهورترین قطارهای چهار تخته این شرکت را  5 ستاره زندگی، سبز، سیمرغ، خلیج فارس و غزال تشکیل می دهند.

قطارهای شرکت رجا 4 تخته
انواع قطارهای رجا 4 تخته

قطار 5 ستاره زندگی رجا

قطار زندگی همان قطار سبز بوده که امکانات و طراحی بهتری دارد. این قطار توانایی جابجایی حدود 300 مسافر را دارد. در صورتی که قصد انجام یک سفر لوکس را دارید، قطار زندگی بهترین انتخاب برای شما خواهد بود.

در این وسیله می توانید از پذیرایی مهمانداران آموزش دیده و با تجربه خانم و آقا به پذیرایی و ارائه خدمات به آنها بهره مند شوید. خدمات این قطار به حدی بالا است که گویی از سرویس های یک هتل متحرک چند ستاره استفاده می نمایید. این قطار جزو گرانترین قطارهای ایران محسوب می شود.

تهویه مطبوع در هر کوپهسفارش انواع خوراکی
پذیرایی عالی قطار زندگیپذیرایی ویژه کودکان
رستوران زیبا و کاملا بهداشتیسیستم احضار مهماندار
سیستم صوتی و تصویری در کوپهتوزیع روزنامه، مجلات و کتاب
امکان تنظیم ساعتدمپایی راحتی برای هر مسافر
سرویس بهداشتی فرنگی و ایرانی در هر واگنسرویس خواب بسته بندی و کاملا بهداشتی
استقبال محترمانه از مسافران در ورود و خروج امکانات الکترونیکی در سرویس های بهداشتی
خدمات 5 ستاره زندگی از لوکس ترین انواع قطارهای رجا
قطارهای شرکت رجا - 5 ستاره زندگی
انواع قطارهای رجا – 5 ستاره زندگی

پیشنهاد ویژه رسپینا: رزرو تور مشهد با قطار از تمام شهرها با گارانتی قیمت

قطار 4 تخته غزال

قطار غزال از انواع قطارهای رجا که از آن با نام های غزال بنیاد نیز در کشور یاد می شود. مسافرانی که بریا سفر خود بلیط قطار غزال را رزرو می کنند از امکاناتی نظیر سیستم صوت و تصویر ال سی دی، سیستم تهویه مطبوع، سیستم احضار مهماندار سرویس توالت فرنگی و ایرانی بهره مند می شوند. این قطار دارای 9 کوپه به صورت چهار نفره است از این رو فضای مناسبی را به مسافران خود  اهدا می کند. قطارهای غزال در مسیرهای تهران به مشهد و بالعکس بندرعباس به مشهد یزد به مشهد و اصفهان به مشهد در حرکت هستند.

غزال از دیگر قطارهای ایران بوده که کیفیت بالایی برای مسافران خود ایجاد نموده و به نوعی از لوکس ترین قطارهای مسافربری ایران محسوب می شود. این قطار کوپه ای و ساخت چین بوده و ظرفیت هر کوپه چهار نفر را است. به علت وسعت بالای کوپه های این قطار، شما مشکلی بابت کمبود جا نخواهید داشت.

قطارهای شرکت رجا - غزال
شرکت قطارهای مسافری رجا – غزال

قطار 4 تخته البرز رجا

البرز از دیگر قطارهای ایران بوده که متعلق به شرکت رجا، چهار تخته و کوپه ای بوده است. این وسیله در دسته قطارهای لوکس محسوب شده اما نسبت به سایر قطار های هم رده خود نظیر قطارهای 5 ستاره فدک، زندگی و غزال امکانات کمتری را به مسافران ارائه می دهد.

طراحی داخلی واگن ها به زیبایی هرچه تمام تر صورت گرفته و بدنه آن در برابر سرما و گرما عایق بوده و همچنین مسافرین این وسیله امکان استفاده از سیستم تهویه مطبوع، کتابخانه، نشریات و مجلات، پذیرایی مناسب و سیستم ها صوتی و تصویری داخل کوپه را دارند.

سیستم تهویهعایق مقابل سرما و گرما
کتابخانهارائه ویلچر به درخواست مسافر
جعبه کمک های اولیهسرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی
LCD در هر کوپهتوزیع مجله
پذیرایی با نوشیدنیخرید تنقلات از بوفه قطار
صبحانه، ناهار، شام با پرداخت هزینهتوزیع بسته های میان وعده
انواع قطارهای رجا – امکانات 4 تخته البرز

این قطار در مسیرهای تهران بندرعباس، البرز بندرعباس، تهران زاهدان، اصفهان بندرعباس، تهران گرگان و تهران تبریز و بالعکس فعالیت دارد.

البرز از قطارهای شرکت رجا 4 تخته
البرز از قطارهای رجا 4 تخته

قطار 4 تخته سیمرغ از لوکس ترین انواع قطارهای رجا

سیمرغ از دیگر قطارهای 8 واگن بوده که ظرفیت هر کوپه این وسیله 4 نفر است. این قطار امکان رزرو با پذیرایی و بدون پذیرایی را به مسافران خود ارائه می دهد. سیمرغ علاوه بر امکاناتی که قطارهای سبز در اختیار مهمانان خود قرار می دهد، برخی از امکانات نظیر کنسول های بازی را با اخذ هزینه در اختیار مسافران خود قرار می دهد. این قطار در رده دوم قطارهای مسافربری رجا قرار گرفته است.

4 تخته سیمرغ از لوکس ترین قطارهای رجا
4 تخته سیمرغ از لوکس ترین قطارهای رجا

قطار 4 تخته خلیج فارس رجا

خلیج فارس یکی دیگر از انواع قطارهای رجا از نظر کیفیتی در درجه سوم قطارهای ایران قرار می گیرد. خلیج فارس نیز قطاری 4 تخته است که حداقل امکانات موجود در قطارهای 4 تخته را به مشتریان خود ارائه می دهد.

قطار از نظر رده کیفیتی در درجه سوم از قطارهای ناوگان ریلی ایران قرار می گیرد. این قطار نیز یک قطار ۴ تخته است که از بیشتر امکانات اولیه قطارها برخوردار است و رده کیفیتی قابل قبول این قطارها معمولا از نظر فنی و از نظر کیفیت واگن ها و کوپه هاست. خلیج فارس دارای سیستم صوتی و تصویری، سیستم تهویه و سرویس بهداشتی فرنگی و ایرانی است. خلیج فارس امکانات زیر را به مسافران خود اهدا می کند.

نوشته های مشابه
 • سیستم تهویه مطبوع
 • سیستم صوتی و تصویری
 • ارائه تنقلات و آب معدنی
 • سرویس های بهداشتی فرنگی و ایرانی
 • ارائه روزنامه و کتاب به طور رایگان در اختیار مسافران
قطارهای شرکت رجا، 4 تخته خلیج فارس
4 تخته خلیج فارس از انواع قطارهای رجا

قطار ۴ تخته توس از انواع قطارهای مسافربری رجا

توس نیز از قطارهای 9 کوپه ای بوده که ظرفیت حمل 36 مسافر را دارد. در برخی از مدل های این قطار سیستم های صوتی و تصویری به مسافران ارائه می شود و سایر مدل ها فاقد سیستم هستند. مزیت طوس نسبت دیگر قطارها، آرامش و آسایشی است که مسافرت به واسطه وجود عایق های حرارتی و سروصدایست که در واگن ها بکار گرفته شده است. 

سیستم تهویه هوای مطبوع در هر واگنتوزیع نشریات به روز در روزهای غیر تعطیل
امکان استفاده از کتابخانه قطار برای مطالعهسیستم صوتی و تصویری با کیفیت در هر کوپه
سرویس خواب مناسب و بهداشتی برای هر کوپهسرویس های بهداشتی ایرانی و فرنگی
امکانات قطار ۴ تخته  توس

این قطار در مسیرهای تهران مشهد، تبریز، مشهد، تهران تبریز و بالعکس فعالیت می کند. این قطار 3 ستاره با ارائه قیمت ارزان و امکانات مناسب خود توانسته رضایت مسافران را جلب نماید. از همین رو خرید بلیط این قطار در ایام پیک کمی دشوار است.

4 تخته توس از قطارهای شرکت رجا
4 تخته توس از قطارهای شرکت رجا

قطار ۴ تخته سبز رجا

سبز دسته دیگر از قطارهای کوپه ای 4 نفره بوده که با امکانات ویژه ای که این قطار ارائه می دهد در بین مسافران شهرت یافته است. سازه قطار از بدنه ای دوجداره به همراه مبلمان زیبا و با کیفیت می باشد. قابلیت احضار مهماندار و پخش برنامه های تلویزیون از دیگر خدماتی هستند که این قطار به مسافران خود ارائه می دهد. قطارهای سبز آغاز کننده فعالیت قطارهای لوکس در ناوگان ریلی هستند.

انواع قطارهای شرکت رجا - 4 تخته سبز
انواع قطارهای رجا – 4 تخته سبز

قطار چهار تخته سریر از شرکت قطارهای مسافرتی رجا

سریر از جدید ترین قطارهای 4 تخته شرکت رجا بوده که در رده ای بین قطارهای لوکس و معمولی قرار می گیرد. این قطار شاید امکانات قطارهای 5 ستاره زندگی و فدک را ارائه ندهند. اما خدمات قابل قبولی به مسافران خود ارائه می دهند. تهران شیراز مهمترین مسیری که این قطارها فعالیت می کنند.

سریر از جدیدترین انواع قطارهای رجا است که در دسته قطارهای نیمه لوکس قرار می گیرد. امکانات و خدمات این قطار شاید در حد و اندازه قطارهای زندگی و فدک نباشد، اما مطمئنا می توانیم سریر را یک قطار بسیار خوب بدانیم. مهمترین مسیری که فعالیت این قطار در آن آغاز شده مسیر قطاری تهران شیراز است. البته قطار سریر به عنوان یک قطار لوکس معرفی شده است، اما با توجه به اطلاعاتی که در مورد امکانات و خدمات آن وجود دارد می توانیم این قطار را نیمه لوکس حساب کنیم.

4 تخته سریر از قطارهای شرکت رجا
4 تخته سریر – انواع قطارهای رجا

قطار لوکس ۴ نفره رجا

قطارهای لوکس ۴ نفره در دو مدل موجود هستند. مدل ۹ کوپه ای ۳۶ نفره و مدل ۸ کوپه ای ۳۲ نفره این دو مدل هستند که دارای امکاناتی همچون سیستم تهویه، سیستم صوتی و سرویس خواب هستند. تفاوت اصلی این دو کوپه در فضای کوپه هاست. مدل ۸ کوپه ای فضای بیشتری را در اختیار مسافرین قرار می دهد و از نظر ظاهری نیز کمی بهتر از مدل ۳۶ نفره است. این قطار با توجه به اینکه از فضای خوب و امکانات معقولی برخوردار است، کمی قیمت بالاتری دارد.

انواع قطارهای شرکت رجا، 4 تخته لوکس
انواع قطارهای رجا، 4 تخته لوکس

قطار ۴ تخته پلور سبز رجا

امید یا پلور سبز توسط شرکت ریلی رجا به خطوط ریلی کشور اضافه شد. در مجموع 250 واگن از این نوع قطار در کشور وجود دارد. در نظر داشته باشید که قطا سبز و قطار پلور سبز تنها تشابه اسمی دارند. پلور سبز دارای واگن های 4 تخته است و امکاناتی نظیر 4 عدد تخت، تهویه مطبوع، سیستم صوتی و تصویری و سرویس خواب می باشد.

سرویس های بهداشتی ایرانی و فرنگی این قطار از نوع سپتیک (در ایستگاه بسته نمی شوند و قابل استفاده اند) هستند. از دیگر مواردی که باعث محبوبیت این قطارهای شده است لرزش کم قطار در حین حرکت بوده که باعث می شود مسافران آرامش بیشتری داشته باشند. در برخی از قطارها و در سرعت های نزدیک 90 الی 100 کیلومتر لرزش های قطار بسیار شدید شده و گاهی ممکن است باعث بی خوابی شما شود.

قطارهای شرکت رجا - 4 تخته پلور سبز
انواع قطارهای شرکت رجا – 4 تخته پلور سبز

قطار آهو

این قطار که بیشتر در مسیرهای تهران مشهد و بالعکس استفاده می شود، جزو واگن های تعمیر و نوسازی شده این شرکت بوده است. واگن های این قطار دارای کوپه های 4 تخته با فضای داخلی وسیع و راحت می باشد. هر واگن این قطار دارای 9 کوپه بوده که در مجموع ظرفیت 36 نفر را شامل می شود. برخی از ویژگی های این قطار شامل موارد زیر می شود.

 • سیستم صوتی و تصویری
 • میزهای پذیرایی تاشو در داخل کوپه
 • نمایشگر شماره صندلی و تخت هر مسافر
 • آیفون در داخل نیم کوپه برای برقراری تماس با مسافران
 • پذیرایی بدو ورود به همراه میان وعده و ارائه آب معدنی به مسافران
 • سیستم احضار مهماندار با قابلیت برقراری تماس صوتی در داخل کوپه
 • سیستم اعلان وضعیت، پر یا خالی بودن سرویس بهداشتی در داخل کوپه
قطارهای شرکت رجا - آهو 4 تخته
انواع قطارهای رجا – آهو 4 تخته

قطار دلیجان

دلیجان از دیگر قطارهایی فرانسوی بوده که توسط شرکت رجا وارد ایران و به خطوط ریلی کشور اضافه شد. این وسیله در دسته بندی رده متوسط قطارهای ایران قرار گرفته است. تنها امکاناتی که به مسافران در سفر ارائه می شود، دو عدد LCD  پنج اینچی در کوپه هاست که البته امکان پخش صوت و یا تصویر دلخواه را نیز ندارد. این قطارها به صورت کوپه ای و 4 تخته هستند.

قطارهای شرکت رجا - دلیجان 4 تخته
انواع قطارهای رجا – دلیجان 4 تخته

انواع قطارهای رجا – قطار سالنی

قطارهای سالنی دسته ای دیگر از قطارهای این شرکت بوده که بیشتر در مسیرهای کوتاه مورد استفاده قرار می گیرند، این قطارها به علت قیمت پایین بلیط خود شهرت دارند.

قطارهای اتوبوسی شرکت مسافربری رجا

قطارهای اتوبوسی در بین سایر قطارها از قیمت مناسب تری برخوردار بوده و سرعت بیشتری را به مسافران خود ارائه می دهد. این نوع قطارها در اروپا بسیار رایج هستند. هم اکنون این وسیله بیشتر در مسیرهای کوتاه و یا شهرهایی که تردد بسیار بالایی در بین آنها برقرار است، استفاده می شود. بیشترین تردد این قطار در مسیر بین مشهد تهران و برعکس بوده که بیشترین ترافیک مسافر را نیز دارا می باشد.

قطارهای شرکت رجا - قطار سالنی
انواع قطارهای رجا – قطار سالنی

قطار تندروی پردیس

تندروی پردیس از دیگر انواع قطارهای رجا بوده و در حال حاضر پردیس لقب سریعترین قطارهای ایران را از آن خود کرده است و امکانات مناسبی را از جمله تهویه مطبوع، سیستم های صوتی و تصویر را در اختیار مسافران خود قرار می دهد. شما در این قطار علاوه بر خدمات اعلام شده، یک وعده پذیرایی رایگان نیز دریافت خواهید کرد. که بسته به زمان سفر، صبحانه، نهار یا شام را شامل می شود.

علاوه بر سرعت بالای این قطار، علت محبوبیت بالای پردیس، استفاده از دربهای برقی، دکوراسیون زیبا و عایق صوتی در آن می باشد. در مجموع 11 عدد از این قطار در خطوط ریلی کشور بوده که اقدام به جابجایی مسافران در مسیرهای مختلف می کنند. این قطارهای با همکاری شرکت های آلمانی و اتریشی تهیه و تجهیز شده اند.

اگر به دنبال یک قطار می گردید که به سرعت شما را به مقصد برساند پردیس انتخاب خوبی است. چرا که سرعت این قطار ۱۶۰ کیلومتر است. به گونه ای که این قطارهای قادر هستند در شرایط عادی در کمتر از ۸ ساعت، مسیر تهران تا مشهد را بپیمایند.

انواع قطارهای شرکت رجا، تندروی پردیس
انواع قطارهای شرکت رجا، تندروی پردیس

قطار ارم از ارزان ترین انواع قطارهای رجا

ارم از دیگر انواع قطارهای رجا بوده که بواسطه قیمت ارزان، سرعت بالای و خدمات خود در بین مسافران مشهور گشته است. در ادامه مهمترین امکانات این قطار را برسی خواهیم کرد.

 • پنجره های دوجداره
 • طراحی ارگونومیک قطار
 • سیستم تهویه هوا مطبوع
 • سرعت ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت
 • سیستم صوتی برای پخش موسیقی
 • صندلی های راحتی مناسب مسافران
 • دارای کپسول اطفا حریق در راهروهای قطار
 • پخش کتاب و مجله جهت مطالعه در طول زمان سفر
 • دارای سیستم سرمایشی و گرمایشی مناسب هر فصل

در این قطار، نظارت بر روی تمامی درب ها توسط دوربین های تعبیه شده در واگن راننده، انجام می شود. همچنین تمامی قسمت های قطار دارای یک سیستم صوتی مجزا اعلام خطر بوده تا راننده بتواند در شرایط اضطراری هشدار های لازم را به مسافران قطار بدهد.

ارم از ارزان ترین قطارهای شرکت رجا
ارم از ارزان ترین انواع قطارهای رجا

قطار اتوبوسی صبا

قطار صبا از دیگر قطارهای اتوبوسی ایران بوده که در ناوگان حمل و نقل ریلی ایران فعالیت می کند. هرچند این قطار در دسته اتوبوسی قرار گرفته، اما امکانات مناسبی را به مسافران خود ارائه می دهد. صبا ساخت چین بوده و قطاری دوطبقه با قابلیت حمل 108 مسافر است. مهم ترین امکانات قطار صبا را سیستم تهیه مجزا برای هر واگن، سیستم صوتی و تصویری، عایق بندی سرو صدا و گرما و سرما تشکیل می دهد.

 • توزیع روزنامه
 • فروش تنقلات
 • ویلچر برای افراد کم توان
 • سیستم تهویه ی مطبوع
 • توزیع هدفون به مسافرین
 • سیستم ارتباط داخلی intercom
 • سرویس های بهداشتی فرنگی و ایرانی
 • تماشای فیلم توسط دو مانیتور در دو انتهای سالن
 • صندلی های لوکس مجهز به سیستم صوتی و تصویری
 • توزیع بطری های آب معدنی نیم لیتری و بسته های خوراکی

ساختار این قطار به گونه ای طراحی شده که کمترین لرزش و تکان را در حین حرکت داشته باشد. مهمترین مسیر این حرکت قطار اتوبوسی صبا در مسیر تهران مشهد و بالعکس است.

صبا از قطارهای شرکت رجا
صبا از انواع قطارهای رجا سالنی

انواع قطارهای رجا – 6 تخته

قطارهای 6 تخته راحتی بین قطارهای 4 تخته و قطارهای اتوبوسی را به مشتریان خود ارائه می دهد. به علت قرار گرفتن تخت های بیشتر داخل، کابین ها فضای بیشتری را به مشتریان خود ارائه می دهند. از مهمترین امکاناتی که این قطارها به مشتریان خود ارائه میدهند می توان به سیستم های صوتی و تصویر داخل کابین اشاره کرد. در صورتی که خانواده پرجمعیتی داشته باشید، قطارهای 6 تخته گزینه مناسبی برای مسافرت شما هستند.

قطارهای شرکت رجا - 6 تخته
انواع قطارهای رجا – 6 تخته

قطار شش تخته پارسی

پارسی 6 تخته، جزو انواع قطارهای رجا بوده که بیشترین جابجایی را به خود اختصاص داده است. این قطار مسافری امکانات مناسبی را در اختیار مهمانان خود قرار می دهد. همچنین به علت قیمت ارزان، این قطار مورد توجه دانشجویان قرار گرفته است. امکاناتی که این قطار 6 تخته به مسافران خود ارائه می دهد، شامل موارد زیر می شود:

جعبه کمک های اولیهسرویس خوابویلچر برای افراد ناتوان
سیستم تهویه هواپریز برق ۲۲۰ ولتیسیستم صوتی و تصویری
امکان خرید غذاسرویس های بهداشتی فرنگی و ایرانیخدمات پذیرایی
امکانات قطارهای 6 تخته پارسی

در نظر داشته باشید که این قطار در نوع 4 تخته نیز موجود بوده و در مسیرهای ریلی کشور فعالیت می کند. هرچند پارسی از قطارهای قدیمی شرکت رجا می باشد. اما امکانات مناسبی را در اختیار مسافران خود قرار می دهد. این قطار بیشتر در مسیرهای قم به مشهد، تهران اهواز، اهواز به مشهد، کرج به مشهد، کاشان به مشهد و ساری به مشهد و بالعکس مشغول فعالیت است. 

قطارهای شرکت رجا - شش تخته پارسی
انواع قطارهای رجا – شش تخته پارسی

قطارهای 6 تخته نسیم

نسیم از انواع قطارهای رجا بوده که بیشترین تردد آن در مسیر تهران ساری است. این قطار که جزو قطارهای درجه 1 شرکت رجا می باشد که به تازگی به ناوگان خطوط این کشور اضافه شده و به انتقال و حمل و نقل مسافران در شهرهای مختلف می پردازد. این قطار 6 تخته امکانات متعددی را به مسافران خود ارائه می دهد که اطلاع از این امکانات به شما کمک خواهد کرد که قطار مورد نظر خود را دید بازتری انتخاب نمایید. از جمله امکاناتی که این قطار به مسافران خود ارایه می کند می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • بوفه خرید انواع تنقلات
 • توزیع آب معدنی برای مسافرین
 • سیستم تهویه مطبوع داخل هر کوپه
 • رستوران داخلی قطار برای خرید غذای گرم
 • ارائه سرویس خواب در هر کوپه به مسافران
 • سیستم های گرمایشی و سرمایشی در هر واگن
 • سرویس های بهداشتی ایرانی و فرنگی در هر واگن

از دیگر امکاناتی که این قطار به مسافران خود ارائه داده است می توان به قرار دادن سیستم های صوتی و تصویری در داخل کوپه ها اشاره کرد. که مسافران می توان جهت تماشای فیلم و موسیقی در داخل قطار از آن بهره ببرند. پیش از رفتن به رستوران و تهیه غذا با مهمانداران هماهنگی بفرمایید. در رستوران این مجموعه قادر خواهید بود که برای وعدهای غذایی مختلف از غذای آن بهره ببرید.

قطارهای شرکت رجا، 6 تخته نسیم
انواع قطارهای رجا، 6 تخته نسیم

قطارهای ۶ تخته میلاد

قطار 6 تخته میلاد جزو بهترین های انواع قطارهای رجا بوده و این قطار در بسیاری از مسیرهای ریلی کشور در حال فعالیت است. کابین های این قطار دارای ۶ تخته درجه ۱ هستند که از واگن های تمیز و زیبا به همراه امکانات کامل بهره می برند. از مهمترین امکاناتی که این قطار ها به مسافران خود ارائه می دهد، می توان به به موارد زیر اشاره کرد.

عایق در برابر صوت، گرما و سرماسیستم تهویه مطبوعملزومات بهداشتی خواب
دارای رستوران در قطارسرویس های بهداشتی فرنگی و ایرانیسیستم صوتی و تصویری
امکانات قطارهای 6 تخته میلاد

این قطار در حال حاضر در مسیر های تبریز مشهد، قزوین مشهد، تهران تبریز، تهران  اصفهان و مسیر بالعکس در رفت و آمد بوده است و جزو پرفروش ترین انواع قطارهای رجا محسوب می شود.

6 تخته میلاد
6 تخته میلاد از انواع قطارهای رجا

قطارهای 6 تخته زاگرس

از دیگر انواع قطارهای رجا می توان به 6 تخته که امکانات مختلفی را به مسافران خود ارایه می دهد. می توان قطار 6 تخته زاگرس را نام برد. بیشترین تردد این قطار در مسیرهای تهران ارومیه و تهران مراغه می باشد. از مهمترین امکانات این قطار می توان به موارد زیر اشاره کرد.   

 • سیستم تهویه مطبوع
 • بوفه برای خرید تنقلات
 • وجود ویلچر برای افراد کم توان
 • عایق سرما و گرما بدنه واگن ها
 • سیستم گرمایشی در داخل واگن های قطار
 • سرویس های بهداشتی ایرانی و فرنگی در هر واگن
 • ارائه سرویس لوازم خواب مناسب و بهداشتی به مسافران
 • سیستم های صوتی برای گوش دادن به موسیقی در هر کوپه

این قطار فاقد سیستم سرمایشی است از اینرو برای سفر در تابستان و روزهای گرم پیشنهاد نمی شود. اما پنجره های دوجداره و بدنه عایق قطار از ورود هوای گرم و سرد به داخل کابین جلوگیری می کند که این موضوع می تواند خیال مسافران را تا حد بسیار زیادی در این قضیه راحت کند.

4 تخته زاگرس از قطارهای شرکت رجا
4 تخته زاگرس از انواع قطارهای رجا

دیگر قطارهای رجا

قطار حومه ای نوعی از حمل‌ و نقل ریلی مسافری است که با هدف اتصال شهرهای اقماری به کلان‌شهرها و یا اتصال حومه شهر به مرکز آن و شبکه ریلی درون‌شهری یا بعضاً به‌عنوان رینگ‌های دوم و سوم خطوط حمل‌ونقل ریلی شهرها عمل می‌کند.

در این راستا شرکت رجا تنها شرکت حمل و نقل ریلی مسافری ایران است که با وجود هزینه های  بالای این قطارها همچنان رسالت خود را در خصوص کاهش مصرف انرژی و آلودگی های زیست محیطی انجام داده و در مسیرهای حومه ای مختلف فعالیت می کند.

قطارهای گردشگری رجا

راه آهن ایران با در نظر گرفتن چهار مشخصه تاریخی، اجتماعی، فنی و زیبایی مسیر، یکی از جذابیت های فوق العاده گردشگری به شمار می آید. در همین راستا شرکت حمل و نقل ریلی رجا برای اولین بار در ایران، از سال 1394 با هدف کشف زیبایی های راه آهن ایران، اقدام به راه اندازی قطار های گردشگری و توسعه صنعت گردشگری ریلی نمود.

برای این منظور با استفاده از اصلی ترین شاخص های توسعه سفرهای گردشگری از جمله: قطار، مسیر، طراحی تور، مجری تور، گردشگران، خدمات فناوری اطلاعات، بازاریابی و فروش مطالعات جامعی بر روی جاذبه های گردشگری ریلی در مسیرهای مختلف انجام پذیرفت. نتیجه بررسی های فوق منجر به راه اندازی قطار های متعدد گردشگری تک سفره و برنامه ای برای سفرهای گردشگران ایرانی و خارجی (یک روزه و چند روزه) گردید. 

قطارهای گردشگری شرکت رجا
قطارهای گردشگری شرکت رجا

حمل خودرو با قطار – قطارهای باری شرکت رجا

یکی از خدمات منحصر به فرد شرکت رجا، بارگیری و حمل خودرو با واگن‌های ویژه حمل خودرو از مبادی به مقاصد مختلف در کشور است. در حال حاضر  واگن های حمل خودرو در مسیرهای مختلف در حال سیر و آماده ارائه خدمات می باشند. متقاضیان محترم می توانند جهت دریافت جزئیات بیشتر در این خصوص، برنامه حرکت قطارهای شرکت رجا را از منوی اطلاعات سفر ملاحظه فرمایند. در صفحه اصلی رجا در صورتی که قبلا عضو شده‌اید، وارد شده و در غیر اینصورت به عنوان کاربر جدید، ثبت نام کنید و در پنل خرید بلیت قطار، وارد قسمت خرید بلیت حمل خودرو شوید.

قطارهای شرکت رجا - حمل خودرو
انواع قطارهای رجا – حمل خودرو

لازم است مطالب مندرج در صفحه را به دقت مطالعه کرده و پس از آن اقدام به خرید بلیط نمایید. در مرحله بعدی اطلاعات مورد نیاز در خصوص مالک، نوع خودرو، شماره پلاک، شماره تلفن و. . . را بطور کامل و صحیح و با دقت در فیلدهای مربوطه وارد و نهایتا خرید خود را تکمیل نمایید. جهت اطلاعات بیشتر می توانید با شماره تلفن شرکت قطارهای رجا تماس حاصل نموده و از آخرین تعرفه ها در این زمینه اطلاع حاصل نمایید.

آدرس دفتر مرکزی شرکت رجا: تهران – خیابان کریم خان زند – ابتدای سنایی – پلاک 105
تلفن دفتر مرکزی : 02188310880
تلفن مرکز ارتباط با مشتری : 1539
شماره پیامک : 50001539

سوالات متداول

کدام قطارهای رجا 4 تخته هستند؟

قطارهای 4 تخته شرکت رجا را قطارهای 5ستاره زندگی، واگن های 4 ستاره سپهر، سیمرغ، سیمرغ نوین، سبز، سبز نوین، سریر، آهو، نوین، غزال، امید، واگن های 3 ستاره البرز، توس و خلیج فارس تشکیل می دهند.

لوکس ترین انواع قطارهای رجا کدام هستند؟

قطارهای این شرکت از لحاظ قیمت و خدمت یکسان نبوده و خدمات متفاوتی را مسافران ارائه می دهند از اینرو در میان قطارهای این شرکت، قطار 5 ستاره زندگی لوکس ترین قطار این شرکت بوده و در درجه بعدی قطارهای 4 تخته سیمرغ قرار دارند که شما می توانید از خدمات آنها استفاده نمایید.

لیلی عسکری

در سفر، دنیای جدیدی را می‌بینید؛ از مهمان‌نوازی مردم و فرهنگ آنان تا طبیعت بکر و جاذبه‌های تاریخی، سفر به دور از روتین زندگی فرصتی است برای رشد! با مطالعه و تجربیات شخصی، جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری رو معرفی می‌کنم و نکاتی که به مسافران در طی سفر کمک می‌کنه رو ارائه میدم.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

 1. افتضاحه این قطارهای سالنی۶۲۴.پردیس
  مسیر یزد ب تهران و معکوس
  همش کولرها خراب
  اتش سوزی و سوختگی مرتب در هرکدام از واگن ها
  ساعتها انتطار داخل سالنها با سیستم تهویه نامناسب تا عیب برطرف بشه
  با این مبلغ هزینه که بابت بلیط دریافت میکنند واقعا ظلم میکنن و خدمات و تجهیزات و تهویه هوا و سرمایش و گرمایش در حد صفر
  قطار رجا.پردیس. شماره ۶۲۴
  اما برعکس قطارهای ۶۲۱ بسیار عالی با یک سوم مبلغ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا